Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
"μπορεί να μ πεις ότι σ λέει ψάξε αλλά δεν θα βρεις κάτι αλλά και πάλι αυτό το ίδιο δεν είναι" αυτό είπα το "δεν θα βρεις κάτι" εννοώ ότι δεν θα καταφέρεις να βρεις κάτι αλλά και πάλι το ίδιο δεν είναι αυτό δηλαδή αν σου λέει ότι τσάμπα ψάχνεις σε κάνει να μην ψάχνεις ποιο έμμεσα.. αυτή την ιστορία την είπα με αφορμή κάποιες απορίες που είχα και τις εξέφρασα στην θεολόγο μας στο σχολείο και αυτή μου απάντησε έτσι δηλαδή ούτε αυτή είχε ψάξει και βασίστηκε σε αυτό...πρωτα διαβασε καλα τι λεω αμέσως "μικρός" αν κάποιος στην ηλικία μ δεν καταλαβαίνει το νόημα της ιστορίας δεν είναι μικρός αλλά χαζός.....

όταν είπα οτι ''όσο και άν ψάξεις είσαι πολύ μικρός για να καταλάβεις'' αναφερόμουν γενικά στους ανθρώπους. όχι σε εσένα. ούτε κάν είδα την ηλικεία σου.

αυτή την ιστορία την έχω ξανακούσει και νομίζω αναφέρεται σε ένα άγιο ο οποίος τυρανούσε το μυαλό του για να καταλάβει τα περι σύμπαντος-θεού κτλ. και μόλις είδε το παιδί με τον λάκο κατάλαβε οτι πολύ απλά είναι αδύνατον για αυτόν,
όπως άλλωστε είναι αδύνατον για ένα ζώο να κατανοήσει και να λύσει μία μαθηματική εξίσωση.


επαναλαμβάνω οτι η ιστορία δέν λέει πουθενά πίστευε και μή ερευνάς. αλλα δίνει απάντηση στο ερώτημα ''γιατί όσο και άν ψάχνω δέν μπορώ να τα κατανοήσω όλα''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σαν πολύ βολικό δεν είναι αυτό όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σαν πολύ βολικό δεν είναι αυτό όμως;

και να απαρνήσε την ύπαρξη του θεού είναι πολύ βολικό όμως.

''δέν μπορώ να δώ τον θεό, άρα συμπεραίνω οτι δέν υπάρχει''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λογικό ναι,βολικό όχι από τη στιγμή που αν κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό τον αντιμετωπίζουν λες κι έχει χολέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
όταν είπα οτι ''όσο και άν ψάξεις είσαι πολύ μικρός για να καταλάβεις'' αναφερόμουν γενικά στους ανθρώπους. όχι σε εσένα. ούτε κάν είδα την ηλικεία σου.

αυτή την ιστορία την έχω ξανακούσει και νομίζω αναφέρεται σε ένα άγιο ο οποίος τυρανούσε το μυαλό του για να καταλάβει τα περι σύμπαντος-θεού κτλ. και μόλις είδε το παιδί με τον λάκο κατάλαβε οτι πολύ απλά είναι αδύνατον για αυτόν,
όπως άλλωστε είναι αδύνατον για ένα ζώο να κατανοήσει και να λύσει μία μαθηματική εξίσωση.


επαναλαμβάνω οτι η ιστορία δέν λέει πουθενά πίστευε και μή ερευνάς. αλλα δίνει απάντηση στο ερώτημα ''γιατί όσο και άν ψάχνω δέν μπορώ να τα κατανοήσω όλα''



Ακριβώς. Μην κολλάτε σε κάτι τέτοια και μην προσπαθείτε να τα κατανοήσετε όλα... Υπάρχουν πράγματα που απλώς δε μπορούν να εξηγηθούν γιατί έίναι υπερφυσικά... Η εκκλησία και η ιστορία γενικότερα, ποτέ δε διακήρυττε το "Πίστευε και μη ερεύνα" γιατί πολύ απλά, δεν τη βολεύει... Η έρευνα αποκαλύπτει το μεγαλείο του Θεού, αλλά υπάρχουν και ζητήματα άφταστα, αδύνατον να τα κατανοήσει ο άνθρωπος. Πώς μπορεί ο άνθρωπος να κατανοήσει την ακατάληπτη φύση του Θεού, τη στιγμή που ο ίδιος είναι πεπερασμένος?

