Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μολις εκανες αυτο για το οποιο με κατηγορησες , ενω εγω δεν το εκανα ,ειναι αδικο να μου μιλας ετσι επειδη δεν καταλαβαινεις.
Ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες.
και?και αν φανουν φυσιολογικες τι μ αυτο?αποδεικνυει δλδ την μη υπαρξη του?τι ειναι ο θεος ενας τιμωρος που λεει στα παιδακια του τι να κανει και αναλογα με τις πραξεις τους αντιδρα?ελεος...ο θεος ειναι στα πιο φυσιολογικα και απλα πραγματα αυτα ειναι τα δυσκολα να ερμηνευτουν..απλα υπαρχει μια λαθος αντιληψη για την λεξη θεος...απλα σαν ανθρωποι προσπαθουμε να τον προσωποποιησουμε γιατι απλα η αντιληψη μας δεν φτανει πανω απο αυτη την πραξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
και?και αν φανουν φυσιολογικες τι μ αυτο?αποδεικνυει δλδ την μη υπαρξη του?τι ειναι ο θεος ενας τιμωρος που λεει στα παιδακια του τι να κανει και αναλογα με τις πραξεις τους αντιδρα?ελεος...ο θεος ειναι στα πιο φυσιολογικα και απλα πραγματα αυτα ειναι τα δυσκολα να ερμηνευτουν..απλα υπαρχει μια λαθος αντιληψη για την λεξη θεος...απλα σαν ανθρωποι προσπαθουμε να τον προσωποποιησουμε γιατι απλα η αντιληψη μας δεν φτανει πανω απο αυτη την πραξη
Η ακυρη επιθεση σου ειναι απορροια του οτι δεν διαβασες τι εγραψα πιο πριν , δεν εθιξα καν (οσο αναφορα εκεινο το σκελος της συζητησης) για να αποδειξω κατι , απλα εξεφρασα ενος ειδος αποριας οσο αναφορα τον θεο και τις φυσικες καταστροφες , απλα συνεχισα τι το ελεγαν καποιο για αδικια του θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Falcon ειπες : "Αν τον έβλεπες να τους σώζει απο τις φυσικές καταστροφές θα ήταν απόδειξη ότι υπάρχει. Αν σου αποδείκνυε ότι υπάρχει θα πίστευες σε εκείνον. Αν πίστευες εξαναγκαστικά σε εκείνον θα σου στερούσε το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής (αυτεξούσιο)" --> (απαντησα) "Λειψο επιχειρημα , θα μπορουσε να τα σταματησει χωρις τον δεις.
Ομως ειμαι σιγουρος πως η μεταφυσικα προσκολλημενη σκεψη σου μπορει να βρει μια παρομοια απαντηση σε κατι τετοιο." --> "Και να μη δω τον ίδιο αγαπητέ, θα δω το αποτέλεσμα των πράξεών του. Θα δω το παραφυσικό. Βάλε τη σκέψη σου να προχωρήσει λίγο παραπέρα από τις λέξεις." --> "Μολις εκανες αυτο για το οποιο με κατηγορησες , ενω εγω δεν το εκανα ,ειναι αδικο να μου μιλας ετσι επειδη δεν καταλαβαινεις.
Ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες" -- >"Δεν συνεχίζω να σου απευθύνω το λόγο. Η συζήτηση μαζί σου θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια συζήτηση με την μπάλα του βόλλεϋ στο Ναυαγό ή με έναν τοίχο. Κανένα δηλαδή.."
Δεν ειμαι πιο επιθετικος απ οτι εσυ ,οποτε σταματα να υποκρινεσαι με τις φρασεις σου πως ειναι ετσι.


Απλα αυτην την εντυπωση δινει με το τροπο που μιλαει , αν το διασταυρωσεις με υποστασεις θα φτασεις στο συμπερασμα μου.
Του ειπα να φυγει διοτι δεν μου απαντησε, α συγνωμη λαθος απαντησε οτι η συζητηση μαζι μου δεν εχει νοημα , και εφοσον ειναι υπερ ορισμενων απαντησεων που βοηθουν στην αυτοεξαπατηση του την οποια τεκμηριωσα πριν, στην οποια κανεις δεν απαντησε , φυσικα αυτο μονο επαληθευει εκεινο που πα και εσβησε ο αλεξανδρος , θα ταν καλο να το διαβαζες με προσοχη , αλλα τωρα ειναι αργα.

Να αναδιατυπώσω τότε τη φράση που παρανόησες.

Όταν για παράδειγμα δεις ένα ηφαίστειο να σταματάει και να ηρεμεί και δε δεις τον ίδιο το θεό να το σβήνει, αφού το θέτεις έτσι, τι θα σκεφτείς εσύ; Ωπ έγινε θεία παρέμβαση. Άρα εμμέσως θα σου στερήσει την επιλογή να πιστέψεις με τη θέλησή σου.

