Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ήθελα να φύγω για εξωτερικό, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορω να βιοποριστω εδώ.
Το θέμα δεν το βλέπω ρομαντικα, δεν θεωρώ δηλαδή οτι έχω υποχρέωση στη χώρα κτλ. Απεναντιας πιστεύω οτι το χρέος μου το έχω ξεπληρώσει και με το παραπανω όσο πληρώνω φόρους και συμμετέχω στην πολιτική ζωή. Απλά εκτός απο τον παράγοντα εργασία (όπου σίγουρα το εξωτερικο υπερέχει) η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει υπέροχο κλίμα, περιβάλλον (απο θάλασσες μέχρι βουνά), ζεστούς ανθρωπους, επιλογές διασκέδασης κ.α ανεκτίμητα πράγματα.
Οι περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες, αυτές της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης,εκτός απο χαμηλά ποσοστά ανεργίας έχουν και υψηλα ποσοστά κατάθλιψης.
Εννοείται βέβαια οτι δεν έχω σκοπό να κάθομαι και να διασκεδαζω όλη μέρα.
Προτιμω όμως να το παλεψω εδώ, οσο μπορεσω, οπου πέρα απο τις δημόσιες παροχές η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη, παρα να ξενιτευτω σε άλλο κράτος.
Οπου και ενα κεφάλαιο θα χρειαστω αρχικα λόγω του υψηλού κοστους ζωής και θα είμαι παντα ο δακτυλοδεικτουμενος ξένος. Γιατί οποίος νομίζει οτι το 2015 στην "πολιτισμένη" Ευρώπη δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα κανει λάθος

Αναμφισβητητα δεν υπαρχουν φαινομενα ρατσισμου σε αρκετες χωρες του εξωτερικου τουλαχιστον για αυτες που γνωριζω εγω (γερμανια,σουηδια, αγγλια) ! Στην γερμανια ζει ο αδερφος εδω και 4.5 χρονια και δεν εχει γνωριζει τετοια φαινομενα ποσο μαλλον εχει δημιουργησει πολλες φιλιες με γερμανους που το μονο που εχουν να πουν για την χωρα μας ειναι πως λυπουνται για την οικονομικη κατασταση! Ισως να ειναι τυχερος , δεν ξερω ! Στην σουηδια μενει ο καλυτερος μου φιλος και πραγματικα θα προτιμουσε να ζησει εκει για παντα (ισως λιγο υπερβολικο) αλλα ναι επιβεβαιωνει πως υπαρχει αυτη η"πολιτισμενη ευρωπη" ! Εχουμε συνηθισει τοσο εντονα σε αυτα τα φαινομενα κοινωνικης παθογενειας που πραγματικα θεωρουμε πως υπαρχουν παντου αν και στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο ειναι απολυτα λαθος!σαφως και θα υπαρχουν πολλοι "ρατσιστες" και εξω αλλα αποτελουν μειονοτητα εδω δυστηχως φιλε μου ΕΙΜΑΣΤΕ η πλειονοτητα...(συγκαταλεγω και τον ευατο μου μεσα ,α φου πολλες φορες αντιλαμβανομαι πως επραξα λαθος θεωροντας τον ευατο μου υπερανω λογω της εθνικοτητας και της μακροχρονης πολιτιςτικης πορειας των προγονων μου (ΠΡΟΓΟΝΟΛΑΤΡΕΙΑ) μετα διαπιστωσα ποσο βλακας ημουν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Στην γερμανια ζει ο αδερφος εδω και 4.5 χρονια και δεν εχει γνωριζει τετοια φαινομενα ποσο μαλλον εχει δημιουργησει πολλες φιλιες με γερμανους που το μονο που εχουν να πουν για την χωρα μας ειναι πως λυπουνται για την οικονομικη κατασταση!

Ευτυχώς δεν γνωρίζουν την κατάσταση και δεν έχουν ιδέα τι σκατόφαρα είμαστε και πως φάγαμε εκατοντάδες δις ευρώ σε ρουσφέτια...
Κι εμένα τα ίδια οι ξαδέρφες μου έχουν παντρευτεί Γερμανούς κι όταν ήρθαν το καλοκαίρι κι έβλεπαν την κατάσταση η κουβέντα τους ήταν "καημένοι παππούδες" και όχι "που τους βρήκατε αυτούς τους άεργους και τους ψηφίσατε"!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κι εγώ απο προσωπική εμπειρία το λέω και μαλιστα απο τις ίδιες χώρες. Στη Γερμανία είναι ο ξάδερφος ενος φίλου μου και στη Σουηδία ο αδερφός ενος αλλου φίλου μου, το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα. Και οι δυο είναι επιστήμονες, γιατροί, κι όμως αντιμετωπισαν πολλά φαινόμενα ρατσισμού. Μονο ο ένας που είναι στην Σουηδία και τελειωνει την ειδικότητα αρχισε να γίνεται σιγά σιγά πιο αποδεκτός.
Ειδικα αυτος που μένει στην Σουηδία τον πρωτο χρόνο κόντεψε να τα παρατήσει λόγω του αποκλεισμού που βίωσε και του κλιματος (όλη μέρα νύχτα και χειμώνας)
Το θέμα δεν είναι να συγκεντρωσει κανεις πολλα χρηματα αλλά να είναι ευτυχισμενος και πιστεύω η Ελλάδα πετυχαίνει καλυτερα αυτό το στοχο αν μπορεσει κάποιος να εργαστεί σε αυτη.
Και σας λέω κι εγώ, δεν λέω ψέματα, παραδεχομαι οτι δεν το κάνω ουτε για την πατρίδα ουτε επειδή έχω ορεξη να διορθωσω τα λάθη των προηγουμενων γενιων και ολοκληρης της Ευρώπης μαζί. Θέλω να μείνω στην Ελλάδα επειδη πιστεύω οτι αυτά που μου προσφέρει θα με κάνουν πιο ευτυχισμενο απο τα χρηματα που θα μου δωσει μια αλλη χώρα. Και ως ανταλλαγμα εννοειται οτι θα προσπαθησω να βελτιωσω την κατασταση. Επίσης οι μισθοί σε χώρες όπως η Σουηδία μπορει να ακούγονται υψηλοί αλλά δεν είναι τόσο πολύ αφού προκύπτουν έξοδα όπως ασφάλεια υγειας, ασφαλιστικο ταμείο, σχολείο για το παιδι και πολλά άλλα ακριβά τέλη που αφαιρουνται ξεχωριστά απο το μισθό αφού είναι ιδιωτικές υπηρεσιες. Και μην ξεχνάμε οτι και αυτές οι χώρες πέρασαν δεινή κρίση πριν λιγες δεκαετίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κι εγώ απο προσωπική εμπειρία το λέω και μαλιστα απο τις ίδιες χώρες. Στη Γερμανία είναι ο ξάδερφος ενος φίλου μου και στη Σουηδία ο αδερφός ενος αλλου φίλου μου, το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα. Και οι δυο είναι επιστήμονες, γιατροί, κι όμως αντιμετωπισαν πολλά φαινόμενα ρατσισμού.

