Θέλω να φύγω από τη σχολή μου

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Λοιπόν... για να μην ανοίξω άλλο θέμα, θα γράψω εδώ. Μιας και η θεματοθέτρια γράφει και για Εργοθεραπεία σε ΙΕΚ.

Εγώ έδωσα Πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση το 2021 και δεν είχα σχολή επιτυχίας (έγραψα 8,5) αλλά αυτό δεν μου κάνει εντύπωση διότι δεν είχα στόχο και ενδεχομένως δεν διάβαζα. Δεν είχα κίνητρο δηλαδή. Τελικα κατέληξα να πάω ΙΕΚ Εργοθεραπείας και σύντομα τελειώνει το πρώτο μου εξάμηνο, οπότε δίνω εξεταστική. Το θέμα είναι όμως πώς, παρότι διαβάζω και μου αρέσει, δεν θεωρώ πως έκανα την καλύτερη επιλογή. Δεν είναι κάτι που με τραβάει όσο νόμιζα. Και εδώ και 1 μήνα περίπου σκέφτομαι καθημερινά πώς θα έπρεπε να έχω στρωθεί και διαβάσει από την κατεύθυνση Υγείας για Κτηνιατρική, η οποία, πράγματι, είναι η μόνη σχολή η οποία με γεμίζει.

Μπορεί να διαβάζω Ανατομία για την Εργοθεραπεία και ταυτόχρονα σκέφτομαι "Μακάρι αυτή τη στιγμή να διάβαζα για την ανατομία των ζώων και να ήμουν στο τμήμα κτηνιατρικής", εντελώς ασυναίσθητα. Και έχω πάθει πολλά mental breakdowns με το συγκεκριμένο θέμα. Δεν είναι εύκολη υπόθεση το να αλλάξω την κατεύθυνση μου εντελώς, να μην έχω δηλαδή καθόλου βάσεις, θα χρειαστεί να κάνω μαθήματα στο φροντιστήριο από τώρα για να δώσω το 2023. Και πάλι τότε δεν είμαι σίγουρη αν θα μου φτάσει ο χρόνος. Είναι κάτι όμως που πράγματι πρέπει να αποφασίσω και να είμαι 100% προσηλωμένη στον στόχο μου γιατί 1,5 χρόνος δεν είναι λίγος αλλά ταυτόχρονα ούτε πολύς. Δεν υπάρχει room για "Τελικά δεν θα το κάνω" μετά από έναν χρόνο, θα έχω χάσει, στην ουσία, 1 ολόκληρο χρόνο τον οποίο θα μπορούσα να έχω αξιοποιήσει αλλιώς.

Η εύκολη λύση θα ήταν να άλλαζα απλώς τμήμα στο ΙΕΚ και να πήγαινα σε ένα το οποίο ξέρω πώς έχει αποκατάσταση κτλ. Όμως θα με γέμιζε; Όχι. Είναι η πρώτη μου επιλογή; Όχι. Το ξέρω ότι όταν πρόκειται για σχολές όπως Ιατρική και Κτηνιατρική, πρέπει να είσαι αποφασισμένος και συνεπής, δεν φτάνει μόνο να σου αρέσει κάτι. Γιατί πολλές φορές έχω ρωτήσει τον εαυτό μου "Αφού σου άρεσε τόσο, γιατί δεν το έκανες νωρίτερα;". Είχα διαφορετικό mindset, και το μόνο που με ενδιέφερε από την πρώτη Λυκείου και μετέπειτα ήταν να τελειώσω το σχολείο. Δεν είχα σκεφτεί πέρα από αυτό. Και δεν έχω μετανιώσει κάτι πιο πολύ στην ζωή μου.

