Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
για μένα είναι βολική,(η άρνηση του θεού) γιατί απαλάσεις τον εαυτό σου απο το βάρος της συνήδησης στην ιδέα οτι δέν ακολουθείς τον θεό.

το να ακολουθείς τον θεό δέν είναι βολικό γιατί για να κάνεις το σωστό θα πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια.
γιατι να πρεπει να κανεις το σωστο? και ποιος θα κρινει τι ειναι σωστο? σωστο και λαθος ειναι απλα λεξεις σημασια εχει πως νιωθει ο καθενας γιαυτες.η συνειδηση ειναι ενα πραγμα που σταματαει τον ανθρωπο απο την δυναμη που μπορει να φτασει, ανθρωποι που αντιδρανε μονο με το ασυνειδητο μερος του μυαλου τους παντα γινοντε κοροιδα στο τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και ποιο κέρδος είχαν? Το θάνατο? Αυτό δεν ξέρω αν στέκει... Δε μου κολλάει εμένα.
Μα αν υπάρχει Θεός υπάρχει ζωή και μετά το θάνατο.Άρα είναι πολύ βολικό τπ να υπάρχει,δεν θα σταματήσουμε μα υπάρχουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δηλαδή εφαρμοζεις αυτά που λέει ο χριστιανισμός όχι επειδή τοι θες πραγματικά αλλά επειδή θες ''να πας στον παράδεισο''.Ο Θεός όμως αν υπάρχει δεν θέλει αυτό,θέλει να το νιώθεις πραγματικά και να μην δρας από υποχρέωση.Προσωπικά συμφωνώ με τις ιδέες του χριστιανισμού και τις εφαρμόζω στη ζωή μοου χωρίς να το κάνω από υποχρέωση.Αλλά σαν θρησκεία δεν τον δέχομαι.

Καμία σχέση... Αν πιστεύεις, το κάνεις για τον εαυτό σου, όχι για να πας στον παράδεισο... Οι χριστιανοί, δε σκέφτονται με γνώμονα το κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Και ποιο κέρδος είχαν? Το θάνατο? Αυτό δεν ξέρω αν στέκει... Δε μου κολλάει εμένα.
μην κοιτας αυτα που γραφουνε τα βιβλια, ποιος ξερει τι πραγματικα εκαναν εκεινη την εποχη, θανατο ειχε μονο ενας, που ισως ητανε εμποδιο στην κυριαρχησει ιδεων, και τον εστειλαν για να τον σταυρωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κάποιοι αντιμετωπίζουν το Θεό σαν φίλο και προσεύχονται κλπ...
Έτσι που το θέτετε όμως είναι σαν να λέτε ότι όλα: ευαγγέλια, μαρτυρίες, θαύματα, βασανιστήρια, ήταν απλώς δημιουργήματα της φαντασίας των ανθρώπων... Ότι έγιναν για το τίποτα και ήταν όλα ψέματα
Πωωωωω Ένας είμαι,και έχω δικές μου απόψεις,να μου παυεθύνεσαι τσον ενικό αλλιώς θα φέρω παρέα να σου απαντάμε μαζί.:P
Και κοίτα λίγο τα ποστ μου,γιατί εγώ ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο.Πρώτα διαβάζουμε μετά απαντάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
όταν είπα οτι ''όσο και άν ψάξεις είσαι πολύ μικρός για να καταλάβεις'' αναφερόμουν γενικά στους ανθρώπους. όχι σε εσένα. ούτε κάν είδα την ηλικεία σου.

αυτή την ιστορία την έχω ξανακούσει και νομίζω αναφέρεται σε ένα άγιο ο οποίος τυρανούσε το μυαλό του για να καταλάβει τα περι σύμπαντος-θεού κτλ. και μόλις είδε το παιδί με τον λάκο κατάλαβε οτι πολύ απλά είναι αδύνατον για αυτόν,
όπως άλλωστε είναι αδύνατον για ένα ζώο να κατανοήσει και να λύσει μία μαθηματική εξίσωση.


