Η χρησιμότητα των μαθηματικών στις Οικονομικές Επιστήμες, την Ιατρική και τη Βιολογία

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Γειά σας, με την ανακοίνωση των εφετινών βάσεων πέρασα στο τμήμα οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Τέτοια εποχή πέρσυ ξεκινούσα και γω την πορεία μου στις πανελλήνιες 2021 όντας στην οικονομική κατεύθυνση,μια
κατεύθυνση, οποία δεν φημίζεται για το επίπεδο των υποψηφίων της. Κατα την διάρκεια αυτού του ταξιδιού προσωπικά προσπαθούσα να δίνω έμφαση σε όλα τα μαθήματα ιδίως στα μαθηματικά τα οποία αποτελούν το "δύσκολο" μάθημα της κατεύθυνσης μου. Παρατηρούσα όμως διάφορα άτομα, υποψήφιοι ακόμα και καθηγητές να μου λένε πως δεν χρειάζεται να δίνω τόσο έμφαση στο μάθημα των μαθηματικών διότι είναι απρόβλεπτο και δύσκολο και εκτός από αυτά δεν θα μου χρειαστεί στο πανεπιστήμιο αφού στις οικονομικές σχολές τα μαθηματικά δεν κυριαρχούν και κυριαρχεί η οικονομική σκέψη...
Οι προτροπές αυτές δεν με έκαναν να παρατήσω το μάθημα και συνέχισα να διαβάζω εντατικά τα μαθηματικά δίχως όμως να παραμελώ τα άλλα μαθήματα, καταφέρνοντας να συγκεντρώσω περίπου 13500k με έναν σχετικά αξιοπρεπή βαθμό στα μαθηματικά 12,6 όταν ένα τεράστιο ποσοστό της κατεύθυνσης μου έγραψε κάτω από τη βάση...(θα μπορούσα να τα πάω καλύτερα αλλά αγχώθηκα).
Επίσης μετά την ανακοίνωση των βάσεων είδα άτομα να εισάγονται σε οικονομικές σχολές με 5αρια,6αρια και 8αρια στο μάθημα των μαθηματικών αφού στα άλλα μαθήματα Αοθ και Αεππ είχαν γράψει 18+ και στην έκθεση ένα 12αρι.Αναρωτιέμαι λοιπόν αν εκείνα τα άτομα θα έχοντας μηδαμινές έως ελάχιστες γνώσεις Ανάλυσης θα τα καταφέρουν στη σχολή τους...


Επιπλέον όπως γνωρίζετε τα παιδιά που βρίσκονται στην κατεύθυνση υγείας δεν εξετάζονται στο μάθημα των μαθηματικών και εξετάζονται στο μάθημα της Βιολογίας. Πολλοί λοιπόν εκμεταλεύονται την αδυναμία τους στα μαθηματικά της Β και Α Λυκείου και πηγαίνουν στην κατεύθυνση Υγείας για να αποφύγουν τα μαθηματικά! Τα παιδιά αυτά πετυχαίνουν σχετικά πιο υψηλές βαθμολογίες σε σχέση με τα παιδιά της Θετικής κατεύθυνσης(με μαθηματικά) και εισάγονται σε σχολές όπως η ιατρική ,η φαρμακευτική,τ ο βιολογικό κλπ.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Κατά πόσο τελικά τα μαθηματικά είναι χρήσιμα σε σχόλες όπως η ιατρική ,το βιολογικό κλπ αλλά και αν πράγματι στις οικονομικές σχολές κυριαρχεί η οικονομική σκέψη και τα μαθηματικά που απαιτούνται για τους οικονομολόγους είναι ελάχιστα...
*οικονομικές σχολές=Τμήματα οικονομικής επιστήμης-Διοίκησης Επιχειρήσεων-Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία-
Λογιστική/Χρηματοοικονομικά-Μάρκετιγνκ(εξαιρούνται τα τμηματα στατιστικής γιατί γνωρίζουμε ότι σε αυτά τα τμήματα τα μαθηματικά είναι απαραίτητα σε μεγάλο βαθμό!
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι η βάση όλων των θετικών επιστημών απλά στην ιατρική και στη βιολογία δεν κάνουμε τόσο δύσκολα μαθηματικά όπως φυσικό (για αυτό και δεν μπορούν οι υγείας να μπουν)και στο χημικό (οι υγείας δυσκολεύονται με τα μαθηματικά αρκετά)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ψεκασμένη άποψη για τα μαθηματικά από αδιάβαστους καθηγητές ιδιαιτέρων στα μαθηματικά.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εγώ πάντως που ήμουν κατεύθυνση υγείας δυσκολεύτηκα πολύ στη φυσικη λόγω μαθηματικών, οπότε σίγουρα είναι απαραίτητα. Απλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερα στις σχολές.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι η βάση όλων των θετικών επιστημών απλά στην ιατρική και στη βιολογία δεν κάνουμε τόσο δύσκολα μαθηματικά όπως φυσικό (για αυτό και δεν μπορούν οι υγείας να μπουν)και στο χημικό (οι υγείας δυσκολεύονται με τα μαθηματικά αρκετά)
συμφωνώ και επαυξάνω
Ψεκασμένη άποψη για τα μαθηματικά από αδιάβαστους καθηγητές ιδιαιτέρων στα μαθηματικά.
το έλεγε καθηγητής Αοθ...ο οποίος έγραψε μάθηματικα 17.5..λέγοντας μας ότι ηταν τυχερός που το έγραψε και ότι δεν είχε πολυδιαβάσει..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάντως που ήμουν κατεύθυνση υγείας δυσκολεύτηκα πολύ στη φυσικη λόγω μαθηματικών, οπότε σίγουρα είναι απαραίτητα. Απλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερα στις σχολές.
Στο χημικό έχω ακουσει κανουν αρκετά μαθηματικά!
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
συμφωνώ και επαυξάνω

