[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
παιδια εχω αρχισει αεππ εδω κ κανα μήνα κ με δυσκολευει λιγο στον τροπο σκεψης.. Να αρχισω να ανησυχω? επισης στα μαθημηματικα αυτα τα ορια εχουν 500 διαφορετικες ιδιοτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
παιδια εχω αρχισει αεππ εδω κ κανα μήνα κ με δυσκολευει λιγο στον τροπο σκεψης.. Να αρχισω να ανησυχω? επισης στα μαθημηματικα αυτα τα ορια εχουν 500 διαφορετικες ιδιοτητες!
οχι, να μην ανησυχεις οι περισσοτεροι το παθαινουν αυτο με το αεππ.ειναι αρχη ακομη(λογικα δομη επιλογης ειστε).οσο περναει ο καιρος θα συνηθισεις !
οσον αφορα τα μαθηματικα και τις ιδιοτητες των οριων ,δεν χρειαζεται να μαθεις κατι απ'εξω ,με λογικη θα τα βγαζεις και ας ειναι ''πολλες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Όντως ετσι όπως τα είδα λιγο τα ορια, είναι κάπως, αλλα ειναι ακόμα αρχή.Το ιδιο και για το ΑΕΠΠ.Με τον καιρο μαθαίνονται και με την προσπάθεια.Για το ΑΕΠΠ σκεψου το λογικα και κανε μια γενικη εικόνα του προγράμματος το πως θα λειτουργήσει.Τα σχεδιαγράμματα βοηθάνε.Κατα τα αλλα τα ποιο πολλα τα εχει η ερωτηση.π.χ. να κανεις προγραμμα να διαβάζει(αρα διαβασε) κ.τ.λ αμα αναλύσεις την ερώτηση ουσιαστικά έλυσες την ασκηση.Τα υπολοιπα ειναι κανόνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
παιδια εχω αρχισει αεππ εδω κ κανα μήνα κ με δυσκολευει λιγο στον τροπο σκεψης.. Να αρχισω να ανησυχω? επισης στα μαθημηματικα αυτα τα ορια εχουν 500 διαφορετικες ιδιοτητες!
ΑΕΠΠ είναι θέμα της Β΄Λυκείου.Όποιος είχε αποφασίσει τι θα ακολουθήσει και διάβαζε πολύ καλά στη Β' στη Γ' έχει όλο και λιγότερα προβλήματα καθώς το 75-80% της υλής-ο κορμός-είναι διδαγμένος.Πάντως μην αγχώνεσαι απλά αγάπησέ τη πάρε και ένα καλό βοήθημα και είσαι κομπλέ.Με τον καθηγητή σου είσαι ευχαριστημένος(σημειώσεις-μεθοδολογίες και τέτοια);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
ΑΕΠΠ είναι θέμα της Β΄Λυκείου.Όποιος είχε αποφασίσει τι θα ακολουθήσει και διάβαζε πολύ καλά στη Β' στη Γ' έχει όλο και λιγότερα προβλήματα καθώς το 75-80% της υλής-ο κορμός-είναι διδαγμένος.Πάντως μην αγχώνεσαι απλά αγάπησέ τη πάρε και ένα καλό βοήθημα και είσαι κομπλέ.Με τον καθηγητή σου είσαι ευχαριστημένος(σημειώσεις-μεθοδολογίες και τέτοια);
Μου φερνει φωτοτυπιες με ασκησεις και θεωρια κλπ. Απλα εγω γενικα δεν διαβαζα β λυκειου πληροφορικη γιατι δεν ηξερα αν θα παω σε αυτην την κατευθυνση. Τελοςπαντων ελπιζω να τα κατανοω οσο περναει ο καιρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Λοιπον οι πανελληνιες ειναι οπως και καθε αλλη εξεταση στην οποια εχετε υποβληθει μεχρι τωρα...δεν ειναι κατι τραγικο και ουτε πρεπει να εχετε ΕΝΤΟΝΟ αγχος...ενα αγχος που σας κρατα ενεργοποιημενους ομως ειναι θεμιτο...θελει πολυ διαβασμα καθαρο μυαλο ξεκουραση και αρκετο υπνο...Σε οτι αφορα τα μαθηματα τωρα θα σας γραψω για τα μαθηματα που εδωσα φετος και περυσι και καποια βοηθηματα που με βοηθησαν σε αυτην την προσπαθεια:

ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Το πιο δυσκολο μαθημα για εμενα...σημασια δεν εχει να παπαγαλιζεις τυπους και ασκησεις οπως εχουν ηδη πει καποιοι αλλα πρωτιστως να καταλαβαινεις το φαινομενο! νταξει υπαρχουν και ασκησεις που δεν θα λυσετε γτ ειναι δυσκολες πολυ ή ξερω γω γτ μπερδευτηκατε....μην κολλατε σε αυτες! εγω χρησιμοποιησα αρκετα θα ελεγα βοηθηματα στο εν λογω μαθημα....αυτα π με βοηθησαν πιο πολυ ειναι ο μαθιουδακης π εχει και θεωρια και αρκετες ασκησεις (λυμενες και αλυτες) και ενα βοηθημα π ο συγγραφεας λεγεται γαρμπης..ουσιαστικα ηταν 3 τομοι...α,β,γ...αυτος ειχε μεσα εκπληκτικα την θεωρια και πραγματικα εμενα με βοηθησε...
ΧΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Ειναι ενα μαθημα που παλια εγραφες ευκολα...και φετος επισης εγραφες ευκολα...για να ειμαι ειλικρινης ΠΑΝΤΑ εγραφες ευκολα...
SOS
Μην το αφησετε γτ θα σας αφησει...οσο ευκολο και αν ειναι απαιτει διαβασμα και κοπο...σημαντικο και εδω ειναι η κατανοηση σε ολα τα κεφαλαια ακομα και στην οργανικη αλλα ακομα πιο σημαντικο ειναι η επιλυση απειρων ασκησεων! αυτο θα σας δωσει αυτοπεποιθηση και ευχερεια! Προσωπικα χρησιμοποιησα μονο τον Σαλτερη που ειναι το "ευαγγελιο" αλλα περιστασιακα ελυνα ασκησεις και απο ενα βοηθημα με συγγραφεα τον Νακη νομιζω....εκδοσεις δεν θυμαμαι...
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Το αγαπημενο μου μαθημα!! Πρωτον γιατι λατρευα αυτα π μαθαιναμε, ηταν τοσο ενδιαφεροντα ,αλλα κυριως γτ μου αρεσε να σπαω τα νευρα της καθηγητριας μου με ερωτησεις που δεν περιοριζοταν σε οσα ελεγε το βιβλιο!!!! Ηταν υπεροχο :D :D :D Τις πιο πολλες φορες μου απαντουσε η καημενη γτ ημουν επιμονος αλλα οσο πλησιαζαν οι εξετασεις μου εκοψε που λεμε τον αερα....δυστυχως....το πιο φριχτο για εμενα ηταν η παπαγαλια..για να μαι ειλικρινης ποτε δεν εκατσα να μαθω και την παραμικρη λεξη οπως την εχει μεσα,δηλαδη φωτοτυπια του βιβλιου και ας ηξερα οτι μπορει να μου κοστιζε στην βαθμολογια...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΚΙΟΛΑΣ! Τωρα θα συνιστουσα με βαρια καρδια σε εσας να μην ακολουθησετε το παραδειγμα μου και να την μαθετε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως την εχει το βιβλιο... :(
Χρησιμοποιησα δυο βοηθηματα..ενα του μαυροματιδη/χατζημοσχου που το ΛΑΤΡΕΨΑ!!!!!!!!!!!
γιατι? μα επειδη ειχε μεσα με πολυ ομορφο τροπο την θεωρια (βλ. εικονες,επεξηγησεις....) και επιπλεον γτ καλυπτε και αλλα ερωτηματα του μαθητη πανω σε αυτα π μαθαινε και οχι μονο τα τετριμενα π ειχε τ βιβλιο..οι ασκησεις του ομολογουμενως ομως δεν με αφησαν ικανοποιημενο μιας και ειχε ολα τα παλια θεματα πανελληνιων και μερικες δικες του..τα παλια θεματα θα μπορουσαμε να τα βρουμε και στο ιντερνετ... ειχε ομως και ΑΡΚΕΤΕΣ λυμενες...για τις ασκησεις χρησιμοποιησα το αλλο βοηθημα των σπυρου/οικονομου/ηλιαδη απο ελληνοεκδοτικη...το βοηθημα του μαυροματιδη ειναι εκδοσεις smart&learn νομιζω....εγω την βιολογια πρωτα την κατανοουσα και μετα την μαθαινα...(παντα την ελεγα με δικα μ λογια οπως σας ειπα παραπανω) επισης σημαντικο ειναι να λυσεις πολλες ασκησεις και να ψαχτεις και για περιεργα θεματα...(το θεμα Δ του 2015 το ειχα κανει την προηγουμενη μερα :P ) ααα επισης καλο θα ηταν να κανετε και πολλα Σ/Λ πολλαπλης επιλογης....τετοια θεματακια γτ οπως ειδατε φετος δεν ηταν και τοσο ευκολο το Α θεμα στην βιολογια οπως αλλες χρονιες...
