Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

νανσυ

Νεοφερμένος

Η νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχω πολλες αμφιβολιες.αν θελεις διαβασε κατι βιβλια του αμπελεν.λεει αρκετα μεσα κ θα σε κανουν ν αναρωτηθεις!!παντως ο χριστιανισμος εχει σωστες αξιες.κ ειναι σημαντικο να μη μπερδευουμε το χριστιανισμο με τον κληρο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εχω πολλες αμφιβολιες.αν θελεις διαβασε κατι βιβλια του αμπελεν.λεει αρκετα μεσα κ θα σε κανουν ν αναρωτηθεις!!παντως ο χριστιανισμος εχει σωστες αξιες.κ ειναι σημαντικο να μη μπερδευουμε το χριστιανισμο με τον κληρο!;)


:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karagan

Νεοφερμένος

Ο karagan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θρησκειες υπαρχουν πολες και διαφορες Θεος ομως ενας.Εμεις οι Ελληνες ειμαστε θεολατρες χωρις επιγνωση.Το ευαλλελιο(ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ)γραφει τα παντα και εχει απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα.Αυτο το κοματι ειναι απο το κατα Λουκα δευτερο κεφ.
41 Επορεύοντο δε οι γονείς αυτού κατ' έτος εις Ιερουσαλήμ εν τη εορτή του πάσχα.
42 Και ότε έγεινεν ετών δώδεκα, αφού ανέβησαν εις Ιεροσόλυμα κατά το έθος της εορτής
43 και ετελείωσαν τας ημέρας, ενώ αυτοί υπέστρεφον, το παιδίον ο Ιησούς έμεινεν οπίσω εν Ιερουσαλήμ, και δεν ενόησεν ο Ιωσήφ και η μήτηρ αυτού.
44 Νομίσαντες δε ότι αυτός ήτο εν τη συνοδία, ήλθον μιας ημέρας οδόν και ανεζήτουν αυτόν μεταξύ των συγγενών και των γνωρίμων.
45 Και μη ευρόντες αυτόν, υπέστρεψαν εις Ιερουσαλήμ ζητούντες αυτόν.
46 Και μετά τρεις ημέρας εύρον αυτόν εν τω ιερώ καθήμενον εν μέσω των διδασκάλων και ακούοντα αυτόν και ερωτώντα αυτούς.
47 Εξίσταντο δε πάντες οι ακούοντες αυτόν διά την σύνεσιν και τας αποκρίσεις αυτού.
48 Και ιδόντες αυτόν εξεπλάγησαν, και είπε προς αυτόν η μήτηρ αυτού· Τέκνον, διά τι έπραξας εις ημάς ούτως; ιδού, ο πατήρ σου και εγώ καταλυπούμενοι σε εζητούμεν.
49 Και είπε προς αυτούς· Διά τι με εζητείτε; δεν ηξεύρετε ότι πρέπει να ήμαι εις τα του Πατρός μου;
50 Και αυτοί δεν ενόησαν τον λόγον, τον οποίον ελάλησε προς αυτούς.
51 Και κατέβη μετ' αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ήτο υποτασσόμενος εις αυτούς. Η δε μήτηρ αυτού εφύλαττε πάντας τους λόγους τούτους εν τη καρδία αυτής.
52 Και ο Ιησούς προέκοπτεν εις σοφίαν και ηλικίαν και χάριν παρά Θεώ και ανθρώποις.
Το 51 εδαφιο ειναι η απαντηση σε αυτο που ζητας ηλθε στην ναζαρετ και ηταν υποτεταγμενος στους γονεις του μεχρι τα 30 που ελεγε ο νομος του Μωηση για να ξεκινησει την επιγεια διακονια του.Γιατι στα γραφω τωρα ολα αυτα.Εαν θελεις να διαπιστωσεις την αληθεια ΜΙΛΑ στον Χριστο οπως στον καλυτερο σου φιλο ετσι απλα και εαν δεν σου απαντησει αποριψε τον,μην ακους τις φωνες της αγνωσιας γιατι δεν θα βρεις ακρη,Ακου την φωνη ενος ανθρωπου που του μιλησα και μου απαντησε.Αυτο ομως ειναι η δικη μου εμπειρια,καλο θα ηταν να εχεις την δικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει η φράση «μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»; :what:

(Φυσικά δεν εννοώ μια σκέτη μετάφραση αλλά και λίγη ανάλυση του νοήματός της σύμφωνα με αυτόν που την είπε :P )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι μακαρισμοί είναι ένα γενικότερο κήρυγμα κι εδώ να τονίσω οτι το βασικότερο δόγμα της Ορθοδοξίας είναι πως η λήψη μικρών αποσπασμάτων από τις Γραφές μόνο σε λάθος συμπεράσματα οδηγεί. Αν θυμάμαι καλά, από το ευρύτερο κειμενο, η ερμηνεία της πρότασης αυτής είναι οτι οι αγαθοί (με την αρχαία ελληνική έννοια) είναι μακάριοι (θα κερδίσουν τη Βασιλεία του Θεού) γιατί η αγαθοσύνη τους δεν τους επιτρέπει ούτε καν να σκεφτούν το πονηρό. Επαναλαμβάνω, το αγαθός με την αρχαία ελληνική του έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karagan

Νεοφερμένος

Ο karagan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει η φράση «μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»; :what:

(Φυσικά δεν εννοώ μια σκέτη μετάφραση αλλά και λίγη ανάλυση του νοήματός της σύμφωνα με αυτόν που την είπε :P )


-petros

Συμφωνω με την απαντηση του miv και συμπληρωνω οτι ο φτωχος στο πνευμα οπως δηπωτε δεν ειναι ο χαζος αλλα ο ανθρωπος που με απλοτητα εμπιστευεται τον ΛΟΓΟ του ΘΕΟΥ και αυτο εχει αποτελεσματα στη ζωη του αντιθετως οταν το μυαλο του ανθρωπου ειναι γεματο με θεωριες διαφορες (περι ΧΡΙΣΤΟΥ) δεν μπορει να δεχθει την αληθεια και η αληθεια να τον ελευθερωσει,επειδη μονο η αληθεια ελευθερωνει τον ανθρωπο.Αντιθετως στην παραβολη του σπορεως αναφεροντε τεσσερις διαφορετικοι ανθρωποι,η γη η καλη ειναι ο ανθρωπος ο πτωχος στο πνευμα ενω η γη με τα αγκαθια που επεσε ο σπορος ειναι ακριβως το αντιθετο και το αποτελεσμα δεν ειναι καλο,δεν καρποφορει ο Λογος τα αγκαθια (διδασκαλιες του πονηρου περι του τι ηταν ο Χριστος περι μαγδαλινης και διαφορα τετοια,ευαγγελειο του ιουδα καιδιαφορα αλλα)καλιεργουν την απιστια και την απομακρυνση απο τον Θεο που ειναι αγαπη διχως οριο για τον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θρησκεία ή κοροϊδία;

Ο τίτλος του θέματος παρουσιάζει επανάληψη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κάνω ποστ εδώ για να συνεχιστεί η συζήτηση που υπήρχε στο θρεντ περί ψυχής, μιας και ήταν off-topic.

μπορει να μ λυσει καποιος αυτη την απορια
βεβαια απευθηνεται στους ανθρωπους που πιστευουν στο παραδεισο και στην κολαση
οι αλλοθρησκοι η οι αθεοι που καταληγουν?

Αν και δεν πιστεύω στον παράδεισο και στην κόλαση, έκανα την ερώτηση στον θεολόγο μου (από περιέργεια να δω τί θα μου απαντήσει) και μου είπε ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση, κι έπειτα άρχισε μια διάλεξη που έλεγε πάνω-κάτω "άγνωσται οι βουλαί του Κυρίου".

Σαφώς αν δεν πιστεύεις στον Παράδεισο και στην Κόλαση, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για το θέμα, αλλά να επικεντρώνεσαι στον κόσμο γύρω σου. Σαφώς αυτό δε σημαίνει ότι θα διαπράττουμε εγκλήματα επειδή δεν θα πάμε στην Κόλαση - οι αξίες δεν ξεχνιούνται.

