Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τα έχω ακουστά. Εσύ έχεις ακουστά τον όρο "αυτεξούσιο" ;

Ναι, εχω ακουστα για το αυτεξουσιο των δεσποταδων, των μητροποληταδων, των -αδων εν γενει .... και το αυτεξουσιο των αφορισμενων.. Για τους αλλους δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ε... Με όλο το σεβασμό, πώς είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό;

Του το ψιθύρισε ο γρύλλος του Πινόκιο προφανώς... :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εχεις ακουστα τους εξης ορους: πνευματικη εξουσια, δεσποτης- δεσποτισμος, αφορισμος, επιτιμια, αρνηση ταφης και βαφτισεως κλπ κλπ;
Αυτα -ενδεχομενως- αφορουν τη θρησκεια σου.. οχι τον ποδηλατικο ομιλο..

Κι αυτοι που αφορίζουν πολιτικοί υπάλληλοι ειναι, δεν έχουν το Θείο Δικαίωμα. Αρνείσαι πεισματικα να καταλαβεις οτι η θρησκεια δεν εχει ουτε διοίκηση, ούτε νομική ευθύνη, ούτε πειθαρχικο συμβούλιο.

Δεν ειναι δυνατον να διαχωριζει κανεις το χριστιανισμο ως μια ευρεια εννοια απο τους ανθρωπους που τον πρεσβευουν και τον πρωωθουν.
Και οι ειδωλολατρες δεν ηταν πολιτικοι εχθροι των Ρωμαιων..
Κι ομως τα δισεκατομυρια των καθολικων δεν κανουν τιποτα οταν ο παππας λεει να μη χρησιμοποιουνται τα προφυλακτικα γιατι αντιβαινουν στην καινη διαθηκη..
Οσον αφορα τον Καλοπουλο δεν τον εχω ξανακουσει..

Ξέρεις εσύ ποιος τον πρεσβεύει και τον προωθεί; Αν μιλας για ανθρώπους που τον πρεσβευουν και τον προωθούν θα έπρεπε σε καθε μια σου κουβεντα για τους Μητροπολιτες να λες δέκα κουβέντες για τα μέλη των ιεραποστολών σε ολα τα μέρη του κόσμου, μα δεν το κάνεις.
Πολιτικότατοι σε πληροφορώ. Ο Ιουλιανός ο Παραβάτης ηθελε να αρπάξει το θρόνο απ'τη χριστιανική πτέρυγα. Ε, επόμενο ηταν να τον τσακίσουν όχι για λογους θρησκευτικης ευθιξιας, γνωριζεις ότι η πολιτική δεν δουλευει έτσι. Πρεπει επισης να γνωριζεις οτι αυτος ο ξεφτιλας στα λιγα χρονια που βασίλεψε κατάφερε να αναιρέσει το Διάταγμα της Ανεξιθρησκιας του Μ. Κωνσταντίνου, απαγορευοντας τη χριστιανική θρησκεία και προβοκάροντας με διαφορα μεσα τις διαφορες χριστιανικες ομάδες ώστε να ερχονται σε έριδες. Με βάση το Διάταγμα του 313 καθιερώθηκε η Ανεξιθρησκια, ως συστατικό της Pax Romana, η οποία παραβιάστηκε απ'τον Ιουλιανό, για χάρη των παγανιστών, το 362 και το 392 από το Θεοδόσιο, για χάρη των Χριστιανών. Και οι δύο προώθησαν τις δικές τους διώξεις εναντίον της αντίπαλης θρησκευτικής ομάδας.
Τι να κάνουν; Παρέλαση με προφυλακτικά στο κεφάλι; Το αν απορρίπτεις ή δεχεσαι τα λογια ενος ανθρωπου φαινεται στις πραξεις σου (εδω, στο κρεβατι σου), για τις οποιες ουτε εχεις γνώση, ούτε και θα εχεις ποτέ γιατι οι Καθολικοί υπερβαίνουν το ένα δισεκατομμύριο.

ποιός μίλησε για εκκλησιαστική ιεραρχία; την εκκλησία την έχω γραμμένη όπως και πολλοί έλληνες εδώ και χρόνια

η προσπάθει ωστόσο να προσπαθείς να ανοίξεις τα μάτια κάποιων που εντυπωσιάζονται από τρικ τύπου αγιο φως είναι φιλότιμη και δεν ξέρω γιατί προσπαθούν πραγματικά. η ευήθεια δεν θεραπεύεται και πραγματικά και εγώ δεν τον καταλαβαίνω τον Καλόπουλο.

Ειναι συμβολο, τουλαχιστον για οσους πιστευουμε. Τα θρησκευτικα μας συμβολα δεν αφορουν τους εκτος θρησκειας παρατηρητές. Μπορεις να ασχολεισαι με τα συμβολα της δικης σου θρησκειας, αν φυσικα διαθετεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε... Με όλο το σεβασμό, πώς είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό;

Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ γι' αυτό;;; Η Εκκλησία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχει τέτοιους στην υπηρεσία της. Όπως και πολλοί άλλοι. Αν είναι ένα πράγμα που πιστεύω, αυτό είναι να μην πιστεύεις τους άλλους. Το internet σου δίνει την άνεση να μπαίνεις όπου θες και να λες ό,τι θες. Γι' αυτό και όταν ακούς οτιδήποτε στο internet πρέπει να ψάχνεσαι κιόλας. Ξαναλέω ότι μπορεί εγώ να είμαι ένας πενηντάρης από το μυστικό αθεϊστικό κίνημα και να με έχουν βάλει να μπαίνω μόνο και μόνο για να προπαγανδίζω ότι δεν υπάρχει θεός. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος να μου το απαγορέψει. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον εγώ, αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Ο άλλος μπορεί να είναι αυτός που λέει, ή να είναι ψεύτικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ γι' αυτό;;; Η Εκκλησία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχει τέτοιους στην υπηρεσία της. Όπως και πολλοί άλλοι.

σε λιγο θα πείς οτι πληρωνώμαστε κιόλας απο την εκκλησία για να μπαίνουμε στο ischool και να κάνουμε προπαγάνδα και προσηλητισμό στους νέους.

Ξαναλέω ότι μπορεί εγώ να είμαι ένας πενηντάρης από το μυστικό αθεϊστικό κίνημα και να με έχουν βάλει να μπαίνω μόνο και μόνο για να προπαγανδίζω ότι δεν υπάρχει θεός. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος να μου το απαγορέψει.

