Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
χμ...Νομίζω είχα δει ένα DVD για αυτό...Μόνο καμία σχέση με αυτό που λες.Μερικά αστέρια (ήλιοι) στο τέλος της χωής τους κάνουν ένα "μπουμ" και γίνονται σούπερνόβα. (ο ήλιος μας δεν θα γίνει έτσι, κάτι άλλο έλεγε αλλά το DVD το έβλεπα όταν έτρωγα γεμιστά και δεν θυμάμαι:D)

Αν θυμαμαι καλα απο την αστρονομια περυσι, οι αστερες με αρκετα μεγαλυτερη μαζα απο τον ηλιο μας, προς το τελος της ζωης τους γινονται υπεργιγαντες, επειτα συρρικνωνονται παρα πολυ και λογω αυτης της συρρικνωσης.. μπουμ! Ο ηλιος μας θα γινει γιγαντας, ουτε καν υπεργιγαντας. Οριστε και ενα βιντεακι που λατρευω, για να κλεισουμε το οφφ τοπικ :P

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=Tfs1t-2rrOM"]https://www.youtube.com/watch?v=Tfs1t-2rrOM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ωραίο το βιντεάκι. Μα δεν είμαστε οφφ...Εμείς τώρα μιλάμε για την γέννεση του σύμπαντος σε σχέση με την θρησκεία...ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ωραίο το βιντεάκι. Μα δεν είμαστε οφφ...Εμείς τώρα μιλάμε για την γέννεση του σύμπαντος σε σχέση με την θρησκεία...ε?

Δεν εχεις και αδικο.
Προσωπικα οταν εκανα αστρονομια βοηθηκα και στο θρησκευτικο τομεα. Συνηδειτοποιησα το μεγεθος του συμπαντος και αρχισα να σκεφτομαι παλι τα υπαρξιακα μου, για καποιο διαστημα τα ειχα τελειως ξεχασμενα. Ειμαστε παρα πολυ μικροι και ασημαντοι μπροστα στο μεγαλειο του συμπαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο είτε επειδή νιώθει αδύναμος να απαντήσει σε υπαρξιακά ερωτήματα είτε επειδή του έχουν πλασάρει την εύκολη λύση του... "θεού". Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν ουσιαστικά σε τι πιστεύουν γιατί πολυ απλά δεν το έχουν ψάξει. Συνεχίζουν μία συνήθεια των γονιών τους και δεν ασχολούνται περισσότερο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός γιατί αν εξετάσουμε το θέμα μέσω της φυσικής, της βιολογίας και κυρίως μέσω της θεωρίας του Δαρβίνου, καταλήγουμε σε λογικά συμπεράσματα με αποδείξεις για τη δημιουργία του κόσμου, του ανθρώπου και τα σχετικά. Βέβαια, ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του κοσμοθεωρία. Το κακό όμως είναι ότι το όλο θέμα των εκκλησιών έχει μετατραπεί σε μία πολύ κερδοφόρα επιχείρηση, δηλ. κοροϊδία... Ελπίζω να σας κάλυψα... Να πω την αλήθεια βαριέμαι να γράψω περισσότερα γιατί είναι ένα θέμα που το έχω αναλύσει άπειρες φορές μς φίλους, συγγενείς κ.ά. που έχουν απορίες ή πιστεύουν "στα τυφλά".

