Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
δεν το εγραψες καπου...αλλα ρωτησα και δεν απαντησατε...πες μου λοιπον εσυ ποιο θεωρεις το ανωτερο ον για να μην παρεξηγουμαστε κιολας...δεν ειπα οτι ο Θεος εχει τετοιες αναγκες...ο Θεος ειναι πνευμα...δεν εχει υλικη υποσταση....αυτο γραφει η Π.Δ. κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν Του..δλδ τα συναισθηματα,η λογικη και ολα αυτα...

Εγώ πιστεύω στον Χριστό και έχω ώς οδηγό τη διδασκαλία του. Με ό,τι έχει πει Χριστός συμφωνώ. (δεν ανέφερε πώς δημιούργησε τον κόσμο, ούτε ότι θα σώσει όσους πάνε εκκλησία, άλλοι γράφανε μπούρδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ωραια.ο Χριστος ομως ειπε οτι ειναι υιος του Θεου...αυτο δεν το πιστευεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
nikosl θα σου απαντίσω εγώ αλλά μετά φεύγω γιατί έχω και διάβασμα και φροντηστίρια...
Ο Χριστιανικός Θεός αγαπούσε τόσο πολύ τον άνθρωπο που του έδωσε την πλήρη ελευθερία!!Αυτό είναι όλο το δόγμα της πίστης μας,το δικαίωμα της επιλογής...
Δεν υπάρχουν όρια και δεν θα μπορούσε άλλωστε πάνω στις αποφάσεις μας,μπορούμε να πάμε και να σκοτώσουμε όποιον θέλουμε ενώ την ίδια στιγμή μπορούμε να σώσουμε κάποιον από τον θάνατο.Σκέψου τον Θεό αν σε κάθε λάθος μας θα παρέμβαινε και το διόρθωνε!!!!!Μας παρέδωσε την γη και είπε χρησιμοποιήστε την αλλήν μην την καταστρέψετε...μήπως φταίει και ο Θεός για το φαινόμενο του θερμοκηπίου????????Εγώ,εσύ,αυτοί φταίνε για το ότι παιδάκια στην Αφρική πεινάνε και πεθαίνουν....

Μία μέρα στο γυμνάσιο είχαμε πάει στο τοπικό θέατρο και μας μίλησε η κυρία που έχει το παιδικό χωριό SoS.Από τότε τα λόγια της τα θυμάμαι καθαρά:
Ηταν μας λέει ένας άνθρωπος που είχε όλες τις ανέσεις του,ήταν πονόψυχος,σοβαρός,σωστός,πήγαινε στην εκκλησία και νήστευε!
Μία μέρα γυρνώντας από το σινεμά είδε ένα παιδάκι να ζητιανεύει και να τρώει από τα σκουπίδια!!!!
Γύρισε σπίτι στεναχωριμένος,και αφού το σκέφτηκε στράφηκε προς τον Θεό του και είπε:Γιατί Θεέ μου δεν κανείς κάτι για αυτό το παιδάκι και για όλα τα παιδάκια σαν αυτό.
Έπεσε κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε ο Θεός του απάντησε:
KI ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ....
ΤΙ ρώτησε τρομοκρατημένος ο άνρωπος...

ΕΣΕΝΑ του απάντησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ωραια.ο Χριστος ομως ειπε οτι ειναι υιος του Θεου...αυτο δεν το πιστευεις ;

Εφόσον είπα ότι συμφωνώ με την διδασκαλία του Χριστού, προφανώς και συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
nikosl θα σου απαντίσω εγώ αλλά μετά φεύγω γιατί έχω και διάβασμα και φροντηστίρια...
Ο Χριστιανικός Θεός αγαπούσε τόσο πολύ τον άνθρωπο που του έδωσε την πλήρη ελευθερία!!Αυτό είναι όλο το δόγμα της πίστης μας,το δικαίωμα της επιλογής...
Δεν υπάρχουν όρια και δεν θα μπορούσε άλλωστε πάνω στις αποφάσεις μας,μπορούμε να πάμε και να σκοτώσουμε όποιον θέλουμε ενώ την ίδια στιγμή μπορούμε να σώσουμε κάποιον από τον θάνατο.Σκέψου τον Θεό αν σε κάθε λάθος μας θα παρέμβαινε και το διόρθωνε!!!!!Μας παρέδωσε την γη και είπε χρησιμοποιήστε την αλλήν μην την καταστρέψετε...μήπως φταίει και ο Θεός για το φαινόμενο του θερμοκηπίου????????Εγώ,εσύ,αυτοί φταίνε για το ότι παιδάκια στην Αφρική πεινάνε και πεθαίνουν....

