Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το αυτεξούσιο που έδωσε ο Θεός στον άνθρωπο είναι συλλογικό, όχι ατομικό. Προφανώς λοιπόν, για λάθη εκπεσόντων ανθρώπων πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε. Το γεγονός αυτό υπάρχει στη θρησκεία μας για να ισχυροποιήσει το μαζικό αγώνα που έχει αποτελέσματα και να μην αφήνει την ευκολία στον άνθρωπο οτι "εντάξει μωρέ, ό,τι είναι να κάνω θα το κάνω μονος μου." Χαρακτηριστικό της χριστιανικής φιλοσοφίας είναι οτι δεν υπάρχει μονάδα στον αγώνα για καλύτερο κόσμο, αλλά σύνολο. Όταν λοιπόν σκάνε μύτη οι αχάριστοι υποκριτές κομμουνιστές, το παίζουν άθεοι ενώ στην ουσία λένε ό,τι είπε κι ο Χριστός 20 αιώνες μετά, πραγματικά αυτό ισχυροποιεί την άποψή μου οτι ο άνθρωπος δεν αξίζει έναν καλύτερο κόσμο, τον έχασε οριστικά και δεν δέχομαι ούτε μία κατηγορία για το Θεό, τη στιγμή που καθένας απο μας καθημερινά συντελεί στους νεκρούς και τα θύματα του Τρίτου Κόσμου. Όταν σταματήσουμε να οδηγάμε αυτοκίνητο, να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια για το καπρίτσιο μας, όταν σεβαστούμε ΟΛΟΙ τον πλανήτη που μας δώθηκε και τους συγκατοίκους μας πάνω σε αυτόν, αν και τότε δεν διορθωθεί το χάλι αυτό που ΕΜΕΙΣ καταντήσαμε τον κόσμο, τότε μόνο θα έχουμε το δικαίωμα ως άνθρωποι να ρίξουμε μια ευθύνη στο Θεό για την κατάσταση. Μέχρι τότε ας κοιτάξουμε καλύτερα τι κάνουμε εμείς για να πεθαίνουν συνάνθρωποί μας. Όταν ο Θεός πιστεύεται ως δύναμη ελπίδας, τότε είναι ανύπαρκτος και δήθεν επινοημένος από ονειροπόλους. Όταν είναι να απαλλαχθούμε από τις προσωπικές μας ευθύνες, τότε και υπάρχει Θεός και ευθύνεται για όλα. Αν αυτό δεν είναι το επιστέγασμα του ανθρώπινου κωλοπαιδισμού, τότε τι είναι; Όχι λοιπόν κύριοι και κυρίες, δεν αξίζουμε έναν καλύτερο κόσμο. Ας μας σκοτώσουν τα λάθη μας. Πάντως λάθη του Θεού δεν είναι.

Τί ωραία που τα λές τώρα που είσαι στην πλεονεκτική θέση του να έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα από μια οικογένεια με οικονομική άνεση. Ηθελα να ξερα αν θα έλεγες τα ίδια αν αργοπέθαινες από την πείνα επειδή ήσουν γκαντέμης και γεννήθηκες από μάνα αφρικάνα.
Το σημείο στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι τελικά ότι ο θεός ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ στη ζωή του ανθρώπου και απλα κάποια στιγμή θα ερθει η 2α παρουσία και θα κριθούμε όλοι μας. Θαύματα έχουν να γίνουν εδώ και 1975 χρόνια. Αν ήθελε ο Θεός να κάνει θαύμα θα έκανε κάτι σοβαρό και όχι επίδειξη ικανοτήτων κάτι που αποδοκίμαζε απο τότε. Γιατί δηλαδή τα θαύματα να συμβαίνουν μόνο στους ευήμερους? Χαθηκε να βρέξει λίγα σουβλάκια εκει πάνω από το Τσιμπουτι?
Ακριβώς επειδή δεν παρεμβαίνει κρατάμε την τύχη μας στα χέρια μας και πρέπει εφόσον είμαστε σε θέση ισχύος να βοηθάμε τον συνάνθρωπό μας. Τώρα αν είσαι γεννημένος αφρικανός, σόρρυ αλλά ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ. Κάνε καμια προσευχή μπας και σε σώσει καμιά unicef αλλιώς πηγαίνεις για 2α παρουσία απευθείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Όταν σταματήσουμε να οδηγάμε αυτοκίνητο, να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια για το καπρίτσιο μας, όταν σεβαστούμε ΟΛΟΙ τον πλανήτη που μας δώθηκε και τους συγκατοίκους μας πάνω σε αυτόν, αν και τότε δεν διορθωθεί το χάλι αυτό που ΕΜΕΙΣ καταντήσαμε τον κόσμο, τότε μόνο θα έχουμε το δικαίωμα ως άνθρωποι να ρίξουμε μια ευθύνη στο Θεό για την κατάσταση.


