Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και εγώ αυτό προσπαθώ να πω....
Ότι αν δεν υπάρχει ''πριν'' από την μεγάλη έκρηξη τότε είναι αφελές το να υποστηρίζεται ότι δεν υπάρχει θεός,στην παρούσα φάση δεν προσπαθώ να σας μιλήσω για τον χριστιανικό θεό αλλά για τον ΘΕΟ..(που κατά την γνώμη μου είναι ο χριστιανικός)

Μα, προσπαθούμε να διατυπώσουμε κάτι πέρα από τη λογική και το οφθαλμοφανές και είναι ξεκάθαρο οτι αν δεν αποδεχτούν οτι υπάρχει και το πέρα από τη λογική και την επιστήμη δεν πρόκειται να συζητήσουν ποτέ για κάτι τόσο άπιαστο όσο ο Θεός. Και για να χρησιμοποιήσω και κάποια από τα όπλα με τα οποία προσπάθησαν να με αντικρούσουν, υπήρχε μία εποχή όπου ο γήινος άνθρωπος πίστευε οτι δεν υπάρχει τίποτα πέρα από αυτόν και τη Γη του. Φυσικά αυτό αποδείχτηκε εντελώς λάθος.
Για να προλάβω την αναμενόμενη κακεντρεχή απάντηση, η Γένεση, ως αλληγορικό κείμενο, όταν αναφέρεται στη γη δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο πλανήτη. Απόδειξη αυτού οτι το γη γράφεται στη Γένεση με μικρό και όχι με κεφαλαίο. Φυσικά τέτοιες αναλύσεις μπορούν να κάνουν συνήθως μόνο όσοι έχουν γνώσεις ανάλυσης κειμένων και αρχαίας ελληνικής. Φυσικά βέβαια και για να καταρρίψω τον αβάσιμο ισχυρισμό οτι η αλληγορικότητα των κειμένων επινοήθηκε αργότερα, η Αποκάλυψη του Ιωάννη, σαν ιερό κείμενο, είναι ολόκληρη μια αλληγορία. Εκτός κι αν ένας τόσο σοβαρός και μορφωμένος άνθρωπος έγραφε ποτέ ένα κείμενο στο οποίο θα έλεγε ένα μάτσο απλοικά πράγματα και θα τα εννούσε πραγματικά.
Προσπαθώντας να μην έχω παρωπίδες, λοιπόν, πραγματικά πιστεύω οτι υπάρχει και πέρα από τη λογική που πολλοί δε μπορούν καν να το χωρέσουν στο τετράγωνο μυαλουδάκι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Προσπαθώντας να μην έχω παρωπίδες, λοιπόν, πραγματικά πιστεύω οτι υπάρχει και πέρα από τη λογική που πολλοί δε μπορούν καν να το χωρέσουν στο τετράγωνο μυαλουδάκι τους.
Πέρα απο αυτό που θεωρούμε τώρα ως λογική ίσως, εγώ πιστεύω όμως οτι όλα έχουν μια εξήγηση που θα την βρούμε γρήγορα, αργά ή αργότερα (ή ποτέ :P), επομένως δεν υπάρχει θεός για μένα.
Δικαίωμά μου όμως να το πιστεύω αυτό, όπως και δικαίωμά σου να πιστεύεις το αντίθετο και, εφ'όσον δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις υπέρ κάποιας θεώρησης, δεν έχει νόημα να συζητάμε ποιά είναι "σωστή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πέρα απο αυτό που θεωρούμε τώρα ως λογική ίσως, εγώ πιστεύω όμως οτι όλα έχουν μια εξήγηση που θα την βρούμε γρήγορα, αργά ή αργότερα (ή ποτέ :P), επομένως δεν υπάρχει θεός για μένα.

Ναι, εντάξει, εγώ δεν το πιστεύω αυτό γιατί αν για όλα υπήρχε εξήγηση, αν έφτανε μια αποφράδα ημέρα που θα τα ξέραμε όλα, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να ζήσουμε. Συνεπώς πιστεύω οτι υπάρχουν και κάποια πράγματα που δεν θα μάθουμε ποτέ κι ένα από αυτά είναι να εξηγήσουμε με βάση τη λογική το Θεό για τον πολύ απλό λόγο οτι ο Θεός είναι πέρα από τη λογική.