ΕΚΘΕΣΗ-ΓΛΩΣΣΑ
Ενα μαθημα που φετος εκαψε πολλους...πραγματικα οσες συμβουλες και να δωσουμε κατα την γνωμη μου ο υποκειμενισμος π εχει το μαθημα τις "αχρηστευει"...Σιγουρα παντως θα πρεπει να γραφετε τουλαχιστον μια εκθεση καθε βδομαδα ωστε το χερι να μην "ξεχναει" και ωστε με την συνεχη εξασκηση να βελτιωνεστε...η μελετη επισης δοκιμιων και αλλων βιβλιων αν υπαρχει χρονος (χαχαχαχ) θα βοηθησει...σημαντικο ειναι να μην ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΤΕ ιδεες...πραγματικα αυτο δεν θα σας βοηθησει καθολου...δεν θα θυμαστε τιποτα και επισης για μενα φερεστε ασχημα στο μυαλο σας...! τοσο αχρηστο νομιζετε οτι ειναι που δεν θα μπορεσει να πει δυο-τρεις ιδεες με εναν ομορφο και σωστο τροπο???? Οσον αφορα την γλωσσα θα προτεινα να διαβασετε απο την αρχη καλα την θεωρια ακομα και οσα σας φαινονται τελειως χαζα και αχρηστα η οσα δεν εχουν πεσει ποτε..(διαγραμμα....) επειτα καλο θα ειναι να λυσετε παρα πολλες ασκησεις ωστε να νιωθετε σιγουρια για οσα ξερετε..αν τ κανετε αυτο απο νωρις οταν θα ερθουν οι εξετασεις δεν θα τρεχετε σαν παλαβοι να μαθετε οσα δεν μαθατε σε μια χρονια...χρησιμοποιησα προσωπικα καποια βιβλια για να παρω ιδεες για ορισμενα θεματα(ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΩ!) του Π.Σαλαγιαννη και τον πειστικο λογο απο εκδοσεις Σαβαλλα...ασκησεις μ εδινε η καθηγητρια μου...
ΤΕΛΟΣ
Να ξερετε πως αν κοπιασετε,εχετε καλη διαθεση,πιστη και αυτοπεποιθηση και πατε χωρις υπερβολικο αγχος τιποτα δεν θα παει στραβα! Μα και να παει.....παντα θα εχετε μια δευτερη ή τριτη ή ν-οστη ευκαιρια...
καλη τυχη, Kαλο καλοκαιρι και κυριως ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! :D :D :D
Υ.Γ
Τωρα που ειναι καλοκαιρι ακομα μην διαβαζετε οληηηη μερα σαν να μην υπαρχει αυριο...χαλαρααααα...καντε και τις βολτες σας πατε και σε καμια παραλια....γενικα μην βγαλετε ριζες στο γραφειο...ακομα τουλαχιστον! Αλλα και τον χειμωνα κοιταξτε καθε δευτερο Σαββατο να βγαινετε...Στην αρχη μπορειτε να βγαινετε και καθε Σαββατο (ή και παρασκευη και σαββατο :P ) αλλα μετα ζοριζουν τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ένα έχω να πώ:Οποιος δεν ειναι σουπερ ουαου μαθητης και δεν ειναι σιγουρος για το επαγγελμα που θα ακολουθησει να ΜΗΝ πάρει Βιολογία
Με τα Μαθηματικά σου ανοίγονται άπειρες σχολές και με λίγα μόρια!ΜΗΝ την πατήσετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Λοιπον οι πανελληνιες ειναι οπως και καθε αλλη εξεταση στην οποια εχετε υποβληθει μεχρι τωρα...δεν ειναι κατι τραγικο και ουτε πρεπει να εχετε ΕΝΤΟΝΟ αγχος...ενα αγχος που σας κρατα ενεργοποιημενους ομως ειναι θεμιτο...θελει πολυ διαβασμα καθαρο μυαλο ξεκουραση και αρκετο υπνο...Σε οτι αφορα τα μαθηματα τωρα θα σας γραψω για τα μαθηματα που εδωσα φετος και περυσι και καποια βοηθηματα που με βοηθησαν σε αυτην την προσπαθεια:

ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Το πιο δυσκολο μαθημα για εμενα...σημασια δεν εχει να παπαγαλιζεις τυπους και ασκησεις οπως εχουν ηδη πει καποιοι αλλα πρωτιστως να καταλαβαινεις το φαινομενο! νταξει υπαρχουν και ασκησεις που δεν θα λυσετε γτ ειναι δυσκολες πολυ ή ξερω γω γτ μπερδευτηκατε....μην κολλατε σε αυτες! εγω χρησιμοποιησα αρκετα θα ελεγα βοηθηματα στο εν λογω μαθημα....αυτα π με βοηθησαν πιο πολυ ειναι ο μαθιουδακης π εχει και θεωρια και αρκετες ασκησεις (λυμενες και αλυτες) και ενα βοηθημα π ο συγγραφεας λεγεται γαρμπης..ουσιαστικα ηταν 3 τομοι...α,β,γ...αυτος ειχε μεσα εκπληκτικα την θεωρια και πραγματικα εμενα με βοηθησε...
ΧΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Ειναι ενα μαθημα που παλια εγραφες ευκολα...και φετος επισης εγραφες ευκολα...για να ειμαι ειλικρινης ΠΑΝΤΑ εγραφες ευκολα...
SOS
Μην το αφησετε γτ θα σας αφησει...οσο ευκολο και αν ειναι απαιτει διαβασμα και κοπο...σημαντικο και εδω ειναι η κατανοηση σε ολα τα κεφαλαια ακομα και στην οργανικη αλλα ακομα πιο σημαντικο ειναι η επιλυση απειρων ασκησεων! αυτο θα σας δωσει αυτοπεποιθηση και ευχερεια! Προσωπικα χρησιμοποιησα μονο τον Σαλτερη που ειναι το "ευαγγελιο" αλλα περιστασιακα ελυνα ασκησεις και απο ενα βοηθημα με συγγραφεα τον Νακη νομιζω....εκδοσεις δεν θυμαμαι...
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
Το αγαπημενο μου μαθημα!! Πρωτον γιατι λατρευα αυτα π μαθαιναμε, ηταν τοσο ενδιαφεροντα ,αλλα κυριως γτ μου αρεσε να σπαω τα νευρα της καθηγητριας μου με ερωτησεις που δεν περιοριζοταν σε οσα ελεγε το βιβλιο!!!! Ηταν υπεροχο :D :D :D Τις πιο πολλες φορες μου απαντουσε η καημενη γτ ημουν επιμονος αλλα οσο πλησιαζαν οι εξετασεις μου εκοψε που λεμε τον αερα....δυστυχως....το πιο φριχτο για εμενα ηταν η παπαγαλια..για να μαι ειλικρινης ποτε δεν εκατσα να μαθω και την παραμικρη λεξη οπως την εχει μεσα,δηλαδη φωτοτυπια του βιβλιου και ας ηξερα οτι μπορει να μου κοστιζε στην βαθμολογια...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΚΙΟΛΑΣ! Τωρα θα συνιστουσα με βαρια καρδια σε εσας να μην ακολουθησετε το παραδειγμα μου και να την μαθετε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως την εχει το βιβλιο... :(
Χρησιμοποιησα δυο βοηθηματα..ενα του μαυροματιδη/χατζημοσχου που το ΛΑΤΡΕΨΑ!!!!!!!!!!!
γιατι? μα επειδη ειχε μεσα με πολυ ομορφο τροπο την θεωρια (βλ. εικονες,επεξηγησεις....) και επιπλεον γτ καλυπτε και αλλα ερωτηματα του μαθητη πανω σε αυτα π μαθαινε και οχι μονο τα τετριμενα π ειχε τ βιβλιο..οι ασκησεις του ομολογουμενως ομως δεν με αφησαν ικανοποιημενο μιας και ειχε ολα τα παλια θεματα πανελληνιων και μερικες δικες του..τα παλια θεματα θα μπορουσαμε να τα βρουμε και στο ιντερνετ... ειχε ομως και ΑΡΚΕΤΕΣ λυμενες...