Δηλαδή το οτι υπάρχουν 50 διαφορετικές αρρωστειες εκεί, πείνα καθως τιποτα δεν φυτρωνει μες στην έρημο, κτλ, φταιει ο ανθρωπος με τα αμάξια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή είναι η σωστή λέξη που χαρακτηρίζει την ευθύνη μας για τον κόσμο,<<συλλογική>>!!!!
Και μετά από τόση συζήτηση έχω να πω ότι ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία με τα περισσότερα αδιάψευτα στοιχεία από όλες τις άλλες!!!

1) Όχι η ευθύνη ειναι δική μας, όχι των αφρικανών. ΕΜΕΙΣ επιλέξαμε να τους σκοτώνουμε καθε μέρα. Αυτοί όχι.
2) Καλά τα λες σοβαρα περι στοιχείων κτλ? Οι βουδιστες δλδ με τους γιογκι που κανουν παπάδες τί πρέπει να πουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
:!:
1) Όχι η ευθύνη ειναι δική μας, όχι των αφρικανών. ΕΜΕΙΣ επιλέξαμε να τους σκοτώνουμε καθε μέρα. Αυτοί όχι.
2) Καλά τα λες σοβαρα περι στοιχείων κτλ? Οι βουδιστες δλδ με τους γιογκι που κανουν παπάδες τί πρέπει να πουν?

Καλά εσύ μιλάμε είσαι ξέρω εγώ,ξέρω εγώ εντάξει!!!!Ξέρεις ρε τρελέ και για τους γιόγκι????
Θα ξέρεις λοιπόν ότι η γιόγκα είναι φιλοσοφία και όχι θρησκεία που απλώς επινοήθηκε σε εκείνα τα μέρη.Το γιόγκα αποτελείτε από 7 στάδια στα οποία μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος...στο 7 στάδιο έχεις φτάσει στο επίπεδο να ελένχεις και μερικούς μυς της καρδιάς και μπορείς και σταματάς την καρδιά σου για μερικά λεπτά έτσι ώστε ένας γιατρός να σε περάσει για νεκρό,μπορείς ακόμα να κρατήσεις την αναπνοή σου για κανά μισάωρο και τελός οι αυτοί που έχουν φτάσει σε κορυφαίο πνευματικό επίπεδο βγαίνουν από το κορμί τους και το κοιτάνε!!!!!!!:!:

Το θέμα όμως δεν είναι εκεί.Για να προσεγγίσεις το γιόγκα και να γίνεις γιόγκι υπάρχουν 2 οδοί.
α)μέσω της θρησκείας,που έτσι τον προσεγγίζουν οι ινδουΪστές
β)μέσω της λογικής και αυτοσυγκέντρωσεις...

Υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες που είναι γιόγκι,λίγοι είναι όμως έβδομου επιπέδου!!Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν προσεγγίσαν την γιόγκα μέσω του ινδουΪσμού.Οι περισσότεροι,αν όχι όλοι,έχουν περάσει αρκετά χρόνια στο θιβέτ...

Θέλω λοιπόν να σου πω ότι δεν έχει καμμία σχέση με την θρησκεία και ο καθένας,και εσύ εάν θέλειςμπορείς, χωρίς φυσικά πότε να ασχοληθείς με τον ινδουΪσμο!!