αντιθετως οταν το μυαλο του ανθρωπου ειναι γεματο με θεωριες διαφορες (περι ΧΡΙΣΤΟΥ) δεν μπορει να δεχθει την αληθεια και η αληθεια να τον ελευθερωσει,επειδη μονο η αληθεια ελευθερωνει τον ανθρωπο.Αντιθετως στην παραβολη του σπορεως αναφεροντε τεσσερις διαφορετικοι ανθρωποι,η γη η καλη ειναι ο ανθρωπος ο πτωχος στο πνευμα ενω η γη με τα αγκαθια που επεσε ο σπορος ειναι ακριβως το αντιθετο και το αποτελεσμα δεν ειναι καλο,δεν καρποφορει ο Λογος τα αγκαθια (διδασκαλιες του πονηρου περι του τι ηταν ο Χριστος περι μαγδαλινης και διαφορα τετοια,ευαγγελειο του ιουδα καιδιαφορα αλλα)καλιεργουν την απιστια και την απομακρυνση απο τον Θεο που ειναι αγαπη διχως οριο για τον ανθρωπο

Έλαβες υπόψη σου το ενδεχόμενο η αλήθεια να είναι διαφορετική για τον κάθε άνθρωπο;

Ακούγοντάς το αυτό (όχι μόνο εσύ προσωπικά, αφού τα λεγόμενά σου είναι λεγόμενα της ορθοδοξίας) προσβάλλομαι. Δηλαδή όποιος δεν πιστεύει στο Θεό δεν μπορεί να είναι ελεύθερος; Δεν μπορεί να είναι μια εύφορη γη που καλλιεργεί αξίες και προσφέρει στην ανθρωπότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω στον Θεό όχι σαν μία ύλη που μιλάει περπατάει κ.τ.λ., όπως έχετε αναφέρει, αλλά σε κάτι που είναι μέσα μου σε κάθε δύσκολη στιγμή και μου δίνει ελπίδες και αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ο εαυτός μου, αλλά ο Θεός είναι μέσα σε κάθε άτομο που πιστεύει και είναι κάτι που μας καλύπτει ολοκληρωτικά. Και δεν είπε ο Θεός πως δεν πρέπει να απορούμε απλώς μόνο να ακούμε... Ίσα-ίσα πρέπει να έχουμε απορίες να λέμε τη γνώμη μας κ.τ.λ. Μπορεί μες το Ευαγγέλιο να μας παρομοιάζει με αρνάκια αλλά δεν εννοεί αυτό. Εξάλλου αν απορούμε θα υπάρχει και νόημα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω στον Θεό όχι σαν μία ύλη που μιλάει περπατάει κ.τ.λ., όπως έχετε αναφέρει, αλλά σε κάτι που είναι μέσα μου σε κάθε δύσκολη στιγμή και μου δίνει ελπίδες και αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ο εαυτός μου, αλλά ο Θεός είναι μέσα σε κάθε άτομο που πιστεύει και είναι κάτι που μας καλύπτει ολοκληρωτικά. Και δεν είπε ο Θεός πως δεν πρέπει να απορούμε απλώς μόνο να ακούμε... Ίσα-ίσα πρέπει να έχουμε απορίες να λέμε τη γνώμη μας κ.τ.λ. Μπορεί μες το Ευαγγέλιο να μας παρομοιάζει με αρνάκια αλλά δεν εννοεί αυτό. Εξάλλου αν απορούμε θα υπάρχει και νόημα…

