Η πρώτη μη κρατική ιατρική σχολή στην Ελλάδα

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πολλα περιφερειακα πρεπει να κλεισουν,καθε ετος με 5 εισακτεους κ αποφοιτους δεν ξερω καν..πρεπει να κλεισουν.Πρεπει να μειωθουν αρκετα τα περιφερειακα γτ ειναι αχταρμας.Συνεχεια ανοιγουν τμηματα που αποπω που τα βρισκουν!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,955 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα οτι δεν μπορούμε να προβλέψουμε με βεβαιότητα το τι θα συμβεί .
Μπορεί να συμβεί αυτό που λες αλλά κάλλιστα η μάζα μπορεί να σκεφτεί και ως εξής :
"Θα κάτσω να χαλάσω τα λεφτά μου σε φροντιστήρια , χωρίς εγγύηση οτι θα περάσω και θα βγάλω και τα μάτια μου στο διάβασμα ; Όχι , θα πάω σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο" .
Μιλάμε για πολλά λεφτά όμως. 15 χιλιάρικα τον χρόνο δεν τα λες και εφικτό για τον καθημερινό Έλληνα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μιλάμε για πολλά λεφτά όμως. 15 χιλιάρικα τον χρόνο δεν τα λες και εφικτό για τον καθημερινό Έλληνα.
Απλά δεν θα πηγαίνουν τα παιδιά φροντ Α-Β-Γ λυκείου και όσα θα έδιναν για φροντ θα τα δώσουν για το κολλέγιο με 100% επιτυχία
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ισχυει τα λεφτα του φροντ θα τα δινουν στα ιδιωτικα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,324 μηνύματα.
Μιλάμε για πολλά λεφτά όμως. 15 χιλιάρικα τον χρόνο δεν τα λες και εφικτό για τον καθημερινό Έλληνα.
Λίγα δεν είναι...οπότε θα πρέπει να αρχίσουν να μπαίνουν λίγο σε λογικές Αμερικής οι γονείς με οικονομίες χρημάτων για τις σπουδές του παιδιού στο μέλλον , φοιτητικά δάνεια κτλπ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,324 μηνύματα.
Καλά με τους μισθούς και την ανεργία των νέων στα ύψη τα περισσότερα θα μείνουν απλήρωτα
Εε μην το λες , για κάτι τέτοιο ο Έλληνας κάνει το σκατό του παξιμάδι .
Εαν και η αλήθεια είναι τώρα με την τεχνητή νοημοσύνη πιστεύω οτι θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα στο εργασιακό και εκπαιδευτικό κομμάτι γενικότερα . Και αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι οι περισσότεροι δεν κατανοούν πόσο σοβαρό είναι το θέμα αυτή την στιγμή που μιλάμε . Δεν είμαι ειδικός αλλά δυο-τρία πράγματα τα κατανοώ αρκετά καλά και παρακολουθώ απο μικρό παιδί τις εξελίξεις . Εως τώρα έχουν επιτευχθεί πράγματα τα οποία , πως να το πω , είναι unnatural για την "εποχή" τους . Δηλαδή χωρίς τεχνητή νοημοσύνη(στο στάδιο που είναι τώρα μάλιστα) θα περιμέναμε να γίνουν σε καμιά 30αρια χρόνια και εαν . Το κυριότερο όμως είναι οτι πλέον η εξέλιξη της έχει ξεφύγει απο την γραμμική περιοχή που ήταν εδώ και χρόνια και πλέον είμαστε στην εκθετική περίοδο ανάπτυξη . Οπότε οι όποιες μεταβολές δεν είναι οτι θα γίνονται σε 10-20 χρόνια , αλλά μπορεί να συμβαίνουν ακόμα και τον επόμενο μήνα .