Όσο για το αν δεν καταλαβαίνεις τον όρο συλλογική τότε άνοιξε ένα λεξικό...
Προσπαθήσαμε εγώ,ο miv και η annoula να σου λύσουμε όσες απορίες μας εξέθεσες αλλά συγνώμη δεν θέλεις να ακούσεις και απλά ρωτάς μέχρι να καταφέρεις <<να μας την πεις>>.
Ένα τελευταίο παράδειγμα που έχω να σου δώσω:είσαι σε μία ομάδα ποδοσφαίρου και παίζεις.Είσαι ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου και τα έχεις δώσει όλα....Ο ομάδα σου προκρίνεται μέχρι που τελευταία στιγμή ένας μαλάκας από την ομάδα σου βάζει αυτογκολ την τελευταία στιγμή και χάνεις..
Εσύ τι φταις,γιατί να πληρώσεις την μαλακία του άλλου,σε ρώτησε κανείς αν θες να παίξει ο άλλος,γιατί εσύ αφού δεν έφτεγες σε τίποτα?
Γιατί πολύ απλά το άθλημα είναι συλλογικό,ομαδικό ή όπως θες πες το.Ότι καλό κάνεις σε προσωπικό επίπεδο,θα είναι εξίσου καλό και για την ομάδα,θες δεν θες,ενώ αντίθετα ότι βλακία κάνεις σε προσωπικό επίπεδο,θα είναι εξίσου κακό και για την ομάδα σου!!!!!!

Αλλιώς συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σου το εξηγήσω...
Και όσο αυτό που είπες αν είσουν εσύ στην θέση τους δεν θα τα έλεγες αυτά και εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς,έχεις απόλυτο δίκιο!Αλλά δεν θα τα έλεγα αυτά για θα μιλούσα με οργή,πόνο και θυμό και σε αυτά που θα έλεγα δεν θα μπορύσα να σκεφτώ(και με το δίκιο μου) ορθολογικά...
Το ότι πλέον ο Θεός περιμένει την δευτέρα παρουσία για να εμφανιστεί προσπαθώ να το προσπεράσω γιατί αρκετές βλασφημίες άκουσα για σήμερα και φτάνει!!!!!

Συγνώμη κιόλας ρε nikosl αν ψάχνεις έναν θεό,δεξί σου χέρι,ώστε την κάθε δικιά σου,δικιά μου και δικιά του μαλακία να την διορθώνει αμέσως,τότε ναι δεν υπάρχει θεός για εσένα!!!!!!!!Τα έχεις ζυγίσει λάθος τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τί ωραία που τα λές τώρα που είσαι στην πλεονεκτική θέση του να έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα από μια οικογένεια με οικονομική άνεση. Ηθελα να ξερα αν θα έλεγες τα ίδια αν αργοπέθαινες από την πείνα επειδή ήσουν γκαντέμης και γεννήθηκες από μάνα αφρικάνα.
Το σημείο στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι τελικά ότι ο θεός ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ στη ζωή του ανθρώπου και απλα κάποια στιγμή θα ερθει η 2α παρουσία και θα κριθούμε όλοι μας. Θαύματα έχουν να γίνουν εδώ και 1975 χρόνια. Αν ήθελε ο Θεός να κάνει θαύμα θα έκανε κάτι σοβαρό και όχι επίδειξη ικανοτήτων κάτι που αποδοκίμαζε απο τότε. Γιατί δηλαδή τα θαύματα να συμβαίνουν μόνο στους ευήμερους? Χαθηκε να βρέξει λίγα σουβλάκια εκει πάνω από το Τσιμπουτι?
Ακριβώς επειδή δεν παρεμβαίνει κρατάμε την τύχη μας στα χέρια μας και πρέπει εφόσον είμαστε σε θέση ισχύος να βοηθάμε τον συνάνθρωπό μας. Τώρα αν είσαι γεννημένος αφρικανός, σόρρυ αλλά ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ. Κάνε καμια προσευχή μπας και σε σώσει καμιά unicef αλλιώς πηγαίνεις για 2α παρουσία απευθείας.

