Η μεγαλύτερη απεργιακή κινητοποίηση της μεταπολίτευσης!

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πωπω ρε παιδιά γέμισε το φόρουμ με ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ! ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ! μαλακοαναρχικούς! Σε λίγο θα μας βγάλετε τη 17 Νοέμβρη αγωνιστές του Λαού!
Ρε Crowley έριξα πολύ γέλιο με το ποστ σου. Δε μου στέλνεις κανα δυο προσωπικά μηνυματάκια για την αγία αναρχία και για αυτά που θα πετύχουμε αν γίνουμε όλοι αναρχικοί (και φυσικά για το πόσους μπάφους θα πιούμε ε) να γελάσω και εγώ λίγο; Εγώ την Πέμπτη επειδή ήμουν κάτω και έκανα και περιφρούρηση! Αφήναμε να μπουν μέσα στο μπλόκο μας άτομα που ξέραμε πως θα ήταν ασφαλές να μπουν μέσα. Μπήκαν μέσα οι υπάλληλοι του δήμου (μπορείτε να το επιβεβαιώσετε από το σωματείο τους) αλλά όχι ρε φίλε να παραπονιέται τώρα και ο Crowley ότι δεν τον άφησα να πάει μπροστά στη Βουλή όταν μου έσκασε μύτη 2 η ώρα το μεσημέρι απλά και μόνο για να βαρέσει το ΠΑΜΕ! Έλα τώρα αναρχάκια κρύβεστε πίσω από τα δάχτυλά σας! Στο μαύρο μπλόκο σας που τόσο περήφανα δηλώνεις πως ήσουν μέσα (δεν υπάρχει ιντερνετική μούτζα ε; ) υπήρχαν και βαλτοί από το κράτος και το παρακράτος και ακροδεξιοί (βλέπε τους μαλάκες που φωνάζουν ΑΙΜΑ ΤΙΜΗ!! χαχα γελάω όταν το ακούω). Οπότε για εμένα όλοι τα ίδια σκατά είστε.! Α!Είδα και Κάτι χαζογκομενάκια και κάτι άλλους να μιλάνε για τα ΚΝΑΤ! Ωραίοι ρε.. Θα εισηγηθώ να αλλάξει το όνομα της κομμουνιστικής νεολαίας σε ΚΝΑΤ. Ηχεί καλύτερα! Τώρα μπορείτε να βρείτε κάτι άλλο; βαρεθήκαμε να σας ακούμε να λέτε για απολυμένους του ριζοσπάστη, διάσπαση του κόμματος το 200 π.Χ. , συνθήκη της Βάρκιζας (ρε Crowley σόρρυ που και πάλι αναφέρομαι σε εσένα αλλά δεν μπορώ τα λες ωραία! Το έχεις για ΚΑΙ ΓΑΜΩ κατηγορία τη συνθήκη της Βάρκιζας αλλά χαλάρωσε λίγο! Δε θα σου πω ότι καλά έκανε αλλά γάμησέ μας λίγο πια! το πετάς αυτό και για το που έχει τα γραφεία του το κκε και νιώθεις ΓΑΜΑΩ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ;; ) και τα ΚΝΑΤ. Είναι και κανα 2 άλλα αλλά βαριέμαι να τα γράφω! Γίνεται όλοι ΛΑΟΣ-ΤΣΙΠΡΑΚΙΑ-ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΑΝΑΡΧΟΜΑΛΑΚΟΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ-ΧΡΥΣΕΣ ΑΥΓΕΣ. Αλλά αφήστε μας και εμάς να είμαστε Κομμουνιστές και να υποστηρίζουμε το ΚΚΕ! Καθένας με αυτό που γουστάρει! Το χειρότερο δεν είναι που βρίζετε βρίζετε και ξαναβρίζετε.. Το χειρότερο είναι πως δεν ξέρετε γιατί βρίζετε.! Ακούτε 5 παπαριές (που δεν τις έχετε ψάξει καν) και τις πετάτε για να την πείτε σε ποιόν ρε; Βρίστε μου όλη μέρα το ΚΚΕ! Πείτε μου για την Κούβα και την Πρώην Σοβιετική Ένωση και τον Στάλιν και ό,τι άλλο θέλτε. Γνώμη δε μου αλλάζετε! Σύντροφοι μη συνεχίζετε να δικαιολογείτε το κκε σε παιδάκια γαμάουα σαν τους αναρχούλιδες και τους δεξιούλιδες του φόρουμ! Χαλάτε χρόνο τσάμπα! :) Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει αλλά πριν εκφράσει άποψη ας έχει ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ! Καληνύχτα σας!

