Θέλω να μάθω μόνη μου Γαλλικά

Fasolia

Νεοφερμένος

Η Fasolia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Θα ήθελα να αρχίσω Γαλλικά μόνη μου γιατί θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Γαλλία , ψάχνω εδώ και μέρες ένα βιβλίο Γαλλικών για Α1 για αρχή το οποίο να είναι Ελληνογαλλικό , δηλαδή να περιλαμβάνει κι ελληνικές λέξεις . Κάτι σαν το μάθε μόνος σου αλλά με cd.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Θα ήθελα να αρχίσω Γαλλικά μόνη μου γιατί θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Γαλλία , ψάχνω εδώ και μέρες ένα βιβλίο Γαλλικών για Α1 για αρχή το οποίο να είναι Ελληνογαλλικό , δηλαδή να περιλαμβάνει κι ελληνικές λέξεις . Κάτι σαν το μάθε μόνος σου αλλά με cd.

Καλημέρα,
Αρχικά να σε ενημερώσω ότι τα γαλλικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με την προφορά, αλλά και τη γραμματική της, πάλι, δεν τη λες και εύκολη. Σαν γλώσσα έχει τις ιδιαιτερότητές της. Αν θες να τη μάθεις για χόμπι, τότε, ναι , μπορείς και με ένα βιβλίο άνευ διδασκάλου κάτι να μάθεις, δεν θα μπορέσεις, όμως, να κατακτήσεις τη γλώσσα σε βάθος. Για τον σκοπό που τη χρειάζεσαι, δηλαδή για μεταπτυχιακό στη Γαλλία, απαιτείται τουλάχιστον Β2 με την πλειοψηφία των πανεπιστημίων να ζητάει C1 μπορεί ορισμένα να ζητάνε και C2. Φαντάζομαι ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι απαιτούνται τουλάχιστον 2-3 χρόνια μαθημάτων, με καθηγητή, αν είσαι διατεθειμένη να αφιερώνεις αρκετό χρόνο μελέτης μέσα στη βδομάδα και το έχεις πάρει στα σοβαρά. Να σου πω, επίσης, ότι οι εξετάσεις για το πιστοποιητικό DELF Β2, που συνήθως ζητάνε σε προπτυχιακό επίπεδο, είναι πολύ απαιτητικές και, γενικώς, οι Γάλλοι δεν φημίζονται για την επιείκεια τους, δεν βάζουν εύκολα βαθμούς. Σκέψου, λοιπόν, πόσο απαιτητικές είναι οι εξετάσεις για το C1 και το C2. Προσωπικά, αν και είχα φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, όταν αποφάσισα, μετά από 8 χρόνια που τα είχα σταματήσει λόγω πανελληνίων, να τα ξαναπιάσω για να δώσω για το Β2, έπρεπε να αφιερώνω, τουλάχιστον 1-2 ώρες την ημέρα για να κάνω επανάληψη λεξιλόγιο και γραμματική, εκτός των ωρών που έπρεπε να μελετάω για τις εργασίες που μας βάζανε στο φροντιστήριο. Επομένως, μου φαίνεται πολύ δύσκολο το εγχείρημα σου να ξεκινήσεις μόνη σου από το μηδέν. Καλύτερα ψάξε έναν καθηγητή, αν θες να κανείς σωστή δουλειά.
 