Πρώτα απ'ολα δεν γνωρίζεις ούτε την προσωπική μου ιστορία, ούτε την οικονομική μου κατάσταση κι αν νομίζεις οτι είμαι από τα παιδάκια που τα ταίζει ο μπαμπάς κι η μαμά για να μην ξέρουν τι συμβαίνει έξω από την πόρτα του σπιτιού τους, κάνεις λάθος. Αν παρ'ολα αυτά πραγματικά θεωρείς οτι μιλάω εκ του ασφαλούς και δεν έχω δικαίωμα να κρίνω μια κατάσταση, τότε προφανώς μην αναφέρεις ούτε εσύ τους αφρικάνους, γιατί είσαι ένας βολεμένος ευρωπαίος, όπως κι εγώ και η γνώση σου για την κατάσταση αυτή δεν υπερβαίνει στο ελάχιστο τη δική μου. Με το ίδιο δικαίωμα, λοιπόν, που εσύ κρίνεις την κατάσταση στον Τρίτο Κόσμο, την κρίνω κι εγώ.
Πρώτον, το οτι 1975 χρόνια έχουν να γίνουν θαύματα είναι ανακρίβεια. Προσωπικά η πίστη μου και η προσευχή μου με έχουν βοηθήσει πολλές φορές με τρόπο θαυματουργικό και δε νομίζω να είμαι ο μόνος. Τα καθημερινά θαύματα που βιώνουμε εμείς οι Χριστιανοί αποδεικνύουν περίτρανα οτι ο Θεός δεν σταμάτησε να κάνει θαύματα ποτέ, άσχετα αν ένας ελάχιστος αριθμός από αυτά καταγράφηκε και δίνει την ευκαιρία σε ορισμένους να λένε οτι υπήρξαν τα μοναδικά του θαύματα. Τον τρόπο με τον οποίο ΕΜΕΝΑ με έχει βοηθήσει η πίστη μου νομίζω οτι μπορώ να τον κρίνω εγώ. Αν φυσικά εσύ δεν πιστεύεις, μην περιμένεις και θαύμα.

Δηλαδή το οτι υπάρχουν 50 διαφορετικές αρρωστειες εκεί, πείνα καθως τιποτα δεν φυτρωνει μες στην έρημο, κτλ, φταιει ο ανθρωπος με τα αμάξια?