Α! και για να σας προλάβω! :) ΟΟΟΟΟΟ,ΤΙΙΙΙΙ και να απαντήσετε.. Δε με ενδιαφέρει γι'αυτό και δεν θα απαντήσω. Ό,τι ήθελα να πω το είπα! ΓΟΥΣΤΑΡΩ -1 ΚΑΙ ΒΡΙΣΙΕΣ! ΧΤΥΠΑΤΕ! ;)

Έκατσες και έχασες χρόνο από τον ύπνο σου για να μας γράψεις ένα σεντονοποστ το οποίο δεν περιέχει ούτε ενα επιχείρημα και το μόνο που κάνει είναι να τα χώνει στους υπόλοιπους. Συγνώμη ρε παιδιά αλλά για πόσο no lifers μας περνάτε; Δίνει νομίζετε κανείς δεκάρα στο τι κράξιμο θα φάει στο νετ; Προσωπικά ο μόνος λόγος που συμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις είναι αφενός γιατί έχουν πλάκα (μα πολύ όμως) κι αφετέρου για να διαπιστώσουν και οι υπόλοιποι κάποια πράγματα. Αλλά όχι και να αναλωνόμαστε στο ποιος την έχει μεγαλύτερη, έλεος όχι άλλο κάρβουνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
πλάκα έχει που ένα θρεντ αποκαλύπτει τους κνίτες του φόρουμ :P ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
πλάκα έχει που ένα θρεντ αποκαλύπτει τους κνίτες του φόρουμ :P ^^

Και όχι μόνο τους Κνιτες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Και όχι μόνο τους Κνιτες! :)
καλά οσο να ναι,οι υπόλοιποι που απάντησαν ξέραμε λίγο-πολύ τι είναι:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ΟΟΟΟΟΟ,ΤΙΙΙΙΙ και να απαντήσετε.. Δε με ενδιαφέρει γι'αυτό και δεν θα απαντήσω. Ό,τι ήθελα να πω το είπα!

My point. KKE Gold member?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Θεωρώ και εγώ επίσης, ηλίθιο αυτό που έγινε. Όποιοι και αν ήταν οι λόγοι. Ο καθένας φυσικά θα στηρίξει την μεριά του. Αυτό όμως που έγινε δεν συμφέρει κανέναν μας. Πόσος κόσμος δεν θα ξαναπάει μετά από αυτά τα επεισόδια? Και αυτό μόνο και μόνο γιατί κάποιοι θέλουν να κάνουν το δικό τους. Και όταν δεν τους επιτράπηκε έστρεψαν στην οργή τους σε λάθος κατεύθυνση. Και οι υπόλοιποι αντεπεξήλθαν στην επίθεση αυτή, οπότε όσοι συμμετείχαν σε αυτά τα ανούσια γεγονότα θα έπρεπε να κατηγορηθούν, όχι μόνο μια ομάδα εκ αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
πλάκα έχει που ένα θρεντ αποκαλύπτει τους κνίτες του φόρουμ :P ^^

Και όχι μόνο τους Κνιτες! :)

καλά οσο να ναι,οι υπόλοιποι που απάντησαν ξέραμε λίγο-πολύ τι είναι:P:P

My point. KKE Gold member?