Με συγχωρείς, αλλά αν διέπονταν και αυτοί από τις δικές σου προκαταλήψεις (το σύμπλεγμα του μετανάστη, "θα είμαι μόνος μέσα σ' όλους", "θα με κάνουν θα με δείξουν" κ.λπ.) τότε το βρίσκω απολύτως λογικό να γίνονται αποδέκτες τέτοιας συμπεριφοράς...

Εσένα αν ερχόταν ένας Γερμανός να ζήσει και να εργαστεί στη χώρα σου και κοιτούσε όλους τους Έλληνες "κάπως", ήταν κατσούφης, δεν προσαρμοζόταν (π.χ. γκρίνιαζε όλη την ώρα για τις υψηλές θερμοκρασίες) και δεν ήταν πρόθυμος να ενστερνιστεί την καθημερινότητα, τον τρόπο ζωής της Ελλάδας κ.λπ. πως θα τον αντιμετώπιζες;:rolleyes:
Δε συζητάμε καν για το πως θα τον αντιμετώπιζες για το γεγονός ότι έχεις 30% επίσημη ανεργία κι ήρθε να σου φάει ενδεχόμενη θέση εργασίας, να βγάλει μέρος των χρημάτων εκτός Ελλάδας κ.λπ.

Γι' αυτό σου είπα και πιο πάνω, όταν πηγαίνεις σε μια ξένη χώρα πρέπει να είσαι απολύτως πρόθυμος να προσαρμοστείς σε όλα τα επίπεδα της ζωής σε αυτή και να είσαι περισσότερο "δεκτικός" σε κάποια πράγματα απ' ότι είσαι όταν ζεις στη χώρα σου...αλλιώς δεν πας πουθενά!:P

Γενικά θεωρώ το ρατσισμό στην Ελλάδα εξαιρετικά υψηλό (όπως και σε κάθε άλλη μπανανία άλλωστε) και "αστείο" να συζητάμε ΕΜΕΙΣ για ρατσισμό σε άλλες χώρες (όποιες κι αν είναι αυτές)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι σπουδές κάποιου για μένα είναι πολύ σημαντικότερες από οποιαδήποτε εργασιακή εμπειρία στα 18. Τώρα σε μαύρες εποχές καλλιεργούνται και μαύρες νοοτροπίες τι να πει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Σίγουρα ναι,τουλάχιστον για ακαδημαικούς σκοπούς και εξ'όσων μπορώ να κρίνω.
Προσωπικά δεν είναι θέμα επιπέδου σπουδών,αντιθέτως πιστεύω οτι τα ελληνικά πανεπιστήμια προσφέρουν πολύ καλό επίπεδο γνώσης αν και οι συνθήκες είναι αντίξοες.
Εκεί θέλω να καταλήξω,πιστεύω οτι το ακαδημαικό και εν γένει το κοινωνικό κλίμα δεν εξυπηρετεί κανέναν,σίγουρα οφείλεται στις οικονομικές συνθήκες που βρίσκεται μεγάλο μέρος των ανθρώπων τα τελευταία 8 χρόνια αλλά δυστυχώς έρχονται στιγμές που νιώθω μιζέρια,η οποία αποπνέει στους δρόμους που περπατάω,στα λεωφορεία που χρησιμοποιώ,στα αμφιθέατρα που μπαίνω,και δυστυχώς αυτό με στεναχωρεί και με ενοχλεί,και γι'αυτό τον λόγο θα έφευγα από την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οι σπουδές κάποιου για μένα είναι πολύ σημαντικότερες από οποιαδήποτε εργασιακή εμπειρία στα 18. Τώρα σε μαύρες εποχές καλλιεργούνται και μαύρες νοοτροπίες τι να πει κανείς.