Το έχω συζητήσει ήδη με τους δικούς μου και είναι υπέρ. Η αδελφή μου, μέσα από την δική της εμπειρία (πέρασε στο Βιολογικό μετά από πολύ πολύ προσπάθεια και θυσίες) μου είπε το εξής "Το να έχεις ανακαλύψει τι σου αρέσει είναι το πρώτο βήμα για την επιτυχία σου. Πολλοί δεν ξέρουν καν τι τους αρέσει. Και όταν εμένα μου έλεγαν να πάω Φαρμακευτική και Κτηνιατρική όταν ανακοινώθηκε η βαθμολογία μου, εγώ ακολούθησα το ένστικτο μου και αυτό για το οποίο τόσο μόχθησα. Και λατρεύω αυτό που κάνω. Οπότε κάν'το, με την προϋπόθεση εννοείται πώς δεν θα τα παρατήσεις. Ότι και αν γίνει. Θα σε ανταμείψει όλη αυτή η προσπάθεια."

Και εννοείται πως κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να αποτύχω. Και η ίδια η σχολή δεν θα είναι εύκολη, ακόμη και αν περάσω με την πρώτη. Αν έπρεπε να φτάσω 18 χρονών για να πάρω αυτή την απόφαση, ας είναι. Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.

Είσαι πολύ νέα, μόλις 18. Δεδομένου ότι αρχικά έκανες ήδη μια άλλη επιλογή,η μετάβαση θα είναι κάπως τρομακτική.

Αλλά εάν πραγματικά νιώθεις ότι θα σε γεμίζει η κτηνιατρική, και πόσο μάλλον από την στιγμή που έχεις την στήριξη των δικών σου, για όνομα του Θεού κάντο, δώσε ξανα, αλλιώς θα συνεχίσεις να το μετανιώνεις υποσυνείδητα και συνειδητά κάθε μέρα. Η αδελφή σου έχει δίκιο, είσαι τυχερή που βρήκες τι σου αρέσει πολύ νωρίς, διότι άλλοι πράγματι φτάνουν σε αρκετά μεγάλη ηλικία για να το συνειδητοποιήσουν. Και ενώ δεν τρέχει και κάτι εάν συμβεί αυτό, ε όλοι εύχονται να ανακάλυπταν τι τους αρέσει όσο νωρίτερα γίνεται.

Εάν αποφασίσεις να το κάνεις, για οτι έξτρα βοήθεια χρειαστείς στην προσπάθειά σου όσον αφορά στα μαθήματα , μην διστάσεις να ρωτας και εδώ. Θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όλοι.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Είσαι πολύ νέα, μόλις 18. Δεδομένου ότι αρχικά έκανες ήδη μια άλλη επιλογή,η μετάβαση θα είναι κάπως τρομακτική.

Αλλά εάν πραγματικά νιώθεις ότι θα σε γεμίζει η κτηνιατρική, και πόσο μάλλον από την στιγμή που έχεις την στήριξη των δικών σου, για όνομα του Θεού κάντο, δώσε ξανα, αλλιώς θα συνεχίσεις να το μετανιώνεις υποσυνείδητα και συνειδητά κάθε μέρα. Η αδελφή σου έχει δίκιο, είσαι τυχερή που βρήκες τι σου αρέσει πολύ νωρίς, διότι άλλοι πράγματι φτάνουν σε αρκετά μεγάλη ηλικία για να το συνειδητοποιήσουν. Και ενώ δεν τρέχει και κάτι εάν συμβεί αυτό, ε όλοι εύχονται να ανακάλυπταν τι τους αρέσει όσο νωρίτερα γίνεται.