Εννοείται. Άλλωστε το aids, από το οποίο πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι του τρίτου κόσμου είναι ένας τεχνητός ιός που ξέφυγε από κάποιους εγκληματίες επιστήμονες που έκαναν πειράματα, με χρηματοδότηση και στήριξη από τις ανεπτυγμένες χώρες, χωρίς να λαβουν τα κατάλληλα μέτρα. Φυσικά η καταστροφή που έχει προκαλέσει ο τρόπος ζωής των ανεπτυγμένων χωρών οφείλεται σχεδόν για τα πάντα. Όταν η Αφρική είναι ο σκουπιδότοπος των ανεπτυγμένων και επηρεάζεται περισσότερο και με δραματικότερες συνέπειες από φαινόμενα που προκλήθηκαν από την ανάπτυξη των δυτικών χωρών (πχ. υπερθέρμανση του πλανήτη) τότε δε νομίζω οτι θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως ο καθένας απο μας έχει τις ευθύνες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εννοείται. Άλλωστε το aids, από το οποίο πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι του τρίτου κόσμου είναι ένας τεχνητός ιός που ξέφυγε από κάποιους εγκληματίες επιστήμονες που έκαναν πειράματα, με χρηματοδότηση και στήριξη από τις ανεπτυγμένες χώρες, χωρίς να λαβουν τα κατάλληλα μέτρα. Φυσικά η καταστροφή που έχει προκαλέσει ο τρόπος ζωής των ανεπτυγμένων χωρών οφείλεται σχεδόν για τα πάντα. Όταν η Αφρική είναι ο σκουπιδότοπος των ανεπτυγμένων και επηρεάζεται περισσότερο και με δραματικότερες συνέπειες από φαινόμενα που προκλήθηκαν από την ανάπτυξη των δυτικών χωρών (πχ. υπερθέρμανση του πλανήτη) τότε δε νομίζω οτι θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως ο καθένας απο μας έχει τις ευθύνες του.
αυτο που λές για το aids είναι μία απο τις αρκετές εκδοχές...Δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο αν και είναι πολύ πιθανό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως ακόμη κι αν δεν ισχύει αυτό, πράγμα αρκετά απίθανο, διότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά, δε μπορεί να αμφισβητήσει κανένας το ρόλο των καθημερινών συνηθειών εμάς των ανεπτυγμένων στην καταστροφή του Γ' κοσμου.
Άλλωστε είναι ήδη γνωστό και αποδεδειγμένο οτι πολλά αποικιακά κράτη, όπως το Βέλγιο, διέσπειραν ασθένειες με διάφορα πειράματα σε αφρικανικά κράτη που σε λίγα χρόνια θα εγκατέλειπαν. Πολλά από τα ίδια κράτη επίσης χρησιμοποιούν την Αφρική ως πυρηνικό σκουπιδότοπο με αντάλλαγμα μερικά εκατομμύρια δολλάρια στις πάμπτωχες χώρες. Το γεγονός οτι χρειάστηκε να καταφύγουμε στην πυρηνική ενέργεια για να λύσουμε το ενεργειακό, αλλά και η ίδια η ύπαρξη ενεργειακού προβλήματος νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανές οτι οφείλεται στις καθημερινές συνήθειες όλων μας.
Έχω ακούσει απο πολλούς αμερικάνους μακελάρηδες το επιχείρημα οτι "εμείς τους δίνουμε λεφτά που δεν έχουνε κι αυτοί μας απαλάσσουν από την πυρηνική βρώμα. Πολύ δίκαιο είναι." Δεν εξαγοράζονται τα πάντα με δολλάρια. Αυτό θέλει να περάσει, όμως, η νέα τάξη της Αμερικής που σε μεγάλο βαθμό χρησιμοποιεί την εγκληματική υποδαύλιση όλων των θρησκειών και εθνών από πληρωμένους "διεθνιστές" και "άθεους". Νομίζω οτι το γεγονός αυτό πρέπει λιγάκι να μας βάζει σε προβληματισμό γιατί ξαφνικά οι άθεοι έγιναν τόσοι πολλοί. Πάντως όχι γιατί ανακάλυψαν οτι ο Θεός και η θρησκεία δεν τους καλύπτει, τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ναι δεν αντιλέγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Κι όμως δεν θες να δεις την διαφορά...
Ο μουσουλμάνος και ο βουδιστής όταν ανατινάζονται γίνονται ήρωες της πατρίδος τους,πράγμα που και αυτό υποθάλπτει ένα εγωιστικό κίνητρο.Οι οικογένειες τους μετά γίνονται σεβαστές και με πολλές αβάντες....
Ειδικά οι οικογένειες των καμικάζοι έχουν μετά ξεχωριστοί θέση στην κοινωνία!!!!
Ενώ από την άλλη εκείνη την ώρα που ο χριστιανός αυτοκτονούσε ήξερε πως τα εγωιστικά κέρδη του θα επέλθουν αν απαρνηθεί την πίστη του.

Μάλλον εσύ θες να δημιουργήσεις διαφορά...
Υπάρχει πιο εγωκεντρικό πράγμα από το να πεθαίνει κάποιος για να κερδίσει αιώνια ζωή στην ουράνια βασιλεία του θεού; Για να μην αναφέρουμε την επίγεια αναγνώριση (άγιοι, όσιοι, μάρτυρες κλπ). Αν πάρουμε ως βάση τον εγωκεντρισμό πρώτοι έρχονται οι χριστιανοί (όχι βέβαια πως οι υπόλοιποι πάνε πίσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
πειτε τα ρε miv και isnogood ! αυτοι θελουν ενα Θεο να τους κανει ολα τα χατιρια και να ειναι ολα μελι γαλα ! δεν ειναι τζινι ο Θεος να σου πραγματοποιει επιθυμιες ! και ο κοσμος καταντησε ετσι γιατι ΕΜΕΙΣ τον καταντησαμε !!! δεχτειτε το πια ! ελεος....nikosl τι να σου πω αν μετα απο τοσα που σου εξηγησαμε γι αυτο το ερωτημα δεν καταλαβες....λυπαμαι....!
οσα για τα θαυματα...γινονται παρα πολλα...οποτε αν δεν ξερετε μην ειστε τοσο απολυτοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
πειτε τα ρε miv και isnogood ! αυτοι θελουν ενα Θεο να τους κανει ολα τα χατιρια και να ειναι ολα μελι γαλα ! δεν ειναι τζινι ο Θεος να σου πραγματοποιει επιθυμιες ! και ο κοσμος καταντησε ετσι γιατι ΕΜΕΙΣ τον καταντησαμε !!! δεχτειτε το πια ! ελεος....nikosl τι να σου πω αν μετα απο τοσα που σου εξηγησαμε γι αυτο το ερωτημα δεν καταλαβες....λυπαμαι....!
οσα για τα θαυματα...γινονται παρα πολλα...οποτε αν δεν ξερετε μην ειστε τοσο απολυτοι...
Για πές μου ένα. Αλλά δεν θέλω να ακούσω για άλλη μια φορά τι γινόταν παλιά αλλά τι γίνεται τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μάλλον εσύ θες να δημιουργήσεις διαφορά...
Υπάρχει πιο εγωκεντρικό πράγμα από το να πεθαίνει κάποιος για να κερδίσει αιώνια ζωή στην ουράνια βασιλεία του θεού; Για να μην αναφέρουμε την επίγεια αναγνώριση (άγιοι, όσιοι, μάρτυρες κλπ). Αν πάρουμε ως βάση τον εγωκεντρισμό πρώτοι έρχονται οι χριστιανοί (όχι βέβαια πως οι υπόλοιποι πάνε πίσω).