Αν τώρα εννοείς να σταματάει τις καταστροφές πριν εκδηλωθούν, τότε θα απαντήσω ότι ο θεός παρεμβαίνει στη φυσική ροή των πραγμάτων μόνο όταν εκείνος κρίνει ότι είναι απαραίτητο. Στον φθαρτό μεταπτωτικό κόσμο η φθορά είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα.

Οι προσωπικές σου επιθέσεις, πραγματικά, δε με αγγίζουν καθόλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η ακυρη επιθεση σου ειναι απορροια του οτι δεν διαβασες τι εγραψα πιο πριν , δεν εθιξα καν (οσο αναφορα εκεινο το σκελος της συζητησης) για να αποδειξω κατι , απλα εξεφρασα ενος ειδος αποριας οσο αναφορα τον θεο και τις φυσικες καταστροφες , απλα συνεχισα τι το ελεγαν καποιο για αδικια του θεου.
διαβασα το παρακολουθω το θεμα απο μερες αλλα οκ σορρυ δεν το δες στο δικο μου προφιλ αυτο:Pκαι δεν εκανα επιθεση απλα απαντω σε αυτο που παραπονεθηκες οτι δε σου απαντησαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1)πχ ''αρνούμαι να πιστέψω ότι ο θεός είναι ένας γέρος στον ουρανό και ειναι παντοδύναμος,πανάγαθος κλπ''.Η επίσημη ορθόδοξη χριστιανική άποψη είναι ότι η ουσία του θεού είναι απροσπέλαστη και δεν μπορούμε να της προσδίδουμε κατηγορήματα.

Σαφώς. Δε νομίζω να λέει πια κανείς ότι ο θεός είανι ένας γέρος στον ουρανό:P.

2)Βασικά αν το καλοσκεφτείτε και ο αθεισμός λύνει υπαρξιακά προβλήματα και σταματάει τους φόβους του ανθρώπου.
Απλώς παραδέχεται ότι δεν υπάρχει θεός και μετα θάνατον ζωή,αυτό με τη σειρά του απαλάσσει τον άνθρωπο από τις αναζητήσεις του.

Γιατί απαλλάσσει τον άνθρωπο από τις αναζητήσεις του; Ίσα-ίσα που του βάζει περισσότερα για να αναζητήσει. Nομίζω ότι όλα αυτά τα λες κάπως αυθαίρετα.

Εάν κάποιος υποστηρίζει πως έχει κριτική,είναι ορθολογιστής και είναι αθεός τότε είναι λανθασμένος και αυτοεξαπατάται.
Ο απόλυτα κριτικός άνθρωπος δεν παίρνει το μέρος ούτε της μιας ούτε της άλλης πλευράς δηλαδή στο θέμα της ύπαρξης του θεού μένει αγνωστικιστής γιατί δεν έχει την απαραίτητη γνώση για το κόσμο ώστε να είναι σίγουρος.

Μμμ, εδώ θα σου απαντήσω με λόγια τρίτου, πράγμα που δε μου αρέσει να το κάνω, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα:
An atheist, like a Christian, holds that we can know whether or not there is a God. The Christian holds that we can know there is a God; the atheist, that we can know there is not. The Agnostic suspends judgment, saying that there are not sufficient grounds either for affirmation or for denial. At the same time, an Agnostic may hold that the existence of God, though not impossible, is very improbable; he may even hold it so improbable that it is not worth considering in practice. In that case, he is not far removed from atheism. His attitude may be that which a careful philosopher would have towards the gods of ancient Greece. If I were asked to prove that Zeus and Poseidon and Hera and the rest of the Olympians do not exist, I should be at a loss to find conclusive arguments. An Agnostic may think the Christian God as improbable as the Olympians; in that case, he is, for practical purposes, at one with the atheists.
-Bertrand Russell

Λογικό ναι,βολικό όχι από τη στιγμή που αν κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό τον αντιμετωπίζουν λες κι έχει χολέρα.

Εκτός αυτού, το ότι κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό, δε σημαίνει ότι δεν έχει αρχές και εσωτερική πειθαρχία.

Ακριβώς. Μην κολλάτε σε κάτι τέτοια και μην προσπαθείτε να τα κατανοήσετε όλα...

Γιατί; Μήπως επειδή κάποιους δεν τους βολεύει;

Υπάρχουν πράγματα που απλώς δε μπορούν να εξηγηθούν γιατί έίναι υπερφυσικά... Η εκκλησία και η ιστορία γενικότερα, ποτέ δε διακήρυττε το "Πίστευε και μη ερεύνα" γιατί πολύ απλά, δεν τη βολεύει... Η έρευνα αποκαλύπτει το μεγαλείο του Θεού, αλλά υπάρχουν και ζητήματα άφταστα, αδύνατον να τα κατανοήσει ο άνθρωπος. Πώς μπορεί ο άνθρωπος να κατανοήσει την ακατάληπτη φύση του Θεού, τη στιγμή που ο ίδιος είναι πεπερασμένος?