lol,έχω ακούσει πολλά και φυσικά δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά το ότι είδη έχουμε βάση της επιστήμης απορίψη τον θεό πρώτη φορά το ακούω.Οι πιο ενθουσιώδης λένε ότι θα το αποδείξουνε το καλοκαίρι με το πείραμα του cern(σιγά και...) αλλά το ότι είδη το αποδείξαμε πρώτη φορά το ματακούω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
εχοντας διαβασει ελαχιστα απο τα προηγουμενα ποστ...θα πω οτι καταρχας ειναι ανουσιο να στρεφομαστε μονο στην επιστημη ή μονο στην θρησκεια για να πουμε αν υπαρχει Θεος ή οχι...η επιστημη λεει οχι καθαρα...η θρησκεια λεει ναι...επισης ξεκαθαρα.αρα τι γινεται???τιποτα!δεν προκειται να βγαλουμε ακρη...και θα παιζουμε για πολυ την κολοκυθια...θα γινεται συνεχεια ενας φαυλος κυκλος...με κεντρο αυτους που εκμεταλλευονται τον κοσμο ειτε για να πουλησουν βιβλια, ειτε για να αποκτησουν δυναμη οικονομικη και οχι μονο, ειτε για να αποκτησουν φημη...και ο κοσμος θα συνεχισει να περιφερεται γυρω απο τον κυκλο σαν μια κουρασμενη καμπια...
η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκειται καθαρα για θεματα προσωπικης φυσεως...προκειται για τα προσωπικα πιστευω του καθενος...μπορει καποιος να θελει να πιστευει στο ανωτερο...στην ανωτερη θεικη δυναμη που θα τον βοηθαει και θα ναι διπλα του σε καθε προσπαθεια της ζωης του...ισως...καπου εκει εξω να υπαρχει αυτο το.."ανωτερο"...
μπορει ομως καποιος να πιστευει στον ιδιο τον εαυτο του...στον ανθρωπο γενικως...οχι να τον θεοποιει..(βεβαια δεν ειναι λιγοι που το κανουν αλλα τεσπα)...αλλα να πιστευει οτι δεν εχει αναγκη να πιστεψει σε κατι το υπερφυσικα και ανορθοδοξα ισχυροτερο απο τον ανθρωπο οπως ειναι ο Θεος...
δηλαδη η θρησκεια ειναι συναφης με την πιστη...δεν μπορει να σταθει θρησκεια διχως πιστη...απο κει και περα...η πιστη δεν ειναι και συναφης με την πραγματικοτητα στανταρ..δηλαδη ειναι κατι για το οποιο δε μπορουμε να γνωριζουμε...
πιστευουμε σε κατι...χωρις να ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει στην πραγματικοτητα...
νομιζω οι εννοιες μιλανε μονες τους...
απο κει και περα ο καθενας επιλεγει αν θελει να πιστεψει...δλδ να ενταχθει σε καποια θρησκεια ή να δημιουργησει ο ιδιος καποια θρησκεια...ή αν θελει να μην πιστευει και συωεπαγωγικα να μην επηρεαζεται απο κατι που θεωρει "ανωτερο"...
οσον αφορα τα θαυματα...μιλαμε για ενδειξεις και οχι για αποδειξεις...καποιοι ανθρωποι ειδαν ανορθοδοξα πραγματα σε δεδομενες χρονικες περιοδους...για πολλους ανεξηγητα..και??τι εγινε?? μπορει οντως να ναι πραγματικοτητα το "ανορθοδοξο"..αλλα μπορει να ειναι μερος της πραγματικοτητας του καθενος...επειδη πιστευει..με απλα λογια μπορει οντως να γινει καποιο θαυμα..υπαρχουν πιθανοτητες στα ανορθοδοξα πλαισια, αλλα μπορει καποιος να δει θαυμα επειδη πιστευει υπερβολικα και νομιζει οτι το ειδε...ηταν δηλαδη αποκυημα της πιστης και λαχταρας για κατι το διαφορετικο απο τα ορια του πιστευτου...
συμπερασμα...θρησκεια=πιστη=προσωπικη επιλογη=φυσικα οχι απαραιτητα πραγματικοτητα...απιστια=προσωπικη επιλογη=φυσικα οχι απαραιτητα πραγματικοτητα...το ψαχνετε μεσα σας, διαλεγετε και παιρνετε...
εξαλλου μεσα μας βρισκουμε την αληθεια μας...
οπως λεει και ενα τραγουδι των in flames:
"away from the light of the sun, away i find what is real in me..."

γιωργος, in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον in flames gn :no1:

lol,έχω ακούσει πολλά και φυσικά δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά το ότι είδη έχουμε βάση της επιστήμης απορίψη τον θεό πρώτη φορά το ακούω.Οι πιο ενθουσιώδης λένε ότι θα το αποδείξουνε το καλοκαίρι με το πείραμα του cern(σιγά και...) αλλά το ότι είδη το αποδείξαμε πρώτη φορά το ματακούω...:P
Την απόδειξη της μη ύπαρξης του θεού, προφανώς την αναφέρουν με την έννοια ότι θα αποδειχτεί πως όλα αυτά δεν είναι δημιούργημα μιας ανώτερης και νοήμονας δύναμης (νοήμονας με την έννοια της νοημοσύνης όπως την αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος).
Όπως για παράδειγμα κάποτε μπορεί να θεωρούσαν ότι οι κεραυνοί ήταν αποτέλεσμα της οργής του θεού, πράγμα το οποίο έχει καταρριφθεί από την επιστήμη.
ΜΠΟΡΕΙ απλά η επιστήμη να κάνει ένα μεγάλο βήμα και να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος, της γης κ.τ.λ. και να αφήσει άλλο ένα "κενό" από πίσω. ΜΠΟΡΕΙ από την άλλη να διαπιστώσει ότι η "λογική" με την οποία αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα είναι τελείως αλλιώς όσον αφορά το εν λόγω θέμα (δλδ να μην υφίσταται καν η έννοια της αρχής και του τέλους, της αιτίας και του αποτελέσματος για την αντίληψη του κόσμου πέρα της γης, δλδ να πρέπει να προσεγγίσουμε με άλλη λογική όλα αυτά).