στην ελευθερία λόγου ο καθένας λέει αυτό που νομίζει για σωστό. και 50αρης να ήσουν δέν θα ήταν δημοκρατικό κάποιος να σου απαγόρευε να μιλήσεις,

πάντα όμως η κάθε ιδεολογία στην περίπτωση μας χριστιαννισμός-αθεισμός θα προσπαθεί να φιμώσει την άλλη.
ο χριστιαννισμός το έκανε πολλές φορές, αλλα βλέπω οτι και εσύ δέν απορίπτεις την ιδέα (της φίμωσης του αντιπάλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,220 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1rFgq7MsRe8[/ame]

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΜ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
Γαβράς: Παρέμβαση λυπηρή για την Ελλάδα


Λυπηρή για την Ελλάδα χαρακτήρισε χθες από το Παρίσι ο διεθνής Ελληνας σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς την απαράδεκτη λογοκρισία που έγινε σε φιλμάκι του, το οποίο προβαλλόταν έξω από τη αίθουσα του Παρθενώνα στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης.
«Η Εκκλησία αρνείται πάντα την πραγματικότητα, για να σώσει το δόγμα της. Ο,τι απεικονίζεται σ' αυτό το μικρό φιλμ είναι ιστορικά αποδεδειγμένο», τονίζει ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς Τη λογοκρισία απαίτησαν μέλη της Ιεράς Συνόδου, όταν είδαν στο φιλμ-ανιμέισιον του σκηνοθέτη ρασοφόρους χριστιανούς να σκαρφαλώνουν στις μετόπες του Παρθενώνα και να καταστρέφουν τα φειδιακά ανάγλυφα.
Την απόφαση να «ψαλιδίσουν» το επίμαχο κομμάτι του φιλμ διάρκειας 1,5 λεπτού, βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα, έλαβαν από κοινού ο υπουργός Πολιτισμού Αντώνης Σαμαράς με τον πρόεδρο του Μουσείου Δημήτρη Παντερμαλή, έπειτα από έντονη αντίδραση επισκόπων.
«Βρίσκω πολύ λυπηρό και απαράδεκτο για την Ελλάδα, μια χώρα που είναι και μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης, αυτό που συνέβη: το να υποκύψει δηλαδή η Πολιτεία στις πιέσεις εκπροσώπων της Εκκλησίας και να προβεί σε αυτήν την πράξη παρέμβασης σ' ένα φίλμ που αναφέρεται σε ιστορικά γεγονότα. Ο,τι απεικονίζεται σε αυτό το μικρό φίλμ είναι ιστορικά αποδεδειγμένο. Αναφέρεται στις καταστροφές που έχει υποστεί ανά τους αιώνες το μνημείο, από τους ανθρώπους. Οι πρώτοι χριστιανοί έκαναν αρκετές καταστροφές στα μνημεία και στα γλυπτά για διάφορους λόγους, ορισμένες φορές επειδή απλώς τους είχε σκανδαλίσει η γύμνια των αγαλμάτων.
Η ιδέα του φιλμ ήταν να διατρέξουμε τις καταστροφές που έχει υποστεί το μνημείο από το ανθρώπινο χέρι για να φτάσουμε και στη μέγιστη καταστροφική πράξη του Ελγιν. Τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετώπισε, άλλωστε, το μνημείο ήταν από τους ανθρώπους. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι καταστροφικές παρεμβάσεις ίσως η Ακρόπολη να είχε παραμείνει όπως ήταν στην εποχή του Περικλή, πριν από 2.500 χρόνια. Οσο για τις αντιδράσεις των εκπροσώπων της Εκκλησίας, δεν με ξαφνιάζουν. Η Εκκλησία αρνείται πάντοτε την πραγματικότητα, για να σώσει το δόγμα της. Νόμιζα ότι η Ελλάδα είχε ξεφύγει απ' όλες αυτές τις μικρότητες... Λυπάμαι πολύ!»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο.Απαράδεκτη η εκκλησία και μετά αναρωτιέται γιατί δεν πιστεύουμε...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κι αυτοι που αφορίζουν πολιτικοί υπάλληλοι ειναι, δεν έχουν το Θείο Δικαίωμα. Αρνείσαι πεισματικα να καταλαβεις οτι η θρησκεια δεν εχει ουτε διοίκηση, ούτε νομική ευθύνη, ούτε πειθαρχικο συμβούλιο.

Τότε γιατί υπάρχουν οργανωμένοι θρησκευτικοί φορείς; Η Ιερά Σύνοδος τι είναι;

Ξέρεις εσύ ποιος τον πρεσβεύει και τον προωθεί; Αν μιλας για ανθρώπους που τον πρεσβευουν και τον προωθούν θα έπρεπε σε καθε μια σου κουβεντα για τους Μητροπολιτες να λες δέκα κουβέντες για τα μέλη των ιεραποστολών σε ολα τα μέρη του κόσμου, μα δεν το κάνεις.

Και άλλες εκατό για τα εγκλήματα που διέπραξε η θρησκευτική (δε μιλαώ για την πολιτική) εξουσία στο όνομα του όποιου θεού. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι αν οι περισσότεροι χριστιανοί ήταν πραγματικοί χριστιανοί, δε θα είχαν καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια ούτε όταν έκαιγαν αλλόθρησκους, ούτε όταν πήγαν να τους σφάξουν ομαδικά, ούτε κατά την καταστροφή ιστορικών μνημείων, ούτε όταν οι αποικιοκράτες επέβαλλαν στον υπόλοιπο κόσμο τη δική τους θρησκεία. Αλλά είναι σαφώς διαφορετικά, όταν βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση. Αυτά δίδαξε ο Χριστός; Να μη βοηθάμε το συνάνθρωπο ο οποίος βρίσκεται σε ανάγκη; Θα μου πεις, εσύ δεν είσαι χριστιανός και δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς για κάτι τέτοιο. Δηλαδή αν κάποια στιγμή σβουρήξει του αθεϊστικού κινήματος να κάνει επίθεση-καμικάζι σε μεγάλη εκκλησία -χτύπα ξύλο-, θα σου πω εγώ ότι δεν έχεις δικαίωμα να τη σχολιάσεις;

Πρεπει επισης να γνωριζεις οτι αυτος ο ξεφτιλας στα λιγα χρονια που βασίλεψε κατάφερε να αναιρέσει το Διάταγμα της Ανεξιθρησκιας του Μ. Κωνσταντίνου, απαγορευοντας τη χριστιανική θρησκεία και προβοκάροντας με διαφορα μεσα τις διαφορες χριστιανικες ομάδες ώστε να ερχονται σε έριδες. Με βάση το Διάταγμα του 313 καθιερώθηκε η Ανεξιθρησκια, ως συστατικό της Pax Romana, η οποία παραβιάστηκε απ'τον Ιουλιανό, για χάρη των παγανιστών, το 362 και το 392 από το Θεοδόσιο, για χάρη των Χριστιανών. Και οι δύο προώθησαν τις δικές τους διώξεις εναντίον της αντίπαλης θρησκευτικής ομάδας.

Και από τον Ιουστινιανό.
https://en.wikipedia.org/wiki/Justinian_I#Suppression_of_non-Christian_religions

Και από όλους τους υπόλοιπους αυτοκράτορες που καταπίεσαν κάθε άποψη διαφορετική από την επίσημη. Γιατί δεν έγκειται μόνο στις σχέσεις μεταξύ θρησκειών η ανεξιθρησκεία, αλλά και στις σχέσεις μεταξύ διαφορετικών κλάδων της ίδιας θρησκείας.

Τι να κάνουν; Παρέλαση με προφυλακτικά στο κεφάλι; Το αν απορρίπτεις ή δεχεσαι τα λογια ενος ανθρωπου φαινεται στις πραξεις σου (εδω, στο κρεβατι σου), για τις οποιες ουτε εχεις γνώση, ούτε και θα εχεις ποτέ γιατι οι Καθολικοί υπερβαίνουν το ένα δισεκατομμύριο.