Μία μέρα στο γυμνάσιο είχαμε πάει στο τοπικό θέατρο και μας μίλησε η κυρία που έχει το παιδικό χωριό SoS.Από τότε τα λόγια της τα θυμάμαι καθαρά:
Ηταν μας λέει ένας άνθρωπος που είχε όλες τις ανέσεις του,ήταν πονόψυχος,σοβαρός,σωστός,πήγαινε στην εκκλησία και νήστευε!
Μία μέρα γυρνώντας από το σινεμά είδε ένα παιδάκι να ζητιανεύει και να τρώει από τα σκουπίδια!!!!
Γύρισε σπίτι στεναχωριμένος,και αφού το σκέφτηκε στράφηκε προς τον Θεό του και είπε:Γιατί Θεέ μου δεν κανείς κάτι για αυτό το παιδάκι και για όλα τα παιδάκια σαν αυτό.
Έπεσε κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε ο Θεός του απάντησε:
KI ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ....
ΤΙ ρώτησε τρομοκρατημένος ο άνρωπος...

ΕΣΕΝΑ του απάντησε

Εγώ φταίω, το παιδί όμως την πληρώνει χωρίς να το ρωτήσει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ωραια αρα δεν καταλαβαινω σε τι εισαι αντιθετος ; με μπερδεψες ! :what:
τελειο isnogood !
παιδια κι εγω πρεπει να φυγω...θα μπω παλι αυριο ! γεια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Άκουσα ότι πιστεύουμε γιατί φοβόμαστε τον θάνατο.Όλα για να μην πεθάνουμε...Με ιστορικά στοιχεία(αφού αυτά ψάχνετε) χριστιανοί που στην συνέχεια γίνανε Άγιοι ριχτήκαν στα λιοντάρια για την πίστη τους ενώ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τους είχε δωθεί η δυνατότητα να απαρνηθούν τον Χριστιανικό Θεό και να τους αφήσουν ελεύθερους...αυτοί όμως με μία δύναμη που ξεπερνάει την ανθρώπινη συνέχισαν να ψέλνουν την ώρα τους τρώγαν τα λιοντάρια.....κάποιος να το αμφισβητήση?(ρωτήστε τον φυσικό σας πως έγινε)
Και οι Κουμουνιστές τραγουδούσαν τη Διεθνή όταν τους εκτελούσαν. Και οι Μουσουλμάνοι ζώνονται με εκρηκτικά προσεύχονται και ανατινάζονται. Και οι Βουδιστές αυτοπυρπολούνται. Δεν σημαίνει κάτι αυτό που λες. Η πίστη μπορεί να δώσει τεράστια δύναμη σε έναν άνθρωπο είτε είναι πίστη σε ένα θεό είτε είναι πίστη σε μια ιδέα είτε σε οτιδήποτε....

Α, δεν νομίζω ένας φυσικός να μπορέσει να απαντήσει αυτήν την ερώτηση σωστά με τέτοια ερώτηση. Ένας θεολόγος θα την απαντούσε καλύτερα...

Μόνο που ο κομουνιστής την ώρα που τον εκτελούσαν δεν είχε το δικαίωμα να πει ξαφνικά ότι δεν είμαι κομουνιστής και να τον αφήσουν αμέσως ελεύθερο...
Και σε αυτό που είπα για τους αγίους ξέχασα να αναφέρω ότι αν απαρνιόντουσαν την χριστιανική πίστη την τελευταία στιγμή όχι μόνο θα σωζόταν αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις θα του δινόταν αξιώματα,λεφτά και εξουσία!
Μου φένεται λίγο πιο δύσκολη επιλογή από αυτήν που προανέφερες εσΥ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ειμαι τελείως αντίθετος με την παλιά διαθήκη και τις δηθεν "αλληγορίες" που περιέχει και που ποτέ δεν επιβεβαίωσε ο Χριστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγώ φταίω, το παιδί όμως την πληρώνει χωρίς να το ρωτήσει κανένας.