Ξεκολλάτε... Δεν χρειάζονται αποδείξεις εδώ και τώρα για να πιστέψετε... Έχω την εντύπωση ότι όλοι εσείς που αρνείστε να κατανοήσετε κάποια πράγματα, απλώς φοβάστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που απλώς δε μπορούν να εξηγηθούν γιατί έίναι υπερφυσικά...
δεν ειναι υπερφυσικα, απλα το ανθρωπινο μυαλο αδυνατη να τα κατανοησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Tι φοβόμαστε;Σίγουρα όχι το θάνατο ή την ευθύνη.
Δεν είμαστε όλοι τέλειοι ξέρεις,δυστυχώς για σένα.

Ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό γιατί φοβόταν,γιατί ένιωθε μόνος του.
Και η κατηγοριοποίηση ανθρώπων με το στυλάκι ''ολοι εσείς που τολμάτε να διαφωνείτε'' δεν είναι και ό,τι καλύτερο,ο καθένας είναι ξεχωριστή προισωπικότητα,αλλά αυτό δεν το μαθαίνεις στα θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
και να απαρνήσε την ύπαρξη του θεού είναι πολύ βολικό όμως.

''δέν μπορώ να δώ τον θεό, άρα συμπεραίνω οτι δέν υπάρχει''

Γενικά η άρνηση του Θεού δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ΒΟΛΙΚΗ. Πρέπει να αντιμετωπίζεις τα πορβλήματα μόνος σου, να τα βλέπεις ρεαλιστικά, δεν έχεις να "ελπίζεις" σε βοήθεια από θεούς. Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν έχει κάποιον "από ψηλά" να σε βοηθάει/προστατεύει/επιβλέπει. Επίσης δεν είναι για κανέναν εύκολο να "καταλάβει" ότι αφού πεθάνει απλά γίνεται λίπασμα.

Πάντα ο άνθρωπος είχε ανάγκη για κάποιον θεό. Γι αυτό και τον δημιούργησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό γιατί φοβόταν,γιατί ένιωθε μόνος του.
Και η κατηγοριοποίηση ανθρώπων με το στυλάκι ''ολοι εσείς που τολμάτε να διαφωνείτε'' δεν είναι και ό,τι καλύτερο,ο καθένας είναι ξεχωριστή προισωπικότητα,αλλά αυτό δεν το μαθαίνεις στα θρησκευτικά.
Ο ανθρωπος δημιουργησε τον Θεο για να εχει ελπιδα, οτι ακομα και την στιγμη που ολοι οι ανθρωποι τον εχουνε παρατηση ο Θεος θα ειναι εκει διπλα του.
αλλα οπως λεει και το signature μου η ελπιδα ειναι η αρνηση της πραγματικοτητας.

αυτο που κανει τους ανθρωπους ειναι το μυαλο τους και οι εμπειριες του, κανενας ανθρωπος δεν ειναι μοναδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
δεν ειναι υπερφυσικα, απλα το ανθρωπινο μυαλο αδυνατη να τα κατανοησει

Μπορεί να ισχύει και αυτό... Πάντως κάποια πράγματα, αποτελούν θαύματα... Όπως οι θεραπείες αρρώστων, ή η τεκνοποιήσεις ακόμα και στη σύγχρονη εποχή...

Tι φοβόμαστε;Σίγουρα όχι το θάνατο ή την ευθύνη.
Δεν είμαστε όλοι τέλειοι ξέρεις,δυστυχώς για σένα.

Ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό γιατί φοβόταν,γιατί ένιωθε μόνος του.
Και η κατηγοριοποίηση ανθρώπων με το στυλάκι ''ολοι εσείς που τολμάτε να διαφωνείτε'' δεν είναι και ό,τι καλύτερο,ο καθένας είναι ξεχωριστή προισωπικότητα,αλλά αυτό δεν το μαθαίνεις στα θρησκευτικά.

Τώρα αυτό το στυλάκι τι είναι?

