Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
παντως δε καταλαβαινω γιατι μπαινουν σε σχολες που απαιτουν μαθηματικη σκεψη κατι το οποιο μισουν και ετσι τρωνε τζαμπα τις θεσεις αυτων που θελουν και μπορουν γιατι στην πραγματικοτητα θα μπουν και δε θα μπορεσουν να την τελειωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις πολλά ψυχολογικά προβλήματα για να μιζεριάζεις μέσα σε ένα φόρουμ ελπίζοντας να βρεις το δίκιο σου...

γενικώς μιλάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
παντως δε καταλαβαινω γιατι μπαινουν σε σχολες που απαιτουν μαθηματικη σκεψη κατι το οποιο μισουν και ετσι τρωνε τζαμπα τις θεσεις αυτων που θελουν και μπορουν γιατι στην πραγματικοτητα θα μπουν και δε θα μπορεσουν να την τελειωσουν
εχεις απολυτο δικαιο θα σου πω ενα παραδειγμα: εχω μια θεια που πια ειναι πτυχιουχος μαθηματικος τελειωσε το καλοκαιρι ε δεν ηταν το ονειρο της αυτο! αλλα το οικογενειακο περιβαλλον την επειρεασε! αυτη ηθελε να γινει νηπιαγωγος αλλα οι γονεις της οχι οι νηπιαγωγοι ειναι κατωτεροι απο τους καθηγητες οχι πρεπει να πας στο μαθηματικο οχι το ενα οχι το αλλο την καταφεραν και τι καταλαβε? δεν της αρεσει καθολου!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εχεις απολυτο δικαιο θα σου πω ενα παραδειγμα: εχω μια θεια που πια ειναι πτυχιουχος μαθηματικος τελειωσε το καλοκαιρι ε δεν ηταν το ονειρο της αυτο! αλλα το οικογενειακο περιβαλλον την επειρεασε! αυτη ηθελε να γινει νηπιαγωγος αλλα οι γονεις της οχι οι νηπιαγωγοι ειναι κατωτεροι απο τους καθηγητες οχι πρεπει να πας στο μαθηματικο οχι το ενα οχι το αλλο την καταφεραν και τι καταλαβε? δεν της αρεσει καθολου!:(

Πρέπει να καταλάβετε πως ένας θεωρητικός δεν παίρνει 5ο πεδίο για την πλάκα του ούτε γιατί τον πιέζουν.Δε δίνεις έτσι στην ψύχρα 7 μαθήματα. Δεν καταλαβαίνω, εκτός των οικονομικών σχολών που ωραία βρίστε μας είμαστε ανίκανοι για κάθε μαθηματική σκέψη, γιατί οποιοσδήποτε να μην έχει πρόσβαση σε αστυνομικές σχολές.

Kανείς δε σας κλέβει τις θέσεις. Ωριμάστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πρέπει να καταλάβετε πως ένας θεωρητικός δεν παίρνει 5ο πεδίο για την πλάκα του ούτε γιατί τον πιέζουν.Δε δίνεις έτσι στην ψύχρα 7 μαθήματα. Δεν καταλαβαίνω, εκτός των οικονομικών σχολών που ωραία βρίστε μας είμαστε ανίκανοι για κάθε μαθηματική σκέψη, γιατί οποιοσδήποτε να μην έχει πρόσβαση σε αστυνομικές σχολές.

Kανείς δε σας κλέβει τις θέσεις. Ωριμάστε.
δεν ειπα κατι τετοιο στο σχολιο μου! απλος ανεφερα ενα συμβαν που συνεβη λογω πιεσης απο το οικογενειακο κυκλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου, ενας απο θεωρητικη επρεπε να χε προσβαση στο 5ο πεδιο, αλλα με απωλειο μοριων οπως εχει ενας Τεχν Θετ στο 1ο πεδιο. Ειναι σαν παιρναω εγω σε μια φιλολογικη σχολη οντας παντελως ασχετως στα αρχαια, και χωρις να εχω αποκτησει τις βασικες γνωσεις που χρειαζονται, μονο και μονο επειδη διαλεξα ιστορια γενικης πχ...