Δικαίωμά μου όμως να το πιστεύω αυτό, όπως και δικαίωμά σου να πιστεύεις το αντίθετο και, εφ'όσον δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις υπέρ κάποιας θεώρησης, δεν έχει νόημα να συζητάμε ποιά είναι "σωστή".

Κι εγώ αυτό έχω πει κάπου 100-200-500 φορές, αλλά ορισμένοι ή δεν βλέπουν, ή δεν καταλαβαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και εγώ αυτό προσπαθώ να πω....
Ότι αν δεν υπάρχει ''πριν'' από την μεγάλη έκρηξη τότε είναι αφελές το να υποστηρίζεται ότι δεν υπάρχει θεός,στην παρούσα φάση δεν προσπαθώ να σας μιλήσω για τον χριστιανικό θεό αλλά για τον ΘΕΟ..(που κατά την γνώμη μου είναι ο χριστιανικός)
λοιπον.....σύμφωνα πάντα με την επιστήμη.....είστε εκτός θέματος οταν λέτε οτι πριν απο την μεγάλη έκρηξη υπήρχε κενο....
συμφωνα με την επιστήμη υπηρχε ένα σημείο στο οποίο ηταν συγκεντρωμένη όλη η ύλη που υπάρχει......οι ελκτικες δυνάμεις ηταν τεράστιες και αναποφεκτη ειναι η μεγαλη έκρηξη
φυσικά και μπορείτε να θέσεται το ερώτημα ''Απο που φτιάχτηκε αυτή η ύλη και πώς συγκεντρώθηκε σε εκείνο το σημειο''
το πώς συγκεντρώθηκε είναι προφανες
το πώς δημιουρήθηκε η ύλη πιστεύω οτι θα το μάθουμε όταν ολοκληρωθεί το πείραμα του Cern
το big bang προσωπικά το δέχομαι
άλλοστε το σύμπαν ''διαστέλεται''
αλλα το να λέτε οτι πριν υπήρχε κενο.....φυσικά και είναι άτοπο:P

φυλικά πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, εγώ δεν το πιστεύω αυτό γιατί αν για όλα υπήρχε εξήγηση, αν έφτανε μια αποφράδα ημέρα που θα τα ξέραμε όλα, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να ζήσουμε.
Ίσως. Εγώ ούτε τώρα που δεν τα ξέρουμε όλα μπορώ να βρω κάποιο λόγο για τον οποίο υπάρχουμε βέβαια. Έχω σταματήσει να αναρωτιέμαι βασικά, απλά χαίρομαι που υπάρχω και απολαμβάνω (προσπαθώ) τη ζωή μου :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ήταν εκφραστικό λάθος του isnogood που ήθελε να πει οτι υπήρχε το τίποτα, δηλαδή το άυλο και το άχρονο. Δεν εννοούσε φυσικά κενό με τη φυσική του σημασία.
Για να μη λέμε ανακρίβειες βέβαια, επειδή πήγα στο cern και γνωρίζω τι θα γίνει, το πως δημιουργήθηκε η ύλη δεν θα διασαφηνιστεί. Βασικός σκοπός του πειράματος είναι να εξηγήσει γιατί η ύλη επικράτησε της αντιύλης και που πήγε η αντιύλη. Επίσης βασικός σκοπός του πειράματος είναι, εν μέσω των συγκρούσεων υποατομικών σωματιδίων, να παραχθεί το θεωρητικό μποζόνιο higgs.
Φυσικά αυτό θα ανοίξει άλλους δρόμους στη μελέτη της ύλης, αλλά και πάλι πραγματεύεται τι έγινε ΜΕΤΑ το Big Bang και παίρνει ως δεδομένο οτι η ύλη υπήρξε συγκεντρωμένη στο σημείο, δεν προσπαθεί να το αποδείξει. Άρα προφανώς δεν θα εξηγήσει, ακόμα, το πως δημιουργήθηκε η ύλη. Πόσο μάλλον το γιατί δημιουργήθηκε ο κόσμος, πράγμα που προσπαθούμε να εξηγήσουμε μέσω της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για να προλάβω την αναμενόμενη κακεντρεχή απάντηση, η Γένεση, ως αλληγορικό κείμενο, όταν αναφέρεται στη γη δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο πλανήτη. Απόδειξη αυτού οτι το γη γράφεται στη Γένεση με μικρό και όχι με κεφαλαίο. Φυσικά τέτοιες αναλύσεις μπορούν να κάνουν συνήθως μόνο όσοι έχουν γνώσεις ανάλυσης κειμένων και αρχαίας ελληνικής. Φυσικά βέβαια και για να καταρρίψω τον αβάσιμο ισχυρισμό οτι η αλληγορικότητα των κειμένων επινοήθηκε αργότερα, η Αποκάλυψη του Ιωάννη, σαν ιερό κείμενο, είναι ολόκληρη μια αλληγορία. Εκτός κι αν ένας τόσο σοβαρός και μορφωμένος άνθρωπος έγραφε ποτέ ένα κείμενο στο οποίο θα έλεγε ένα μάτσο απλοικά πράγματα και θα τα εννούσε πραγματικά.
Προσπαθώντας να μην έχω παρωπίδες, λοιπόν, πραγματικά πιστεύω οτι υπάρχει και πέρα από τη λογική που πολλοί δε μπορούν καν να το χωρέσουν στο τετράγωνο μυαλουδάκι τους.