Οπότε κρατάω σοβαρές επιφυλάξεις για το μέλλον . Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι οτι το Ελληνικό εκπαιδευτικό και επαγγελματικό περιβάλλον δεν είναι έτοιμο να αντιμετωπίσουν τέτοια κρίση .
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ιδιωτική σχολή ιατρικής ο,τι πιο θλιβερό... η κατάντια της κατάντιας.
Αναζητούσα ψυχιατρους και ψυχολόγους για μια φίλη πριν από κάτι μέρες και έπεφτα συνέχεια πάνω σε κάτι ξουράφια που είχαν βγάλει Ιταλίες, Ρωσίες, Βουλγαρίες. Χορηγουσαν τα πιο βαριά φάρμακα για light περιστατικά και έκαναν διαγνώσεις σχιζοφρένειας με τα καφάσια, ακόμα και από το τηλέφωνο καταλάβαινες ότι είχες να κάνεις με φιλάργυρα σκουπιδια γιατί κατευθείαν το πήγαιναν στα φάρμακα χωρίς καμία εξέταση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,324 μηνύματα.
Ιδιωτική σχολή ιατρικής ο,τι πιο θλιβερό... η κατάντια της κατάντιας.
Αναζητούσα ψυχιατρους και ψυχολόγους για μια φίλη πριν από κάτι μέρες και έπεφτα συνέχεια πάνω σε κάτι ξουράφια που είχαν βγάλει Ιταλίες, Ρωσίες, Βουλγαρίες. Χορηγουσαν τα πιο βαριά φάρμακα για light περιστατικά και έκαναν διαγνώσεις σχιζοφρένειας με τα καφάσια, ακόμα και από το τηλέφωνο καταλάβαινες ότι είχες να κάνεις με φιλάργυρα σκουπιδια γιατί κατευθείαν το πήγαιναν στα φάρμακα χωρίς καμία εξέταση.
Όταν ο "ψυχίατρος" σου χρειάζεται πραγματικό ψυχίατρο moment .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,324 μηνύματα.
Τι εννοείς ;
Εννοώ οτι θα χαθούν πολλές θέσεις εργασίες , και ο τρόπος που γίνονται τα πράγματα σε όσες απομείνουν θα είναι πολύ διαφορετικός . Είναι μια νέα βιομηχανικη επανάσταση που ανοίγει μια εντελώς καινούρια περίοδο στην ιστορία της ανθρωπότητας . Αλλά απο την άλλη δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες τεχνολογικές επαναστάσεις . Είναι πολύ πιο "μεγάλο" απο την ανακάλυψη του υπολογιστή και του internet , πολυυυύ "μεγαλύτερο" , απο άποψη του τι αλλαγές θα επιφέρει .
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν όντως δούμε στο μέλλον ιδιωτική ιατρική (ή και άλλες σχολές) έχω μεγάλη περιέργεια για τα κριτήρια εισαγωγής. Ξέρω περιπτώσεις παιδιών που μπήκαν σε κολλέγιο με 7000 μόρια. Δεν λέω πως οι πανελλήνιες μπορούν να κρίνουν αν κάποιος είναι ικανός ή όχι να σπουδάσει, αλλά είναι αντιπροσωπευτικές μέχρι ένα βαθμό για το μεράκι που έχει κάποιος να στρώσει τον απαυτό του και να διαβάσει. Όταν λοιπόν παιδιά με τέτοιες βαθμολογίες θα έχουν την δυνατότητα να στραφούν στα ιδιωτικά δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι εφικτό να κρατηθεί το επίπεδο των σπουδών αξιοπρεπές. Αν κάποιος δεν έχει ανοίξει βιβλίο στην ζωή του σοβαρά δεν θα γίνει φωστήρας στο πανεπιστήμιο. Όσο ενδιαφέροντα και να του φαίνονται τα μαθήματα, απλά δεν θα ανταπεξέλθει. Φυσικά στα ιδιωτικά ίσως στραφούν και παιδιά που γράψαν καλύτερα ή ακόμα και κάποιοι που έχασαν την πρώτη επιλογή για ελάχιστα μόρια. Εξαιτίας αυτού δεν είμαι απόλυτα αρνητικός, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:
1) Ποιοί θα εισάγονται και με ποιά κριτήρια; Γιατί αν είναι όπως τώρα που στα κολλέγια μπαίνεις με 6-7, συγγνώμη δεν θα πάρω. Οι ανώτατες σπουδές είναι προσωπική επιλογή και όχι για όλους.
2) Πόσοι θα εισάγονται; Επειδή θίχτηκε το θέμα της ιατρικής, έχω την εξής απορία. Όλοι φωνάζουν για την υπερπληθώρα γιατρών, για τα φαινόμενα ανεργίας στον κλάδο και τέτοια. Επομένως η ανάπτυξη θα έρθει με την παραγωγή ΕΠΙΠΛΕΟΝ γιατρών; Αν το κράτος ενδιαφέρεται όντως για ανάπτυξη, γιατί δεν κατευθύνει τέτοιες επενδύσεις σε τομείς με πραγματική έλλειψη ανθρώπινου δυναμικού;
3) Πόσο αναμένεται να συρρικνωθούν οι προσφερόμενες θέσεις στα ελληνικά δημόσια ΑΕΙ; Πιο απλά, μήπως υπάρχει πρόθεση για ιδιωτικοποίηση εξ ολοκλήρου της τριτοβάθμιας;
Αν μου απαντήσει κάποιος με πράξεις στα παραπάνω, πάω πασο. Θα με τσούζει για το τόσο κόπο που έριξα αλλά θα το δεχθώ.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτοί που θα σπουδάζουν εκεί δεν θα δίνουν Πανελλήνιες, ποιος ο λόγος;
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αν θέλουμε ιδιωτική εκπαίδευση στην Ελλάδα στα πρότυπα του εξωτερικού και ισοδύναμη της δημόσιας πρέπει να θεσπιστούν ανάλογοι «κόφτες» και αντικειμενικά κριτήρια για την επιλογή των σπουδαστών όπως: η βάση εισαγωγής για το ιδιωτικό, να είναι η ίδια με το ομοειδές δημόσιο τμήμα της ίδιας πόλης. Για να σταματήσουν τα φαινόμενα που παρατηρούνται κάθε χρόνο και ο μέσος βαθμός των ατόμων που πάνε στα κολλέγια, στις πανελλαδικές έχει πετύχει 5.000 μόρια! Το μακρινό πια 2012 είχε προβληθεί μια πολύ πετυχημένη διαφήμιση για την επίδραση του διαδικτύου στη σημερινή κοινωνία. Το διαδίκτυο παρομοιαζόταν σαν «μπακάλικο» στο οποίο μπορείς να αγοράσεις τα πάντα! Έτσι λοιπόν τα κολλέγια ένα απλό μεγάλο μπακάλικο όπου ο κάθε ανίκανος βουτηρομπεμπές μπορεί ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ένα πτυχίο οποιοδήποτε επιπέδου είτε προπτυχιακού είτε μεταπτυχιακού είτε διδακτορικού επιπέδου. Απ' όλα έχει ο μπαξές! Επιπλέον να προστεθεί και κάτι άλλο σε αυτόν τον παραλογισμό που κάποιοι θεωρούν καινοτομία: Πρέπει να είναι αντίστοιχα τα έτη σπουδών και ο αριθμός μαθημάτων. Δεν είναι δυνατόν το προπτυχιακό στο κολλέγιο (παρ) ΑΚΜΗ για παράδειγμα στη οικονομική επιστήμη να θέλει 3 χρόνια και 20 μαθήματα, όταν εμείς στο αντίστοιχο ΑΕΙ κάνουμε 4 χρόνια και 40 περίπου μαθήματα. Κάτι παρόμοιο γίνεται σε όλα τα τμήματα των κολλεγίων. Λιγότερα απ' τα μισά μαθήματα των αντίστοιχων ελληνικών ΑΕΙ και τουλάχιστον -1 έτος φοίτηση!


