Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Nα αλλά κάποιες από τις απόψεις που υποστηρίξες πως έχω δεν με εκφράζουν,οπότε αυτό το θεωρώ μαζοποίηση.
Ποιες απόψεις είναι αυτές δηλαδή?

Αν την εκλαμβάνουν ως μετενσάρκωση έχουν καταλάβει λάθος.Η πλήρης κοινωνία με το Θεό,επιτυγχάνεται μετά θάνατον.Αν ισχύει αυτό ο άνθρωπος όχι μόνο δεν σταματά να υπάρχει αλλά θα ''ζει'' και καλύτερα απ' ότι εν ζωή.Άρα αυτό είναι ένας καλός λόγος για να γίενι κάποιος χριστιανός ώστε να εξασφαλίσει τη μεταθάνατον ευτυχία.Δεν ισχύει για όλους,για κάποιους όμως ισχύει.

Η κοινωνία με το Θεό επιτυγχάνεται μέσα από την υπάρχουσα ζωή. Αυτός είναι ο παράδεισος.

Είναι μια λογική και εύκολη εξήγηση για να ερμηνεύσουμε το άγνωστο.

Εμένα με ικανοποιεί πάντως...

Υπάρχουν και άλλες που δεν το υποστηρίζουν.:P

Ε, εντάξει... Εγώ στέκομαι σε αυτές που το υποστηρίζουν γιατί μου φαίνονται απόλυτα λογικές... Αν δεν πίστευες ότι μπορείς να μάθεις, δε θα μάθαινες. Είναι απλό... Αυτό το είδος πίστης, σχετίζεται με τη θρησκευτική πίστη, στο σημείο ότι πιστεύουμε ότι υπάρχει κάτι γιατί μας δόθηκαν κάποια σημάδια... Η ύπαρξή μου, η δική σου, η ύπαρξη όλων είναι για μένα αυτά τα σημάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ποιες απόψεις είναι αυτές δηλαδή?
Ότι εγώ φοβόμαστε το Θεό και ότι εγώ πιστεύουμε οτι όλα τα θρησκευτικά κείεμενα ήταν τελείως ξεκάρφωτα.:P
Η κοινωνία με το Θεό επιτυγχάνεται μέσα από την υπάρχουσα ζωή. Αυτός είναι ο παράδεισος.
Αρχίζει από την επίγεια ζωή και ολοκληρώνεται μεταθάνατον.
Εμένα με ικανοποιεί πάντως...
Εμένα όχι.Γούστα είναι αυτά.:P
Ε, εντάξει... Εγώ στέκομαι σε αυτές που το υποστηρίζουν γιατί μου φαίνονται απόλυτα λογικές... Αν δεν πίστευες ότι μπορείς να μάθεις, δε θα μάθαινες. Είναι απλό... Αυτό το είδος πίστης, σχετίζεται με τη θρησκευτική πίστη, στο σημείο ότι πιστεύουμε ότι υπάρχει κάτι γιατί μας δόθηκαν κάποια σημάδια... Η ύπαρξή μου, η δική σου, η ύπαρξη όλων είναι για μένα αυτά τα σημάδια.
Μπορεί να είναι τυχαία γεγονότα.



Δεν είμαι ειρωνικός τώρα,έτσι,απλά προσπαθώ να δώσω στη συζήτηση ένα πιο ευχάριστο και φιλικό κλίμα απ ότι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uniqueness

Νεοφερμένος

Η Eyge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι για να πιστευουμε στο θεο πρεπει να βασιζομαστε στα γεγονοτα και στη σιγουρια τους.

πιστευω πως για να πιστευει καποιος πραγματικα πρεπει να ψαξει μεσα του και να αναρωτηθει περα απο τις γνωμες του καθ ενος: Εγω τι πιστευω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ότι εγώ φοβόμαστε το Θεό και ότι εγώ πιστεύουμε οτι όλα τα θρησκευτικά κείεμενα ήταν τελείως ξεκάρφωτα.:P


Ναι, εντάξει... Γελάσαμε...:P

Αρχίζει από την επίγεια ζωή και ολοκληρώνεται μεταθάνατον.