Σαν μωρά παιδιά κάνετε που πάνε στο δημοτικό και λένε, "εσύ τι είσαι κομμουνιστής?" και γελάνε χωρίς να ξέρουν καν τι σημαίνει. Και επειδή βλέπω ότι από τα λεγόμενα κάποιων καταλαβαίνετε αμέσως (Αφού είστε ιδιοφυΐες) τι είναι έχω να πω ότι όχι δεν είμαι κνίτης και δεν ήξερα καν τι είναι αυτοί μέχρι πριν από λίγο. Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να πει την άποψή του χωρίς να του χώσετε την ταμπέλα "κνίτης", "αναρχικός" κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σαν μωρά παιδιά κάνετε που πάνε στο δημοτικό και λένε, "εσύ τι είσαι κομμουνιστής?" και γελάνε χωρίς να ξέρουν καν τι σημαίνει. Και επειδή βλέπω ότι από τα λεγόμενα κάποιων καταλαβαίνετε αμέσως (Αφού είστε ιδιοφυΐες) τι είναι έχω να πω ότι όχι δεν είμαι κνίτης και δεν ήξερα καν τι είναι αυτοί μέχρι πριν από λίγο. Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να πει την άποψή του χωρίς να του χώσετε την ταμπέλα "κνίτης", "αναρχικός" κλπ?

Θα μας έκαναν πιο σοβαρή εντύπωση αν το μισά από αυτά που έλεγαν περιείχαν επιχειρήματα αντί για φράσεις όπως "ξυπνήστεεεεε", ή έτοιμες ξερές κατηγορίες του ΚΚΕ, και αν δεν τριγύριζαν το θέμα μαζικά χώνοντας αρνητικές σε όποιο ποστ τους ξίνιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά, ακόμα δε βαρεθήκατε να λέτε τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα;
Get a life.


Σαν μωρά παιδιά κάνετε που πάνε στο δημοτικό και λένε, "εσύ τι είσαι κομμουνιστής?"

Εμείς στο δημοτικό ρωτούσαμε "τι μουσική ακούς; Α, backstreet boys, ΦΛΩΡΕ!".
Πως έχουν αλλάξει έτσι τα παιδάκια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά, ακόμα δε βαρεθήκατε να λέτε τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα;
Get a life.

καλά κι εγώ έτσι έλεγα στην αρχή αλλά έχει ψωμί η φάση. Κάτσε να γελάσουμε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Επιβεβαιώνεις αυτά που σου είπα, βλέπετε τους εργαζόμενους σα σκουλήκια, και γι αυτό είστε εντελώς αποκομένοι απ' αυτούς.

Παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου.Από που και ως που τα λόγια μου οφείλουν να χαρακτηρίζουν ένα ολόκληρο κίνημα?Τι είμαι,ο εκπρόσωπος των αναρχικών?Μιλάς μ'εμένα,και μ'εμένα μονάχα.Άλλωστε,ο αντιεξουσιαστικός χώρος είναι ένα σύνολο από διαφορετικές οργανώσεις,δράσεις και συλλογικότητες,καθώς και ανεξάρτητους,δεν είναι κάτι το ενιαίο,όπως ένα κόμμα.

Θα έρθει η ώρα που πολλοί από εσάς θα λέτε "πάλι απεργία; κάναμε πέρυσι, χάσαμε τόσα μεροκάματα, πήγαμε και στις πορείες και τίποτα δεν έγινε. Δε με παίρνει να χάσω τώρα μεροκάματα, έχω παιδί να μεγαλώσω".

Το καταλαβαίνω αυτό που λες.Για μία μέρα καυλώνουμε,και μετά τα κεφάλια μέσα.Αλλά αλήθεια,γι'αυτό γιατί να φταίμε εμείς?Τι σχέση έχουμε με τις αδύναμες και ξεπουλημένες συνδικαλιστικές ηγεσίες,που φουσκώνουν τα μυαλά των εργατών χωρίς εν τέλει κάποιο αντίκρυσμα?Αλήθεια,δεν βλέπει κανείς την κραυγαλέα αντίφαση?Να μιλάμε για "γενικές απεργίες διαρκείας" και "αγώνες μέχρι τέλους",ενώ δεν έχει προκυρηχθεί ποτέ γενική απεργία πάνω από 48 ώρες?Δεν είναι τραγελαφικό,μπλοκς να φωνάζουν "εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά","εμπρός λαέ,εξέγερση παντού","τέρμα πια οι αυταπάτες",απόλυτα συντεταγμένα σε αλυσίδες και με περιφρούρηση,σαν στρατιωτικά τάγματα?Αυτή είναι η "εξέγερση παντού" των αριστερών?Ποιο πολύ θα τους ταίριαζε κανά σύνθημα απ'τα ΟΥΚ.

