Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πραγματικά με όλα αυτά που συμβαίνουν γιατί να πιστεύει κάποιος ότι υπάρχει θεός?Η εκκλησία οι ιερείς και όλοι οι σχετικοί εκμεταλλεύομενοι τον φόβο του ανθρώπου για το άγνωστο,τον θάνατο κτλ κερδίζει πολλά χρήματα.Δεν ξέρω αν υπάρχει θεός,αμφιβάλλω(γιατί άλλωστε δεν συναιτίζει τους ιερείς αν όντως υπάρχει?),αλλά αυτό που σήμερα αποκαλείται εκκλησία είναι μια καλοστημένη επικερδής επιχείρηση.


Αλλο η εκκλησια και αλλο ο χριστιανισμος,αυτος που πιστευει δεν πιστευει στην εκκλησια,αλλα στην θρησκεια.

2ον αμα επεμβενε ο Θεος σε ιερεις,η οποιοδηποτε ανθρωπο δεν θα υπηρχε ελευθερη βουληση και δεν θα υπηρχε η κριση.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η καινή διαθήκη δέν είναι παραμύθι είναι πραγματικά τα γεγονότα.

Και ο Χάνσελ και η Γκρέτελ είναι πραγματικά γεγονότα.

θεός υπάρχει και άν τον ψάξει κανείς θα τον βρεί πολύ εύκολα, όπως τον βρήκα και εγώ άλλωστε με διάφορα γεγονότα στη ζωή μου.

Και το ζαχαρένιο κουκλόσπιτο υπάρχει.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πώς γίνεται να είμεθα τόσο σίγουροι;

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι: κοιταξτε, εμεις πιστευουμε στον χριστιανισμο οκ? καποιοι αλλοι στον βουδισμο, στον ιουδαισμο, στην θεα Γη και ποιος ξερει σε τι αλλο... ο καθε λαος πιστευει οτι ο δικος του θεος υπαρχει.. αλλα ολες συμφωνουν οτι υπαρχει μονο ενα υπερτατο ον για ολο τον πλανητη... ποιο απ'ολα ομως???? γιατι να ισχυουν απαραιτητα αυτα που λεμε εμεις και οχι αυτα π λεει η χψ αλλη θρησκεια???? μηπως γιατι εχουμε και γραπτα κειμενα π τ αποδεικνυουν?? και τι μ'αυτο? ολες οι αλλες εχουν και σιγουρα δεκαδες παραπανω απο μας.... εμενα αυτο με μπερδευει και με κανει δυσπιστη...

Μμμ, όχι απαραίτητα υπέρτατο ον, μπορεί να είναι υπέρτατη ουσία, κατάσταση ή κάτι το άγνωστο, σύμφωνα με κάποιες θρησκείες (ανατολικές).

Αλλο η εκκλησια και αλλο ο χριστιανισμος,αυτος που πιστευει δεν πιστευει στην εκκλησια,αλλα στην θρησκεια.

2ον αμα επεμβενε ο Θεος σε ιερεις,η οποιοδηποτε ανθρωπο δεν θα υπηρχε ελευθερη βουληση και δεν θα υπηρχε η κριση.:iagree:

Τότε γιατί, σύμφωνα με την ΠΔ, επενέβη τόσες φορές στην Ιστορία των Ιουδαίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αρχικό μήνυμα από G!Ot@K/ (Εμφάνιση μηνύματος)
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι: κοιταξτε, εμεις πιστευουμε στον χριστιανισμο οκ? καποιοι αλλοι στον βουδισμο, στον ιουδαισμο, στην θεα Γη και ποιος ξερει σε τι αλλο... ο καθε λαος πιστευει οτι ο δικος του θεος υπαρχει.. αλλα ολες συμφωνουν οτι υπαρχει μονο ενα υπερτατο ον για ολο τον πλανητη... ποιο απ'ολα ομως???? γιατι να ισχυουν απαραιτητα αυτα που λεμε εμεις και οχι αυτα π λεει η χψ αλλη θρησκεια???? μηπως γιατι εχουμε και γραπτα κειμενα π τ αποδεικνυουν?? και τι μ'αυτο? ολες οι αλλες εχουν και σιγουρα δεκαδες παραπανω απο μας.... εμενα αυτο με μπερδευει και με κανει δυσπιστη...