Η εργασιακή εμπειρία είναι εργασιακή εμπειρία είτε στα 18 είτε στα 68!
Ακόμη και τίποτα το ουσιώδες να μη σου μείνει, μόνο και μόνο ο "αέρας" που θα έχεις σε σχέση με κάποιον που δεν έχει δουλέψει ποτέ πάνω στο αντικείμενο του αρκεί για να κάνει τη διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εε συγνωμη τωρα αλλα,εγω σιγουρα προτιμω καθε μερα να εχει νυχτα παρα να μου παρουν την θεση επειδη ειχαν μεσο! Αυτο ακουγεται τρελο δεν θα παω σε μια αλλη χωρα για να κυνηγησω το μελλον μου επειδη δεν μου αρεσε ο καιρος??? εμενα προσωπικα μου ακουγεται τελειως χαζο αυτο! Τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του! Οσο για τα ελληνικα πανεπιστημια συμφωνω πως παρεχουν ενα αρκετα καλο επιπεδο εκπαιδευσης μονο επισης που και εκει το και ο γνωστος παει συννεφο ! Ο αδερφος μου παλι :) σπουδασε ιατρικη !Μπαινει μεσα στα προφορικα σε ενα μαθημα ( δεν θυμαμαι ακριβως ποιο) και η ερωτηση που του κανει ο καθηγητης ειναι σε ξερω απο καπου , εχουμε καποιο γνωστο ή μπορουμε να αποκτησουμε?και οσον αφορα για το τι πραγματικα σε κανει ευτυχισμενο συμφωνω πως δεν ειναι τα χρηματα αλλα για μενα ειναι να κυνηγησω αυτο που αγαπαω να τα καταφερω και να δω μετα απο λιγο καιτο οι κοποι μου να ανταμοιβωνται ( οχι σε χρηματα βεβαια ) ! Κατι που νομιζω ολοι θα συμφωνησετε σχεδον απιθανο να συμβει στην Ελλαδα! Δεν τα παρουσιαζω τραγικα απλα ειναι!Σαν την διαφθορα και τον ρατσισμο που εχουμε εδω ΠΟΥΘΕΝΑ...

Με συγχωρείς, αλλά αν διέπονταν και αυτοί από τις δικές σου προκαταλήψεις (το σύμπλεγμα του μετανάστη, "θα είμαι μόνος μέσα σ' όλους", "θα με κάνουν θα με δείξουν" κ.λπ.) τότε το βρίσκω απολύτως λογικό να γίνονται αποδέκτες τέτοιας συμπεριφοράς...

Εσένα αν ερχόταν ένας Γερμανός να ζήσει και να εργαστεί στη χώρα σου και κοιτούσε όλους τους Έλληνες "κάπως", ήταν κατσούφης, δεν προσαρμοζόταν (π.χ. γκρίνιαζε όλη την ώρα για τις υψηλές θερμοκρασίες) και δεν ήταν πρόθυμος να ενστερνιστεί την καθημερινότητα, τον τρόπο ζωής της Ελλάδας κ.λπ. πως θα τον αντιμετώπιζες;:rolleyes:
Δε συζητάμε καν για το πως θα τον αντιμετώπιζες για το γεγονός ότι έχεις 30% επίσημη ανεργία κι ήρθε να σου φάει ενδεχόμενη θέση εργασίας, να βγάλει μέρος των χρημάτων εκτός Ελλάδας κ.λπ.

Γι' αυτό σου είπα και πιο πάνω, όταν πηγαίνεις σε μια ξένη χώρα πρέπει να είσαι απολύτως πρόθυμος να προσαρμοστείς σε όλα τα επίπεδα της ζωής σε αυτή και να είσαι περισσότερο "δεκτικός" σε κάποια πράγματα απ' ότι είσαι όταν ζεις στη χώρα
Γενικά θεωρώ το ρατσισμό στην Ελλάδα εξαιρετικά υψηλό (όπως και σε κάθε άλλη μπανανία άλλωστε) και "αστείο" να συζητάμε ΕΜΕΙΣ για ρατσισμό σε άλλες χώρες (όποιες κι αν είναι αυτές)...

Συμφωνω απολυτα ρε συ ! Αυτο ακριβως ετοιμαζομουν να πω... Με γλιτωσες απο πολυ γραψιμο :) ! Στο εξωτερικο δεν μας περιμενουν ουτε και με ανοιχτες θεσεις και αγκαλες... Αλλα επισης δεν μας περιμενουν με τα οπλα για να μας φανε και να μαν αμαγκασουνε να βιωσουμε φρικτα πραγματα και ρατσισμο...! Οποις εχει εκει τα προσοντα βρισκει αμεσως μια θεση και δεν προστιθεται στο 30% της επισημης ανεργιας....Επειδη οι προγονοι μας προηγαγαν τον πολιτισμο μην νομιζεις οτι ΕΙΜΑΣΤΕ και εμεις πολτισμενοι καθε αλλο εμεις τα καναμε(καλυτερα να μην πω) ! Στο εξωτερικο διακρινονται αν οχι για πολυ για αρκετη ευγενεια και δεγματα πολιτισμου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ήθελα να φύγω για εξωτερικό, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορω να βιοποριστω εδώ.
Το θέμα δεν το βλέπω ρομαντικα, δεν θεωρώ δηλαδή οτι έχω υποχρέωση στη χώρα κτλ. Απεναντιας πιστεύω οτι το χρέος μου το έχω ξεπληρώσει και με το παραπανω όσο πληρώνω φόρους και συμμετέχω στην πολιτική ζωή. Απλά εκτός απο τον παράγοντα εργασία (όπου σίγουρα το εξωτερικο υπερέχει) η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει υπέροχο κλίμα, περιβάλλον (απο θάλασσες μέχρι βουνά), ζεστούς ανθρωπους, επιλογές διασκέδασης κ.α ανεκτίμητα πράγματα.
Οι περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες, αυτές της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης,εκτός απο χαμηλά ποσοστά ανεργίας έχουν και υψηλα ποσοστά κατάθλιψης.
Εννοείται βέβαια οτι δεν έχω σκοπό να κάθομαι και να διασκεδαζω όλη μέρα.
Προτιμω όμως να το παλεψω εδώ, οσο μπορεσω, οπου πέρα απο τις δημόσιες παροχές η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη, παρα να ξενιτευτω σε άλλο κράτος.
Οπου και ενα κεφάλαιο θα χρειαστω αρχικα λόγω του υψηλού κοστους ζωής και θα είμαι παντα ο δακτυλοδεικτουμενος ξένος. Γιατί οποίος νομίζει οτι το 2015 στην "πολιτισμένη" Ευρώπη δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα κανει λάθος

