Θέλω να παρατήσω την σχολή

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεύτερο έτος και ήδη δεν θέλω να συνεχίσω την σχολή. Ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και δεν το μετάνιωσα που τα κατάφερα,μου αρέσει η σχολή και τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα. Αλλά δεν μπορώ να προσαρμοστώ στην σχολή. Δεν έχω παρέα, νιώθω σαν ξένος και ας έχω ήδη ένα εξάμηνο που αρχίσαμε δια ζώσης. Όλοι έχουν ήδη βρει την παρέα τους, αλλά εγώ δεν έχω βρει κανένα. Γενικά δεν ταιριάζω με κανέναν και το βρίσκω δύσκολο να ξεκινήσω μια συζήτηση πλέον. Πάντα μου βγαίνει κάπως awkward και μετά οι άλλοι δεν θέλουν και τόσο πολύ να μιλήσουν μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αυτό μου προκαλεί στεναχώρια και αρχίζει να με επηρεάζει αρνητικά και στα μαθήματα. Δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο μόνη,ήμουν που ήμουν έτσι και στο σχολείο και ήλπιζα ότι όταν θα πάω να σπουδάσω κάτι θα άλλαζε,αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να παρατήσω την σχολή και να δωσω κατατακτήριες να ξαναπάω Ιωάννινα(που είχα περάσει αρχικά) γιατί εκεί έδειχνα να είχα προσαρμοστεί καλύτερα,αλλά δεν θέλω να ξαναπεράσω όλη την διαδικασία ούτε να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Δεύτερο έτος και ήδη δεν θέλω να συνεχίσω την σχολή. Ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και δεν το μετάνιωσα που τα κατάφερα,μου αρέσει η σχολή και τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα. Αλλά δεν μπορώ να προσαρμοστώ στην σχολή. Δεν έχω παρέα, νιώθω σαν ξένος και ας έχω ήδη ένα εξάμηνο που αρχίσαμε δια ζώσης. Όλοι έχουν ήδη βρει την παρέα τους, αλλά εγώ δεν έχω βρει κανένα. Γενικά δεν ταιριάζω με κανέναν και το βρίσκω δύσκολο να ξεκινήσω μια συζήτηση πλέον. Πάντα μου βγαίνει κάπως awkward και μετά οι άλλοι δεν θέλουν και τόσο πολύ να μιλήσουν μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αυτό μου προκαλεί στεναχώρια και αρχίζει να με επηρεάζει αρνητικά και στα μαθήματα. Δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο μόνη,ήμουν που ήμουν έτσι και στο σχολείο και ήλπιζα ότι όταν θα πάω να σπουδάσω κάτι θα άλλαζε,αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να παρατήσω την σχολή και να δωσω κατατακτήριες να ξαναπάω Ιωάννινα(που είχα περάσει αρχικά) γιατί εκεί έδειχνα να είχα προσαρμοστεί καλύτερα,αλλά δεν θέλω να ξαναπεράσω όλη την διαδικασία ούτε να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου
Να αλαξεις σχολη γιατι δεν κανεις παρέες ακουγεται λιγο καπως, γιατι και εκει που θα πας ιδιοι ανθρωποι θα ειναι.
Ενταξει αν το αποφασισεις, εχεις δικαιωμα να κανεις φετος μηχανογραφικο 4% χωρις εξετασεις και μαλλον θα εχεις επιτυχια αν και δεν ξερω και τι σχολη στοχευεις
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δεύτερο έτος και ήδη δεν θέλω να συνεχίσω την σχολή. Ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και δεν το μετάνιωσα που τα κατάφερα,μου αρέσει η σχολή και τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα. Αλλά δεν μπορώ να προσαρμοστώ στην σχολή. Δεν έχω παρέα, νιώθω σαν ξένος και ας έχω ήδη ένα εξάμηνο που αρχίσαμε δια ζώσης. Όλοι έχουν ήδη βρει την παρέα τους, αλλά εγώ δεν έχω βρει κανένα. Γενικά δεν ταιριάζω με κανέναν και το βρίσκω δύσκολο να ξεκινήσω μια συζήτηση πλέον. Πάντα μου βγαίνει κάπως awkward και μετά οι άλλοι δεν θέλουν και τόσο πολύ να μιλήσουν μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αυτό μου προκαλεί στεναχώρια και αρχίζει να με επηρεάζει αρνητικά και στα μαθήματα. Δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο μόνη,ήμουν που ήμουν έτσι και στο σχολείο και ήλπιζα ότι όταν θα πάω να σπουδάσω κάτι θα άλλαζε,αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να παρατήσω την σχολή και να δωσω κατατακτήριες να ξαναπάω Ιωάννινα(που είχα περάσει αρχικά) γιατί εκεί έδειχνα να είχα προσαρμοστεί καλύτερα,αλλά δεν θέλω να ξαναπεράσω όλη την διαδικασία ούτε να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου
10% θα κανεις οχι κατατακτηριες αυτο ειναι για πτυχιουχους...μπορει να μην εκανες παρεες επειδη η σχολη δεν σου αρεσει και αυτο βγαινει προς τα εξω...μην το σκεφτεσαι φυγε μια ζωη την εχουμε απλα πηγαινε καπου που να σου αρεσει και να κοιτας καπως (οσο γινεται) και την επαγγελματικη αποκατασταση που θα σου προσφερει η συγκεκριμενη σχολη...πιστεψε με οι γονεις σου θελουν να βλεπουν το παιδι τους χαρουμενο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ρίχνεις το φταίξιμο σε λάθος πράγμα.
Αρχικά, ναι πες να την παρατήσεις, αλλά έχεις συγκεκριμένη εναλλακτική; Δεν παρατάμε πράγματα, έτσι απλά και αόριστα. Τα παρατάμε, αν έχουμε στο μυαλό μας μια ρεαλιστική εναλλακτική που μας αρέσει πιο πολύ.