Προσπάθησε να το διορθώσεις και μετά από λίγα χρόνια δεν θα φταις,ούτε το παιδί θα φταίει,γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχουν άλλα τέτοια παιδιά!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ειμαι τελείως αντίθετος με την παλιά διαθήκη και τις δηθεν "αλληγορίες" που περιέχει και που ποτέ δεν επιβεβαίωσε ο Χριστός.

Αιεντέ!!!!!!!Εγώ δεν μιλάω για τους προφήτες προ Χριστού.Μιλάω για τους αποστόλους και τους Αγίους μετάΧριστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Προσπάθησε να το διορθώσεις και μετά από λίγα χρόνια δεν θα φταις,ούτε το παιδί θα φταίει,γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχουν άλλα τέτοια παιδιά!!!!!!

Καλά εντάξει σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και μου λές ευχολόγια.
Όπως έχω την επιλογή να αυτοκτονήσω γιατί δεν έχω την επιλογή να ζήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μόνο που ο κομουνιστής την ώρα που τον εκτελούσαν δεν είχε το δικαίωμα να πει ξαφνικά ότι δεν είμαι κομουνιστής και να τον αφήσουν αμέσως ελεύθερο...
Και σε αυτό που είπα για τους αγίους ξέχασα να αναφέρω ότι αν απαρνιόντουσαν την χριστιανική πίστη την τελευταία στιγμή όχι μόνο θα σωζόταν αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις θα του δινόταν αξιώματα,λεφτά και εξουσία!
Μου φένεται λίγο πιο δύσκολη επιλογή από αυτήν που προανέφερες εσΥ!!!

Και ο Μουσουλμάνος μπορεί να μην ανατιναχτεί. Και ο Βουδιστής μπορεί να μην αυτοπυρποληθεί. Και ένα φίλαθλος μπορεί να μην σκοτώσει και να μην σκοτωθεί για την ομάδα του (γιατί και αυτό πίστη σε κάτι είναι). Δε σημαίνει τίποτα αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Και ο Μουσουλμάνος μπορεί να μην ανατιναχτεί. Και ο Βουδιστής μπορεί να μην αυτοπυρποληθεί. Και ένα φίλαθλος μπορεί να μην σκοτώσει και να μην σκοτωθεί για την ομάδα του (γιατί και αυτό πίστη σε κάτι είναι). Δε σημαίνει τίποτα αυτό που λες.

Κι όμως δεν θες να δεις την διαφορά...
Ο μουσουλμάνος και ο βουδιστής όταν ανατινάζονται γίνονται ήρωες της πατρίδος τους,πράγμα που και αυτό υποθάλπτει ένα εγωιστικό κίνητρο.Οι οικογένειες τους μετά γίνονται σεβαστές και με πολλές αβάντες....
Ειδικά οι οικογένειες των καμικάζοι έχουν μετά ξεχωριστοί θέση στην κοινωνία!!!!
Ενώ από την άλλη εκείνη την ώρα που ο χριστιανός αυτοκτονούσε ήξερε πως τα εγωιστικά κέρδη του θα επέλθουν αν απαρνηθεί την πίστη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλά εντάξει σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και μου λές ευχολόγια.
Όπως έχω την επιλογή να αυτοκτονήσω γιατί δεν έχω την επιλογή να ζήσω?

Ευχολογία θα είναι όσο δεν το πιστεύεις και απλά γρινιάζεις όπως όλοι μας.Αν το είχαμε πιστέψει όλοι μας δεν θα ήταν ευχολογία αλλά πραγματικότητά.Και δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο αυτό το θέμα, είτε το κάνουμε πραγματικότητα είτε καθόμαστε σε ένα forum(καλή ώρα) και μοιρολογάμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αυτό εννοώ...Δεν ξέρω...Μπορεί να ήρθε αλλά τα πράγματα να μην έγιναν όπως ακριβώς τα λένε...Θαύματα, αναστάσεις κλπ κλπ,....