θα συμφωνίσω οτι ο Ιωάννης ήταν ενας έξυπνος άνθρωπος(οπως φαίνεται), γιατι κατα την γνώμη μου αυτος είναι που δημιούργισε τον χριστιανισμο.
όντας τόσο έξυπνος φύσικα και θα ήξερε ότι υπάρχουν και άλλοι πλανήτες...
απο εκεί και μετα δεν είναι και δύσκολο να γενικεύσει την γή (ως πλανήτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χιχι...Σαν παράδειγμα ανέφερα τον Ιωάννη φίλε μου! Η Γένεση γράφτηκε αιώνες πριν γεννηθεί, ενώ επίσης Χριστιανοί υπήρχαν ακόμη και πριν γεννηθεί ο Ιωάννης. Όσο για τους άλλους πλανήτες, ήταν ήδη γνωστοί μέχρι τον Ουρανό νομίζω από τους αρχαίους ημών προγόνους, δεν χρειαζόταν και καμιά εξυπνάδα για να το γνωρίζει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάνεις νωρίτερα εδώ, αλλά, γενικότερα το είπε ο Einstein :
“I cannot imagine a God who rewards and punishes the objects of his creation, whose purposes are modeled after our own -- a God, in short, who is but a reflection of human frailty.


Βγάζω το καπέλο ακόμα μια φορά στον Einstein...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάνεις νωρίτερα εδώ, αλλά, γενικότερα το είπε ο Einstein :
“I cannot imagine a God who rewards and punishes the objects of his creation, whose purposes are modeled after our own -- a God, in short, who is but a reflection of human frailty.


Βγάζω το καπέλο ακόμα μια φορά στον Einstein...

Φυσικά και συμφωνώ, γιατί κατακρίνει το μοντέλο του Θεού που οι περισσότεροι ψευδεπιστήμονες θέλουν να λένε οτι είναι ο Θεός που οι πραγματικοί Χριστιανοί πιστεύουν. Ο Θεός όμως δεν είναι η ανάκλαση της ανθρώπινης αδυναμίας, όπως κάποιοι έχετε ήδη διατεθεί, αλλά η ανάκλαση της ανθρώπινης πίστης κι ελπίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Χιχι...Σαν παράδειγμα ανέφερα τον Ιωάννη φίλε μου! Η Γένεση γράφτηκε αιώνες πριν γεννηθεί, ενώ επίσης Χριστιανοί υπήρχαν ακόμη και πριν γεννηθεί ο Ιωάννης. Όσο για τους άλλους πλανήτες, ήταν ήδη γνωστοί μέχρι τον Ουρανό νομίζω από τους αρχαίους ημών προγόνους, δεν χρειαζόταν και καμιά εξυπνάδα για να το γνωρίζει κάποιος.
δικό μου λάθος......είδα τον Ιωάννη και μου ήρθε η γένεσης.....(ενώ έπρεπε να μου έρθει η αποκάλυψη....)