Γνώμη μου είναι ότι φοβάστε λόγω του ότι δεν μπορείτε να εξηγήσετε κάποια πράγματα, ή ότι σας φοβίζει η ιδέα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου πνευματικού όντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ανθρωπος δημιουργησε τον Θεο για να εχει ελπιδα, οτι ακομα και την στιγμη που ολοι οι ανθρωποι τον εχουνε παρατηση ο Θεος θα ειναι εκει διπλα του.
αλλα οπως λεει και το signature μου η ελπιδα ειναι η αρνηση της πραγματικοτητας.

αυτο που κανει τους ανθρωπους ειναι το μυαλο τους και οι εμπειριες του, κανενας ανθρωπος δεν ειναι μοναδικος.
Mε λίγα λόγια είναι ο φίλος που όλοι θα θέλαμε να έχουμε,κάποιος που μας καταλαναίνει απόλυτα και που μπορεί να δώσει λύση σε όλη.Ποιός δεν θα ήθελε έναν τέτοιο φίλο;Αλλά ίσως να πρέπει να καταλάβλυμε πως τα πράγματα δεν είναι τόσο τέλεια όσο θα θέλαμε να είναι.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,μνε το να τους μαζοποιούμε σε χριοστιανούς και άθεους τι κερδίζουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι φοβάστε λόγω του ότι δεν μπορείτε να εξηγήσετε κάποια πράγματα, ή ότι σας φοβίζει η ιδέα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου πνευματικού όντος.

Εγώ απλά πιστεύω ότι όσοι πιστεύουν αδυνατούν να δεχτούν ότι είμαστε μόνοι μας.

(Δες και πιο πάνω ποστ , σχετικά με το ότι δεν είναι καθόλου βολική η άρνηση του θεου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μπορεί να ισχύει και αυτό... Πάντως κάποια πράγματα, αποτελούν θαύματα... Όπως οι θεραπείες αρρώστων, ή η τεκνοποιήσεις ακόμα και στη σύγχρονη εποχή...



Τώρα αυτό το στυλάκι τι είναι?

Γνώμη μου είναι ότι φοβάστε λόγω του ότι δεν μπορείτε να εξηγήσετε κάποια πράγματα, ή ότι σας φοβίζει η ιδέα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου πνευματικού όντος.
Πάλι τα ίδια.Ούτε είμαι πολλοί ούτε είμαι καθηγητής για να χρησιμοποιείς πληθυντικό.Γιατί δεν καταλαβαίνεις πως καθένας έχει έστω και σε μικρό βαθμό διαφορετικές απόψεις;Εκτός αν δεν έχει καθόλου απόψεις και γίνεται φερέφωνο των άλλων.
Αυτό το στυλάκι ειναι ειρωνικό,εγώ βλέπεις δεν φοβάμαι να πω τα πράγματα με το όνομά τους.Καμιά φορά δεν μπορώ να συγκρατηθώ και μου βγαίνει.
Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό γιατί δεν φοβάμαι.Δεν φοβάμαι το θάνατο,δεν φοβάμαι το να αναλάβω τις ευθύνες μου και να μην περιμένω κάποιον Θεό να δράσει για μένα.Μακάρι να υπήρχε Θεός,το λέω και το εννοώ αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει.Ο φόβος για θέματα όπως το θάνατο,το άγνωστο και την ανάληψη των ευθυνών είναι αυτό που ώθησε τον άνθρωπο να πιστέψει στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Mε λίγα λόγια είναι ο φίλος που όλοι θα θέλαμε να έχουμε,κάποιος που μας καταλαναίνει απόλυτα και που μπορεί να δώσει λύση σε όλη.Ποιός δεν θα ήθελε έναν τέτοιο φίλο;Αλλά ίσως να πρέπει να καταλάβλυμε πως τα πράγματα δεν είναι τόσο τέλεια όσο θα θέλαμε να είναι.


Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,μνε το να τους μαζοποιούμε σε χριοστιανούς και άθεους τι κερδίζουμε;



Κάποιοι αντιμετωπίζουν το Θεό σαν φίλο και προσεύχονται κλπ...
Έτσι που το θέτετε όμως είναι σαν να λέτε ότι όλα: ευαγγέλια, μαρτυρίες, θαύματα, βασανιστήρια, ήταν απλώς δημιουργήματα της φαντασίας των ανθρώπων... Ότι έγιναν για το τίποτα και ήταν όλα ψέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Mε λίγα λόγια είναι ο φίλος που όλοι θα θέλαμε να έχουμε,κάποιος που μας καταλαναίνει απόλυτα και που μπορεί να δώσει λύση σε όλη.Ποιός δεν θα ήθελε έναν τέτοιο φίλο;Αλλά ίσως να πρέπει να καταλάβλυμε πως τα πράγματα δεν είναι τόσο τέλεια όσο θα θέλαμε να είναι.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,μνε το να τους μαζοποιούμε σε χριοστιανούς και άθεους τι κερδίζουμε;
δεν τους μαζοποιο σε αθεους και χριστιανους, απλα λεω οτι κανενας ανθρωπος δεν ειναι μοναδικος.


οχι δεν μας φοβιζει η υπαρξη ενος ανωτερου πνευματικου οντος, απλα προσπαθουμε να βλεπουμε τον κοσμο αντικειμενικα, τουλαχιστον εγω. Δεν προκειται να γινω εγω "καλος" ανθρωπος επειδη ενας ανθρωπος/μια ομαδα ανθρωπων επινοησε εναν θεο για να προστατεψει τους ανθρωπους απο τα πραγματικα ακρα δυναμης που μπορει να φτασει ο ανθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δεν τους μαζοποιο σε αθεους και χριστιανους, απλα λεω οτι κανενας ανθρωπος δεν ειναι μοναδικος.


οχι δεν μας φοβιζει η υπαρξη ενος ανωτερου πνευματικου οντος, απλα προσπαθουμε να βλεπουμε τον κοσμο αντικειμενικα, τουλαχιστον εγω. Δεν προκειται να γινω εγω "καλος" ανθρωπος επειδη ενας ανθρωπος/μια ομαδα ανθρωπων επινοησε εναν θεο για να προστατεψει τους ανθρωπους απο τα πραγματικα ακρα δυναμης που μπορει να φτασει ο ανθρωπος
Δεν είπα πως τους μαζοποιείς εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κάποιοι αντιμετωπίζουν το Θεό σαν φίλο και προσεύχονται κλπ...
Έτσι που το θέτετε όμως είναι σαν να λέτε ότι όλα: ευαγγέλια, μαρτυρίες, θαύματα, βασανιστήρια, ήταν απλώς δημιουργήματα της φαντασίας των ανθρώπων... Ότι έγιναν για το τίποτα και ήταν όλα ψέματα
ανθρωποι εκεινης της εποχης ειχανε την πνευματικη δυναμη να εκμεταλλευτουνε την ελειψη μορφωσεις εκεινης της εποχης και να πεισουν τους ανθρωπους οτι οντος υπαρχει Θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για μένα είναι βολική,(η άρνηση του θεού) γιατί απαλάσεις τον εαυτό σου απο το βάρος της συνήδησης στην ιδέα οτι δέν ακολουθείς τον θεό.

το να ακολουθείς τον θεό δέν είναι βολικό γιατί για να κάνεις το σωστό θα πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
για μένα είναι βολική,(η άρνηση του θεού) γιατί απαλάσεις τον εαυτό σου απο το βάρος της συνήδησης στην ιδέα οτι δέν ακολουθείς τον θεό.

το να ακολουθείς τον θεό δέν είναι βολικό γιατί για να κάνεις το σωστό θα πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια.
Δηλαδή εφαρμοζεις αυτά που λέει ο χριστιανισμός όχι επειδή τοι θες πραγματικά αλλά επειδή θες ''να πας στον παράδεισο''.Ο Θεός όμως αν υπάρχει δεν θέλει αυτό,θέλει να το νιώθεις πραγματικά και να μην δρας από υποχρέωση.Προσωπικά συμφωνώ με τις ιδέες του χριστιανισμού και τις εφαρμόζω στη ζωή μοου χωρίς να το κάνω από υποχρέωση.Αλλά σαν θρησκεία δεν τον δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ανθρωποι εκεινης της εποχης ειχανε την πνευματικη δυναμη να εκμεταλλευτουνε την ελειψη μορφωσεις εκεινης της εποχης και να πεισουν τους ανθρωπους οτι οντος υπαρχει Θεος

Και ποιο κέρδος είχαν? Το θάνατο? Αυτό δεν ξέρω αν στέκει... Δε μου κολλάει εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top