Μμμ, ρωτώντας με αυτό είναι σαν να με ρωτάς πώς μπορώ να κατανοήσω την ακατάληπτη, ασύλληπτη, απρόσιτη, αμέθεκτη, και όλα τα επίθετα με το στερητικό άλφα που αναφέρονται στα βιβλία των θρησκευτικών που με τόση προσοχή μας ταΐζουν, φύση του επταφάκελου καρότου του συνδυασμένου με ένα δεκάποδο χταπόδι με ροζ φτερά και πόδια καμηλοπάρδαλης...:P

Ξεκολλάτε... Δεν χρειάζονται αποδείξεις εδώ και τώρα για να πιστέψετε... Έχω την εντύπωση ότι όλοι εσείς που αρνείστε να κατανοήσετε κάποια πράγματα, απλώς φοβάστε...

Προηγουμένως λες να μην προσπαθούμε να κατανοήσουμε τα πάντα, και τώρα εκτοξεύεις την κατηγορία ότι αρνούνται κάποιοι να κατανοήσουν κάποια πράγματα;

Γενικά η άρνηση του Θεού δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ΒΟΛΙΚΗ. Πρέπει να αντιμετωπίζεις τα πορβλήματα μόνος σου, να τα βλέπεις ρεαλιστικά, δεν έχεις να "ελπίζεις" σε βοήθεια από θεούς. Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν έχει κάποιον "από ψηλά" να σε βοηθάει/προστατεύει/επιβλέπει. Επίσης δεν είναι για κανέναν εύκολο να "καταλάβει" ότι αφού πεθάνει απλά γίνεται λίπασμα.

Πάντα ο άνθρωπος είχε ανάγκη για κάποιον θεό. Γι αυτό και τον δημιούργησε.
Ο ανθρωπος δημιουργησε τον Θεο για να εχει ελπιδα, οτι ακομα και την στιγμη που ολοι οι ανθρωποι τον εχουνε παρατηση ο Θεος θα ειναι εκει διπλα του.
αλλα οπως λεει και το signature μου η ελπιδα ειναι η αρνηση της πραγματικοτητας.

αυτο που κανει τους ανθρωπους ειναι το μυαλο τους και οι εμπειριες του, κανενας ανθρωπος δεν ειναι μοναδικος.

Βασικά, η ελπίδα και ο φόβος είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Γνώμη μου είναι ότι φοβάστε λόγω του ότι δεν μπορείτε να εξηγήσετε κάποια πράγματα, ή ότι σας φοβίζει η ιδέα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου πνευματικού όντος.

Κακό είναι να φοβάσαι; Το λες συνεχώς και μου θυμίζεις το επιχείρημα του "αν είσαι άντρας έλα εδώ:P". Ναι, φοβάμαι ότι δεν μπορώ να εξηγήσω τα πάντα, έχω δεχθεί όμως τον φόβο μου αυτόν, και συμβιώνω μαζί του, δεν προτιμώ να δεχθώ κάτι αυθαίρετα.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,μνε το να τους μαζοποιούμε σε χριοστιανούς και άθεους τι κερδίζουμε;

Απλώς κάποιοι δίνουν στον κόσμο τροφή για να έχει να ασχολείται, και να μην βλέπει παραπέρα.

Κάποιοι αντιμετωπίζουν το Θεό σαν φίλο και προσεύχονται κλπ...
Έτσι που το θέτετε όμως είναι σαν να λέτε ότι όλα: ευαγγέλια, μαρτυρίες, θαύματα, βασανιστήρια, ήταν απλώς δημιουργήματα της φαντασίας των ανθρώπων... Ότι έγιναν για το τίποτα και ήταν όλα ψέματα

Μμμ, τότε με την ίδια λογική, όλα τα ιερά βιβλία και τα θαύματα σε άλλες θρησκείες ήταν απλώς δημιούργημα της φαντασίας των ανθρώπων;
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ήταν αξιοπρόσεκτα -πλην φυσικότατα- γεγονότα που κάποιοι μεγαλοποίησαν, για να αποκτήσουν περισσότερη επιρροή, για κίνητρα κοινωνικά, επειδή είχαν φανατιστεί ή απλώς επειδή ήθελαν να κάνουν καλό στον κόσμο και δεν ήξεραν πώς αλλιώς να το κάνουν.

για μένα είναι βολική,(η άρνηση του θεού) γιατί απαλάσεις τον εαυτό σου απο το βάρος της συνήδησης στην ιδέα οτι δέν ακολουθείς τον θεό.

