Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είμαστε παπαγάλοι. Απλό.
Ηταν μια ειρωνική τοποθέτηση στο φίλο που είπε ότι εμείς μαθαίνουμε απλούς τύπους. Εγώ δεν το εννοούσα συλλογικά για όλους όπως και αυτός δεν επρεπε να το θέσει έτσι υποστηρίζοντας την κατεύθυνση του. Παπαγάλοι που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν υπάρχουν σε όλες τις κατευθύνσεις και το βιώνω αυτό καθημερινά και στο σχολείο και στο φροντιστήριο. Ο τρόπος μελέτης για τις δυο κατευθύνσεις ( θεωρητική και θετικοτεχνολιγική) είναι διαφορετικός και εφόσον δεν γινεται να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ότι λέει ο καθένας για να εγκομιάσει το σπίτι του σε βάρος των αλλων κατευθυνσεων είναι ανούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παπαγάλοι είναι και στην θετικοτεχνολογικοί μη τους πιστεύετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μα το σύστημα των πανελληνίων σε αναγκάζει να γίνεις παπαγάλος. Έχοντας, όμως, αναπτύξει κριτική σκέψη, μπορείς να ξεχωρίσεις από όλα αυτά που μαθαίνεις τί πρέπει να κρατήσεις για τη μετέπειτα εξέλιξή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
πιστευω πως καλυτερες κατευθυνσεις ειναι της θετικης και τεχνολογικης απο αυτη της θεωρητικης, γιατι εχουν λιγοτερη αποστηθιση (τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω.ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ πραγματικα που πηγα τεχνολογικη.ειναι η χειροτερη κατευθυσνης (κατ εμε).αυτο το αεππ και το αοδευ την κανουν χειροτερη των χειριστων.και περσι ημουνα να φανταστειτε θετικη με τη χημειουλα μου και τι ηλιθιοτητα εκανα μια ζωη θα το λεω...:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
1. Παπαγάλος γίνομαι για να περάσω στη σχολή που θέλω. Δε σημαίνει ότι ό,τι παπαγαλίζω το υιοθετώ.
2. Πράγματι, στη θεωρητική, δυστυχώς, μαζεύονται, ως επί το πλείστον, όσοι δεν τα καταφέρνουν στα θετικοτεχνολογικά μαθήματα.
3. Αν δεν πάρεις από κάποιον ώθηση για τη μάθηση, δύσκολο να κατακτήσεις τη γνώση. Προσωπικά, οι γονείς μου δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με τα βιβλία κια την εκπαίδευση εν γένει. Εάν δεν υπήρχε μία λαμπρή καθηγήτρια στο γυμνάσιο, να μας διδάξει τις αρχές των ανθρωπιστικών επιστημών και πόσο ανάγκη τις έχουμε -μη παραγνωρίσοντας την αξία των θετικών/τεχνολογικών επιστημών, όπως πράττουν πολλοί φιλόλογοι- τώρα θα ήμουν διαφορετικός από αυτό που είμαι. Κάτι που δεν επιθυμώ.

1. σε κάποιους γίνεται συνήθεια..
3.δεν είπα ποτέ το αντίθετο, γιατί μου το λες αυτό; πάντως γενικά δεν νομίζω δεν ακούς όλες τι απόψεις, η τελική απόφαση δική σου, πάντα κάποιος θα βρεθεί να πει το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ το αντίθετο, γιατί μου το λες αυτό; πάντως γενικά δεν νομίζω δεν ακούς όλες τι απόψεις, η τελική απόφαση δική σου, πάντα κάποιος θα βρεθεί να πει το αντίθετο
Τι εννοείς; Απευθύνεσαι προσωπικά σε εμένα ή ήταν γενικό σχόλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τι εννοείς; Απευθύνεσαι προσωπικά σε εμένα ή ήταν γενικό σχόλιο;