ο βουδισμος/ινδουισμος εχει πολλους θεους.
τα γραπτα κειμενα, δεν αποδεικνυουν τιποτα, απο τη στιγμη που ολα ειναι δηθεν αλληγοριες και παρομοιωσεις.
-----------------------------------------
μια απλη ερωτηση.
ο θεος της παλιας διαθηκης ειναι εκδικητικός
της νεας ειναι θεος της αγαπης.
καπου υπαρχει ενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ο θεος της παλιας διαθηκης ειναι εκδικητικός
της νεας ειναι θεος της αγαπης.
καπου υπαρχει ενα προβλημα

+ 1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα οσον αφορα την π.δ... Το δεντρο της γνωσης τι ακριβως συμβολιζει;.. Και γιατι δεν επρεπε να φαει συγκεκριμενα απ αυτο το δεντρο το ζευγαρακι μας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ίσως την πλήρη γνώση για τον Θεό.Και ο άνθρωπος προσπάθησε να την αποκτήσει αλλά ο Θεός του ξηγήθηκε μαγκιόρικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μαγκιόρης ο Θεός. Έστω και συμβολικά. Χειρότερος και από κακή πεθερά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το δεντρο της γνωσης τι ακριβως συμβολιζει;
την επιγνωση της θνητοτητας μας?

αυτο που μας ξεχωριζει απο τ' αλλα ζωα!

η συνειδηση οτι ειμαστε?

τα ζωα κυλουν με το ποταμι της φυσης. εμεις?


(δειτε και το μυθο του Προμηθεα, που εχει καταπληκτικες αντιστοιχιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα οσον αφορα την π.δ... Το δεντρο της γνωσης τι ακριβως συμβολιζει;.. Και γιατι δεν επρεπε να φαει συγκεκριμενα απ αυτο το δεντρο το ζευγαρακι μας; :P


Πρόκειται για την απόλυτη θέωση και καθ'ομοίωση. Όμως, το σωστό για τον άνθρωπο θα ήταν να φτάσει στη μερική θέωση, γιατί η απόλυτη θέωση που επιδίωξε, τον οδήγησε σε προσπάθεια αυτοθέωσης, δηλαδή να γίνει ο ίδιος Θεός.

Η εντολή να μη φάνε από το δέντρο, συμβολίζει την εντολή της νηστείας (σωματικά και ψυχικά). Ήταν η πρώτη εντολή του Θεού την οποία αφού δεν τήρησαν αυτοβούλως, εξορίστηκαν και οδηγήθηκαν στη δυστυχία.

Αλλά είναι όλα συμβολισμοί.

Και δε θέλω να γίνω θεολόγος... Απλώς είχαμε καλό θρησκευτικό στη Β'...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mα αφούο Χρίστός είπε να συγχωρούμε πάντα τους άλλους ο Θεός γιατί έδιωξε τον άνθρωπο με την πρώτη ευκαιρία;
-----------------------------------------
την επιγνωση της θνητοτητας μας?

αυτο που μας ξεχωριζει απο τ' αλλα ζωα!


(δειτε και το μυθο του Προμηθεα, που εχει καταπληκτικες αντιστοιχιες)
Λογικά από εκεί θα το εμπνεύστηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πρόκειται για την απόλυτη θέωση και καθ'ομοίωση. Όμως, το σωστό για τον άνθρωπο θα ήταν να φτάσει στη μερική θέωση, γιατί η απόλυτη θέωση που επιδίωξε, τον οδήγησε σε προσπάθεια αυτοθέωσης, δηλαδή να γίνει ο ίδιος Θεός.

Η εντολή να μη φάνε από το δέντρο, συμβολίζει την εντολή της νηστείας (σωματικά και ψυχικά). Ήταν η πρώτη εντολή του Θεού την οποία αφού δεν τήρησαν αυτοβούλως, εξορίστηκαν και οδηγήθηκαν στη δυστυχία.

Αλλά είναι όλα συμβολισμοί.