επαναλαμβάνω οτι η ιστορία δέν λέει πουθενά πίστευε και μή ερευνάς. αλλα δίνει απάντηση στο ερώτημα ''γιατί όσο και άν ψάχνω δέν μπορώ να τα κατανοήσω όλα''


η απαντηση δεν ειναι οτι δεν μπορεις(οπως λεει η ιστορια) η απαντηση ειναι οτι δεν σου εχουν δωσει αρκετα στοιχεια και την αρχη απο οπου να ξεκινησεις να ψαχνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καμία σχέση... Αν πιστεύεις, το κάνεις για τον εαυτό σου, όχι για να πας στον παράδεισο... Οι χριστιανοί, δε σκέφτονται με γνώμονα το κέρδος.
Δεν θα έπρεπε να σκέφτονται με γνώμονα το κέρδος.Αλλά ότι το τι κάνουν τελικά.Και για να είναι κάποιος καλός άνθρωπος ακι να μην σκέφτεται το κέρδος δεν χρειάζεται να είναι χριστιανός.Δεν θα μπει ο σαατανάς μέσα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μα αν υπάρχει Θεός υπάρχει ζωή και μετά το θάνατο.Άρα είναι πολύ βολικό τπ να υπάρχει,δεν θα σταματήσουμε μα υπάρχουμε ποτέ.

Αυτό που λες, ζωή μετά θάνατον υπάρχει στο βουδισμό και τον ινδουισμό, με το κάρμα και την σαμσάρα... Δηλαδή ως τι κατά τη γνώμη σου θα υπάρχουμε αιώνια?

Πωωωωω Ένας είμαι,και έχω δικές μου απόψεις,να μου παυεθύνεσαι τσον ενικό αλλιώς θα φέρω παρέα να σου απαντάμε μαζί.:P
Και κοίτα λίγο τα ποστ μου,γιατί εγώ ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο.Πρώτα διαβάζουμε μετά απαντάμε.

Αναφέρομαι γενικά... Συζήτηση κάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δηλαδή εφαρμοζεις αυτά που λέει ο χριστιανισμός όχι επειδή τοι θες πραγματικά αλλά επειδή θες ''να πας στον παράδεισο''.Ο Θεός όμως αν υπάρχει δεν θέλει αυτό,θέλει να το νιώθεις πραγματικά και να μην δρας από υποχρέωση.Προσωπικά συμφωνώ με τις ιδέες του χριστιανισμού και τις εφαρμόζω στη ζωή μοου χωρίς να το κάνω από υποχρέωση.Αλλά σαν θρησκεία δεν τον δέχομαι.

δέν είμαι άγιος,

το να συγκρατεί κάποιος την οργή του ή την ζήλια, ή την υπεροψία, είναι κάτι που δέν είναι τόσο εύκολο, αλλα γίνεται πιό ευκολα άν υπάρχει ο εσωτερικός έλενχος που περιλαμβάνει η πίστη στον θεό.
αυτό θέλω να πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτό που λες, ζωή μετά θάνατον υπάρχει στο βουδισμό και τον ινδουισμό, με το κάρμα και την σαμσάρα... Δηλαδή ως τι κατά τη γνώμη σου θα υπάρχουμε αιώνια?



Αναφέρομαι γενικά... Συζήτηση κάνουμε
Μα δεν με κρίνεις με βάσεις τις δικές μου απόψεις,λες πράγματα τα οποία δεν ισχύουν για μένα,σε μένα μιλάς αυτή τη στιγμή μην κάνεις γενικέυσεις.Δεν είμαι μέλος καμίας μάζας και καμίας αθειστικής οργάνωσης.Δεν πιστεύουν όλοι οι άθεοι τα ίδια.
Ο χριστιανισμός δεν λέει πως θάντος δεν είναι το τέλος;Δεν αναφερόμουν σε ματενσάρκωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δηλαδή εφαρμοζεις αυτά που λέει ο χριστιανισμός όχι επειδή τοι θες πραγματικά αλλά επειδή θες ''να πας στον παράδεισο''.Ο Θεός όμως αν υπάρχει δεν θέλει αυτό,θέλει να το νιώθεις πραγματικά και να μην δρας από υποχρέωση.Προσωπικά συμφωνώ με τις ιδέες του χριστιανισμού και τις εφαρμόζω στη ζωή μοου χωρίς να το κάνω από υποχρέωση.Αλλά σαν θρησκεία δεν τον δέχομαι.