Δηλαδή αν ο Χ πάει και σκοτώσει χριστιανούς στο όνομα του Υ, και εγώ είμαι πιστός του Υ, δεν έχω την ηθική υποχρέωση έστω να διαμαρτυρηθώ για αυτή του την ενέργεια;

Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ γι' αυτό;;; Η Εκκλησία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχει τέτοιους στην υπηρεσία της. Όπως και πολλοί άλλοι. Αν είναι ένα πράγμα που πιστεύω, αυτό είναι να μην πιστεύεις τους άλλους. Το internet σου δίνει την άνεση να μπαίνεις όπου θες και να λες ό,τι θες. Γι' αυτό και όταν ακούς οτιδήποτε στο internet πρέπει να ψάχνεσαι κιόλας. Ξαναλέω ότι μπορεί εγώ να είμαι ένας πενηντάρης από το μυστικό αθεϊστικό κίνημα και να με έχουν βάλει να μπαίνω μόνο και μόνο για να προπαγανδίζω ότι δεν υπάρχει θεός. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος να μου το απαγορέψει. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον εγώ, αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Ο άλλος μπορεί να είναι αυτός που λέει, ή να είναι ψεύτικος.

Δεν αντιλέγω, απλώς μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Θα μπορούσε, φυσικά, να αληθεύει για τον καθένα.

σε λιγο θα πείς οτι πληρωνώμαστε κιόλας απο την εκκλησία για να μπαίνουμε στο ischool και να κάνουμε προπαγάνδα και προσηλητισμό στους νέους.

Αυτό δε χρειάζεται, το σχολείο κάνει μια χαρά αυτή τη δουλειά.

στην ελευθερία λόγου ο καθένας λέει αυτό που νομίζει για σωστό. και 50αρης να ήσουν δέν θα ήταν δημοκρατικό κάποιος να σου απαγόρευε να μιλήσεις,

πάντα όμως η κάθε ιδεολογία στην περίπτωση μας χριστιαννισμός-αθεισμός θα προσπαθεί να φιμώσει την άλλη.

Γιατί "πάντα";

https://www.youtube.com/watch?v=1rFgq7MsRe8

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΜ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
Γαβράς: Παρέμβαση λυπηρή για την Ελλάδα

[...]
Η Εκκλησία αρνείται πάντοτε την πραγματικότητα, για να σώσει το δόγμα της. Νόμιζα ότι η Ελλάδα είχε ξεφύγει απ' όλες αυτές τις μικρότητες[/COLOR]... Λυπάμαι πολύ!»

«Από την κατασκευή του Παρθενώνα ως σήμερα πέρασαν σχεδόν 25 αιώνες. Ο ναός γνώρισε πολλές περιπέτειες. Η πρώτη μεγάλη καταστροφή έγινε μάλλον το 267 μ.Χ. και οφειλόταν σε εμπρησμό. Οι νέες αντιλήψεις για την τέχνη που επικράτησαν αργότερα, κατά την παλαιοχριστιανική εποχή, οδήγησαν στην καταστροφή πολλών έργων τέχνης σε ολόκληρο τον ελληνικό κόσμο. Πολλά από τα γλυπτά του Παρθενώνα δεν αποτέλεσαν εξαίρεση». Αυτό είναι το κείμενο που ακούγεται κατά την εξιστόρηση των παθημάτων του αρχαίου ναού, το οποίο στη συνέχεια αναφέρεται και σε άλλα ιστορικά γεγονότα: στη μετατροπή του Παρθενώνα σε εκκλησία της Παναγίας της Αθηνιώτισσας που ήταν η μεγαλύτερη της πόλης, ακολούθως επί των Φράγκων της Δ΄ Σταυροφορίας σε εκκλησία λατινικού δόγματος, σε μουσουλμανικό τέμενος από το 1458, όταν οι Οθωμανοί τούρκοι κατέλαβαν την Αθήνα στην καταστροφή του κατά την εκστρατεία του Μοροζίνι το 1687 και βέβαια στη συστηματική λεηλασία του από τον Ελγιν, ο οποίος απέσπασε και διήρπαξε πολλά γλυπτά του.

Σ το ερώτημα σήμερα αν οι άνθρωποι της βυζαντινής εποχής προέβησαν σε καταστρεπτικές ενέργειες στα μνημεία της Ακρόπολης ή σε άλλα, η απάντηση που δίνεται τόσο από τις πολυάριθμες ιστορικές πηγές όσο και από την αρχαιολογική έρευνα, που μπορεί να διαπιστώσει σαφώς πότε και πώς προκλήθηκαν ζημιές σε αρχαιότητες, είναι καταφατική. Και είναι οφθαλμοφανής σε δεκάδες βυζαντινούς ναούς σε όλη τη χώρα - και στο Αγιον Ορος-, όπου στα κτίρια έχουν ενσωματωθεί κίονες, γλυπτά και άλλα δομικά υλικά από τους προϋπάρχοντες στο ίδιο σημείο αρχαίους ναούς. Από την άλλη οι πράξεις αυτές εξεταζόμενες υπό τις επικρατούσες τότε συνθήκες είχαν τη δική τους σκοπιμότητα και νομιμότητα, κάτι που ουδείς αμφισβητεί. Θα έλεγε κάποιος λοιπόν ότι ζητήματα σαν αυτό βλάπτουν πρώτα την ίδια την Εκκλησία. Γιατί σήμερα μόνο ένας ιστορικά αναλφάβητος θα μπορούσε να προκαλέσει την ανακίνηση τέτοιων θεμάτων, επιχειρώντας έναν ιδιότυπο σκοταδισμό.

Η Ιερά Σύνοδος πάντως στο ανακοινωθέν που εξέδωσε δεν κάνει καμία αναφορά στο θέμα του Μουσείου. Ανακοινώνει απλώς την απόφασή της «να απευθυνθεί στην Ακαδημία Αθηνών και να γνωρίσει την πρόθεσή της να χρηματοδοτήσει την έρευνα και συγγραφή μελέτης περί της συμβολής της Εκκλησίας στη διάσωση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού (Μνημεία - Γραμματεία)».

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=279784&dt=23/07/2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,220 μηνύματα.
Και άλλες εκατό για τα εγκλήματα που διέπραξε η θρησκευτική (δε μιλαώ για την πολιτική) εξουσία στο όνομα του όποιου θεού. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι αν οι περισσότεροι χριστιανοί ήταν πραγματικοί χριστιανοί, δε θα είχαν καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια ούτε όταν έκαιγαν αλλόθρησκους, ούτε όταν πήγαν να τους σφάξουν ομαδικά, ούτε κατά την καταστροφή ιστορικών μνημείων, ούτε όταν οι αποικιοκράτες επέβαλλαν στον υπόλοιπο κόσμο τη δική τους θρησκεία. Αλλά είναι σαφώς διαφορετικά, όταν βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση. Αυτά δίδαξε ο Χριστός; Να μη βοηθάμε το συνάνθρωπο ο οποίος βρίσκεται σε ανάγκη; Θα μου πεις, εσύ δεν είσαι χριστιανός και δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς για κάτι τέτοιο. Δηλαδή αν κάποια στιγμή σβουρήξει του αθεϊστικού κινήματος να κάνει επίθεση-καμικάζι σε μεγάλη εκκλησία -χτύπα ξύλο-, θα σου πω εγώ ότι δεν έχεις δικαίωμα να τη σχολιάσεις;

Δυστυχώς οι περισσότερες θρησκείες θα συνεργάζονταν και με το διάβολο ακόμα, προκειμένου να υπερασπίσουν τα κεκτημένα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δυστυχώς οι περισσότερες θρησκείες θα συνεργάζονταν και με το διάβολο ακόμα, προκειμένου να υπερασπίσουν τα κεκτημένα τους.