Η επίγεια ζωή είναι πολύ πιο σημαντική από τη μετά θάνατον... Ακόμα και για τους αρχαίους έλληνες, η μετά θάνατον ζωή δεν ειχε τόση σημασία, όσο ο τρόπος μετάβασης σε αυτή...
Και όσο για το "πλήρης κοινωνία με το Θεό", αυτό το πλήρης, καλύτερα να αποφεύγεται γιατί παραπέμπει στην αυτοθέωση.


Μπορεί να είναι τυχαία γεγονότα.

Τυχαία γεγονότα? Η ύπαρξη ενός ανθρώπου, δεν είναι τυχαίο γεγονός... Η εξαφάνιση ενός καρκίνου, δε μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός όταν ο θάνατος είναι σίγουρος.


Δεν είμαι ειρωνικός τώρα,έτσι,απλά προσπαθώ να δώσω στη συζήτηση ένα πιο ευχάριστο και φιλικό κλίμα απ ότι πριν.
:wow::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι, εντάξει... Γελάσαμε...:P
Δε σας πιστεύουμε.:P
Η επίγεια ζωή είναι πολύ πιο σημαντική από τη μετά θάνατον... Ακόμα και για τους αρχαίους έλληνες, η μετά θάνατον ζωή δεν ειχε τόση σημασία, όσο ο τρόπος μετάβασης σε αυτή...
Και όσο για το "πλήρης κοινωνία με το Θεό", αυτό το πλήρης, καλύτερα να αποφεύγεται γιατί παραπέμπει στην αυτοθέωση.
Είπα πως θα έρθει μεταθάνατον,σύμφωνα με το χριστιανισμό πάντα,όχι σε αυτή τη ζωή.
:rockon:
-----------------------------------------
Τυχαία γεγονότα? Η ύπαρξη ενός ανθρώπου, δεν είναι τυχαίο γεγονός... Η εξαφάνιση ενός καρκίνου, δε μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός όταν ο θάνατος είναι σίγουρος.
Το ότι από τα τόσα σπερματοζωάρια το ωάριο γονιμοποιήσε το ένα και μοναδικό από το οποίο δημιουργήθηκες εσύ και ο καθένας μας δεν είναι τυχαίο;Άρα η ύπαρξη του ανθρώπου δεν είανι τυχαία;Αν ο Θεός καθόριζε το ποιός θα γεννηθεί και ποιός όχι τότε ο κόσμος θα ήατν τελείως διαφορετικός.
Όσο γι αυτό που λες με τον καρκίνο,θεωρείς πως διαθέτεις τι απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις για να το κρίνεις;Και οι γιατροί κάνουν λάθη ή μπορεί καμιά φορά η κατάσταση ενός ασθενούς να εξελιχθεί διαφορετικά από ότι περίμεναν.Αυτό δε σημαίνει ότι σόνει και καλά υπάρχει Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δε σας πιστεύουμε.:P

Δε μας πειράζει... Χεστήκαμε...:P Απαξιούμε...

Είπα πως θα έρθει μεταθάνατον,σύμφωνα με το χριστιανισμό πάντα,όχι σε αυτή τη ζωή.

Και σε αυτή τη ζωή μπορεί να έρθει βασικά... Εδώ είναι ο παράδεισος, και εδώ είναι η κόλαση. (Ευχαριστώ και τον Falcon για τη διευκρίνιση...)



:hmm::giveup::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε μας πειράζει... Χεστήκαμε...:P Απαξιούμε...
Να σκουπιστείτε.:P
Και σε αυτή τη ζωή μπορεί να έρθει βασικά... Εδώ είναι ο παράδεισος, και εδώ είναι η κόλαση. (Ευχαριστώ και τον Falcon για τη διευκρίνιση...)
Όχι.Αν δεν απατώμαι,σύμφωνα με το χριστιανισμό η πλήρης θέωση δεν μπορεί να επιτευχθεί στην επίγεια ζωή.
Έλεος,το παραχέσαμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το ότι από τα τόσα σπερματοζωάρια το ωάριο γονιμοποιήσε το ένα και μοναδικό από το οποίο δημιουργήθηκες εσύ και ο καθένας μας δεν είναι τυχαίο;Άρα η ύπαρξη του ανθρώπου δεν είανι τυχαία;Αν ο Θεός καθόριζε το ποιός θα γεννηθεί και ποιός όχι τότε ο κόσμος θα ήατν τελείως διαφορετικός.
όσο γι αυτό που λες με τον καρκίνο,θεωρείς πως διαθέτεις τι απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις για να το κρίνειε.Και οι γιατροί κάνουν λάθη ή μπορεί καμιά φορά η κατάσταση ενός ασθενούς να εξελιχθεί διαφορετικά από ότι περίμεναν.Αυτό ε σημαίνει ότι σόνει και καλά υπάρχει Θεός.