Εννοώ ότι γενικά σε όλα τα θέματα ακούς και τις δύο απόψεις, ειδικά στην σημερινή κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
όταν βλέπω μια τέτοια συζήτηση δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω με αυτά που πιστεύουμε ως νέοι... η πιο γελοία συζήτηση εβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω.ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ πραγματικα που πηγα τεχνολογικη.ειναι η χειροτερη κατευθυσνης (κατ εμε).αυτο το αεππ και το αοδευ την κανουν χειροτερη των χειριστων.και περσι ημουνα να φανταστειτε θετικη με τη χημειουλα μου και τι ηλιθιοτητα εκανα μια ζωη θα το λεω...:redface::(
ναι ε;.. από άποψη δυσκολίας το λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εννοώ ότι γενικά σε όλα τα θέματα ακούς και τις δύο απόψεις, ειδικά στην σημερινή κοινωνία.
Α, οκ. Νόμιζα πως εννοούσες ότι εγώ πρέπει να μάθω να ακούω και άλλες απόψεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Τώρα γιατί συγκρίνουμε τα ανόμοια?Ανόμοια εξ'ολοκλήρου απ'τη στιγμή που έχουν διαφορετική φιλοσοφία στον τρόπο διαβάσματος,σκέψης και φυσικά αντικειμένου..ο καθένας εδώ θα απαντήσει υποκειμενικά καθαρά..αυτοί της θετικής κ' τεχνολογικής νομίζουν πως υπερέχουν από εμάς της θεωρητικής γιατί έχουν επί το πλείστον πρακτικό και ακανόνιστο περιεχόμενο και ύλη.. εμείς της θεωρητικής νομίζουμε πως υπερέχουμε λόγω της αμέτρητης παπαγαλίας και αποστήθισης,καθιστώντας τους ανίκανους γι'αυτό...εγώ προσωπικά είμαι λάτρης της δικής μου κατεύθυνσης,όπως και καθένας της δικής του..χωρίς να σημαίνει πως δε χρειάζεται να αυξάνουμε το γνωστικό μας υπόβαθρο και γενικά..[εγώ προσωπικά ασχολούμαι πάρα πολύ και με τα μαθηματικά,γύρω στο 18-19 γράφω πάντα].Κι επίσης μη σκέφτεστε μονόπλευρα,ούτε να αποσκοπείτε στο να εξειδικεύεστε αποκλειστικά σε κάτι και για τα υπόλοιπα να μην έχετε ιδέα..Ωφέλιμο είναι να ξέρει κάποιος τα πάντα για κάτι και κάτι για τα πάντα..οπότε μην υποβιβάζετε η μία κατεύθυνση τα μαθήματα της άλλης γιατί όλα έχουν τη χρησιμότητά τους [ο αποτυχημένος τρόπος διδασκαλίας τους τώρα είναι άλλο κεφάλαιο!]
Κανείς δεν εγγυάται πως ο ένας που ανήκει στην τάδε κατέύθυνση έχει δυνατότερο μυαλό από τον άλλον..η επιλογή κατεύθυνσης είναι καθαρά κάτι που θα διαδραματίσει πρωτεύοντα ρόλο στην διαγραφή μιας επαγγελματικής πορείας,καθώς συσχετίζεται άμεσα με την εξειδίκευση σ'έναν τομέα,όποιον ο καθένας επιθυμεί..οπότε προσωπικά δεν πιστεύω σε κανένα σταρεότυπο..΄[όπως αυτό που κυκλοφορεί πως οι θεωρητικοί είναι χαζοί,ενώ οι άλλοι είναι μυαλάρες..υπάρχουν άλλωστε και παιδιά των άλλων κατευθύνσεων που υστερούν πολύ περισσότερο στα θετικά μαθήματα απ'ότι παιδιά της θεωρητικής..ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Υπάρχουν επιστήμες στην θεωρητική που απαιτούν μυαλό και ταλέντο.Ας πούμε στην ιστορία της τέχνης,δεν πρέπει να έχεις μάτι για να κρίνεις ένα έργο;Οση παπαγαλία και να κάνεις αν δεν το χεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisxant

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τοπόλια (Χανιά). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οντως αυτο ισχυει.οι θεωρητικες επιστημες ειναι ανωτερες καθως μαθαινεις για αρχαιες γλωσσες αντιλαμβανεσαιι την εξελιξη και της ελληνικης αλλα και το ρολο που διαδραματησε στις αλλεσ γλωσσες.δεν πρεπει ακομα να λησμονουμε οτι μαθαινουμε για το πολιτισμο μας.τι να τον κανω τον μηχανικο αν δεν ξερει απο που προερχεται.στη θετικη κανουν μονο φ του χ δυναμεις κρουσεις.αμα μ πεσει δηλαδη το μολυβι να ξερω οχ ασκειται μια δυναμη!εχει τριβη!ουαου τι να σας πω.εχω αδικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
οντως αυτο ισχυει.οι θεωρητικες επιστημες ειναι ανωτερες καθως μαθαινεις για αρχαιες γλωσσες αντιλαμβανεσαιι την εξελιξη και της ελληνικης αλλα και το ρολο που διαδραματησε στις αλλεσ γλωσσες.δεν πρεπει ακομα να λησμονουμε οτι μαθαινουμε για το πολιτισμο μας.τι να τον κανω τον μηχανικο αν δεν ξερει απο που προερχεται.στη θετικη κανουν μονο φ του χ δυναμεις κρουσεις.αμα μ πεσει δηλαδη το μολυβι να ξερω οχ ασκειται μια δυναμη!εχει τριβη!ουαου τι να σας πω.εχω αδικο;
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
οντως αυτο ισχυει.οι θεωρητικες επιστημες ειναι ανωτερες καθως μαθαινεις για αρχαιες γλωσσες αντιλαμβανεσαιι την εξελιξη και της ελληνικης αλλα και το ρολο που διαδραματησε στις αλλεσ γλωσσες.δεν πρεπει ακομα να λησμονουμε οτι μαθαινουμε για το πολιτισμο μας.τι να τον κανω τον μηχανικο αν δεν ξερει απο που προερχεται.στη θετικη κανουν μονο φ του χ δυναμεις κρουσεις.αμα μ πεσει δηλαδη το μολυβι να ξερω οχ ασκειται μια δυναμη!εχει τριβη!ουαου τι να σας πω.εχω αδικο;
Δε μπορείς να χαρακτηριζεις τις ανθρωπιστικές επιστήμες ανώτερες από τις θετικοτεχνολογικές. Με τι μέτρο σύγκρισης πράττεις κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εκκληση προς όλους: όχι πάλι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
οντως αυτο ισχυει.οι θεωρητικες επιστημες ειναι ανωτερες καθως μαθαινεις για αρχαιες γλωσσες αντιλαμβανεσαιι την εξελιξη και της ελληνικης αλλα και το ρολο που διαδραματησε στις αλλεσ γλωσσες.δεν πρεπει ακομα να λησμονουμε οτι μαθαινουμε για το πολιτισμο μας.τι να τον κανω τον μηχανικο αν δεν ξερει απο που προερχεται.στη θετικη κανουν μονο φ του χ δυναμεις κρουσεις.αμα μ πεσει δηλαδη το μολυβι να ξερω οχ ασκειται μια δυναμη!εχει τριβη!ουαου τι να σας πω.εχω αδικο;

Ναι. :confused:
Εγώ διάλεξα τις θετικές επιστήμες επειδή τις γουστάρω. Και όχι δεν κάνουμε μόνο f(x), δυνάμεις, κρούσεις. Κάνουμε άπειρα πράγματα που άμα σου τα πω θα σε πιάσει το κεφάλι σου, το στομάχι σου, το πόδι σου και το μάτι σου. Εσύ φαντάζομαι διάλεξες/θα διαλέξεις κάποια ανθρωπιστική επειδή τη γουστάρεις. Που'ν'το μεμπτό; :worry:

Αλήθεια, ένα ανθρωπιστικοεπιστήμονας πώς θα εξηγούσε την πτώση ενός μολυβιού; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εκκληση προς όλους: όχι πάλι!!!!!!
Ε μα τι να κάνουμε; Ας διαβάζουν τιςς προηγούμενς σελίδες. :pfff: :P

Αλήθεια, ένα ανθρωπιστικοεπιστήμονας πώς θα εξηγούσε την πτώση ενός μολυβιού;
Ως το «στοπ» της έμπνευσης, ίσως...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ε μα τι να κάνουμε; Ας διαβάζουν τιςς προηγούμενς σελίδες. :pfff: :P

Mα αν ξεκινήσει πάλι ντέρμπι θετικών-θεωρητικών θα θέλω να το δω και δεν θα κάτσω να διαβάσω. Λυπηθείτε με, people!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top