Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχουν άτομα που δε μπορούν και δε θέλουν να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους για οτιδήποτε.
Δεν εχουν μαθει να το κανουν αυτο, και καλα θα κανεις να το δεχτεις, για να μπορεσεις να το αλλαξεις.

γι'αυτό σε ρωτησα... Αν είναι προσωπική σου άποψη, τη σέβομαι, αλλά δε σημαίνει ότι αληθεύει κιόλας, ε?
δεν γνωριζω αν αληθευει, παντως σιγουρα ειναι πιο λογικη και ανεπηρεαστη απο την προσπαθεια αποδειξης ενος θειου. πως να στο πω, δεν τραβαω καταστασεις απο τα μαλλια για να καλύψω την θεωρεια μου περι υπαρξης ενος θεου-αφεντη, η οποια εχει περισσοτερες τρυπες απο ελβετικο τυρι. επειδη ειναι θεσεις της χριστιανικης εκκλησιας, δεν τις κανει σε καμια περιπτωση ακριβεις, ιδιαιτερα οταν για την αιτιολόγηση τους σε μεγαλο βαθμο αναφερουν "την επικληση στην πιστη" ή την ονομασια των ανεξηγητων φαινομενων ως θαύματα, ανεξαρτητα απο το αν ή οχι η επιστημονικη προοδος θα τα ερμηνευσει. θεωρω οτι βιαζεσαι να δωσεις σε ενα θειο ατομο το ρολο του οργανωτη, οπως για παραδειγμα η αποψη σου για την δραση του θεου στο big bang. εδω μιλαμε για μια θεωρεια η οποια ειναι αποδεκτη αλλα οχι αποδεδειγμενη, και ηδη προσπαθουν να την υιοθετησουν και να την ραψουν στα μετρα τους οι "θεολογοι"

Τα μυστήρια της εκκλησίας δεν έχουν κάποια άμεση σχέση, με τα πιστεύω... Είναι σημαντικά κομμάτια της ζωής ενός χριστιανού, αλλά δε σχετίζονται απόλυτα με τη συμπεριφορά του
αυτο που μολις αναφερεις, η εκκλησια θα το θεωρουσε αιρετικο. τα μυστηρια της εκκλησιας εχουν αμεση σχεση με τη ζωη του χριστιανου και σχετιζονται με την συμπεριφορα του, για τους ορθοδοξους. ειναι κομματια της ζωης τους και ως ενα αρκετα σημαντικο βαθμο την οριζουν.

Και να πήγαινα κάθε Κυριακή, και πάλι, τι μ'αυτό? Θα μου εντρυφούσε βαθιά τις απόψεις της η εκκλησία
το εχει κανει ηδη, νομιζω.


απο τη μια υπερασπιζεσαι την εκκλησια, απο την αλλη την κατηγορεις.

Ωραία, το έπιασα το υπονοούμενο. Είμαι αφελής
κανενα υπονοουμενο.
μια ανοητη πραξη δεν κανει εναν ανθρωπο ανοητο.

Εσύ εξέφρασες αυτές τις απόψεις, σε σένα αναφέρθηκα. Πριν, δεν ξεκίνησες με αυτή τη λέξη, γι'αυτό σε ρώτησα εξάλλου.

Δεν είμαι επιθετική.
ουσιαστικα προσπαθησες να απαντησεις στις ερωτησεις μου με επιθεση στο ηθος μου. δεν κανουμε ανακριση, συζητηση κανουμε.(τουλαχιστον εγω, για τον loser δεν ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
[off-topic]
Είναι υπερυπερφυσικό δηλαδή :P
[/off-topic]

Mόνο ο Τσακ Νόρις γνωρίζει για την δημιουργία του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ρε φανη δεν βλεπεις τι γραφει , δεν εχει νοημα ο διαλογος μαζι της
''Σαν ξοφλημενος..
που φοβαται το παιχνιδι και το παιζει δικαστης..''