Εάν αποφασίσεις να το κάνεις, για οτι έξτρα βοήθεια χρειαστείς στην προσπάθειά σου όσον αφορά στα μαθήματα , μην διστάσεις να ρωτας και εδώ. Θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όλοι.
Ευχαριστώ τόσο πολύ για την υποστήριξη όλων σας εδώ. Συνεννοηθήκαμε με την αδερφή μου να το πιάσουμε από την αρχή μαζί και να μου πει τα βασικά βιολογίας, φυσικής και χημείας και να δω πώς μου φαίνονται, και θα το πάμε σταδιακά, δηλαδή αν μου φανούν εντάξει και σκεφτώ ότι θέλω να συνεχίσω, θα αρχίσω τα ιδιαίτερα σε συγκεκριμένα μαθήματα και φροντιστήριο στα υπόλοιπα. Θα επικοινωνήσω και με το φροντιστήριο στο οποίο πήγαινε η αδερφή μου και θα τους πω τι σκέφτομαι να μου πουν και εκείνοι την γνώμη τους και το τμήμα στο οποίο σκέφτονται να με βάλουν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ευχαριστώ τόσο πολύ για την υποστήριξη όλων σας εδώ. Συνεννοηθήκαμε με την αδερφή μου να το πιάσουμε από την αρχή μαζί και να μου πει τα βασικά βιολογίας, φυσικής και χημείας και να δω πώς μου φαίνονται, και θα το πάμε σταδιακά, δηλαδή αν μου φανούν εντάξει και σκεφτώ ότι θέλω να συνεχίσω, θα αρχίσω τα ιδιαίτερα σε συγκεκριμένα μαθήματα και φροντιστήριο στα υπόλοιπα. Θα επικοινωνήσω και με το φροντιστήριο στο οποίο πήγαινε η αδερφή μου και θα τους πω τι σκέφτομαι να μου πουν και εκείνοι την γνώμη τους και το τμήμα στο οποίο σκέφτονται να με βάλουν.
Οτι και να κανεις βαλε στοχο ! Προσεξε ΣΤΟ-ΧΟ ...οχι ονειρο!

Ολα με προγραμμα , step by step , και θα πετυχεις αυτο που θες . Τι πρεπει να κανεις ? Φροντιστηριο και να εισαι επι 9 μηνες να τρεχει το κεφαλι σου με 6.000 στροφες το λεπτο και να μην αφησεις τα συναισθηματα να σε κυριευσουν.Τα ματια σου θα ειναι στον στοχο μονο ...στην Κτηνιατρικη

Οταν νομιζεις οτι δεν πετυχαινεις τον στοχο σου (κτηνιατρικη)...δεν αλλαζεις τον στοχο ,αλλα το πλανο !Ετσι ωστε να πετυχεις τον στοχο !
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Τελικα η ζωή είχε άλλα σχέδια και τελικά το ΙΕΚ με υποχρεώνει να πληρώνω όλους τους μήνες που μου απομένουν, σαν να φοιτούσα δηλαδή κανονικά, ακόμα και αν έχω φύγει. Αυτό σημαίνει πως οικονομικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να αρχίσω φροντιστήρια και ταυτόχρονα να πληρώνω το ΙΕΚ. Θα πρέπει να συνεχίσω εκεί τελικά, να κάνω αυτό το οποίο ανακάλυψα ότι δεν με γεμίζει. Θα έπρεπε να το έχω σκεφτεί καλύτερα και να έχω ρωτήσει εξ' αρχής τους όρους.

Σκέφτηκα να αρχίσω να εργάζομαι κάπου μερική απασχόληση για να βγάζω έναν μισθό από τον οποίο να διαθέτω 200 τον μήνα για το ΙΕΚ ενώ πηγαίνω φροντιστήριο στο οποίο θα με στηρίξουν οι δικοί μου. Σήμερα δεν με έχει αφήσει ο πονοκέφαλος και η στεναχώρια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τέρμα κουλό μου φαίνεται, τι πάει να πει σε υποχρεώνει;


Μήπως προσπαθούν να σε κοροϊδέψουν για να μην χάσουν τα λεφτά; Ρώτησε έναν δικηγόρο καλού κακού να τους τρίξει τα δόντια αν συνεχίσουν τις μαλακίες ή πες τους ότι θα τους κάνεις βούκινο στο ίντερνετ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Αν ήταν όντως στο χαρτί το οποίο υπέγραψα (το οποίο δεν θυμάμαι τι έγραφε) και να ρωτήσω δικηγόρο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι σχετικά με αυτό. Υποτίθεται έχω συμφωνήσει ήδη. Μόνο που εγώ τώρα το μαθαίνω αυτό. Δεν μου το ανέφεραν ποτέ οι ίδιοι. Θα το έγραφε μάλλον στο χαρτί εγγραφής.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Τελικα η ζωή είχε άλλα σχέδια και τελικά το ΙΕΚ με υποχρεώνει να πληρώνω όλους τους μήνες που μου απομένουν, σαν να φοιτούσα δηλαδή κανονικά, ακόμα και αν έχω φύγει. Αυτό σημαίνει πως οικονομικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να αρχίσω φροντιστήρια και ταυτόχρονα να πληρώνω το ΙΕΚ. Θα πρέπει να συνεχίσω εκεί τελικά, να κάνω αυτό το οποίο ανακάλυψα ότι δεν με γεμίζει. Θα έπρεπε να το έχω σκεφτεί καλύτερα και να έχω ρωτήσει εξ' αρχής τους όρους.