Δηλαδή να είχαμε εμείς 1 πεδίο, οι τεχνολογικοί 3 και οι θετικοί 4. Τι λες να μας λέγανε από την αρχή ότι θα είμαστε για πάντα άνεργοι? Δικαιοσύνη. Γιατί? λες και τα οικονομικά όλα χρειάζονται ανώτατο επίπεδο μαθηματικών. Κάνεις λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ό,τι και να λέμε ένα είναι σίγουρο.
Η ''κόντρα'' αυτή είναι αέναη.:P

(Άσχετο αλλά η λέξη ''βατά'' δε μου κάθεται καλά. Δε μπορώ να τη ακούω!:P
Ανήκει στις τοπ λέξεις των Πανελληνίων να πούμε.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Δηλαδή να είχαμε εμείς 1 πεδίο, οι τεχνολογικοί 3 και οι θετικοί 4. Τι λες να μας λέγανε από την αρχή ότι θα είμαστε για πάντα άνεργοι? Δικαιοσύνη. Γιατί? λες και τα οικονομικά όλα χρειάζονται ανώτατο επίπεδο μαθηματικών. Κάνεις λάθος.

Γιατί δεν χρειάζονται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Φίλε Giorgos216, o fretoe εννοεί ότι κάποιος πρέπει να έχει και το κατάλληλο υπόβαθρο για να μπει σε μια σχολή ... π.χ και Ιατρική μπαίνεις από Θεωρητική αλλά δεν έχεις τις ίδιες γνώσεις που θα αποκομούσες άμα έμπαινες από Θετική ... ;)

Δεν μιλάμε καν γι αυτό. Άλλο η ιατρική άλλο τα οικονομικά ή αστυνομία. Ήμαρτον. Εξάλλου αυτό συμβαίνει πολύ πολύ σπάνια μη σου πω ποτέ.
Σε πληροφορώ μπαίνει κόσμος και κοσμάκης σε σχολές (του πεδίου που "αρμοζει" στην κατεύθυνσή του) και δεν έχει ιδέα.

Το ότι όμως επειδή είμαι θεωρητική στερούμαι μαθηματικής, κριτικής,αφαιρετικής και συνθετικής σκέψης δεν το δέχομαι. Τούβλα υπάρχουν παντού ξέρετε, μόνο οι διάνοιες μαζεύονται στο ισκούλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
παντως δε καταλαβαινω γιατι μπαινουν σε σχολες που απαιτουν μαθηματικη σκεψη κατι το οποιο μισουν και ετσι τρωνε τζαμπα τις θεσεις αυτων που θελουν και μπορουν γιατι στην πραγματικοτητα θα μπουν και δε θα μπορεσουν να την τελειωσουν

Ποιος τρώει τζάμπα θέσεις, αγορίνα μου; :confused:
Όλοι για να βγάλουν μόρια ΔΙΑΒΑΣΑΝ.
Πώς και σε ποια γλώσσα θες να στο γράψω για να το καταλάβεις; ε; λέγε!
Θεωρείς δηλαδή ότι ένας μαθητής που έγραψε μαθηματικά κατεύθυνσης 14 και γενικής 18, έχει περισσότερες πιθανότητες από έναν άλλο μαθητή-θεωρητικό, που έγραψε 18 μαθηματικά γενικής, να τελειώσει την σχολή; Είσαι οικτρά γελασμένος! Το "μαθηματικό υπόβαθρο" που εσύ απέκτησες σε 2 χρόνια, σε διαβεβαιώνω ότι μπορώ εγώ που είμαι θεωρητικός, αν ασχοληθώ σοβαρά, να το αποκτήσω σε μισό χρόνο. Κι εσύ, αντίστοιχα, όσα έμαθα εγώ σε 2 χρόνια, μπορείς επί της ουσίας να τα μάθεις σε ένα καλοκαίρι.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗ!
Τ έ λ ο ς.

Όσο για εσάς που ενοχλείστε με τους θεωρητικούς που επέλεξαν μαθηματικά, γιατί λένε ότι πρέπει αυτά να είναι προσαρμοσμένα σε ένα επίπεδο που να είναι βατό για όλους, σκεφτείτε μόνο ότι:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ το μάθημα. ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. Είναι για ΟΛΟΥΣ!
Ανάλογα, και η ιστορία και η φυσική και η βιολογία θα έπρεπε να είναι κατά παρόμοιο τρόπο "προσβάσιμες" σε όλους!

