Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η πρώτη σκέψη ήταν "τσάμπα τα λεφτά για τα φροντιστήρια".
Τώρα προφανώς αν φύγεις αργότερα έχοντας ένα πτυχίο θα 'σαι σε καλύτερη μοίρα απ' ότι τώρα. Βέβαια εξαρτάται κι απ' το πόσο σοβαρά σκοπεύεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Αν όντως δε θες να σπουδάσεις, φύγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Η πρώτη σκέψη ήταν "τσάμπα τα λεφτά για τα φροντιστήρια".
Τώρα προφανώς αν φύγεις αργότερα έχοντας ένα πτυχίο θα 'σαι σε καλύτερη μοίρα απ' ότι τώρα. Βέβαια εξαρτάται κι απ' το πόσο σοβαρά σκοπεύεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Αν όντως δε θες να σπουδάσεις, φύγε.
Μπορεις να εχεις και δικιο.Το να εχεις ενα πτυχιο ειναι εφοδιο γι αυτο θα ακουλουθησω την συμβουλη σου και θα παρακουλουθησω την σχολη.Μαλιστα σκοπευω να την τελειωσω στα 4-5 χρονια ωστε να φυγω απο την Ελλαδα και να μην ξαναπατησω σ'αυτην την χωρα ποτε.Αληθεια εσυ αθηνα μενεις?Μηπως ψαχνεις για συγκατοικο το καλοκαιρι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Να φύγεις χωρίς πτυχίο στο εξωτερικό να κάνεις τι;
Κοίτα να τελειώσεις τη σχολή σου, να ξέρεις και την γλώσσα και μετά πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενας φιλος μου αποφασισε να μεταναστευσει στο εξωτερικο για να βρει καποια δουλεια παρολο που περασε στο πανεπισημιο.Λεει δεν θα παει στην σχολη και θα τους αιφνιδιασει τους γονεις του αφου εχει βρει ηδη δουλεια.Σκεφτομαι να κανω και εγω το ιδιο και να παρατησω τις σπουδες πριν καλα καλα αρχισω να φοιτω στην σχολη που περασα και να βρω μια δουλεια στο εξωτερικο?Εσεις τι λετε?

Εγώ πάντως πιστεύω ότι πρέπει να σπουδάσεις. Μπορεί να το μετανιώσεις αργότερα, εάν αφήσεις το πανεπιστήμιο και θα κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο.
Επίσης, πρέπει, πιστεύω, να πείσεις τον φίλο σου να κάνει τουλάχιστον Εγγραφή εκεί που πέρασε. Μπορεί επίσης να το μετανιώσει, μην μείνει ξεκρεμαστος εάν έρθει πίσω στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενας φιλος μου αποφασισε να μεταναστευσει στο εξωτερικο για να βρει καποια δουλεια παρολο που περασε στο πανεπισημιο.Λεει δεν θα παει στην σχολη και θα τους αιφνιδιασει τους γονεις του αφου εχει βρει ηδη δουλεια.Σκεφτομαι να κανω και εγω το ιδιο και να παρατησω τις σπουδες πριν καλα καλα αρχισω να φοιτω στην σχολη που περασα και να βρω μια δουλεια στο εξωτερικο?Εσεις τι λετε?

Και τι δουλεια βρηκε χωρις πτυχιο και χωρις εμπειρια; Για πε μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και τι δουλεια βρηκε χωρις πτυχιο και χωρις εμπειρια; Για πε μας...
Σε εστιατορειο σερβιτορος και λαντζερης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira1123