Σκέφτηκα να αρχίσω να εργάζομαι κάπου μερική απασχόληση για να βγάζω έναν μισθό από τον οποίο να διαθέτω 200 τον μήνα για το ΙΕΚ ενώ πηγαίνω φροντιστήριο στο οποίο θα με στηρίξουν οι δικοί μου. Σήμερα δεν με έχει αφήσει ο πονοκέφαλος και η στεναχώρια.
Είναι πολύ λυπηρό αυτό. Ακολούθα την συμβουλή του Ryuzaki και ψάξε το γιατί όντως δεν βγάζει και πολύ νόημα. Εσύ μπορεί να μην έχεις να τα πληρώσεις που λέει ο λόγος αύριο μεθαύριο, είναι δυνατόν να σε υποχρεώσουν να συνεχίσεις να φοιτάς και να τους πληρώνεις ; ΙΕΚ ή τράπεζα είναι ;

Σε κάθε περίπτωση δύο χρόνια δεν είναι τα ΙΕΚ εαν θυμάμαι καλά ;
Μην απογοητεύεσαι λοιπόν! Ακόμα και στα 20 να ξεμπερδέψεις , θα είσαι νεότατη για να κάνεις οτιδήποτε θέλεις. Αντί να σε παίρνει απο κάτω, δες και το και αλλιώς, θα έχεις ένα παραπάνω χαρτί στα χέρια σου και εαν καταφέρεις αργότερα τον στόχο σου θα σου είναι εύκολο να βγάζεις ένα χαρτζιλίκι ενώ σπουδάζεις κτηνιατρική ;).

Στο ενδιάμεσο μπορείς να πάρεις και μόνη σου τα βιβλία της βιολογίας της Γ λυκείου και να ξεκινήσεις ήδη το διάβασμα σαν χόμπυ όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο. Ομοίως με την χημεία. Είναι μαθήματα θεωρώ που μπορείς να διαβάσεις και να χτίσεις ένα αρχικό υπόβαθρο σχετικά εύκολα και μόνη σου. Η φυσική είναι λίγο πιο ζόρικη,αλλά μην διστάσεις να κάνεις το ίδιο και εκεί. Όταν έρθει δε η ώρα, θα κάνεις και μια κανονική προετοιμασία σε ένα φροντιστήριο και θα τα πας τέλεια έχοντας διαβάσει 2 χρόνια κάποια πράγματα. Ξέρεις τι χαρά είναι να πιάσεις αυτά τα μαθήματα χωρίς το άγχος των πανελληνίων και να τα διαβάσεις με την ηρεμία σου ; Θα σου φανεί πολύ πιο ενδιαφέρον και διασκεδαστικό.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Σκέφτηκα να αρχίσω να εργάζομαι κάπου μερική απασχόληση για να βγάζω έναν μισθό από τον οποίο να διαθέτω 200 τον μήνα για το ΙΕΚ ενώ πηγαίνω φροντιστήριο στο οποίο θα με στηρίξουν οι δικοί μου. Σήμερα δεν με έχει αφήσει ο πονοκέφαλος και η στεναχώρια.
[/QUOTE]



