Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εχουν πλακα οι ανθρωποι που μονο δεν καταλαβαινουν και εχουν ενα υφος του τυπου "Ναι εεε αληθεια εεε".
Η ελλειψη του σημερινου πολυμερισμου σκεψης και πολιτισμου στην ιστορια των ενθων μονο μπορει να θεωρησει προπαγανδιστικη και μισανθρωπιστικη τη ρηση του "Οι ανθρωποι φερανε το κακο".Η σημερινη μορφη της ηθικολογιας καλου/κακου ειναι προιον εξελικτικης ψυχολογιας καθως μιας γενεαλογιας της ηθικης της ηγεσιας.Θα σου λεγα επισης να κοιταξεις τι λεω πιο πανω για το κακο , εξορισμου υπηρχε πριν τον ανθρωπο , στην φυση πριν υπαρχαν ζωα που η πραξη του ενος εβλαπτε το αλλο , διαμορφωνοντας κατι καλο/κακο σε υποκειμενικα πλαισια.Η σημερινη αντιληψη και οχι δημιουργια(διοτι παντα υπηρχε) ειναι ανθρωπινο προιον.
Η "Θεληση για δυναμη" ειναι ψυχολογικος ορος και δεν εκφραζει ελλειψη για αγαπη ουτε ειναι εκπροσωπος σκοτεινου βαρβαρου κοινωνικου δαρβινισμου.Αυτο που εκφραζει ειναι τη θεληση για ζωη και οχι την ηδονη του οικτου , οχι να σκυβεις σαν τον Χριστο.
Αλλη μια παραποιηση που προσπαθησες να κανεις ειναι να δωσεις το νοημα της «αγάπη προς τον πλησίον» την θρησκευτικη προς την αγαπη για τον πλησιον , η πρωτη αγαπη οπως την οριζει η θρησκεια με την αρνητικη θεληση για δυναμη ειναι προφανως θρησκευτικη , η αλλη υπηρχε και πριν με αλλες μορφες ή και με την συγκεκριμενη ,χωρις να υπαγεται στην θρησκευτικη σημασια της πρωτης.


Χαίρομαι που θεωρείς ότι έχω πλάκα.:hmm: Δεν είπα ότι οι άνθρωποι έφεραν το κακό... Είπα ότι συνέβαλαν στην "εξέλιξή" του.
Δεν έχω μελετήσει την επιστήμη της ψυχολογίας, οπότε μη μου πετάς, κάτι όρους περιμένοντας να μου έρθει η φλασιά.Προσωπικά θεωρώ ότι η αγάπη, είναι μία, με την έννοια της πλατωνικής, δε διαχωρίζεται θρησκευτικά... Δεν έχει σχέση, ποια επιστήμη, ή ποια θρησκεία την ορίζει...
-----------------------------------------
Ενω το καλο υπαρχει ως δημιουργημα;