αλλά η ανάκλαση της ανθρώπινης πίστης κι ελπίδας.
σε αυτό συμφωνω......ασχέτως άμα ειναι αλήθεια η ψέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αλήθεια ή ψέμα. Υπάρχει το πιστεύεις ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αλήθεια ή ψέμα. Υπάρχει το πιστεύεις ή όχι.
έρχεσε στα λόγια μου...
τι λέγαν πριν απο μισο-ενα αιώνα οι χριστιανοι?
''πίστευε και μη ερέυνα''
φυσικά και υπάρχει αλήθεια η ψέμα....για να μπορέσεις να το καταλαβεις, θα το ερευνησεις(ή θα πάρεις μασιμμένη τροφη)...και θα καταλήξεις καπου
(καληνύχτα)αύριο φροντηστηριο:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν το λεγαν οι Χριστιανοί, το έλεγε ο Πάπας. Ο Χριστιανισμός ήταν ανέκαθεν υπέρ της μελέτης και έρευνας με μόνο σκοπό οι Χριστιανοί να πιστεύουν εν αλήθεια.
Παρτε και ένα αξιόλογο άρθρο.
https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

Χωρίς να γνωρίζω το άρθρο είπα ακριβώς αυτό που λέει στο τέλος. Το "πίστευε και μη ερεύνα" ισχύει μόνο για τα άκτιστα μέρη της θρησκείας. Ισχύει για τα άχρονα, άκτιστα και ασύλληπτα πράγματα, που καμία έρευνα από άνθρωπο δε μπορεί να εξηγήσει. Ισχύει φυσικά και για την ύπαρξη του Θεού που προυπήρχε ανέκαθεν της δημιουργίας του κόσμου, της ύλης, του χρόνου.
Με τρόπο υπέροχο εξηγεί αυτό που θέλω να πω. Όσο κι αν εξηγήσεις σε έναν εκ γενετής τυφλό πως είναι το κόκκινο χρώμα δεν θα μπορέσει να αντιληφθεί απολύτως τίποτα. Το ίδιο γίνεται και όταν προσπαθείς να εξηγήσεις πράγματα άκτιστα και άχρονα με μεθόδους κτιστές και χρονικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν το λεγαν οι Χριστιανοί, το έλεγε ο Πάπας. Ο Χριστιανισμός ήταν ανέκαθεν υπέρ της μελέτης και έρευνας με μόνο σκοπό οι Χριστιανοί να πιστεύουν εν αλήθεια.
Παρτε και ένα αξιόλογο άρθρο.
https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