Εξαρτάται από το ποιος έχει την εξουσία να μεταφέρει "το λόγο του Θεού". Ποιος άραγε; Ο κλήρος. Και ο κλήρος εκμεταλλεύεται την κατάσταση προς όφελός του.
Anw, δεν ξέρω αν θα ήθελες τη γνώμη μου αλλά αν αναζητείς την εσωτερική ολοκλήρωση και γαλήνη και την άντληση ψυχικής δύναμης, τότε μάλλον ο Βουδισμός θα σου ταιριάζει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Όχι, πιστεύω στο Θεό και αυτό μου καλύπτει όλες τις απορίες γενικά με την ύπαρξη την δικιά μου κ.τ.λ. Ίσως να μην το εξήγησα καλά αλλά όταν λέω με καλύπτει εννοώ ότι ξέρω πως υπάρχει και με όσα έχουν συμβεί στη ζωή μου δε χρηάζεται παραπάνω αποδείξεις για να καταλάβω πως η Αγία Γραφή δεν είναι κάτι τυχαίο. Και θα σας αναφέρω μερικά γεγονότα: θα μπορούσα τώρα να είμουν τυφλή απ' το δεξί μάτι, διότι όταν είμουν μικρή μια φορά ασχολιόμουν με μια σίριγκα -ξέρετε ο μπαμπάς μου είναι κτηνίατρος και δεν με είχε δει- και καταλάθος χτύπησα το μάτι μου με τη σίριγκα. Λίγο πιο μέσα να πήγεναι -η σίριγκα- θα είμουν τυφλή και είναι αλήθεια. Τη δεύτερη φορά μου πέταξε ένας συμαθητής μου το μολύβι του και αυτό πέρασε μέσα από τα γυαλιά και έσπασε το τζάμι των γυαλιών χωρίς να χτυπήσει καθόλου το μάτι μου -αυτή την φοράτο αριστερό και ήμουν για λίγο γυρισμένη στο πλάι-. Δε νομίζω πως χρηάζονται περισσότερες αποδείξεις γιατί αν ναι τότε έχω και άλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα έχω να πω... ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΓΙΝΑΝΕ...και νομίζω αυτό τα λέει όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην ενοχοποιείς τη θρησκευτική φιλοσοφία επειδή κάποιοι την έβαλαν ως προκάλυμμα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Ούτε οι Σταυροφορίες, ούτε η Τζιχάντ, ούτε η επέλαση των Οθωμανών έγιναν για θρησκευτικούς λόγους. Στην ουσία δεν υπήρξε ποτέ θρησκευτικός πόλεμος με τη θρησκεία σαν κάτι πιο βαθύ από την επιφανειακή αφορμή. Οι κινητήριες δυνάμεις της Ιστορίας δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία κι αυτό δεν είναι φαντασίωση του Μαρξ. Είναι αλήθεια που μπορεί να συμπεράνει κάθε ορθολογικό μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εξαρτάται από το ποιος έχει την εξουσία να μεταφέρει "το λόγο του Θεού". Ποιος άραγε; Ο κλήρος. Και ο κλήρος εκμεταλλεύεται την κατάσταση προς όφελός του.
Anw, δεν ξέρω αν θα ήθελες τη γνώμη μου αλλά αν αναζητείς την εσωτερική ολοκλήρωση και γαλήνη και την άντληση ψυχικής δύναμης, τότε μάλλον ο Βουδισμός θα σου ταιριάζει καλύτερα.

Καμία υποκειμενικότατη άποψη δεν μπορεί να ανάγεται σε κανόνα. Προσωπικά θεωρώ πως ουκ εν τω πολλώ το ευ, άρα αν καθόμουν ν'ασχοληθώ με όλες τις χιλιάδες φιλοσοφικές, ογκωδέστατες παπαριές του Βουδισμού, μόνο την εσωτερική γαλήνη δεν θα έβρισκα...Προσωπικό είναι αυτό. Προτιμώ τη μεγαλειώδη απλότητα του Χριστιανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karagan