Όσο για τον θεό που είμαι σίγουρος ότι υπάρχει δεν προσπαθώ να τον εξηγήσω μέσω της φυσικής...
Και όσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει θεός,αλλά τόσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει και ''διάβολος'',γιατί αυτά πάνε μαζί..
Πιστεύω γιατί τον έχω νιώσει,γιατί έχω μάθει τα πάντα για τον Α.Παίσιο που δεν μπορεί να ήταν ψέμα...
Γιατι ο σατανισμένος που εξορκίζεται και αυτά που λέει εκείνη την ώρα δεν είναι ψέμα...(έχω δει πραγματικό εξορκισμό)...
Πιστεύω γιατί έχω γνωρίσει ανθρώπους στο Άγιο Όρος που έχουν απίστευτες υπερφυσικές δυνατότητες που τους έχουν δωθεί από τον Θεό...
Με αυτά που έχω ζήσει θα θεωρούσα τον εαυτό μου τουλάχιστον βλάκα αν δεν πίστευε...
Αυτά φυσικά δεν αποτελούν και ακράδαντες αποδείξεις της ύπαρξής του θεού για τους υπόλοιπους. :)

Η δύναμη της πίστη είναι αντίρροπη και ίση με τη δύναμη της απιστίας.
Κι εγώ προσωπικά έχω βιώσει κάποια πράγματα επιστημονικά ανεξήγητα και φυσικά τα αντιμετώπισα με τον δικό μου τρόπο, όπως ο καθένας κάνει άλλωστε.

Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο είναι το να κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του και να μην επηρεάζει - όσο τουλάχιστον είναι δυνατόν- τους υπόλοιπους. Ούτε οι θρησκείες να επιβάλλονται με προπαγάνδες, ούτε να πολεμιούνται από τους άπιστους, αλλά ούτε φυσικά να αποτελούν την όποια αφορμή για διχόνοια μεταξύ των ανθρώπων.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον in flames gn :no1:


Την απόδειξη της μη ύπαρξης του θεού, προφανώς την αναφέρουν με την έννοια ότι θα αποδειχτεί πως όλα αυτά δεν είναι δημιούργημα μιας ανώτερης και νοήμονας δύναμης (νοήμονας με την έννοια της νοημοσύνης όπως την αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος).
Όπως για παράδειγμα κάποτε μπορεί να θεωρούσαν ότι οι κεραυνοί ήταν αποτέλεσμα της οργής του θεού, πράγμα το οποίο έχει καταρριφθεί από την επιστήμη.
ΜΠΟΡΕΙ απλά η επιστήμη να κάνει ένα μεγάλο βήμα και να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος, της γης κ.τ.λ. και να αφήσει άλλο ένα "κενό" από πίσω. ΜΠΟΡΕΙ από την άλλη να διαπιστώσει ότι η "λογική" με την οποία αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα είναι τελείως αλλιώς όσον αφορά το εν λόγω θέμα (δλδ να μην υφίσταται καν η έννοια της αρχής και του τέλους, της αιτίας και του αποτελέσματος για την αντίληψη του κόσμου πέρα της γης, δλδ να πρέπει να προσεγγίσουμε με άλλη λογική όλα αυτά).

Και αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει θεός?εγώ δεν πιστεύω ότι απαραίτητα ο θεός δημιούργησε τον κόσμο.Δημιούργησε την αρχή της αλυσίδας και αυτή μπορεί να είναι η ύλη ή το σωματίδιο higgs ή κάτι που ακόμα δεν ξέρουμε ότι υπάρχει και ακόμα δεν το έχουμε ονοματίσει!!!!Δεν αποδεικνύει τίποτα η αντιύλη και τίποτα η ύλη....για μένα ο θεός έχει κάνει την αρχή...