Δε διαθέτω καμία γνώση περί τούτου (ακόμα), αλλά έχω ακούσει για πολλά τέτοια θαύματα... Κατά πόσο αληθεύουν, δε γνωρίζω, αλλά αν δεν ήταν αλήθεια, τότε ποιος ο λόγος της διάδοσής τους?
Η δημιουργία μας, από άποψη χαρακτηριστικών μας και φύλου μας, είναι τυχαία... Η ύπαρξή μας, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε διαθέτω καμία γνώση περί τούτου (ακόμα), αλλά έχω ακούσει για πολλά τέτοια θαύματα... Κατά πόσο αληθεύουν, δε γνωρίζω, αλλά αν δεν ήταν αλήθεια, τότε ποιος ο λόγος της διάδοσής τους?
Η δημιουργία μας, από άποψη χαρακτηριστικών μας και φύλου μας, είναι τυχαία... Η ύπαρξή μας, όχι.
Και για πιο λόγο υπάρχουμε;Αφού περισσότερο κακό κάνουμε στη φύση παρά καλο.Τώρα γι το εάν είναι όντως θαύματα θα μου επιτρέψεις να έχω μερικές επιφυλάξεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Να σκουπιστείτε.:P

Πφφφ... Κρυάδες...:P

Όχι.Αν δεν απατώμαι,σύμφωνα με το χριστιανισμό η πλήρης θέωση δεν μπορεί να επιτευχθεί στην επίγεια ζωή.

Δεν υπάρχει η πλήρης θέωση... Είναι αδύνατη... Υπάρχει μόνο η μερική θέωση...

Έλεος,το παραχέσαμε.:P

Ι know...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
θρεισκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πφφφ... Κρυάδες...:P



Δεν υπάρχει η πλήρης θέωση... Είναι αδύνατη... Υπάρχει μόνο η μερική θέωση...



Ι know...:fss:
Δεν θα έρθει στη Βασιλεία των Ουρανών;Σύμφωνα με τον χριστιανισμό πάντα.

Απαξιώ να απαντήσω στα άλλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και για πιο λόγο υπάρχουμε;Αφού περισσότερο κακό κάνουμε στη φύση παρά καλο.Τώρα γι το εάν είναι όντως θαύματα θα μου επιτρέψεις να έχω μερικές επιφυλάξεις.:P

Υπάρχουμε γιατί ο Θεός μας δημιούργησε, και επέλεξε ο ίδιος τον τρόπο αναπαραγωγής μας. Η δημιουργία αυτού του κόσμου μπορεί να επετέυχθη με το Big Bang, κατά πάσα πιθανότητα...

Σημασία έχει να διακρίνουμε το γεγονός της ύπαρξής μας από το ότι γνωρίζουμε ότι υπάρχουμε... Οι πετρες υπάρχουν αλλά δεν το γνωρίζουν... Η ύπαρξη είναι η εμπειρία μιας αντίληψης που έχει ο καθένας μας είτε πιστεύει είτε όχι... Και της λογικής που τον διακρίνει.
Το νόημα της ύπαρξής μας, είναι ότι γνωρίζοντας ότι υπάρχουμε μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό, να προσπαθήσουμε δηλαδή να καλυτερεύσουμε αυτή τη δυνατότητα... Ο άνθρωπος όμως, έκανε το αντίθετο γι'αυτό και ξέπεσε... Αλλά όχι σε τέτοιο σημείο όπως ο διάβολος..
-----------------------------------------
Δεν θα έρθει στη Βασιλεία των Ουρανών;Σύμφωνα με τον χριστιανισμό πάντα.
Θα επέλθει η ΜΕΡΙΚΗ θέωση... Όχι η πλήρης... Η πλήρης είναι σαν να λέμε: η εξίσωση με το Θεό.