Το μυαλό τι το έχουμε ρε γαμώτο... Δύσκολο είναι να το βάλουν κάτω και να σκεφτούν αυτοί που τους αποκαλείς πρόβατα? Άστο το παπαδαριό να λέει ότι θέλει και να σου τα πρήζει με οπισθοδρομικές αντιλήψεις, περί ένδυσης και άλλων πολλών παπαριών. Στο τέλος, εσύ κρίνεις.
Είναι κάτι που σπουδάζεται νομίζω, η χριστιανική θεολογία, είναι επιστήμη άρα, και έχει κάποιοιες θέσεις, όπως και αν λέγονται αυτές.
Γιατί δε μπορεις να δεχτείς ότι κάποιοι άνθρωποι τα αποδέχονται αυτά?
Και σένα ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχει το υπερφυσικό? Το έχεις ψαξει?
Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
Δεν εχεις ακουστα για την ψυχολογια της μαζας, που χιλια κεφαλια μαζι εχουν λιγοτερο μυαλο απο ενα;
Οσον αφορα το ''εσυ κρινεις'', το θεμα ειναι με βαση ποια κριτηρια και ποιος τα θετει-επιβαλλει αυτα τα κριτηρια..

μια ανοητη πραξη δεν κανει εναν ανθρωπο ανοητο.
:hmm: πρωτον, δεν ειναι πραξη αλλα τροπος σκεψης και δευτερον, αν δε μας καθοριζουν οι ιδεες και οι πραξεις μας τοτε τι μας κανει αυτους που ειμαστε;
Βεβαια, ως ενα βαθμο συμφωνω μ αυτο που λες, αν δεχτουμε οτι οι ανθρωποι συνεχως αλλαζουν και μαζι τους αλλζει και ο τροπος σκεψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
''Σαν ξοφλημενος..
που φοβαται το παιχνιδι και το παιζει δικαστης..''
Επαιξα μαχαιριτσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εγω παιδια πιστευω στον Θεο αλλα για ενανπαραξενο λογο δε συμπα8ω τουσ παπαδεσ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Παράξενο; :lol:
Δεν ξέρεις δηλαδή γιατί δεν τους συμπαθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
που ειναι το αστειο..........απλωσ δεν τουσ συμπαθω........!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι λες ότι είναι παράξενο. Επίσης άλλο αστείο είναι ότι δεν ξέρεις τους λόγους για τους οποίους δεν τους συμπαθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εε ρε συ αφου ειναι παραξενο ........:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι λες ότι είναι παράξενο. Επίσης άλλο αστείο είναι ότι δεν ξέρεις τους λόγους για τους οποίους δεν τους συμπαθείς.
+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν καταντήσει οι παπάδες και η εκκλησία τη σήμερον ημέρα, το παράξενο θα ήταν να τους συμπαθείς και όχι να τους αντιπαθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
σωστο και αυτο................!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν εχεις ακουστα για την ψυχολογια της μαζας, που χιλια κεφαλια μαζι εχουν λιγοτερο μυαλο απο ενα;

Ελπίζω πως ειρωνεύεσαι, γιατί ισχύει το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
δεν πιστευω στον θεο ...

πιστευω στο ιπταμενο μακαρονοτερας , που μου ειπε προχτες ο αδερφος μου , και σημερα μου το εφερε γραμμενο ο λογος τους σοφος , μπορει να βγαλει τα δαιμονια ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ... εσεις τι πιστευετε υπαρχει η οχι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
δεν γνωριζω αν αληθευει, παντως σιγουρα ειναι πιο λογικη και ανεπηρεαστη απο την προσπαθεια αποδειξης ενος θειου. πως να στο πω, δεν τραβαω καταστασεις απο τα μαλλια για να καλύψω την θεωρεια μου περι υπαρξης ενος θεου-αφεντη, η οποια εχει περισσοτερες τρυπες απο ελβετικο τυρι. επειδη ειναι θεσεις της χριστιανικης εκκλησιας, δεν τις κανει σε καμια περιπτωση ακριβεις, ιδιαιτερα οταν για την αιτιολόγηση τους σε μεγαλο βαθμο αναφερουν "την επικληση στην πιστη" ή την ονομασια των ανεξηγητων φαινομενων ως θαύματα, ανεξαρτητα απο το αν ή οχι η επιστημονικη προοδος θα τα ερμηνευσει. θεωρω οτι βιαζεσαι να δωσεις σε ενα θειο ατομο το ρολο του οργανωτη, οπως για παραδειγμα η αποψη σου για την δραση του θεου στο big bang. εδω μιλαμε για μια θεωρεια η οποια ειναι αποδεκτη αλλα οχι αποδεδειγμενη, και ηδη προσπαθουν να την υιοθετησουν και να την ραψουν στα μετρα τους οι "θεολογοι"

Αν λοιπόν θεωρείται αποδεκτή και όχι αποδεδειγμένη η συγκεκριμένη θεωρία, και υπάρχει ένα περιθώριο αμφισβήτησης, τότε γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τις απόψεις της θεολογίας?
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο, προκαθορίζετε και αποκλείετε πράγματα εξ'αρχής...
Εάν εσένα σου φαίνεται πιο λογικό το big bang, εμένα μου φαίνεται πιο λογικό η ύπαρξη του θείου, με την έννοια ενός οργανωτη όπως λες...