το να ακολουθείς τον θεό δέν είναι βολικό γιατί για να κάνεις το σωστό θα πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια.

Και προσθέτεις τα εξής βάρη:
1) Να αποφασίσεις για το σωστό (δεν έχεις το Θεό να αποφασίσει για σένα).
2) Να ακολουθήσεις το σωστό
3) Να εξηγήσεις από πού ήρθες.
4) Να εξηγήσεις πώς ήρθαν αυτά που βλέπεις.
5) Να εξηγήσεις πού θα πας όταν φύγεις.
6) Να θες να υπάρχει δικαιοσύνη στον κόσμο.
7) Να σε θεωρούν οι άλλοι ανήθικο, επειδή δεν πιστεύεις στο Θεό, ή να πρέπει να παρακολουθήσεις τελετές και παραδόσεις που δε σε εκφράζουν.

δέν είμαι άγιος,

το να συγκρατεί κάποιος την οργή του ή την ζήλια, ή την υπεροψία, είναι κάτι που δέν είναι τόσο εύκολο, αλλα γίνεται πιό ευκολα άν υπάρχει ο εσωτερικός έλενχος που περιλαμβάνει η πίστη στον θεό.
αυτό θέλω να πώ.

Ο Θεός είναι παράγοντας εξωτερικός, όχι εσωτερικός.

Αλλά η ύπαρξη Θεού, μου φαίνεται λογικότατη. Το γεγονός ότι κάποιος εμπνεύστηκε από κάτι, κάποιον (που εγω πιστεύω ότι είναι ο Θεός) σε τέτοιο σημείο, ώστε να γράψει γι'αυτόν, μου φαίνεται επίσης λογικότατη.

Τότε θα σου φαίνεται επίσης λογικότατη και η ύπαρξη της Σκύλλας, της Χάρυβδης, του Απόλλωνα, του Θωρ, της Ίσιδας, του Διονύσου, για τους περισσότερους από τους οποίους, στο κάτω-κάτω, έχουν γραφεί πιο πολλά.

Επιπλέον υπάρχουν και φιλοσοφικές απόψεις που υποστηρίζουν αυτό που λέμε "πίστη". Λένε ότι μέσα από την πίστη, αποκτούμε γνώση. Το να γνωρίζεις κάτι είναι η ύπαρξη πίστης ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να γνωρίζεις κάτι.

Μμμ, σαφώς, αλλά μήπως η γνώση που αποκτάται μέσω της πίστης είναι παλάτι χτισμένο στην άμμο;

Γιατί μετά Χριστόν ο χριστός είπε ότι θα εμφανιστεί μία μόνο φορά. Η δεύτερη έλευσή του θα σημάνει την εξύψωση του υλικού σύμπαντος.

Και αυτό τι σχέση έχει με αυτό που ρώτησα;

Mπορεί να μην εξαφανίζεται αλλά μπορεί κάλλιστα να καταλαγιαστεί και σε αυτό χρησιμεύει η κάθε λογής πίστη από τον χριστιανισμό μέχρι τον αθεισμό.

Εννούσα πως γενικά με τον να μην πιστεύεις σταματάει η αναζήτηση στα μεταφυσικά θέματα όχι γενικά οι αναζητήσεις του ανθρώπου.
Ακόμα και αν υπάρχει θεός και κατεβεί και μιλήσει σε έναν φανατικό άθεο αυτός θα το εκλάβει ως ένα ακόμη φυσικό φαινόμενο.
Τέλος αυτή η αυτοεξαπάτηση πιστεύω πως υφίσταται.Δεν μπορεί να ονομάζεται ένας ορθολογιστής και να πιστεύει στον αθεισμό,δεν έχει την απαραίτητη γνώση,

Α. Και είναι απαραίτητα κακό αυτό;

Μακάρι να κατέβαινε ο θεός αυτοπροσώπως:). Θα είχα πολλές ερωτήσεις να του κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Διάβασα πολύ καλά το μήνυμά σου, beautiful, πριν σβηστεί. Διαφώνησα στο ότι του είπες να φύγει γιατί εδώ κάνουμε συζήτηση και δεν είναι δόκιμο όταν κάποιος διαφωνεί μαζί μας να του λέμε να ξεκουμπιστεί.
Ο Φάλκον πιστεύει κι έχει διαβάσει πολλά. Εσύ δεν πιστεύεις και δεν έχεις ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Έχει γνώσεις επί του θέματος και αυτό φαίνεται.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πείσετε αλλήλους ότι δεν υπάρχει θεός.
Τέλος πάντων.
Σ(=beautiful loser).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να αναδιατυπώσω τότε τη φράση που παρανόησες.