Δεν υπαρχει κεκτημενο θρησκείας, τιποτα αλλο εκτος της πιστης της. Η θρησκεια τις κανει τις σφαγες; Τι ειναι η θρησκεία, στρατος ή επιχειρηση; Εσεις που μιλατε τοσο ευκολα για "οσα εκαναν οι θρησκειες" σας καλω να αναρωτηθειτε λογου χαρη ο Χριστιανισμός απο ποσες διαφορετικες εκκλησιες και ποσες διαφορετικες διοικησεις φερεται να αντιπροσωπευεται και με ποιο δικαιωμα μου ζητατε να...αντιδρασω...Δεν εχουμε προεδρο/πρωθυπουργο ξερετε οι θρησκειες για να μην τον ψηφισω την επομενη τετραετια. Ουτε εχω καμια ηθικη υποχρεωση να "ξεπλυνω" με την αντιδραση μου το ονομα της θρησκειας μου επειδη ορισμένοι το λερωνουν. Δεν ειναι οργανωση η θρησκεια για να συνδεομαι καθ'οιονδηποτε τροπο με αυτους τους ανθρωπους που δεν ξερω καν σε ποιο Θεό πιστευουν (αν πιστεύουν), όσο για την αντιδραση στα κακως κειμενα που συνεβησαν και γινονται ειναι θεμα ανθρωπινης ευσυνειδησιας και οση υποχρεωση εχω εγω να αντιδρω, εχετε αλλη τοση εσεις ως πολιτες του κοσμου, ασχετως αν εγω ειμαι Χριστιανος κι εσεις οχι, αλλα φαινεται η χυδαιότητα του τύπου "εισαι Χριστιανος, αρα υποχρεουσαι να αντιδρας σε οσα κανουν οι παπαδες" σας απαλλασει απο ενα τεραστιο μερος της κοινωνικης ευθυνης που κατεχετε ισοτιμα μαζι μου, χωρις εγω να εχω μεγαλυτερο μεριδιο, πολυ απλα γιατι η θρησκευτικη πιστη δεν ειναι πολιτική-κοινωνικη ιδιότητα. Αναρωτιεμαι αν συμφωνα με τη λογικη σας ειχα μικροτερη ευθυνη αν δεν γνωριζατε οτι ειμαι Χριστιανος. Προφανως ναι. Το θεμα του ανυπαρκτου αυτου διαχωρισμού ειναι μονο η εντελως τυχαια γνωση σας περι της πιστης μου, λοιπόν, η οποια δε με υποχρεωνει με κανενα τροπο γιατι ακριβως ειναι τυχαια, γιατι εγω αποφασισα να σας δωσω τη γνωση αυτη. Πριν κριτικαρετε τους αλλους (επειδη δηθεν αυτοι ειναι Χριστιανοι) να κοιταξετε τι κανατε εσεις και να ειστε σιγουροι οτι για την επικληση του GW Bush στο Χριστό περισσοτερη ευθυνη ειχε ο αειμνηστος μουσουλμανος Χουσείν, παρά ο χριστιανότατος Πάπας της Ρώμης.

ΥΓ: Φυσικα η προσπαθεια παραγραφης της Ιστοριας απο τους εν λογω μητροπολίτες ειναι απαραδεκτη και το video πρεπει να προβληθει ολοκληρο γιατι έτσι εχουν τα πράγματα. Οχι οτι ο Γαβρας ειναι καμιά αθωα περιστερα, εχει κι αυτος τα δικα του πολιτικα κινητρα εδω και χρονια μάλιστα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Κι αυτοι που αφορίζουν πολιτικοί υπάλληλοι ειναι, δεν έχουν το Θείο Δικαίωμα. Αρνείσαι πεισματικα να καταλαβεις οτι η θρησκεια δεν εχει ουτε διοίκηση, ούτε νομική ευθύνη, ούτε πειθαρχικο συμβούλιο.



Ξέρεις εσύ ποιος τον πρεσβεύει και τον προωθεί; Αν μιλας για ανθρώπους που τον πρεσβευουν και τον προωθούν θα έπρεπε σε καθε μια σου κουβεντα για τους Μητροπολιτες να λες δέκα κουβέντες για τα μέλη των ιεραποστολών σε ολα τα μέρη του κόσμου, μα δεν το κάνεις.
Πολιτικότατοι σε πληροφορώ. Ο Ιουλιανός ο Παραβάτης ηθελε να αρπάξει το θρόνο απ'τη χριστιανική πτέρυγα. Ε, επόμενο ηταν να τον τσακίσουν όχι για λογους θρησκευτικης ευθιξιας, γνωριζεις ότι η πολιτική δεν δουλευει έτσι. Πρεπει επισης να γνωριζεις οτι αυτος ο ξεφτιλας στα λιγα χρονια που βασίλεψε κατάφερε να αναιρέσει το Διάταγμα της Ανεξιθρησκιας του Μ. Κωνσταντίνου, απαγορευοντας τη χριστιανική θρησκεία και προβοκάροντας με διαφορα μεσα τις διαφορες χριστιανικες ομάδες ώστε να ερχονται σε έριδες. Με βάση το Διάταγμα του 313 καθιερώθηκε η Ανεξιθρησκια, ως συστατικό της Pax Romana, η οποία παραβιάστηκε απ'τον Ιουλιανό, για χάρη των παγανιστών, το 362 και το 392 από το Θεοδόσιο, για χάρη των Χριστιανών. Και οι δύο προώθησαν τις δικές τους διώξεις εναντίον της αντίπαλης θρησκευτικής ομάδας.
Τι να κάνουν; Παρέλαση με προφυλακτικά στο κεφάλι; Το αν απορρίπτεις ή δεχεσαι τα λογια ενος ανθρωπου φαινεται στις πραξεις σου (εδω, στο κρεβατι σου), για τις οποιες ουτε εχεις γνώση, ούτε και θα εχεις ποτέ γιατι οι Καθολικοί υπερβαίνουν το ένα δισεκατομμύριο.



Ειναι συμβολο, τουλαχιστον για οσους πιστευουμε. Τα θρησκευτικα μας συμβολα δεν αφορουν τους εκτος θρησκειας παρατηρητές. Μπορεις να ασχολεισαι με τα συμβολα της δικης σου θρησκειας, αν φυσικα διαθετεις.

Πολιτικοι υπαλληλοι;;; Εισαι σιγουρος; Μπερδευεις κρατος με εκκλησια, ή μου φαινεται; Φυσικα και δεν εχει η θρησκεια τιποτα απο οσα ειπες, αλλα η εκκλησια εχει.. και μαλλον εχει περισσοτερα απο οσα θα επρεπε..