Δεύτερον, το να αλλάξεις μια σχολή που σου αρέσει απλά γιατί δεν βρίσκεις παρέα δεν βγάζει νόημα. Ξέρω ότι εσένα οι φιλίες τώρα σου φαίνονται ο κόσμος όλος, αλλά στην πραγματικότητα πας για να σπουδάσεις και με τα άτομα αυτά θα είσαι ουσιαστικά όλο κι όλο 5 χρόνια.

Δεν σου φταίει, λοιπόν, σύμφωνα με αυτά που λες ούτε η σχολή ούτε τα παιδιά. Σου φταίει ο εαυτό σου, εν ολίγοις. Που σημαίνει ότι όπου και αν πας, το ίδιο θέμα θα έχεις.
Άρα, τι μπορείς να κάνεις;
1. Πάνε σε έναν ειδικό, ψυχολόγο ή ψυχίατρο να συζητήσεις μαζί του. Πιθανώς να πάσχεις από κοινωνική φοβία ή απλά να φοβάσαι να βγεις από το comfort zone σου γενικότερα. Ότι πρόβλημα και αν υπάρχει θα σε βοηθήσει να το λύσεις.
2. Βρες ένα χόμπι, κάτι που σου αρέσει πχ γυμναστήριο ή χορό ή ζωγραφική ή κλπ κλπ. Μπαίνοντας σε τέτοιες ομάδες θα γνωρίσεις κόσμο και επειδή έχετε κοινά και περνάτε καλά, πιο εύκολα θα ανοιχτείς.
3. Δώσε του χρόνου και κάνε προσπάθεια να πλησιάσεις κόσμο. Οι φιλίες δεν γίνονται περιμένοντας. Πρέπει να πας εσύ να μιλήσεις σε κάποιον. Θέλει βέβαια αυτοπεποίθηση. Αυτό χτίζεται.