Όταν για παράδειγμα δεις ένα ηφαίστειο να σταματάει και να ηρεμεί και δε δεις τον ίδιο το θεό να το σβήνει, αφού το θέτεις έτσι, τι θα σκεφτείς εσύ; Ωπ έγινε θεία παρέμβαση. Άρα εμμέσως θα σου στερήσει την επιλογή να πιστέψεις με τη θέλησή σου.

Αν τώρα εννοείς να σταματάει τις καταστροφές πριν εκδηλωθούν, τότε θα απαντήσω ότι ο θεός παρεμβαίνει στη φυσική ροή των πραγμάτων μόνο όταν εκείνος κρίνει ότι είναι απαραίτητο. Στον φθαρτό μεταπτωτικό κόσμο η φθορά είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα.
Παρανοηση βλεπω υπηρξε απο την δικη σου πλευρα , δεν εννοουσα ουτε το ενα ουτε το αλλο , ειπα "ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες" , ας παρουμε το ηφαιστειο για παραδειγμα , αντι να πεθανουν χιλιοι αθωοι μπορει να βρει εναν τροπο τον οποιο δεν θα κατονομασω , αλλωστε δεν ειμαι θεος , για να πετυχει και τα δυο να μην φανει η θεια παρεμβαση , οποτε να υπαρχει η ελευθερη επιλογη και μην πεθανουν ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και αυτό τι σχέση έχει με αυτό που ρώτησα;


Μακάρι να κατέβαινε ο θεός αυτοπροσώπως:). Θα είχα πολλές ερωτήσεις να του κάνω.

Είχα απαντήσει σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την εμφάνιση-παρέμβαση του Θεού ότι υπάρχει διαφορά π.Χ. και μ.Χ.
Ρώτησες γιατί υπάρχει διαφορά π.Χ και μ.Χ.
Και απάντησα ότι μ.Χ θα υπάρξει μετά την ανάληψη του Χριστού μόνο μία ακόμη εμφάνισή του :p

Ο παράκλητος, το τρίτο πρόσωπο της αγίας τριάδας, υπάρχει μέσα σε κάθε βαπτισμένο χριστιανό. Όταν ο χριστιανός,που έχει μέσα του το άγιο πνεύμα, εκτελεί το λόγο του θεού, τότε δρα μέσω αυτού ο θεός.

Οι απαντήσεις του υπάρχουν ήδη στην Αγία Γραφή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παρανοηση βλεπω υπηρξε απο την δικη σου πλευρα , δεν εννοουσα ουτε το ενα ουτε το αλλο , ειπα "ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες" , ας παρουμε το ηφαιστειο για παραδειγμα , αντι να πεθανουν χιλιοι αθωοι μπορει να βρει εναν τροπο τον οποιο δεν θα κατονομασω , αλλωστε δεν ειμαι θεος , για να πετυχει και τα δυο να μην φανει η θεια παρεμβαση , οποτε να υπαρχει η ελευθερη επιλογη και μην πεθανουν ανθρωποι.
ναι αλλα αυτο θα ειναι κοροιδεια δεν θα ειναι σωσμος ...γιατι να ξεγελασει ?και τελως παντων Θεος δεν ειναι προσωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παρανοηση βλεπω υπηρξε απο την δικη σου πλευρα , δεν εννοουσα ουτε το ενα ουτε το αλλο , ειπα "ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες" , ας παρουμε το ηφαιστειο για παραδειγμα , αντι να πεθανουν χιλιοι αθωοι μπορει να βρει εναν τροπο τον οποιο δεν θα κατονομασω , αλλωστε δεν ειμαι θεος , για να πετυχει και τα δυο να μην φανει η θεια παρεμβαση , οποτε να υπαρχει η ελευθερη επιλογη και μην πεθανουν ανθρωποι.

Και τώρα ίσως πρέπει να αναρωτηθείς: μήπως αυτό το έχει ήδη κάνει και δεν το έχουμε καταλάβει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ, αόρατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είχα απαντήσει σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την εμφάνιση-παρέμβαση του Θεού ότι υπάρχει διαφορά π.Χ. και μ.Χ.
Ρώτησες γιατί υπάρχει διαφορά π.Χ και μ.Χ.
Και απάντησα ότι μ.Χ θα υπάρξει μετά την ανάληψη του Χριστού μόνο μία ακόμη εμφάνισή του :p

Ο παράκλητος, το τρίτο πρόσωπο της αγίας τριάδας, υπάρχει μέσα σε κάθε βαπτισμένο χριστιανό. Όταν ο χριστιανός,που έχει μέσα του το άγιο πνεύμα, εκτελεί το λόγο του θεού, τότε δρα μέσω αυτού ο θεός.