Εσείς με τις φασαρίες που ξεκινάτε κάθε φορά είστε αυτοί που διώχνουν το κόσμο από τις διαδηλώσεις.
Αφήστε μια φορά τουλάχιστον να γίνει και μια απεργία με 500.000 μικροαστούς να είναι στο δρόμο και να φωνάζουν συνθήματα από τις 10 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ χωρίς να πέσει ούτε μία μολότωφ. Έτσι για αλλαγή.

Οι αγανακτισμένοι τόσους μήνες τι ήταν?Με εξαίρεση τις μέρες των απεργιών,ήταν ειρηνικότατο κίνημα,ειδικά τον πρώτο μήνα,που σχεδόν κάθε Κυριακή μάζευε από 50 εως 100 χιλιάδες κόσμο.Ε,και?Τι κατάφερε?Χαζομπαμπάδες και χαζομαμάδες να περιφέρουν τα παιδάκια τους σε Κυριακάτικη βολτούλα και να τρώνε απ'τους πλανόδιους.Πανηγυράκι για όλη την οικογένεια,με χαρές και happenings.Ε,και?100 χιλιάδες κόσμος να κάνει την πλάκα του,φωνάζοντας συνθηματάκια και μουτζώνοντας και στην συνέλευση της πλατείας,κάτω από 5 χιλιάδες,και όλοι οι γνωστοί αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί του χώρου,που κάνουν συνελεύσεις έτσι κι αλλιώς.Ωραία,χαρήκαμε.