Χωρίς να γνωρίζω το άρθρο είπα ακριβώς αυτό που λέει στο τέλος. Το "πίστευε και μη ερεύνα" ισχύει μόνο για τα άκτιστα μέρη της θρησκείας. Ισχύει για τα άχρονα, άκτιστα και ασύλληπτα πράγματα, που καμία έρευνα από άνθρωπο δε μπορεί να εξηγήσει. Ισχύει φυσικά και για την ύπαρξη του Θεού που προυπήρχε ανέκαθεν της δημιουργίας του κόσμου, της ύλης, του χρόνου.
Με τρόπο υπέροχο εξηγεί αυτό που θέλω να πω. Όσο κι αν εξηγήσεις σε έναν εκ γενετής τυφλό πως είναι το κόκκινο χρώμα δεν θα μπορέσει να αντιληφθεί απολύτως τίποτα. Το ίδιο γίνεται και όταν προσπαθείς να εξηγήσεις πράγματα άκτιστα και άχρονα με μεθόδους κτιστές και χρονικές.
μην αλλάζεις θέμα :P
αυτό ακριβώς έκανες μώλις τώρα(που λογικά είσαι χριστιανος)
επίσης, για να μην λέμε την μισή αλήθεια,
την άποψη του πάπα την ''ασπάστικαν'' εκατομμύρια ''πιστοι'' κατα το πλείον καθολικοι, αλλα δεν παύει να είναι χριστιανοι....
αυτή η άποψη μετατράπηκε αργότερα σε ''πιστευε μετ'ερευνης''
και συνεχίζεται η ιστορία με τις σταυροφορίες
''ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ''(του δικού τους θεού)
οι οποίες ήταν ενα μεγαλο πλήγμα για ορισμένους λαους(και ευρέως για την ανθρωπότητα)
και δυστυχώς έγινε πάλι απο χριστιανους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από σωστούς Χριστιανούς δεν έγινε απλά πίστευε μετ'ερεύνης, γιατί βασικά τη έρευνα οι Χριστιανοί την κάνουν μόνο για να πιστεύουν εν αλήθεια και όχι για να την κάνουν. Πίστευε μετ'ερεύνης ναι, αλλά όχι μόνο του. Μαζί με αυτό, που προυποθέτει πρώτα να είσαι Χριστιανός:
Ο Χριστός λέει ότι καλή είναι μεν η έρευνα των Γραφών, αλλά για να βρει κάποιος ζωή, πρέπει να πιστέψει και να ΠΑΕΙ στον Χριστό.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις την ιστοσελίδα που έστειλα, γιατί φαίνεται οτι δεν το έκανες. Και δεν αλλάζω θέμα, απλά ισχυροποιώ τη θέση μου με στοιχεία.
Δεν ήταν άποψη του Πάπα, ήταν διαταγή του Πάπα. Για να μη λέμε και τη μισή αλήθεια, όχι τίποτα άλλο...
Τις Σταυροφορίες, για τη Ιστορία, τις έκαναν οι βένετοι ιππότες με το κάλυμμα του Χριστιανισμού, δεν τις έκανε ο Χριστιανισμός. Σκοπός των Σταυροφόρων δεν ήταν να εκχριστιανίσουν την Εγγύς Ανατολή ή να πάρουν το τίμιο ξύλο, αλλά να καρπωθούν τους θησαυρούς της Ανατολής, όπως την ίδια εποχή έκανε κάθε τυχοδιώκτης ιππότης της Ευρώπης και ειδικά των ευπόρων ιταλικών ναυτικών πόλεων. Οι Σταυροφορίες, ακόμη και κατά τους πιο παραδοσιακούς Ιστορικούς ήταν πλιάτσικο τυχοδιωκτών, όχι ιεραποστολή. Το, σχετικά συντηρητικό, βιβλίο Ιστορίας της Β' Λυκείου, αλλά και οι περισσότεροι Ιστορικοί το αναφέρουν ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τις Σταυροφορίες, για τη Ιστορία, τις έκαναν οι βένετοι ιππότες με το κάλυμμα του Χριστιανισμού, δεν τις έκανε ο Χριστιανισμός. Σκοπός των Σταυροφόρων δεν ήταν να εκχριστιανίσουν την Εγγύς Ανατολή ή να πάρουν το τίμιο ξύλο, αλλά να καρπωθούν τους θησαυρούς της Ανατολής, όπως την ίδια εποχή έκανε κάθε τυχοδιώκτης ιππότης της Ευρώπης και ειδικά των ευπόρων ιταλικών ναυτικών πόλεων. Οι Σταυροφορίες, ακόμη και κατά τους πιο παραδοσιακούς Ιστορικούς ήταν πλιάτσικο τυχοδιωκτών, όχι ιεραποστολή. Το, σχετικά συντηρητικό, βιβλίο Ιστορίας της Β' Λυκείου, αλλά και οι περισσότεροι Ιστορικοί το αναφέρουν ξεκάθαρα.
Συμφωνώ απόλυτα (γιαυτο το έχω σε ''''.....)αλλα όπως και να έχει Ο ΕΚΠΡΟΣΟΠΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ(τοτε) εδωσε το ναι και είχαμε όλες αυτές τις ολέθριες επιπτώσεις.......
Λοιπον εσυ βλέπεις ολα τα ''καλα'' περι πνεύματος που σου προσφέρει(να πω μας)....
αλλά εγώ βλέπω μια άλλη διάσταση αυτού
π.χ η παραπάνω περίπτωση και άλλες πολλές περιπτώσεις. Μπορώ αμα θες να σου αναφέρω αποσπάσματα μεσα απο την βιβλο(που κατα την γνώμη μου φένεται η βαρβαρότητα του θεου μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι τίθεται θέμα βαρβαρότητας ανάμεσα σε Δημιουργό και δημιούργημα, τουλάχιστον κατά τη δική μου πίστη. Το γεγονός όμως οτι η Βίβλος γράφτηκε από ανθρώπους μπορεί πραγματικά να αφήνει τέτοιο αίσθημα.
Πάντως τον πάπα δε μπορώ να τον χαρακτηρίσω ούτε γι'αστείο εκπρόσωπο του Χριστιανισμού, γιατί κατ'αρχας δε μπορεί να ειναι Χριστιανός όταν ισχυριζόταν οτι είναι, ούτε λίγο ούτε πολύ, ο επίγειος Θεός. Και κατά δεύτερον, ο Πάπας ήταν πολιτικό πρόσωπο και αρχιφεουδάρχης. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θεωρώ οτι τη δεδομένη χρονική περίοδο σεβόταν τις χριστιανικές αρχές. Σήμερα ναι, μπορεί, άσχετα αν είναι και πάλι πολιτικό πρόσωπο, να τις σέβεται. Πάντως τότε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
λοιπον.....σύμφωνα πάντα με την επιστήμη.....είστε εκτός θέματος οταν λέτε οτι πριν απο την μεγάλη έκρηξη υπήρχε κενο....
συμφωνα με την επιστήμη υπηρχε ένα σημείο στο οποίο ηταν συγκεντρωμένη όλη η ύλη που υπάρχει......οι ελκτικες δυνάμεις ηταν τεράστιες και αναποφεκτη ειναι η μεγαλη έκρηξη
φυσικά και μπορείτε να θέσεται το ερώτημα ''Απο που φτιάχτηκε αυτή η ύλη και πώς συγκεντρώθηκε σε εκείνο το σημειο''
το πώς συγκεντρώθηκε είναι προφανες
το πώς δημιουρήθηκε η ύλη πιστεύω οτι θα το μάθουμε όταν ολοκληρωθεί το πείραμα του Cern
το big bang προσωπικά το δέχομαι
άλλοστε το σύμπαν ''διαστέλεται''
αλλα το να λέτε οτι πριν υπήρχε κενο.....φυσικά και είναι άτοπο:P