Το θέμα είναι ότι όσο οι κοινωνικές κ οικονομικές ανισότητες οξείνονται- η εκπαίδευση παρακμάζει και τα social media κάνουν manipulation όλο κ πιο πολύ στις νέες γενιές κ.α...σε 3κοσμική χώρα θα καταλήξουμε!
Λοιπόν επειδή έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου με ορισμένα ζητήματα και λαϊκίζεις άγρια. Το ΑΚΜΗ είναι ΙΕΚ και όχι κολλέγιο. Δε ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά, αλλά το εκπαιδευτήριο δεν είναι ίσο με το πανεπιστήμιο στον τύπο του πιστοποιητικού που παρέχει στους σπουδαστές, άρα και οι λοιπές σχετικές υποχρεώσεις προφανώς δε θα είναι και ίδιες. Άρα το γεγονός ότι δεν έχουν ισόποση περίοδο φοίτησης τα ιδρύματα που συγκρίνεις είναι λογικό και προφανές.

Ισχυρίζεσαι εν συνεχεία ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα κολέγια, χρησιμοποιώντας επίκληση στο συναίσθημα με τα θαυμαστικά και δε συμμαζεύεται. Μια απλή αναζήτηση να κάνει κάποιος στα πιο γνωστά κολλεγια της χώρας,θα αντιληφθεί ότι απλώς ψεύδεσαι καθώς τα προγράμματα σπουδών τους έχουν θεσπιστεί με βάση τη μορφή που θίγω παρακάτω.

Με τη Συμφωνία της Μπολόνια έχει θεσπιστεί ότι τα πανεπιστήμια μπορούν να διαμορφώσουν το πρόγραμμα σπουδών με τον ακόλουθο τρόπο:

3 χρόνια προπτυχιακές σπουδές (180 ECTS) + 2 χρόνια μεταπτυχιακές (120 ECTS)
4 χρόνια προπτυχιακές σπουδές (240 ECTS) + 1 χρόνο μεταπτυχιακές (60 ECTS)

Το ότι τα Ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια έχουν επιλέξει τη δεύτερη μορφολογία δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι όλα τα ιδρύματα οφείλουν να πράξουν το ίδιο. Χώρες όπως Ολλανδία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο πορεύονται υπό την πρώτη επιλογή εδώ και χρόνια. Οπότε και η παράκληση σου άκυρη.

Εδώ να σημειώσω ότι δεν είμαι υπέρμαχος των κολεγιών, των ΙΕΚ, αυτού του τμήματος της Ιατρικής. Είμαι όμως πολέμιος της ημιμάθειας, του λαϊκισμού και της αλαζονείας. Και εσύ στα ποστ σου έχεις συνδυάσει τα παραπάνω με μεγάλη επιτυχία. Και τέλος, δε χρειάζεται να επαναλαμβάνεις τη φραση "ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ" 3 φορές. Δεν είμαστε σε προεκλογικό λόγο στη Κουμουνδούρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το ΑΚΜΗ είναι ΙΕΚ και όχι κολλέγιο.
Ήθελα να δώσω έμφαση στο ξεφτιλίκι που συμβαίνει με τα κολλεγια (το ξέρω μην μας κάνεις τον έξυπνο)
χρησιμοποιώντας επίκληση στο συναίσθημα με τα θαυμαστικά και δε συμμαζεύεται.
Μπράβο φιλόλογε! κάνε μας μια πλήρη λογοτεχνική διατύπωση του τι είπαμε γιατί αυτό λείπει από τη ζωή μας...
Με τη Συμφωνία της Μπολόνια έχει θεσπιστεί ότι τα πανεπιστήμια μπορούν να διαμορφώσουν το πρόγραμμα σπουδών με τον ακόλουθο τρόπο:

3 χρόνια προπτυχιακές σπουδές (180 ECTS) + 2 χρόνια μεταπτυχιακές (120 ECTS)
3 χρόνια προπτυχιακές σπουδές (240 ECTS) + 1 χρόνο μεταπτυχιακές (60 ECTS)

