[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω όλη τη διάρκεια της χρονιάς... :P :P
Ποιο είναι το χειρότερο σας μαθημα και ποιο το καλύτερο μέχρι τώρα??Το χειρότερο είναι η έκθεση..Τη βαριέμαι τρομερά...ενώ τη καλύτερο το καταλάβατε ήδη :P :D

Το χειρότερο μου μάθημα είναι η φυσική(μα τι παράξενο :P).Το καλύτερο μου είναι η χημεία.Βασικά και η βιολογία είναι ενδιαφέρουσα.Για την έκθεση,δε ξέρω,είμαι αδιάφορη.Ούτε δύσκολη είναι,ούτε εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλα τα μαθηματικα ειναι ερωτας,οι λογοριθμοι ειναι τελειοι!!!!!!!

Φώτη έχεις σκοπό να περιοριστείς στον έρωτα των μαθηματικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φώτη η αλήθεια είναι πως αν εστιάσεις μόνο στα μαθηματικά δεν πρόκειται να βγεις κερδισμένος.Έχοντας συζητήσει με παιδιά φέτος που έδωσαν οικονομικά,αυτό που μου είπαν είναι πως επικεντρώθηκαν μόνο στα μαθηματικά και στο τέλος τον "ήπιαν" στο ΑΟΘ και στο ΑΕΠΠ.Μην απαξιώνεις λοιπόν τα υπόλοιπα γιατί δεν ξέρεις τι σε περιμένει σε αυτά(btw μαθηματικά επειδή ήταν πανωλεθρία τα θέματα φέτος,του χρόνου θα πέσουν πιο εύκολα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Οχι παιδια εννοειται οτι δεν θα παρατησω τα αλλα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Λοιπόν, ήθελα να μέρες να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, αλλά μιας και πρόκειται να γράψω σεντόνι και λόγω της βρωμοεξεταστικής το ανέβαλα!

Θέλω να σου πω κάποια πραγματάκια από την πείρα μου, δεδομένου του ότι δεν έκανα φροντιστήρια σε όλα τα μαθήματα, ελπίζοντας να σε βοηθήσω! Βέβαια, έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που έδωσα, όμως δεν νομίζω ότι άλλαξαν όλα τόσο πολύ!
Δε θα μείνω σε τεχνικά θέματα, γιατί θεωρώ ότι τα κορίτσια ήταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικές, θα σου πω απλά πώς να οργανώσεις το διάβασμά σου χωρίς φροντιστήριο.

Ας αρχίσουμε από τα Αρχαία..

Λοιπόν..για τα αρχαία πιστεύω ότι δεν είναι συνετό να αγοράσεις ένα βοήθημα και να διαβάζεις αποκλειστικά από εκεί.
Εννοείται ότι αρχίζεις από την εισαγωγή μόνη σου, και τη μαθαίνεις με ρυθμούς αργούς (μεσογειακούς :P, ξέρω καμμένο) αλλά σταθερούς. Έπειτα, μπαίνεις στα κείμενα! Εκεί μπαίνει στη ζωή σου το study4exams. Αλήθεια, το έχω διαφημίσει αρκετά αλλά εμένα αυτό με έσωσε! Ακολουθείς πιστά τη μετάφραση που παρατίθεται εκεί και μετά περνάς στα ερμηνευτικά. Εδώ να σου δώσω μία συμβουλή τεχνική: Δε μαθαίνεις απέξω τα σχόλια, απλά προσπαθείς να μαθαίνεις όλα τα στοιχεία που αυτά περιέχουν. Ενδεικτικά, σε αυτό το σχόλιο: -από study4exams-