Νεοφερμένος

Ο karagan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Crookshanks μην προσβαλεσαι οταν σου μιλαμε για τον διμηουργο σου ο οποιος εγινε ιδιος με σενα και κατεβηκε στην γη και αυτα που επραξε δεν μπορει κανενας ανθρωπος να τα πραξει οσο ευφορη γη και να νομιζει οτι ειναι.Και γιατι στο λεω αυτο? Διαβασε στην ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ αυτα που εκανε ο Χριστος που δεν νομιζω να αμφιβαλεις για ολα αυτα τα οποια ειναι και ιστορικα αποδεδειγμενα και κανε εαν μπορεις τα ιδια η και τα μισα ακομα και το ενα στα 100 και μετα ελα να σε παραδεχτω παιδι μου γιατι εισαι 15 χρονων και ειμαι 43 εχω πολλες εμπειριες με τον Χριστο και ισως να μην εχεις καμια,μαθε οτι δεν αντιγραφω ουτε μεταφερω αυτα που λενε τα δογματα και οι λειτουργοι τους αλλα αυτα που διαβαζω και πειραματιζομαι και προσπαθω να πραξω.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι αυτο που λεει η λεξη και οχι οπως την βλεπει ο καθενας αλωστε αν πας σε ενα δικαστηριο δεν σου λενε πες μας αυτο που εσυ θεωρεις αληθεια ουτε την γνωμη σου για το τι ειναι αληθεια αλλα σου ζητανε να πεις την ΑΛΗΘΕΙΑ και μονο και εαν πεις κατι αλλο λιγο διαφορετικο εχεις και τις αναλογες επιπτωσεις.Να στο πω και αλιως,πες λοιπον οτι πηγαινεις με το αυτοκινητο σου ενα ταξιδι και εχεις μια ταμπελα μπροστα σου που σου λεει π.χ γκρεμος η οτι αλλο κινδυνο φανταστεις και θεωρησεις οτι αυτος που το εβαλε λεει την αποψη του απλα και εσυ η ο συνοδηγος σου σου πει ελα μορε αγνοησε το πατα γκαζι δεν ειναι και ετσι ακριβως,δεν θα κινδυνεψει η ζωη σου αγαπητο μου παιδι? Αυτο λοιπον σου λεει και ο Θεος γι αυτην τη αληθεια σου μιλαει που θα σε ελευθερωσει απο καποιον αλλο που τωρα σε εχει σκλαβο του και δεν μπορεις να ξεφυγεις αν δεν ζητησεις το Χριστο να σε ελευθερωσει. και μην νομιζεις οτι ο ανυπαρκτος βουδας μπορει να σου προσφερει κατι αφου αυτος πεθανε οπως ολοι οι νομιζομενοι θεοι και υπαρχουν και οι ταφοι τους(με περιεχομενο) μονο θανατο μπορει να προσφερει.Ενω ο Χριστος ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ο ταφος του ειναι ΚΕΝΟΣ και εαν παλι δεν πειθεσαι μιλησε του Ρωτησε τον θα δεις ειναι ΖΩΝΤΑΝΟΣ και θελει να σου δωσει αιωνια ζωη μαζι του για παντα αυτος ειναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ να εισαι αιωνια μαζι με τον Θεο αντιθετως κολαση ειναι η αιωνια απομακρυνση απο τον Θεο εκει θα υποφερει η ψυχη που διαλεξε καποιον αλλο για κυριο της και αυτη η ψυχικη ταλαιπωρια ξεκιναει απο εδω στη γη.Πηγαινε σε μια ψυχιατρικη κλινικη να δεις αυτους που εχουν κλειδωμενους και θα καταλαβεις η μαλον θα δεις ενα σποτακι απο κολαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*diom

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@karagan και εισαι 43,ε?? και εχουμε 2008,ε?? και ερχονται τα ΤΕΛΗ μας,ε??:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
https://transamrit.net/files/temp/jesusBrbLol.jpg


:lol::lol::lol:


και πιο σοβαρα τωρα, mr. karagan απλως θα σας πω οτι οι βουδιστες, οι ισλαμιστες, ολοι οσοι εχουν αλλη θρησκεια και πιστευαν θα ελεγαν τα ιδια με εσας. Οι αληθειες ειναι ΠΟΛΛΕΣ και οχι μια. Στα δικαστηρια τους μαρτυρες δε τους ρωτανε απλως να πουν την ΑΛΗΘΕΙΑ, αλλα να πουν τι ειδαν, που σαφως μπορει να ειναι διαφορετικο απο την πραγματικοτητα, αλλα να ειναι η δικη τους αληθεια και βεβαια καλουνται απλως να πουν την αληθεια γι αυτο που ειδαν. Δλδ αν καποιος ειδε το δολοφονο να φευγει με αυτοκινητο να μην πει οτι τον ειδε με μηχανη. Καπως ετσι (απλοϊκο λιγο).

Θα σας ελεγα κατι για τις ψυχιατρικες κλινικες αλλα δε θελω να σας προσβαλλω... Δηλαδη πιστευετε πως οσοι ειναι εκει ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΑΤΑΝΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μην ενοχοποιείς τη θρησκευτική φιλοσοφία επειδή κάποιοι την έβαλαν ως προκάλυμμα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Ούτε οι Σταυροφορίες, ούτε η Τζιχάντ, ούτε η επέλαση των Οθωμανών έγιναν για θρησκευτικούς λόγους. Στην ουσία δεν υπήρξε ποτέ θρησκευτικός πόλεμος με τη θρησκεία σαν κάτι πιο βαθύ από την επιφανειακή αφορμή. Οι κινητήριες δυνάμεις της Ιστορίας δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία κι αυτό δεν είναι φαντασίωση του Μαρξ. Είναι αλήθεια που μπορεί να συμπεράνει κάθε ορθολογικό μυαλό.