Πέθαναν για τις ιδέες τους και γι'αυτό που θεωρεί η θρησκεία τους ως σωστό. Με τη λογική σου θα έπρεπε να καταργήσουμε κάθε ιδεολογική θυσία. Άλλωστε κι οι επαναστάτες πέθαναν για έναν καλύτερο κόσμο, όχι για την πάρτη τους, δηλαδή τις επίγειες θυσίες. Ακριβώς το ίδιο κάνουν και οι Χριστιανοί, θεωρώντας οτι αν κερδίσουν οι ίδιοι τη βασιλεία του Θεού θα μπορέσουν να νουθετήσουν από ψηλά τους τυφλωμένους ανθρώπους ώστε να σταματήσουν την καταστροφή. Και πραγματικά σαν Χριστιανός πιστεύω στη μετα θάνατον ζωή. Αν θέλετε πραγματικά ενα Θεό που να βρέχει σουβλάκια, να διορθώνει κάθε δυστυχία που βασίζεται σε ανθρώπινα λάθη και να ταίζει ανθρώπους που άλλοι άνθρωποι προκάλεσαν την πείνα τους, τότε μάλλον ψάχνετε για μάγους κι όχι για Θεό. Με την ίδια λογική που ο άνθρωπος έχει την ελευθερία να κάνει το καλό χωρίς να παρέμβει ο Θεός, έχει και την ελευθερία να κάνει το κακό. Η επιλογή είναι δική του και καμία σοβαρή φιλοσοφία δεν θα μπορούσε να τηρεί δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Όσο για τον τελευταίο ισχυρισμό, νομίζω οτι είναι τελείως αστήρικτος, διότι οι μάρτυρες του Χριστιανισμού πέθαναν για τη Σωτηρία του Ανθρώπου, ενώ οι εγκληματίες καμικάζι που δήθεν εκπροσωπουν το αρχαίο Ισλαμ για να πάνε σε ένα τόπο όπου θα τρώνε ρύζι και θα έχουν γκόμενες.

Για πές μου ένα. Αλλά δεν θέλω να ακούσω για άλλη μια φορά τι γινόταν παλιά αλλά τι γίνεται τώρα.

Μην αμφισβητείς τα καθημερινά μικρά θαύματα χιλιάδων Χριστιανών, μεταξύ των οποίων κι εγώ, αν δεν έχεις γνώση. Ο Θεός δεν είναι επαγγελματίας θαυματοποιός, ούτε ταχυδακτυλουργός για να κάνει θεαματικά σόου. Ένα θαύμα είναι πάντα θαύμα, είτε μικρό, είτε μεγάλο, είτε καταγράφεται, είτε μένει στην αφάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πόσοι γνωρίζετε για τον αγιορίτη πατέρα που του ήρθε φλασιά και πήγε στην μέση της ερήμου και άνοιξε μοναστήρι.Εντελώς τυχαία σε ακτίνα 1 χιλιομέτρου γύρω από το μοναστήρι έχει δημιουργηθεί μία ώαση με τεράστια δέντρα και άφθωνω νερό που άμβλισε εντελώς τυχαία!!!