οι πιο αξιόπιστες πηγές για τους ιστορικούς που μελετούν τον Χριστό είναι αυτές από ανθρώπους που δεν τον ακολούθησαν και δεν τον πίστεψαν, και αυτό γιατί αυτοί θα είναι αντικειμενικότεροι από τους ανθρώπους που τον πίστεψαν και πήγαιναν μαζί του. αυτοί οι άνθρωποι μίλησαν για την ζωή του και για τα θαύματα του. οπότε όσο αφορά τα θαύματα υπάρχουν ομολογίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ουτε σχολιασαν τι το παραλογο διδασκει η θρησκεια, ουτε ποιος αλλος εχει πει αυτα που ειπε ο Χριστος και κυριοτερα το : ειμαι υιος του Θεου...
απαντηστε αν θελετε...για να καταλαβω κι εγω...

Διδασκει οτι υπαρχει θεος και οτι αυτος εχει φτιαξει το συμπαν. Παραλογο δεν ειναι? Εξηγειται με τη λογικη? Αν δεν ηταν παραλογο θα το ειχαμε αποδειξει!

Παντως, εγω πιστευω γενικως οτι η διδασκαλια περι "αγαπατε αλληλους" ειναι ουτοπικη. Ποσοι ανθρωποι εχουν τη δυνατοτητα να νοιαζονται για το συνανθρωπο τους το ιδιο με τον εαυτο τους? Οσο για το υιος του Θεου, που θες να ξερουμε ποιος αλλος μπορει να το εχει πει; Ο καθενας ο,τι του κατεβει μπορει να πει, δε μου φαινεται και ιδιαιτερα σημαντικη ερωτηση, ή που μπορει να δειξει κατι τελοσπαντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ευχολογία θα είναι όσο δεν το πιστεύεις και απλά γρινιάζεις όπως όλοι μας.Αν το είχαμε πιστέψει όλοι μας δεν θα ήταν ευχολογία αλλά πραγματικότητά.Και δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο αυτό το θέμα, είτε το κάνουμε πραγματικότητα είτε καθόμαστε σε ένα forum(καλή ώρα) και μοιρολογάμε!!


Τελευταία φορά που σου θέτω το ερώτημα. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις απλά πές το.

Η εκκλησία λέει ότι ο Θεός σέβεται τη γνώμη του ανθρώπου και δεν παρεμβαίνει. Ωραία το ερώτημα που θέτω είναι:

Το 3 χρονο παιδί στην αφρική που λιμοκτονεί θέλει να ζήσει. Γιατί δεν σέβεται ο Θεός την επιλογή του? Τι εφταιξε δηλαδή αυτό και γεννηθηκε στην αφρική και εγώ γεννήθηκα εδώ? Δεν είναι αυτή άνιση μεταχείριση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εντάξει σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και μου λές ευχολόγια.
Όπως έχω την επιλογή να αυτοκτονήσω γιατί δεν έχω την επιλογή να ζήσω?

Τελευταία φορά που σου θέτω το ερώτημα. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις απλά πές το.

Η εκκλησία λέει ότι ο Θεός σέβεται τη γνώμη του ανθρώπου και δεν παρεμβαίνει. Ωραία το ερώτημα που θέτω είναι:

Το 3 χρονο παιδί στην αφρική που λιμοκτονεί θέλει να ζήσει. Γιατί δεν σέβεται ο Θεός την επιλογή του? Τι εφταιξε δηλαδή αυτό και γεννηθηκε στην αφρική και εγώ γεννήθηκα εδώ? Δεν είναι αυτή άνιση μεταχείριση?