Mate, εχεις ζησει σε χωρα της Ευρωπης; Γιατι οσα λες ειναι μια απαραγωγη στερεοτυπων.

Το κλιμα της Ελλαδας ειναι απαισιο, εκτος αν τη βρισκεις να πηγαινεις στη δουλεια με 35 βαθμους και να ιδρωνεις πριν μπεις στο αυτοκινητο απο το σπιτι σου. Οι ανθρωποι ειναι πιο φιλικοι εξω ενω θεωρω οτι σε μεγαλες πολεις υπαρχουν παρα πολλες επιλογες διασκεδασης, που δεν συγκρινονται με καγκουροκλαμπ και σκυλαδικα. Η ποιοτητα ζωης ειναι σαφως ανωτερη στη δυτικη ευρωπη, εχεις πολλα απο τα προβληματα σου λυμενα. Το κοστος ζωης ειναι υψηλο σε συγκεκριμενα μερη, Λονδινο, Παρισι, Μοναχο κλπ. Επισης αυτες οι κοινωνιες εχουν παρα πολλους μεταναστες, σκεψου οτι στη Γερμανια υπαρχουν πολεις που το 50% του πληθυσμου εχει ριζες εκτος Γερμανιας οποτε δακτυλοδεικτουμενος θα εισαι μονο αν θελεις εσυ να απομονωθεις. Οσο αυτο που λες για την καταθλιψη ισχυει, αλλα κυριως στη Σκανδιναβια.

Προσωπικη μου συμβουλη ειναι να πας εξι μηνες ερασμους να ζησεις εξω για να δεις οτι δεν ειναι ολα τοσο μαυρα και αραχνα οπως τα φανταζεσαι ή στα εχουν πει.

Οι σπουδές κάποιου για μένα είναι πολύ σημαντικότερες από οποιαδήποτε εργασιακή εμπειρία στα 18. Τώρα σε μαύρες εποχές καλλιεργούνται και μαύρες νοοτροπίες τι να πει κανείς.

Μη τα γυρναμε ολα στην πολιτικη. Σαφως οι σπουδες ειναι σημαντικες για εναν νεο ανθρωπο, σαν προσον ομως στην αγορα εργασιας, η εμπειρια νικαει. Ειναι θεμα καθαρα αποδοτικοτητας, εσυ θες καποιον για μια Χ δουλεια, αν σου ερθουν δυο, ενας που ξερει τη δουλεια απεξω και ανακατωτα αλλα δεν εχει πτυχιο και ενας πτυχιουχος με βαρβατο θεωρητικο background αλλα που να μην ξερει που παν τα τεσσερα, ποιον θα προτιμησεις; Γιατι ο εργοδοτης επενδυει καποια λεφτα στον εργαζομενο για να παραγει εργο. Φταιει και το εκπαιδευτικο μας συστημα, που απομονωνει το πανεπιστημιο απο την αγορα εργασιας. Κατα την αποψη μου αν καποιος μπορει να συνδυαζει δουλεια και σπουδες ειναι το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο εύκολο είναι να το βάλουμε στα πόδια...μεταναστεύοντας! Γενικά στην ζωή, τα μόνα πράγματα που έχουν αξία είναι εκείνα που έχουν δυσκολία υλοποίησης. Γιατί η δυσκολία κρύβει έναν δυναμισμό και μια επιμονή...για την Ιθάκη.

Σημείωση διαχειριστή:
Το θέμα προήλθε από το Δίδακτρα στα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

Είναι εύκολο να βγείς εντελώς μόνος στο εξωτερικό να τελειώσεις τις σπουδές σου με μεταπτυχιακά-διδακτορικά-μεταδιδακτορικά ? Καταρχήν για να εξειδικευτείς στο αντικείμενο σου σχεδόν πάντα χρειάζεται να πας σε ινστιτούτα του εξωτερικού που έχουν κατάλληλα μηχανήματα(που είναι ανάγκη να μάθεις να δουλεύεις με αυτά) και ανθρώπους που μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο από τους Έλληνες με τους οποίους πρέπει να μάθεις να συναναστρέφεσαι και να αλλάζεις απόψεις. Μήπως αυτοί που δεν βγαίνουν στο εξωτερικό είναι αυτοί που φοβούνται?Ο ανταγωνισμός υπάρχει και στο εξωτερικό και δεν βρίσκεις αμέσως δουλειά που λένε κάποιοι. Απλά εκεί συνήθως παίρνεις αυτό που σου αξίζει. Στο κάτω κάτω δεν μου πρόσφερε και πολλά η τωρινή Ελλάδα για να μείνω ''να βοηθήσω'' .... τις καφετέριες να μου σερβίρουν καφέ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η εργασιακή εμπειρία είναι εργασιακή εμπειρία είτε στα 18 είτε στα 68!
Ακόμη και τίποτα το ουσιώδες να μη σου μείνει, μόνο και μόνο ο "αέρας" που θα έχεις σε σχέση με κάποιον που δεν έχει δουλέψει ποτέ πάνω στο αντικείμενο του αρκεί για να κάνει τη διαφορά...