Πωπω ρε παιδιά γέμισε το φόρουμ με ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ! ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ! μαλακοαναρχικούς! Σε λίγο θα μας βγάλετε τη 17 Νοέμβρη αγωνιστές του Λαού! Ρε Crowley έριξα πολύ γέλιο με το ποστ σου. Δε μου στέλνεις κανα δυο προσωπικά μηνυματάκια για την αγία αναρχία και για αυτά που θα πετύχουμε αν γίνουμε όλοι αναρχικοί (και φυσικά για το πόσους μπάφους θα πιούμε ε) να γελάσω και εγώ λίγο; Εγώ την Πέμπτη επειδή ήμουν κάτω και έκανα και περιφρούρηση! Αφήναμε να μπουν μέσα στο μπλόκο μας άτομα που ξέραμε πως θα ήταν ασφαλές να μπουν μέσα. Μπήκαν μέσα οι υπάλληλοι του δήμου (μπορείτε να το επιβεβαιώσετε από το σωματείο τους) αλλά όχι ρε φίλε να παραπονιέται τώρα και ο Crowley ότι δεν τον άφησα να πάει μπροστά στη Βουλή όταν μου έσκασε μύτη 2 η ώρα το μεσημέρι απλά και μόνο για να βαρέσει το ΠΑΜΕ! Έλα τώρα αναρχάκια κρύβεστε πίσω από τα δάχτυλά σας! Στο μαύρο μπλόκο σας που τόσο περήφανα δηλώνεις πως ήσουν μέσα (δεν υπάρχει ιντερνετική μούτζα ε; ) υπήρχαν και βαλτοί από το κράτος και το παρακράτος και ακροδεξιοί (βλέπε τους μαλάκες που φωνάζουν ΑΙΜΑ ΤΙΜΗ!! χαχα γελάω όταν το ακούω). Οπότε για εμένα όλοι τα ίδια σκατά είστε.! Α!Είδα και Κάτι χαζογκομενάκια και κάτι άλλους να μιλάνε για τα ΚΝΑΤ! Ωραίοι ρε.. Θα εισηγηθώ να αλλάξει το όνομα της κομμουνιστικής νεολαίας σε ΚΝΑΤ. Ηχεί καλύτερα! Τώρα μπορείτε να βρείτε κάτι άλλο; βαρεθήκαμε να σας ακούμε να λέτε για απολυμένους του ριζοσπάστη, διάσπαση του κόμματος το 200 π.Χ. , συνθήκη της Βάρκιζας (ρε Crowley σόρρυ που και πάλι αναφέρομαι σε εσένα αλλά δεν μπορώ τα λες ωραία! Το έχεις για ΚΑΙ ΓΑΜΩ κατηγορία τη συνθήκη της Βάρκιζας αλλά χαλάρωσε λίγο! Δε θα σου πω ότι καλά έκανε αλλά γάμησέ μας λίγο πια! το πετάς αυτό και για το που έχει τα γραφεία του το κκε και νιώθεις ΓΑΜΑΩ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ;; ) και τα ΚΝΑΤ. Είναι και κανα 2 άλλα αλλά βαριέμαι να τα γράφω! Γίνεται όλοι ΛΑΟΣ-ΤΣΙΠΡΑΚΙΑ-ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΑΝΑΡΧΟΜΑΛΑΚΟΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ-ΧΡΥΣΕΣ ΑΥΓΕΣ. Αλλά αφήστε μας και εμάς να είμαστε Κομμουνιστές και να υποστηρίζουμε το ΚΚΕ! Καθένας με αυτό που γουστάρει! Το χειρότερο δεν είναι που βρίζετε βρίζετε και ξαναβρίζετε.. Το χειρότερο είναι πως δεν ξέρετε γιατί βρίζετε.! Ακούτε 5 παπαριές (που δεν τις έχετε ψάξει καν) και τις πετάτε για να την πείτε σε ποιόν ρε; Βρίστε μου όλη μέρα το ΚΚΕ! Πείτε μου για την Κούβα και την Πρώην Σοβιετική Ένωση και τον Στάλιν και ό,τι άλλο θέλτε. Γνώμη δε μου αλλάζετε! Σύντροφοι μη συνεχίζετε να δικαιολογείτε το κκε σε παιδάκια γαμάουα σαν τους αναρχούλιδες και τους δεξιούλιδες του φόρουμ! Χαλάτε χρόνο τσάμπα! :) Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει αλλά πριν εκφράσει άποψη ας έχει ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ! Καληνύχτα σας!

Α! και για να σας προλάβω! :) ΟΟΟΟΟΟ,ΤΙΙΙΙΙ και να απαντήσετε.. Δε με ενδιαφέρει γι'αυτό και δεν θα απαντήσω. Ό,τι ήθελα να πω το είπα! ΓΟΥΣΤΑΡΩ -1 ΚΑΙ ΒΡΙΣΙΕΣ! ΧΤΥΠΑΤΕ! ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Οι αγανακτισμένοι τόσους μήνες τι ήταν?Με εξαίρεση τις μέρες των απεργιών,ήταν ειρηνικότατο κίνημα,ειδικά τον πρώτο μήνα,που σχεδόν κάθε Κυριακή μάζευε από 50 εως 100 χιλιάδες κόσμο.Ε,και?Τι κατάφερε?Χαζομπαμπάδες και χαζομαμάδες να περιφέρουν τα παιδάκια τους σε Κυριακάτικη βολτούλα και να τρώνε απ'τους πλανόδιους.Πανηγυράκι για όλη την οικογένεια,με χαρές και happenings.Ε,και?100 χιλιάδες κόσμος να κάνει την πλάκα του,φωνάζοντας συνθηματάκια και μουτζώνοντας και στην συνέλευση της πλατείας,κάτω από 5 χιλιάδες,και όλοι οι γνωστοί αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί του χώρου,που κάνουν συνελεύσεις έτσι κι αλλιώς.Ωραία,χαρήκαμε.