Απαξιώ να απαντήσω στα άλλα.:P
Καλύτερα... Πφφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μπορεί όμως και το ότι υπάρχουμε να είναι μια σειρά συμπτώσεων.Δεν μπορούμς να είμαστε εντελώς σίγουροι.Τώρα,ο καθένας πιστεύει αυτό που του φαίνεται πιο πιθανό.Το ότι ο Χριστός ήατν θεάνθρωπος το θεωρώ κάπως απιθανο,εκεί έγκειται και η κύρια ένστασή μου κατά τ' άλλα καλά τα έλεγε.ʼΑλλωστε το ότι γνωρίζουμε πως υπάρχουμε δεν προυποθε΄τει πως υπάρχουμε για κάποιον συγκεκεριμένο λόγο τον οποίο δεν μπορώ να αντιληφθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μολις εκανες αυτο για το οποιο με κατηγορησες , ενω εγω δεν το εκανα ,ειναι αδικο να μου μιλας ετσι επειδη δεν καταλαβαινεις.
Ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες.

Δεν συνεχίζω να σου απευθύνω το λόγο. Η συζήτηση μαζί σου θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια συζήτηση με την μπάλα του βόλλεϋ στο Ναυαγό ή με έναν τοίχο. Κανένα δηλαδή..

Γιατί;



Μμ, θα μπορούσε, για παράδειγμα, να βάλει τον Gates να δωρίσει όλη του την περιουσία για τη δημιουργία υποδομών στην Ακτή Ελαφαντοστού.

Γιατί μετά Χριστόν ο χριστός είπε ότι θα εμφανιστεί μία μόνο φορά. Η δεύτερη έλευσή του θα σημάνει την εξύψωση του υλικού σύμπαντος.

ωραιος θεος, με λιγα λογια η κανε οτι θελω για να πας στον παραδεισο, η αλλιος πηγαινε να καεις στην κολαση
ποιος ειναι ο θεος που θα αποφασισει αμα θα παω εγω στην κολαση η οχι ποιος ειναι να αποφασισει ποιος ειναι καλος και κακος ανθρωπος ειναι πολυ υποκειμενικες λεξεις, αμα υπαρχει θεος τοτε θα υπαρχει ενα βιολογικο μονοπατι που καθε ανθρωπος θα ακολουθισει μετα τον θανατο του, βεβαια οταν φτιαχνεις μια θρησκεια δεν μπορεις να πεις κανε οτι θες και θα σωθεις? ετσι δεν ειναι?

Πριν σχολιάσεις τις θέσεις του χριστιανισμού, θα σε παρακαλούσα να μελετήσεις πρώτα ποιές ακριβώς είναι αυτές. Έχεις απόλυτη άγνοια ως προς τις θέσεις και είναι αδύνατον να γίνει συζήτηση σε αυτό το επίπεδο χωρίς να αναγκάζομαι να επαναληφθώ σε κάθε 3 posts..

Βλέπε γι'αυτό που ανέφερες τον όρο "αυτεξούσιο"

Θα επέθει η ΜΕΡΙΚΗ θέωση... Όχι η πλήρης... Η πλήρης είναι σαν να λέμε: η εξίσωση με το Θεό.

Θα επέλθει κατά χάρην θέωση. Θα επιτευχθεί το καθ'ομοίωσην.

Επειδή έχω καταναλωθεί αρκετά σε αυτή την ανούσια συζήτηση, έχω να παρατηρήσω ότι: αν θέλετε να συνεχίσετε να συζητάτε επί του χριστιανισμού, θα πρέπει πρώτα να μελετήσετε τη διδασκαλία του Χριστού.