Και φτύστε την καραμέλα του "Τα θέματα της θεωρητικής ήταν εύκολα".
Για να μου φανούν εμένα τα θέματα βατά και όχι εύκολα, έφαγα την ζωή μου μέσα στο κλουβί μου από τις 12 Ιουλίου του 2011.
Όταν εσείς της θετικής/τεχνολογικής πηγαίνατε για μπάνια τον Αύγουστο, εμείς μαθαίναμε την παπαγαλιστή μας ιστοριούλα.
Ξέραμε -η πλειονότητά μας-, όταν επιλέξαμε αυτή την κατεύθυνση, τι μας περίμενε.
Επιπροσθέτως, βρείτε μου έναν καλό θεωρητικό (τουτ'έστιν: 17.000+++ μόρια), ο οποίος να μην διάβαζε μετά τις 12. Θα του βγάλω το καπέλο.
Ξέρετε πόσοι θετικοτεχνολογικοί αντίστοιχων μορίων δε διάβαζαν μετά τις 12 ή καλύτερα μετά τις 11; Οι περισσότεροι. Αυτό μου δείχνει η κουβέντα με συμμαθητές μου.

Ο καθένας μας για να κάνει ό,τι έκανε, προσπάθησε/κόπιασε/έλιωσε/στερήθηκε κ.ο.κ.! Τίποτα δεν μας χαρίστηκε απλόχερα και "τζάμπα".
Θεωρώ τουλάχιστον ανούσιο/ανώφελο/χαζό/ηλίθιο να τρωγόμαστε μεταξύ μας, και να συζητάμε τέτοιες βλακείες.

get a FUCKING life_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όταν εσείς της θετικής/τεχνολογικής πηγαίνατε για μπάνια τον Αύγουστο, εμείς μαθαίναμε την παπαγαλιστή μας ιστοριούλα.

Όπα, όπα, όπα μάγκα, άραξε. Άραξε. Δεν ξέρω πώς σκατά έπεσα τυχαία πάνω σ' αυτό απ' όλο το post σου, αλλά δε διάβασα τίποτα απ' το υπόλοιπο. Με τραβάνε οι μαλακίες μάλλον.

Είναι άλλο πράγμα να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου σ' ένα θέμα φτιαγμένο εξορισμού για πλακωμό --πράγμα με το οποίο συμφωνώ απ' τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να γράψεις εδώ μέσα-- κι άλλο πράγμα να πετάς μπούρδες στην πορεία.

Με το thread προσωπικά έχω τελειώσει, hell, δε θυμάμαι καν αν συμμετείχα και ποτέ στο συγκεκριμένο σοβαρά πέρσι/πρόπερσι/whatever. Αλλά μη βγάλουμε τώρα να μετρήσουμε θυσίες και λοιπά που 'κανε ο καθένας, γιατί στη δική μου χρονιά τουλάχιστον τα θέματα δε σε βοηθάνε, δε σε βοηθάνε καθόλου σ' αυτό που λες. Και είμαι απλά κι απ' τους τύπους που δε χαράμισαν ολόκληρο καλοκαίρι στο πήξιμο απλά για να εξοικειωθούν με την ιδέα αυτών που πήγαιναν να κάνουν. Υπάρχουν άτομα, κι εδώ μέσα ακόμα, που 'φτυσαν ό,τι έφτυσες εσύ επί πέντε, απλά για να 'ρθεις να τους πεις τώρα ότι άραζαν στις παραλίες.

Μαζέψου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όπα, όπα, όπα μάγκα, άραξε. Άραξε. Δεν ξέρω πώς σκατά έπεσα τυχαία πάνω σ' αυτό απ' όλο το post σου, αλλά δε διάβασα τίποτα απ' το υπόλοιπο. Με τραβάνε οι μαλακίες μάλλον.

Είναι άλλο πράγμα να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου σ' ένα θέμα φτιαγμένο εξορισμού για πλακωμό --πράγμα με το οποίο συμφωνώ απ' τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να γράψεις εδώ μέσα-- κι άλλο πράγμα να πετάς μπούρδες στην πορεία.

