[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Antwnakos11

Νεοφερμένος

Ο Antwnakos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοιτα πρωτα απο ολα το x του lim που τεινει; Λογικα αν τεινει στο 0 το lim (x*ημ1/χ)=0 απο Κριτηριο Παρεμβολης. Τωρα αυτο που εβγαλε στο 2ο μερος, μηπως ειναι (ημ1/χ)/(1/χ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αυτό που λέτε όλοι για μαθήματα και διαβάζετε κι εγώ δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να μπω σε πρόγραμμα είναι τουλάχιστον τραγικό :worry: :rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drdude9

Νεοφερμένος

Ο drdude9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βλέπω πολλούς να μιλούν για εκθεση και αποστήθιση και,ως υποψήφιος που εδωσε φετος,οφείλω να σας πω οτι η τελευταια ειναι η συνταγή για την αποτυχία. Καλυτερα να εχει κανεις μια γενικη εικονα των σημειώσεων ,ή ο,τι αποφασίσει να δωσει το καθε φροντιστηριο, σε καθε θεματικό κυκλο, παρα να προσπαθεί να βαλει στο κεφαλι του ιδεες που δεν μπορει να υποστηρίξει. Κοιτάξτε μεσα στη χρονια να βελτιώσετε την έκφραση σας, το λεξιλόγιο,να διαβάσετε πολυ καλα τη θεωρια και προς το τελος δώστε βαση στους θεματικούς κύκλους, η οποια φυσικα καλο θα ηταν να μην ξεπερνά το όριο της κατανόησης και να φτάνει στη στείρα αποστήθιση. Ειδικα φετος, ατομα που έπραξαν ετσι "κάηκαν", διότι η φιλια και ο τροπος που ερωτήθηκε ηταν κατι που ενας μεγάλος αριθμός υποψηφίων δεν ειχε διδαχθεί. Φροντίστε την ποιότητα των ιδεών και οχι την ποσότητα, να εξασκείτε το μυαλο σας να σκεφτεται και οχι να αποστηθίζει.

Αυτα απο εναν υποψήφιο που ολη τη χρονια πηγαινε με "κομμένα φτερά" στην εκθεση ελπίζοντας σε ενα 16, ωστόσο εγραψε 17,2. Τιποτα δεν ειναι ακατόρθωτο, στην εκθεση και στη διόρθωση της συμβαίνουν πολλα, γι'αυτο φροντίστε να μένετε στην ουσία και να μην τρελένεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
αντωνη το χ τεινει στο απειρο και στο 2 μερος εχω αυτο που λες...δικο μου λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antwnakos11

Νεοφερμένος

Ο Antwnakos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγινεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί στο τέλος κάτι από τα πρώτα κεφάλαια μέχρι χημική κινητική; η χημική ισορροπία ήταν και αυτή στην ύλη της Β'Κατεύθυνσης; είναι πιο σημαντική από τα άλλα ή συνδυάζονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Των ανθρωπιστικών διαβάζετε ή τα αφήσατε για το καλοκαίρι; Πάντως λίγοι είμαστε, εγώ μια που ξεφυλλίζω τις τα φύλλα με τις μεταφράσεις και τα σχόλια των αρχαίων, βλέπω πόσα είναι να διαβάσω και τα ξανά βάζω στο γραφείο. Φλερτάρω με την ιδέα αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.. not. :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Των ανθρωπιστικών διαβάζετε ή τα αφήσατε για το καλοκαίρι; Πάντως λίγοι είμαστε, εγώ μια που ξεφυλλίζω τις τα φύλλα με τις μεταφράσεις και τα σχόλια των αρχαίων, βλέπω πόσα είναι να διαβάσω και τα ξανά βάζω στο γραφείο. Φλερτάρω με την ιδέα αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.. not. :cold:

Θα ξαναδώσεις;Τι πεδίο θα ανοίξεις;Καλή επιτυχία και κουράγιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Των ανθρωπιστικών διαβάζετε ή τα αφήσατε για το καλοκαίρι; Πάντως λίγοι είμαστε, εγώ μια που ξεφυλλίζω τις τα φύλλα με τις μεταφράσεις και τα σχόλια των αρχαίων, βλέπω πόσα είναι να διαβάσω και τα ξανά βάζω στο γραφείο. Φλερτάρω με την ιδέα αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.. not. :cold:

Εγώ τελειώνω με το φροντ την Δευτέρα ( ΑΜΗΝ, ΑΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΝΝ). Με κούρασαν πολύ τα καλοκαιρινά... Ήδη έχω γράψει 3 τέστ στην ιστορία, ένα στο συντακτικό, ένα στην γραμματική, 2 στα λατινικά και 2 στο γνωστό. Μόνο έκθεση δεν γράψαμε.... Αύριο γράφω πάλι λατινικά + συντακτικό, παρασκευή γραμματική και Δευτέρα ( τελευταία και καλύτερη που λένε) ιστορία.
Θα ξαναδώσεις;
Για ποιες σχολές ενδιαφέρεσαι;

Μέχρι στιγμής τα αγαπημένα μου μαθήματα:
1. Ιστορία
2. Γνωστό
3. Συντακτικό κ λεξιλόγιο

Ουδέτερα:
1. Λατινικά
2. Έκθεση

Μακριά μου να φύγεις:
1. Γραμματική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Θα ξαναδώσεις;Τι πεδίο θα ανοίξεις;Καλή επιτυχία και κουράγιο:D
Μέχρι τώρα αυτό λέει το σχέδιο, πιθανόν να αλλάξει στην πορεία, θα δείξει :hehe: 1ο πεδίο, ευχαριστώ και σε σένα καλό κουράγιο θα το χρειαστείς, εσύ για που στοχεύεις;


Εγώ τελειώνω με το φροντ την Δευτέρα ( ΑΜΗΝ, ΑΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΝΝ). Με κούρασαν πολύ τα καλοκαιρινά... Ήδη έχω γράψει 3 τέστ στην ιστορία, ένα στο συντακτικό, ένα στην γραμματική, 2 στα λατινικά και 2 στο γνωστό. Μόνο έκθεση δεν γράψαμε.... Αύριο γράφω πάλι λατινικά + συντακτικό, παρασκευή γραμματική και Δευτέρα ( τελευταία και καλύτερη που λένε) ιστορία.
Θα ξαναδώσεις;
Για ποιες σχολές ενδιαφέρεσαι;

Μέχρι στιγμής τα αγαπημένα μου μαθήματα:
1. Ιστορία
2. Γνωστό
3. Συντακτικό κ λεξιλόγιο

Ουδέτερα:
1. Λατινικά
2. Έκθεση

Μακριά μου να φύγεις:
1. Γραμματική

Και πως τα έχεις πάει μέχρι τώρα; Ου καλά ντάξει αν σε κούρασαν τα καλοκαιρινά τι θα κάνεις τον χειμώνα που θα έχεις και τα πρωινά 7 ώρες σχολείο και οι 3 ώρες θα ναι γενικής παιδείας, αυτό και αν είναι κουραστικό αλλά μια χρονιά είναι θα περάσει. Αν το αγαπημένο σου μάθημα είναι η ιστορία.. τι να πω τόσο ενδιαφέρουσα; :P Καταφέρνεις να την μαθαίνεις απέξω και να την θυμάσαι και μετά απ 2-3 μέρες; Αυτό θα ναι θαύμα. Ενδιαφέρομαι για χαμηλόβαθμες σχολές του 1ου πεδίου ευτυχώς για μένα ώστε να τα καταφέρω. :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και πως τα έχεις πάει μέχρι τώρα; Ου καλά ντάξει αν σε κούρασαν τα καλοκαιρινά τι θα κάνεις τον χειμώνα που θα έχεις και τα πρωινά 7 ώρες σχολείο και οι 3 ώρες θα ναι γενικής παιδείας, αυτό και αν είναι κουραστικό αλλά μια χρονιά είναι θα περάσει. Αν το αγαπημένο σου μάθημα είναι η ιστορία.. τι να πω τόσο ενδιαφέρουσα; :P Καταφέρνεις να την μαθαίνεις απέξω και να την θυμάσαι και μετά απ 2-3 μέρες; Αυτό θα ναι θαύμα. Ενδιαφέρομαι για χαμηλόβαθμες σχολές του 1ου πεδίου ευτυχώς για μένα ώστε να τα καταφέρω. :studying:

Έκανα και σε ολη τη Β φροντιστήρια και είχα και δύο πτυχία ( Γ2) και τόσο δεν είχα κουραστεί. Και διάβαζα και για το σχολείο εννοείται. Στα καλοκαιρινά με ενοχλέι που μας τα έχουν πρωί. Δεν μένω στο κέντρο και έτσι, ενώ έχω μάθημα στις 9.15 πρέπει να ξυπνήσω από τις 7.30:/: και φτου από την αρχή. Δεν με βοηθάει και η ζέστη βρε παιδί μου:P