Το αυτεξούσιο που έδωσε ο Θεός στον άνθρωπο είναι συλλογικό, όχι ατομικό. Προφανώς λοιπόν, για λάθη εκπεσόντων ανθρώπων πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε. Το γεγονός αυτό υπάρχει στη θρησκεία μας για να ισχυροποιήσει το μαζικό αγώνα που έχει αποτελέσματα και να μην αφήνει την ευκολία στον άνθρωπο οτι "εντάξει μωρέ, ό,τι είναι να κάνω θα το κάνω μονος μου." Χαρακτηριστικό της χριστιανικής φιλοσοφίας είναι οτι δεν υπάρχει μονάδα στον αγώνα για καλύτερο κόσμο, αλλά σύνολο. Όταν λοιπόν σκάνε μύτη οι αχάριστοι υποκριτές κομμουνιστές, το παίζουν άθεοι ενώ στην ουσία λένε ό,τι είπε κι ο Χριστός 20 αιώνες μετά, πραγματικά αυτό ισχυροποιεί την άποψή μου οτι ο άνθρωπος δεν αξίζει έναν καλύτερο κόσμο, τον έχασε οριστικά και δεν δέχομαι ούτε μία κατηγορία για το Θεό, τη στιγμή που καθένας απο μας καθημερινά συντελεί στους νεκρούς και τα θύματα του Τρίτου Κόσμου. Όταν σταματήσουμε να οδηγάμε αυτοκίνητο, να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια για το καπρίτσιο μας, όταν σεβαστούμε ΟΛΟΙ τον πλανήτη που μας δώθηκε και τους συγκατοίκους μας πάνω σε αυτόν, αν και τότε δεν διορθωθεί το χάλι αυτό που ΕΜΕΙΣ καταντήσαμε τον κόσμο, τότε μόνο θα έχουμε το δικαίωμα ως άνθρωποι να ρίξουμε μια ευθύνη στο Θεό για την κατάσταση. Μέχρι τότε ας κοιτάξουμε καλύτερα τι κάνουμε εμείς για να πεθαίνουν συνάνθρωποί μας. Όταν ο Θεός πιστεύεται ως δύναμη ελπίδας, τότε είναι ανύπαρκτος και δήθεν επινοημένος από ονειροπόλους. Όταν είναι να απαλλαχθούμε από τις προσωπικές μας ευθύνες, τότε και υπάρχει Θεός και ευθύνεται για όλα. Αν αυτό δεν είναι το επιστέγασμα του ανθρώπινου κωλοπαιδισμού, τότε τι είναι; Όχι λοιπόν κύριοι και κυρίες, δεν αξίζουμε έναν καλύτερο κόσμο. Ας μας σκοτώσουν τα λάθη μας. Πάντως λάθη του Θεού δεν είναι.

Διδασκει οτι υπαρχει θεος και οτι αυτος εχει φτιαξει το συμπαν. Παραλογο δεν ειναι? Εξηγειται με τη λογικη? Αν δεν ηταν παραλογο θα το ειχαμε αποδειξει!

Παντως, εγω πιστευω γενικως οτι η διδασκαλια περι "αγαπατε αλληλους" ειναι ουτοπικη. Ποσοι ανθρωποι εχουν τη δυνατοτητα να νοιαζονται για το συνανθρωπο τους το ιδιο με τον εαυτο τους? Οσο για το υιος του Θεου, που θες να ξερουμε ποιος αλλος μπορει να το εχει πει; Ο καθενας ο,τι του κατεβει μπορει να πει, δε μου φαινεται και ιδιαιτερα σημαντικη ερωτηση, ή που μπορει να δειξει κατι τελοσπαντων.


Το έχουμε ήδη πει οτι ξεφεύγει από την ανθρώπινη λογική η θρησκεία και γι'αυτο δε μπαίνει ουτε σε εργαστήρια, ούτε σε μικροσκόπια.
Εντάξει ναι, όπως σχεδόν όλες οι ιδεατές φιλοσοφίες, έτσι και ο Χριστιανισμός έχει στοιχεία ουτοπικά. Επειδή όμως στόχος δεν είναι η Ιθάκη, αλλά το ταξίδι, δεν είπε κανείς οτι πρέπει να γίνουμε όλοι τέλειοι. Άλλωστε αυτό συντηρεί έναν αέναο κύκλο προσπαθειών και αγώνων που βασανίζουν τον άνθρωπο εδώ και χιλιάδες χρόνια. Το ζητούμενο της θρησκείας μας είναι να φτάσεις στα μισά από όσα λέει. Τότε ο κόσμος θα βελτιωθεί θεαματικά. Σκοπός είναι να κινείσαι προς αυτήν την κατεύθυνση, όχι να φτάνεις στο τέρμα.
Το γεγονός πάντως οτι αποδέχεσαι οτι δεν θα μπορούσες να νοιαστείς για τον άλλο, όπως τον εαυτό σου, τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, με όλο το θάρρος, σου αφαιρεί κάθε δικαίωμα να πεις ποτέ οτι φταίει άλλος εκτός από τον άνθρωπο για την κατάντια του κόσμου. Όχι οτι το είπες, απλώς το αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το έχουμε ήδη πει οτι ξεφεύγει από την ανθρώπινη λογική η θρησκεία και γι'αυτο δε μπαίνει ουτε σε εργαστήρια, ούτε σε μικροσκόπια.