Ναι, το καλό υπάρχει. Ο κόσμος δημιουργήθηκε "καλά λίαν", επομένως το καλό, υπάρχει... Ο Θεός, δε δημιούργησε τον κόσμο με σκοπό κάτι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Χαίρομαι που θεωρείς ότι έχω πλάκα.:hmm: Δεν είπα ότι οι άνθρωποι έφεραν το κακό... Είπα ότι συνέβαλαν στην "εξέλιξή" του.
Δεν έχω μελετήσει την επιστήμη της ψυχολογίας, οπότε μη μου πετάς, κάτι όρους περιμένοντας να μου έρθει η φλασιά.Προσωπικά θεωρώ ότι η αγάπη, είναι μία, με την έννοια της πλατωνικής, δε διαχωρίζεται θρησκευτικά... Δεν έχει σχέση, ποια επιστήμη, ή ποια θρησκεία την ορίζει...
Τα περισσοτερα που γραψα σιγουρα δεν τα καταλαβες , δεν απαντησες.
Η πλατωνικη αγαπη ειναι εξορισμου παραδοξη , γι αυτο και την εχουν διαχωρισει σημερα οι φιλοσοφοι σε δυο κατηγοριες.Σημερα οταν λεμε "πλατωνικη αγαπη" δεν εχει καμια σχεση με την αγαπη για την οποια εκανε λογο ο πλατωνας.Ειναι ενας ορος στο οποιον γερνουνε ατομα που δεν εχουν διαβασει πλατωνα.Μπορεις αλλωστε στο συμποσιο να δεις πως ο Αλκιβιαδης προσπαθησε να αποπλανισει τον σωκρατη.Η αγαπη ειναι μια λεξη , οπως και το "εθνος " , και αλλαζει μην προπαγανδιζεις επειδη δεν γνωριζεις την ιστορια της σκεψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Είπες ότι θεωρείς το "κακό" ως κάτι βαρυγδουπο ως έννοια (ή κάτι παρόμοιο είπες, δε θυμάμαι). Γι'αυτό κι εγώ σου απλούστευσα λίγο τις μορφές με τις οποίες μπορεί να εμφανιστεί σήμερα στην κοινωνία... Και δε νομίζω ότι για τα παραδείγματα τα οποία ανέφερα τίθεται θέμα αμφισβήτησης... Τι εννοείς?
Από αυτά που ξέρω, αυτά που ανέφερα, είναι δεδομένα... Το κακό, δεν υπάρχει ως δημιούργημα, ως κάτι χειροπιαστό... Πλανιέται στις ψυχές των ανθρωπων και εκφράζεται μέσω των πράξεών τους. Σύμφωνα πάντα με τη χριστιανική διδασκαλία, ο Θεός, δεν έχει δημιουργήσει το κακό, το κακό προέρχεται από την πτώση του εωσφόρου. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά του ανθρώπου... Μέχρι και σήμερα... Ακόμα και αν αρνηθείς την ύπαρξη του θεού και του διαβόλου, εγώ νομίζω ότι η τελευταία μου άποψη, σχετικά με τη συμμετοχή του ανθρώπου, είναι κάτι παραπανω από προφανής... Εξάλλου., ο άνθρωπος είναι "διαχειριστής" της ύπαρξης...
Νομίζω ότι σου έχω τονίσει πολλές φορές, ότι πιστεύω, επομένως οι απόψεις μου περί αυτού του θέματος θα είναι με γνώμονα την πίστη μου, και θα είναι συγκεκριμένες, μέχρι να γίνει κάτι και να τις αναιρέσω εγώ η ίδια προσωπικά. Ακόμη μαθαίνω...
Είτε απαγορεύονται, είτε επιτρέπονται κάποιες πράξεις από αυτές που ανέφερα, ο χαρακτήρας τους, δεν αναιρείται... Δεν έχει να κάνει με την οργάνωση της κοινωνίας, έχει να κάνει με την ηθική, περισσότερο, και το τι μπορεί να βλάψει τον άλλο, όσο επιτρεπτό και αν είναι αυτο.
Το τελευταίο σου παράδειγμα, δεν το υποστήριξα ποτέ, σχετικά με το σεξ... Είναι μια οπισθοδρομική άποψη, την οποία απορρίπτω προσωπικά όπως και όλες τις άλλες περί μουσικής για παράδειγμα. Αν σε κάτι δεν υπάρχει λογική, δε βλέπω το λόγο να το υποστηρίξω. Και αν σε κάτι υπάρχει λογική, δεν το θεωρώ ως κάτι κακό...
Λες :''εχει να κανει με την ηθικη'', λοιπον η ηθικη δεν ειναι κατι σταθερο και αμεταβλητο, δεν αποδεικνυεται πειραματικα, δε μετριεται, αρα τιθεται θεμα αμφισβητησης. Συγκεκριμενα, εχει να κανει με τον τροπο που ειναι οργανωμενες οι εκαστοτε κοινωνιες καθως και με τις ιδεες που τις διαπερνουν. Αναφερθηκε προηγουμενως το σεξ γιατι για αιωνες θεωρουνταν ως κατι κακο απο κοινωνιες ανθρωπους και θεους. Ομως με τον καιρο αλλαζουν οι κοσμοθεωριες, αλλαζουν τα κριτηρια με τα οποια κατι κατατασσεται στην μια ή την αλλη πλευρα και αρα αλλαζει το ιδιο το κακο. Αν καταλαβα σωστα το μηνυμα που εχεις παραθεσει, το κακο ειναι βαρυγδουπο γιατι ειναι ουσιαστικα αδυνατο να οριστει. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι το μονο αληθινο κακο που μπορει να υπαρξει ειναι αυτο που στην τελικη βλαπτει τους γυρω και την ενοτητα της κοινωνιας (και θα συμφωνησω) αλλα αυτη η αποψη ειναι αποκυημα της εποχης στην οποια ζεις και αποσταλαγμα των οσων σου εχουν περαστει απο το περιβαλλον σου.
-----------------------------------------
Ναι, το καλό υπάρχει. Ο κόσμος δημιουργήθηκε "καλά λίαν", επομένως το καλό, υπάρχει... Ο Θεός, δε δημιούργησε τον κόσμο με σκοπό κάτι κακό.
Ξερεις, αδυνατω (οσο κι αν μ' αυτο πεφτω σε δυσμενεια στα ματια του χαμενου) να αντιληφθω το καλο αν δεν το αντιπαραβαλλω με το κακο. Το βλεπω σαν τις δυο πλευρες ενος νομισματος. Οσο κι αν τις κοψεις παντα υπαρχουν δυο απ' αυτες.:P Ετσι λοιπον, ή θα πουμε οτι δεν οριζεται αντικειμενικα το καλο και το κακο οποτε κανενα τους δεν υπαρχει, ή θα υπαρχουν και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εχουν πλακα οι ανθρωποι που μονο δεν καταλαβαινουν και εχουν ενα υφος του τυπου "Ναι εεε αληθεια εεε".
Η ελλειψη του σημερινου πολυμερισμου σκεψης και πολιτισμου στην ιστορια των ενθων μονο μπορει να θεωρησει προπαγανδιστικη και μισανθρωπιστικη τη ρηση του "Οι ανθρωποι φερανε το κακο" [...]