Αυτά φυσικά δεν αποτελούν και ακράδαντες αποδείξεις της ύπαρξής του θεού για τους υπόλοιπους. :)

Η δύναμη της πίστη είναι αντίρροπη και ίση με τη δύναμη της απιστίας.
Κι εγώ προσωπικά έχω βιώσει κάποια πράγματα επιστημονικά ανεξήγητα και φυσικά τα αντιμετώπισα με τον δικό μου τρόπο, όπως ο καθένας κάνει άλλωστε.

Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο είναι το να κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του και να μην επηρεάζει - όσο τουλάχιστον είναι δυνατόν- τους υπόλοιπους. Ούτε οι θρησκείες να επιβάλλονται με προπαγάνδες, ούτε να πολεμιούνται από τους άπιστους, αλλά ούτε φυσικά να αποτελούν την όποια αφορμή για διχόνοια μεταξύ των ανθρώπων.


Σίγουρα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει...


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο είναι το να κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του και να μην επηρεάζει - όσο τουλάχιστον είναι δυνατόν- τους υπόλοιπους. Ούτε οι θρησκείες να επιβάλλονται με προπαγάνδες, ούτε να πολεμιούνται από τους άπιστους, αλλά ούτε φυσικά να αποτελούν την όποια αφορμή για διχόνοια μεταξύ των ανθρώπων.


-petros

συμφωνω !!! :no1:και επισης συμφωνω με κατι που ειπε ο in flames gn....οτι δλδ ειναι ενας φαυλος κυκλος και κανενας δεν προκειται να "πεισει" τον αλλον...αν και δεν νομιζω να υπαρχει καποια τετοια προθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
(το είπα ποιό απλοϊκά(και μαλλον όντως με πολλές ανακριβειες))

για το Cern δεν είμαι σίγουρος οτι είμαι λάθος.....κάτι είχα ακούσει οτι το πείραμα, κάπου εμπεριέχει και σωματίδια αντι-ύλης (τα οποία αντιστοιχιζονται στην ύλη του big bang)
αλλα αφου λες οτι έχεις πάει.....τοτε μαλλον είμαι λαθος......(αν και καπου το ακουσα :hmm:

Επείσης το Σωμματίδιο higgs ΔΕΝ έχει αποδειχτει οτι υπάρχει( αυτός είναι ο σκοπος του πειράματος)
σου δινω και παράρτημα:


p.s σου άρεσε το cern?(και εγώ θέλω να παω:P)


Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικά. Μόνο πρωτόνια και ιόντα θα μπουν στον LHC.
Ναι, φυσικά η επίσκεψή μου υπήρξε πολύ σημαντική εμπειρία για μένα, ιδίως εν έτει 2008, έτος ιστορικό για την επιστήμη.

Νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο είτε επειδή νιώθει αδύναμος να απαντήσει σε υπαρξιακά ερωτήματα είτε επειδή του έχουν πλασάρει την εύκολη λύση του... "θεού". Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν ουσιαστικά σε τι πιστεύουν γιατί πολυ απλά δεν το έχουν ψάξει. Συνεχίζουν μία συνήθεια των γονιών τους και δεν ασχολούνται περισσότερο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός γιατί αν εξετάσουμε το θέμα μέσω της φυσικής, της βιολογίας και κυρίως μέσω της θεωρίας του Δαρβίνου, καταλήγουμε σε λογικά συμπεράσματα με αποδείξεις για τη δημιουργία του κόσμου, του ανθρώπου και τα σχετικά. Βέβαια, ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του κοσμοθεωρία. Το κακό όμως είναι ότι το όλο θέμα των εκκλησιών έχει μετατραπεί σε μία πολύ κερδοφόρα επιχείρηση, δηλ. κοροϊδία... Ελπίζω να σας κάλυψα... Να πω την αλήθεια βαριέμαι να γράψω περισσότερα γιατί είναι ένα θέμα που το έχω αναλύσει άπειρες φορές μς φίλους, συγγενείς κ.ά. που έχουν απορίες ή πιστεύουν "στα τυφλά".