αυτο που μολις αναφερεις, η εκκλησια θα το θεωρουσε αιρετικο. τα μυστηρια της εκκλησιας εχουν αμεση σχεση με τη ζωη του χριστιανου και σχετιζονται με την συμπεριφορα του, για τους ορθοδοξους. ειναι κομματια της ζωης τους και ως ενα αρκετα σημαντικο βαθμο την οριζουν.

Αιρετικό ή όχι, εγώ αυτό πιστεύω, και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πίστη του μου ως προς την ύπαρξη του Θεού. Μα καμία. Η εκκλησία στη σημερινή της μορφή, δε με εκφράζει. Παρακολουθώ κάποια μυστήρια, αλλά κάποια άλλα συνοδεύονται με χρηματισμούς ιερέων. Αυτό πόσο μπορεί να με εκφράζει ως χριστιανή?

το εχει κανει ηδη, νομιζω.


απο τη μια υπερασπιζεσαι την εκκλησια, απο την αλλη την κατηγορεις.

Λοιπόν, μπορεί να έχουμε συζητήσει αρκετά, αλλά πραγματικά, στο λέω, δε με ξέρεις, και δε νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις τον τρόπο με τον οποίο με έχει επηρεάσει ή όχι κάποιος, μέσα από μια ξερή ιντερνετική συζήτηση.


ουσιαστικα προσπαθησες να απαντησεις στις ερωτησεις μου με επιθεση στο ηθος μου. δεν κανουμε ανακριση, συζητηση κανουμε.(τουλαχιστον εγω, για τον loser δεν ξερω)

Δε σου επιτέθηκα, σε καμία περίπτωση, αλλά σε ρώτησα βασιζόμενη στη διευκρίνιση που εσύ έδωσες πιο πριν, ότι δηλαδή, καθε φορά λες "πιστεύω ότι..." κλπ
Ακόμα και αν το εξέλαβες ως επίθεση στο ήθος σου, εγώ δεν είδα πουθενά καμιά τέτοια ένδειξη εκ μερους μου.

Δεν εχεις ακουστα για την ψυχολογια της μαζας, που χιλια κεφαλια μαζι εχουν λιγοτερο μυαλο απο ενα;
Οσον αφορα το ''εσυ κρινεις'', το θεμα ειναι με βαση ποια κριτηρια και ποιος τα θετει-επιβαλλει αυτα τα κριτηρια..

Μόνος σου τα θέτεις τα κριτήρια... Τι σε ικανοποιεί και τι όχι... Δύσκολο είναι?
Και για το πρώτο μέρος... Συμφωνώ με τον Orathac βασικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
ακομα δεν εχω ψαξει το θεμα πολυ...κλεινω περισσοτερο προς τον αθεϊσμο αλλα θελω πρωτα να γνωρισω καλυτερα και τη χριστιανικη ορθοδοξη θρησκεια και αλλεσ θρησκειεσ του κοσμου.
προς το παρων δηλωνω αθεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ελπίζω πως ειρωνεύεσαι, γιατί ισχύει το αντίθετο.
Ξεφευγουμε πολυ αλλα δεν ειρωνευομαι. Και δεν ισχυει το αντιθετο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ξεφευγουμε πολυ αλλα δεν ειρωνευομαι. Και δεν ισχυει το αντιθετο.. :P

wisdom of the crowds, ψάξε το μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
για μενα η μονη υπαρξη του θεου/αλαχ/βουδα/κουδα ειναι επιδη ο ανθρωπος εχει την αναγκη καπου να πιστεψει..Καπιoν υποτιθετε να τον προστατευει..
Ο μονος θεος ειναι ο εαυτος σου..Το μελλον σου το φτιαχνεις μονος σου οχι ο θεος..Και δεν ειμαι και σιγουρος αν υπαρχει χριστος..Δεν εχει γραψει τιποτα ο ιδιος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top