Νεοφερμένος

Η Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπορω να συμφωνησω με οσα ειπωθηκαν παραπανω.. θα το μετανιωσεις αν δεν πας στη σχολη. Μπορει να υπαρχει δουλεια στο εξωτερικο και χωρις πτυχιο, αν ομως εχεις ενα, θα σε ευνοησει πολυ πιο πολυ γιατι πληρωνεσαι και για τις γνωσεις σου. Εγω προσωπικα εχω συγγενεις στην Γερμανια και με πτυχιο μπορεις να βρεις πολυ καλη δουλεια (εφοσον μαθεις πρωτα και την γλωσσα) γιατι τα περισσοτερα γερμανοπουλα δεν σπουδαζουν καν, αρκουνται σε ενα ιεκ. Στον ανταγωνισμο για τις θεσεις εργασιας ειναι λογικο οτι κερδιζει ο πτυχιουχος..
Εσυ σε ποια χωρα σκοπευεις να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μπορω να συμφωνησω με οσα ειπωθηκαν παραπανω.. θα το μετανιωσεις αν δεν πας στη σχολη. Μπορει να υπαρχει δουλεια στο εξωτερικο και χωρις πτυχιο, αν ομως εχεις ενα, θα σε ευνοησει πολυ πιο πολυ γιατι πληρωνεσαι και για τις γνωσεις σου. Εγω προσωπικα εχω συγγενεις στην Γερμανια και με πτυχιο μπορεις να βρεις πολυ καλη δουλεια (εφοσον μαθεις πρωτα και την γλωσσα) γιατι τα περισσοτερα γερμανοπουλα δεν σπουδαζουν καν, αρκουνται σε ενα ιεκ. Στον ανταγωνισμο για τις θεσεις εργασιας ειναι λογικο οτι κερδιζει ο πτυχιουχος..
Εσυ σε ποια χωρα σκοπευεις να πας;
Tελικα δεν θα παω τωρα αλλα οποσδηποτε μετα το πτυχιο και οταν τελειωσω και τις στρατιοτικες υποχρεωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Να φύγεις χωρίς πτυχίο στο εξωτερικό να κάνεις τι;
Κοίτα να τελειώσεις τη σχολή σου, να ξέρεις και την γλώσσα και μετά πας.

Μια νέα μόδα θέλει αρκετούς νέους των χωρών της Β.Ευρώπης να θεωρούν σπατάλη χρόνου και χρήματος τις Πανεπιστημιακές σπουδές ή την συλλογή χαρτιών πάσης φύσεως. Μάλιστα, διάβαζα σε ξένο τύπο, ότι Λονδρέζοι νέοι βρίσκουν καλή δουλειά και χωρίς πτυχία. Υπάρχει αντιδιαμετρική λογική σ' αυτή την ήπειρο. Τελικά ποιος έχει δίκιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μια νέα μόδα θέλει αρκετούς νέους των χωρών της Β.Ευρώπης να θεωρούν σπατάλη χρόνου και χρήματος τις Πανεπιστημιακές σπουδές ή την συλλογή χαρτιών πάσης φύσεως. Μάλιστα, διάβαζα σε ξένο τύπο, ότι Λονδρέζοι νέοι βρίσκουν καλή δουλειά και χωρίς πτυχία. Υπάρχει αντιδιαμετρική λογική σ' αυτή την ήπειρο. Τελικά ποιος έχει δίκιο; :hmm:

Μπορεί εδώ στην Ελλάδα κάπου να έχουμε "θεοποιήσει" το Πανεπιστημιακό πτυχίο με αποτέλεσμα και το πτυχίο λόγω μαζικότητας να υποβαθμίζεται αφού προσφέρει αντίγραφη πιστοποίηση σε πολλούς και από την άλλη, αρκετοί φοιτητές να "εγκλωβίζονται" σε μια διαδικασία εξετάσεων που εν τέλει να μην τους προσφέρει κάτι. Κακά τα ψέματα πλέον το πτυχίο μια θεωρητική κατάρτιση πιστοποιεί. Τίποτα άλλο, από τη στιγμή που η χώρα μας δεν έχει βαριά βιομηχανία ή θεσμοθετημένες πρακτικές σε όλες τις επιστήμες σε διάφορους φορείς, εταιρίες,...κλπ. Για να μην παραποιηθούν τα λεγόμενά μου, ως γνωστό εδώ στο φόρουμ, ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε μια γενική εικόνα. Δεν έχουμε όμοιους πουθενά παγκοσμίως κατ' αναλογία πληθυσμού κάθε χρόνο να εξετάζονται 80.000 τουλάχιστον για μια θέση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η οικονομία μας κάπου χάνει μετά. Δεν μπορεί να αντέξει μια κοινωνία μόνο με υπερεξειδικευμένο δυναμικό με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ξένες γλώσσες κλπ γιατί η παραγωγική χειρονακτική ή μηχανική διαδικασία αχρηστεύεται.