«Διὸς φυλακαὶ φοβεραὶ ἦσαν»
Οι φύλακες του Δία ήταν η Βία και το Κράτος, που αναφέρονται τόσο στη Θεογονία του Ησιόδου όσο και στον Προμηθέα Δεσμώτη του Αισχύλου. Πρόκειται για τα όργανα εξουσίας του Δία. Στον μύθο του Πρωταγόρα συμβολίζουν τη δυσκολία και τις επίπονες προσπάθειες του ανθρώπινου γένους να αποκτήσει την πολιτική τέχνη, τις γνώσεις δηλαδή για την οργάνωση κοινωνιών και για την ανάπτυξη πνευματικού πολιτισμού. Έμμεσα προβάλλει την αξία και τη σημασία της τέχνης που υπόσχεται ότι διδάσκει στους νέους της Αθήνας.

στο μυαλό μου το είχα απομνημονεύσει κάπως έτσι:
1) βία και κράτος-όργανα εξουσίας Δίας
2) Θεογονία Ησιόδου/Προμηθέας Δεσμώτης Αισχύλου
3) δυσκολία απόκτησης πολιτικής τέχνης-επίμονες προσπάθειες
4) αξία τέχνης -έμμεσα-

με βαση αυτές τις θεματικές μπορείς να απαντήσεις σε μία άσκηση, αναπτύσσοντάς τις με δικά σου λόγια. Έπειτα περνάς στις απαντημένες ερωτήσεις. Αυτές είναι πολύ σημαντικές γιατί σε βοηθάνε να καταλάβεις τι χρειάζεται να περιλάβεις σε κάθε απάντησή σου. Οπότε τις διαβάζεις και προσπαθείς να τις αποδομείς και να συγκρατείς τα σημαντικά στοιχεία. Αν θέλεις, μπορείς να πάρεις και το βοήθημα του ΚΚΕ, νομίζω είναι ένα λεπτό βιβλιαράκι για κάθε έργο, που έχει κι άλλες απαντημένες ερωτήσεις -αν και κάποιες από αυτές που έχει ξεφεύγουν από το επίπεδο των πανελληνίων. Όσο για τα άλλα βοηθήματα, αν τυχόν έχεις ή θέλεις να προμηθευτείς, απλά μην εμμένεις εκεί. Μην αρχίσεις να μαθαίνεις παπαγαλία τα ερμηνευτικά του. Αααα, φυσικά εννοείται ότι μαθαίνεις καλά τα σχόλια του βιβλίου (για να πω, βέβαια, την αλήθεια, κάτι βλακείες πχ για τις ''ώρες'' τις έμαθα το βράδυ πριν δώσω, αλλά μην ακολουθήσεις το παράδειγμά μου. :redface: Διαβάζεις καλά τα ετυμολογικά, δίνοντας βάση στις ρίζες και τα θέματα των λέξεων, ώστε να μπορείς σταδιακά να τα βρίσκεις και μόνη σου. Να προσπαθείς να καταλαβαίνεις καλά τα επιχειρήματα πχ στον Πρωταγόρα ή τις ιδέες στον Αριστοτέλη, ώστε να μπορείς και να εκφράζεσαι με άνεση. Μπορείς, μάλιστα, όταν προχωρήσεις στην ύλη, να τυπώνεις τα διαγωνίσματα που έχει και να τα λύνεις μόνη σου. Έπειτα από λίγες μέρες ανεβάζουν και τις απαντήσεις, οπότε θα έχεις έναν μπούσουλα.

άγνωστο... όπως στα είπαν τα κορίτσια. Πολύ καλά γραμματική και συντακτικό και όσο πιο πολλά κείμενα λύσεις, τόσο το καλύτερο. Μην περιοριστείς στο study, βρες κι άλλες θεματογραφίες και λύνε, λύνε, λύνε. Στην αρχή θα είναι δύσκολο, όμως όσο πάει θα αποκτάς και πιο πολύ άνεση.

