Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δεν ειναι δυνατον να διαχωριζει κανεις το χριστιανισμο ως μια ευρεια εννοια απο τους ανθρωπους που τον πρεσβευουν και τον πρωωθουν.
Και οι ειδωλολατρες δεν ηταν πολιτικοι εχθροι των Ρωμαιων..
Κι ομως τα δισεκατομυρια των καθολικων δεν κανουν τιποτα οταν ο παππας λεει να μη χρησιμοποιουνται τα προφυλακτικα γιατι αντιβαινουν στην καινη διαθηκη..
Οσον αφορα τον Καλοπουλο δεν τον εχω ξανακουσει..

Αύριο θα μαζέψω μερικές εκατοντάδες παιδιά και θα πάμε να κάψουμε 2 3 εκκλησίες στο όνομα της Fata Morgana.. Ποιός λες ότι θα έχει την ευθύνη; Εμείς ή εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αύριο θα μαζέψω μερικές εκατοντάδες παιδιά και θα πάμε να κάψουμε 2 3 εκκλησίες στο όνομα της Fata Morgana.. Ποιός λες ότι θα έχει την ευθύνη; Εμείς ή εσύ;

Χα, τελειως ακυρη τοποθετηση.. Δεν ειμαι αρχηγος μιας τεραστιας ομαδας ανθρωπων τους οποιους οι προκατοχοι μου εχουν φανατισει και περισυλλεξει αιωνες τωρα δημιουργωντας ενα ποιμνιο, οποτε δεν εχω την ευθυνη εγω αλλα εσεις. Στην περιπτωση του παπακαι της εκκλησιας, η ευθυνη ειναι ισαξια μοιρασμενη αναμεσα σε αυτην και τους πιστους της..

Αν το κανεις, θα με βοηθησεις να καταλαβω τους ανθρωπους αυτους που κατεστρεφαν τις μετωπες του παρθενωνα, καθοδηγουμενοι οχι απο καποια Φατα Μοργκανα - που δεν ισχυριζεται οτι κατεχει την απολυτη αληθεια αλλα απο καποιον πνευματικο ηγετη που το ισχυριζεται... και απο την ελλειψη κοινης λογικης, ανοχης του διαφορετικου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Χα, τελειως ακυρη τοποθετηση.. Δεν ειμαι αρχηγος μιας τεραστιας ομαδας ανθρωπων τους οποιους οι προκατοχοι μου εχουν φανατισει και περισυλλεξει αιωνες τωρα δημιουργωντας ενα ποιμνιο, οποτε δεν εχω την ευθυνη εγω αλλα εσεις. Στην περιπτωση του παπακαι της εκκλησιας, η ευθυνη ειναι ισαξια μοιρασμενη αναμεσα σε αυτην και τους πιστους της..

Χα. Έτσι νομίζεις... Όση αποδεικτική ισχύ έχει το δικό σου επιχείρημα, άλλη τόση έχει και το δικό μου. Όση σχέση έχει ο χριστιανισμός με τα φανατισμένα πλήθη, άλλη τόση έχεις κι εσύ με την ομάδα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Οι άνθρωποι, δυστυχώς, λειτουργούμε ως μάζα.
Αυτό κάποιοι το γνωρίζουν και το εκμεταλλεύονται.
-----------------------------------------
Απευθύνονται στους εσωτερικούς μας φόβους και μας χαλιναγωγούν. Κατά την άποψή μου, λίγοι είναι εκείνοι που καταφέρνουν να λειτουργήσουν σύμφωνα με τη δική τους κρίση- θέλει πολύ κόπο.

Όχι ότι είναι αδύνατον, αλλά αν καθήσουμε να το σκεφτούμε θα διαπιστώσουμε ότι πολλά πράγματα τα κάνουμε από κεκτημένη ταχύτητα, χωρίς να τα συνειδητοποιούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δηλαδή εξετάζετε αν φταίει το αντικείμενο λατρείας του χριστιανισμού ή οι οπαδοί του; Υπάρχει η παράμετρος των εκπροσώπων του αντικειμένου της λατρείας της κάθε θρησκείας επίσης. Ευθύνη έχουν και οι οπαδοί που είναι οι υπαίτιοι διάφορων εκδηλώσεων αλλά και οι εκπρόσωποι της κάθε λατρείας που μπορεί να εκμεταλλεύονται τους πιστούς. Το εκάστοτε αντικείμενο λατρείας εν μέρει δημιουργείται από τους πιστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Χα. Έτσι νομίζεις... Όση αποδεικτική ισχύ έχει το δικό σου επιχείρημα, άλλη τόση έχει και το δικό μου. Όση σχέση έχει ο χριστιανισμός με τα φανατισμένα πλήθη, άλλη τόση έχεις κι εσύ με την ομάδα μου.
Αλλη τοση η γερμανικη κοινωνια που ανεχοταν το Χιτλερ και τις πρακτικες του κατα των μειονοτητων... και οτι αλλο τον φοβιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αν αύριο κάψω ζωντανούς 300 πακιστανούς στο σύνταγμα στο όνομα του Κρίσνα, θα έχει την ευθύνη ο Ινδουισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δηλαδή εξετάζετε αν φταίει το αντικείμενο λατρείας του χριστιανισμού ή οι οπαδοί του; Υπάρχει η παράμετρος των εκπροσώπων του αντικειμένου της λατρείας της κάθε θρησκείας επίσης. Ευθύνη έχουν και οι οπαδοί που είναι οι υπαίτιοι διάφορων εκδηλώσεων αλλά και οι εκπρόσωποι της κάθε λατρείας που μπορεί να εκμεταλλεύονται τους πιστούς. Το εκάστοτε αντικείμενο λατρείας εν μέρει δημιουργείται από τους πιστούς.