Το ότι τα Ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια έχουν επιλέξει τη δεύτερη μορφολογία δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι όλα τα ιδρύματα οφείλουν να πράξουν το ίδιο.
Απο πότε ο 4ος χρόνος στα δημόσια είναι μεταπτυχιακό ρε μπρο ; Μόνο για τα 5ετη ισχύουν αυτά...
Γιατί οντως ΗΜΜΥ ΕΜΠ ο πέμπτος χρόνος μετράει σαν μάστερ...
Χώρες όπως Ολλανδία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο πορεύονται υπό την πρώτη επιλογή εδώ και χρόνια.
Μπράβο τους και καλά κάνουν. Άλλο Ελλάδα άλλο Ελβετία...
Εφόσον στην Ελλάδα αυτός που μπαίνει αξιοκρατικά κάνει 4 χρόνια ή 5 στο πολυτεχνείο...τα κολλέγια που είναι στο πάτο οφείλουν αν θέλουν να θεωρούνται ισάξια να κάνουν το ίδιο...
Γιατί αυτοί να έχουν 3 χρόνια και μεις 4 ; Τι είναι αυτοί ; Οι άριστοι ; που τα πιάνουν γρήγορα ; Αν θέλουν να διατηρήσουν τα 3 χρόνια να το κάνουν άλλα να μην θεωρούνται ισάξια...
Κάτι παίρνεις κάτι δίνεις σε αυτή τη ζωή! Έτσι πάει...
Εδώ να σημειώσω ότι δεν είμαι υπέρμαχος των κολεγιών, των ΙΕΚ, αυτού του τμήματος της Ιατρικής.
Όχι απλά ψηφίζεις ΝΔ και φαίνεται...
Είμαι όμως πολέμιος της ημιμάθειας, του λαϊκισμού και της αλαζονείας.
Καμία αλαζονία και κανένας λαικισμός...η αλήθεια είναι αυτή που έγραψα...αν τη δέχεσαι τη δέχεσαι αν όχι...δεν πειράζει...δεν είναι για όλους...
Και τέλος, δε χρειάζεται να επαναλαμβάνεις τη φραση "ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ" 3 φορές. Δεν είμαστε σε προεκλογικό λόγο στη Κουμουνδούρου.
Πες το πάλι χωρίς να κλαις
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Και στα Γεωπονικα το 5ο ετος ειναι μεταπτυχιακο.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
1) Ποιοί θα εισάγονται και με ποιά κριτήρια; Γιατί αν είναι όπως τώρα που στα κολλέγια μπαίνεις με 6-7, συγγνώμη δεν θα πάρω. Οι ανώτατες σπουδές είναι προσωπική επιλογή και όχι για όλους.
Υποθέτω θα ζητάνε ότι ζητάει και το αντίστοιχο στην Κύπρο. Δηλαδή να έχεις απολυτήριο πάνω από 18. Επίσης υποχρεωτικά βιολογία 18+ και 18+ σε χημεία ή φυσική ή μαθηματικά. Να ξέρεις αγγλικά και να περάσεις μια συνέντευξη.

Αυτό σημαίνει μπαίνεις χωρίς εισαγωγικές εξετάσεις.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Αυτό σημαίνει μπαίνεις χωρίς εισαγωγικές εξετάσεις.
Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν υπήρχαν αξιοκρατικές εισαγωγικές εξετάσεις για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που θέλουν να ιδρύσουν να πω οκει.
Αλλά επειδή δε θα γίνει αυτό η ίδρυσή τους σημαίνει έχεις λεφτά=σπουδάζεις.
Δε λέω ότι το τωρινό σύστημα των πανελληνίων είναι αξιοκρατικό με τις αυθαιρεσίες των εξεταστών, τα φροντιστήρια που μόνο άμα έχεις λεφτά πηγαίνεις, κλπ. Αλλά γιατί να το κάνουμε χειρότερο? Τουλάχιστον με τις πανελλήνιες πρέπει να έχεις κάνει προσπάθεια.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ήθελα να δώσω έμφαση στο ξεφτιλίκι που συμβαίνει με τα κολλεγια (το ξέρω μην μας κάνεις τον έξυπνο)

Μπράβο φιλόλογε! κάνε μας μια πλήρη λογοτεχνική διατύπωση του τι είπαμε γιατί αυτό λείπει από τη ζωή μας...

Απο πότε ο 4ος χρόνος στα δημόσια είναι μεταπτυχιακό ρε μπρο ; Μόνο για τα 5ετη ισχύουν αυτά...
Γιατί οντως ΗΜΜΥ ΕΜΠ ο πέμπτος χρόνος μετράει σαν μάστερ...

