Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 375)
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 70 18.7%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 165 44.0%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 9 2.4%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 44 11.7%
  • Αλεξανδρούπολη

    Ψήφοι: 8 2.1%
  • Ιωάννινα

    Ψήφοι: 28 7.5%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 17 4.5%
  • Κομοτηνή

    Ψήφοι: 13 3.5%
  • Νησιά (πείτε ποιο)

    Ψήφοι: 6 1.6%
  • Άλλη (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 15 4.0%

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος περάσει στη σχολή που θέλει, σε όποια πόλη και αν είναι θα του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος περάσει στη σχολή που θέλει, σε όποια πόλη και αν είναι θα του αρέσει.
και να εχει και καλη παρεα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
I love Athens.
Μόνο αυτό έχω να πω.
Έκανα πολύ καιρό να ξεπεράσω το γεγονός οτι δεν μπόρεσα να περάσω εκεί :redface:

Μπορώ μετά βεβαιότητας να σε καθησυχάσω.
Μάλλον ευτύχησες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω παντως πεταω απο τη χαρα μου που περναω θεσσαλονικη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πάντως ΔΕΝ είναι τα Γιάννενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πάντως ΔΕΝ είναι τα Γιάννενα.
Εγώ μια φορά στα Γιάννενα θα σπουδάσω.
Θα έχω και δικό μου σπίτι χωρίς ενοίκιο, μια χαρά.
Και εσύ λέγε ότι θέλεις.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ μια φορά στα Γιάννενα θα σπουδάσω.
Θα έχω και δικό μου σπίτι χωρίς ενοίκιο, μια χαρά.
Και εσύ λέγε ότι θέλεις.:pfff:

Μάλιστα. :confused:
Μακάρι να περνούσα κι εγώ στη Σαλονικάρα μου κι ας είχα ενοίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει σε κάποια άλλη πόλη φοιτητική ζωή, θα πω ότι ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η Αθήνα σαν φοιτητική πόλη. Από θέματα επιλογών για το κάθε τι δεν την ξεπερνάει καμία άλλη πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει σε κάποια άλλη πόλη φοιτητική ζωή, θα πω ότι ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η Αθήνα σαν φοιτητική πόλη. Από θέματα επιλογών για το κάθε τι δεν την ξεπερνάει καμία άλλη πόλη.

Επιλογές διασκέδασης, εκδηλώσεων και παροχών ναι.
Μαζί με αυτά όμως δεν την ξεπερνά άλλη πόλη σε εγκληματικότητα και κοινωνικό αποκλεισμό.

Ειδικά το κέντρο είναι απερίγραπτο πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ειδικά το κέντρο είναι απερίγραπτο πλέον.

Έχει περιοχές στο κέντρο που είναι ακόμη καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δεν είμαι κατηγορηματική, υπάρχουν ακόμη "ανθρώπινες" περιοχές.

Αλλά πιστέψτε με, η κατάσταση τα τελευταία τουλάχιστον 2 χρόνια αγγίζει τα όρια της γκετοποίησης.

Είμαι βέβαιη ότι οι υπόλοιπες φοιτητουπόλεις δεν αντιμετωπίζουν στον ίδιο βαθμό παρόμοια προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Επιλογές διασκέδασης, εκδηλώσεων και παροχών ναι.
Μαζί με αυτά όμως δεν την ξεπερνά άλλη πόλη σε εγκληματικότητα και κοινωνικό αποκλεισμό.

Ειδικά το κέντρο είναι απερίγραπτο πλέον.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η Αθήνα είναι μόνο το κέντρο. Συμφωνώ ότι το κέντρο είναι γκέτο τις νύχτες αλλά υπάρχουν τόσο μέρη για να αποφύγεις το κέντρο σε κάθε περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
είχα ψηφίσει τη θεσσαλονίκη αλλά πλέον έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι ΤΑ ΝΗΣΙΑ είναι τα καλύτερα για τους φοιτητές.
1. δεν έχει ζέστη (αέριδες- μελτέμια) (ας μην μιλήσω για το τι κατάσταση επικρατεί στη θεσσαλονίκη)
2. κάνεις μπάνια από τον απρίλη μέχρι τέλος σεπτέμβρη
3. δεν πρόκειται να παγώσεις στα πιο πολλά από αυτά το χειμώνα
4. σε μερικά ο κόσμος δεν έχει ξυπνήσει ακόμα και τα ενοίκια είναι πολύ χαμηλά (δίνεις 200αρια στα αντίστοιχα 300άρια)
5. παλιότερα ίσχυε το ότι στα απομακρυσμένα νησιά το ΦΠΑ ήταν χαμηλότερο οπότε τα προϊόντα φθηνότερα (τώρα δεν ξέρω)
6. εγκληματικότητα χαμηλή, δεν σου ανοίγουν το σπίτι "κάθε εβδομάδα"
7.πανεπιστήμια μικρά- μάθημα σαν ιδιαίτερο- οι καθηγητές σε μαθαίνουνε με το μικρό σου
8. κάνεις τις διακοπές σου!!!

βέβαια υπάρχουν, ανάλογα με το νησί, ορισμένα αρνητικά:
1. όχι καλά ανεπτυγμένες συγκοινωνίες- εισητήριο πανάκριβο (πχ στη μυτιλήνη δεν έχει φοιτητικό xD αλλά κανείς φοιτητής δεν παίρνει λεωφορείο εκεί καθώς τους παραλαμβάνει το ΤΖΑΜΠΑ λεωφορείο του πανεπιστημίου. στη ρόδο τα λεωφορεία είναι φυσιολογικά πάντως :Ρ)
2. τα στέκια είναι περιορισμένα. στην πόλη μέσα δεν έχει πάρα πολλά εκτός αν είσαι σε τουριστικό νησί οπότε αυτό αναιρείται, ή αν είσαι ψαχτήρι και τα βρίσκεις γρήγορα :)
3. λιγότερη νεολαία (νταξ δεν έχουν τους 100000 φοιτητές των μεγάλων πόλεων)

αυτά μου ρχονται τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει σε κάποια άλλη πόλη φοιτητική ζωή, θα πω ότι ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η Αθήνα σαν φοιτητική πόλη. Από θέματα επιλογών για το κάθε τι δεν την ξεπερνάει καμία άλλη πόλη.

Η Θεσσαλονίκη,πιο όμορφη,πιο ήσυχη και πιο καθαρή πόλη έχει και αυτή αρκετές επιλογές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη,πιο όμορφη,πιο ήσυχη και πιο καθαρή πόλη έχει και αυτή αρκετές επιλογές!!!
καθαρη? ησυχη? δεν θα το λεγα:hmm:...παντως ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη φοιτιτικη πολη και ειμαι χαρουμενος που μαλλον θα περασω εκει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πάτρα for ever !
έχει ότι χρειάζεται ένα φοιτητής ή φοιτήτρια καφέ,μπαράκια,κλάμπ,μπουζούκια,όμορφα ρεμπετάδικα
βόλτα στη θάλασσα με ηλιοβασίλεμα την γέφυρα του Ρίου - Αντιρίου, εξερεύνση σε βουνά και πολλά ακόμα
προς αναζήτηση και ανακάλυψη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Από Α Λυκειου άμα ασχολείσαι με τέτοια αργότερα τί θα κάνεις; :p


Έλα ρε Σαλλόνικα είπαμε για πάντα!

για το παρακάτω λόγο:


ΤΡΟΜΕΡΟΣ!!

συμφωνω,συμφωνω,συμφωνω!!τρεις μερες πηγα και την λατρεψα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω ψηφιζω Θεσσαλονικαρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top