Ρε όταν προσπαθείς να ειρωνευτείς μη κάνεις νοηματικά λάθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε όταν προσπαθείς να ειρωνευτείς μη κάνεις νοηματικά λάθη...
ετσι γουσταρω :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Θελει να βασανιζει τη συνονοματη.. :who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εχουν πλακα οι ανθρωποι που μονο δεν καταλαβαινουν και εχουν ενα υφος του τυπου "Ναι εεε αληθεια εεε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Λες :''εχει να κανει με την ηθικη'', λοιπον η ηθικη δεν ειναι κατι σταθερο και αμεταβλητο, δεν αποδεικνυεται πειραματικα, δε μετριεται, αρα τιθεται θεμα αμφισβητησης. Συγκεκριμενα, εχει να κανει με τον τροπο που ειναι οργανωμενες οι εκαστοτε κοινωνιες καθως και με τις ιδεες που τις διαπερνουν. Αναφερθηκε προηγουμενως το σεξ γιατι για αιωνες θεωρουνταν ως κατι κακο απο κοινωνιες ανθρωπους και θεους. Ομως με τον καιρο αλλαζουν οι κοσμοθεωριες, αλλαζουν τα κριτηρια με τα οποια κατι κατατασσεται στην μια ή την αλλη πλευρα και αρα αλλαζει το ιδιο το κακο. Αν καταλαβα σωστα το μηνυμα που εχεις παραθεσει, το κακο ειναι βαρυγδουπο γιατι ειναι ουσιαστικα αδυνατο να οριστει. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι το μονο αληθινο κακο που μπορει να υπαρξει ειναι αυτο που στην τελικη βλαπτει τους γυρω και την ενοτητα της κοινωνιας (και θα συμφωνησω) αλλα αυτη η αποψη ειναι αποκυημα της εποχης στην οποια ζεις και αποσταλαγμα των οσων σου εχουν περαστει απο το περιβαλλον σου.

Ξερεις, αδυνατω (οσο κι αν μ' αυτο πεφτω σε δυσμενεια στα ματια του χαμενου) να αντιληφθω το καλο αν δεν το αντιπαραβαλλω με το κακο. Το βλεπω σαν τις δυο πλευρες ενος νομισματος. Οσο κι αν τις κοψεις παντα υπαρχουν δυο απ' αυτες.:P Ετσι λοιπον, ή θα πουμε οτι δεν οριζεται αντικειμενικα το καλο και το κακο οποτε κανενα τους δεν υπαρχει, ή θα υπαρχουν και τα δυο.

Ωραία, σε κάποιες κοινωνίες θεωρείται φυσιολογικό ένας άντρας να έχει πολλές γυναίκες, ένας άντρας να έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στη γυναίκα του... Πόσο "καλό" είναι αυτό? Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι δε χρειάζεσαι κάποιο είδος συγκεκριμένης κοινωνικής οργάνωσης για να ξέρεις ότι το να κλέβεις, ή να σκοτώνεις είναι κακό... Δε νομίζω ότι η ηθική αλλάζει. Απλά εξελίσσεται, κατά κάποιον τρόπο... Δε μεταβάλλεται τελείως. Το σεξ ήταν εξ'αρχής ένας αναγκαίος τρόπος για έκφραση και αναπαραγωγή, και αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Κάποιες απόψεις μόνο έχουν εξελιχθεί. Δεν έχουν μεταβληθεί, ως προς αυτό. Η ηθική, δεν αλλάζει νομίζω. Το σεξ, παραμένει κάτι αναγκαίο.
Οι κρίσεις των ανθρώπων για το τι εστί καλό ή όχι, θα είναι σταθερές. Η ηθική ίσως είναι ανολοκλήρωτη. Δε θεωρώ ότι μεταβάλλεται όμως. Πράγματα τα οποία μας βλάπτουν δε θα γίνουν ποτέ αποδεκτά, και δε θα θεωρηθουν ως κάτι καλό, όσο αποδεκτά και αν είναι από κάποιες οπισθοδρομικές κοινωνίες.... Μιλάμε για αντικειμενικότητα πάντα.
Δε υποστήριξα εγώ, ότι το "κακό" είναι μια βαρύγδουπη έννοια. Ο fasdag το υποστήριξε... Εγώ του έδωσα κάποια παραδείγματα. Το ότι κάτι δε μπορεί εύκολα να οριστεί, δε σημαίνει ότι είναι βαρύγδουπο. Απλά, το κακό, δεν υπάρχει ως δημιούργημα του Θεού. Το καλό είναι. Και τα δύο υπάρχουν και βρίσκονται σε αντίθετες διαστάσεις και πάντα αντιπαρατίθενται.