Εύχομαι ότι καλύτερο!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Δεύτερο έτος και ήδη δεν θέλω να συνεχίσω την σχολή. Ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και δεν το μετάνιωσα που τα κατάφερα,μου αρέσει η σχολή και τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα. Αλλά δεν μπορώ να προσαρμοστώ στην σχολή. Δεν έχω παρέα, νιώθω σαν ξένος και ας έχω ήδη ένα εξάμηνο που αρχίσαμε δια ζώσης. Όλοι έχουν ήδη βρει την παρέα τους, αλλά εγώ δεν έχω βρει κανένα. Γενικά δεν ταιριάζω με κανέναν και το βρίσκω δύσκολο να ξεκινήσω μια συζήτηση πλέον. Πάντα μου βγαίνει κάπως awkward και μετά οι άλλοι δεν θέλουν και τόσο πολύ να μιλήσουν μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αυτό μου προκαλεί στεναχώρια και αρχίζει να με επηρεάζει αρνητικά και στα μαθήματα. Δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο μόνη,ήμουν που ήμουν έτσι και στο σχολείο και ήλπιζα ότι όταν θα πάω να σπουδάσω κάτι θα άλλαζε,αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να παρατήσω την σχολή και να δωσω κατατακτήριες να ξαναπάω Ιωάννινα(που είχα περάσει αρχικά) γιατί εκεί έδειχνα να είχα προσαρμοστεί καλύτερα,αλλά δεν θέλω να ξαναπεράσω όλη την διαδικασία ούτε να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου
Καλησπέρα,

Ημουν κι εγώ στην ίδια θέση μ'εσένα μπορώ να πω και χειρότερα μιας που ήμουν στο εξωτερικό, σε ένα ξένο περιβάλλον με ξένη κουλτούρα και διαφορετική γλώσσα. Καταρχάς χρειάζεται ηρεμία. Γνωρίζω τι πέρασες.

Ως άτομο που μπορώ να πω ότι πάσχω σε ένα μικρό ή μεγάλο βαθμό από κοινωνικό άγχος και αρκετού στρες λόγω της λεγόμενης κοινωνικοποίησης, στο πρώτο εξάμηνο δεν μιλούσα με πολλά άτομα διότι πίστευα ότι όλοι είχαν κάνει τις παρέες τους και τι θα με έκαναν εμένα μιας που είναι αργά.

Όχι. Δεν τα παράτησα και μην τα παρατήσεις. Είσαι εκεί για έναν συγκεκριμένο σκοπό και ουδέποτε να μην αναφερθείς στο να παρατήσεις τις σπουδές σου που ακόμα και αν αρκετοί αρνούνται οτι θα καθορίσει την ίδια σου την ζωή και το μέλλον. Οι παρέες αλλάζουν, οι φίλοι αλλάζουν, όλα θα γίνουν σε κάποιο χρόνο.

Εν συνέχεια της ιστορίας μου μιλούσα μόνο με ένα άτομο και μου είπε ότι γενικά φαίνομαι αρκετά κλειστός χαρακτήρας και ότι θέλω την ησυχία μου.

Μετά από αυτό ακολούθησα το 3. του Wersen και τα κατάφερα.

Υπήρχαν βέβαια βράδια που έμενα ξύπνιος με την απορία αν έχω κάτι που κανένας δεν με κάνει παρέα όμως δεν τα παράτησα. Στο τέλος ήταν όλα στο μυαλό μου και μόλις άρχισα να ανοίγομαι, να κάνω τα αστεία μου όλοι με αποδέχτηκαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Στην σχολή δεν έχεις προσαρμοστεί επειδή ΔΕΝ έχεις προσπαθήσει. Απλό
Να ξέρεις δεν φτάνει μόνο να θες, πρέπει να το δείχνεις. έχεις μπει στο γνωστό τρυπάκι, του μην φανεί αυτό, θα πουν το ένα, το άλλο, κι αν καψεις την σχολή σου απο αυτό, σε 3 χρόνια θα γυρίσεις πίσω και θα αυτομουντζωθείς. Το έπαθα και εγώ στο λύκειο.