για τις ασκησεις χρησιμοποιησα το αλλο βοηθημα των σπυρου/οικονομου/ηλιαδη απο ελληνοεκδοτικη...το βοηθημα του μαυροματιδη ειναι εκδοσεις smart&learn νομιζω....εγω την βιολογια πρωτα την κατανοουσα και μετα την μαθαινα...(παντα την ελεγα με δικα μ λογια οπως σας ειπα παραπανω) επισης σημαντικο ειναι να λυσεις πολλες ασκησεις και να ψαχτεις και για περιεργα θεματα...(το θεμα Δ του 2015 το ειχα κανει την προηγουμενη μερα :P ) ααα επισης καλο θα ηταν να κανετε και πολλα Σ/Λ πολλαπλης επιλογης....τετοια θεματακια γτ οπως ειδατε φετος δεν ηταν και τοσο ευκολο το Α θεμα στην βιολογια οπως αλλες χρονιες...
ΕΚΘΕΣΗ-ΓΛΩΣΣΑ
Ενα μαθημα που φετος εκαψε πολλους...πραγματικα οσες συμβουλες και να δωσουμε κατα την γνωμη μου ο υποκειμενισμος π εχει το μαθημα τις "αχρηστευει"...Σιγουρα παντως θα πρεπει να γραφετε τουλαχιστον μια εκθεση καθε βδομαδα ωστε το χερι να μην "ξεχναει" και ωστε με την συνεχη εξασκηση να βελτιωνεστε...η μελετη επισης δοκιμιων και αλλων βιβλιων αν υπαρχει χρονος (χαχαχαχ) θα βοηθησει...σημαντικο ειναι να μην ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΤΕ ιδεες...πραγματικα αυτο δεν θα σας βοηθησει καθολου...δεν θα θυμαστε τιποτα και επισης για μενα φερεστε ασχημα στο μυαλο σας...! τοσο αχρηστο νομιζετε οτι ειναι που δεν θα μπορεσει να πει δυο-τρεις ιδεες με εναν ομορφο και σωστο τροπο???? Οσον αφορα την γλωσσα θα προτεινα να διαβασετε απο την αρχη καλα την θεωρια ακομα και οσα σας φαινονται τελειως χαζα και αχρηστα η οσα δεν εχουν πεσει ποτε..(διαγραμμα....) επειτα καλο θα ειναι να λυσετε παρα πολλες ασκησεις ωστε να νιωθετε σιγουρια για οσα ξερετε..αν τ κανετε αυτο απο νωρις οταν θα ερθουν οι εξετασεις δεν θα τρεχετε σαν παλαβοι να μαθετε οσα δεν μαθατε σε μια χρονια...χρησιμοποιησα προσωπικα καποια βιβλια για να παρω ιδεες για ορισμενα θεματα(ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΩ!) του Π.Σαλαγιαννη και τον πειστικο λογο απο εκδοσεις Σαβαλλα...ασκησεις μ εδινε η καθηγητρια μου...
ΤΕΛΟΣ
Να ξερετε πως αν κοπιασετε,εχετε καλη διαθεση,πιστη και αυτοπεποιθηση και πατε χωρις υπερβολικο αγχος τιποτα δεν θα παει στραβα! Μα και να παει.....παντα θα εχετε μια δευτερη ή τριτη ή ν-οστη ευκαιρια...
καλη τυχη, Kαλο καλοκαιρι και κυριως ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! :D :D :D
Υ.Γ
Τωρα που ειναι καλοκαιρι ακομα μην διαβαζετε οληηηη μερα σαν να μην υπαρχει αυριο...χαλαρααααα...καντε και τις βολτες σας πατε και σε καμια παραλια....γενικα μην βγαλετε ριζες στο γραφειο...ακομα τουλαχιστον! Αλλα και τον χειμωνα κοιταξτε καθε δευτερο Σαββατο να βγαινετε...Στην αρχη μπορειτε να βγαινετε και καθε Σαββατο (ή και παρασκευη και σαββατο :P ) αλλα μετα ζοριζουν τα πραγματα...