Είναι πολύ εύκολο αν δεν κάνεις φροντ να αφεθείς και να χαλαρώσεις, μιας και δεν έχεις κάποιον να σε πιέζει. Οπότε να βάζεις κάθε μέρα έναν στόχο...το πρώτο κεφάλαιο της εισαγωγής, η μετάφραση και τα ετυμολογικά της πρώτης ενότητας. Να λες στον εαυτό σου ''πρέπει ως τότε να έχω βγάλει ως εκεί ας πούμε''. Και να προσπαθείς να μην ξεφεύγεις από τους στόχους που βάζεις. Εννοείται ότι αυτά δε στα λέω για να κάνεις μαύρο καλοκαίρι. Το καλοκαίρι, ανάλογα με το επίπεδό σου, το πόσο εύκολα μαθαίνεις και τα κενά σου ένα διάβασμα 1 με 4-5 μαξ ώρες καθημερινά είναι υπεραρκετό (εννοείται εκτός του μήνα που δε θα ανοίξεις τίποτα). Α, και να μην ακούς τους άλλους που θα σου λένε τι έβγαλαν ήδη από την ύλη. Ο καθένας έχει τους ρυθμούς του. Γίνεται να γράψεις καλά, άριστα και χωρίς φροντιστήριο και στο λέω εκ πείρας. Να μην αφήνεσαι, να προχωράς και να δεις που όσο πιο πολύ διαβάζεις τόσο πιο πολύ θα σου αρέσει.

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω και για τα άλλα μαθήματα, αλλά η ποινική δικονομία με φωνάζει! :P

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να γράψεις αυτό το κείμενο. Καλή δύναμη για την εξεταστική (νομική σπουδάζεις; ;)) Όταν ξεμπερδέψεις με το διάβασμα σου, περιμένω και για τα υπόλοιπα μαθήματα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια να ευχηθω κ εγω καλη επιτυχια σε ολους μας.Εγω δινω του χρονου μετα απο 14 χρονια.Εχω ξεκινησει αλο τον μαρτιο ιδιαιτερα μια ωρα για το καθε μαθημα κ ετσι θα συνεχισω.Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.Στην αρχη ειχα φορτσαρει μολις ομως ξεκινησαν οι ζεστες τα ψιλοπαρατησα.Τωρα ψαχνω κουραγιο να διαβασω.Εχω οικογενεια παιδι δουλεια κλπ κ δεν προλαβαινω κ πολλα.Εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε.Καλη συνεχεια σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδια να ευχηθω κ εγω καλη επιτυχια σε ολους μας.Εγω δινω του χρονου μετα απο 14 χρονια.Εχω ξεκινησει αλο τον μαρτιο ιδιαιτερα μια ωρα για το καθε μαθημα κ ετσι θα συνεχισω.Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.Στην αρχη ειχα φορτσαρει μολις ομως ξεκινησαν οι ζεστες τα ψιλοπαρατησα.Τωρα ψαχνω κουραγιο να διαβασω.Εχω οικογενεια παιδι δουλεια κλπ κ δεν προλαβαινω κ πολλα.Εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε.Καλη συνεχεια σε ολους.

Καλή μας επιτυχία! Σε ποια σχολή στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φιλοσοφικες,ιστορια της τεχνης κ βιβλιοθηκονομια.Εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Φιλοσοφικες,ιστορια της τεχνης κ βιβλιοθηκονομια.Εσυ?

Φιλολογία, ΦΠΨ, Ιστορικό-Αρχαιολογικό, Ψυχολογία και Ρωσική Φιλολογία είναι οι σχολές που θέλω, αλλά δεν έχω αποφασίσει ποια θα είναι η πρώτη μου επιλογή, καθώς μου αρέσουν όλα αυτά εξίσου. Έπειτα μου αρέσει και το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και το τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, αλλά όχι όσο τα προηγούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εχουμε αρκετες κοινες σχολες που μας ενδιαφερουν.Σου ευχομαι καλη επιτυχια κ με θςτικη σκεψη κ ηρεμια ολα θα γινουν.Οχι αγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εχουμε αρκετες κοινες σχολες που μας ενδιαφερουν.Σου ευχομαι καλη επιτυχια κ με θςτικη σκεψη κ ηρεμια ολα θα γινουν.Οχι αγχος.