Τα περισσοτερα που γραψα σιγουρα δεν τα καταλαβες , δεν απαντησες.
Η πλατωνικη αγαπη ειναι εξορισμου παραδοξη , γι αυτο και την εχουν διαχωρισει σημερα οι φιλοσοφοι σε δυο κατηγοριες.Σημερα οταν λεμε "πλατωνικη αγαπη" δεν εχει καμια σχεση με την αγαπη για την οποια εκανε λογο ο πλατωνας.Ειναι ενας ορος στο οποιον γερνουνε ατομα που δεν εχουν διαβασει πλατωνα.Μπορεις αλλωστε στο συμποσιο να δεις πως ο Αλκιβιαδης προσπαθησε να αποπλανισει τον σωκρατη.Η αγαπη ειναι μια λεξη , οπως και το "εθνος " , και αλλαζει μην προπαγανδιζεις επειδη δεν γνωριζεις την ιστορια της σκεψης.
__________________



Όχι, δε μπορώ να καταλάβω τι γράφεις... Φρόντισε να χρησιμοποιείς τόνους, σωστό συντακτικό και να μην γράφεις βεβιασμένα γιατί πραγματικά, δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Για μενα το λες αυτο τωρα θα σου δειξω...........ποσο ευαισθητος ειμαι :'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είπες ότι θεωρείς το "κακό" ως κάτι βαρυγδουπο ως έννοια (ή κάτι παρόμοιο είπες, δε θυμάμαι). Γι'αυτό κι εγώ σου απλούστευσα λίγο τις μορφές με τις οποίες μπορεί να εμφανιστεί σήμερα στην κοινωνία... Και δε νομίζω ότι για τα παραδείγματα τα οποία ανέφερα τίθεται θέμα αμφισβήτησης... Τι εννοείς?
ο φοβος δεν ειναι κακο, η ελλειψη αγαπης, επισης δεν ειναι κακο, ασχετα αν εγω θεωρω οτι ειναι. η δολοφονια; ουτε αυτη ειναι κακη, ασχετα αν παλι θεωρω εγω το αντιθετο. σε αλλους πολιτισμους, η ο πολεμος και ο θανατος σε μια μαχη ειναι "ιερα". ετσι και αλλιως μονη σου το λες:
Είτε απαγορεύονται, είτε επιτρέπονται κάποιες πράξεις από αυτές που ανέφερα, ο χαρακτήρας τους, δεν αναιρείται... Δεν έχει να κάνει με την οργάνωση της κοινωνίας, έχει να κάνει με την ηθική, περισσότερο, και το τι μπορεί να βλάψει τον άλλο, όσο επιτρεπτό και αν είναι αυτο.
μονο που οι πραξεις δεν εχουν χαρακτηρα, ειναι απλα πραξεις. η ηθικη ειναι κατι που αλλαζει απο κοινωνια σε κοινωνια, εχει αλλαξει στην ελλαδα του 19ου και του 21 αιωνα. πως μπορουμε, επομενως, να μιλαμε για καλες ή κακες πραξεις, για τον χριστιανισμο, απο τη στιγμη που η ιδια η ηθικη του ιδιου προσαρμοζεται στις διαφορες συνθηκες ;

Νομίζω ότι σου έχω τονίσει πολλές φορές, ότι πιστεύω, επομένως οι απόψεις μου περί αυτού του θέματος θα είναι με γνώμονα την πίστη μου, και θα είναι συγκεκριμένες, μέχρι να γίνει κάτι και να τις αναιρέσω εγώ η ίδια προσωπικά. Ακόμη μαθαίνω...
συμφωνοι, το ξερω και το σεβομαι, και σε αυτα τα πλαισια κανω συζητηση

Το τελευταίο σου παράδειγμα, δεν το υποστήριξα ποτέ, σχετικά με το σεξ... Είναι μια οπισθοδρομική άποψη, την οποία απορρίπτω προσωπικά όπως και όλες τις άλλες περί μουσικής για παράδειγμα. Αν σε κάτι δεν υπάρχει λογική, δε βλέπω το λόγο να το υποστηρίξω. Και αν σε κάτι υπάρχει λογική, δεν το θεωρώ ως κάτι κακό...

το ξερω οτι δεν το στηριξες, ομως αυτο το εχει υποστηριξει η εκκλησια, οπως και τα περι χρησης προφυλακτικου. για αυτη, τον επισημο φορεα του χριστιανισμου (αυτη αλλωστε αντιμετωπισε τις αλλες ερμηνειες της Aγιας Γραφης ως αιρεσεις) ειναι κατι κακο.