Οι χριστιανικες ομαδες δε χρειαζονταν καποιον αυτοκρατορα για να εχουν εριδες. Αποδειξη η μετεπειτα πορεια τους (σχισματα, αιρεσεις κλπ κλπ)

Ο ξεφτιλας αυτος, αν θες να ξερεις, προσπαθησε να αναστηλωσει τα ερειπια των ειδωλολατρων που ειχαν αφησει πισω τους οι νεοδημιουργηθεντες χριστιανοι και να επιφερει μια ισορροπια μεταξυ των διαφορων θρησκευτικων ομαδων.. Αλλα, επειδη δεν εχω πολυψαξει το θεμα, μπορεις να μου πεις πως ακριβως εκανε τοσο κακο στην εκκλησια (οχι τη θρησκεια..) αυτος ο ΄παραβατης', συμφωνα παντα με τους χριστιανους; Πως αναιρεσε το διαταγμα της ανεξιθρησκειας πχ;

Οσον αφορα την παρελαση των προφυλακτικων, αν ειναι ετσι, ας αφησουμε ολους τους πολιτικους θρησκευτικους και οικονομικους ηγετες να λενε και να κανουν οτι θελουν και εμεις απλα να διαφωνουμε στα μουγγά χωρις αντιδραση.. Θα προβληματιστουν ολοι σιγουρα πολυ τοτε και θα μας παιρνουν πολυ στα σοβαρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ψαξε να βρεις τις διωξεις του στους Χριστιανους και θα καταλαβεις πως ακριβως αναιρεσε το Διάταγμα. Πρακτικα ο μονος ανθρωπος που σεβαστηκε το Διαταγμα ηταν αυτος που το θέσπισε, ο Μεγάλος Κωνσταντίνος, απο κει και περα καταπατηθηκε και απο τους μεν και απο τους δε, απλα επειδη πολιτικά οι ειδωλολάτρες ειχαν κουράσει, επικράτησαν οι Χριστιανοί. Τo provokation που εκανε στους Χριστιανους της Ανατολίας, μετακομιζοντας ολοκληρους πληθυσμους αντιπαλων δογματων απ'τα ανατολικά του Πόντου ειναι επισης γεγονός. Δεν σε εχθρευεται η χριστιανικη θρησκεια, μην την εχθρευεσαι ουτε εσυ, ειδικα οταν ομολογεις οτι δεν το εχεις πολυψαξει το θεμα, το οποια βεβαια ειναι προφανες ειτε το ομολογουσες είτε οχι. Προσωπικα εχω διαβασει περι Ιουλιανου, στο συνιστω ανεπιφυλακτα.
Δεν θα ελεγα οτι μπερδευω κρατος με εκκλησια (υπαρχει διαφορα νομιζεις;;)), αλλα μαλλον οτι εσυ (εσεις) μπερδευεις (μπερδευετε) εκκλησια με θρησκεια, τραγικοτατο λαθος, για το οποιο δεν ευθυνομαι ουτε εχω περισσοτερη ευθυνη απ'οση εσυ, ως πολιτις της Ελλάδος, για τα πολλα που, οντως, κατεχει η Εκκλησια της Ελλαδος και προσωπικα δε μ'ενδιαφερει ουτε αν κατεχει πολλά, ουτε το πως τα απέκτησε, με ενδιαφερει το πως τα διαθετει. Αλλωστε εγω δεν προσευχομαι σε καμια Εκκλησια, στο Χριστό προσευχομαι, οπως και καθε Χριστιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,220 μηνύματα.
Ωχ Μεγάλος ο Κωνσταντίνος; (αυτός είναι πνιγμένος στο αίμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ γι' αυτό;;; Η Εκκλησία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχει τέτοιους στην υπηρεσία της. Όπως και πολλοί άλλοι. Αν είναι ένα πράγμα που πιστεύω, αυτό είναι να μην πιστεύεις τους άλλους. Το internet σου δίνει την άνεση να μπαίνεις όπου θες και να λες ό,τι θες. Γι' αυτό και όταν ακούς οτιδήποτε στο internet πρέπει να ψάχνεσαι κιόλας. Ξαναλέω ότι μπορεί εγώ να είμαι ένας πενηντάρης από το μυστικό αθεϊστικό κίνημα και να με έχουν βάλει να μπαίνω μόνο και μόνο για να προπαγανδίζω ότι δεν υπάρχει θεός. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος να μου το απαγορέψει. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον εγώ, αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Ο άλλος μπορεί να είναι αυτός που λέει, ή να είναι ψεύτικος.

Δεν αντιλεγει κανενας αλλα κανουμε συζητηση, οποτε ο καθενας ειναι οτι λεει. Αν μπορεις να απαντησεις και με την απαντηση να ξεσκεπασεις τον ψευτικο και την προπαγανδα και να τους βγαλεις νοκ αουτ, καντο, αλλιως, απλα και μονο λεγοντας 'α ειστε ψευτικοι' δε βγαινει τιποτα.. :xixi::P

Και άλλες εκατό για τα εγκλήματα που διέπραξε η θρησκευτική (δε μιλαώ για την πολιτική) εξουσία στο όνομα του όποιου θεού. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι αν οι περισσότεροι χριστιανοί ήταν πραγματικοί χριστιανοί, δε θα είχαν καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια ούτε όταν έκαιγαν αλλόθρησκους, ούτε όταν πήγαν να τους σφάξουν ομαδικά, ούτε κατά την καταστροφή ιστορικών μνημείων, ούτε όταν οι αποικιοκράτες επέβαλλαν στον υπόλοιπο κόσμο τη δική τους θρησκεία. Αλλά είναι σαφώς διαφορετικά, όταν βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση. Αυτά δίδαξε ο Χριστός; Να μη βοηθάμε το συνάνθρωπο ο οποίος βρίσκεται σε ανάγκη; Θα μου πεις, εσύ δεν είσαι χριστιανός και δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς για κάτι τέτοιο. Δηλαδή αν κάποια στιγμή σβουρήξει του αθεϊστικού κινήματος να κάνει επίθεση-καμικάζι σε μεγάλη εκκλησία -χτύπα ξύλο-, θα σου πω εγώ ότι δεν έχεις δικαίωμα να τη σχολιάσεις;

+2 ( :P )

Δεν υπαρχει κεκτημενο θρησκείας, τιποτα αλλο εκτος της πιστης της. Η θρησκεια τις κανει τις σφαγες; Τι ειναι η θρησκεία, στρατος ή επιχειρηση; Εσεις που μιλατε τοσο ευκολα για "οσα εκαναν οι θρησκειες" σας καλω να αναρωτηθειτε λογου χαρη ο Χριστιανισμός απο ποσες διαφορετικες εκκλησιες και ποσες διαφορετικες διοικησεις φερεται να αντιπροσωπευεται και με ποιο δικαιωμα μου ζητατε να...αντιδρασω...Δεν εχουμε προεδρο/πρωθυπουργο ξερετε οι θρησκειες για να μην τον ψηφισω την επομενη τετραετια. Ουτε εχω καμια ηθικη υποχρεωση να "ξεπλυνω" με την αντιδραση μου το ονομα της θρησκειας μου επειδη ορισμένοι το λερωνουν. Δεν ειναι οργανωση η θρησκεια για να συνδεομαι καθ'οιονδηποτε τροπο με αυτους τους ανθρωπους που δεν ξερω καν σε ποιο Θεό πιστευουν (αν πιστεύουν), όσο για την αντιδραση στα κακως κειμενα που συνεβησαν και γινονται ειναι θεμα ανθρωπινης ευσυνειδησιας και οση υποχρεωση εχω εγω να αντιδρω, εχετε αλλη τοση εσεις ως πολιτες του κοσμου, ασχετως αν εγω ειμαι Χριστιανος κι εσεις οχι, αλλα φαινεται η χυδαιότητα του τύπου "εισαι Χριστιανος, αρα υποχρεουσαι να αντιδρας σε οσα κανουν οι παπαδες" σας απαλλασει απο ενα τεραστιο μερος της κοινωνικης ευθυνης που κατεχετε ισοτιμα μαζι μου, χωρις εγω να εχω μεγαλυτερο μεριδιο, πολυ απλα γιατι η θρησκευτικη πιστη δεν ειναι πολιτική-κοινωνικη ιδιότητα. Αναρωτιεμαι αν συμφωνα με τη λογικη σας ειχα μικροτερη ευθυνη αν δεν γνωριζατε οτι ειμαι Χριστιανος. Προφανως ναι. Το θεμα του ανυπαρκτου αυτου διαχωρισμού ειναι μονο η εντελως τυχαια γνωση σας περι της πιστης μου, λοιπόν, η οποια δε με υποχρεωνει με κανενα τροπο γιατι ακριβως ειναι τυχαια, γιατι εγω αποφασισα να σας δωσω τη γνωση αυτη. Πριν κριτικαρετε τους αλλους (επειδη δηθεν αυτοι ειναι Χριστιανοι) να κοιταξετε τι κανατε εσεις και να ειστε σιγουροι οτι για την επικληση του GW Bush στο Χριστό περισσοτερη ευθυνη ειχε ο αειμνηστος μουσουλμανος Χουσείν, παρά ο χριστιανότατος Πάπας της Ρώμης.