Ακριβώς εκεί ήθελα να πάω κι εγώ την κουβέντα, στους αγανακτημένους, διότι τότε τον Ιούνιο θεωρώ ότι χάθηκε η μεγαλύτερη μάχη. Απ' αυτή τη 48ωρη απεργία δεν είχα και πολλές ελπίδες να γίνει κάτι.
Όλοι μας έχουμε χίλια δυο πράγματα να πούμε που δε μας άρεσαν στο κίνημα αυτό, αλλά σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό. Καθημερινά για ένα μήνα εργαζόμενοι ύστερα από 10 ώρες δουλειάς αντί να πάνε σπίτια τους να δούνε star πήγαιναν στο Σύνταγμα να διαμαρτηρηθούν, ο καθένας με τον τρόπο του. Δεν ήταν μόνο πανηγυράκι. Τα γιουχαϊσματα και τα γιαουρτώματα στους πολιτικούς ήταν καθημερινό φαινόμενο. Ένταση και παλμό δε θέλεις στις διαδηλώσεις; Αυτά δε σου άρεσαν;
Φτάσαμε τελικά στη μέρα ψήφισης του μεσοπρόθεσμου όπου οι αγανακτησμένοι είχαν προαναγγήλει περικύκλωση της Βουλής. Έχοντας προηγηθεί ένας ολόκληρος μήνας κινητοποιήσεων πολλοί ήλπιζαν ότι τη μέρα αυτή κάτι καλό μπορούσε να γίνει. Και τελικά όμως αυτό που έγινε ήταν να εμφανιστούν πάλι οι επαγγελματίες τραμπούκοι με τις μολότωφ και τα σπασμένα μάρμαρα. Η συνέχεια γνωστή.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, αν απέτυχε το κίνημα των αγανακτησμένων δεν ήταν επειδή δεν είχε παλμό, ένταση και διάθεση για τσαμπουκά, αλλά διότι την πιο κρίσιμη μέρα ανέλαβαν να το διαλύσουν οι γνωστοί μηχανισμοί.

Πάντως παιδιά, με το σταυρό στο χέρι κανένας αγώνας δεν κερδίθηκε. Καμιά επανάσταση δεν πέτυχε χωρίς να ανοίξει μύτη, χωρίς να υπάρξει σύγκρουση με τις δυνάμεις της εξουσίας.

Σωστά. Ακόμα και εντελώς ειρηνικές διαδηλώσεις αν γίνονται, αν φτάσουν στο σημείο να γίνουν ενοχλητικές για το σύστημα τότε το σύστημα θα προσπαθήσει να τις διαλύσει με τη βία. Δε χρειάζεται ο διαδηλωτής να είναι ο πρώτος που θα ασκήσει βία ώστε μία κινητοποίηση να χαρακτηριστεί δυναμική.

Μάθετε να διαχωρίζετε τους λίγο πιο οργισμένους και θερμόαιμους απεργούς/διαδηλωτές από τους επαγγελματίες τραμπούκους.
Οι δολοφόνοι με τις μολότωφ και τα σπασμένα μάρμαρα δεν έχουν καμία θέση στο οργανωμένο λαϊκό κίνημα. Όσοι συμμετέχετε σε μπλοκ που ανέχονται και καλύπτουν τέτοια άτομα αναλάβετε τις ευθύνες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Σαν μωρά παιδιά κάνετε που πάνε στο δημοτικό και λένε, "εσύ τι είσαι κομμουνιστής?" και γελάνε χωρίς να ξέρουν καν τι σημαίνει. Και επειδή βλέπω ότι από τα λεγόμενα κάποιων καταλαβαίνετε αμέσως (Αφού είστε ιδιοφυΐες) τι είναι έχω να πω ότι όχι δεν είμαι κνίτης και δεν ήξερα καν τι είναι αυτοί μέχρι πριν από λίγο. Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να πει την άποψή του χωρίς να του χώσετε την ταμπέλα "κνίτης", "αναρχικός" κλπ?
Αυτό που είπε ο Βασίλης συν ότι...απλά κάνω πλάκα και μου φαίνεται αστείο. no need for rage, huh :P

