Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι το ίδιο? Απόστολοι και ευαγγελιστές εννοείς? Εγώ δεν ξέρω να είχαν οι μουσουλμάνοι αποστόλους βασικά.

εχουν σιγουρα μαρτυρες και προφητες. αποστολους; αν αποδεχονται τον ιησου ως προφητη, υπαρχει πιθανοτητα να εχουν καποια θεση για τους αποστολους του(πραγματικα αυτο δεν το γνωριζω).
αλλα εχει σημασια;

για παραδειγμα, οι αποστολοι εκαναν ο,τι κανουν οι μαρτυρες του ιεχωβα σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
λογικα αλματα...
καποια κομματια της, προσωπικά τα θεωρω. καποια αλλα οχι.
ομως διαφωνω με το κυριοτερο αξιωμα της θρησκειας. την υπαρξη του θεου


Για ποιο λόγο? Τι σε ενοχλεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, υπήρχε. Ο Δίας με τους κεραυνούς του και η Αθηνά που γεννήθηκε απ'την κεφάλα του. Εγώ αυτά τα θεωρώ παιδικούς μύθους.

Εμ, κι εγώ λοιπόν το ότι ο Χριστός περπάτησε στη θάλασσα, γύρισε από τους νεκρούς, θεράπευσε τυφλούς και έκανε το νερό κρασί τα θεωρώ επίσης παιδικούς μύθους.

Θα μπορούσαμε κάλλιστα να πούμε ότι οι κεραυνοί και η γέννηση της Αθηνάς είναι συμβολισμοί:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πάντως τους συμβολισμούς του χριστιανισμού πιο λογικούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ίσως. Έχει βρεθεί όμως κανείς θεολόγος να σου εξηγήσει τους συμβολισμούς του 12θεϊσμού; Ή του ινδουισμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πάντως τους συμβολισμούς του χριστιανισμού πιο λογικούς...

λογικος ο συλλογισμος οτι ειμαστε κανίβαλοι; :S :S :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
λογικος ο συλλογισμος οτι ειμαστε κανίβαλοι; :S :S :S

Αυτό πάλι πού το βρήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τρωμε το "σωμα" και πινουμε το "αιμα" ενος ανθρωπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το 12θεο δεν ήταν η μόνη τιμητική λατρεία που αναδείχτηκε σε θρησκεία. Υπήρχαν και οι παλιοί θεοί, το παλιό 12θεο, οι Τιτάνες..

Ο συμβολισμός είναι ιδιαίτερος, αν και κατά τον Διόδωρο το Σικελιώτη ήταν άρχοντες μιας μακρινής εποχής που τους τιμούσαν για τις πράξεις τους. Αργότερα η τιμή έγινε προσκύνηση και λατρεία.
-----------------------------------------
τρωμε το "σωμα" και πινουμε το "αιμα" ενος ανθρωπου

Τρώμε το άφθαρτο σώμα και πίνουμε το άφθαρτο αίμα του Θεανθρώπου... Αν δεν το αποδέχεσαι, όπως εξάλλου εκείνος είπε ότι είσαι ελεύθερος να κάνεις, τότε απλά τρως ψωμί και πίνεις κρασί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
τρωμε το "σωμα" και πινουμε το "αιμα" ενος ανθρωπου

Πρόκειται για την ένωση με το Θεό... Δεν πρόκειται για κανιβαλισμό βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το 12θεο δεν ήταν η μόνη τιμητική λατρεία που αναδείχτηκε σε θρησκεία. Υπήρχαν και οι παλιοί θεοί, το παλιό 12θεο, οι Τιτάνες..

Ο συμβολισμός είναι ιδιαίτερος, αν και κατά τον Διόδωρο το Σικελιώτη ήταν άρχοντες μιας μακρινής εποχής που τους τιμούσαν για τις πράξεις τους. Αργότερα η τιμή έγινε προσκύνηση και λατρεία.
-----------------------------------------


Τρώμε το άφθαρτο σώμα και πίνουμε το άφθαρτο αίμα του Θεανθρώπου... Αν δεν το αποδέχεσαι, όπως εξάλλου εκείνος είπε ότι είσαι ελεύθερος να κάνεις, τότε απλά τρως ψωμί και πίνεις κρασί.