ο χριστιανισμός σε υποχρεώνει να κάνεις ότι λέει ο θεός με το να σ λέει ότι είναι 2 οι δρόμοι παράδεισος κόλαση..πάντως ξέρουμε περισσότερα πράγματα για τον παράδεισο παρά για την κόλαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δέν είμαι άγιος,

το να συγκρατεί κάποιος την οργή του ή την ζήλια, ή την υπεροψία, είναι κάτι που δέν είναι τόσο εύκολο, αλλα γίνεται πιό ευκολα άν υπάρχει ο εσωτερικός έλενχος που περιλαμβάνει η πίστη στον θεό.
αυτό θέλω να πώ.
Αυτό ακριβώς.Αλλά αν κάποιος το κάνει χωρίς να το νιώθει δεν έχει νοημα,γενικά μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
ο χριστιανισμός σε υποχρεώνει να κάνεις ότι λέει ο θεός με το να σ λέει ότι είναι 2 οι δρόμοι παράδεισος κόλαση..πάντως ξέρουμε περισσότερα πράγματα για τον παράδεισο παρά για την κόλαση
ωραιος θεος, με λιγα λογια η κανε οτι θελω για να πας στον παραδεισο, η αλλιος πηγαινε να καεις στην κολαση
ποιος ειναι ο θεος που θα αποφασισει αμα θα παω εγω στην κολαση η οχι ποιος ειναι να αποφασισει ποιος ειναι καλος και κακος ανθρωπος ειναι πολυ υποκειμενικες λεξεις, αμα υπαρχει θεος τοτε θα υπαρχει ενα βιολογικο μονοπατι που καθε ανθρωπος θα ακολουθισει μετα τον θανατο του, βεβαια οταν φτιαχνεις μια θρησκεια δεν μπορεις να πεις κανε οτι θες και θα σωθεις? ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μα δεν με κρίνεις με βάσεις τις δικές μου απόψεις,λες πράγματα τα οποία δεν ισχύουν για μένα,σε μένα μιλάς αυτή τη στιγμή μην κάνεις γενικέυσεις.Δεν είμαι μέλος καμίας μάζας και καμίας αθειστικής οργάνωσης.Δεν πιστεύουν όλοι οι άθεοι τα ίδια.
Ο χριστιανισμός δεν λέει πως θάντος δεν είναι το τέλος;Δεν αναφερόμουν σε ματενσάρκωση.

Δε σε μαζοποίησα ούτε σε κατηγοριοποίησα. Αναφερόμουν στο γεγονός, ότι κάποια άτομα με τα οποία γίνεται η συζήτηση, μπορεί να συμμερίζονται τις απόψεις σου...

Για το χριστιανό νόημα έχει η κοινωνία με το Θεό, η οποία δεν επιτυγχάνεται μόνο μετά θάνατον αλλά και κατά τη διάρκεια της ζωής τους, μέσα από τις πράξεις τους, και όχι απαραίτητα σ'αυτό που ονομάζεται μετά θάνατον ζωή, για την οποία εγώ νομίζω ότι πολλοί την εκλαμβάνουν και ως μετενσάρκωση.

