[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Περιμενε λιγο ακομα και ερχεται το "καλο"....:P

Σίγουρα πιο μετά έρχονται και τα δύσκολα αλλά δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση τα τέρατα που ακούγονται..Ίσως όμως να είναι και λογικό αν πας για πανελλήνιες γεμάτος κενά.

με μπερδεψαν λιγο οι ταλαντωσεις φυσικη..εσας πως σας φανηκαν?

Προσωπικά μου φάνηκαν πολύ νορμάλ..έχει κάποια σημεία που είναι κυρίως περίεργα γιατί δεν τα έχουμε ξαναδεί (περιστρεφόμενο διάνυσμα, χρήση τριγωνομετρίας) αλλά πιστεύω γενικά είναι βατά και αν τα πιάσεις από την αρχή έχουν λογική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
με μπερδεψαν λιγο οι ταλαντωσεις φυσικη..εσας πως σας φανηκαν?

Οι ταλαντωσεις ειναι το πρωτο "δυσκολο κεφαλαιο που θα συναντησεις στην φυσικη ( το βαζω σε εισαγωγικα γιατι θα σου φανει απλο αργοτερα ;) ) . Δωσε αρκετη βαση σε αυτες γιατι θα τις χρειαστεις στα κυματα.Εμενα παντως ηταν απο τα αγαπημενα μου κεφαλαια και μου φανηκαν ευκολες απο οταν αρχισα να τους δινω την δεουσα σημασια.Τα θεματα που βασιζονται στο 1ο κεφαλαιο ειναι ευκολα μορια.Προσωπικα θεωρω δυσκολο με ολη την εννοια της λεξης το 4ο κεφαλαιο γιατι δεν γνωριζεις απο πού θα σου ρθει.Οι ασκησεις του 4ου εν αντιθεσει με των υπολοιπων δεν εχουν τυποποιημενη μεθοδολογια.Το παν ειναι διαβασμα-ασκησεις-διαβασμα-ασκησεις και το'χουμε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι δεν ηταν και κατι τρομερα δυσκολο αλλα η λογικη λιγο με μπερδεψε στην αρχη...απο την αλλη μερια ομως καναμε και κρουσεις της οποιες τις λατρεψα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Οι ταλαντώσεις στην αρχή με δυσκόλεψαν πολύ, αλλά στη συνέχεια άρχισαν να μ'αρεσουν και ίσως να είναι το αγαπημένο μου κεφάλαιο. Όπως και τα κύματα μ'αρεσαν πάααρα πολύ!
Φυσική τώρα κάνουμε στερεά εμείς και πραγματικά πρέπει να συνηθίσω να λύνω ασκήσειςςς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ποτε ακριβως βγαλατε τοση υλη?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
ποτε ακριβως βγαλατε τοση υλη?:eek:

Κοίτα, ξεκινήσαμε προετοιμασία για Γ' Λυκείου γύρω στο Δεκέμβριο. Κάναμε κρούσεις, ταλαντώσεις και κύματα μέχρι τα μέσα Μαϊου και ξεκινησαμε θερινά με στερεά. Φυσικά μιλάμε για "πρώτο χέρι", δηλαδή κατανόηση θεωρίας, μεθοδολογίες, επιλεγμένες ασκήσεις κλπ χωρίς όμως να πιάσουμε ένα βοήθημα ακόμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
αχα ετσι μαλιστα χαχα..εγω που δε πηγηαινα φροντ και ξεκινησα φετος στα θερινα λες να με επηρεασει σε θεμα υλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
αχα ετσι μαλιστα χαχα..εγω που δε πηγηαινα φροντ και ξεκινησα φετος στα θερινα λες να με επηρεασει σε θεμα υλης?

Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ποτε ακριβως βγαλατε τοση υλη?:eek:

Εγω εχω σχεδον τελειωσει ολη την υλη.Ξεκινησα απο δεκεμβρη με μια ωρα την εβδομαδα και φουλ θεωρια,ασκησεις,διαγωνισματα κτλ.Επομενως εχοντας μια πιο σφαιρικη αποψη περι του μαθηματος το θεωρω υπερεκτιμημενα δυσκολο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pagos123

Νεοφερμένος

Ο pagos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλή επιτυχία , έχοντας δώσει 2 φορές σας λέω οτι θα είναι μια χρονιά που θα φύγει δύσκολα αλλα γρήγορα
Το συναίσθημα που θα νιώσετε οταν δώσετε το τευλευταίο μάθημα και ειδικά αν έχετε πάει καλα , θα είναι ενα απο τα καλύτερα της ζωής σας , αρκεί να ξέρετε μέσα σας οτι τα δώσατε ολα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω εχω σχεδον τελειωσει ολη την υλη.Ξεκινησα απο δεκεμβρη με μια ωρα την εβδομαδα και φουλ θεωρια,ασκησεις,διαγωνισματα κτλ.Επομενως εχοντας μια πιο σφαιρικη αποψη περι του μαθηματος το θεωρω υπερεκτιμημενα δυσκολο. ;)
κοιτα να δεις και εμενα ετσι μου φαινεται μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κοιτα να δεις και εμενα ετσι μου φαινεται μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα το ιδιο
Τα μαθηματικα απο την αλλη μου φαινονται κινεζικα :( .Ευτυχως που δεν τα δινω :D . Εσκισα περυσι με βαθμους στα γραπτα σε αλγεβρα,γεωμετρια και μαθηματικα κατευθυνση 2,3 και 4 αντιστοιχα .. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα μαθηματικα απο την αλλη μου φαινονται κινεζικα :( .Ευτυχως που δεν τα δινω :D . Εσκισα περυσι με βαθμους στα γραπτα σε αλγεβρα,γεωμετρια και μαθηματικα κατευθυνση 2,3 και 4 αντιστοιχα .. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
χαχαχα και στη φυσικη με τριγωνομετρια πως τη παλευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στη φυσικη αμα δε μπορειτε το περιστρεφομενο διανυσμα υπαρχουν και αλλοι τροποι για να λυνετε τις ασκησεις και πιο ευκολοι κατεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
χαχαχα και στη φυσικη με τριγωνομετρια πως τη παλευεις?
Αυτά είναι απλα και εύκολα.Όχι σαν τις αηδιες τα πολυώνυμα και τις συναρτήσεις και τα διανύσματα και όλα αυτά τα βαβυλωνιακα που κάναμε πέρυσι

Στη φυσικη αμα δε μπορειτε το περιστρεφομενο διανυσμα υπαρχουν και αλλοι τροποι για να λυνετε τις ασκησεις και πιο ευκολοι κατεμε
Α μπράβο εγώ περιστρεφόμενο διάνυσμα δεν έχω χρησιμοποιησει ποτε.Αφήστε μας εμας με τις πραξουλες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κάποιες ασκήσεις λύνονται ΜΟΝΟ με περιστρεφόμενο διάνυσμα. (σαββάλας α' τεύχος)
Ωστόσο, στις πανελλήνιες δεν θα σας χρειαστεί, καθώς ο γενικά αποδεκτός τρόπος λύσης είναι ο τριγωνομετρικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τιποτα δε λυνεται μονο με περιστρεφομενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αυτά είναι απλα και εύκολα.Όχι σαν τις αηδιες τα πολυώνυμα και τις συναρτήσεις και τα διανύσματα και όλα αυτά τα βαβυλωνιακα που κάναμε πέρυσι
χαχαχαχα τα βαβυλωνιακα λεει...ναι ενω η βιολογια της τριτης ειναι συναρπαστικη:P

ενταξει και με περιστρεφομενο δεν ειναι κατι τρομερα δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τιποτα δε λυνεται μονο με περιστρεφομενο

Υπάρχουν ασκήσεις στην σύνθεση ταλαντώσεων αν δεν κάνω λάθος που απαιτούν απαραιτήτως σχήμα με περιστρεφόμενα διανύσματα για να λυθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά οι πανελλήνιες δεν είναι τίποτα. Δεν χρειάζεται να σκοτώνεστε κιόλας, αρκεί να έχετε πρόγραμμα όπως είχα και εγώ και δεν έγραψα και τόσο καλά τελικά, οπότε YOLO!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top