Μηπως απλά να ξεκινήσεις με βοήθεια της αδερφής σου κ μόνη σου να διαβάζεις , μέχρι να περάσει η διωρια του ιεκ; και έπειτα να έχεις μόνο το πλάνο πανελλήνιες; αν μπορέσεις το καλοκαίρι να δουλέψεις γιατί όχι. Αλλα μήπως έτσι δεν πάει χαμένο όλο το διάστημα μέχρι να ξεμπερδέψεις με το ιεκ; 🥺
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Εσύ μπορεί να μην έχεις να τα πληρώσεις που λέει ο λόγος αύριο μεθαύριο, είναι δυνατόν να σε υποχρεώσουν να συνεχίσεις να φοιτάς και να τους πληρώνεις ; ΙΕΚ ή τράπεζα είναι ;
Μου είπε η ξαδέρφη μου η οποία πήγαινε σε ιδιωτικο ΙΕΚ στην Αθήνα, να τους πω ότι δεν μπορώ να συνεχίσω λόγω οικονομικής δυσκολίας. 2 φίλοι της οι οποίοι αποφάσισαν να φύγουν τους ανάγκασαν να πληρώσουν τα δίδακτρα παρά το γεγονός ότι δεν θα παρακολουθούσαν άλλο. Αυτοί, απ’ότι ξέρει, είπαν «Δεν υπάρχει περίπτωση να σας δώσουμε λεφτά αφού δεν θα παρακολουθούμε», από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι έγινε. Εγώ μην αρχίσουν και μας τρέχουν στα δικαστήρια φοβάμαι, όχι κάτι άλλο. Είναι το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή.

Όσο για τα υπόλοιπα… σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά. Απλώς είχα αρχίσει να κάνω πλάνα για τώρα, αυτή την στιγμή, και ήμουν έτοιμη να τα υλοποιήσω, και αυτό τώρα με διέλυσε ψυχικά. Οι δικοί μου μου είπαν πως θα την βρούμε την άκρη, όμως πως; Δεν ξέρω…
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Προφανώς και θα την βρείτε την άκρη. Κατα 99% απλά σου πουλάνε παραμύθια για να μην χάσουν τα δίδακτρά σου, ανεξάρτητα τι "καρτέλες" με την υπογραφή σου σου λένε πώς έχουν στα χέρια τους.

1)Ζητάς το χαρτί που υπέγραψες. Να είσαι μαζί με κάποιον από τους δικούς σου, θα τους κομπλάρει αρκετά. Βγάζεις φωτογραφία όλες τις σελίδες

2) Είτε πριν είτε μετά, παίρνεις τηλ στη Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης, που είναι αρμόδια για θέματα ιεκ και τους εξηγείς το πρόβλημά σου. (Μπορείς να τους "απειλήσεις" κιολας στο ΙΕΚ σου με αυτό)

3)Απευθύνεσαι σε δικηγόρο.

Ψάχνοντας στο νετ, βρήκα αυτό , κάπως σχετικό με την περίπτωσή σου.

Ηρέμησε και μην σε τρομάζουν.

Σόρρυ δεν μπορώ να κρατηθώ, γίνανε και τα Ιδιωτικά ιέκ μάγκες με τις ιδεοληψίες των γνωστών-αγνώστων...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Μου είπε η ξαδέρφη μου η οποία πήγαινε σε ιδιωτικο ΙΕΚ στην Αθήνα, να τους πω ότι δεν μπορώ να συνεχίσω λόγω οικονομικής δυσκολίας. 2 φίλοι της οι οποίοι αποφάσισαν να φύγουν τους ανάγκασαν να πληρώσουν τα δίδακτρα παρά το γεγονός ότι δεν θα παρακολουθούσαν άλλο. Αυτοί, απ’ότι ξέρει, είπαν «Δεν υπάρχει περίπτωση να σας δώσουμε λεφτά αφού δεν θα παρακολουθούμε», από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι έγινε. Εγώ μην αρχίσουν και μας τρέχουν στα δικαστήρια φοβάμαι, όχι κάτι άλλο. Είναι το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή.