Κατά τη γνώμη μου, οι θρησκείες και οι φανατισμοί μπορούν να χαρακτηριστούν ως μη λογικοί.
Αλλά η ύπαρξη Θεού, μου φαίνεται λογικότατη. Το γεγονός ότι κάποιος εμπνεύστηκε από κάτι, κάποιον (που εγω πιστεύω ότι είναι ο Θεός) σε τέτοιο σημείο, ώστε να γράψει γι'αυτόν, μου φαίνεται επίσης λογικότατη.

Επιπλέον υπάρχουν και φιλοσοφικές απόψεις που υποστηρίζουν αυτό που λέμε "πίστη". Λένε ότι μέσα από την πίστη, αποκτούμε γνώση. Το να γνωρίζεις κάτι είναι η ύπαρξη πίστης ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να γνωρίζεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ωραιος θεος, με λιγα λογια η κανε οτι θελω για να πας στον παραδεισο, η αλλιος πηγαινε να καεις στην κολαση
ποιος ειναι ο θεος που θα αποφασισει αμα θα παω εγω στην κολαση η οχι ποιος ειναι να αποφασισει ποιος ειναι καλος και κακος ανθρωπος ειναι πολυ υποκειμενικες λεξεις, αμα υπαρχει θεος τοτε θα υπαρχει ενα βιολογικο μονοπατι που καθε ανθρωπος θα ακολουθισει μετα τον θανατο του, βεβαια οταν φτιαχνεις μια θρησκεια δεν μπορεις να πεις κανε οτι θες και θα σωθεις? ετσι δεν ειναι?

ναι όντως αλλα ξανα λεω την θεική υποσταση του χρηστου την δωσανε στην οικουμενικη συνοδος την πρωτη αυτο σημαινει οτι ο,τι ξερουμε και πιστευουμε βγηκε απο αποφαση και σκεψη δηλαδη μας το πλασαρανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ο φοβος ειναι κανονικα κληρονομικος απο τους προγονου μας.(ακομα πιο πριν απο τους αρχαιους Ελληνες)
Ολες οι θρησκιες χαρακτηριζαν το σκοταδι σαν κακο αλλα λογικο να φοβασαι.Οι θρησκειες ειδικα ο χριστιανισμος επειτεινει το φοβο για το σκοταδι καθως απο μικρα παιδια μαθαινουμε για το καλο(Ιησους και τα λοιπα)και το κακο(Διαβολος,Σατανας).Αρα μαζι και με αυτα που βλεπουμε στη τηλεοραση και που εχουμε παιξει(ζομπι,βρικολακες που εμπνευστηκαν απο τις θρησκειες),φοβομαστε παρα πολυ το σκοταδι.Οταν ειμαστε στο σκοταδι χωρις φως(καλο)μας ερχονται στο κεφαλι αυτα που εχουμε ακουσει και δει και επιτεινει το φοβο.Τα παιχνιδια του μυαλου δηλαδη.
Εαν ομως μια θρησκεια η οποια ηταν απολυτως αποδεχομενη απο το πιστο ελεγε για το σκοταδι μαζι και με την υπαρξη σκοταδιου,θα μειωνε το φοβο αυτο κι οτι συνεπαγοταν με το σκοταδι
Η θρησκεια κατα τη γνωμη μου παντα επειτεινει τις φοβιες που εχουμε απο τους προγονους μας ή '΄παιρνουμε''νεες φοβιες αρα το μυαλο κανει παιχνιδια σε συνδιασμο με τη φαντασια.Το θεμα ειναι η θρησκεια εμποδιζει τον ανθρωπο να σκεφτει με τη λογικη.Μπορει σαφως να γινεται πιο λιγοτερο απο τι στο μεσαιωνα,αλλα με αυτα που εχουμε μαθει,εμποδιζεται να σκεφτομαστε λογικα σε πραγματικα''αφυσικα''κατα τη γνωμη μας ή ''τρομαχτικά''



