Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής είναι φόνος.Νόμιμοι δολοφόνοι δε χωράνε σε μια πολιτισμένη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το να σωθούν οι ζωές πολλών θυμάτων εξασφαλίζεται με την ισόβια κάθειρξη.

PS: Είναι Αλέξανδρος, όχι Αλέξης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ναι..και νομιζετε οτι κατι μπορει να γινει με τα ισοβια??ποσα χρονια ειναι..20??μετα τι γινεται????ειναι κ παλι ελευθεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λέμε ισόβια, εννοούμε ισόβια. 24 χρόνια βασικά είναι τώρα, αλλά αυτό αλλάζει. Ο δικτάτορας Παπαδόπουλος πέθανε στη φυλακή 25 χρόνια μετά, ο Ιωαννίδης είναι ακόμα μέσα, ο Πατακός βγήκε για λόγους υγείας αλλά στα 95 του είναι ανίκανος ακόμη και να ζήσει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ποσους εγκληματιες γνωριζεις που περασαν ολη τους την ζωη στν φυλακη??εγω οχι πολλους..καποια στιγμη βγαινουν!και τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
off topic:
casta όταν έχεις ποιηματάκια σαν κι αυτό για υπογραφή δε μου κάνει εντύπωση που υποστηρίζεις τη θανατική ποινή.-.-

εδιτ:Aυτό που θέλω να πω είναι οτι μου δίνεις την εντύπωση οτι ''χαίρεσαι'' με τη βία,την εκδίκηση.Και βλέποντας το τελευταίο στίχο ''just enjoy her..''(I assumed it refers to violence) έκανα αυτό το σχόλιο.Ζητώ συγγνώμη αν σε πρόσβαλλα.Απλώς αδυνατώ να κατανοήσω αυτούς που επιθυμούν το θάνατο άλλων ανθρώπων για χ και ψ λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσο εύκολα το δικαστήριο μπορεί να σκοτώσει, τόσο εύκολα μπορεί να στείλει κάποιον στη φυλακή μέχρι να πεθάνει. Δεν στέκει για κανένα λόγο αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τι σχεση εχει αυτο???και δν ειναι ποιηματακια..ειναι στιχοι!δν τα εβγαλα απο το μυαλο μου..

και δν τν υποστηριζω..απλως εχουμε δει τα αποτελεσματα απο πολλες φυλακισεις κακοποιων..προς θεου!!δν ειπα να τους σκοτωσουμε ολους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
οταν καποιος φερει το παιδι σας σκοτωμενο επειδη καποιος ασυνηδητος οδηγος περασε απο πανω του στην σταση του λεωφορειου και το αφησε να πεθανει εκει μονο του να σκεφτειται οτι ο θανατος του οδηγου δεν αξιζει γιατι δεν το ηθελε... απλα περασε απο πανω του και απλα το εγκατελειψε γιατι φοβηθηκε... και οταν τον δειτε στο δικαστηριο ζητηστε επιεικια.. :(
ζητηστε επιεικια γιατι ειμαστε κρατος δικαιου και για τον βιαστη που βιαζει το ιδιο του το παιδι...:(
και γι αυτον που σκοτωνει γιατι πληρωνετε γι αυτο.. ειναι η δουλεια του ρε παιδια και πρεπει και αυτος να βγαλει τα προς το ζειν.. :(
ζητηστε επιεικια για τον εμπορο ναρκωτικων.. τι φταιει αυτος που οι αλλοι αγοραζουν.. :(
εγω δεν ειμαι μαζι σας. εγω θελω τιμωρια και με το να μεινει μια ζωη στη φυλακη να τρωει να χε..ει και να κοιμαται δεν τιμωρειται... εγω θελω για καποια σοβαρα κακουργηματα και μονο να υπαρχει η θανατικη ποινη.. :bye::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
οταν καποιος φερει το παιδι σας σκοτωμενο επειδη καποιος ασυνηδητος οδηγος περασε απο πανω του στην σταση του λεωφορειου και το αφησε να πεθανει εκει μονο του να σκεφτειται οτι ο θανατος του οδηγου δεν αξιζει γιατι δεν το ηθελε... απλα περασε απο πανω του και απλα το εγκατελειψε γιατι φοβηθηκε... και οταν τον δειτε στο δικαστηριο ζητηστε επιεικια.. :(
ζητηστε επιεικια γιατι ειμαστε κρατος δικαιου και για τον βιαστη που βιαζει το ιδιο του το παιδι...:(
και γι αυτον που σκοτωνει γιατι πληρωνετε γι αυτο.. ειναι η δουλεια του ρε παιδια και πρεπει και αυτος να βγαλει τα προς το ζειν.. :(
ζητηστε επιεικια για τον εμπορο ναρκωτικων.. τι φταιει αυτος που οι αλλοι αγοραζουν.. :(
εγω δεν ειμαι μαζι σας. εγω θελω τιμωρια και με το να μεινει μια ζωη στη φυλακη να τρωει να χε..ει και να κοιμαται δεν τιμωρειται... εγω θελω για καποια σοβαρα κακουργηματα και μονο να υπαρχει η θανατικη ποινη.. :bye::thanks::thanks::thanks:
Δεν εγιναν ξαφνικα ολα αυτα..καποιος τον οδηγησε εκει...τον οδηγησε η ΙΔΙΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ...και μη μου πεις οτι η κοινωνιας μας δεν "πασχει" και δεν ειναι "αρρωστη" αλλα αυτη η ρημαδο κοινωνια δεν ειναι κατι αοριστο ειναι εσυ,εγω,ο ταδε,ο δεινα...ειμαστε συγκεκριμενοι και η αδιαφορια αυτα τα αποτελεσματα εχει οταν ειμαστε παρτακηδες και ατομικηστες.Στο εγκλημα μπορουμε ολοι να φτασουμε μην εξαιρεις τον εαυτο σου..Επισης χρειαζομαστε ενα σωστο σωφρονιστικο συστημα και οχι αυτες οι αηδιες που θεωρουμε εμεις σωφρονιστικες.Δεν λεω οτι δεν πρεπει να τιμωρουνται αλλα ο θανατος δεν ειναι λυση καθολου λυση..αλλα ετσι ειναι,...εχουμε μαθει να παιζουμε το ρολο μικρου θεου,αρεσει στο ανθρωπινο ειδος μας να ασκει εξουσια στους αλλους...ειμαστε μεχρι αηδιας εγωιστες με το να ασκουμε επιρροες στις ζωες των αλλων νομιζουμε οτι γινομαστε πιο δυνατοι...πραγματικα τι αφελες....και αυτο το λεω για ολους ΚΑΙ για τους εγκληματιες και για ολους...κατα τ αλλα θεωρουμε το ειδος μας εξεληγμενο...Μεγα λαθος...το πιο αχρηστο ειδος ειμαστε.Επισης ειναι και επιστημονικα αποδεδιγμενο οτι δεν εμαστε ο πιο περιπλοκος οργανισμος.,..οχι τπτ αλλο αλλα το παιζαμε και μαγκες αιωνες τωρα...τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το αιωνιο ζητημα.
ποιος την επιβαλει