Fasolia

Νεοφερμένος

Η Fasolia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό θα κάνω σε 4 χρόνια , όταν τελειώσω την σχολή μου. Θα ήθελα να αρχίσω τώρα σαν χόμπι , να μάθω τα βασικά και να καταλαβαίνω τα μισά και ύστερα όταν δω ότι μου αρέσει θα αναζητήσω καθηγητή. Γνωριζεις κανένα καλό βιβλίο για αρχή ; Έψαξα και είδα το cest Clair ότι είναι καλό και μετά το μάθε μόνος σου. Ευχαριστώ για την απάντηση
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό θα κάνω σε 4 χρόνια , όταν τελειώσω την σχολή μου. Θα ήθελα να αρχίσω τώρα σαν χόμπι , να μάθω τα βασικά και να καταλαβαίνω τα μισά και ύστερα όταν δω ότι μου αρέσει θα αναζητήσω καθηγητή. Γνωριζεις κανένα καλό βιβλίο για αρχή ; Έψαξα και είδα το cest Clair ότι είναι καλό και μετά το μάθε μόνος σου. Ευχαριστώ για την απάντηση
Καλησπέρα! Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε prepadelf, το είχα σταθερά από α1 μέχρι και β2, και δεν με απογοήτευσε καθόλου! Αν χρειάζεσαι βοήθεια μπορείς να μου στείλεις, έχω εμπειρία μιας και κάνω μαθήματα σε παιδιά που ξεκινάνε γαλλικά, και μπορώ να σε βοηθησω σε ο,τι θες και με ο,τι υλικό θες 🤗❤️
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Βιβλία αυτοδιδασκαλίας δεν υπάρχουν πολλά γενικά και από την στιγμή που θες με ακουστικό υλικό πρέπει να πας σε κάτι τέτοιο https://www.mitakosbooks.gr/gallika...didaskalias-gallikon-me-optikoakoustiko-yliko (βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλό ή όχι).

Θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από c'est clair, prepadelf κτλ γιατί αυτά είναι εγχειρίδια βασισμένα σε καθοδηγητική διδασκαλία με κάποιον καθηγητή που θα σου δίνει συνεχώς πίσω διορθώσεις και ανατροφοδότηση, όπως επίσης έχουν ως στόχο την προετοιμασία για κάποιο πιστοποιητικό, το οποίο δεν βλέπω να έχεις ως σκοπό αυτή την στιγμή.

Ξεκίνα με κάποια μέθοδο αυτοδιδασκαλίας όπως σκέφτηκες, δες πολλά βίντεο στο youtube που έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα και σιγά σιγά άρχισε να βλέπεις εύκολες σειρές όπως π.χ κινούμενα σχέδια προσχολικής ηλικίας για να σε βοηθήσουν με την κατανόηση του προφορικού λόγου και να εξοικειωθείς με την γλώσσα/χροιά/τρόπο ομιλίας των γάλλων.

Ότι απορία έχεις με χαρά να σε βοηθήσουμε :)
 

Fasolia

Νεοφερμένος

Η Fasolia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το είδα κι εγώ αυτό το βιβλίο αλλά μου φάνηκε λίγο ακριβή η τιμή του και επειδή δεν έχω και την γνώση εάν είναι καλό η όχι το απέρριψα. Για αρχή παρηγγειλα το βιβλίο μάθε μόνος σου γαλλικά , μπορεί να μην έχει cd αλλά με εφαρμογή μετάφρασης διάβασα ότι κάνει τρομερή δουλειά. Έχεις ακούσει κάτι για αυτό το βιβλίο ; Παντως Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Το είδα κι εγώ αυτό το βιβλίο αλλά μου φάνηκε λίγο ακριβή η τιμή του και επειδή δεν έχω και την γνώση εάν είναι καλό η όχι το απέρριψα. Για αρχή παρηγγειλα το βιβλίο μάθε μόνος σου γαλλικά , μπορεί να μην έχει cd αλλά με εφαρμογή μετάφρασης διάβασα ότι κάνει τρομερή δουλειά. Έχεις ακούσει κάτι για αυτό το βιβλίο ; Παντως Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Έχω ακούσει και εγώ γενικά καλά λόγια αλλά ούτε αυτό το έχω χρησιμοποιήσει πότε για να σου πω κάποια συγκεκριμένη γνώμη. Αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (αλλιώς μπορείς και από το σαιτ τους) υπάρχει το le livre ouvert, είναι γαλλόφωνο βιβλιοπωλείο στο οποίο μπορείς να ρωτήσεις και θα σου προτείνουν το καλύτερο για την περίπτωσή σου.
 

Fasolia

Νεοφερμένος

Η Fasolia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη μένω ναι. Ευχαριστώ παρά πολύ θα πάω να ρωτήσω.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχει κανεις να προτείνει online resources για να μάθω τα βασικά; Δηλαδή κυρίως την προφορά, βασικό λεξιλόγιο και γραμματική... Γνωρίζω ιταλικα οποτε δεν νομίζω ότι θα έχω τεράστια δυσκολία στο να μάθω τα βασικά. Ή αν έχει κάποιος να προτείνει χρήσιμα βιντεάκια στο YouTube... Θα ρίξω μια ματια και στο duolingo, απλά δεν αναφέρονται πουθενά οι κανόνες προφοράς/γραμματικής απ’οσο θυμάμαι και βοηθάει κυρίως στο να μάθεις λεξιλόγιο...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ έκανα στο Γυμνάσιο-Λύκειο Γαλλικά, και στο Λύκειο είχα 20. Τα προτιμούσα περισσότερο από τα Αγγλικά αλλά τώρα ξέρω Αγγλικά πολύ καλύτερα από Γαλλικά.