Πράγματι,ο χριστιανισμός και γενικά όλες οι θρησκείες στο φόβο στηρίζονται.Ο Μαρξ είπε ότι η θρησκεία είναι το όπιον του λαού.Με το φόβο ότι αν δεν πιστέψεις,θα υποστείς μικρές ή μεγάλες κυρώσεις,γίνεσαι μοιρολάτρης,φτάνεις σε σημείο να μη σκέφτεσαι όχι μόνο λογικά,αλλά γενικά,γίνεσαι έρμαιο και υποχείριο του καθένα.Συμφωνώ ότι όλοι έχουμε την ανάγκη να στηριχτούμε κάπου,γιατί αισθανόμαστε τη μηδαμινότητά μας σε ένα τεράστιο σύμπαν,αλλά αν εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στον οποιοδήποτε Θεό,παύουμε να παλεύουμε στηριζόμενοι στις δικές μας δυνάμεις.Η θρησκεία όντως δεν ευνοεί τον ορθολογισμό.Απόδειξη ότι όλες οι θρησκείες έχουν σχεδόν την ίδια βάση,πρεσβεύουν τις ίδιες ή με παραλλαγές αρχές και γεννήθηκαν για να εξηγήσουν το άγνωστο,το τρομακτικό χρησιμοποιώντας μύθους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aoristos

Νεοφερμένος

Ο Κίμωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ακριβώς. Μην κολλάτε σε κάτι τέτοια και μην προσπαθείτε να τα κατανοήσετε όλα... Υπάρχουν πράγματα που απλώς δε μπορούν να εξηγηθούν γιατί έίναι υπερφυσικά... Η εκκλησία και η ιστορία γενικότερα, ποτέ δε διακήρυττε το "Πίστευε και μη ερεύνα" γιατί πολύ απλά, δεν τη βολεύει... Η έρευνα αποκαλύπτει το μεγαλείο του Θεού, αλλά υπάρχουν και ζητήματα άφταστα, αδύνατον να τα κατανοήσει ο άνθρωπος. Πώς μπορεί ο άνθρωπος να κατανοήσει την ακατάληπτη φύση του Θεού, τη στιγμή που ο ίδιος είναι πεπερασμένος?