Μη τα γυρναμε ολα στην πολιτικη. Σαφως οι σπουδες ειναι σημαντικες για εναν νεο ανθρωπο, σαν προσον ομως στην αγορα εργασιας, η εμπειρια νικαει. Ειναι θεμα καθαρα αποδοτικοτητας, εσυ θες καποιον για μια Χ δουλεια, αν σου ερθουν δυο, ενας που ξερει τη δουλεια απεξω και ανακατωτα αλλα δεν εχει πτυχιο και ενας πτυχιουχος με βαρβατο θεωρητικο background αλλα που να μην ξερει που παν τα τεσσερα, ποιον θα προτιμησεις; Γιατι ο εργοδοτης επενδυει καποια λεφτα στον εργαζομενο για να παραγει εργο. Φταιει και το εκπαιδευτικο μας συστημα, που απομονωνει το πανεπιστημιο απο την αγορα εργασιας. Κατα την αποψη μου αν καποιος μπορει να συνδυαζει δουλεια και σπουδες ειναι το καλυτερο.

Εγώ δεν έθεσα θέμα ούτε αποδοτικότητας ούτε ανταγωνιστικότητας. Να πάνε στο διάολο οι ανάγκες των εργοδοτών για τον εαυτό σου σπουδάζεις και για κανέναν άλλο. Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσω και τη σημασία των σπουδών πλέον.

Κατά τα άλλα για 4-5 χρόνια μιλάμε όχι για 15. Κι ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς εργασίας αφορά δουλειές που ΔΕΝ γίνονται από ανειδίκευτους 5 χρόνια εργασιακής εμπειρίας δε σε κάνει μηχανικό. Οι εταιρείες πλέον έχουν προσαρμοστεί σε αυτά τα δεδομένα και ξέρουν πως δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένεις από έναν 25 χρονο να έχει την προϋπηρεσία που θες για αυτό και υπάρχουν εσωτερικά σεμινάρια και μέτρα πουλαμβάνονται ώστε να σου μάθουν 5 πρακτικά πράγματα που δε θα σου μάθει η σχολη. Για κάθε εταιρεία ένας νέος εργαζόμενος είναι και μια επένδυση σε βάθος χρόνου δεν είναι παράλογο να κοιτά και κάτι παραπάνω.

Και ναι έχει τεράστια διαφορά το αν είσαι 18 ή 68 ο άνθρωπος δεν είναι το ίδιο παραγωγικός σε όλες τις ηλικίες. Καλό είναι λοιπόν κάποιος τη μόρφωσή του και την εξειδίκευσή του να την κυνηγά όταν μπορεί γιατί δυστηχώς αν σου κάτσει φλασιά ( ή απωθημένο ) αργότερα θα είναι πολύ πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εε συγνωμη τωρα αλλα,εγω σιγουρα προτιμω καθε μερα να εχει νυχτα παρα να μου παρουν την θεση επειδη ειχαν μεσο! Αυτο ακουγεται τρελο δεν θα παω σε μια αλλη χωρα για να κυνηγησω το μελλον μου επειδη δεν μου αρεσε ο καιρος??? εμενα προσωπικα μου ακουγεται τελειως χαζο αυτο! Τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του! Οσο για τα ελληνικα πανεπιστημια συμφωνω πως παρεχουν ενα αρκετα καλο επιπεδο εκπαιδευσης μονο επισης που και εκει το και ο γνωστος παει συννεφο ! Ο αδερφος μου παλι :) σπουδασε ιατρικη !Μπαινει μεσα στα προφορικα σε ενα μαθημα ( δεν θυμαμαι ακριβως ποιο) και η ερωτηση που του κανει ο καθηγητης ειναι σε ξερω απο καπου , εχουμε καποιο γνωστο ή μπορουμε να αποκτησουμε?και οσον αφορα για το τι πραγματικα σε κανει ευτυχισμενο συμφωνω πως δεν ειναι τα χρηματα αλλα για μενα ειναι να κυνηγησω αυτο που αγαπαω να τα καταφερω και να δω μετα απο λιγο καιτο οι κοποι μου να ανταμοιβωνται ( οχι σε χρηματα βεβαια ) ! Κατι που νομιζω ολοι θα συμφωνησετε σχεδον απιθανο να συμβει στην Ελλαδα! Δεν τα παρουσιαζω τραγικα απλα ειναι!Σαν την διαφθορα και τον ρατσισμο που εχουμε εδω ΠΟΥΘΕΝΑ...