Στα Γαλλικά θυμάμαι κάποιες φράσεις μόνο πχ Comment tu t'appelle ? Quel age as tu ? Quel heur est ill ? Je ne sais pas Francais, Merci και Tre Bien.

Λέξεις απομεινάρια της εποχής που έκανα Γαλλικά.

Ισχύει πως η προφορά είναι δύσκολη αλλά εμένα μου άρεσε.

Μπορείς αν θές να ακούς γαλλικά τραγούδια με στίχους, και έτσι να μπείς στο ζουμί.

Εγώ έχω CD με το "Doki" που κυκλοφορούσε παλιά με το έθνος της κυριακής.

Στο youtube υπάρχουν και ειδήσεις στα Γαλλικά από το France 24 πχ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Έχει κανεις να προτείνει online resources για να μάθω τα βασικά; Δηλαδή κυρίως την προφορά, βασικό λεξιλόγιο και γραμματική... Γνωρίζω ιταλικα οποτε δεν νομίζω ότι θα έχω τεράστια δυσκολία στο να μάθω τα βασικά. Ή αν έχει κάποιος να προτείνει χρήσιμα βιντεάκια στο YouTube... Θα ρίξω μια ματια και στο duolingo, απλά δεν αναφέρονται πουθενά οι κανόνες προφοράς/γραμματικής απ’οσο θυμάμαι και βοηθάει κυρίως στο να μάθεις λεξιλόγιο...
Bonjour, από ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις κάποιο βιβλίο ή άλλο βοήθημα, έτσι;
Θα προσπαθήσω να τα γράψω αρκετά ώστε να μείνουν γενικά στο θέμα για όποιον άλλον θέλει να τα διαβάσει μελλοντικά.
Αρχικά μιας που μιλάμε για τα απολύτως βασικά, τα apps όπως το duolingo, fluentU κτλ., θεωρώ ότι είναι οκει ως συμπληρωματικά για να μάθεις κάποιο επιπλέον λεξιλόγιο κτλ.
Υλικό στο internet υπάρχει άπειρο για τα γαλλικά, το κακό είναι ότι συνήθως είναι γραμμένο στα γαλλικά. Θα σου προτείνω μερικά που θεωρώ ότι είναι αρκετά βοηθητικά για να επιλέξεις ποια σου αρέσουν περισσότερο:

Ελληνικά σάιτ:
μαθαίνω γαλλικά
oh là là
Έχουν ουσιαστικά λίγο από όλα για να διαβάσεις τα βασικά στα ελληνικά
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιες δωρεάν γραμματικές στα ελληνικά για να καταλάβεις τον ρόλο των βασικών φαινομένων :
https://www.openbook.gr/vasika-gallika/
https://www.patakis.gr/files/23334/23334/assets/common/downloads/publication.pdf (η συγκεκριμένη δεν είναι ολόκληρη από ότι καταλαβαίνω)

Υπάρχουν πάνω κάτω παρόμοια σάιτ και γραμματικές και στα αγγλικά αν τα προτιμάς μπορώ να σου στείλω μερικά

Τώρα στα γαλλικά που είναι και τα περισσότερα:
français avec Pierre
Parlez-vous French
Learn French with Elsa
French truly (η συγκεκριμένη μιλάει και στα αγγλικά)
Podcast français facile
Όλοι οι παραπάνω έχουν και κανάλι στο youtube εκτός από τα σαιτ με πολλά δωρεάν μαθήματα αλλά όπως είπα είναι κυρίως στα γαλλικά και ίσως να δυσκολευτείς ακόμα και αν σου μαθαίνουν τα απολύτως βασικά (υπάρχουν πολλά ακόμα παρόμοια σάιτ/κανάλια)

Για την προφορά προτείνω σίγουρα το FrenchSounds τα εξηγεί αρκετά καλά, όπως επίσης και το PronouncingFrench.com το οποίο τα εξηγεί στα αγγλικά. Αν ψάξεις στο youtube french pronounciation ή pronunciation française θα βρεις αρκετό υλικό.