Υποτιθεται οτι η θρησκεια στην οποια ανηκεις και οι ιδεες απο τις οποιες εμφορεισαι σε προαγουν και δεν εξυπηρετουν τα μικροσυμφεροντα σου. Αλλιως, αν ποτε......... το καταλαβεις ή πρεπει να 'φυγεις' ή να σε 'φυγουν' οι αλλοι. Διαφορετικα η ευθυνη εινα απολυτα δικη σου και της θρησκειας σου για οτι κανεις..
-----------------------------------------
Αν αύριο κάψω ζωντανούς 300 πακιστανούς στο σύνταγμα στο όνομα του Κρίσνα, θα έχει την ευθύνη ο Ινδουισμός;

Ναι, κι αυτο λεγεται κιολας.. να δεις πως το λενε... προβοκατσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι, κι αυτο λεγεται κιολας.. να δεις πως το λενε... προβοκατσια.

Το γεγονός ότι επικαλούμαι μια θρησκεία για να προσδώσω θεία αίγλη στις πράξεις μου δε σημαίνει ότι αυτό πρεσβεύει πραγματικά η συγκεκριμένη θρησκεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Υποτιθεται οτι η θρησκεια στην οποια ανηκεις και οι ιδεες απο τις οποιες εμφορεισαι σε προαγουν και δεν εξυπηρετουν τα μικροσυμφεροντα σου. Αλλιως, αν ποτε......... το καταλαβεις ή πρεπει να 'φυγεις' ή να σε 'φυγουν' οι αλλοι. Διαφορετικα η ευθυνη εινα απολυτα δικη σου και της θρησκειας σου για οτι κανεις..
Πότε έθιξα τα συμφέροντα των οπαδών; Απλώς δεν μπορούμε να κατηγορούμε μόνο τους εκπροσώπους της εκάστοτε θρησκείας επειδή παρακινούν τη μάζα των πιστών σε πράξεις που δε συμφωνούν με αυτές του κοινού συνόλου. Με την ίδια λογική δεν μπορούμε να κατηγορούμε αποκλειστικά τους οπαδούς. Υπάρχουν και φανατισμένοι που χειραγωγούνται και δεν ενεργούν έχοντας πλήρη συνείδηση. Σαφώς και αν έπρεπε να καταλογιστεί μεγαλύτερο βάρος ευθυνών θα καταλογιζόταν στους πιστούς. Αυτοί είναι οι υπαίτιοι των πράξεών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το γεγονός ότι επικαλούμαι μια θρησκεία για να προσδώσω θεία αίγλη στις πράξεις μου δε σημαίνει ότι αυτό πρεσβεύει πραγματικά η συγκεκριμένη θρησκεία...

Ας προσεχατε εσυ και η θρησκεια σου, που επρεπε να σε εχει διωξει πριν το πραξεις και να παρει μετρα ωστε να μην υπαρξουν αλλοι σαν εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ας προσεχατε εσυ και η θρησκεια σου, που επρεπε να σε εχει διωξει πριν το πραξεις και να παρει μετρα ωστε να μην υπαρξουν αλλοι σαν εσενα.

huh? Τι είναι η θρησκεία για να με διώξει; Ποδηλατικός όμιλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
huh? Τι είναι η θρησκεία για να με διώξει; Ποδηλατικός όμιλος;

Εχεις ακουστα τους εξης ορους: πνευματικη εξουσια, δεσποτης- δεσποτισμος, αφορισμος, επιτιμια, αρνηση ταφης και βαφτισεως κλπ κλπ;
Αυτα -ενδεχομενως- αφορουν τη θρησκεια σου.. οχι τον ποδηλατικο ομιλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εχεις ακουστα τους εξης ορους: πνευματικη εξουσια, δεσποτης- δεσποτισμος, αφορισμος, επιτιμια, αρνηση ταφης και βαφτισεως κλπ κλπ;
Αυτα -ενδεχομενως- αφορουν τη θρησκεια σου.. οχι τον ποδηλατικο ομιλο..