και ποιος λεει το οτι εχουμε πολλους πτυχιουχους ,εχουν και την αντιστοιχη εξειδικευση?Η πλειονοτητα αχρηστη ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
εννοειται .Σκοπευω να φυγω μολις τελειωσω τις σπουδες μου για μεταπτυχιακο και αν ειναι ακομα ετσι τα πραγματα στην ελλαδα θα μεινω εκει.:)
Βεβαια ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε εστιατορειο σερβιτορος και λαντζερης.

Γερμανια; Εκπληκτικη προοπτικη να τον εκμεταλλευεται καποιος μαγαζατορας για €1,000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ήθελα να φύγω για εξωτερικό, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορω να βιοποριστω εδώ.
Το θέμα δεν το βλέπω ρομαντικα, δεν θεωρώ δηλαδή οτι έχω υποχρέωση στη χώρα κτλ. Απεναντιας πιστεύω οτι το χρέος μου το έχω ξεπληρώσει και με το παραπανω όσο πληρώνω φόρους και συμμετέχω στην πολιτική ζωή. Απλά εκτός απο τον παράγοντα εργασία (όπου σίγουρα το εξωτερικο υπερέχει) η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει υπέροχο κλίμα, περιβάλλον (απο θάλασσες μέχρι βουνά), ζεστούς ανθρωπους, επιλογές διασκέδασης κ.α ανεκτίμητα πράγματα.
Οι περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες, αυτές της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης,εκτός απο χαμηλά ποσοστά ανεργίας έχουν και υψηλα ποσοστά κατάθλιψης.
Εννοείται βέβαια οτι δεν έχω σκοπό να κάθομαι και να διασκεδαζω όλη μέρα.
Προτιμω όμως να το παλεψω εδώ, οσο μπορεσω, οπου πέρα απο τις δημόσιες παροχές η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη, παρα να ξενιτευτω σε άλλο κράτος.
Οπου και ενα κεφάλαιο θα χρειαστω αρχικα λόγω του υψηλού κοστους ζωής και θα είμαι παντα ο δακτυλοδεικτουμενος ξένος. Γιατί οποίος νομίζει οτι το 2015 στην "πολιτισμένη" Ευρώπη δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα κανει λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ήθελα να φύγω για εξωτερικό, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορω να βιοποριστω εδώ.
Το θέμα δεν το βλέπω ρομαντικα, δεν θεωρώ δηλαδή οτι έχω υποχρέωση στη χώρα κτλ. Απεναντιας πιστεύω οτι το χρέος μου το έχω ξεπληρώσει και με το παραπανω όσο πληρώνω φόρους και συμμετέχω στην πολιτική ζωή. Απλά εκτός απο τον παράγοντα εργασία (όπου σίγουρα το εξωτερικο υπερέχει) η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει υπέροχο κλίμα, περιβάλλον (απο θάλασσες μέχρι βουνά), ζεστούς ανθρωπους, επιλογές διασκέδασης κ.α ανεκτίμητα πράγματα.
Οι περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες, αυτές της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης,εκτός απο χαμηλά ποσοστά ανεργίας έχουν και υψηλα ποσοστά κατάθλιψης.
Εννοείται βέβαια οτι δεν έχω σκοπό να κάθομαι και να διασκεδαζω όλη μέρα.
Προτιμω όμως να το παλεψω εδώ, οσο μπορεσω, οπου πέρα απο τις δημόσιες παροχές η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη, παρα να ξενιτευτω σε άλλο κράτος.
Οπου και ενα κεφάλαιο θα χρειαστω αρχικα λόγω του υψηλού κοστους ζωής και θα είμαι παντα ο δακτυλοδεικτουμενος ξένος. Γιατί οποίος νομίζει οτι το 2015 στην "πολιτισμένη" Ευρώπη δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα κανει λάθος