Θα διαφωνήσω καθέτως οτι μπορούμε να μπλέξουμε την επιστήμη στο ζήτημα ύπαρξης ή μη του Θεού. Το αν είναι "εύκολη λύση" ή όχι ο Θεός, καλύτερα να προσθέσω οτι είναι η υποκειμενική προσωπική σου άποψη, διότι για άλλους δεν είναι καθόλου έτσι.

lol,έχω ακούσει πολλά και φυσικά δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά το ότι είδη έχουμε βάση της επιστήμης απορίψη τον θεό πρώτη φορά το ακούω.Οι πιο ενθουσιώδης λένε ότι θα το αποδείξουνε το καλοκαίρι με το πείραμα του cern(σιγά και...) αλλά το ότι είδη το αποδείξαμε πρώτη φορά το ματακούω...:P

Οι πιο ενθουσιώδεις που λένε τέτοιες βλακείες καλύτερα να μην μπουν στον κόπο να πάνε ποτέ στο cern, γιατί οι επιστήμονες θα τους πετάξουν έξω αν μιλήσουν περί απόδειξης Θεού και θρησκείας με την επιστήμη. Ακριβώς όπως έκαναν και με τον Dan Brown που τον δουλεύουν καθημερινά από τότε που έγραψε τις βλακείες περί συνομοσιών και υπερόπλου...

συμφωνω !!! :no1:και επισης συμφωνω με κατι που ειπε ο in flames gn....οτι δλδ ειναι ενας φαυλος κυκλος και κανενας δεν προκειται να "πεισει" τον αλλον...αν και δεν νομιζω να υπαρχει καποια τετοια προθεση.

Δεν είναι σκοπός να πείσουμε για κάτι τόσο υποκειμενικό. Σκοπός είναι να συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πάντως από ότι είπε και ο Μένταν, ο Θεός είναι ένα πλασμα που έφτιαξαν οι άνθρωποι( έτσι πιστεύω εγώ) από τα αρχαία χρόνια για να μπορούν να στηρίζονται σε κάτι στις δύσκολες στιγμές τους. Θέλουν να πιστεύουν σε κάτι υπερφυσικό έτσι ώστε να ξέρουν ότ σε μια δύσκολη στιγμή θα είναι κάποιος εκεί για να τους βοηθήσει. Το ότι οι άνθρωποι από διαφορετικές χώρες πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς δείχνει το ότι πλάθουν τον Θεό τους ανάλογα με τις ανάγκες κάθε λαού. Οι μαύροι έχουν μαύρο θεό οι άσπροι άσπρο.
Επίσης οι άνθρωποι μιλάνε για παράδεισο και κόλαση, μετεμψύχωση ή όπως αλλιώς λέγεται γιατί με αυτό κάνουν μια προσπάθεια να νικήσουν τον θάνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Πάντως από ότι είπε και ο Μένταν, ο Θεός είναι ένα πλασμα που έφτιαξαν οι άνθρωποι( έτσι πιστεύω εγώ) από τα αρχαία χρόνια για να μπορούν να στηρίζονται σε κάτι στις δύσκολες στιγμές τους. Θέλουν να πιστεύουν σε κάτι υπερφυσικό έτσι ώστε να ξέρουν ότ σε μια δύσκολη στιγμή θα είναι κάποιος εκεί για να τους βοηθήσει. Το ότι οι άνθρωποι από διαφορετικές χώρες πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς δείχνει το ότι πλάθουν τον Θεό τους ανάλογα με τις ανάγκες κάθε λαού. Οι μαύροι έχουν μαύρο θεό οι άσπροι άσπρο.
Επίσης οι άνθρωποι μιλάνε για παράδεισο και κόλαση, μετεμψύχωση ή όπως αλλιώς λέγεται γιατί με αυτό κάνουν μια προσπάθεια να νικήσουν τον θάνατο
Και γι' αυτό ο καθένας βλέπει στα θαύματα, τον Θεό που έπλασε. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πάντως από ότι είπε και ο Μένταν, ο Θεός είναι ένα πλασμα που έφτιαξαν οι άνθρωποι( έτσι πιστεύω εγώ) από τα αρχαία χρόνια για να μπορούν να στηρίζονται σε κάτι στις δύσκολες στιγμές τους. Θέλουν να πιστεύουν σε κάτι υπερφυσικό έτσι ώστε να ξέρουν ότ σε μια δύσκολη στιγμή θα είναι κάποιος εκεί για να τους βοηθήσει. Το ότι οι άνθρωποι από διαφορετικές χώρες πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς δείχνει το ότι πλάθουν τον Θεό τους ανάλογα με τις ανάγκες κάθε λαού. Οι μαύροι έχουν μαύρο θεό οι άσπροι άσπρο.
Επίσης οι άνθρωποι μιλάνε για παράδεισο και κόλαση, μετεμψύχωση ή όπως αλλιώς λέγεται γιατί με αυτό κάνουν μια προσπάθεια να νικήσουν τον θάνατο