Mέχρι να ζησεις στο εξωτερικο δεν μπορεις να καταλαβεις την επιδραση που εχει ο καιρος στην ψυχολογια μας,ειδικα για εμας που εχουν συνηθησει στην ελλαδα.Βεβαια αυτο ειναι και σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο.Προσωπικα θα μπορουσα να ζω σε μια χωρα σαν την γερμανια παρα στην Σκωτια πχ που ο καιρος ειναι τελειος ο,τι να ναι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αν θεωρείς πιο φυσιολογικό να πηγαινεις με -5 βαθμους για δουλεία οκ, ελπίζω όμως να εχεις επίγνωση του κλίματος στο εξωτερικο όταν λες οτι το κλίμα της Ελλάδας δεν είναι καλό. Ουσιαστικα εχεις την δυνατοτητα να κανεις διακοπες 3 μηνες το χρονο, οταν οι βορειοι μαζεύουν χρήματα όλο το χρονο για να έρθουν μια εβδομάδα στη χώρα μας. Επίσης όσους έχω ρωτήσει ο μέσος άνθρωπος στο εξωτερικο διασκεδάζει σε ελάχιστο βαθμό. Οι επιλογές είναι λιγες και κατα κύριο λογο πολύ ακριβές. Στην επαρχια μπορεί να είναι φθηνότερο το κοστος ζωής αλλά χάνετε και κάποια απο τα πλεονεκτηματα των ανεπτυγμένων πόλεων που ζητατε. Οσον αφορα τη συμπεριφορα των ξένων, όταν πήγα στο Λονδίνο ηταν τελείως ψυχροί. Εγώ τουλαχιστον δεν συμπεριφέρομαι έτσι σε τουρίστες.
Στην Ελλάδα δυστυχώς υπάρχει πάρα πολύ έντονο το φαινόμενο του ρατσισμού αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν έχουμε το δικαίωμα να διαπιστώνουμε το αντίστοιχο πρόβλημα σε χώρες του εξωτερικού
Συμφωνώ οτι ίσως πολλοί πάνε προκατειλειμενοι και αυτό επηρεάζει αρνητικά την ενσωματωση τους, σίγουρα όμως ακόμα και για τον πιο αισιόδοξο θα χρειαστεί σημαντικό διαστημα και προσπαθεια μέχρι να ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία.
Θα ήθελα σίγουρα πάντως και θα το προσπαθήσω να πάω κάποια στιγμη Εράσμους ώστε να διαπίστωσε απο κοντά σε τι βαθμο ισχύουν όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εε συγνωμη τωρα αλλα,εγω σιγουρα προτιμω καθε μερα να εχει νυχτα παρα να μου παρουν την θεση επειδη ειχαν μεσο! Αυτο ακουγεται τρελο δεν θα παω σε μια αλλη χωρα για να κυνηγησω το μελλον μου επειδη δεν μου αρεσε ο καιρος??? εμενα προσωπικα μου ακουγεται τελειως χαζο αυτο! Τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του! Οσο για τα ελληνικα πανεπιστημια συμφωνω πως παρεχουν ενα αρκετα καλο επιπεδο εκπαιδευσης μονο επισης που και εκει το και ο γνωστος παει συννεφο ! Ο αδερφος μου παλι :) σπουδασε ιατρικη !Μπαινει μεσα στα προφορικα σε ενα μαθημα ( δεν θυμαμαι ακριβως ποιο) και η ερωτηση που του κανει ο καθηγητης ειναι σε ξερω απο καπου , εχουμε καποιο γνωστο ή μπορουμε να αποκτησουμε?και οσον αφορα για το τι πραγματικα σε κανει ευτυχισμενο συμφωνω πως δεν ειναι τα χρηματα αλλα για μενα ειναι να κυνηγησω αυτο που αγαπαω να τα καταφερω και να δω μετα απο λιγο καιτο οι κοποι μου να ανταμοιβωνται ( οχι σε χρηματα βεβαια ) ! Κατι που νομιζω ολοι θα συμφωνησετε σχεδον απιθανο να συμβει στην Ελλαδα! Δεν τα παρουσιαζω τραγικα απλα ειναι!Σαν την διαφθορα και τον ρατσισμο που εχουμε εδω ΠΟΥΘΕΝΑ...



Mέχρι να ζησεις στο εξωτερικο δεν μπορεις να καταλαβεις την επιδραση που εχει ο καιρος στην ψυχολογια μας,ειδικα για εμας που εχουν συνηθησει στην ελλαδα.Βεβαια αυτο ειναι και σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο.Προσωπικα θα μπορουσα να ζω σε μια χωρα σαν την γερμανια παρα στην Σκωτια πχ που ο καιρος ειναι τελειος ο,τι να ναι.:/:

Εζησα στο εξωτερικο (σουηδια συγκεκριμενα ) για 1 μηνα και αν και προτιμω κατα πολυ την ζεστη :) δεν μπορω να πω πως δεν ηταν υποφερτα εκει! Αλλωστε εαν και τωρα μου εθετε καποιος το ερωτημα προτιμας την αξιοκρατια και το σωστο και δικαιο εργασιακο περιβαλλον που σου παρεχει το εξωτερικο ή τον ηλιολουστο καιτο και το ομορφο κλιμα της ελλαδας! Σιγουρα θα διαλεγα το πρωτο ! Βεβαια αυτο ειναι απολυτα υποκειμενικο αλλα και παλι μου φαινεται λιγο παραλογο πως καποιος θα ζουμε σε μια χωρα μονο και μονο για τον καιρο την διασκεδαση αρα και κατ'επεκταση την σωστη ψυχολογια που ανεφερες (στο οποιο συμφωνω) απ'την αποδοτικοτητα των συστηματων στο εξωτερικο,το γεγονος πως ολα εκει πανε ρολοι και το ο,τι θα παρεις αυτο που αξιζεις ... Δεν ειναι λιγο καπως περιεργο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μονο εμενα δεν μου αρεσει το καλοκαιρι τις Ελλαδας? Ειναι υποφερτο μονο εαν εισαι καπου εκτος πολης ,σε κανα νησι ισως .Για εμας που δεν παμε συχνα διακοπες ,δεν πολυπαλευεται η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Μονο εμενα δεν μου αρεσει το καλοκαιρι τις Ελλαδας? Ειναι υποφερτο μονο εαν εισαι καπου εκτος πολης ,σε κανα νησι ισως .Για εμας που δεν παμε συχνα διακοπες ,δεν πολυπαλευεται η κατασταση

Όχι, είμαστε κι άλλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ δεν έθεσα θέμα ούτε αποδοτικότητας ούτε ανταγωνιστικότητας. Να πάνε στο διάολο οι ανάγκες των εργοδοτών για τον εαυτό σου σπουδάζεις και για κανέναν άλλο. Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσω και τη σημασία των σπουδών πλέον.