Με το thread προσωπικά έχω τελειώσει, hell, δε θυμάμαι καν αν συμμετείχα και ποτέ στο συγκεκριμένο σοβαρά πέρσι/πρόπερσι/whatever. Αλλά μη βγάλουμε τώρα να μετρήσουμε θυσίες και λοιπά που 'κανε ο καθένας, γιατί στη δική μου χρονιά τουλάχιστον τα θέματα δε σε βοηθάνε, δε σε βοηθάνε καθόλου σ' αυτό που λες. Και είμαι απλά κι απ' τους τύπους που δε χαράμισαν ολόκληρο καλοκαίρι στο πήξιμο απλά για να εξοικειωθούν με την ιδέα αυτών που πήγαιναν να κάνουν. Υπάρχουν άτομα, κι εδώ μέσα ακόμα, που 'φτυσαν ό,τι έφτυσες εσύ επί πέντε, απλά για να 'ρθεις να τους πεις τώρα ότι άραζαν στις παραλίες.

Μαζέψου.

Καλύτερα να διαβάσεις όλο το μήνυμα και μετά να εκφέρεις άποψη.
Δεν πετάω μπούρδες. Μίλησα με τεκμήρια, τα οποία ισχύουν σε μεγάλο βαθμό μαθητών.
Σκοπός του μηνύματος ήταν να δείξω ότι έχουμε πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνουμε από το να αλληλοσκοτωνόμαστε για μαλακίες.
Το παραπάνω παράδειγμα το έδωσα για να πω ότι ο καθένας κάνει θυσίες, έστω και διαφορετικές.
Δε μπορεί να μου λέει ότι ήταν εύκολα τα θέματα φέτος, όταν εγώ από τον Ιούλιο έλιωνα στο διάβασμα. Αυτό να πάει να το πει σε κανέναν ξύστη. Όπως, αντίστοιχα, δε μπορώ να πω σε κάποιον ότι του έβαλαν εύκολα θέματα, ή ότι εύκολα έγραφε χωρίς πολύ διάβασμα, ή ότι του έβαλαν το πιο εύκολο κομμάτι της ύλης, κ.ά.

Σε καμία περίπτωση ο σκοπός του μηνύματος δεν ήταν "να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη".
Δε με νοιάζει. Απλά.

Ωστόσο, μαζέψου εσύ καλύτερα, έξυπνε/πανέμπειρε/παντογνώστη που για όλα νομίζεις πως έχεις άποψη. Ήμαρτον.
Μια χαρά απάντησα σε επιθέσεις κατά της κατεύθυνσής μου, και μαθητών.
Όταν θα σε βγάλουν κι εσένα καθυστερημένο και ανίκανο να μάθει το "τάδε" μάθημα, έλα να μιλήσεις.

Adios/get a life, also_ :)

Πολύ την έχουμε δει εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hellraiser13

Νεοφερμένος

Ο Hellraiser13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τυχαιο ειναι οτι τα περισσοτερα παιδια τα οποια εμφανιζουν ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ στα μαθηματικα(συνηθως) στρεφονται στην θεωριτικη κατευθυνση..?
εεεεε? ;S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τυχαιο ειναι οτι τα περισσοτερα παιδια τα οποια εμφανιζουν ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ στα μαθηματικα(συνηθως) στρεφονται στην θεωριτικη κατευθυνση..?
εεεεε? ;S

Πόσο περιορισμένη μπορεί να είναι η σκέψη σου;
Κρίμα. Συνέχισε να πιστεύεις ότι ο εγκέφαλός σου είναι ικανότερος από τον δικό μου.
fail_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hellraiser13

Νεοφερμένος

Ο Hellraiser13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το κρινω απο ενα μικρο δειγμα συμμαθητων μου..πιστευω οτι ολοι γνωριζουμε τουλαχιστον μια περιπτωση..
Επιπλεον μαθε να κανεις διαλογο και οχι να μειωνεις τα λεγομενα μου με ενα fail_ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Τυχαιο ειναι οτι τα περισσοτερα παιδια τα οποια εμφανιζουν ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ στα μαθηματικα(συνηθως) στρεφονται στην θεωριτικη κατευθυνση..?
εεεεε? ;S
Σαθρό επιχείρημα για να αποδείξεις την κατωτερότητα της Θεωρητικής.
Με το ίδιο σκεπτικό: "Τυχαίο είναι ότι τα περισσότερα παιδιά, τα οποία δυσκολεύονται στα γλωσσικά μαθήματα, στρέφονται προς τη Θετική/Τεχνολογική κατεύθυνση;".Προφανώς ο καθένας πάει εκεί όπου μπορεί καλύτερα, με λίγες εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το κρινω απο ενα μικρο δειγμα συμμαθητων μου..πιστευω οτι ολοι γνωριζουμε τουλαχιστον μια περιπτωση..
Επιπλεον μαθε να κανεις διαλογο και οχι να μειωνεις τα λεγομενα μου με ενα fail_ :)