Αν ήθελα να νικήσω τον θάνατο με τον τρόπο που το εννοείς εσύ θα γινόμουνα αλχιμιστής και όχι χριστιανός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μαλλον εννοει το φοβο που προκαλει ο θανατος και οχι τον ιδιο το θανατο σαν γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
μαλλον εννοει το φοβο που προκαλει ο θανατος και οχι τον ιδιο το θανατο σαν γεγονος.

Το ίδιο είναι..αν γίνεις αθάνατος δεν θα φοβάσαι για το πότε θα πεθάνεις.:P:D:P

ΧαΪλαντερ έρχομαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ίδιο είναι..αν γίνεις αθάνατος δεν θα φοβάσαι για το πότε θα πεθάνεις.:P:D:P

ΧαΪλαντερ έρχομαι...:P

δεν ειναι το ιδιο... οι ανθρωποι ξερουν οτι θα πεθανουν σωματικα, δεν επιδιωκουν την σωματικη αθανασια αλλα την πνευματικη. Καμια θρησκεια δε λεει οτι το σωμα δεν θα πεθανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν ειναι το ιδιο... οι ανθρωποι ξερουν οτι θα πεθανουν σωματικα, δεν επιδιωκουν την σωματικη αθανασια αλλα την πνευματικη. Καμια θρησκεια δε λεει οτι το σωμα δεν θα πεθανει.

Ο Χριστιανισμός μιλάει καθαρά για ανάσταση σωμάτων απο τη στιγμή που δηλώνει πως η ψυχή δεν πάυει να υπαρχει ποτε,αρα η ανάσταση της δε θα ειχε νόημα.Ξερω,κι εμενα μου φανηκε πολύ κουλο αυτο οταν το πρωτοακουσα,και ζητησα παραπανω εξηγησεις.Η απαντηση που πηρα ειναι πως ενα σώμα χωρις ψυχη ειναι ενα φαντασμα και μια ψυχη χωρις σωμα ειναι ενα πνευμα.Αλλα επειδη ο Χριστιανισμος διδασκει οτι ανθρωποι θα αναστηθουν κι οχι πνευματα η φαντασματα,αυτο σημαινει πως η ψυχη(η οποια δε σταματα την υπαρξη της)ξαναβρισκει το σωμα.Δε λεω να το πιστεψει κανεις αυτο με το ζορι,απλα τι ισχυριζεται ο Χριστιανισμος.Ελπιζω να καλυψα κανενα κενο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός μιλάει καθαρά για ανάσταση σωμάτων απο τη στιγμή που δηλώνει πως η ψυχή δεν πάυει να υπαρχει ποτε,αρα η ανάσταση της δε θα ειχε νόημα.Ξερω,κι εμενα μου φανηκε πολύ κουλο αυτο οταν το πρωτοακουσα,και ζητησα παραπανω εξηγησεις.Η απαντηση που πηρα ειναι πως ενα σώμα χωρις ψυχη ειναι ενα φαντασμα και μια ψυχη χωρις σωμα ειναι ενα πνευμα.Αλλα επειδη ο Χριστιανισμος διδασκει οτι ανθρωποι θα αναστηθουν κι οχι πνευματα η φαντασματα,αυτο σημαινει πως η ψυχη(η οποια δε σταματα την υπαρξη της)ξαναβρισκει το σωμα.Δε λεω να το πιστεψει κανεις αυτο με το ζορι,απλα τι ισχυριζεται ο Χριστιανισμος.Ελπιζω να καλυψα κανενα κενο.:P



Ναι ενταξει, απλως αυτο ειναι για μετα το θανατο. Αρα ερχεται ο θανατος και μετα ξανα ανασταινεται το σωμα. Οχι οτι δεν πεθαινει ποτε. Ωχ αμαν, φανταζεστε να γινει δευτερα παρουσια? Θα γεμισουμε ζομπι.....μπλιαξ θα κυκλοφορουν σαπισμενοι στο δρομο ΙΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ωχ αμαν, φανταζεστε να γινει δευτερα παρουσια? Θα γεμισουμε ζομπι.....μπλιαξ θα κυκλοφορουν σαπισμενοι στο δρομο ΙΟΥ