Αν δεν τον κάνετε, μιλάτε στον αέρα. Και θα μου επιτρέψετε να μη συμμετέχω σε μια συζήτηση που πατάει στον αέρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μπορεί όμως και το ότι υπάρχουμε να είναι μια σειρά συμπτώσεων.Δεν μπορούμς να είμαστε εντελώς σίγουροι.Τώρα,ο καθένας πιστεύει αυτό που του φαίνεται πιο πιθανό.Το ότι ο Χριστός ήατν θεάνθρωπος το θεωρώ κάπως απιθανο,εκεί έγκειται και η κύρια ένστασή μου κατά τ' άλλα καλά τα έλεγε.ʼΑλλωστε το ότι γνωρίζουμε πως υπάρχουμε δεν προυποθε΄τει πως υπάρχουμε για κάποιον συγκεκεριμένο λόγο τον οποίο δεν μπορώ να αντιληφθώ.


Υπάρχουμε για έναν λόγο... Για να εκμεταλλευτούμε το δώρο της ύπαρξής μας και να το κάνουμε καλύτερο... Κατά τη γνώμη μου.

Και προς Falcon... Ε, μη συμμετάσχεις... συζήτηση κάνουμε... Δε είπαμε ότι είμαστε και παντογνωστες... Απόψεις εκθέτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν συνεχίζω να σου απευθύνω το λόγο. Η συζήτηση μαζί σου θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια συζήτηση με την μπάλα του βόλλεϋ στο Ναυαγό ή με έναν τοίχο. Κανένα δηλαδή..
Το περιμενα οτι κατι τετοιο θα πεις , ειδες χθες το ποστ μου , δεν ειχες καμια απολυτως απαντηση και ετρεξες , μην το πεις το αντιθετο , το ειδα στο προφιλ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δεν ειναι αληθεια 'κεινο που λες , ο φοβος εχει νευρολογικη βαση δεν εξαφανιζεται επειδη ο ανθρωπος το αποφασιζει
Mπορεί να μην εξαφανίζεται αλλά μπορεί κάλλιστα να καταλαγιαστεί και σε αυτό χρησιμεύει η κάθε λογής πίστη από τον χριστιανισμό μέχρι τον αθεισμό.
Mερικοι απο τα μεγαλυτερα μυαλα ολων των εποχων οπως ο σοπενχαουερ , ο μαρξ , ο νιτσε κτλ ηταν αθεοι αρα ειναι ατοπο επισης το να λες πως η αναζητηση του ανθρωπου σταματα με το να μην πιστευεις στο θεο
Εννούσα πως γενικά με τον να μην πιστεύεις σταματάει η αναζήτηση στα μεταφυσικά θέματα όχι γενικά οι αναζητήσεις του ανθρώπου.
Ακόμα και αν υπάρχει θεός και κατεβεί και μιλήσει σε έναν φανατικό άθεο αυτός θα το εκλάβει ως ένα ακόμη φυσικό φαινόμενο.
Τέλος αυτή η αυτοεξαπάτηση πιστεύω πως υφίσταται.Δεν μπορεί να ονομάζεται ένας ορθολογιστής και να πιστεύει στον αθεισμό,δεν έχει την απαραίτητη γνώση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Mπορεί να μην εξαφανίζεται αλλά μπορεί κάλλιστα να καταλαγιαστεί και σε αυτό χρησιμεύει η κάθε λογής πίστη από τον χριστιανισμό μέχρι τον αθεισμό.
Μπορει να ισχυει αυτο για μερικους ανθρωπους , δεν αμφιβαλλω , ομως ποσο επηρεαζεται ο αμεσος φοβος απο την πιστη , οσο αναφορα τον φοβο σε μια πιο μακροπροθεσμη βαση εκει εγκειται και η δομη της προσωπικοτητας , για εναν αθεο μπορει η ελλειψη του θεου να σημαινει ασφαλεια εξαιτιας της ελευθεριας του , για εναν αλλον που μπορει με την σκεψη του να οδηγηθηκε εκει μπορει να σημαινει επιπλεον φοβο εξαιτιας της αβεβαιοτητας που ζει μεσα του.Απο μια αντιστοιχη λογικη μπορουν να περαστουν και οι υπολοιπες θρησκειες.