Υπάρχει το Fun Mooc- Vivre en France , το οποίο είναι φτιαγμένο από το γαλλικό ινστιτούτο του Παρισιού και σου δίνει μαθήματα μέχρι και το β1 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να περιηγηθείς με άνεση

Τέλος υπάρχουν και κάποια εκπαιδευτικά app αν θες να δοκιμάσεις όπως το français premiers pas και το J'apprends

Γενικά, επειδή είδα ότι μίλησες για την προφορά, μην κολλάς στο να την δεις αναγκαστικά κάπου γραμμένη γιατί είναι αδύνατον να μεταγράψεις κάποιους γαλλικούς ήχους, ειδικά στα ελληνικά. Μπορείς βοηθητικά να βλέπεις πως τις δίνουν στα λεξικά αλλά κυρίως προσπάθησε να ακούς τις λέξεις από φυσικούς ομιλητές και να επαναλαμβάνεις από πάνω (βοηθάει και η ηχογράφηση σε αυτό για να ακούς τα λάθη σου).
Αν θες να δεις σειρές θα σου πρότεινα είτε προσχολικής ηλικίας είτε αυτές που είναι φτιαγμένες για εκπαιδευτικούς σκοπούς, οτιδήποτε άλλο θα είναι πολύ δύσκολο ακόμα και για κάποιον με μεγαλύτερο επίπεδο.

Ότι άλλο θες με χαρά να βοηθήσω!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ορίστε και το Doki που έλεγα https://en.wikipedia.org/wiki/Doki_(app) @methexys

Μπορεί να μην είμαι Καθηγητής ξένης γλώσσας αλλά ξαναλέω πως από προσωπική εμπειρία πιστεύω το να ακούς τραγούδια στα γαλλικά , μαθαίνοντας τους στίχους απέξω, βοηθάει αρκετά έναν αρχάριο ώστε να κάνει ευχάριστα το πρώτο βήμα.

Εμένα με βοήθησε αρκετά με τα αγγλικά καθώς για μεγάλο χρονικό διάστημα ήμουν φανατικός και μάθαινα τραγούδια απέξω από συγκροτήματα όπως Linkin Park κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Έχει κανεις να προτείνει online resources για να μάθω τα βασικά; Δηλαδή κυρίως την προφορά, βασικό λεξιλόγιο και γραμματική... Γνωρίζω ιταλικα οποτε δεν νομίζω ότι θα έχω τεράστια δυσκολία στο να μάθω τα βασικά. Ή αν έχει κάποιος να προτείνει χρήσιμα βιντεάκια στο YouTube... Θα ρίξω μια ματια και στο duolingo, απλά δεν αναφέρονται πουθενά οι κανόνες προφοράς/γραμματικής απ’οσο θυμάμαι και βοηθάει κυρίως στο να μάθεις λεξιλόγιο...
Για όταν προχωρήσεις λίγο, είναι πολύ βοηθητικό αυτό https://apprendre.tv5monde.com/fr
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Τελεια, σας ευχαριστω πολύ όλους! Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σας στείλω πμ :D
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για βιντεάκια τα οποία εξηγούν κάποια γραμματικά φαινόμενα ή βασικό λεξιλόγιο, θα πρότεινα το εξής κανάλι στο youtube => FrenchSchoolTv. Ο Vincent είναι πολυ κατανοητός, οπότε για οποιαδήποτε υπενθύμιση μπορείτε να ανατρέξετε κι εκεί.
Για βιβλία κτλ, όποιος έχει απορία μπορεί να μου στείλει. Ειδικός δεν είμαι, αλλά από την εμπειρία μου νομίζω ότι ξέρω ποια βιβλία με βοήθησαν κι ποια έμειναν στο ράφι.