Σε ευχαριστώ/ούμε πολύ για τις συμβουλές σου! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.

rina1999

Νεοφερμένος

Η rina1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Με αφορμή το θέμα αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας. Δεν ξέρω ποιο φροντιστήριο (Θεσσαλονίκης) να εμπιστευτώ διότι ζω σε επαρχία εκτός Θεσσαλονίκης. Μπορείτε να με συμβουλεύσετε σχετικά με τα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης που κάνουν την καλύτερη προετοιμασία για Θετική Κατεύθυνση (3ο επιστημονικό πεδίο) από την προσωπική σας εμπειρία . :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σε ευχαριστούμε πολυ για τις συμβουλές σου.

Εχω ένα πρόβλημα,απο την μία μου λένε οτι άμα γράψεις πάνω απο το όριο τον λέξεων στην έκθεση,περίπου 800-900 λέξεις δεν σου κόβουν,αλλα απο την άλλη άμα περάσεις +50 λέξεις στο όριο σε κόβουν ανά πρόταση.Τωρα τι να πιστέψω;Καποιος ειδικός σε βαθμολογία έκθεσης ή παρόμοιες εμπειρίες;Το οριο όντως είναι μόνο για να οργανώσεις τον χρόνο σου ή πρέπει να το προσέχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Επιτρεπεται να εχεις και ενα βοηθημα μαζι στις πανελληνιες κιολας νομιζω μηπως ξεχασεις τιποτα. Μεχρι 15000 λεξεις μπορεις να γραψεις μην φοβασαι τιποτα.

Χωρις πλακα τωρα το οριο ειναι 500-600. ΑΛΛΑ μπορεις κλεψεις 50 λεξεις περιπου και να πας στις 650<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγω προσπαθω να βρισκομαι οσο μπορω μεσα στο οριο.Τωρα αν το περασεις για λιγο δεν νομιζω να κοψουν και τιποτα..Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το καταλαβουν οτι το περασες για λιγο.Σιγα μην κατσουν να μετρησουν και μια μια τις λεξεις..Απλα φαινεται απο την εκταση ενα γραπτο 600 λεξεων και ενα300 ή 900 λεξεων..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για βοηθήμα στη βιολογία προτείνω αυτό της Λαζαρακη από τις εκδόσεις Πουκαμισα
Έχει ασκήσεις κοντά στο πνεύμα των πανελληνίων και γενικότερα είναι ιδιαίτερα ευχάριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Με αφορμή το θέμα αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας. Δεν ξέρω ποιο φροντιστήριο (Θεσσαλονίκης) να εμπιστευτώ διότι ζω σε επαρχία εκτός Θεσσαλονίκης. Μπορείτε να με συμβουλεύσετε σχετικά με τα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης που κάνουν την καλύτερη προετοιμασία για Θετική Κατεύθυνση (3ο επιστημονικό πεδίο) από την προσωπική σας εμπειρία . :D

Εγώ έδωσα δυο φορές.
Τη δεύτερη φορά πήγα στα Έλιξ. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα!
Έγραψα πάρα πολύ καλά (3ο πεδίο) χωρίς κανένα επιπλέον βοήθημα (εκτός του Σαλτερή, το οποίο μου είχε μείνει από την πρώτη φορά και έλυνα κάποιες ασκήσεις, πάντα με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς μου) στηριζόμενη μόνο στα βιβλία του φροντιστηρίου.
Είναι πολύ οργανωμένο φροντιστήριο, με σύστημα,με ψυχολόγο αν χρειαστείς, καθηγητή οργάνωσης χρόνου.
Φυσικά το μεγαλύτερο ποσοστό της επιτυχίας του καθενός στηρίζεται στο προσωπικό του διάβασμα, αλλά χρειάζεται και ένα καλό φροντιστήριο.
Αν θέλεις στείλε μου ΠΜ να σου μιλήσω πιο αναλυτικά.