Είπες ότι και η σχολή σαρέσει και τα μαθήματα, έχεις αυτοπεποίθηση με αυτό; Ελπιζω ναι

Βέβαια, καταλαβαίνω πως δεν έχεις κατανοήσει ακόμη πως λειτουργούν τα πράγματα, αυτο είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Σκέψου πως όσο και να σκεφτείς ότι ειναι δυσκολο να βγεις για εναν καφέ επειδή «εχουν αλλες παρεες», αυτό δεν αλλάζει την απλότητα του πράγματος.
Όλοι εκεί πέρα ειναι στην ίδια αναζήτηση με σενα. Απλά δεν το δείχνουν όλοι, γιατί κάποιοι έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, δεν νομίζω πως είναι άλλο το πρόβλημα σου.
Άλλοι δεν βρίσκουν καν παρέα αμέσως
Άλλοι βρίσκουν αλλά νιωθουν οτι δεν θα ταιριάξουν γιατί όλα τους φαίνονται επιφανειακά
Δε θα καταλάβουν ό,τι εσύ φοβάσαι, θα καταλάβουν ό,τι μπορούν, μην ξεχνάς πως σε καθε ανθρωπο κατι δειχνεις, κατι περιορίζεις, σε αλλον βαθμό για τον καθένα. Το δικό σου 100% σαν παρεα και φίλη, είναι το 50% στον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου.

Είσαι σε μια σχολή που ΣΑΡΕΣΕΙ, καντην βιώσιμη για σένα. Βάλε φρένο στις ανασφάλειες σου και μίλα για αρχή στο πιο προσιτό άτομο που θα δεις, βγάλε τον καλύτερό σου εαυτό, όχι αυτόν που φοβάται και θα δεις ότι θα πάρεις ανταπόκριση.
Όσο δεν το κάνεις, θα παίρνεις απόρριψη.

Απορρίπτεις τον εαυτό σου για να μην σε απορρίψουν;
Καταλαβαινω πως αυτο ειναι ενδεχόμενο, αλλα γιατί το παίρνουμε ως δεδομένο;

Κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Ε και να μην ταιριάξεις, θα πας αλλού, δεν έγινε κάτι. Δεν νιώθεις μόνο εσύ έτσι, οι μισοί διπλα σου έτσι νιώθουν. Όπως δεν το ξέρουν για σενα, έτσι δεν το ξερεις και εσύ για αυτούς. Κάνε κάποιο βήμα, πρώτα έλεγξε τον τρόπο που σκέφτεσαι.

Αλλά μην αφήσεις την δυσκολία που κουβαλάς απο το σχολείο να σου διαλύσει την σχέση με το πανεπιστήμιο. Ξέχασε τα, αυτη που ήσουν στο λύκειο δεν χρειάζεται να έρθει και εδώ, και παντα να θυμάσαι πως δεν χρειάζεται να γίνεις κάτι που δεν είσαι