Μπράβο τους και καλά κάνουν. Άλλο Ελλάδα άλλο Ελβετία...
Εφόσον στην Ελλάδα αυτός που μπαίνει αξιοκρατικά κάνει 4 χρόνια ή 5 στο πολυτεχνείο...τα κολλέγια που είναι στο πάτο οφείλουν αν θέλουν να θεωρούνται ισάξια να κάνουν το ίδιο...
Γιατί αυτοί να έχουν 3 χρόνια και μεις 4 ; Τι είναι αυτοί ; Οι άριστοι ; που τα πιάνουν γρήγορα ; Αν θέλουν να διατηρήσουν τα 3 χρόνια να το κάνουν άλλα να μην θεωρούνται ισάξια...
Κάτι παίρνεις κάτι δίνεις σε αυτή τη ζωή! Έτσι πάει...

Όχι απλά ψηφίζεις ΝΔ και φαίνεται...

Καμία αλαζονία και κανένας λαικισμός...η αλήθεια είναι αυτή που έγραψα...αν τη δέχεσαι τη δέχεσαι αν όχι...δεν πειράζει...δεν είναι για όλους...

Πες το πάλι χωρίς να κλαις

Εννοούσα 4+1, τυπογραφικό. Νομίζω ή δεν καταλαβαίνεις τι λέω γιατί, δε ξέρω γιατί, εσύ εξήγησε μου, ή προσπαθείς να μην καταλάβεις. Είτε κολλέγιο, είτε πανεπιστήμιο, με τη Συμφωνία της Μπολόνια μπορείς να το κάνεις 3+2 αντι για 4+1. Δεν τίθεται θέμα αδικίας, βάλε το λίγο στο μυαλό σου. Προσπαθείς να βγάλεις κάτι νομικά θεσπισμένο και κατοχυρωμένο άκυρο γιατί το εγώ σου δε μπορεί να το δεχτεί. Το τι ψηφίζω δεν έχει σημασία και δεν είναι και δουλειά σου. Άλλη μια προσπάθεια να φανατίσεις. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι στις απαντήσεις σου είσαι ειρωνικός, έχεις κυριολεκτικά μηδαμινά επιχειρήματα και κάθεσαι και γράφεις παπάτζες και φανφάρες για να μαγνητίσεις τα βλέμματα. Ουδέποτε στις απαντήσεις μου υπερασπίστηκα τα κολλέγια, απλώς αποδόμησα το προηγούμενο ποστ σου, το οποίο ήταν κυριολεκτικά τίγκα στα ψέματα και στο λαικισμό. Δεν αναλώνομαι σε εκφράσεις σε πονάω, με πονας, κλαίω, κλαις. Αυτά στους φίλους σου. Όταν μάθεις να επιχειρηματολογείς με τεκμήρια και όχι να συζητάς λες και είσαι στο δημοτικό και προσπαθείς να εντυπωσιάσεις τους συμμαθητές σου, στέλνεις και τα λέμε!
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Σχεδόν σε όλες τις χώρες του εξωτερικού υπάρχουν τοσο ιδιωτικά όσο και δημόσια πανεπιστήμια. Η δυσκολία εισαγωγής στο πανεπιστήμιο αλλα και ολοκλήρωσης των σπουδών σε αυτά ποικίλει. Σε κάποια από αυτά το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό ( κάτι τέτοιο συνέβαινε και στην Ελλάδα μέχρι και πριν δυο χρόνια ( βλέπε σχολές με 5.000 μόρια). Υπάρχουν πολλές χώρες που το να σπουδάσει κανεις γιατρός είναι απλα ζήτημα χρημάτων. Υπαρχουν χώρες που απόφοιτοι κορυφαίων πανεπιστημιων αποκτούν τον ίδιο τίτλο με άτομα που σχεδόν "αγόρασαν " το πτυχίο τους. Οι πρώτοι όμως φυσικά και δεν αισθάνονται ότι απειλούνται από τους δεύτερους. Οποτε το να αρχίσει να συμβαίνει και κάτι τέτοιο στην Ελλάδα δεν είναι απαραίτητο ότι θα φέρει την καταστροφή. Ωστόσο σίγουρα τουλάχιστον στην αρχή η μετάβαση θα είναι δύσκολη. Για την περίπτωση της Ελλάδας το θέμα έχει κάποιες επιπλέον προεκτάσεις κατα την γνώμη μου:
1) Στην Ελλάδα θέλουμε να σπουδάζουμε όλοι. Ζούμε σε μια χώρα που ακόμα θεωρούμε ότι το πτυχίο δίνει κύρος και ανωτερότητα. Επίσης, η δυσκολία εύρεσης εργασίας φοβίζει και αναγκάζει πολύ κόσμο να θεωρεί το πτυχίο ως απαραίτητο εφόδιο για κάποιον που θέλει να ζήσει οικονομικά ανεξάρτητος. Στις περισσότερες άλλες χώρες οι άνθρωποι σπουδάζουν επειδή όντως θέλουν να σπουδάσουν. Και το που θα σπουδάσουν εν τέλει προκύπτει ως ένας συνδυασμός των δυνατοτήτων τους και της οικονομικής τους κατάστασης.
2) Προφανώς ένας αποφοιτος που κόπιασε στις σπουδές του θα ξεχωρίζει πολύ από έναν απόφοιτο που απλά "αγόρασε" το πτυχίο του. Επίσης η φήμη κάθε ιδρύματος θα δίνει μια πρώτη εικόνα για το ποιόν του φοιτητή. Οποτε ο καλός δεν θα έπρεπε λογικά να φοβάται μην χάσει την θέση από κάποιον λιγότερο ικανό που σχεδόν τυχαία απέκτησε το πτυχίο. Δυστυχώς για την περίπτωση της Ελλάδας κάτι τέτοιο δεν ισχύει απόλυτα καθώς υπάρχει σε πολύ μεγάλο βαθμό το φαινόμενο του μέσου ( θα πάρω στην δουλειά όχι τον καλύτερο υποψήφιο αλλα τον πιο "δικό " μου) και επισης πολλές θέσεις εργασίας δίνονται απο το δημόσιο όπου με τα μέχρι τώρα δεδομένα η πρόσληψη και η κατάταξη γίνεται με την συλλογή χαρτιών. Η αδικία εκεί ήδη φαίνεται λόγω των διαφόρων στις βάσεις εισαγωγής των σχολών ( μαθηματικό Αθήνα 14000 μόρια- Μαθηματικο Σάμου 3000 μόρια) και λόγω των πολλών ιδιωτικών μεταπτυχιακό. Αν ο τρόπος αξιολόγησης δεν αλλάξει με την εδραίωση του ιδιωτικού πτυχίου στην παραπάνω κατηγορία θα γίνει το ελα να δεις.
3) Τέλος αυτό που όλους νομίζω, ας φοβίζει είναι το τι σημαίνει αυτό για τα δημόσια πανεπιστήμια στα οποία φοιτούσε ήδη ή σκοπεύουμε να φοιτησουμε στο μέλλον. Θα μειωθεί και άλλο ή ήδη μειωμένη χρηματοδότηση; Προσωπική μου άποψη είναι πως κάτι τέτοιο δεν θα γίνει. Αυτό που δεν συζητιέται μέχρι τώρα αλλα εμένα θα με φοβίζε αρκετά είναι το τι θα γίνει αν τα ιδιωτικά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση από τα δημόσια πράγμα όχι και παρα πολύ δύσκολο και αποκτήσουν καλύτερη φήμη στην αγορά. Τότε αυτοί που θα έχουν ικανότητα + χρήμα θα έχουν ένα ριζικά καλύτερο μέλλον από αυτούς που έχουν μόνο ικανότητα. Βέβαια είναι σχεδόν αυταπάτη να νομίζουμε ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει ήδη.

Αν τα παραπάνω λυθούν ή αντιμετωπίστουν με σοβαρότητα και παράλληλα διασφαλιστεί και κάποιος βασικός έλεγχος ποιότητας των πτυχίων τότε για εμένα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι καλοδεχουμενα. Και ας μην είμαστε αφοριστικοι γιατί καμια φορά δεν ξέρουμε από που θα προκύψει ο ικανός γιατρός, μηχανικος κλπ. Ομολογώ μου ξενίζει ότι οι εκπαιδευτικες ευκαιρίες και η εξέλιξη κάποιου εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την οικονομική του κατάσταση όμως τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν δημιουργούν αυτό το φαινόμενο απλά για ακόμα μια φορά το φανερώνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top