Τα έχω ακουστά. Εσύ έχεις ακουστά τον όρο "αυτεξούσιο" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δέν διαφωνώ, άλλωστε οι αρχιερείς σήμερα σε τίποτα δέν διαφέρουν απο τους φαρισαίους της εποχής.

Kι ωστόσο, τα μικρά (και μεγάλα) παιδιά εξακολουθούν να υφίστανται πλύση εγκεφάλου και σε αυτό το ζήτημα, αφού στο μάθημα των Θρησκευτικών η Εκκλησία παρουσιάζεται ως πανίερη και πανάγαθη...

η γενεσιουργός αιτία της δημιουργίας του σύμπαντος είναι ετυμολογικά θεός, άσχετα αν δεν έχει ίχνος νοημοσύνης η είναι απλά ένας μαθηματικος τύπος ή η θεωρία των πάντων. δεν μίλησα για θεό τύπου Όντιν.

Η ετυμολογική προέλευση της λέξης "θεός" είναι από το ρήμα θεώμαι, δηλαδή βλέπω. Η έννοια του θεού εμπεριέχει το στοιχείο του υπερφυσικού, οπότε δε μπορείς να λες έναν μαθηματικό τύπο "θεό".

Κρινεις ομως με τεραστια ευκολια (και ειρωνια) τους Χριστιανους, το πως ζουν, το πως θα επρεπε να ζουν, λες και τους ξερεις ολους προσωπικα, λες και ξερεις τι κανει ο καθενας στο προσευχηταρι του, λες και ο Εφραιμ κι ο καθε Εφραιμ ειναι σε θεση να αντιπροσωπευσει 2 δισεκατομμυρια Χριστιανους. Μαζέψου.

Να μαζευτώ εγώ ή ο Εφραίμ; Απλώς εκφράζω ορισμένους προβληματισμούς σχετικά με το πόσο "αγνή" και "αυθεντική" είναι η ορθοδοξία και ο χριστιανισμός γενικότερα, αφού έτσι παρουσιάζεται από την Εκκλησία και από ορισμένα άλλα πρόσωπα. Δεν προσέβαλα κανέναν, ούτε καν ανέβασα τους τόνους. Οποιοδήποτε ίχνος ειρωνείας δεν είχε την ειρωνεία ως αυτοσκοπό, αλλά το να προβληματίσει.

Μπερδευεις (μπερδευετε) την πολιτική με τη θρησκεια. Κι ο Μπους τις αλητείες του στο όνομα του Θεού τις έκανε και τον στήριξαν ανοιχτά και παπάδες. Και ο Πάπας, ο πλέον αλητηριος θρησκευτικος ηγετης του κοσμου, εχει πολλα εγκλήματα στο θρονο του (οχι ο συγκεκριμενος, γενικα για το αξιωμα μιλαω), αλλα αν αυτα τα εγκλήματα τα έριχνες στο 1 δισεκατομμύριο Καθολικων δεν θα τους εδινα αδικο αν οργάνωναν τη δολοφονια σου.
Επίσης, μεχρι πριν 50 χρονια το να καις δαση δεν ηταν κατι το μεμπτό.
Να μαθουμε να ξεχωριζουμε την πολιτική της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας απέναντι στους πολιτικούς της αντιπάλους από την πραγματικη οπτικη απ'την οποια βλεπει τους ειδωλολατρες ενας συνειδητοποιημένος Χριστιανός.
Ο γελοιος Καλοπουλος δεν κατακρινει τα εγκλήματα της ιεραρχίας. Απλα προσπαθει με διάφορα ανιστόρητα τρικ (Άγιο Φως) να αποσαρθρώσει χριστιανικά σύμβολα. Η χυδαία αυτη προσπαθεια, δυστυχώς, δεν ειχε αποτελέσματα. Απλα βοηθησε την τηλεθεαση της κυριας Στεφανιδου εκεινο το μεσημερι....

Αν όμως διαπράττονται "χυδαία" εγκλήματα στο όνομα της θρησκείας, γιατί οι πραγματικοί πιστοί δεν εξεγείρονται, ή, έστω, διαμαρτύρονται;

Δεν ειναι δυνατον να διαχωριζει κανεις το χριστιανισμο ως μια ευρεια εννοια απο τους ανθρωπους που τον πρεσβευουν και τον πρωωθουν.
Και οι ειδωλολατρες δεν ηταν πολιτικοι εχθροι των Ρωμαιων..
Κι ομως τα δισεκατομυρια των καθολικων δεν κανουν τιποτα οταν ο παππας λεει να μη χρησιμοποιουνται τα προφυλακτικα γιατι αντιβαινουν στην καινη διαθηκη..
Οσον αφορα τον Καλοπουλο δεν τον εχω ξανακουσει..