Πήγαινε με την ροή των μαθημάτων σου, πάρε το κολάϊ απο εκεί, η παραίτηση δεν είναι λύση στην περίπτωσή σου, είναι αντίδραση και οι συνέπειες θα είναι άσχημες, μην καταστρέφεις και μην προδικάζεις κάτι, απλά άστο να εξελιχθεί!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Δεύτερο έτος και ήδη δεν θέλω να συνεχίσω την σχολή. Ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και δεν το μετάνιωσα που τα κατάφερα,μου αρέσει η σχολή και τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα. Αλλά δεν μπορώ να προσαρμοστώ στην σχολή. Δεν έχω παρέα, νιώθω σαν ξένος και ας έχω ήδη ένα εξάμηνο που αρχίσαμε δια ζώσης. Όλοι έχουν ήδη βρει την παρέα τους, αλλά εγώ δεν έχω βρει κανένα. Γενικά δεν ταιριάζω με κανέναν και το βρίσκω δύσκολο να ξεκινήσω μια συζήτηση πλέον. Πάντα μου βγαίνει κάπως awkward και μετά οι άλλοι δεν θέλουν και τόσο πολύ να μιλήσουν μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αυτό μου προκαλεί στεναχώρια και αρχίζει να με επηρεάζει αρνητικά και στα μαθήματα. Δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο μόνη,ήμουν που ήμουν έτσι και στο σχολείο και ήλπιζα ότι όταν θα πάω να σπουδάσω κάτι θα άλλαζε,αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να παρατήσω την σχολή και να δωσω κατατακτήριες να ξαναπάω Ιωάννινα(που είχα περάσει αρχικά) γιατί εκεί έδειχνα να είχα προσαρμοστεί καλύτερα,αλλά δεν θέλω να ξαναπεράσω όλη την διαδικασία ούτε να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου
Καλησπέρα και από μένα

Τη σχολή σου δε θα την αφήσεις για αυτόν τον λόγο. Δε θέλω να ακούω τέτοια.

Λοιπόν, κάπου στο κειμένο σου γράφεις οτι όλοι έχουν βρει την παρέα τους και είσαι η μόνη που έχει απομείνει έτσι. Σε διαβεβαιώ ότι κάτι τετοιο δεν ισχύσει με τίποτα, δε στο λεω για να σου χαϊδέψω τα αυτιά δε το συνηθίζω άλλωστε. Ο λόγος που το λεω είναι, γιατί είναι η αλήθεια.

Παρά πολλά παιδιά τον πρώτο χρόνο είναι χωρίς παρέα και πέρα από αυτό θα δεις οτι εξάμηνο με εξάμηνο, χρόνο με το χρόνο οι παρέες τροποποιούνται. Οι πιθανότητες να βρεις με την πρώτη κάποιον που ταιριάζεις είναι μηδαμινές.

Αυτό που θα σου πρότεινα θα ήταν να βγεις λίγο από το comfort zone σου και να συνεχίσεις να πλησιάσεις άτομα. Το ότι έχουν σχηματιστεί ήδη κάποιες αλφα παρέες δε σημαίνει οτι δεν μπορούν να προστεθούν επιπλέον ατομα. Μπορείς να κάνεις chit chat με τους συμφοιτητές που συναντάς καθημερινά. Μην έχεις άγχος, ο,τι και να τους πεις και καμία μπούρδα να πετάξεις θα το σκεφτούν για λίγο και μετά θα το ξεχάσουν. Είμαστε όλοι τόσο προσηλωμένοι στον εαυτό μας, είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε οχι, με αποτέλεσμα να δίνουμε ελάχιστη σημασία στους γύρω μας ποσό μάλλον σε σένα που εισαι μια άγνωστη.

Αλλά το πιο σημαντικό απ'ολα ειναι να μην παρατήσεις τη σχολή. Μπορείς να αξιοποιήσεις και μόνη σου τον ελευθερο χρόνο σου και να καλύψεις το υπαρξιακο σου κενό ως ότου κάνεις παρέες. Λεω ως οτου, γιατί θα κάνεις παρέες γλυκιά μου, είναι το μόνο σίγουρο.