Η ιστορία μου αρέσει πολύ. Έχω βρει τον τρόπο μου και πιστεύω την μαθαίνω αρκετά καλά. Μέχρι στιγμής θυμάμαι ότι έχουμε κάνει. Την κάνω επανάληψη συχνά ( κυρίως το ΣΚ) ακόμα και χωρίς να μας πουν. Ποντάρω πολλά σε αυτή να σου πω... Ποντάρω όσα θα ΄χασω απο τα αρχαία:P

Σε γενικές γραμμές πάντως, τα πηγαίνω πολύ καλά.
Αύγουστο ξεκινάω και το ειδικό :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Έκανα και σε ολη τη Β φροντιστήρια και είχα και δύο πτυχία ( Γ2) και τόσο δεν είχα κουραστεί. Και διάβαζα και για το σχολείο εννοείται. Στα καλοκαιρινά με ενοχλέι που μας τα έχουν πρωί. Δεν μένω στο κέντρο και έτσι, ενώ έχω μάθημα στις 9.15 πρέπει να ξυπνήσω από τις 7.30:/: και φτου από την αρχή. Δεν με βοηθάει και η ζέστη βρε παιδί μου:P

Ο,τι δεν μπορείς να το αποφύγεις προσπάθησε να το απολαύσεις όσο γίνεται, σκέψου την ζωή μετά τις πανελλήνιες.

Η ιστορία μου αρέσει πολύ. Έχω βρει τον τρόπο μου και πιστεύω την μαθαίνω αρκετά καλά. Μέχρι στιγμής θυμάμαι ότι έχουμε κάνει. Την κάνω επανάληψη συχνά ( κυρίως το ΣΚ) ακόμα και χωρίς να μας πουν. Ποντάρω πολλά σε αυτή να σου πω... Ποντάρω όσα θα ΄χασω απο τα αρχαία:P
Καλά κάνεις, είναι σίγουρο μάθημα η ιστορία και τα λατινικά, τα άλλα παίξτα κορώνα γράμματα και ο,τι βγει. :P

Σε γενικές γραμμές πάντως, τα πηγαίνω πολύ καλά.
Αύγουστο ξεκινάω και το ειδικό :'(
Πϊστευε στον εαυτό σου και θα τα πας σίγουρα καλά :hehe: Γερμανικά; Σιγά καλέ, 20 θα γράψεις, μητρική σου γλώσσα δεν είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο,τι δεν μπορείς να το αποφύγεις προσπάθησε να το απολαύσεις όσο γίνεται, σκέψου την ζωή μετά τις πανελλήνιες.


Καλά κάνεις, είναι σίγουρο μάθημα η ιστορία και τα λατινικά, τα άλλα παίξτα κορώνα γράμματα και ο,τι βγει. :P


Πϊστευε στον εαυτό σου και θα τα πας σίγουρα καλά :hehe: Γερμανικά; Σιγά καλέ, 20 θα γράψεις, μητρική σου γλώσσα δεν είναι; :P

1. Ναι πάνω από όλα εμένα με κυνηγάει η τύχη ένα πράγμα:P
2. Για τα αρχαία δεν το συζητώ:P εντάξει με την έκθεση ποτέ δεν ξέρεις, αλλά σχετικά τα παω καλά, παράπονο δεν έχω.
3. Μωρέ ότι θα γράψω καλά ( θέλω να πιστέυω) θα γράψω:redface: . Δυο πτυχία Γ2 έδωσα φέτος + καθημερινή επαφή τόσο γραπτά όσο ακουστικά όσο και προφορικά :P . Θεωρώ πως όχι, μητρική-μητρική όχι, επίπεδο δεύτερης μητρικής ναι. Αν βάλεις και τα βαυαρικά μου:redface:
Έχω βέβαια να κάνω επανάληψη όλη τη γραμματική από το Α1 με πάσα λεπτομέρεια γιατί στο π΄ρωτο μάθημα θα γράψω γενικό τέστ ( ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ.... Που είναι εκείνοι οι ωραίοι καιροί που ξεκινούσα προετοιμασία για Γ1 και το τέστ είχε ύλη μέχρι Β2 ωρε; :P ) ... Και όσες περισσότερες θεματικές ενότητες μπορώ ειδικά τύπου εκπαίδευση, διασκέδαση, ταξίδια που παίζουν πολύ στις πανελλήνιες...
Το κακό με το ειδικό δεν είναι το επίπεδο, αλλά ο χρόνος. ήθελα να ξεκουραστώ λιγάκι χωρίς να σκέφτομαι τις πανελλήνιες και το διάβασμα. Από το μάθημα παράπονο δεν έχω και μου αρέσει και την ζωή μου κάνω εκεί ( σουβλάκια, καφέδες, φρουτάκι και ότι τραβάει η όρεξή σου έλα στα γερμανικά μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μέχρι τώρα αυτό λέει το σχέδιο, πιθανόν να αλλάξει στην πορεία, θα δείξει :hehe: 1ο πεδίο, ευχαριστώ και σε σένα καλό κουράγιο θα το χρειαστείς, εσύ για που στοχεύεις;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Θα μας χρειαστεί όλους το κουράγιο σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick

Νεοφερμένος

Ο nick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια και απο έμενα!!! καινουργιος στο φορουμ!! ανθρωπιστικων εδω... καλη δυναμη να εχουμε για αυτη τη δυσκολη σχολικη χρονια...εγω εχω ξεκινησει λιγο αρχαια γραμματικη και γνωστο καθως και λατινικα τα οποια μου αρεσουν παρα πολυ...η ιστορια εμενα λιγο δυσκολη μου φαινεται ακομα..Οσοι έχετε ξεκινήσει που κοντά ειστε στην υλη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Παιδιά,εσείς τώρα που τελειώσατε διαβάζετε καθόλου.Εγω έχω 10 μέρες που τελείωσα και δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο και έχω ακόμα σχεδον 1 μηνα που θα ξανά ξεκινήσω.Καποιο tip αν εφικτό..(Θετική είμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
γεια σας παιδια και απο έμενα!!! καινουργιος στο φορουμ!! ανθρωπιστικων εδω... καλη δυναμη να εχουμε για αυτη τη δυσκολη σχολικη χρονια...εγω εχω ξεκινησει λιγο αρχαια γραμματικη και γνωστο καθως και λατινικα τα οποια μου αρεσουν παρα πολυ...η ιστορια εμενα λιγο δυσκολη μου φαινεται ακομα..Οσοι έχετε ξεκινήσει που κοντά ειστε στην υλη;;