Όπως ένας άθεος, αυθαίρετα απορρίπτει την ύπαρξη του Θεού και μιας ανώτερης γενικά δύναμης, έτσι κι εγώ, αυθαίρετα, αποδέχομαι την ύπαρξή του.
θαρρω πως αυθαιρετο δεν ειναι να μην αποδεχεσαι κατι για το οποιο δεν εχεις καμια ενδειξη, αλλα να πιστευεις σε αυτο ακομα και αν δεν εχεις αυτες τις ενδειξεις
-----------------------------------------
Ωραία, σε κάποιες κοινωνίες θεωρείται φυσιολογικό ένας άντρας να έχει πολλές γυναίκες, ένας άντρας να έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στη γυναίκα του... Πόσο "καλό" είναι αυτό? Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι δε χρειάζεσαι κάποιο είδος συγκεκριμένης κοινωνικής οργάνωσης για να ξέρεις ότι το να κλέβεις, ή να σκοτώνεις είναι κακό... Δε νομίζω ότι η ηθική αλλάζει. Απλά εξελίσσεται, κατά κάποιον τρόπο... Δε μεταβάλλεται τελείως. Το σεξ ήταν εξ'αρχής ένας αναγκαίος τρόπος για έκφραση και αναπαραγωγή, και αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Κάποιες απόψεις μόνο έχουν εξελιχθεί. Δεν έχουν μεταβληθεί, ως προς αυτό. Η ηθική, δεν αλλάζει νομίζω. Το σεξ, παραμένει κάτι αναγκαίο.
Οι κρίσεις των ανθρώπων για το τι εστί καλό ή όχι, θα είναι σταθερές. Η ηθική ίσως είναι ανολοκλήρωτη. Δε θεωρώ ότι μεταβάλλεται όμως. Πράγματα τα οποία μας βλάπτουν δε θα γίνουν ποτέ αποδεκτά, και δε θα θεωρηθουν ως κάτι καλό, όσο αποδεκτά και αν είναι από κάποιες οπισθοδρομικές κοινωνίες.... Μιλάμε για αντικειμενικότητα πάντα.
Δε υποστήριξα εγώ, ότι το "κακό" είναι μια βαρύγδουπη έννοια. Ο fasdag το υποστήριξε... Εγώ του έδωσα κάποια παραδείγματα. Το ότι κάτι δε μπορεί εύκολα να οριστεί, δε σημαίνει ότι είναι βαρύγδουπο. Απλά, το κακό, δεν υπάρχει ως δημιούργημα του Θεού. Το καλό είναι. Και τα δύο υπάρχουν και βρίσκονται σε αντίθετες διαστάσεις και πάντα αντιπαρατίθενται.

ειναι κακο να προσπαθουμε να ορισουμε καταστασεις αφηρημενες. ουσιαστικα λεω οτι δεν υπαρχει ουτε καλο, αλλα ουτε κακο. για καποιους ανθρωπους, η κλοπη ηταν ο μοναδικος τροπος για επιβιωση, οπως επισης ηταν και η δολοφονια.

η κριση του ανθρωπου για το τι ειναι ή οχι καλο εχει μεταβληθει παρα πολυ μεσα στους αιωνες, επομενως δεν θεωρω οτι η προβλεψη σου οτι θα παραμεινει ιδια βασιζεται καπου.

απο κει και περα, το οτι ενας αντρας εχει πολλες γυναικες, για μενα δεν ειναι αποδεκτο, για τον ιδιο ομως ειναι. για μενα ειναι κακο, για αυτον ειναι καλο. αλλα οχι επειδη, οπως θα πει σιγουρα ο loser, θα επιβιωσουν τα γονιδια μου. απλα το θεωρω κακο επειδη εχω διαμορφωση μια ηθικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ωραία, σε κάποιες κοινωνίες θεωρείται φυσιολογικό ένας άντρας να έχει πολλές γυναίκες, ένας άντρας να έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στη γυναίκα του... Πόσο "καλό" είναι αυτό? Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι δε χρειάζεσαι κάποιο είδος συγκεκριμένης κοινωνικής οργάνωσης για να ξέρεις ότι το να κλέβεις, ή να σκοτώνεις είναι κακό... Δε νομίζω ότι η ηθική αλλάζει. Απλά εξελίσσεται, κατά κάποιον τρόπο... Δε μεταβάλλεται τελείως. Το σεξ ήταν εξ'αρχής ένας αναγκαίος τρόπος για έκφραση και αναπαραγωγή, και αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Κάποιες απόψεις μόνο έχουν εξελιχθεί. Δεν έχουν μεταβληθεί, ως προς αυτό. Η ηθική, δεν αλλάζει νομίζω. Το σεξ, παραμένει κάτι αναγκαίο.
Οι κρίσεις των ανθρώπων για το τι εστί καλό ή όχι, θα είναι σταθερές. Η ηθική ίσως είναι ανολοκλήρωτη. Δε θεωρώ ότι μεταβάλλεται όμως. Πράγματα τα οποία μας βλάπτουν δε θα γίνουν ποτέ αποδεκτά, και δε θα θεωρηθουν ως κάτι καλό, όσο αποδεκτά και αν είναι από κάποιες οπισθοδρομικές κοινωνίες.... Μιλάμε για αντικειμενικότητα πάντα.
Δε υποστήριξα εγώ, ότι το "κακό" είναι μια βαρύγδουπη έννοια. Ο fasdag το υποστήριξε... Εγώ του έδωσα κάποια παραδείγματα. Το ότι κάτι δε μπορεί εύκολα να οριστεί, δε σημαίνει ότι είναι βαρύγδουπο. Απλά, το κακό, δεν υπάρχει ως δημιούργημα του Θεού. Το καλό είναι. Και τα δύο υπάρχουν και βρίσκονται σε αντίθετες διαστάσεις και πάντα αντιπαρατίθενται.
Χμμ, για να δουμε.. Ποσο καλο ειναι για σενα, για τον αντρα, για τις γυναικες, ή για το θεο αυτο;
Το σεξ παλιοτερα θεωρουνταν κακο, κατακριτεο, αναρμοστο οπως θες πεστο, παντως ηταν ανηθικο για εκατομμυρια ανθρωπους.. και ειναι ακομα για μερικους. :who:
Δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα γιατι η ηθικη ειναι φιλοσοφια, πιστη, οχι αποδειξη και πραξη...
Ξερω ποιος υποστηριξε τι και εξηγω γιατι το υποστηριξε.. :P
Η ηθικη δεν ειναι κατι απολυτο. αλλαζει τοσο απο ανθρωπο σε ανθρωπο οσο κι απο κοινωνια σε κοινωνια, γι' αυτο δεν οριζεται.
Τι εννοεις οταν λες οτι το κακο δεν υπαρχει για σενα ως δημιουργημα του θεου; Υποστηριζεις οτι δεν υπαρχει καθολου; Δε νομιζω.. Μου φαινεται οποιος πιστευει στο θεο, πιστευει πως οτι υπαρχει ειναι δημιουργημα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι εννοεις οταν λες οτι το κακο δεν υπαρχει για σενα ως δημιουργημα του θεου; Υποστηριζεις οτι δεν υπαρχει καθολου; Δε νομιζω.. Μου φαινεται οποιος πιστευει στο θεο, πιστευει πως οτι υπαρχει ειναι δημιουργημα του..
υποστηριζει οτι προερχεται απο την πτωση του Εωσφόρου και διαιωνιζεται απο τον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
υποστηριζει οτι προερχεται απο την πτωση του Εωσφόρου και διαιωνιζεται απο τον ανθρωπο
Ο Εωσφορος (τον ταυτιζω με το κακο) δεν δημιουργηθηκε απ' το θεο;