Υ.Γ Επίσης όσο σε αυτοαποκαλεις awkward τόσο πιο πιθανό είναι να είσαι. Οταν στιγματιζομαστε και πόσο μάλλον όταν εμείς οι ιδιοι βάζουμε μια ετικέτα στον εαυτό μας υποσυνειδητα μας εξαναγκάζουμε να συμπεριφερομαστε με τρόπο δεικτικο της ετικέτας που φέρουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
σοβαρευτειτε ρε που θα παρατησετε τη σχολη επειδη δεν εχετε παρεες.να την παρατησεις γτ δεν σου αρεσει να το δεχτω αλλα οχι για τετοιο λογο ειναι οτι πιο χαζομαρα εχω ακουσει.οταν λες παρεες εννοεις να βγαινεις εξω ή παρεες να συζητατε οταν εισαι σχολη?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
σοβαρευτειτε ρε που θα παρατησετε τη σχολη επειδη δεν εχετε παρεες.να την παρατησεις γτ δεν σου αρεσει να το δεχτω αλλα οχι για τετοιο λογο ειναι οτι πιο χαζομαρα εχω ακουσει.οταν λες παρεες εννοεις να βγαινεις εξω ή παρεες να συζητατε οταν εισαι σχολη?
Σωστά τα λες, αλλα ήρεμα με το μαστίγιο
(Ευκλ::mastigio)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Σωστά τα λες, αλλα ήρεμα με το μαστίγιο
(Ευκλ::mastigio)
ε σε πιανει μια αγανακτηση αν διαβαζεις τετοια.δηλαδη για σπουδες παει καποιος ή για να κανει παρεες??βρες εκει δυο ανθρωπους στη σχολη να μιλας για τα τυπικα και τελειωσε.δεν μπορει να μην βρεις ειναι απιθανο!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
ε σε πιανει μια αγανακτηση αν διαβαζεις τετοια.δηλαδη για σπουδες παει καποιος ή για να κανει παρεες??βρες εκει δυο ανθρωπους στη σχολη να μιλας για τα τυπικα και τελειωσε.δεν μπορει να μην βρεις ειναι απιθανο!
Συμφωνώ στο πρώτο μερος, αλλα μη ξεχνάς Ευκλείδη οτι κάποιοι δεν έχουν ως κύριο στόχο τους το να αποκτήσουν γνώσεις δλδ να σπουδάσουν ουσιαστικά, αλλά το να διασκεδάσουν κλπ κλπ. Δεν εννοώ οτι δε χρειάζεται διασκέδαση, αλλα δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι στη θεματοθετρια, αλλα μιλάω γενικά.

Ομως και πέρα από αυτό δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις έστω ενα άτομο να ανταλλαζεις δυο κουβέντες πόσο μάλλον να χτίσεις φιλίες. Είναι θέμα χαρακτήρα και συγκυριών φυσικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
κάποιοι δεν έχουν ως κύριο στόχο τους το να αποκτήσουν γνώσεις δλδ να σπουδάσουν ουσιαστικά, αλλά το να διασκεδάσουν κλπ κλπ.
Δεν είναι χάσιμο χρόνου το να σπουδάζεις κάτι για 4+ χρόνια που δεν σε ενδιαφέρει και δεν θες να ασχοληθείς με αυτό επαγγελματικά στο μέλλον ; Εντάξει και στα 22,24,25 νε@ παραμένεις αλλά δεν ξέρω . Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Δεν είναι χάσιμο χρόνου το να σπουδάζεις κάτι για 4+ χρόνια που δεν σε ενδιαφέρει και δεν θες να ασχοληθείς με αυτό επαγγελματικά στο μέλλον ; Εντάξει και στα 22,24,25 νε@ παραμένεις αλλά δεν ξέρω . Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα.
Ναι, γι'αυτό καλο θα ήταν να επιλέγουμε να κάνουμε πράγματα που επιθυμούμε, μας εκφράζουν και οχι να επηρεαζομαστε απο το κοινωνικο περιβάλλον.

Γιατί μου το λες όμως; Δεν πιάνω που κολλάει :hmm:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι, γι'αυτό καλο θα ήταν να επιλέγουμε να κάνουμε πράγματα που επιθυμούμε, μας εκφράζουν και οχι να επηρεαζομαστε απο το κοινωνικο περιβάλλον.