Ευχαριστώ πολύ, καλή επιτυχία και σε σένα! Έχεις δίκιο, ηρεμία και θετική σκέψη χρειάζονται, και όρεξη (πολύ σημαντικό, και μου λείπει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδια να ευχηθω κ εγω καλη επιτυχια σε ολους μας.Εγω δινω του χρονου μετα απο 14 χρονια.Εχω ξεκινησει αλο τον μαρτιο ιδιαιτερα μια ωρα για το καθε μαθημα κ ετσι θα συνεχισω.Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.Στην αρχη ειχα φορτσαρει μολις ομως ξεκινησαν οι ζεστες τα ψιλοπαρατησα.Τωρα ψαχνω κουραγιο να διαβασω.Εχω οικογενεια παιδι δουλεια κλπ κ δεν προλαβαινω κ πολλα.Εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε.Καλη συνεχεια σε ολους.

Καλο κουράγιο, γλυκια μανούλα!

Καλη επιτυχία να εχεις!!! Να είσαι περηφανη για τον εαυτο σου! Η απόφαση σου να δώσεις με υποχρεώσεις οικογένειας μετα απο τόσα χρονια ειναι τεράστια! Μπραβο!

Εύχομαι απο καρδιάς οι κόποι σου να αποδώσουν καρπούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Να πω και εγω με την σειρα μου καλη επιτυχια και εισαι το παραδειγμα προς μιμηση γιατι δειχνεις οτι οποιος θελει μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδια να ευχηθω κ εγω καλη επιτυχια σε ολους μας.Εγω δινω του χρονου μετα απο 14 χρονια.Εχω ξεκινησει αλο τον μαρτιο ιδιαιτερα μια ωρα για το καθε μαθημα κ ετσι θα συνεχισω.Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.Στην αρχη ειχα φορτσαρει μολις ομως ξεκινησαν οι ζεστες τα ψιλοπαρατησα.Τωρα ψαχνω κουραγιο να διαβασω.Εχω οικογενεια παιδι δουλεια κλπ κ δεν προλαβαινω κ πολλα.Εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε.Καλη συνεχεια σε ολους.
οο καλη επιτυχιααα ! πραγματικα ειστε παραδειγμα προς μιμηση ..η γνωση δεν εχει ορια..κι εγω ακομα προσπαθω να βρω εναν ρυθμο διαβασματος , μια μερα διαβαζω παρα πολυ.. την αλλη πολυ λιγο..αλλα θα το βρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι! Ούτε που θα καταλάβετε πότε θα περάσουν τόσοι μήνες οπότε δώσ'τε τον καλύτερο σας ευατό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια.Μη νομιζετε εγω απο εσας παιρνω δυναμη.Μια συμβουλη..Οτι κανετε να το κανετε για σας κ για κανεναν αλλον.Να επιλεξετε αυτο που σας αρεσει κ αν δεν ειστε ακομα ετοιμοι δεν εγινε κ τιποτα..Να ειστε ηρεμοι κ να ζητε την καθε στιγμη.Κ μη μου μιλατε στον πληθυντικο.Νιωθω γρια..χαχχαχα.Οτι χρειαστειτε ειμαι εδω.

Να ζειτε..Διορθωνω.Το σκοτωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Θα τα καταφέρουμε :D (λίγη αισιοδοξία :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ολα μια ιδέα είναι...Με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρουμε..Καλη αρχή και καλή επιτυχία σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
+1 πάμε δυνατά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Πάμε να τους αποδείξουμε ότι τα παιδια του 2000 δε θεωρούνται τυχαία η γενια που θα φέρει τη νέα χρυσή εποχή στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top