Διαιωνιζεται ταυτοχρονα με το καλο και δε νοειται χωρις αυτο.. νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο Εωσφορος (τον ταυτιζω με το κακο) δεν δημιουργηθηκε απ' το θεο;

Διαιωνιζεται ταυτοχρονα με το καλο και δε νοειται χωρις αυτο.. νομιζω..

δεν ηταν επιλογη του θεου η πτωση του ομως, συμφωνα με τον χριστιανισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ο φοβος δεν ειναι κακο, η ελλειψη αγαπης, επισης δεν ειναι κακο, ασχετα αν εγω θεωρω οτι ειναι. η δολοφονια; ουτε αυτη ειναι κακη, ασχετα αν παλι θεωρω εγω το αντιθετο. σε αλλους πολιτισμους, η ο πολεμος και ο θανατος σε μια μαχη ειναι "ιερα". ετσι και αλλιως μονη σου το λες: μονο που οι πραξεις δεν εχουν χαρακτηρα, ειναι απλα πραξεις. η ηθικη ειναι κατι που αλλαζει απο κοινωνια σε κοινωνια, εχει αλλαξει στην ελλαδα του 19ου και του 21 αιωνα. πως μπορουμε, επομενως, να μιλαμε για καλες ή κακες πραξεις, για τον χριστιανισμο, απο τη στιγμη που η ιδια η ηθικη του ιδιου προσαρμοζεται στις διαφορες συνθηκες ;
--------------------------------

ειναι κακο να προσπαθουμε να ορισουμε καταστασεις αφηρημενες. ουσιαστικα λεω οτι δεν υπαρχει ουτε καλο, αλλα ουτε κακο. για καποιους ανθρωπους, η κλοπη ηταν ο μοναδικος τροπος για επιβιωση, οπως επισης ηταν και η δολοφονια.

η κριση του ανθρωπου για το τι ειναι ή οχι καλο εχει μεταβληθει παρα πολυ μεσα στους αιωνες, επομενως δεν θεωρω οτι η προβλεψη σου οτι θα παραμεινει ιδια βασιζεται καπου.

απο κει και περα, το οτι ενας αντρας εχει πολλες γυναικες, για μενα δεν ειναι αποδεκτο, για τον ιδιο ομως ειναι. για μενα ειναι κακο, για αυτον ειναι καλο. αλλα οχι επειδη, οπως θα πει σιγουρα ο loser, θα επιβιωσουν τα γονιδια μου. απλα το θεωρω κακο επειδη εχω διαμορφωση μια ηθικη



Η ηθική δε μεταβάλλεται. Απλώς ολοκληρώνεται. Υπάρχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη σχετικά με την ηθική όσο περνούν τα χρόνια. Και με τα ζητήματα που αφορούν την ηθική. Οι κοινωνίες αλλάζουν στον τρόπο οργάνωσής τους. Οι άνθρωποι προσαρμόζουν τις αξίες της ηθικής, ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Ο θάνατος κάποιου ανθρώπου, όταν σκοτώνεται από κάποιον άλλον, με σκοπό ο δεύτερος να προστατεψει την πατρίδα του, θα ωφελήσει την πατρίδα... Αλλά ηθικά, ο θάνατος, δεν είναι κάτι σωστό, όταν πραγματοποιείται με αυτόν τον τρόπο. Αυτό, δεν αλλάζει.
Η απουσία της αγάπης, είναι κάτι κακό... Δεν αναφέρομαι στην αγάπη με την έννοια αυτής που αναπτύσσεται μεταξύ των δύο φύλων, αλλά στην αγάπη, γενικά... Στην αγάπη, μεταξύ αδελφών (καλά, τότε εγώ πρέπει να είμαι πολύ κακιά που δεν "αγαπάω" τον αδερφό μου και τον βρίζω συνεχεια:P), στην αγάπη μεταξύ των ανθρώπων ενικά... Χωρίς αγάπη, δεν υπάρχει συνεννόηση, πιστεύω. Αντικειμενικά, το να έχεις δικαίωμα να σκοτώσεις τη γυναίκα σου είναι κακό...