Εντάξει ναι, όπως σχεδόν όλες οι ιδεατές φιλοσοφίες, έτσι και ο Χριστιανισμός έχει στοιχεία ουτοπικά. Επειδή όμως στόχος δεν είναι η Ιθάκη, αλλά το ταξίδι, δεν είπε κανείς οτι πρέπει να γίνουμε όλοι τέλειοι. Άλλωστε αυτό συντηρεί έναν αέναο κύκλο προσπαθειών και αγώνων που βασανίζουν τον άνθρωπο εδώ και χιλιάδες χρόνια. Το ζητούμενο της θρησκείας μας είναι να φτάσεις στα μισά από όσα λέει. Τότε ο κόσμος θα βελτιωθεί θεαματικά. Σκοπός είναι να κινείσαι προς αυτήν την κατεύθυνση, όχι να φτάνεις στο τέρμα.

Tο γεγονός πάντως οτι αποδέχεσαι οτι δεν θα μπορούσες να νοιαστείς για τον άλλο, όπως τον εαυτό σου, τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, με όλο το θάρρος, σου αφαιρεί κάθε δικαίωμα να πεις ποτέ οτι φταίει άλλος εκτός από τον άνθρωπο για την κατάντια του κόσμου. Όχι οτι το είπες, απλώς το αναφέρω.

Ναι σαφως δεν υποστηριζω οτι μπορουμε να φτασουμε σε τελειοτητα, ομως αναρωτιεμαι ποσοι ανθρωποι που δηλωνουν χριστιανοι πραγματι προσπαθουν να βελτιωθουν στον τομεα του "αγαπατε αλληλους". Μου φαινεται οτι αν εκαναν προσπαθεια πολλοι θα βελτιωνοταν οντως ο κοσμος. Εδω κολλαει αυτο που ειπε πριν ο Πετρος, για τους "ψευτο-χριστιανους".