Συμφωνω τοσο πολ με αυτα που λες :)
Εγω για την εμπειρια θελω να παω αχικα (και για τις περαιτερω σπουδες) αλλα εαν τα πραγματα συνεχισουν να ειναι ετσι στον κλαδο μου επιθυμω να μεινω στο εξωτερικο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Πέρα από το οικονομικό πακέτο βρείτε έναν ακόμη λόγο για να βιοπορίσει κάποιος στο εξωτερικό; Αυτή τη στιγμή, νιώθω ότι ζω σε μια Ευρώπη χωρίς όραμα. Η Ευρώπη (ακόμη και οι χώρες του βορρά), έχουν εγκλωβιστεί σε ένα κοινωνικό αδιέξοδο πολιτικών και αντιλήψεων μακρυά από το ευ ζείν. Ζωή δεν είναι μόνο οι δουλειές, τα καλά σπίτια και τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Επίσης το οτι η τριτοβάθμια εκπαίδευση αποτελεί προνόμιο στις χώρες του εξωτερικού αποτελεί πρότυπο για εμάς? Εγώ πιστεύω οτι εμείς θα έπρεπε να αποτελούμε πρότυπο που παρέχουμε δωρεάν (η τουλάχιστον τα φροντιστηρια είναι πολύ πιο φθηνά απο όσο θα κοστίσει το πανεπιστημιο σε μια ξένη οικογένεια)
Τέλος ,αναρωτιέμαι, αφού έχουμε τόσο επιστημονικό δυναμικό, γιατί δεν μπορούμε να πρωτοστατησουμε στο χώρο της επιστημης και της καινοτομίας, παράγοντας και εξάγοντας γνώση και τεχνολογικά προϊόντα. Δεν θα μπορούσε να επικεντρωθεί εκεί η αναπτυξη της χώρας μας? Νομίζω μονο καλό θα εκανε αν απασχολούνταν οι άνεργοι πτυχιουχοι στον τομέα τους για την οικονομια της χώρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πέρα από το οικονομικό πακέτο βρείτε έναν ακόμη λόγο για να βιοπορίσει κάποιος στο εξωτερικό; Αυτή τη στιγμή, νιώθω ότι ζω σε μια Ευρώπη χωρίς όραμα. Ζωή δεν είναι μόνο οι δουλειές και τα λεφτά.

Ενώ στην Ελλάδα υπάρχει όραμα. :whistle:

Η ζωή δεν είναι "μόνο" οι δουλειές και τα λεφτά, αλλά χωρίς αυτές δεν υπάρχει ζωή, και αποτελούν σημαντικό και αναπόσπαστο κομμάτι αυτής. Πρώτα θα κοιτάξω να επιβιώσω και να ζήσω αξιοπρεπώς και μετά όλα τα άλλα.

Προσωπικά, θα έφευγα χωρίς δεύτερη σκέψη αν παρουσιαζόταν η ευκαιρία. Εκτός από τα προφανή οικονομικά οφέλη (στην μεγάλη πλειοψηφία των επαγγελμάτων οι προοπτικές είναι καλύτερες στο εξωτερικό, και για παράδειγμα στον δικό μου κλάδο οι απολαβές είναι δίκαιες στο εξωτερικό), οι Ευρωπαϊκές χώρες αντιπροσωπεύουν έναν πολιτισμό που ούτε σε χίλια χρόνια δεν θα φτάσουμε εδώ, από τους νόμους και την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους, μέχρι την νοοτροπία των πολιτών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Επίσης το οτι η τριτοβάθμια εκπαίδευση αποτελεί προνόμιο στις χώρες του εξωτερικού αποτελεί πρότυπο για εμάς? Εγώ πιστεύω οτι εμείς θα έπρεπε να αποτελούμε πρότυπο που παρέχουμε δωρεάν (η τουλάχιστον τα φροντιστηρια είναι πολύ πιο φθηνά απο όσο θα κοστίσει το πανεπιστημιο σε μια ξένη οικογένεια)
Τέλος ,αναρωτιέμαι, αφού έχουμε τόσο επιστημονικό δυναμικό, γιατί δεν μπορούμε να πρωτοστατησουμε στο χώρο της επιστημης και της καινοτομίας, παράγοντας και εξάγοντας γνώση και τεχνολογικά προϊόντα. Δεν θα μπορούσε να επικεντρωθεί εκεί η αναπτυξη της χώρας μας? Νομίζω μονο καλό θα εκανε αν απασχολούνταν οι άνεργοι πτυχιουχοι στον τομέα τους για την οικονομια της χώρας