συμφωνοι, το ξερω και το σεβομαι, και σε αυτα τα πλαισια κανω συζητηση


Ok....:P Τουλάχιστον εσύ, το κατάλαβες...



το ξερω οτι δεν το στηριξες, ομως αυτο το εχει υποστηριξει η εκκλησια, οπως και τα περι χρησης προφυλακτικου. για αυτη, τον επισημο φορεα του χριστιανισμου (αυτη αλλωστε αντιμετωπισε τις αλλες ερμηνειες της Aγιας Γραφης ως αιρεσεις) ειναι κατι κακο.

Το ότι η θρησκεία μου, και η εκκλησία το υποστηρίζουν, δε λέει κάτι... Πολλοί χριστιανοί, αντιτίθενται σε αυτό...
Το τι λέει ο πάπας και ο κάθε πάπας, δεν εχουν καμία σχέση με τη λογική. Και δεν υποστηρίζονται από όλους. ++++ Δεν είμαι καθολική...


θαρρω πως αυθαιρετο δεν ειναι να μην αποδεχεσαι κατι για το οποιο δεν εχεις καμια ενδειξη, αλλα να πιστευεις σε αυτο ακομα και αν δεν εχεις αυτες τις ενδειξεις
Γνώμη σου...

Χμμ, για να δουμε.. Ποσο καλο ειναι για σενα, για τον αντρα, για τις γυναικες, ή για το θεο αυτο;
Το σεξ παλιοτερα θεωρουνταν κακο, κατακριτεο, αναρμοστο οπως θες πεστο, παντως ηταν ανηθικο για εκατομμυρια ανθρωπους.. και ειναι ακομα για μερικους. :who:
Δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα γιατι η ηθικη ειναι φιλοσοφια, πιστη, οχι αποδειξη και πραξη...
Ξερω ποιος υποστηριξε τι και εξηγω γιατι το υποστηριξε.. :P
Η ηθικη δεν ειναι κατι απολυτο. αλλαζει τοσο απο ανθρωπο σε ανθρωπο οσο κι απο κοινωνια σε κοινωνια, γι' αυτο δεν οριζεται.
Τι εννοεις οταν λες οτι το κακο δεν υπαρχει για σενα ως δημιουργημα του θεου; Υποστηριζεις οτι δεν υπαρχει καθολου; Δε νομιζω.. Μου φαινεται οποιος πιστευει στο θεο, πιστευει πως οτι υπαρχει ειναι δημιουργημα του..


Τι εννοείς "για μένα"...? Σε τι αναφέρεσαι?

Λοιπόν... Ξανά... Ο Θεός, δημιούργησε τον κόσμο "λίαν καλώς". "Καλώς"...
Η δημιουργία του κόσμου, ορίστηκε με την έννοια του καλού...
Ο Θεός, δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει το κακό, και ούτε το έκανε.
Το κακό, επομένως, δεν είναι δημιούργημα του Θεού, αλλά προήλθε από τη διακοπή της κοινωνίας μεταξύ Θεού & ανθρώπου, μπλα μπλα μπλα...

Ο Θεός, δε δημιούργησε τα πυρηνικά όπλα... Αλλά αυτά υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η ηθική δε μεταβάλλεται. Απλώς ολοκληρώνεται. Υπάρχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη σχετικά με την ηθική όσο περνούν τα χρόνια. Και με τα ζητήματα που αφορούν την ηθική. Οι κοινωνίες αλλάζουν στον τρόπο οργάνωσής τους. Οι άνθρωποι προσαρμόζουν τις αξίες της ηθικής, ανάλογα με τις ανάγκες τους.
δεσποινα στα προηγουμενα ποστς αναφεραμε οτι η ηθικη αλλαζει, μεταβαλλεται. δεν ειναι
η κοινωνια αυτη που προσαρμοζεται, αλλα η ηθικη. η σημερινη κοινωνια δεν προαγει την αγαπη στο πλησιον της και αυτη η ηθικη ουσιαστικα υιοθετειται απο αρκετα μελη της.

εγω θα συμφωνησω οτι το να σκοτωσεις καποιον αλλο ειναι λανθασμενο, αλλα δεν σημαινει οτι αυτο το συμμεριζεται ενας στρατιωτης ή ενας οποιοσδηποτε ανθρωπος. αντικειμενικα δεν υπαρχει κακο:P

Το ότι η θρησκεία μου, και η εκκλησία το υποστηρίζουν, δε λέει κάτι... Πολλοί χριστιανοί, αντιτίθενται σε αυτό...
Το τι λέει ο πάπας και ο κάθε πάπας, δεν εχουν καμία σχέση με τη λογική. Και δεν υποστηρίζονται από όλους. ++++ Δεν είμαι καθολική...
για την ενημερωση σου, δεν περιοριζεται αυτη η αποψη στους καθολικους, αλλα και στους ορθοδοξους. φυσικα και λεει, αν ασπαζεσαι αυτη την κοσμολογια.