φίλε μου δε σου μιλάω μόνο για πόλεμο...σου μιλάω και για πράγματα που τουλάχιστον η χριστιανική θρησκεία προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρύψει έτσι ώστε να μας υποτάσει στο θέλημα της. Ξέρεις πάνω από πόσους ναούς και πόσα άλλα κτήρια της Αρχαίας Ελλάδας έχουν κατασκευαστεί χριστιανικοί ναοί;Η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας;ατύχημα ήταν;αν υπήρχε τώρα δεν μπορείς να φανταστείς πόσα μυστήρια θα είχαν λυθεί και πόσες γνώσεις θα μας είχαν μεταφέρει οι Αρχαίοι Έλληνες....πραγματικά και μόνο που τα σκέφτομαι αυτά νευριάζω. Και δεν είναι μόνο για την Αρχαία Ελλάδα...είναι και για το σήμερα...σε πόσα θέματα χώνεται η Εκκλησία είναι απίστευτο.

Εγώ πάντως το μόνο που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος φοβάται κάτι που είναι δυνατότερο και μεγαλύτερο από αυτόν. Και σε όλο αυτό το σκηνικό στηρίζεται και η εκκλησία. Πιστεύω πως η αιτία ύπαρξής μας βρίσκεται περισσότερο κάπου "out there" και στηρίζεται σε φυσικούς και χημικούς παράγοντες παρά στις σαχλαμάρες (συγνώμη κ όλας) που πασάρει η εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το πιστεύω γιατί έτσι επέλεξα. Δεν είναι ιδεολόγημα η θρησκεία για να κάτσω να την αναλύσω και να την αμφισβητήσω με βάση τη λογική. Είναι πίστη κι αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό. Όσο για την αλήθεια της, είναι θέμα των πιστών. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά γενικά. Δεν επιτρέπεται σε άτομα που δεν έχουν πατήσει στην Εκκλησία και δε γνωρίζουν το κήρυγμα του Χριστιανισμού να εκφέρουν άποψη. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Αν δεν θέλεις να πιστεύεις, δικαίωμά σου. Εκ των έξω δε μπορεί να μιλάει κανενας και πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω αβάσιμα θεωρήματα από άσχετους ψευτοσοφιστές που είδαν μια εκπομπη για το παραεκκλησιαστικό και έβγαλαν συμπέρασμα για το Χριστιανισμό. Δεν αναφέρομαι ειδικά, απλά με την ευκαιρία της κουβέντας θέλω να θίξω κάποια πράγματα.

δεν το επελεξες μονο εσυ
το επελεξαν οι γονεις σου και για σενα οπως σε ολους μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μην ενοχοποιείς τη θρησκευτική φιλοσοφία επειδή κάποιοι την έβαλαν ως προκάλυμμα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Ούτε οι Σταυροφορίες, ούτε η Τζιχάντ, ούτε η επέλαση των Οθωμανών έγιναν για θρησκευτικούς λόγους. Στην ουσία δεν υπήρξε ποτέ θρησκευτικός πόλεμος με τη θρησκεία σαν κάτι πιο βαθύ από την επιφανειακή αφορμή. Οι κινητήριες δυνάμεις της Ιστορίας δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία κι αυτό δεν είναι φαντασίωση του Μαρξ. Είναι αλήθεια που μπορεί να συμπεράνει κάθε ορθολογικό μυαλό.

και ομως οι κινητηριες δυναμεις της ιστοριας εχουν απολυτη σχεση με τη θρησκεια. η θρησκεια μπορει να συσπειρωσει και να φανατησει.μπορει ακομα και να αποτελεσει κινητρα(εκστρατεια των βυζαντινων για την ανακτηση του τιμιου σταυρου. μπορει επισης να καθορισει τον τροπο ζωης μιας ολοκληρης εποχης (μεσαιωνας). επομενως η θρησκεια μπορει να διαδραματισει ρολο στη διαμορφωση της ιστοριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top