Συγγνώμη αν σου έδωσα αυτό να καταλάβεις, αλλά μου φάνηκε πολύ κοινότυπο το μήνυμά σου. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά, δεν χωράει συζήτηση, εμείς οι θετικο-τεχνολογικοί είμαστε ανώτερη ράτσα σε όλους τους τομείς :teasing:

Οι θεωρητικοί ας πάνε να ρουφίξουν το αυγό τους :baby:
























:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Adios/get a life, also_ :)

Ναι, ακριβώς επειδή όλο και κάτι παίζει εκεί έξω δεν κάθομαι να διαβάζω ό,τι μαλακία γραφτεί εδώ. :P

Καθαρό, στυγνό time management, ούτε να σε προσβάλλω που δε διαβάζω τι γράφεις πάω ούτε κάτι. Δε σε ξέρω, δε θα σε γνωρίσω ποτέ, δε με νοιάζει στην τελική. Αλλά το ότι πέταξες μαλακία με το "οι θετικοτεχνολογικάριοι τα ξύνετε τον Αύγουστο στη θάλασσα κι εγώ γαμιέμαι στο διάβασμα" ε, την πέταξες.

Αλλά.

Δε χαλάω χατίρι. Διαβάζω το μήνυμα. Κρατάω ταυτόχρονα αυτό που έγραψες σ' αυτό το μήνυμα για βοήθεια.

Δεν πετάω μπούρδες. Μίλησα με τεκμήρια, τα οποία ισχύουν σε μεγάλο βαθμό μαθητών.

Κι έχουμε και λέμε.

Μπούρδα 1

Το "μαθηματικό υπόβαθρο" που εσύ απέκτησες σε 2 χρόνια, σε διαβεβαιώνω ότι μπορώ εγώ που είμαι θεωρητικός, αν ασχοληθώ σοβαρά, να το αποκτήσω σε μισό χρόνο. Κι εσύ, αντίστοιχα, όσα έμαθα εγώ σε 2 χρόνια, μπορείς επί της ουσίας να τα μάθεις σε ένα καλοκαίρι.

Όχι. Επειδή δεν έχεις καμία επαφή με το υπόβαθρο που κατασκευάζει ένας θετικοτεχνολογικός σε 2 χρόνια κατεύθυνσης/γενικής, μη βάζεις χρονοδιαγράμματα, άστο. Μισός χρόνος για έναν άνθρωπο που ήξερε απ' την Α ότι θα πήγαινε θεωρητική κι άρα έκανε τις επιλογές του, έστω και υποσυνείδητα, σε μαθήματα και βάσεις, δε φτάνει για να αποκτήσεις την άνεση του τύπου που βγαίνει από 3 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης με μαθηματικά.

Και για να μη μας (σε) κράξουν και οι μαθηματικοί (και με το δίκιο τους) σκατά μαθηματικό υπόβαθρο έχει οποιοσδήποτε βγάζει ΓΕΛ απ' οποιαδήποτε κατεύθυνση. Μιλάμε πάντα για σχολές που θέλουν Μαθηματικά, όχι μαθηματικά γενικής Γ λυκείου, ναι? Μαθηματικό υπόβαθρο δε φτιάχνεις στο λύκειο, ξέχνα το. Φτιάχνεις κάτι άλλο, πες το "ιδέα μαθηματικού υποβάθρου", πες το όπως θες, δεν έχει σημασία. Αλλά από επαφή με μαθηματικά Μαθηματικά, μόνο μια γεύση παίρνεις.