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Ο γελοιος Καλοπουλος δεν κατακρινει τα εγκλήματα της ιεραρχίας. Απλα προσπαθει με διάφορα ανιστόρητα τρικ (Άγιο Φως) να αποσαρθρώσει χριστιανικά σύμβολα. Η χυδαία αυτη προσπαθεια, δυστυχώς, δεν ειχε αποτελέσματα. Απλα βοηθησε την τηλεθεαση της κυριας Στεφανιδου εκεινο το μεσημερι....

ποιός μίλησε για εκκλησιαστική ιεραρχία; την εκκλησία την έχω γραμμένη όπως και πολλοί έλληνες εδώ και χρόνια

η προσπάθει ωστόσο να προσπαθείς να ανοίξεις τα μάτια κάποιων που εντυπωσιάζονται από τρικ τύπου αγιο φως είναι φιλότιμη και δεν ξέρω γιατί προσπαθούν πραγματικά. η ευήθεια δεν θεραπεύεται και πραγματικά και εγώ δεν τον καταλαβαίνω τον Καλόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί θεωρείς την ευήθεια ως... ασθένεια; Αυτή τη νοοτροπία παίρνουν μερικοί ως αφορμή για να λένε ότι όσοι δεν πιστεύουν είναι ανήθικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Χα, τελειως ακυρη τοποθετηση.. Δεν ειμαι αρχηγος μιας τεραστιας ομαδας ανθρωπων τους οποιους οι προκατοχοι μου εχουν φανατισει και περισυλλεξει αιωνες τωρα δημιουργωντας ενα ποιμνιο, οποτε δεν εχω την ευθυνη εγω αλλα εσεις. Στην περιπτωση του παπακαι της εκκλησιας, η ευθυνη ειναι ισαξια μοιρασμενη αναμεσα σε αυτην και τους πιστους της..

Αν το κανεις, θα με βοηθησεις να καταλαβω τους ανθρωπους αυτους που κατεστρεφαν τις μετωπες του παρθενωνα, καθοδηγουμενοι οχι απο καποια Φατα Μοργκανα - που δεν ισχυριζεται οτι κατεχει την απολυτη αληθεια αλλα απο καποιον πνευματικο ηγετη που το ισχυριζεται... και απο την ελλειψη κοινης λογικης, ανοχης του διαφορετικου...

Χα. Έτσι νομίζεις... Όση αποδεικτική ισχύ έχει το δικό σου επιχείρημα, άλλη τόση έχει και το δικό μου. Όση σχέση έχει ο χριστιανισμός με τα φανατισμένα πλήθη, άλλη τόση έχεις κι εσύ με την ομάδα μου.

Aυτό δεν ισχύει falcon. Εσύ μιλάς για θεός-πλήθος. Ο Χριστιανισμός είναι Θεός-Εκκλησία-πλήθος. Ανάμεσα στο πλήθος και το Θεό μπαίνει η Εκκλησία. Αν έκαιγες τις εκκλησίες θα έφταιγες κι εσύ και η Φάτα Μοργκάνα. Η Φάτα Μοργκάνα παρουσιάζει λάθος τα πράγματα. Εσύ ΥΠΑΚΟΥΣ σε αυτά τα λάθος πράγματα. Και οι δύο φταίτε.

Όσο για την δύναμη της Εκκλησίας στην εποχή μας... τουλάχιστον 3 μέλη εδώ μέσα είναι μεγάλοι άνθρωποι, βαλμένοι από την Εκκλησία για να καταλαγιάζουν συζητήσεις όπως αυτοί. Έτσι κι άθεοι (που δεν νομίζω να είναι αρκετοί αλλά τέλος πάντων...) μπορεί να έχουν βάλει π.χ. εμένα να υποστηρίζω την άποψή τους. Ξέρετε εσείς ποιός είμ' εγώ; Από που είμαι; Μπορεί κάθε μέρα να σας λέω ψέμματα, τι μπορείτε να κάνετε γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όσο για την δύναμη της Εκκλησίας στην εποχή μας... τουλάχιστον 3 μέλη εδώ μέσα είναι μεγάλοι άνθρωποι, βαλμένοι από την Εκκλησία για να καταλαγιάζουν συζητήσεις όπως αυτοί.

Ε... Με όλο το σεβασμό, πώς είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top