Θυμάμαι που πριν 3 χρόνια ψαχνόμουν κι εγώ πως να οργανώσω την προσπάθεια αυτή και να'μαι τώρα, να μιλάω γαλλικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για βιντεάκια τα οποία εξηγούν κάποια γραμματικά φαινόμενα ή βασικό λεξιλόγιο, θα πρότεινα το εξής κανάλι στο youtube => FrenchSchoolTv. Ο Vincent είναι πολυ κατανοητός, οπότε για οποιαδήποτε υπενθύμιση μπορείτε να ανατρέξετε κι εκεί.
Για βιβλία κτλ, όποιος έχει απορία μπορεί να μου στείλει. Ειδικός δεν είμαι, αλλά από την εμπειρία μου νομίζω ότι ξέρω ποια βιβλία με βοήθησαν κι ποια έμειναν στο ράφι.

Θυμάμαι που πριν 3 χρόνια ψαχνόμουν κι εγώ πως να οργανώσω την προσπάθεια αυτή και να'μαι τώρα, να μιλάω γαλλικά.
Σε τι επίπεδο?? Μπράβο σας
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σε τι επίπεδο?? Μπράβο σας

Νιώθεις ότι έγινες πουρό, όταν είσαι στα 25 και σου μιλάνε στον πληθυντικό. Tu me tues.

Coucou,
για κάποιο λόγο ξέχασα να σου απαντήσω, désolé.
Όσον αφορά το επίπεδο, χμμ, δεν είμαι ο κατάλληλος για να πω ότι έχω φτάσει στο χ,ψ επίπεδο αλλά μπορώ να σου πω ότι είμαι σε θέση να επικοινωνώ & να αντιλαμβάνομαι τις καθημερινές συζητήσεις, να διαβάζω κι να κατανοώ ένα κείμενο ενός περιοδιού/ενός site κτλ. Σε πρόσφατα ταξίδια μου σε γαλλόφωνες χώρες δεν είχα κάποιο σοβαρο θέμα ως προς την επικοινωνία. Ισχύει κατά κάποιο τρόπο το κλάσικό " καταλαβαίνω, αλλά μιλάω με δυσκολία" που λέμε, το οποίο σαφώς κι κατακτάς με την συνεχή τριβή. Το θέμα μου/άγχος μου είναι η γραμματική θα έλεγα, όχι τόσο στην κατανόηση αλλά στο να κάτσω να σκεφτώ εκείνη την στιγμή το πως να συντάξω την πρόταση *σωστά*. Χρειάζομαι δουλειά, αλλά είμαι σε πολύ καλό δρόμο..:)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Νιώθεις ότι έγινες πουρό, όταν είσαι στα 25 και σου μιλάνε στον πληθυντικό. Tu me tues.

Coucou,
για κάποιο λόγο ξέχασα να σου απαντήσω, désolé.
Όσον αφορά το επίπεδο, χμμ, δεν είμαι ο κατάλληλος για να πω ότι έχω φτάσει στο χ,ψ επίπεδο αλλά μπορώ να σου πω ότι είμαι σε θέση να επικοινωνώ & να αντιλαμβάνομαι τις καθημερινές συζητήσεις, να διαβάζω κι να κατανοώ ένα κείμενο ενός περιοδιού/ενός site κτλ. Σε πρόσφατα ταξίδια μου σε γαλλόφωνες χώρες δεν είχα κάποιο σοβαρο θέμα ως προς την επικοινωνία. Ισχύει κατά κάποιο τρόπο το κλάσικό " καταλαβαίνω, αλλά μιλάω με δυσκολία" που λέμε, το οποίο σαφώς κι κατακτάς με την συνεχή τριβή. Το θέμα μου/άγχος μου είναι η γραμματική θα έλεγα, όχι τόσο στην κατανόηση αλλά στο να κάτσω να σκεφτώ εκείνη την στιγμή το πως να συντάξω την πρόταση *σωστά*. Χρειάζομαι δουλειά, αλλά είμαι σε πολύ καλό δρόμο..:)
Μπράβο!!! Είναι πολύ λογικο να δυσκολεύεσαι ή να μην καταλαβαίνεις ορισμένα πράγματα. Ίσως χρειαστεί (αν θες και μπορείς ) να κάνεις λίγα μαθήματα κάποια στιγμή . Νομίζω ότι υπάρχουν και ειδικές σειρές βιβλίων τύπου "μαθαίνω γαλλικά μον@ μου) .

Merci beaucoup 😊


δεν ήξερα ότι είσαι 25 σορι🤣
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top