Και δε θέλω να γίνω θεολόγος... Απλώς είχαμε καλό θρησκευτικό στη Β'...:P

Κανένας δεν μπορεί να εξομοιωθεί με μια πεθερά. Τι θράσος! Αυτοθέωση ή αυτοπεθεροποίηση δε γίνεται χωρίς ψυχική και σωματική νηστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ήταν η μόνη εντολή που του έδωσε και αυτή τη μόνη εντολή ο άνθρωπος δεν την τήρησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τώρα όμως δίνει πολλές εντολές. Όπως η απόλυτη πεθερά. Ας πρόσεχε. (Πάντως και η πεθερά από μία εντολή ξεκινάει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ήταν η μόνη εντολή που του έδωσε και αυτή τη μόνη εντολή ο άνθρωπος δεν την τήρησε.
Kαι γιατί αφού δεν τον συγχώρεσε ζητά από εμάς να συγχωρούμε τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ τον συγχωρώ (και την πεθερά μου):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Kαι γιατί αφού δεν τον συγχώρεσε ζητά από εμάς να συγχωρούμε τους άλλους;

Νομίζω επειδή ο άνθρωπος δε μετανόησε για την πράξη του. (Δεν είμαι σίγουρη όμως)

Βασικά, όπως μας είπε ο θρησκευτικός, ο Θεός είναι πατέρας όλων και όπως ένας πατέρας τιμωρεί τα παιδιά του όταν δεν τον υπακούν έτσι και ο Θεός, τιμώρησε τον άνθρωπο.

Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θες να σου δώσω το τηλ του θρησκευτικού μου να το ρωτήσεις? Το έχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Προσωπικα ειμαι αθρησκος. Η ορθοδοξια και γενικα ο Χριστιανισμος κανει λαθος χαλιναγωγοντας τον ανθρωπο με το ''Πιστευε και μη ερευνα'' διοτι ειναι στη φυση μας η ερευνα. Απο κει και περα ολα τ' αλλα καταρριπτονται ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Νομίζω επειδή ο άνθρωπος δε μετανόησε για την πράξη του. (Δεν είμαι σίγουρη όμως)

Βασικά, όπως μας είπε ο θρησκευτικός, ο Θεός είναι πατέρας όλων και όπως ένας πατέρας τιμωρεί τα παιδιά του όταν δεν τον υπακούν έτσι και ο Θεός, τιμώρησε τον άνθρωπο.

Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θες να σου δώσω το τηλ του θρησκευτικού μου να το ρωτήσεις? Το έχω.:P
Ο άνθρωπος όμως πρέπει πάντα να συγχωρεί τους άλλους.Παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Προσωπικα ειμαι αθρησκος. Η ορθοδοξια και γενικα ο Χριστιανισμος κανει λαθος χαλιναγωγοντας τον ανθρωπο με το ''Πιστευε και μη ερευνα'' διοτι ειναι στη φυση μας η ερευνα. Απο κει και περα ολα τ' αλλα καταρριπτονται ευκολα...


Καταρχάς η εκκλησία, δεν υποστηρίζει το "Πίστευε και μη ερεύνα"

Και είναι ανθρωπίνως αδύνατο ο άνθρωπος να μην ερευνά αφού έχει λογική και σκέφτεται. Η εκκλησία υποστηρίζει το "Πίστευε μετ'ερεύνης" βασικά, αλλά είναι μερικά πράγματα, όπως ο Ευαγγελισμός, ή η Αγία Τριάδα που ο άνθρωπος δε μπορεί να κατανοήσει γιατί είναι υπερφυσικά.

Επιπλέον η εκκλησία θα ήταν λίγο γκάου αν διακήρυττε το "Πίστευε και μη ερεύνα", γιατί με την έρευνα και την ανακάλυψη των φυσικών νόμων που διέπουν τον κόσμο, αποκαλύπτεται το έργο του Θεού. (ναι είμαι λίγο θρήσκα...)
------------------------------------------------------------------

cris@te σου είπα, δεν ξέρω, πάρε τον τηλέφωνο. Το εννοώ, είναι πολύ καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμένα δεν μου ακούγονται λογικά όλα αυτά.Και δεν χρειʼαζομαι το τηλέφωνο γιατί ξέρω έναν θεολόγο ο οποίος είναι ανοιχτόμυαλος και καθόλου κολλημένους σαν τους συνηθισμένου(δεν ξέρω βέβαια πως είναι αυτός που λες κι εσύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top