η διαφορα ειναι οτι δεν το "ειπε" εκεινος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
θα σας πρότεινα το "αλφαβητάρι της πίστης" του καθηγητή Χρήστου Γιανναρά!!! θα λυθούν λογικά πολλές απορίες ακόμα και των "ου με πεισεις καν με πεισεις"!!!
καθώς επίσης το ανάτυπο "η ημέρα η μία" του καθηγητή Θεωρητικής φυσικής Γεωργίου Γούναρη! θα πάθετε πλάκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μπορεις να περιγραψεις λιγο το περιεχομενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
η διαφορα ειναι οτι δεν το "ειπε" εκεινος.


Το είπε... Στο μυστικό δείπνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
η διαφορα ειναι οτι δεν το "ειπε" εκεινος.

Μάρκος 8

34 Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι

Εκείνος λέει "όποιος θέλει"...

Αν εννοείς το "λάβετε φάγετε, τούτο μου εστί το σώμα" και το "πίετε εξ'αυτού πάντες, τούτο μου εστί το αίμα" είναι εδώ:

Μάρκος 14

22 Καὶ ἐσθιόντων αὐτῶν λαβὼν ὁ ᾿Ιησοῦς ἄρτον εὐλογήσας ἔκλασε καὶ ἔδωκεν αὐτοῖς καὶ εἶπε· λάβετε φάγετε· τοῦτό ἐστι τὸ σῶμά μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μάρκος 8

34 Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι

Εκείνος λέει "όποιος θέλει"...

Αν εννοείς το "λάβετε φάγετε, τούτο μου εστί το σώμα" και το "πίετε εξ'αυτού πάντες, τούτο μου εστί το αίμα" είναι εδώ:

Μάρκος 14

22 Καὶ ἐσθιόντων αὐτῶν λαβὼν ὁ ᾿Ιησοῦς ἄρτον εὐλογήσας ἔκλασε καὶ ἔδωκεν αὐτοῖς καὶ εἶπε· λάβετε φάγετε· τοῦτό ἐστι τὸ σῶμά μου..

υπαρχει ενα προβλημα με τις πηγες σου. δεν γραφουν ιησους χριστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
υπαρχει ενα προβλημα με τις πηγες σου. δεν γραφουν ιησους χριστος.

Μάρκος 16
15 καὶ εἶπεν αὐτοῖς· πορευθέντες εἰς τὸν κόσμον ἅπαντα κηρύξατε τὸ εὐαγγέλιον πάσῃ τῇ κτίσει

Ο κύριος ήρθε για να πάρει την αμαρτία του κόσμου και να διδάξει το χρόνο που έπρεπε να διδάξει. Οι μαθητές μετά την φώτιση που δέχτηκαν από το άγιο πνεύμα την Πεντηκοστή έγιναν φορείς του δικού του λόγου. Δεν έγραφαν του κεφαλιού τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μάρκος 16
15 καὶ εἶπεν αὐτοῖς· πορευθέντες εἰς τὸν κόσμον ἅπαντα κηρύξατε τὸ εὐαγγέλιον πάσῃ τῇ κτίσει

Ο κύριος ήρθε για να πάρει την αμαρτία του κόσμου και να διδάξει το χρόνο που έπρεπε να διδάξει. Οι μαθητές μετά την φώτιση που δέχτηκαν από το άγιο πνεύμα την Πεντηκοστή έγιναν φορείς του δικού του λόγου. Δεν έγραφαν του κεφαλιού τους...

πως μπορεις να εισαι σιγουρος ομως;

ενας παρα πολυ ωραιος τροπος για να δωσουν...αξια στα λεγομενα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
πως μπορεις να εισαι σιγουρος ομως;

ενας παρα πολυ ωραιος τροπος για να δωσουν...αξια στα λεγομενα τους.

Η σιγουριά απορρέει από την εμπιστοσύνη. Και η εμπιστοσύνη από την ελευθερία επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top