Κατά τα άλλα για 4-5 χρόνια μιλάμε όχι για 15. Κι ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς εργασίας αφορά δουλειές που ΔΕΝ γίνονται από ανειδίκευτους 5 χρόνια εργασιακής εμπειρίας δε σε κάνει μηχανικό. Οι εταιρείες πλέον έχουν προσαρμοστεί σε αυτά τα δεδομένα και ξέρουν πως δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένεις από έναν 25 χρονο να έχει την προϋπηρεσία που θες για αυτό και υπάρχουν εσωτερικά σεμινάρια και μέτρα πουλαμβάνονται ώστε να σου μάθουν 5 πρακτικά πράγματα που δε θα σου μάθει η σχολη. Για κάθε εταιρεία ένας νέος εργαζόμενος είναι και μια επένδυση σε βάθος χρόνου δεν είναι παράλογο να κοιτά και κάτι παραπάνω.

Και ναι έχει τεράστια διαφορά το αν είσαι 18 ή 68 ο άνθρωπος δεν είναι το ίδιο παραγωγικός σε όλες τις ηλικίες. Καλό είναι λοιπόν κάποιος τη μόρφωσή του και την εξειδίκευσή του να την κυνηγά όταν μπορεί γιατί δυστηχώς αν σου κάτσει φλασιά ( ή απωθημένο ) αργότερα θα είναι πολύ πιο δύσκολο.

Εδω βλεπεις οτι θελουν υποτιθεται 25αρηδες και ζητανε προϋπηρεσια ή ζητανε και Master για δουλεια του κωλου, επειδη ξερουν οτι θα παει καποιος απελπισμενος που οντως θα εχει Master. Εχει κολλησει πλεον και η καραμελα της μεσης οικογενειας οτι με το bachelor δεν πας πουθενα και εχουν παθει ολοι αμοκ να κανουν μεταπτυχιακα, φτανουν 26-27 χρονων και δεν εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα. Και μετα απορρουν κατι μηχανικαρες πχ, που τους παιρνουν τις δουλειες οι αποφοιτοι ΤΕΙ.

Anyway θα φυγουμε off topic. Ας μη συνεχισουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί να θεωρούμε τόσο δεδομένο το Bachelor όχι τόσο από θέμα λήψης όσο από θέμα γνώσεων του πτυχιούχου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εδω βλεπεις οτι θελουν υποτιθεται 25αρηδες και ζητανε προϋπηρεσια ή ζητανε και Master για δουλεια του κωλου, επειδη ξερουν οτι θα παει καποιος απελπισμενος που οντως θα εχει Master. Εχει κολλησει πλεον και η καραμελα της μεσης οικογενειας οτι με το bachelor δεν πας πουθενα και εχουν παθει ολοι αμοκ να κανουν μεταπτυχιακα, φτανουν 26-27 χρονων και δεν εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα. Και μετα απορρουν κατι μηχανικαρες πχ, που τους παιρνουν τις δουλειες οι αποφοιτοι ΤΕΙ.

Anyway θα φυγουμε off topic. Ας μη συνεχισουμε
Και εγω αναρωτιεμαι εδω και καιρο,γιατι γινεται τοσος ντορος με τα μεταπτυχιακα και ολοι καταφευγουν στο εξωτερικο.Παλιοτερα ελαχιστοι εκαναν μεταπτυχιακο και τωρα εχει γινει η νεα μοδα.Δεν αντιλεγω εχει αυξηθει ο ανταγωνισμος στην αγορα εργασιας και αν εχεις κατι παραπανω τοσο το καλυτερο,αλλα γιατι ετσι;Επειδη δεν εχω ψαξει τοσο πολυ το θεμα οι νεοι σε αλλες χωρες κανουν σε τετοιο βαθμο μεταπτυχιακα;:hmm:
Ον τοπικ μεχρι προτινος ελεγα οτι θελω να παω εξωτερικο με τα χιλια.Τωρα αρχιζω να προσαρμοζομαι στην πραγματικοτητα και δεν θα ελεγα οχι στην διαμονη μου εδω (εφοσον υπαρξει ενα ''καλο'' μελλον στην Ελλαδα).Βεβαια ειναι πολυ νωρις για να καθορισω το επαγγελματικο μου μελλον,γιατι εχω αλλα 5-7 χρονια μπροστα μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν θεωρείς πιο φυσιολογικό να πηγαινεις με -5 βαθμους για δουλεία οκ, ελπίζω όμως να εχεις επίγνωση του κλίματος στο εξωτερικο όταν λες οτι το κλίμα της Ελλάδας δεν είναι καλό. Ουσιαστικα εχεις την δυνατοτητα να κανεις διακοπες 3 μηνες το χρονο, οταν οι βορειοι μαζεύουν χρήματα όλο το χρονο για να έρθουν μια εβδομάδα στη χώρα μας. Επίσης όσους έχω ρωτήσει ο μέσος άνθρωπος στο εξωτερικο διασκεδάζει σε ελάχιστο βαθμό. Οι επιλογές είναι λιγες και κατα κύριο λογο πολύ ακριβές. Στην επαρχια μπορεί να είναι φθηνότερο το κοστος ζωής αλλά χάνετε και κάποια απο τα πλεονεκτηματα των ανεπτυγμένων πόλεων που ζητατε. Οσον αφορα τη συμπεριφορα των ξένων, όταν πήγα στο Λονδίνο ηταν τελείως ψυχροί. Εγώ τουλαχιστον δεν συμπεριφέρομαι έτσι σε τουρίστες.
Στην Ελλάδα δυστυχώς υπάρχει πάρα πολύ έντονο το φαινόμενο του ρατσισμού αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν έχουμε το δικαίωμα να διαπιστώνουμε το αντίστοιχο πρόβλημα σε χώρες του εξωτερικού
Συμφωνώ οτι ίσως πολλοί πάνε προκατειλειμενοι και αυτό επηρεάζει αρνητικά την ενσωματωση τους, σίγουρα όμως ακόμα και για τον πιο αισιόδοξο θα χρειαστεί σημαντικό διαστημα και προσπαθεια μέχρι να ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία.
Θα ήθελα σίγουρα πάντως και θα το προσπαθήσω να πάω κάποια στιγμη Εράσμους ώστε να διαπίστωσε απο κοντά σε τι βαθμο ισχύουν όλα αυτά.