Εννούσα πως γενικά με τον να μην πιστεύεις σταματάει η αναζήτηση στα μεταφυσικά θέματα όχι γενικά οι αναζητήσεις του ανθρώπου.
Ακόμα και αν υπάρχει θεός και κατεβεί και μιλήσει σε έναν φανατικό άθεο αυτός θα το εκλάβει ως ένα ακόμη φυσικό φαινόμενο.
Τέλος αυτή η αυτοεξαπάτηση πιστεύω πως υφίσταται.Δεν μπορεί να ονομάζεται ένας ορθολογιστής και να πιστεύει στον αθεισμό,δεν έχει την απαραίτητη γνώση,
Ο ορος μεταφυσικη σημαινει , o κλαδος της φιλοσοφιας που μελετα που δεν περιλαμβανει την εμπειρια ή ενας αλλος ορισμος της τις αρχες τις πραγματικοτητας που απορρεουν απο τις επιστημες , η θεολογια ειναι μια απο τις υποκατηγοριες της μεταφυσικης (κατα τον αριστοτελη).
Η εξαπατηση του εαυτου τους υφισταται και απο τις δυο πλευρες , ο ορθολογισμος ειναι η απολυτη πιστη στην λογικη , με την λογικη επεξεργαζονται σκεψεις , μπορει καποιος με μια Α λογικη να απορριψει τον θεο , δεν αποτελει αυτοεξαπατηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Falcon ειπες : "Αν τον έβλεπες να τους σώζει απο τις φυσικές καταστροφές θα ήταν απόδειξη ότι υπάρχει. Αν σου αποδείκνυε ότι υπάρχει θα πίστευες σε εκείνον. Αν πίστευες εξαναγκαστικά σε εκείνον θα σου στερούσε το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής (αυτεξούσιο)" --> (απαντησα) "Λειψο επιχειρημα , θα μπορουσε να τα σταματησει χωρις τον δεις.
Ομως ειμαι σιγουρος πως η μεταφυσικα προσκολλημενη σκεψη σου μπορει να βρει μια παρομοια απαντηση σε κατι τετοιο." --> "Και να μη δω τον ίδιο αγαπητέ, θα δω το αποτέλεσμα των πράξεών του. Θα δω το παραφυσικό. Βάλε τη σκέψη σου να προχωρήσει λίγο παραπέρα από τις λέξεις." --> "Μολις εκανες αυτο για το οποιο με κατηγορησες , ενω εγω δεν το εκανα ,ειναι αδικο να μου μιλας ετσι επειδη δεν καταλαβαινεις.
Ο Θεος ως θεος σιγουρα μπορει να βρει τροπο να κανει τις παραφυσικες πραξεις να φανουν φυσιολογικες" -- >"Δεν συνεχίζω να σου απευθύνω το λόγο. Η συζήτηση μαζί σου θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια συζήτηση με την μπάλα του βόλλεϋ στο Ναυαγό ή με έναν τοίχο. Κανένα δηλαδή.."
Δεν ειμαι πιο επιθετικος απ οτι εσυ ,οποτε σταματα να υποκρινεσαι με τις φρασεις σου πως ειναι ετσι.


Προσωπικά, βρίσκω πολύ ωραίο τον τρόπο που απαντά ο Falcon στο θέμα αυτό, ο οποίος δείχνει μελέτη και κατανόηση. Περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω τις απαντήσεις του, οπότε είναι άστοχο να του λες "να φύγει". Για ποιο λόγο να το κάνει;

Μέγα ατόπημα.
Απλα αυτην την εντυπωση δινει με το τροπο που μιλαει , αν το διασταυρωσεις με υποστασεις θα φτασεις στο συμπερασμα μου.
Του ειπα να φυγει διοτι δεν μου απαντησε, α συγνωμη λαθος απαντησε οτι η συζητηση μαζι μου δεν εχει νοημα , και εφοσον ειναι υπερ ορισμενων απαντησεων που βοηθουν στην αυτοεξαπατηση του την οποια τεκμηριωσα πριν, στην οποια κανεις δεν απαντησε , φυσικα αυτο μονο επαληθευει εκεινο που πα και εσβησε ο αλεξανδρος , θα ταν καλο να το διαβαζες με προσοχη , αλλα τωρα ειναι αργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top