ΥΓ: Φυσικα η προσπαθεια παραγραφης της Ιστοριας απο τους εν λογω μητροπολίτες ειναι απαραδεκτη και το video πρεπει να προβληθει ολοκληρο γιατι έτσι εχουν τα πράγματα. Οχι οτι ο Γαβρας ειναι καμιά αθωα περιστερα, εχει κι αυτος τα δικα του πολιτικα κινητρα εδω και χρονια μάλιστα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

Οι θρησκευομενοι ανθρωποι ανα τον κοσμο εχουν συγκροτηθει σε θρησκευτικες ομαδες, δημιουργωντας τη δικη τους ιεραρχια. Δε φανταζομαι να διαφωνεις στο οτι υπηρξαν και υπαρχουν ακομα εκατονταδες περιπτωσεις οπου η εκκλησια ειναι κατα βαση η κυρια πολιτικη δυναμη μιας χωρας.. Οποτε, δεν μπορεις να αναφερεσαι σε εναν χριστιανισμο που δεν εχει σχεση με χριστιανους, γιατι δεν υπαρχει!..

Φυσικα και εχεις υποχρεωση, οχι επειδη εισαι χριστιανος αλλα επειδη εισαι ανθρωπος, να αντισταθεις και να αντιδρασεις, και κανενας εδω μεσα δεν ισχυριστηκε οτι οι χριστιανοι εχουν μεγαλυτερη υποχρεωση απ τους υπολοιπους να ξεπλενουν τα κριματα της εκκλησιας.. Μη φτιαχνεις φανταστικους εχθρους, κανενας δεν κατηγορει τους χριστιανους επειδη ειναι χριστιανοι, ουτε και ειμαστε προκατειλλημενοι απεναντι τους..

Για την επικληση του βοδιου στο Χριστο την ευθυνη ειχαμ οι Αμερικανοι που τον ψηφισαν.. :P

Υ.Γ. Τι σποντα ηταν αυτη θεε μου;; :mpam::P
-----------------------------------------
Ωχ Μεγάλος ο Κωνσταντίνος; (αυτός είναι πνιγμένος στο αίμα)
+100 :P
-----------------------------------------
Δεν θα ελεγα οτι μπερδευω κρατος με εκκλησια (υπαρχει διαφορα νομιζεις;;)), αλλα μαλλον οτι εσυ (εσεις) μπερδευεις (μπερδευετε) εκκλησια με θρησκεια, τραγικοτατο λαθος, για το οποιο δεν ευθυνομαι ουτε εχω περισσοτερη ευθυνη απ'οση εσυ, ως πολιτις της Ελλάδος, για τα πολλα που, οντως, κατεχει η Εκκλησια της Ελλαδος και προσωπικα δε μ'ενδιαφερει ουτε αν κατεχει πολλά, ουτε το πως τα απέκτησε, με ενδιαφερει το πως τα διαθετει. Αλλωστε εγω δεν προσευχομαι σε καμια Εκκλησια, στο Χριστό προσευχομαι, οπως και καθε Χριστιανός.

Λοιπον, οταν λες οτι πολιτικοι υπαλληλοι αφοριζουν, απλα μπερδευεις κρατος με εκκλησια.. :)

Νομιζω οτι απαντησα για τη διαφορα θρησκειας-εκκλησιας.. Ειτε υπακους σε ΟΛΟΥΣ τους κανονες που θετει η χριστιανικη εκκλησια ωστε να εισαι ενας ενταγμενος χριστιανος, ειτε απλα πιστευεις στο Χριστο και τιποτα περισσοτερο οποτε δεν εχεις καμια απολυτως σχεση με την εκκλησια. Αφου λες οτι για σενα ισχυει το δευτερο, γιατι υπερασπιζεσαι την εκκλησια;

Μη μου πεις οτι η εκκλησια διαθετει τους πορους της βασισμενη στις αρχες του χριστιανισμου!..

Α για τον Ιουλιανο θα πρεπει να περιμενεις λιγο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν αντιλεγει κανενας αλλα κανουμε συζητηση, οποτε ο καθενας ειναι οτι λεει. Αν μπορεις να απαντησεις και με την απαντηση να ξεσκεπασεις τον ψευτικο και την προπαγανδα και να τους βγαλεις νοκ αουτ, καντο, αλλιως, απλα και μονο λεγοντας 'α ειστε ψευτικοι' δε βγαινει τιποτα.. :xixi::P



+2 ( :P )



Οι θρησκευομενοι ανθρωποι ανα τον κοσμο εχουν συγκροτηθει σε θρησκευτικες ομαδες, δημιουργωντας τη δικη τους ιεραρχια. Δε φανταζομαι να διαφωνεις στο οτι υπηρξαν και υπαρχουν ακομα εκατονταδες περιπτωσεις οπου η εκκλησια ειναι κατα βαση η κυρια πολιτικη δυναμη μιας χωρας.. Οποτε, δεν μπορεις να αναφερεσαι σε εναν χριστιανισμο που δεν εχει σχεση με χριστιανους, γιατι δεν υπαρχει!..

Φυσικα και εχεις υποχρεωση, οχι επειδη εισαι χριστιανος αλλα επειδη εισαι ανθρωπος, να αντισταθεις και να αντιδρασεις, και κανενας εδω μεσα δεν ισχυριστηκε οτι οι χριστιανοι εχουν μεγαλυτερη υποχρεωση απ τους υπολοιπους να ξεπλενουν τα κριματα της εκκλησιας.. Μη φτιαχνεις φανταστικους εχθρους, κανενας δεν κατηγορει τους χριστιανους επειδη ειναι χριστιανοι, ουτε και ειμαστε προκατειλλημενοι απεναντι τους

Για την επικληση του βοδιου στο Χριστο την ευθυνη ειχαμ οι Αμερικανοι που τον ψηφισαν.. :P

Υ.Γ. Τι σποντα ηταν αυτη θεε μου;; :mpam::P
-----------------------------------------

+100 :P
-----------------------------------------


Λοιπον, οταν λες οτι πολιτικοι υπαλληλοι αφοριζουν, απλα μπερδευεις κρατος με εκκλησια.. :)

Νομιζω οτι απαντησα για τη διαφορα θρησκειας-εκκλησιας.. Ειτε υπακους σε ΟΛΟΥΣ τους κανονες που θετει η χριστιανικη εκκλησια ωστε να εισαι ενας ενταγμενος χριστιανος, ειτε απλα πιστευεις στο Χριστο και τιποτα περισσοτερο οποτε δεν εχεις καμια απολυτως σχεση με την εκκλησια. Αφου λες οτι για σενα ισχυει το δευτερο, γιατι υπερασπιζεσαι την εκκλησια;

Μη μου πεις οτι η εκκλησια διαθετει τους πορους της βασισμενη στις αρχες του χριστιανισμου!.*.