Οι απαντήσεις του υπάρχουν ήδη στην Αγία Γραφή ;)

Ναι, τα θυμάμαι τα προηγούμενα. Αλλά γιατί η Δ. Παρουσία δικαιολογεί τη διαφορετικότητα αυτή του Θεού; Μήπως είναι... διχασμένη προσωπικότητα;:P

Εγώ, αόρατη.

Alessandra, το φάντασμα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Διάβασα πολύ καλά το μήνυμά σου, beautiful, πριν σβηστεί. Διαφώνησα στο ότι του είπες να φύγει γιατί εδώ κάνουμε συζήτηση και δεν είναι δόκιμο όταν κάποιος διαφωνεί μαζί μας να του λέμε να ξεκουμπιστεί.
Ο Φάλκον πιστεύει κι έχει διαβάσει πολλά. Εσύ δεν πιστεύεις και δεν έχεις ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Έχει γνώσεις επί του θέματος και αυτό φαίνεται.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πείσετε αλλήλους ότι δεν υπάρχει θεός.
Τέλος πάντων.
Σ(=beautiful loser).....
Φαινεται καθαρα οτι εχεις επηρεαστει απο το γενονος οτι ο Φάλκον "εχει διαβασει πολλα" παρα απο το τι λεει.
Οσο για μενα φυσικα και απο την απαντηση σου τωρα φαινεται οτι οχι μονο δεν καταλαβες τι ειπα στο γερακι αλλα δεν καταλαβες τι λεω γενικα στο θεμα.
Δεν διαφωνησε , απλα με εβρισε και δεν απαντησε , τοσο απλα και επειδη εχει τουτη την νοοτροπια του προτεινα να φυγει , στην ουσιαστικη μου κριτικη δεν απαντησες.
Επισης εγω δεν προσπαθησα ποτε να πεισω κανεναν οτι δεν υπαρχει θεος , απλα ερωτησεις εθεσα και απαντησα με επιχειρηματα σε αλλες.
Ενα ακομα λαθος εκανες απορροια της αυθυποβολης σου , οτι δεν εχω ασχοληθει απο το θεμα και μαλιστα φαινεται , εγω πηγαινα για χρονια στο κατηχητικο και μαλιστα με ειχε συνεπαρει ο τροπος που μιλαγε ο παπας της εκκλησιας και διαβαζα τα βραδια πριν κοιμηθω την αγια γραφη , πηγα μαλιστα και σε κατασκηνωση της εκκλησιας και σε εκκδρομες του κατηχητικου σε διαφορα μερη και επερνα μερος σε διαφορες συζητησεις για τον θεο , μαλιστα μια φορα ηταν εναν συνεργειο τηλεορασης σε μια συζητηση , οποτε μαλλον υπαρχουν και κασετες που μπορουν να αποδειξουν την ενασχοληση μου με τον Χριστιανισμο αν και δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο :hmm:

Και τώρα ίσως πρέπει να αναρωτηθείς: μήπως αυτό το έχει ήδη κάνει και δεν το έχουμε καταλάβει; ;)
Το χω αναρωτηθει και μπορουμε μαλιστα ευκολα του αποδωσουμε τετοιου ειδους περιστατικα , το αρχικο ερωτημα ομως ειναι γιατι δεν το κανει σε αλλες περιστασεις και αφηνει τοσους ανθρωπους αθωους να χανονται , ομως εδω μπορεις να απαντησεις μεταφυσικα και σε αυτο για την λεγομενη "βουλη του κυριου"
Αυτο θα μπορουσες να το πεις απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ακριβώς σε αυτή τη βάση πατάει και η θρησκεία. Δεν είπε κανένας οτι είναι επιστημονική αλήθεια ο Θεός. Με την ιδια λογική να αμφισβητήσουμε και τα Μαθηματικά, που είναι επιστήμη βασισμένη σε παραδοχές, ακριβώς όπως οι παραδοχές της θρησκείας. Το κριτηριο του "είναι εμφανές" φυσικά δεν παίζει, γιατί οπως εχει πει και ο μεγαλος φυσικός-κοσμολόγος Νανόπουλος, κόσμος ειναι κυρίως αυτό που δεν βλέπουμε.


Εδω κανεις ενα λαθος αγαπητε φιλε οι επιστημες δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο για να "συννενοηται",οπως και η γλωσσα,ειναι δηλ μια μορφη γλωσσας..Γι αυτο "πιστευουμε" στην επιστημη,γιατι δεν υπαρχουν δογματα,αλλα ολα αποδεικνειονται(πειραματα κτλ.)!!Ενα πραγμα που δεν μου αρεσει στις θρησκειες ειναι τα λεγομενα δογματα(πιστευετο και μη ρωτας)ειναι εντελως μη δημοκρατιη αυτη η λογικη εως και φασιστικη.


Ομως απο την αλλη ο χριστιανισμος ειδικα με συγκινει γιατι πρωαγει την αγαπη και με βαση αυτη προχωραει!!!