Γιατί μου το λες όμως; Δεν πιάνω που κολλάει :hmm:
Τίποτα απλά όντως το έχω παρατηρήσει κ το σχολίασα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Συμφωνώ στο πρώτο μερος, αλλα μη ξεχνάς Ευκλείδη οτι κάποιοι δεν έχουν ως κύριο στόχο τους το να αποκτήσουν γνώσεις δλδ να σπουδάσουν ουσιαστικά, αλλά το να διασκεδάσουν κλπ κλπ. Δεν εννοώ οτι δε χρειάζεται διασκέδαση, αλλα δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι στη θεματοθετρια, αλλα μιλάω γενικά.

Ομως και πέρα από αυτό δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις έστω ενα άτομο να ανταλλαζεις δυο κουβέντες πόσο μάλλον να χτίσεις φιλίες. Είναι θέμα χαρακτήρα και συγκυριών φυσικά.
το να χτισεις φιλια να βγεις εξω με τον αλλο ναι δεν ειναι ευκολο,αλλα να βρεις 2 φοιτητες και να ανταλλαζεις αποψεις στη σχολη ειναι οτι πιο γελοιο πραγμα υπαρχει!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
πολυ ωραια η φωτο σου , δροσερη
df32578da896ba04293214f0bec4d07e.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το να χτισεις φιλια να βγεις εξω με τον αλλο ναι δεν ειναι ευκολο,αλλα να βρεις 2 φοιτητες και να ανταλλαζεις αποψεις στη σχολη ειναι οτι πιο γελοιο πραγμα υπαρχει!
Για την πλειονότητα ναι, για όλους οχι. Είναι θέμα χαρακτήρα και οταν ο χαρακτήρας δε βοηθά είναι θέμα συγκυριών, όπως προανέφερα.
Αν εσύ Ευκλ εισαι εξωστρεφής τότε αυτό σου φαίνεται όντως γελοίο και το κατανοώ, όμως δεν είναι όλοι έτσι πλασμένοι.
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι χάσιμο χρόνου το να σπουδάζεις κάτι για 4+ χρόνια που δεν σε ενδιαφέρει και δεν θες να ασχοληθείς με αυτό επαγγελματικά στο μέλλον ; Εντάξει και στα 22,24,25 νε@ παραμένεις αλλά δεν ξέρω . Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα.
Δεν είναι στην ζωή όλα μαύρο-ασπρο. Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας στην ζωή του. Μπορεί να έχεις δύο άτομα που τους αρέσουν τα γαλλικά και η γαλλική κουλτούρα. Ο ένας αποφασίζει να σπουδάσει γαλλική φιλολογία και ο άλλος Οικονομικά. Ο πρώτος τελειώνει και γίνεται καθηγητής γαλλικών παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα κλπ, ο δεύτερος δουλεύει σε Γαλλική εταιρία και στον ελεύθερο του χρόνο διαβάζει γαλλική λογοτεχνία. Συνήθως, ο δεύτερος θα έχει μεγαλύτερες χρηματικές απολαβές από τον δεύτερο. Και ίσως αυτό να ήταν ένα κομμάτι που ήταν σημαντικό για εκείνον, η οικονομική ασφάλεια.
Είναι το τι βάζει προτεραιότητα ο καθένας. Μπορεί κάποιου να μην του αρέσει η σχολή του, αλλά να του αρέσουν μετέπειτα οι απολαβές που θα πάρει από αυτήν. Υπάρχουν πολλοί δρόμοι να φτάσει κανείς σε μια συγκεκριμένη αφετηρία δεν είναι ένας. Και τα παιδιά πρέπει να αλλάζουν σπουδές αν έχουν μια ρεαλιστική εναλλακτική. Γιατί όπως και αν το κάνουμε, στην σημερινή εποχή είναι καλύτερο να έχεις ένα πτυχίο από το να μην έχεις τίποτα. Και ας λένε για university drop outs, bill gates και και και.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top