Πριν κάνεις post απλά για να απαντήσεις ψάξε και μετά αν μπορείς αμφισβητησέ το!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σορυ αλλα τα "θαυματα" για μενα δεν αποτελουν αποδειξη υπαρξης του Θεου, οσο και να προσπαθειτε. Αν δεν νιωσω την αναγκη η ιδια να πιστεψω κανενα λεγομενο θαυμα δε μπορει να με πεισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, σαν μεμονωμένη περίπτωση. Φυσικά βέβαια είναι θαύμα, αλλά κάποιος θα μπορούσε να πει, από κακή προαίρεση, οτι είναι τυχαίο. Τα καθημερινά θαύματα που βιώνουν οι Χριστιανοί και που κι εγώ, λόγω της πίστης μου έχω βιώσει, είναι τόσα πολλά που κάθε ισχυρισμός οτι ο Θεός δεν κάνει θαύματα είναι εντελώς βλακώδης και επιπόλαιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σορυ αλλα τα "θαυματα" για μενα δεν αποτελουν αποδειξη υπαρξης του Θεου, οσο και να προσπαθειτε. Αν δεν νιωσω την αναγκη η ιδια να πιστεψω κανενα λεγομενο θαυμα δε μπορει να με πεισει.

Για εμάς που Τον πιστεύουμε υπάρχει και κάνει θαύματα. Προφανώς για όσους δεν Τον πιστεύουν, όλα αυτά οφείλονται στην τύχη. Εμείς δεν περιμέναμε τα θαύματα για να πιστέψουμε. Η πίστη μας θαυματουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για εμάς που Τον πιστεύουμε υπάρχει και κάνει θαύματα. Προφανώς για όσους δεν Τον πιστεύουν, όλα αυτά οφείλονται στην τύχη. Εμείς δεν περιμέναμε τα θαύματα για να πιστέψουμε. Η πίστη μας θαυματουργεί.

Ε αυτο λεω κι εγω, δεν περιμενω κανενα θαυμα για να πιστεψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τα θαύματα που αναφέρετε είναι βλακείες τόσο επιστημονικά όσο και θεολογικά. Ο Χριστός ανέκαθεν κατέκρινε τις κινήσεις εντυπωσιασμού. Τα θαύματα τα έκανε για συγκεκριμένο σκοπο, για να δείξει ενα μικρό μόνο μέρος της της Βασιλείας του όταν επέλθει γι αυτό και αναφέρονται ως σημεία. Όλα τα άλλα ειναι ιστοριούλες για παιδάκια με κουδουνίστρες. Ο Χριστός δεν ανέφερε πουθενά ότι θα είναι πάνω από το κεφάλι μας να μας νταντεύει. Μας έδωσε το δικαίωμα της διαχείρισης της ζωής μας, όχι όμως του θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χεστήκαμε για το τι είναι επιστημονικά Νίκο μου...Πραγματικά χεστήκαμε.
Όσο για το άλλο που λες, νομίζω οτι με επαναλαμβάνεις. Τα περισσότερα θαύματα είναι όσα δεν γνωρίζετε. Εγώ προσωπικά έχω βιώσει πολλά για τον εαυτό μου. Λες όμως ανακρίβειες, διότι άλλο πράγμα το αυτεξούσιο κι άλλο πράγμα η θεική χείρα βοηθείας μετά από βαθιά πίστη. Άλλωστε η πίστη είναι το υπόβαθρο για τη Σωτηρία της Ψυχής.
Αυτό που λες για το θάνατο είναι θεολογικά και χριστιανικά άτοπο, διότι για τους Χριστιανούς δεν υφίσταται βιολογικός θάνατος...Ίσα-ίσα που η κοίμηση είναι το μέσο με το οποίο η ψυχή απαλάσσεται από τους σαρκικούς πειρασμούς και προετοιμάζεται για τη Δευτέρα Παρουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ας εκφρασω την γνωμη μου πιστευω πως δεν υπαρχει αλλα μπορει να υπηρξε καποτε ο Χριστος και οι ανθρωποι να τον εκαναν θεο για να εξηγησουν τα προβληματα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top