Επισης θελω να αναφερω κατι πολυ σημαντικο,πιστευω οτι χριστιανοι ειμαστε στις καρδιες μας!!Δεν γινεται να πηγαινεις στην εκκλησια,να πιστευεις στην αγαπη και οταν γυρνας σπιτι να αδιαφορεις για τον συνανθρωπο σου(καταστροφη περιβαλλοντος,ρουσφετι,αδιαφορια για τους φτωχους,ρατσισμος)..Οπως ελεγε και ο Χρυσοστομος(αν δεν κανω λαθος) δεν εισαι χριστιανος αν δηλωνεις οτι αγαπας τους αλλους και δεν αγαπας τον αδερφο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
:iagree: με Bkid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι, τα θυμάμαι τα προηγούμενα. Αλλά γιατί η Δ. Παρουσία δικαιολογεί τη διαφορετικότητα αυτή του Θεού; Μήπως είναι... διχασμένη προσωπικότητα;:P

Γιατί ο Χριστός ξεκαθάρισε στους μαθητές ότι θα ξαναέρθει στη Δ. Παρουσία. Πριν τη δεύτερη παρουσία δεν πρόκειται να γίνει άλλη εμφάνιση του θεού. Επομένως οι επεμβάσεις του θεού προς όφελος των ανθρώπων γίνονται έμμεσα, από ανθρώπους, μέσω της χάρης του αγίου πνεύματος.

Φαινεται καθαρα οτι εχεις επηρεαστει απο το γενονος οτι ο Φάλκον "εχει διαβασει πολλα" παρα απο το τι λεει.
Οσο για μενα φυσικα και απο την απαντηση σου τωρα φαινεται οτι οχι μονο δεν καταλαβες τι ειπα στο γερακι αλλα δεν καταλαβες τι λεω γενικα στο θεμα.
Δεν διαφωνησε , απλα με εβρισε και δεν απαντησε , τοσο απλα και επειδη εχει τουτη την νοοτροπια του προτεινα να φυγει , στην ουσιαστικη μου κριτικη δεν απαντησες.
Επισης εγω δεν προσπαθησα ποτε να πεισω κανεναν οτι δεν υπαρχει θεος , απλα ερωτησεις εθεσα και απαντησα με επιχειρηματα σε αλλες.
Ενα ακομα λαθος εκανες απορροια της αυθυποβολης σου , οτι δεν εχω ασχοληθει απο το θεμα και μαλιστα φαινεται , εγω πηγαινα για χρονια στο κατηχητικο και μαλιστα με ειχε συνεπαρει ο τροπος που μιλαγε ο παπας της εκκλησιας και διαβαζα τα βραδια πριν κοιμηθω την αγια γραφη , πηγα μαλιστα και σε κατασκηνωση της εκκλησιας και σε εκκδρομες του κατηχητικου σε διαφορα μερη και επερνα μερος σε διαφορες συζητησεις για τον θεο , μαλιστα μια φορα ηταν εναν συνεργειο τηλεορασης σε μια συζητηση , οποτε μαλλον υπαρχουν και κασετες που μπορουν να αποδειξουν την ενασχοληση μου με τον Χριστιανισμο αν και δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο :hmm:

Το χω αναρωτηθει και μπορουμε μαλιστα ευκολα του αποδωσουμε τετοιου ειδους περιστατικα , το αρχικο ερωτημα ομως ειναι γιατι δεν το κανει σε αλλες περιστασεις και αφηνει τοσους ανθρωπους αθωους να χανονται , ομως εδω μπορεις να απαντησεις μεταφυσικα και σε αυτο για την λεγομενη "βουλη του κυριου"
Αυτο θα μπορουσες να το πεις απο την αρχη.

Δεν σκοπεύω να παίξω την κολοκυθιά μαζί σου, στο ξαναείπα. Ο τρόπος πειθούς που κατα κόρον χρησιμοποιείς αποδοτικά είναι η επίθεση στον αντίπαλο. Και αυτόν τον τρόπο πειθούς εγώ τον αντιμετωπίζω με σαρκασμό (αντίστοιχο τρόπο πειθούς), όχι με βρίσιμο.

Από εκεί και έπειτα τώρα σχετικά με τους αθώους που χάνονται: Στο φθαρτό μεταπτωτικό σύμπαν, ο θάνατος είναι αναπόφευκτος, είτε έρθει στα 90 έτη είτε στα 2.

Αν όμως δεχτείς ότι υπάρχει θεός που δεν κάνει τίποτα για να σώσει τους αθώους, τότε ίσως θα πρέπει να αναρωτηθείς και για ποιό λόγο αφήνει τους γέρους να πεθαίνουν.