το έλεγε καθηγητής Αοθ...ο οποίος έγραψε μάθηματικα 17.5..λέγοντας μας ότι ηταν τυχερός που το έγραψε και ότι δεν είχε πολυδιαβάσει..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο χημικό έχω ακουσει κανουν αρκετά μαθηματικά!
Και δύσκολα μαθηματικά στο χημικό
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως στη Φαρμακευτική χρειάζονται φουλ τα μαθηματικά.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Οικονομικά χωρίς στατιστική/θεωρία πιθανοτήτων = Κοινωνιολογία πολυτελείας.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Πάντως στη Φαρμακευτική χρειάζονται φουλ τα μαθηματικά.
Και η ειρωνεία είναι ότι φαρμακευτική μπαίνουνε μόνο από 3ο πεδίο που δεν έχει μαθηματικά..αν και στο χημικό νομίζω πως επισης η πλειοψηφία είναι από 3ο πεδίο
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και η ειρωνεία είναι ότι φαρμακευτική μπαίνουνε μόνο από 3ο πεδίο που δεν έχει μαθηματικά..αν και στο χημικό νομίζω πως επισης η πλειοψηφία είναι από 3ο πεδίο
Άνετα έμπαινε στο δεύτερο πεδίο.. Η μεγαλύτερη ειρωνεία είναι που μπαίνουν στη Φαρμακευτική κάποια παιδιά από το ΕΠΑΛ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σε κάθε σοβαρή χώρα που σέβεται τον εαυτό της, κανένας φοιτητής δεν ρωτάει αν θα κάνει μαθηματικά ή άλλη βασική επιστήμη σε επιστήμη που έχει κάποια χρήση των μαθηματικών θεωριών. Μόνο στην Ελλάδα παράγουμε "κοινωνιολόγους πολυτελείας" και θεωρητικούς οικονομικάριους που δεν ξέρουν να διαβάσουν μια στατιστική μελέτη. Αίσχος.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Για μένα τά μαθηματικά εκτός από την πρώτη θέση που κατέχουν στην καρδιά μου,τα θεωρώ την βασικότερη θετική επιστήμη και την ακολουθεί ή φυσική ως εφαρμογή της
Η μαθηματική σκέψη σε βοηθάει σέ όλα τά πεδία, σέ όλη σου την ζωή,στην καθημερινότητα σου
Λειτουργεί αλλιώς ο εγκέφαλος αυτών που αγαπάνε και ασχολούνται με τα μαθηματικά
Ακόμα και η αποστήθιση γίνεται ευκολότερη γιατί απομνημονευω με συνδυασμούς, δικούς μου
Μαθηματικά και αρχαία έπρεπε να διδασκόμαστε και να γνωρίζουμε όλοι
Στροφαρει το μυαλό μ αυτά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Και δύσκολα μαθηματικά στο χημικό
Δεν εχει μαθηματικα καλη μου το χημικο , ενα μαθημα ειναι, μαθηματικα για χημικους.
Καποια δυσκολα μαθηματικα εχει σε μεταπτυχιακο επιπεδο για την μελετη των πλεγματων των μοριων.
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τα τμήματα οικονομικής επιστήμης έχουν πολλά μαθηματικά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Τα τμήματα οικονομικής επιστήμης έχουν πολλά μαθηματικά;
Εχει πρισσοτερα απο χημικο και πολυ λιγοτερα και ευκολοτερα απο πολυτεχνεια.
Αμα εισαι απο γελ δεν εχεις να φοβηθείς κατι.
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Σε κάθε σοβαρή χώρα που σέβεται τον εαυτό της, κανένας φοιτητής δεν ρωτάει αν θα κάνει μαθηματικά ή άλλη βασική επιστήμη σε επιστήμη που έχει κάποια χρήση των μαθηματικών θεωριών. Μόνο στην Ελλάδα παράγουμε "κοινωνιολόγους πολυτελείας" και θεωρητικούς οικονομικάριους που δεν ξέρουν να διαβάσουν μια στατιστική μελέτη. Αίσχος.
Τα μεταξωτά βρακιά είναι για μεταξωτούς κώλους :oops: .
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Δεν εχει μαθηματικα καλη μου το χημικο , ενα μαθημα ειναι, μαθηματικα για χημικους.
Καποια δυσκολα μαθηματικα εχει σε μεταπτυχιακο επιπεδο για την μελετη των πλεγματων των μοριων.
Έχει βρε α και β εξάμηνο στην Αθήνα κι έχει υλη γ λυκείου και εξτρα που για τους υγείας θεωρούνται δύσκολα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Έχει βρε α και β εξάμηνο στην Αθήνα κι έχει υλη γ λυκείου και εξτρα που για τους υγείας θεωρούνται δύσκολα
Θαρρος και αληθεια μαζι, εδω στραμπουλατε την γλωσσα σας να πειτε το ονομα ενος συμπλοκου αλατος και μιας φαρμακευτικης ουσιας στα χ και ψ θα κολησετε.
Οποιος εκανε και καταλαβε πολυ φυσικη μπορει και τα μαθηματικα.
Τα μαθηματικα λιγη αγαπη ζηταν και αμοιβουν πλουσιοπαροχα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top