Δεν υπαρχουν...κανόνες, δεν θεσπιζει η Ιερα Συνοδος χριστιανικο τροπο ζωης, αγνοεις βασικα πραγματα. :)

* Για μενα αυτο ειναι το ζητουμενο. Δεν προκειται να στο πω οτι τους διαθετει έτσι, αν ειχα τετοιο σκοπο θα στο ειχα πει ήδη. ;)


Κοιτα, για τον Ιουλιανο δεν ξερω ποσο θα χρειαστει να περιμενω, σιγουρα θα ειναι πολυς χρονος, τουλαχιστον ωσπου να διαβασεις αυτα που εχω διαβασει εγω, απλως παρατηρησα μια προσκολληση σου στο παραμυθι του σχολικου βιβλίου γι'αυτόν, που, κατα περιεργο τροπο, δεν προπαγανδιζει υπερ της χριστιανικης διοικησης ως συνηθως. Ισως γι'αυτο το συγκεκριμενο μερος του σχολικου βιβλιου και την αισχρή του ανακρίβεια την κανουμε γαργάρα, ενω αντιθετα οποιαδηποτε προπαγανδα υπερ της εκκλησιας φροντιζουμε-καλώς-να αναδεικνύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν...κανόνες, δεν θεσπιζει η Ιερα Συνοδος χριστιανικο τροπο ζωης, αγνοεις βασικα πραγματα. :)

* Για μενα αυτο ειναι το ζητουμενο. Δεν προκειται να στο πω οτι τους διαθετει έτσι, αν ειχα τετοιο σκοπο θα στο ειχα πει ήδη. ;)

Ελα μου τωρα, αν δε νηστευω, αν δεν πηγαινω ποτε μα ποτε στην εκκλησια, αν δεν ειμαι βαφτισμενη, αν δεν κανω χριστιανικο γαμο, αν παω στο Αγιο Ορος, θα ειμαι χριστιανη;
Ειτε το θες ειτε οχι, η εκκλησια ειναι μια πολυ οργανωμενη ομαδα.. Αλλιως δεν θα αντεχε κιολας τοσες χιλιαδες χρονια.. Αν ολοι οι θρησκευτικοι φορεις απο τη δημιουργια της εκκλησιας μεχρι σημερα υπακουαν κατα γραμμα στις εντολες του Θεου, δε νομιζω να υπηρχε σημερα χριστιανικη εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ειμαι καινουρια στο site εδω ,και μολις ειδα εδω το θεμα ,ενδιαφερθηκα αμεσως να απαντησω!ευτυχως τα περισσοτερα ατομα εδω γνωριζουν πολλα,και ξερουν να αντικρουουν'ανουσιες επιθεσεισ 'κατα της θρησκεισς μας.και θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα που εθεσε ο internet robber:θρησκεια η κοροιδια.
εχω να πω τα εξης:πιστευω ακραδαντα οτι η θρησκεια μας ειναι περα για περα αληθινη και θα σας πω που ακριβως το στηριζω:
1)οσα γραφτηκαν απο τους Αποστολους ειναι αληθινα,διοτι την εποχη που γραφτηκε το πρωτο Ευαγγελιο του Μαρκου,ζουσαν ακομα πολλοι απο τους αυτοπτες μαρτυρες της ζωης του Χριστου,αρα αν οι Αποστολοι εγραφαν κατι ψευτικο θα γινοταν μεγαλος σαματας,απο τους ανθρωπους που εζησαν,ακουσαν και ειδαν τον Ιησου.Αν γραφοταν κατι ψευτικο ,οι αυτηκοοι και αυτοπτες μαρτυρες των θαυματων Του,θα ξεσηκωνοντουσαν.
2)αν η θρησκεια μας επροκειτο για μια στημενη παγιδα,η οποια θα στηριζοταν σε ψεμματα και προπαγανδες ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΕ 2009 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ τοτε,αλλα και δεν θα στηριζε ολοκληρη η ανθρωποτητα την αρχη του χρονολογικου ετους στη γεννηση του Θεανθρωπου,αν επροκειτο για ενα ψεμα
3)ακομα και αυτοι που δηλωνουν αθεοι αποδεχονται τη γεννηση Του και τη δραση Του.
4)οσοι δηλωνουν οτι δεν πιστευουν στην υπαρξη Καποιου που ουτε Τον ειδαν ουτε Τον ακουσαν,τοτε γιατι πιστευουν οτι υπηρξε Ξερξης,Δαρειος,Κεμαλ,Κολοκοτρωνης???Γιατι δεχονται οτι υπηρξε Βενιζελος,Καποδιστριας αφου ουτε αυτους τους ειδαν και τους ακουσαν?Θα πει καποιος οτι για αυτους υπαρχουν ντοκουμεντα,ενω για την υπαρξη του Θεου δεν υπαρχουν.Μηπως ομως δεν εψαξαν αρκετα??Η μηπως βολευονται στην ιδεα οτι δεν υπαρχει Θεος????
5)καποιοι μιλησαν οτι το 'πιστευε και μη ερευνα' ειναι μια παγιδα για τους αφελης.Δεν ειναι ετσι.Οταν πιστευεις 'καπου',δεν χρειαζεται να το σιγουρεψεις,αλλα για αυτους τους 'φιλομαθης' υπαρχουν παντου στοιχεια οτι υπαρχει Θεος,αρκει να ψαξουν.
6)Εκτος αυτου θαυματα γινονται καθημερινα.Αν δεν υπηρχε Θεος τοτε αυτα απο που προεκυψαν?οταν βλεπεις εναν παραλυτο ,να σηκωνεται ,πως το εξηγεις αυτο??Το οτι ενας που παει στους γιατρους και του λενε οτι εχει ενα μηνα ζωης,και οταν ξαναπαει εχει ιαθει πληρως πως το εξηγεις???

καλα θα κανουν λοιπον οσοι τολμουν να αναφεονται στη θρησκεια να ενημερωνονται πρωτα σωστα και υστερα να ερχονται και να λενε αυτα που λενε.


φιλικα
ΕΥΑ.16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και επείσης εκτός απο τα ευαγγέλια υπάρχουν και άλλα γραπτά της εποχής που επιβεβαιώνουν οτι ο ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο.

πχ ιώσηπος φλάβιος 37-100 μχ

"Εκείνο το καιρό ήταν ένας σοφός άνδρας ο Ιησούς. Και πολλοί από τους Ιουδαίους και από τα άλλα έθνη τον ακολούθησαν. Ο Πιλάτος τον καταδίκασε να σταυρωθεί και να πεθάνει, καθ υπόδειξιν ανδρών δικών μας εξουσίας, αλλά εκείνοι που τον αγάπησαν από την αρχή, δεν σταμάτησαν. Από τότε, δεν έπαψε η γενιά αυτών των ονομασμένων Χριστιανών".