Γιατί δε μας κάνει όλους αθάνατους να τελειώνουμε; Και η απάντηση βρίσκεται στην ενσάρκωση του θεού. Ο χριστός νικώντας τον άδη κέρδισε για τον άνθρωπο την αθανασία. Ο θεός έγινε τέλειος άνθρωπος, για να γίνει ο άνθρωπος θεός.

Επομένως ο θεός δεν αφήνει αθώους να χάνονται. Η αθανασία τούς έχει ήδη προσφερθεί στην ψυχή και μετά τη δεύτερη έλευση του χριστού θα προσφερθεί και στο σώμα τους.

Αντίστοιχα και στα παιδάκια που πεθαίνουν στην Αφρική κλπ κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί ο Χριστός ξεκαθάρισε στους μαθητές ότι θα ξαναέρθει στη Δ. Παρουσία. Πριν τη δεύτερη παρουσία δεν πρόκειται να γίνει άλλη εμφάνιση του θεού. Επομένως οι επεμβάσεις του θεού προς όφελος των ανθρώπων γίνονται έμμεσα, από ανθρώπους, μέσω της χάρης του αγίου πνεύματος.

Μα ο Θεός κάλλιστα θα μπορούσε να επέμβει κάπου, δίχως να εμφανιστεί εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα ο Θεός κάλλιστα θα μπορούσε να επέμβει κάπου, δίχως να εμφανιστεί εκεί.

Επεμβαίνει με ενέργειες μόνο σε περιπτώσεις που εκείνος κρίνει απαραίτητο να γίνει αυτό και ποτέ δε παραβιάζει το αυτεξούσιο. Όταν υπάρχουν άνθρωποι που εκτελούν το θέλημά του, τότε χαίρεται που ακολουθούν την παρότρυνσή του "αγαπάτε αλλήλους" και αφήνει τα πράγματα να εξελιχθούν ελεύθερα.

Είναι κάπως πολύπλευρο το ζήτημα, γιατί συζητάμε για το συγκεκριμενο θέμα από την οπτική του φθαρτού ανθρώπου. Που είναι αρκετά διαφορετική από του Θεού ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, αφού δεν παραβιάζει το αυτεξούσιο, τότε πώς επεμβαίνει;

Δηλαδή κρίνει περισσότερο απαραίτητο να θεραπεύσει έναν ανάπηρο ή έναν τυφλό από το να δώσει λύση στο πρόβλημα της ασιτίας δισεκατομμυρίων ανθρώπων; Ή είναι ρατσιστής, ή είναι τρελός, ή δεν υπάρχει. Ή δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε. Πολύ βολικό θα ήταν το τελευταίο. Δε λέω πως δεν υπάρχουν πράγματα που μπορεί να μην καταλαβαίνουμε. Αλλά να μην καθόμαστε να δημιουργούμε κι άλλα από το μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ε, αφού δεν παραβιάζει το αυτεξούσιο, τότε πώς επεμβαίνει;

Δηλαδή κρίνει περισσότερο απαραίτητο να θεραπεύσει έναν ανάπηρο ή έναν τυφλό από το να δώσει λύση στο πρόβλημα της ασιτίας δισεκατομμυρίων ανθρώπων; Ή είναι ρατσιστής, ή είναι τρελός, ή δεν υπάρχει. Ή δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε. Πολύ βολικό θα ήταν το τελευταίο. Δε λέω πως δεν υπάρχουν πράγματα που μπορεί να μην καταλαβαίνουμε. Αλλά να μην καθόμαστε να δημιουργούμε κι άλλα από το μηδέν.
΄
Όταν ο άνθρωπος πιστεύει στο θεό και ζητάει την επέμβασή του, τότε αν ο θεός το κρίνει, θα επέμβει. Από τη στιγμή που πιστεύει σε εκείνον, δεν παραβιάζει το αυτεξούσιο. "Ζήτα και θα λάβεις"

Από εκεί και έπειτα το πρόβλημα της ασιτίας κλπ το έχουν δημιουργήσει οι άνθρωποι με την υπερκατανάλωση. Δεν μπορεί ο θεός να επεμβαίνει και να διορθώνει τα πράγματα κάθε φορά που οι άνθρωποι τα κάνουν σαν τα μούτρα τους.

Αλλά τον θάνατο, όπως είπα παραπάνω, ο χριστός ήδη τον νίκησε και μέσω αυτού έγινε το δώρο της αθανασίας στους ανθρώπους. Επομένως ο θάνατος των παιδιών στην αφρική ή λοιπές περιπτώσεις που δημιουργούνται από την μαύρη καρδιά των ανθρώπων, έχουν ήδη προβλεφθεί από το θεό. Έχουν προβλεφθεί με την αθανασία ψυχής και σώματος μετά τη δεύτερη έλευση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top