p.s. όταν είπα "κνίτες" δεν αναφέρθηκα σ'εσένα. ούτε καν όμως ^^

α, και όποιος είναι κομμουνιστής δεν είναι απαραίτητα κνίτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ακριβώς εκεί ήθελα να πάω κι εγώ την κουβέντα, στους αγανακτημένους, διότι τότε τον Ιούνιο θεωρώ ότι χάθηκε η μεγαλύτερη μάχη. Απ' αυτή τη 48ωρη απεργία δεν είχα και πολλές ελπίδες να γίνει κάτι.
Όλοι μας έχουμε χίλια δυο πράγματα να πούμε που δε μας άρεσαν στο κίνημα αυτό, αλλά σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό. Καθημερινά για ένα μήνα εργαζόμενοι ύστερα από 10 ώρες δουλειάς αντί να πάνε σπίτια τους να δούνε star πήγαιναν στο Σύνταγμα να διαμαρτηρηθούν, ο καθένας με τον τρόπο του. Δεν ήταν μόνο πανηγυράκι. Τα γιουχαϊσματα και τα γιαουρτώματα στους πολιτικούς ήταν καθημερινό φαινόμενο. Ένταση και παλμό δε θέλεις στις διαδηλώσεις; Αυτά δε σου άρεσαν;
Φτάσαμε τελικά στη μέρα ψήφισης του μεσοπρόθεσμου όπου οι αγανακτησμένοι είχαν προαναγγήλει περικύκλωση της Βουλής. Έχοντας προηγηθεί ένας ολόκληρος μήνας κινητοποιήσεων πολλοί ήλπιζαν ότι τη μέρα αυτή κάτι καλό μπορούσε να γίνει. Και τελικά όμως αυτό που έγινε ήταν να εμφανιστούν πάλι οι επαγγελματίες τραμπούκοι με τις μολότωφ και τα σπασμένα μάρμαρα. Η συνέχεια γνωστή.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, αν απέτυχε το κίνημα των αγανακτησμένων δεν ήταν επειδή δεν είχε παλμό, ένταση και διάθεση για τσαμπουκά, αλλά διότι την πιο κρίσιμη μέρα ανέλαβαν να το διαλύσουν οι γνωστοί μηχανισμοί.

Αγορίνα μου,φυσικά και μ'άρεσε το κίνημα των αγανακτισμένων.Δεν είμαι κνίτης,για να βρίζω ό,τι δεν είναι ίδιο μ'εμένα.Και αν κατάφερε να ξυπνήσει 5-10-20 μυαλά,τότε ήταν καλό.Αλλά όλη η οργάνωση του κινήματος που λες,δεν έγινε απ'τα "κλέφτες-κλέφτες" και τις κόρνες.Έγινε απ'τη λαϊκή συνέλευση.Η λαϊκή συνέλευση μάλιστα ήταν αυτή που προκήρυξε τις τρεις απεργίες.Ποιος συμμετείχε στη συνέλευση?Σίγουρα όχι όλοι αυτοί που "αγανακτούσαν" και φώναζαν άναρθρες κραυγές.Ορισμένοι απολιτίκ ενδιαφέρθηκαν και ασχολήθηκαν,και αυτό είναι καλό.Η συντριπτική πλειοψηφία που συμμετείχε εκεί όμως,ήταν άτομα ήδη πολιτικοποιημένα και ριζοσπαστικοποιημένα.Οι βάρβαροι που αλαλάζανε,άντε να παρακολούθησαν λίγο τη συνέλευση τις δύο πρώτες βδομάδες,αποσπασματικά.Σε μια απ'τις πρώτες συνελεύσεις που είχα συμμετάσχει,είχα προτείνει κάτι που έγινε εν τέλει πολύ μετά,το κύμα των συνελεύσεων να περάσει στις γειτονιές,ώστε η κάθε γειτονιά να μπορεί να αυτορυθμίζεται ανάλογα με τις ανάγκες της.Τι εισέπραξα?Γιούχα και "άντε χάσου παλιοκουμούνι,θες να μας καπελώσεις",απ'τους ούγκανους.Το κίνημα των αγανακτισμένων έσβησε (δεν θα πω "απέτυχε",διότι δεν θεωρώ ότι απέτυχε),διότι οι μικροαστούληδες βαρέθηκαν το πανηγυράκι,ένιωσαν ότι έκαναν το χρέος τους,οπότε μιας και σφίξανε οι ζέστες είπανε να πάνε σε καμιά παραλία τις Κυριακές και όχι στο Σύνταγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο Βασίλης συν ότι...απλά κάνω πλάκα και μου φαίνεται αστείο. no need for rage, huh :P