Ιώσηπος Φλάβιος ή απλά Ιώσηπος (περ. 37-100 μ.Χ.) υπήρξε Ιουδαίος ιστορικός, συγγραφέας και μέλος της Ιουδαϊκής θρησκευτικής παράταξης των Φαρισαίων.
Ο Ιώσηπος φοίτησε σε διάφορες σχολές του Ιουδαϊσμού, ενώ αργότερα έγινε Ρωμαίος πολίτης και αφιερώθηκε στις σπουδές και στη λογοτεχνία. Σημαντικά έργα του είναι η επτάτομη Ιστορία των Ιουδαϊκών Πολέμων και το εικοσάτομο έργο Ιουδαϊκή Αρχαιολογία.) βικιπαίδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πολιτικότατοι σε πληροφορώ. Ο Ιουλιανός ο Παραβάτης ηθελε να αρπάξει το θρόνο απ'τη χριστιανική πτέρυγα. Ε, επόμενο ηταν να τον τσακίσουν όχι για λογους θρησκευτικης ευθιξιας, γνωριζεις ότι η πολιτική δεν δουλευει έτσι. Πρεπει επισης να γνωριζεις οτι αυτος ο ξεφτιλας στα λιγα χρονια που βασίλεψε κατάφερε να αναιρέσει το Διάταγμα της Ανεξιθρησκιας του Μ. Κωνσταντίνου, απαγορευοντας τη χριστιανική θρησκεία και προβοκάροντας με διαφορα μεσα τις διαφορες χριστιανικες ομάδες ώστε να ερχονται σε έριδες. Με βάση το Διάταγμα του 313 καθιερώθηκε η Ανεξιθρησκια, ως συστατικό της Pax Romana, η οποία παραβιάστηκε απ'τον Ιουλιανό, για χάρη των παγανιστών, το 362 και το 392 από το Θεοδόσιο, για χάρη των Χριστιανών. Και οι δύο προώθησαν τις δικές τους διώξεις εναντίον της αντίπαλης θρησκευτικής ομάδας.

Τι εννοεις οταν λες οτι ο Ιουλιανος ηθελε να αρπαξει το θρονο;
O θρονος του ανηκε δικαιωματικα και καμια χριστιανικη πτερυγα δεν τον ειχε για να θελει να της τον αρπαξει.. Ποτε δεν απαγορεψε τη χριστιανικη θρησκεια ουτε εσπειρε διχονοιες. Αν νομιζεις το αντιθετο, παραθεσε γεγονοτα και πηγες.

Ψαξε να βρεις τις διωξεις του στους Χριστιανους και θα καταλαβεις πως ακριβως αναιρεσε το Διάταγμα. Πρακτικα ο μονος ανθρωπος που σεβαστηκε το Διαταγμα ηταν αυτος που το θέσπισε, ο Μεγάλος Κωνσταντίνος, απο κει και περα καταπατηθηκε και απο τους μεν και απο τους δε, απλα επειδη πολιτικά οι ειδωλολάτρες ειχαν κουράσει, επικράτησαν οι Χριστιανοί. Τo provokation που εκανε στους Χριστιανους της Ανατολίας, μετακομιζοντας ολοκληρους πληθυσμους αντιπαλων δογματων απ'τα ανατολικά του Πόντου ειναι επισης γεγονός.

Οι χριστιανοι επικρατησαν πολιτικα οχι γιατι οι ειδωλολατρες ειχαν κουρασει πολιτικα (ποιον και πως ) αλλα επειδη ο Δολοφονος Κων/νος ειχε διαβλεψει την ωφελεια απο τη συνεργασια του με τους χριστιανους. Κι απ την αλλη οι χριστιανοι δε θα μπορουσαν να επιβιωσουν χωρις στηριξη. Καθως η νεα θρησκεια ζητουσε αποκλειστικοτητα και να αποκτησει τα προνομια της παλιας θρησκειας, δεδομενου και του συγκεντρωτισμου της και της ιεραρχικης της δομης, ηρθε σε συγκρουση με αλλες θρησκευτικες δυναμεις της αυτοκρατοριας, κυριως τους εθνικους και τους εβραιους. 'Αποδειχτηκε οτι αν και επροκειτο για τις επισημες θρησκειες του κρατους, η χρηση του νομου μπορουσε να εξαλειψει αυτο το εμποδιο'.

Κωδικας 16.10.1 Αυτοκρατορας Κων/νος Αυγουστος προς Μαξιμον: ......θα δοθει αδεια και σε αλλους να ενεργουν με τον ιδιο τροπο με την προυποθεση οτι θα παραμεινουν μακρια απο θυσιες, αφου αυτες εχουν απαγορευτει ρητως.
Κωδικας 16.10.2 Αυτοκρατωρ Κων/ντιος προς Μαδαλιανον..:
Ας σταματησει η ψευδης πιστη (των εθνικων) και ας καταργηθει η τρελα των θυσιων. Γιατι αν καποιος παραβιαζοντας το νομο του Θειου Αυτοκρατορα (Κων/νου) και την εντολη της ευσπλαχνιας μας τολμησει να τελεσει θυσιες θα τιμωρηθει παραυτα με την επιβολη της ποινης που του ταιριαζει.
Απο το θεοδοσιανο κωδικα.

Δειγματα της ανεξιθρησκιας του αυτοκρατορα Κων/νου....

Δεν απαγορευω σε οποιον απ τους νεους θελει να παρακολουθει τα σχολεια. Γιατι δεν ειναι φυσικο ουτε λογικο να αποτρεψει κανεις απο τον πιο ωφελιμο δρομο τα παιδια που δε γνωριζουν σε ποια κατευθυνση να στραφουν, απο το φοβο μηπως παρα τη θεληση τους οδηγηθουν προς τις αρχαιες μας παραδοσεις. Εχουμε βεβαια το δικαιωμα οπως συμβαινει και με τους μανιακους (εδω εννοει ετσι και με τους χριστιανους), να τους θεραπευσουμε παρα τη θεληση τους. Ωστοσο πιστευω οτι πρεπει να διδασκουμε κι οχι να τιμωρουμε οσους εχουν χασει τα λογικα τους (δλδ τους χριστιανους).
Απο το εδικτο περι παιδειας του Ιουλιανου.

Δειγμα της ξεφτιλας του Ιουλιανου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ελα μου τωρα, αν δε νηστευω, αν δεν πηγαινω ποτε μα ποτε στην εκκλησια, αν δεν ειμαι βαφτισμενη, αν δεν κανω χριστιανικο γαμο, αν παω στο Αγιο Ορος, θα ειμαι χριστιανη;
Ειτε το θες ειτε οχι, η εκκλησια ειναι μια πολυ οργανωμενη ομαδα.. Αλλιως δεν θα αντεχε κιολας τοσες χιλιαδες χρονια.. Αν ολοι οι θρησκευτικοι φορεις απο τη δημιουργια της εκκλησιας μεχρι σημερα υπακουαν κατα γραμμα στις εντολες του Θεου, δε νομιζω να υπηρχε σημερα χριστιανικη εκκλησια.

+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top