Ελεος,fuxi νουμερο 2!(Χεχε fuxi μου μην παρεξηγηθεις,αστειευομαι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios0007

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπον παιδια......εγω πιστεβω οτι υπαρχει ενα μεγαλυτερο ον(Θεος) το οποιο δημιουργησε τα παντα...Ξεκινησε απο το Big Bam και συνεχιστικε μεχρι τους ανθρωπους.Οι επιστημονες λενε για την ημερα που γεννηθηκε ο Χριστος οτι ΟΝΤΟΣ ειχε ενα μεγαλο αστερι απο πανω, ΝΑΙ αλλα ποιος το εβαλε εκει? μπορει να ετυχε.!! αλλα ποιος το εκανε να <<ετυχε>>???????!!! και ταυτοχρονα να Τον βρουν και να τον προσκηνεισουν? οπως και καποια αλλα γεγονοτα, ποιος τα εκανε να <<ετυχε>>?!! και γενικα καποιοι στα παλια χρονια τοτε που δεν ηξεραν απο επιστημονικης-φυσικης πλευβρας τι υπαρχει και τι γινεται γυρω τους το αποδιδαν σε μια μεγαλυτερη δυναμη....Τον Θεο.!:(:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως από ότι είπε και ο Μένταν, ο Θεός είναι ένα πλασμα που έφτιαξαν οι άνθρωποι( έτσι πιστεύω εγώ) από τα αρχαία χρόνια για να μπορούν να στηρίζονται σε κάτι στις δύσκολες στιγμές τους. Θέλουν να πιστεύουν σε κάτι υπερφυσικό έτσι ώστε να ξέρουν ότ σε μια δύσκολη στιγμή θα είναι κάποιος εκεί για να τους βοηθήσει. Το ότι οι άνθρωποι από διαφορετικές χώρες πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς δείχνει το ότι πλάθουν τον Θεό τους ανάλογα με τις ανάγκες κάθε λαού. Οι μαύροι έχουν μαύρο θεό οι άσπροι άσπρο.
Επίσης οι άνθρωποι μιλάνε για παράδεισο και κόλαση, μετεμψύχωση ή όπως αλλιώς λέγεται γιατί με αυτό κάνουν μια προσπάθεια να νικήσουν τον θάνατο

Ψυχολογικά θα μπορούσα να συμφωνήσω. Χριστιανικά θα ήταν βέβαια άτοπο να αποκαλέσω το Θεό "πλάσμα".

Αν ήθελα να νικήσω τον θάνατο με τον τρόπο που το εννοείς εσύ θα γινόμουνα αλχιμιστής και όχι χριστιανός...

Ακριβώς...
Άλλωστε ο άνθρωπος θέλησε να βρει την πνευματική σωτηρία νικώντας τον πνευματικό θάνατο και όχι το βιολογικό. Αντίθετα με το βιολογικό, ο πνευματικός θάνατος, που είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το βιολογικό, είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο σε πάρα πολλούς ανθρώπους.
Ο θάνατος σαν γεγονός μπορεί να νικηθεί ακόμη κι απο πολύ απλούστερα πράγματα, όπως πχ. αφήνοντας ένα καλό όνομα, μια υστεροφημία.
Όταν όμως μιλούν οι Χριστιανοί για θάνατο, εννούν κατάπτωση. Γι'αυτό και δεν επιδιωκουν καμία σωτηρία από το βιολογικό θάνατο, απλά προσπαθούν να εξηγήσουν τι γίνεται μετά από αυτόν. Φυσικά θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εγωιστικό να πιστεύεις οτι είσαι κάτι παραπάνω από απλή, ανακυκλώσιμη έμβια ύλη και οτι υπάρχει κάτι για σένα μετά το βιολογικό θάνατο, αλλά πραγματικά, επειδή πιστεύω οτι ο κόσμος έχει σχέδιο και τάξη, τίποτα δεν είναι "τυχαίο". Όπως επίσης και δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός οτι ο άνθρωπος υπερίσχυσε στη Γη, όντας ένα από τα πιο αδύναμα πλάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top