Το ίδιο για την κάλυψη των θεωρητικών σ' ένα καλοκαίρι, άρα τελικά δύο μπούρδες σε μία. Δε μπορώ, ακόμα και να 'θελα, όσο και να προσπαθήσω, ν' αποκτήσω τη δική σου άνεση στ' αρχαία μέσα σε τρεις μήνες απ' τη στιγμή που απ' την Α ήξερα ότι πήγαινα για θετική. Οπότε ναι, άστες τις πίπες για το τι καλύπτει ποιος και κοίτα τα θέματά σου. Δεν είναι θέμα απόδειξης εξυπνάδας, μυαλού ή όπως σκατά το 'χεις στο κεφάλι σου τέλος πάντων, είναι απλά θέμα εμπειρίας κι εξοικείωσης. Ούτε τρεις μήνες φτάνουν, ούτε μισός χρόνος για το ίδιο επίπεδο και με μια σχολή μ' άλλα 4 μαθήματα να τρέχει πίσω σου. Ναι? Ναι.

Μπούρδα 2

Για να μου φανούν εμένα τα θέματα βατά και όχι εύκολα, έφαγα την ζωή μου μέσα στο κλουβί μου από τις 12 Ιουλίου του 2011.
Όταν εσείς της θετικής/τεχνολογικής πηγαίνατε για μπάνια τον Αύγουστο, εμείς μαθαίναμε την παπαγαλιστή μας ιστοριούλα.

Είναι τόσο εκνευριστικό αυτό το κομμάτι που αν έδινα φέτος πανελλήνιες δεν ξέρω πώς θ' απαντούσα. Είναι τόσο ηλίθια καθυστερημένο και ταυτόχρονα εκτός πραγματικότητας να νομίζεις ότι μόνο οι θεωρητικοί χάσατε τον Αύγουστό σας.

Στο ξαναλέω λοιπόν, μην πετάς μαλακίες όταν άλλοι γύρω μπορούν --κι έχουν κάνει-- πολύ πιο δύσκολα από σένα. Μόνο στη χρονιά μου ξέρω παιδιά, από δω και έξω, που ξεκίνησαν απ' τον Ιανουάριο της Β προετοιμασία, συνέχισαν μετά τις εξετάσεις μέχρι το τέλος Ιουνίου, έκατσαν Ιούλιο και ξανάρχισαν Αύγουστο. Και δε λέω ότι συμφωνώ μ' αυτό ή ότι είναι γαμάτοι που το 'καναν ή ότι κάτι άλλο δεν ξερω γω τι. Λέω απλά ότι το 'καναν. Τελεία. Οπότε όποιος θέλει να 'ρθει να το παίξει με την "ιστοριούλα" που 'χε να μάθει τον Αύγουστο, μη βγει τουλάχιστον νομίζοντας ότι ήταν ο μόνος που 'φαγε σκατά για να φτάσει εδώ.

Είναι κι άλλοι δίπλα, που κατά πάσα πιθανότητα γελάνε μ' αυτά που διαβάζουν.

Όταν θα σε βγάλουν κι εσένα καθυστερημένο και ανίκανο να μάθει το "τάδε" μάθημα, έλα να μιλήσεις.

Ω, μα θα έρθω, μπορεί και να 'χω ήδη έρθει, σου είπα δε θυμάμαι τι κι αν έχω γράψει στο θέμα. Αλλά η διαφορά είναι ότι δε θα πω πόσο γαμάτος είμαι ρίχνοντας τους άλλους γιατί, hey, δεν είμαι μόνος μου. Υπάρχουν τύποι που και πιο πολύ από σένα/μένα προσπάθησαν, και καλύτερα έγραψαν, και πιο γαμάτοι είναι γενικά σ' αυτό το θέμα. Get over it, και μη νομίσεις ούτε για λεπτό ότι μόνο εσύ θυσίασες πράγματα. Μμ? Μμ.

Ωστόσο, μαζέψου εσύ καλύτερα, έξυπνε/πανέμπειρε/παντογνώστη που για όλα νομίζεις πως έχεις άποψη. Ήμαρτον.

Ε, θα μου απαντήσεις λογικά να μαζευτώ όμως ή έτσι στον αέρα θα μείνει? Γιατί όταν σου λέω Α και απαντάς μπλε, ε, μόνο να με νομίζω παντογνώστη μπορώ. :devil:

χο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hellraiser13

Νεοφερμένος

Ο Hellraiser13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Shadowfax respect ατελειωτο...Μπας και εισαι ο Mikeius απο το μπραφ..? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top