Είναι μάλλον στην ιδιοσυγκρασία του νεοραγιά, να είναι ρίψασπις στις προκλήσεις της χώρας του. Δεν λέω, φυσικά να υπάρχουν όνειρα και στόχοι, ή κάποιοι να θέλουν διακαώς να σταδιοδρομήσουν στο εξωτερικό. Απλά βλέπω γενεές Ελλήνων να έχουν αφήσει τη χώρα στον αυτόματο ρίχνοντας ευθύνες σε άλλους για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Υπάρχει μια αδράνεια εδώ και δεκαετίες χωρίς να υπάρχει σχέδιο ή όνειρο πλεύσης για τη χώρα μας, από τους νέους. Φυσικά και δεν φταίνε όλοι. Φυσικά και στο εξωτερικό δεν είναι όλα ρόδινα, ή καλύτερα σε όλους τους τομείς από τη χώρα μας. Η κάθε χώρα έχει μελανά σημεία στην καθημερινότητα που δεν τα βλέπεις μέσα από την γενική συζήτηση. Είναι αξιοθαύμαστο να βλέπεις ξένους λαούς να στηρίζουν τις χώρες τους και εμείς να νιώθουμε μετανάστες στη χώρα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν μπορω να συνεχισω σε μια χωρα γεματη διαφθορα που ξεκιναει απτο δημοτικο μεχρι την αγορα εργασιας! Οι γνωστοι των γνωστων παιρνουν καλυτερους βαθμους , καλυτερες θεσεις εργασιες κλπ κλπ! Αυτο ειναι πραγματικα που συχαινομαι! Ναι, συμφωνω θα προσπαθησω να συμβαλλω στο να αλλαξει αυτη η πραγματικοτητα αλλα μονο οταν εγω θα μπορω, μονο οταν εγω θα εγω βρει καποια δουλεια και δεν θα με επηρεαζει πλεον αυτη η προβληματικη κατασταση! Σορρυ εαν βγηκα εκτος θεματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
...και θα είμαι παντα ο δακτυλοδεικτουμενος ξένος...

Όποιος πάει μ' αυτή την προδιάθεση σε ξένη χώρα είναι καταδικασμένος να αποτύχει...

Όσο για τα περί "πολιτισμού στην Ελλάδα" κ.λπ. μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να τα εκλάβω!
Είναι μάλλον στην ιδιοσυγκρασία του νεοραγιά, να είναι ρίψασπις στις προκλήσεις της χώρας του. Δεν λέω, φυσικά να υπάρχουν όνειρα και στόχοι, ή κάποιοι να θέλουν διακαώς να σταδιοδρομήσουν στο εξωτερικό. Απλά βλέπω γενεές Ελλήνων να έχουν αφήσει τη χώρα στον αυτόματο ρίχνοντας ευθύνες σε άλλους για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Υπάρχει μια αδράνεια εδώ και δεκαετίες χωρίς να υπάρχει σχέδιο ή όνειρο πλεύσης για τη χώρα μας, από τους νέους. Φυσικά και δεν φταίνε όλοι. Φυσικά και στο εξωτερικό δεν είναι όλα ρόδινα, ή καλύτερα σε όλους τους τομείς από τη χώρα μας. Η κάθε χώρα έχει μελανά σημεία στην καθημερινότητα που δεν τα βλέπεις μέσα από την γενική συζήτηση. Είναι αξιοθαύμαστο να βλέπεις ξένους λαούς να στηρίζουν τις χώρες τους και εμείς να νιώθουμε μετανάστες στη χώρα μας!

Το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πέσει...γιατί έχετε την εντύπωση ότι οι νεότεροι Έλληνες είναι ή θα είναι καλύτεροι απ' τους προγόνους τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top