(απο τη στιγμη που το τι θεωρουμε κακο εξελισσεται/αλλαζει, οπως επισης το ιδιο γινεται με το κακο, πως μπορουμε να μιλαμε οτι το ενα ειναι απορροια της διακοπης της επικοινωνιας, και το αλλο ειναι απορροια της ιδιας της δημιουργειας; τουλαχιστον το καλο δεν πρεπει να ειναι απαράλλαχτο; )

τελος, ο θεος δεν δημιουργησε τον ανθρωπο, αλλα αυτος υπαρχει:P

Υ.Γ. προσπαθησε να εκλαβεις την κριτικη μου ως μια προσπαθεια να εντωπισεις αντιφασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μα η Παλαια Διαθηκη δε λεει στην αρχη αρχη οτι ο θεος ειναι παναγαθος και παντοδυναμος; Τι ειναι η ορθοδοξη αποφατικη θεολογια:
https://el.wikipedia.org/wiki/Via_Negativa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
δεσποινα στα προηγουμενα ποστς αναφεραμε οτι η ηθικη αλλαζει, μεταβαλλεται. δεν ειναι
η κοινωνια αυτη που προσαρμοζεται, αλλα η ηθικη. η σημερινη κοινωνια δεν προαγει την αγαπη στο πλησιον της και αυτη η ηθικη ουσιαστικα υιοθετειται απο αρκετα μελη της.

εγω θα συμφωνησω οτι το να σκοτωσεις καποιον αλλο ειναι λανθασμενο, αλλα δεν σημαινει οτι αυτο το συμμεριζεται ενας στρατιωτης ή ενας οποιοσδηποτε ανθρωπος. αντικειμενικα δεν υπαρχει κακο:P

για την ενημερωση σου, δεν περιοριζεται αυτη η αποψη στους καθολικους, αλλα και στους ορθοδοξους. φυσικα και λεει, αν ασπαζεσαι αυτη την κοσμολογια.

(απο τη στιγμη που το τι θεωρουμε κακο εξελισσεται/αλλαζει, οπως επισης το ιδιο γινεται με το κακο, πως μπορουμε να μιλαμε οτι το ενα ειναι απορροια της διακοπης της επικοινωνιας, και το αλλο ειναι απορροια της ιδιας της δημιουργειας; τουλαχιστον το καλο δεν πρεπει να ειναι απαράλλαχτο; )

τελος, ο θεος δεν δημιουργησε τον ανθρωπο, αλλα αυτος υπαρχει:P

Υ.Γ. προσπαθησε να εκλαβεις την κριτικη μου ως μια προσπαθεια να εντωπισεις αντιφασεις.

Λοιπόν, επειδή διαφωνώ με τα παραπανω, αλλά τα σέβομαι ως απόψεις, οι οποίες αποτελούν έδαφος πρόσφορο για διερεύνηση (δεν είμαι κολλημένη, είδες?:P) Θα ήταν βλακώδες να επαναλάβω όσα είπα και πριν, κατάλαβες τι εννοούσα, πιστεύω, και αν δεν κατάλαβες, βαριέμαι να στα ξαναπώ...)Αναφέρομαι στις απόψεις μου περί ηθικής... προφανώς, δεν έχω δει τόσα πολλά ώστε να είμαι απόλυτα σίγουρη για τη θέση μου, αλλά με βάση όσα έχω δει μέχρι σήμερα, αυτήν την άποψη εχω σχηματίσει περί ηθικής... Ότι δηλαδή, δε μεταβάλλεται. Στο μόνο σημείο που συμφωνώ είναι ότι η σημερινή κοινωνία, δεν προάγει την αγάπη προς τον πλησίον.

Όχι, στο παραδειγμα που έδωσες με το στρατιώτη, διαφωνώ καθετα... Ο θάνατος (μέσω εξαναγκασμού, δηλ. δολοφονία, είναι κάτι κακό...) Η δολοφονία, είναι κάτι κακό, αντικειμενικά... Ο τρόπος αντιμετώπισης ανάμεσα στους ανθρώπους ποικίλει.


Ο πάπας είπε αυτή τη βλακεία, με το σεξ και τα προφυλακτικά πρόσφατα, γι'αυτό αναφέρθηκα στην καθολική εκκλησία...


Το κακό είναι απόρροια της δημιουργίας και της κακής διαχείρισης του κόσμου που της δόθηκε.
Το καλό, υπήρχε πριν το κακό, με την προυπάρχουσα σχέση Θεού-ανθρώπου. Το κακό εξελίσσεται. Το καλό, έχει μία μορφή, αυτή που προανέφερα, ενω εκφράζεται σήμερα με την αγάπη, μπλα μπλα μπλα.. μην τα ξαναλέμε...

Και ο Θεός, δημιούργησε τον άνθρωπο (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Δύο πράματα μισώ στον κόσμο. Την εκκλησία και την πολιτική.


τοτε δεν ανηκεις σ αυτον τον κοσμο.-


ας μην παρερμηνευουμαι εννοιες που ηθελημενα ή αθελητα βοηθησαν την ανθρωποτητα να παει ενα βημα μπροστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top