Εγω προσωπικα εχω ζησει τρια χρονια στη Γερμανια οποτε ναι ξερω πολυ καλα πως ειναι το κλιμα της Ευρωπης. Δεν κανεις διακοπες στην Ελλαδα οταν δουλευεις (επισης μονο στην Ελλαδα διακοπες=μπανια), επισης ειναι τεραστιος μυθος οτι οι Ευρωπαιοι μαζευουν λεφτα μπας και ερθουν στην Ελλαδα. Εμεις τα λεμε αυτα, δεν ισχυουν. Οκτωβριο, Δεκεμβριο και Φεβρουαριο οι δρομοι και τα αεροδρομια ειναι φισκα απο ατομα που πανε διακοπες, αν δεις τι κοσμος ταξιδευει θα παθεις την πλακα σου. Δεν εχεις ιδεα.

Θελω να μου εξηγησεις τι εννοεις διασκεδαση. Παντως οι επιλογες ειδικα στις μεγαλες πολεις ειναι παρα πολλες και πολυ πιο οικονομικες, στη Γερμανια κανενας δεν βαζει €10 το ποτο. Το Λονδινο για παραδειγμα ειναι οντως ακριβο για εμας αλλα αν σκεφθεις τι λεφτα βγαζουν αρκετοι εργαζομενοι εκει, θα καταλαβεις οτι δεν ειναι και τοσο.

Στην Ευρωπη, επαρχια μπορει να θεωρειται πολη με μισο εκατομμυριο κατοικους οποτε δεν μπορεις να τις συγκρινεις με βαση τα ελληνικα δεδομενα, σε μια τετοια πολη δεν σου λειπει τιποτα. Δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που εκτος λιγων πολεων, μετα ειναι το χαος.

Οι ντοπιοι θα σου φερθουν οπως τους φερθεις, εμας μας μιλουσαν ολοι παροτι οι γονεις μου δεν μιλανε Γερμανικα καθολου και στην Βρετανια εχω ακουσει οτι γινεται το ιδιο. Ηταν ολοι πολυ φιλικοι, αλλωστε στη Γερμανια ειναι συνηθισμενοι στους ξενους και πλεον υπαρχουν πολλοι ομογενεις που εχουν κανει οικογενεις με ντοπιους. Αν εσυ πας προκατειλλημενος, θα αυτογκετοποιηθεις. Υπαρχουν Ελληνες που κανουν παρεα μονο με Ελληνες ή ξερουν μονο τα ελαχιστα Γερμανικα που απαιτουνται στη δουλεια τους. Ε μετα δεν σου φταιει κανενας αν απομονωθεις.

Δεν ξερω παντως που ζουν οι γνωστοι σου που στα εχουν περιγραψει ετσι τα πραγματα, αν πας και τα δεις με τα ματια σου θα δεις τι παραμυθι σου εχουν πουλησει. Δεν δυστυχει ο κοσμος στην Ευρωπη επειδη δεν εχει το μισο χρονο καυσωνα, το αντιθετο θα ελεγα.

Και εγω αναρωτιεμαι εδω και καιρο,γιατι γινεται τοσος ντορος με τα μεταπτυχιακα και ολοι καταφευγουν στο εξωτερικο.Παλιοτερα ελαχιστοι εκαναν μεταπτυχιακο και τωρα εχει γινει η νεα μοδα.Δεν αντιλεγω εχει αυξηθει ο ανταγωνισμος στην αγορα εργασιας και αν εχεις κατι παραπανω τοσο το καλυτερο,αλλα γιατι ετσι;Επειδη δεν εχω ψαξει τοσο πολυ το θεμα οι νεοι σε αλλες χωρες κανουν σε τετοιο βαθμο μεταπτυχιακα;:hmm:
Ον τοπικ μεχρι προτινος ελεγα οτι θελω να παω εξωτερικο με τα χιλια.Τωρα αρχιζω να προσαρμοζομαι στην πραγματικοτητα και δεν θα ελεγα οχι στην διαμονη μου εδω (εφοσον υπαρξει ενα ''καλο'' μελλον στην Ελλαδα).Βεβαια ειναι πολυ νωρις για να καθορισω το επαγγελματικο μου μελλον,γιατι εχω αλλα 5-7 χρονια μπροστα μου.:P

Αν κοιταξεις σε αγγελιες εργασιας στο εξωτερικο θα σου λυθει η απορια.

Παντου ζητανε εμπειρια, πτυχιο οχι αναγκαστικα. Ποσω μαλλον μεταπτυχιακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top