μου φαινεται οτι κοινωνικα ενω πηγαμε καποια βηματα μπροστα, σιγα σιγα γκρεμιζουμε ο.τι εχει απομεινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koka

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γεράκι (Ηλεία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να ειμαι υπερ. εχω δει μεγαλεμπορους εξω και παιδακια στο χωμα.:thanks:
το χρημα κανει τα παντα.. και πιστευα οτι ο νομος ειναι αυτος που καθοριζει τα παντα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το δικαίωμα στο μεγαλέμπορο να υπάρχει του το δίνει η κοινωνία με τη σαπίλα της. Η ίδια κοινωνία θα έρθει μετά να το παίξει Παναγιά παρθένα και να τον εκτελέσει; Ναι, ίσως. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μην αναγνωρίσει ποτέ τις ευθύνες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
μιλαμε παντα για καταδικη με ακραδαντα αποδεικτικα στοιχεια..οπως αυτα τα σιχαμενα ατομα που βιαζουν τα ιδια τους τα παιδια,, οπως αυτοι που σκοτωνουν ανθρωπο και μαλιστα υπαρχουν ενορκες καταθεσεις αυτοπτων μαρτυρων,, οπως εγκληματιες που παρασερνουν με αυτοκινητο κοσμο στη σταση λεοφωριου και τρεπονται σε φυγη και υπαρχει πινακιδα απο μαρτυρες,, κ.α. περιπτωσεις...:bye:
αν καταδικασεις καποιον και αμφιβαλεις εστω και για μια στο εκατομυριο εισαι για μενα χειροτερος απο αυτον.:thanks:

Υπάρχουν όμως πάντα περιπτώσεις ψευδωμαρτυρίας, ενώ ακράδαντα αποδεικτικά στοιχεία δεν μπορεί να υπάρχξουν ποτέ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
οταν καποιος φερει το παιδι σας σκοτωμενο επειδη καποιος ασυνηδητος οδηγος περασε απο πανω του στην σταση του λεωφορειου και το αφησε να πεθανει εκει μονο του να σκεφτειται οτι ο θανατος του οδηγου δεν αξιζει γιατι δεν το ηθελε... απλα περασε απο πανω του και απλα το εγκατελειψε γιατι φοβηθηκε... και οταν τον δειτε στο δικαστηριο ζητηστε επιεικια.. :(
ζητηστε επιεικια γιατι ειμαστε κρατος δικαιου και για τον βιαστη που βιαζει το ιδιο του το παιδι...:(
και γι αυτον που σκοτωνει γιατι πληρωνετε γι αυτο.. ειναι η δουλεια του ρε παιδια και πρεπει και αυτος να βγαλει τα προς το ζειν.. :(
ζητηστε επιεικια για τον εμπορο ναρκωτικων.. τι φταιει αυτος που οι αλλοι αγοραζουν.. :(
εγω δεν ειμαι μαζι σας. εγω θελω τιμωρια και με το να μεινει μια ζωη στη φυλακη να τρωει να χε..ει και να κοιμαται δεν τιμωρειται... εγω θελω για καποια σοβαρα κακουργηματα και μονο να υπαρχει η θανατικη ποινη.. :bye::thanks::thanks::thanks:

Ας γίνει λοιπόν όλη η υπόλοιπη κοινωνία δολοφόνος. Ας γυρίσουμε στην πρακτική της βεντέτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει λάθη. Άλλοτε τραγικά και επώδυνα που δεν μπορούν να διορθωθούν και άλλοτε μικρότερα που είτε εντάσσονται στα πλαίσια της καθημερινότητας είτε κατηγοριοποιούνται σε εκείνα που μπορεί να χρίζουν φυλάκισης. Το παραπάνω δεν προσδίδει σε κανέναν το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του εκάστοτε κατηγορουμένου, που αποτελεί το μεγαλύτερο αγαθό για τον άνθρωπο, ως παραδειγματική τιμωρία. Παρ' όλα αυτά έχουν καταγραφεί περιστατικά που απλώς δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν ανθρώπινες πράξεις. Αγαπητέ Αλέξανδρε, δεν πρέπει να οπισθοδρομούμε ούτε να επιστρέφουμε σε παλαιότερες, καταδικασμένες από την κοινωνία μεθόδους αλλά η άποψή μου οριοθετείται στα πλαίσια των ανθρωπίνων λαθών. Για να γίνω αναλυτικότερη και ευρέως κατανοητή θα φέρω το παράδειγμα με τον πατέρα που κλείδωσε και βίαζε επί τόσα χρόνια την κόρη του με την οποία έκανε παιδιά, για το θάνατο των περισσότερων κατηγορείται ο ίδιος. Αφαίρεσε τη ζωή ανθρώπων(συγκεκριμένα παιδικών ψυχών), κατέστρεψε τη ζωή της κόρης του αλλά και της οικογένειας του και θεωρώ πως η ποινή φυλάκισης δεν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό που εξέφρασα δική μου λογική, κριτική έκανα:P.

(*Νομίζω πως είναι "χρήζουν".")

Σαφώς και το να σκοτώνεις κάποιον επειδή διέπραξε κάτι το αισχρό, δε σε κάνει καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό που εξέφρασα δική μου λογική, κριτική έκανα:P.

(*Νομίζω πως είναι "χρήζουν".")

Σαφώς και το να σκοτώνεις κάποιον επειδή διέπραξε κάτι το αισχρό, δε σε κάνει καλύτερο.

1)Στο λεξικό δίδονται και οι δύο τύποι.:P:D
2)Δε θεωρώ πως η θανατική ποινή μπορεί να κάνει κάποιον καλύτερο άνθρωπο αλλά σίγουρα μπορεί να τιμωρήσει κάποιο στοιχείο που δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί άνθρωπος. (επί του συγκεκριμένου παραδείγματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1) Το "χρίζω" όμως έχει άλλη σημασία.
2) Σε μια τέτοια περίπτωση, η εφαρμογή θανατικής ποινής θα δικαιολογούσε, κατά πολύ κόσμο, την εφαρμογή της και σε άλλες περιπτώσεις. Άστον να σαπίσει στη φυλακή. Δεν είναι ανάγκη να απαλλαχθεί τόσο γρήγορα από τις τύψεις του (αν έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
1)Στο λεξικό δίδονται και οι δύο τύποι.:P:D
2)Δε θεωρώ πως η θανατική ποινή μπορεί να κάνει κάποιον καλύτερο άνθρωπο αλλά σίγουρα μπορεί να τιμωρήσει κάποιο στοιχείο που δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί άνθρωπος. (επί του συγκεκριμένου παραδείγματος)
Α ναι ?Και ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρινουμε αν ο αλλος μπορει να χαρακτηριστει ανθρωπος???Και ποσο ανθρωπος εισαι εσυ διαπρατοντας ενα φονο και μαλιστα προμελετημενο.Αυτο δλδ εσενα σε εξυψωνει ως ανθρωπινη υπαρξει?Εσυ δλδ δεν συνεβαλες στο εγκλημα?(το εσυ το λεω γενικα οχι συγκεκριμενα για σενα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top