p.s. όταν είπα "κνίτες" δεν αναφέρθηκα σ'εσένα. ούτε καν όμως ^^

oki απλά ας μην κολλάμε ταμπέλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
oki απλά ας μην κολλάμε ταμπέλες :P
το κνίτης δεν το λέω ως ταμπέλα, άτομα πιο πριν είπαν ανοιχτά ότι είναι ΚΝΕ ρε συ:P:Pσ'αυτά αναφέρομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Σαν μωρά παιδιά κάνετε που πάνε στο δημοτικό και λένε, "εσύ τι είσαι κομμουνιστής?" και γελάνε χωρίς να ξέρουν καν τι σημαίνει. Και επειδή βλέπω ότι από τα λεγόμενα κάποιων καταλαβαίνετε αμέσως (Αφού είστε ιδιοφυΐες) τι είναι έχω να πω ότι όχι δεν είμαι κνίτης και δεν ήξερα καν τι είναι αυτοί μέχρι πριν από λίγο. Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να πει την άποψή του χωρίς να του χώσετε την ταμπέλα "κνίτης", "αναρχικός" κλπ?

Πριν μιλήσεις για κάποιον μάθε γι'αυτον πρώτα, αν δε θες να λες ασυναρτησίες.

Παλεύω για τον ελευθεριακό κομμουνισμό και ο τύπος το δήλωσε ότι είναι με το ΚΚΕ. Ποιο το πρόβλημα σου σ'αυτό που είπα; Αντί να χαρακτηρίσεις παιδάκι του δημοτικού αυτόν που γράφει και στο τέλος λέει "δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε δεν σας απαντάω", λες εμένα; Σοβαρέψου.

Τέλος, βουαλά https://eseioanninon.squat.gr/?p=810
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τα πιόνια πήραν τις θέσεις τους στη "σκακιέρα".....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αγορίνα μου,φυσικά και μ'άρεσε το κίνημα των αγανακτισμένων.Δεν είμαι κνίτης,για να βρίζω ό,τι δεν είναι ίδιο μ'εμένα.
Και είδες πώς ξεφούσκωσε το κίνημα των αγανακτισμένων... Ξέρεις γιατί ξεφούσκωσε; Γιατί δεν υπήρχε το κατάλληλο ιδεολογικό υπόβαθρο και η οργάνωση. Ήταν απλά αγανακτισμένοι χωρίς καμία ιδιαίτερη πολιτική άποψη. Για αυτό το ΚΚΕ είναι εναντίον τέτοιων κινημάτων.
Θα μας έκαναν πιο σοβαρή εντύπωση αν το μισά από αυτά που έλεγαν περιείχαν επιχειρήματα αντί για φράσεις όπως "ξυπνήστεεεεε", ή έτοιμες ξερές κατηγορίες του ΚΚΕ
Και εγώ και οι υπόλοιποι με επιχειρήματα μιλήσαμε, άλλο που δεν τα δέχεστε επειδή δεν συμφωνείτε με τις θέσεις του κόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
αντί να συζητάτε για τα λάθη που γίνανε, στρέψτε το μίσος σας στους κοινούς εχθρούς σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top