Όσο για τα υπόλοιπα… σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά. Απλώς είχα αρχίσει να κάνω πλάνα για τώρα, αυτή την στιγμή, και ήμουν έτοιμη να τα υλοποιήσω, και αυτό τώρα με διέλυσε ψυχικά. Οι δικοί μου μου είπαν πως θα την βρούμε την άκρη, όμως πως; Δεν ξέρω…
Κοίτα, εαν το σκεφτώ λογικά , και εκείνοι το τελευταίο πράγμα που θα θέλουν είναι να αρχίσουν να κυνηγάνε νομικά τους πελάτες τους. Και εγώ πιστεύω οτι απλά προσπαθούν να σε φοβερίσουν. Σκέψου πόσα παιδιά υπογράφουν χωρίς να τους έχει αναφερθεί αυτός ο όρος(εαν υπάρχει καν). Θα χαλάσουν φουλ την εικόνα τους έτσι και μαθευτεί η πολιτική αντιμετώπισης περιπτώσεων όπως η δική σου. Θα τους εμπιστεύεται πολύ λιγότερος κόσμος γιατί θα φαίνεται ξεκάθαρα οτι προσπαθούν να στραγγίξουν οικονομικά τους πελάτες τους απο το να έχουν μια ειλικρινή σχέση και έναν ξεκάθαρο λογαριασμό μαζί τους. Αυτό σίγουρα δεν το θέλουν.

Να μην διαλύεσαι καθόλου ψυχικά. Έχεις μια οικογένεια που σε στηρίζει σύσσωμη στο να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις με κάθε τρόπο που μπορεί. Αυτό είναι το πιο σημαντικό και το μόνο που πρέπει να κρατήσεις. Έχε λίγη πίστη και υπομονή και είτε σύντομα είτε στο κοντινό μέλλον θα καταφέρεις τα πάντα. Μην σταματήσεις να κάνεις πλάνα λοιπόν. Όσο έχεις όρεξη και αγάπη για την σχολή που θες,η ελπίδα δεν χάνεται. Όσα εμπόδια και να βρεθούν μπροστά σου, θα το πετύχεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, πάρα μα πάρα πολύ, κάθε έναν από εσάς. Χαίρομαι που το μοιράστηκα αυτό εδώ. Ελπίζω να το βρούμε τελικά και να είναι εφικτή η απεγγραφή.

Μου δίνετε δύναμη.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, πάρα μα πάρα πολύ, κάθε έναν από εσάς. Χαίρομαι που το μοιράστηκα αυτό εδώ. Ελπίζω να το βρούμε τελικά και να είναι εφικτή η απεγγραφή.

Μου δίνετε δύναμη.
Πριν πολλά χρόνια είχα γραφτεί στο ακμή.Παρακολουθησα ένα μάθημα μόνο κ αυτό ήταν αρκετό να με κάνει να ξαναδωσω πανελλήνιες. Όταν τους είπα ότι θα φύγω με φώναξαν στο γράφει κ μου είπαν πως έχω πάρει ήδη τη θέση κάποιου επομένως πρέπει να την ξεπληρωσω. Γρήγορα κατάλαβα ότι δεν έχει νόημα να τους εξηγώ ότι δεν πρόκειται να πληρώσω τίποτα κ απλά τους ζήτησα να μου γράψουν το ποσό που χρωστάω σε ένα χαρτάκι.Φευγοντας από εκεί το πέταξα. Δεν με ενόχλησε ποτέ κανείς, ούτε τηλέφωνα ούτε τίποτα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, πάρα μα πάρα πολύ, κάθε έναν από εσάς. Χαίρομαι που το μοιράστηκα αυτό εδώ. Ελπίζω να το βρούμε τελικά και να είναι εφικτή η απεγγραφή.

Μου δίνετε δύναμη.
Οτι και να υπεγραψες νομικα δεν ισχυει. Βεβαια εχουν το δικαιωμα να ζητησουν το κατι τις για την διαγραφη
πχ ενα μηνα. αλλα σε καμια περιπτωση ολα τα διδακτρα για υπηρεσιες που δεν θα παρεχουν.
αν το αποφασισες κανε εσυ την πρωτη κινηση.
παιδια ενα μηνα παραπανω σας δινω , τιποτα αλλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top