Οσο για αυτο που λες, μιας και το αναφερεις ας πω τη γνωμη μου. Εγω πιστευω οτι ο ανθρωπος εχει πληρη ευθυνη για την καταντια του κοσμου, μιας και ετσι κι αλλιως τεινω στο οτι αν υπαρχει Θεος, δεν καθεται πανω απο τα κεφαλια μας, με την εννοια του οτι δεν μας δημιουργησε αυτος, αλλα οτι δημιουργησε το συμπαν και απο το συμπαν δημιουργηθηκαμε. Οσο για το αν νοιαζομαι για τους αλλους ειναι σχετικο, για αλλους νοιαζομαι για αλλους οχι, οπως ολος ο κοσμος (πλην μειοψηφιων, για να μην ειμαστε απολυτοι). Αν δω φτωχο/ναρκομανη στο δρομο συνηθως δινω, εκτος αν βιαζομαι πολυ, ή αν πρεπει να ανοιξω πορτοφολι -δε μου αρεσει να ψαχνω μπροστα τους (αν και μαλλον πρεπει να το αναθεωρησω αυτο) μιας και σιγουρα μου περισσευουν στην παρουσα μη-φοιτητικη φαση ( :P ) .
Παρ'ολα αυτα , το αγαπατε αλληλους δεν αναφερεται μονο στους μη-εχοντες ε.Το δυσκολο δεν ειναι να δωσεις σε καποιον για τον οποιο αισθανεσαι λυπηση, αλλα να νοιαζεσαι και για αυτους που ειναι στην ιδια, ή καλυτερη κατασταση απο σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το αυτεξούσιο που έδωσε ο Θεός στον άνθρωπο είναι συλλογικό, όχι ατομικό. Προφανώς λοιπόν, για λάθη εκπεσόντων ανθρώπων πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε. Το γεγονός αυτό υπάρχει στη θρησκεία μας για να ισχυροποιήσει το μαζικό αγώνα που έχει αποτελέσματα και να μην αφήνει την ευκολία στον άνθρωπο οτι "εντάξει μωρέ, ό,τι είναι να κάνω θα το κάνω μονος μου." Χαρακτηριστικό της χριστιανικής φιλοσοφίας είναι οτι δεν υπάρχει μονάδα στον αγώνα για καλύτερο κόσμο, αλλά σύνολο. Όταν λοιπόν σκάνε μύτη οι αχάριστοι υποκριτές κομμουνιστές, το παίζουν άθεοι ενώ στην ουσία λένε ό,τι είπε κι ο Χριστός 20 αιώνες μετά, πραγματικά αυτό ισχυροποιεί την άποψή μου οτι ο άνθρωπος δεν αξίζει έναν καλύτερο κόσμο, τον έχασε οριστικά και δεν δέχομαι ούτε μία κατηγορία για το Θεό, τη στιγμή που καθένας απο μας καθημερινά συντελεί στους νεκρούς και τα θύματα του Τρίτου Κόσμου. Όταν σταματήσουμε να οδηγάμε αυτοκίνητο, να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια για το καπρίτσιο μας, όταν σεβαστούμε ΟΛΟΙ τον πλανήτη που μας δώθηκε και τους συγκατοίκους μας πάνω σε αυτόν, αν και τότε δεν διορθωθεί το χάλι αυτό που ΕΜΕΙΣ καταντήσαμε τον κόσμο, τότε μόνο θα έχουμε το δικαίωμα ως άνθρωποι να ρίξουμε μια ευθύνη στο Θεό για την κατάσταση. Μέχρι τότε ας κοιτάξουμε καλύτερα τι κάνουμε εμείς για να πεθαίνουν συνάνθρωποί μας. Όταν ο Θεός πιστεύεται ως δύναμη ελπίδας, τότε είναι ανύπαρκτος και δήθεν επινοημένος από ονειροπόλους. Όταν είναι να απαλλαχθούμε από τις προσωπικές μας ευθύνες, τότε και υπάρχει Θεός και ευθύνεται για όλα. Αν αυτό δεν είναι το επιστέγασμα του ανθρώπινου κωλοπαιδισμού, τότε τι είναι; Όχι λοιπόν κύριοι και κυρίες, δεν αξίζουμε έναν καλύτερο κόσμο. Ας μας σκοτώσουν τα λάθη μας. Πάντως λάθη του Θεού δεν είναι.




Το έχουμε ήδη πει οτι ξεφεύγει από την ανθρώπινη λογική η θρησκεία και γι'αυτο δε μπαίνει ουτε σε εργαστήρια, ούτε σε μικροσκόπια.
Εντάξει ναι, όπως σχεδόν όλες οι ιδεατές φιλοσοφίες, έτσι και ο Χριστιανισμός έχει στοιχεία ουτοπικά. Επειδή όμως στόχος δεν είναι η Ιθάκη, αλλά το ταξίδι, δεν είπε κανείς οτι πρέπει να γίνουμε όλοι τέλειοι. Άλλωστε αυτό συντηρεί έναν αέναο κύκλο προσπαθειών και αγώνων που βασανίζουν τον άνθρωπο εδώ και χιλιάδες χρόνια. Το ζητούμενο της θρησκείας μας είναι να φτάσεις στα μισά από όσα λέει. Τότε ο κόσμος θα βελτιωθεί θεαματικά. Σκοπός είναι να κινείσαι προς αυτήν την κατεύθυνση, όχι να φτάνεις στο τέρμα.
Το γεγονός πάντως οτι αποδέχεσαι οτι δεν θα μπορούσες να νοιαστείς για τον άλλο, όπως τον εαυτό σου, τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, με όλο το θάρρος, σου αφαιρεί κάθε δικαίωμα να πεις ποτέ οτι φταίει άλλος εκτός από τον άνθρωπο για την κατάντια του κόσμου. Όχι οτι το είπες, απλώς το αναφέρω.

Respect:no1::no1:
Ακριβώς αυτή είναι η σωστή λέξη που χαρακτηρίζει την ευθύνη μας για τον κόσμο,<<συλλογική>>!!!!
Και μετά από τόση συζήτηση έχω να πω ότι ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία με τα περισσότερα αδιάψευτα στοιχεία από όλες τις άλλες!!!
Και δυστυχώς για τους χριαστιανούς που πραγματικά πιστεύουνε επέρχονται δύσκολες εποχές???
Όταν χτιστή ο ναός του σολομόντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top