Έχω τελειώσει το κρητικό και στο αγροτικό είμαι στα ορυχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά,εσείς τώρα που τελειώσατε διαβάζετε καθόλου.Εγω έχω 10 μέρες που τελείωσα και δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο και έχω ακόμα σχεδον 1 μηνα που θα ξανά ξεκινήσω.Καποιο tip αν εφικτό..(Θετική είμαι)
Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις το διάβασμα τόσο νωρίς μετά το κλείσιμο των θερινών μαθημάτων . Μην αγχώνεσαι που δεν μπορείς άλλο να διαβάσεις! Φυσικό είναι, το μυαλό πρέπει να ξεκουραστεί , έτσι ώστε να εμπεδώσει την ύλη των θερινών μαθημάτων. Ξεκίνα την επανάληψή σου μια ή δυο εβδομάδες προτού ανοίξουν τα φροντιστήρια. Λογικά θα γράψετε επαναληπτικά διαγωνίσματα στα μαθήματα, οπότε από εκεί θα δεις αν χρειάζεται να λύσεις και άλλες ασκήσεις ή να ξαναδιαβάσεις τη θεωρία. Στη φυσική λύσε τις ΄καλοκαιρινές ασκήσεις που έχει βάλει ο φροντιστής σου( αφού πρώτα διαβάσεις τη θεωρία από το σχολικό και τη μεθοδολογία από το βοήθημα) και αν δεις ότι θέλεις να εξασκηθείς περισσότερο κάνε κάποιες έξτρα από δικό σου βοήθημα ( όχι όμως πάρα πολλές , ίσως κάποιες συνδυαστικές) . Στη χημεία πάλι επανάληψη θεωρία από το σχολικό και ξαναδιαβάζεις μεθοδολογία από βοήθημα (Σαλτερής το καλύτερο βοήθημα) . Εμάς από ότι θυμάμαι η καθηγήτρια μας είχε βάλει μπόλικες ασκήσεις για επανάληψη το καλοκαίρι από σαλτερή. Αν σου έχουν βάλει ασκήσεις για καλοκαίρι πιστεύω πως θα αρκούν στη χημεία. Στην έκθεση το καλοκαίρι προσωπικά ξεφύλλιζα τον πειστικό λόγο του Κούτρα και υπογράμμιζα βασικά σημεία στις θεματικές ενότητες που θα με βοηθούσαν να εμπλουτίσω την έκθεσή μου και έκανα επανάληψη τη θεωρία που είχαμε κάνει στο φροντιστήριο. Μπορείς αν θέλεις τώρα το καλοκαίρι να διαβάσεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο. Πίστεψέ με βοηθά σημαντικά στη βελτίωση της έκφρασης!
Λες ότι είσαι θετική , άρα δίνεις βιολογία , μαθηματικά ή και τα δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα "tips",να είσαι καλά.Ειχα ξεκινήσει προετοιμασία και μαθηματικά αλλά και Βιολογία.Μαθηματικα πιο πολύ περισσότερο από ανασφάλεια...Δεν ξέρω τι θα αποφασίσω μέχρι τον Σεπτέμβριο...Όταν επιστρέψουμε έχουμε προγραμματισμενα διαγωνισματα και έχω ξεχάσει πολλά κυρίως βιολογία και χημεία. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά γίνεται κάτι.Θα αφιερώσω μια βδομάδα για κάθε μάθημα,ώστε να κάνω δίκαιη κατανομή ??????και ανάλογα με τα κενά που έχω θα επιμένω περισσότερο.Αν και από τώρα ξέρω πως τα περισσότερα κενά τα έχω στη Χημεία,αλλά τέλος πάντων ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς , επειδή έχω περάσει και εγώ από αυτή τη διαδικασία ξέρω πόσο άγχος πρέπει να έχεις και είμαι εδώ για να σε συμβουλέψω σε οτιδήποτε χρειαστείς. Από όσα διάβασα έχεις πάρει και μαθηματικά και βιολογία . Από τη μια αυτό είναι καλό , καθώς θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις περισσότερες σχολές , όμως υπάρχει ο κίνδυνος να " πελαγώσεις" από τα πέντε μαθήματα, να φτάσεις στο μέση της χρονιάς και να μην ξέρεις αν θα πρέπει να επικεντρωθείς περισσότερο στα μαθηματικά ή στη βιολογία. Τα μαθηματικά απαιτούν για έναν καλό βαθμό διαρκή εξάσκηση αρχικά με εύκολα θέματα ,ώστε να εμπεδωθεί η θεωρία και στη συνέχεια πιο συνδυαστικά. Για τη βιολογία δεν θεωρώ ότι είμαι ''ειδική" για να εκφέρω συμβουλή , καθώς δεν την έδινα πανελλαδικά παρά μόνο στις ενδοσχολικές. Ωστόσο με λίγο διάβασμα από μέρους μου κατάλαβα πως περιέχει αρκετή θεωρία και δύσκολη ορολογία. Οι ασκήσεις της μου φάνηκαν πιο εύκολες από αυτές που είχα λύσει στα μαθηματικά και βασίζονται σε συγκεκριμένη μεθοδολογία με κάποιες ερωτήσεις "παγίδες'. Φέτος από ότι άκουσα το κυριότερο πρόβλημα ήταν η πίεση του χρόνου για να απαντήσεις επαρκώς στις ερωτήσεις και όχι τόσο η δυσκολία των θεμάτων. Πάντως στο δικό μου το σχολείο σημειώθηκαν υψηλές βαθμολογίες στη βιολογία σε σύγκριση με τα μαθηματικά. Στις ενδοσχολικές από την άλλη λίγοι συμμαθητές "βιολόγοι'" έγραψαν καλά ( μάλλον τα είχαν ξεχάσει; ) εγώ πάντως με διάβασμα τριών ημερών έγραψα ένα 15 . Για να μη ξεχνάς τη θεωρία στη βιολογία ( όπως και τα θεωρήματα, αποδείξεις στα μαθηματικά) πρέπει να τα κάνεις αρκετές φορές επανάληψη ( τα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου θα συμβάλλουν σε αυτό και άμα νιώθεις ανασφάλεια χώρισε την ύλη σε μικρά κομμάτια και κάνε τα επανάληψη. Στη χημεία το μόνο που έχω να σου πω είναι να κάνεις αρκετές ασκήσεις , διότι πρόκειται για δύσκολο μάθημα με πολλή θεωρία και μεγάλη γκάμα μεθοδολογίας(ειδικά στα διαλύματα). Αν έχεις καλές βάσεις από τη χημεία της β γενικής η οργανική δεν θα σε δυσκολέψει τόσο, τώρα για αυτά που προστέθηκαν από τη β εγώ συνειδητοποίησα πως τα "κατέχω " πλήρως μετά το διαγώνισμα τετραμήνου όπου τα είχα κάνει για τριακοστή φορά επανάληψη. Γνώμη μου είναι μην κουραστείς υπερβολικά το καλοκαίρι και μην ξενυχτάς λόγω άγχους(αυτό το πάθαινα συχνά) , διότι πίστεψέ με μετά τα Χριστούγεννα η κατάσταση γίνεται ανυπόφορη και αν έχεις γίνει κουρέλι από την κούραση όσο και να θες να διαβάσεις ο οργανισμός δεν αντέχει και η μελέτη δεν είναι αποδοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top