Ξεκολλάτε... Δεν χρειάζονται αποδείξεις εδώ και τώρα για να πιστέψετε... Έχω την εντύπωση ότι όλοι εσείς που αρνείστε να κατανοήσετε κάποια πράγματα, απλώς φοβάστε...
Με ολο το σεβασμο αλλα τα υπερφυσικα πραγματα μπορουμε να τα εξηγησουμε.Ο ανθρωπινος εγκεφαλος εκτος απο το να φτιαχνει ιστοριες μονο κι μονο για να εξηγησει ''αφυσικα''πραγματα,ξερει να κανει κι αποδειξεις.Ο ανθρωπος με τους αιωνες ειναι ικανος να εξηγει μη φυσικα πραγματα κι να καταριπτει θρησκευτικες δυσεδημονιες.Αρα γιατι να μην καταριψει ολο αυτο το καλοστημενο μυθο??Ειναι κατα του θεου?Εγιναν ολα αυτα που ανεγγειλε?Ανασταση νεκρων,Αγαπη ολων των ανθρωπων,πιστη και οτι αλλο ελεγε?Εχουν περασει 2000 χρονια και δε γινεται τπτ ουτε θα γινει.Γιατι?Οι ανθρωποι εχουν διαφορετικες πεποιθησεις για το τι ειναι ο''Θεος΄΄.Κοινη θρησκεια δε θα υπαρξει.Η υπερτιμιηση της λογικης ισως κανει κακο αλλα η υπερτιμισης της θρησκειας το ιδιο κανει.Ισως ο θεος που ψαχνουμε να ειναι η δυναμη του μυαλου.Εκεινο στεινει και καταριπτει ιστοριες μυθους αλλα και μας εχει δωσει τη δυναμη να κανουμε πολιτισμο και να τους εξελιζουμε.Αρα το μυαλο και η λογικη μπορει να εξηγησει κι την υπαρξη του ''θεου''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε σε μαζοποίησα ούτε σε κατηγοριοποίησα. Αναφερόμουν στο γεγονός, ότι κάποια άτομα με τα οποία γίνεται η συζήτηση, μπορεί να συμμερίζονται τις απόψεις σου...
Nα αλλά κάποιες από τις απόψεις που υποστηρίξες πως έχω δεν με εκφράζουν,οπότε αυτό το θεωρώ μαζοποίηση.
Για το χριστιανό νόημα έχει η κοινωνία με το Θεό, η οποία δεν επιτυγχάνεται μόνο μετά θάνατον αλλά και κατά τη διάρκεια της ζωής τους, μέσα από τις πράξεις τους, και όχι απαραίτητα σ'αυτό που ονομάζεται μετά θάνατον ζωή, για την οποία εγώ νομίζω ότι πολλοί την εκλαμβάνουν και ως μετενσάρκωση.
Αν την εκλαμβάνουν ως μετενσάρκωση έχουν καταλάβει λάθος.Η πλήρης κοινωνία με το Θεό,επιτυγχάνεται μετά θάνατον.Αν ισχύει αυτό ο άνθρωπος όχι μόνο δεν σταματά να υπάρχει αλλά θα ''ζει'' και καλύτερα απ' ότι εν ζωή.Άρα αυτό είναι ένας καλός λόγος για να γίενι κάποιος χριστιανός ώστε να εξασφαλίσει τη μεταθάνατον ευτυχία.Δεν ισχύει για όλους,για κάποιους όμως ισχύει.
Κατά τη γνώμη μου, οι θρησκείες και οι φανατισμοί μπορούν να χαρακτηριστούν ως μη λογικοί.
Αλλά η ύπαρξη Θεού, μου φαίνεται λογικότατη. Το γεγονός ότι κάποιος εμπνεύστηκε από κάτι, κάποιον (που εγω πιστεύω ότι είναι ο Θεός) σε τέτοιο σημείο, ώστε να γράψει γι'αυτόν, μου φαίνεται επίσης λογικότατη.
Είναι μια λογική και εύκολη εξήγηση για να ερμηνεύσουμε το άγνωστο.
Επιπλέον υπάρχουν και φιλοσοφικές απόψεις που υποστηρίζουν αυτό που λέμε "πίστη". Λένε ότι μέσα από την πίστη, αποκτούμε γνώση. Το να γνωρίζεις κάτι είναι η ύπαρξη πίστης ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να γνωρίζεις κάτι.
Υπάρχουν και άλλες που δεν το υποστηρίζουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς.Αλλά αν κάποιος το κάνει χωρίς να το νιώθει δεν έχει νοημα,γενικά μιλάω.

αυτό που λές ισχύει για τις καλές πράξεις, αλλα όσο αφορά τα αισθήματα που ανέφερα όπως η ζήλια, ο θυμος κτλ, δέν υπάρχει τρόπος να τα συγκρατήσεις απλά και μόνο επειδή το νιώθεις.

τεσπα, η καλή πράξη δέν έχει σημασία άν γίνεται επειδή πιστεύεις στο θεό,ή επειδή το κάνεις απο μόνος σου. Σημασία έχει οτι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
αυτό που λές ισχύει για τις καλές πράξεις, αλλα όσο αφορά τα αισθήματα που ανέφερα όπως η ζήλια, ο θυμος κτλ, δέν υπάρχει τρόπος να τα συγκρατήσεις απλά και μόνο επειδή το νιώθεις.

τεσπα, η καλή πράξη δέν έχει σημασία άν γίνεται επειδή πιστεύεις στο θεό,ή επειδή το κάνεις απο μόνος σου. Σημασία έχει οτι γίνεται.
Σημασία έχει να γίνεται αυθόρμητα ανεξαρτήτως τι πιστεύεις.Αρκεί να τοι κάνεις επιδή το θέλεις και όχι επειδή τσο επιβάλει μια θρησκεία ή κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top