φυλικά πάντα:)

Αυτό ήθελα να πω αλλά το εξέφρασα μάλλον λάθος...:P
Το θέμα είναι ότι ''κάτι'' υπήρχε και αυτό το ''κάτι'' μπορεί να προέρχεται από ''κάτι'' άλλο και πάει λέγοντας.Το θέμα είναι ότι για αυτούς που δεν δέχονται θεό αυτή η συνεχόμενη αλυσίδα θα τείνει να απειρίζει και να μην μπορεί να οδηγήσει πουθενά!!!!Αντίθετα για μας αυτή η αλυσίδα έχει ως αρχή τον θεό...

Όσα χρόνια και να περάσουν,όσες έρευνες και να γίνουν πάντα θα τις βασίζεται σε ''κάτι'' που πάντα δεν θα μπορείτε να αποδείξετε...
Μπορεί με το πείραμα του cern να προχωρήσετε έμα βήμα την αλυσίδα(πράγμα που δεν το νομίζω γιατί δεν θα εξηγήσετε τίποτα για εκείνη την συγκεντρομένη ύλη) αλλά πάλι θα παραμένει χωρίς τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα, εξ'ορισμού το γεγονός οτι η επιστήμη και φυσικά το πείραμα στον LHC ξεκινάει από το σημείο 0, όπου άρχισε να διαστέλλεται η ύλη και να μετράει ο χρόνος καθιστά εξ'αρχής άκυρη κάθε προσπάθεια επέκτασης της επιστήμης στο Θεό που εμείς λέμε οτι προυπήρχε και του χρόνου και της ύλης. Και ναι, όσο περίεργο κι αν ακούγεται για την ελάχιστη γνώση του ανθρώπου, μπορεί και να υπάρχει κάτι πριν το σημείο 0. Εμείς αυτό το κάτι το λέμε Θεό και το πιστεύουμε, όπως έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε. Το να απορρίπτεις χωρίς ούτε μια ένδειξη, πόσο μάλλον μια απόδειξη οτι δεν υπάρχει Θεός, δηλαδή κάτι πριν το σημείο αρχής του χρόνου και της ύλης είναι, εκτός από Χριστιανικά απαράδεκτο και επιστημονικά επιπόλαιο κι αβάσιμο.
Κι εγώ, λοιπόν, σας λέω πως όταν φτάσουμε στο σημείο να εξηγήσουμε και Τον Ιδιο Το Θεό θα χαθεί κάθε λόγος να υπάρχουμε διότι πλέον θα γνωρίζουμε τα πάντα, οπότε κάθε κοινωνική και πνευματική εξέλιξη θα είναι περιττή. Απο τη στιγμή που ο λόγος να υπάρχουμε είναι να εξελισσόμεθα, νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από σαφές οτι Το Θεό δεν θα Τον εξηγήσουμε ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top