Εχω ένα πρόβλημα,απο την μία μου λένε οτι άμα γράψεις πάνω απο το όριο τον λέξεων στην έκθεση,περίπου 800-900 λέξεις δεν σου κόβουν,αλλα απο την άλλη άμα περάσεις +50 λέξεις στο όριο σε κόβουν ανά πρόταση.Τωρα τι να πιστέψω;Καποιος ειδικός σε βαθμολογία έκθεσης ή παρόμοιες εμπειρίες;Το οριο όντως είναι μόνο για να οργανώσεις τον χρόνο σου ή πρέπει να το προσέχεις;

Κοίτα, καλό είναι να βρίσκεσαι μέσα στο όριο σε περίπτωση που πέσεις σε κάποιο στριμμένο. Εμένα ο καθηγητής μου μου έλεγε και 100 λέξεις παραπάνω δε πειράζει.
Αποδείχτηκε σωστός, αφού την πρώτη χρονιά έγραψα 18,1 και τη δεύτερη 17,7.
Και τις δύο φορές βρισκόμουν κοντά στις 700 λέξεις (ίσως και λίγο παραπάνω).
Αυτό στον αναφέρω σαν ενδεικτικό παράδειγμα, παρόλα αυτά επειδή αφορά εμένα καλό είναι να συμβουλευτείς τον καθηγητή σου και να μη ξεφεύγεις πολύ (για να είσαι 100% σίγουρος, καθώς υπάρχουν και περίεργοι).

Αυτό που λες ότι σε κόβουν ανά πρόταση ισχύει κατά κάποιο τρόπο στην περίληψη σίγουρα.
Εκεί πρέπει να βρίσκεσαι μέσα στο όριο (ως άσκηση αφαιρετικής ικανότητας. Συγκεκριμένα από ότι ξέρω, αν ξεφύγεις 10 λέξεις δε κόβουν κάτι. Μετά όμως για κάθε 10 λέξεις κόβουν 1 μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Σε ευχαριστούμε πολυ για τις συμβουλές σου.

Εχω ένα πρόβλημα,απο την μία μου λένε οτι άμα γράψεις πάνω απο το όριο τον λέξεων στην έκθεση,περίπου 800-900 λέξεις δεν σου κόβουν,αλλα απο την άλλη άμα περάσεις +50 λέξεις στο όριο σε κόβουν ανά πρόταση. Τωρα τι να πιστέψω;Καποιος ειδικός σε βαθμολογία έκθεσης ή παρόμοιες εμπειρίες;Το οριο όντως είναι μόνο για να οργανώσεις τον χρόνο σου ή πρέπει να το προσέχεις;

Καθηγητές μου που ήταν σε βαθμολογικό λένε ότι πήρανε εντολή να κόβουν 1 μόριο ανά κάποιες λέξεις παραπάνω. Σίγουρα πάντως όχι 100 παραπάνω. Είναι ανάλογα το βαθμολογικό κέντρο. Μάλιστα ανέφεραν ότι υπήρξε περίπτωση μαθητή με πολύ καλό γραπτό αλλά πολλές παραπάνω λέξεις και δεν ήξεραν τι να κάνουν, επειδή είχαν εντολή να κόβουν 1 μόριο /10 λέξεις, οπότε είναι και λίγο θέμα τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτό ισχύει, για κάθε 60-80 λέξεις σου αφαιρούν 1 μόριο, ισχύει πολλά χρόνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τα βιβλια πειστικος λογος στην εκθεση ειναι καλα?γνωριζει κανεις τι περιεχουν?
Επισης τα βιβλια του νικολακοπουλου στη φυσικη αξιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τα βιβλία του Κούτρα σίγουρα αξίζουν! Βέβαια πρέπει να είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στην ανάγνωση των κειμένων που περιέχει. Αν σε διευκολύνει μπορείς να υπογραμμίζεις κάποια βασικά σημεία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις , ώστε να εμπλουτίσεις την έκθεση σου με παραδείγματα. Έχει επίσης πολύ έξυπνους ενδεικτικούς τίτλους για οποιοδήποτε θέμα. Δεν περιέχει σχεδιαγράμματα, αλλά μικρά κείμενα που σε βοηθούν να εντρυφήσεις στις θεματικές ενότητες της έκθεσης. Εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ χρήσιμο βιβλίο! Στο φροντιστήριο μου στην επανάληψη κάναμε κάποιες ασκήσεις από το βιβλίο του Νικολακόπουλου , τις οποίες έφερνε ο φροντιστής μου. Υπήρχαν και σε αυτό όπως και σε άλλα βοηθήματα που κυκλοφορούν συνδυαστικές και έξυπνες ως προς τον τρόπο λύσης τους ασκήσεις (ειδικά στα κύματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εχω lim(xημ1/χ) το οποιο = lim [(ημ1/χ)/ημ1/χ] μπορει καποιος να μου πει πως καταλήγω στο 2ο μερος...τι πράξεις κανει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top