Η επίδραση των πανελληνίων στον ψυχισμό του υποψήφιου

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παλιά το πάθαινα αυτό, κυρίως σε καταστάσεις έντονου στρες. Να νιώθω για παράδειγμα ότι δε ζω μια κατάσταση, ότι είναι σαν όνειρο ας πούμε. Ή να κοιτάζω οικεία πρόσωπα και να γνωρίζω ποια είναι αλλά να τα νιώθω σαν ξένα, σαν να τα βλεπα για παράδειγμα χωρίς να τα γνωρίζω, από άλλη οπτική. Συνήθως μου περνούσε γρήγορα. Και πάει καιρός από τότε που με έπιασε τελευταία φορά. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό όμως. Ίσως δεν κοιμάσαι καλά, γιατί φταίει και η κούραση, ή είσαι γενικά πολύ στρεσαρισμένος.

Να ηρεμήσεις τώρα που τελείωσαν οι πανελλήνιες και να ξεκουραστείς. Καλά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλάκα κάνετε ρε; Το έχω νιώσει αυτό κάτι φορές :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και για ποση ωρα διαρκει αυτο? δηλαδη χανεις την αισθηση του παροντος και οι σκεψεις σου θολωνουν? σε στυλ "daydreaming"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και για ποση ωρα διαρκει αυτο? δηλαδη χανεις την αισθηση του παροντος και οι σκεψεις σου θολωνουν? σε στυλ "daydreaming"?

H καλύτερη εξήγηση είναι αυτή:

Παλιά το πάθαινα αυτό, κυρίως σε καταστάσεις έντονου στρες.

1. Να νιώθω για παράδειγμα ότι δε ζω μια κατάσταση, ότι είναι σαν όνειρο ας πούμε.

2. Ή να κοιτάζω οικεία πρόσωπα και να γνωρίζω ποια είναι αλλά να τα νιώθω σαν ξένα, σαν να τα βλεπα για παράδειγμα χωρίς να τα γνωρίζω, από άλλη οπτική.

Συνήθως μου περνούσε γρήγορα. Και πάει καιρός από τότε που με έπιασε τελευταία φορά. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό όμως. Ίσως δεν κοιμάσαι καλά, γιατί φταίει και η κούραση, ή είσαι γενικά πολύ στρεσαρισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παίδες έπαθα αυτό που λέω στον τίτλο...Θεωρείτε ότι οι πανελλήνιες μου το προκάλεσαν;νιώθετε καμιά φορά έτσι;ψάξτε το στο Google να δείτε τι προκαλεί
Επίσης είδα έναν εφιάλτη και κυρίως μετά από τότε το έχω...

μου εχει συμβει κι εμενα πολλες φορες κι πιστευω οφειλεται στο αγχος . οταν τ παθαινα τις περισσοτερες φορες ηθελα να λιποθυμησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δε το εχω παθει ποτε μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Και εμενα μου εχει τυχει κατι παρομοιο,να ειμαι εκτος τοπου και χρονου
Νομιζω οτι φταει οτι σκεφτηκα τοτε κατι αρνητικο του στυλ δεν θα ηθελα να ειμαι εκει με αυτο το ατομο και να κανω αυτο και μαλλον κατι τετοιο ειναι

Btw NikoTexx εσυ δεν εισαι ψυχολογος BA Science of arts?Η κανω λαθοτς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το ειχα και εγω στις πανελληνιες αυτο.Την πρωτη φορα ηταν καπως τρομακτικο ,νομιζα οτι ταχασα ,αλλα μετα απο ερευνα ειδα οτι οφειλεται στο στρες και περασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και εμενα μου εχει τυχει κατι παρομοιο,να ειμαι εκτος τοπου και χρονου
Νομιζω οτι φταει οτι σκεφτηκα τοτε κατι αρνητικο του στυλ δεν θα ηθελα να ειμαι εκει με αυτο το ατομο και να κανω αυτο και μαλλον κατι τετοιο ειναι

Btw NikoTexx εσυ δεν εισαι ψυχολογος BA Science of arts?Η κανω λαθοτς?
Β. Sc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
το χα παθει και γω στις πανελληνιες ρε παιδια..2-2-11 το θυμαμαι χαρακτηριστικα..
για κανα τετραημερο δεν πηγα σχολειο , χωρις να πω στους γονεις μου πως ενιωθα, για πονοκοιλο ελεγα
και βασικα οταν ξαναπηγα ενιωθα καπως αδυναμος σαν να χα αρωστησει

Και μετα σου λενε "πανελληνιες , το πιο αξιοκρατικο συστημα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εγω στις πανελληνιες μου ερχοταν να κανω εμετο μια μερα θυμαμαι,πολυ ψυχοφθορες,η ελλαδα σε κατασπαραζει απο ολες τις αποψεις

Παιδες να ρωτατε καποιον που ξερει οτι σας συμβαινει γιατι πρεπει να σεβεστε τον εαυτο σας και γιατι ωφελει να εχετε την γνωμη καποιου ειδικου.Το φορουμ δεν μπορει να υποκαταστασει τον ειδικο σε διαταραχες που μπορει να μην ειναι τοσο απλες,γιατι απο το αγχος στην αποπροσωποιηση ειναι κατι χιλιομετρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σε μενα καμμια. Ψυχρος εκτελεστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ τελευταία έχω ορισμένα συμπτώματα σχιζοφρένειας. Λέτε να είναι συμπτωση που τα βιώνω μετα τις πανελληνιες ή κληρονομικό ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καλα μια αλλη μερα με ειχε παρει ο υπνος στις πανελληνιες γιατι το προηγουμενο βραδυ μαζευτικαμε να διαβασουμε ολοι μαζι σε ενα υπογειο και καταληξαμε να κανουμε παρτυ μεχρι τα χαραματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω. Προσωπικά πιστεύω ότι οι πανελλήνιες ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Ας εξηγησω τι εννοω.

Ας αρχίσουμε από τις εξόδους. Προσωπικά έβγαινα καθα παρασκευή, κάθε σαββατο και καθε κυριακη (μεχρι μεσα μαιου, μετα εβγαινα μονο σαββατα). Τις φορές που έβγαινα περνούσα απλώς γαμάτα. Αυτό συμβαίνει διότι οταν πιεζεσε και βγαινεις εξω περνας αρκετα καλυτερα. Τωρα που τελειωσαν οι πανελληνιες πιστευω οτι δεν περναω εξισου καλα οταν βγαινω εξω

Οσον αφορα το θεμα του σχολειου. Στο σχολειου περνουσα και εκει πολυ κομπλε, ειχε αρκετο χαβαλε και γενικως περνουσαν οι ωρες. Συνηθως διαβασα και στο σχολειο σε κατι κουλες ωρες οποτε δεν εμενα απραγος.

Τωρα συνεχιζω με το φροντιστηριο. Προσωπικα ημουν σε ενα τμημα με καλα παιδια και καθημερινα σπαγαμε πλακα, οι καθηγητες πολυ καλοι και χαρουμενοι ανθρωποι βοηθησαν στην δημιουργιου ενος χαρουμενου κλιματος. Οι φορες που πηγα φροντιστηριο και δεν μου εφτιαξε η διαθεση ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του χεριου.

Μετα στο σπιτι θελει διαβασμα ειναι η αληθεια αλλα ειχες ελευθερο χρονο για να ασχολιθεις και με αλλα πραγματα (οχι τρελες ωρες, κυριως το βραδυ). Το διαβασμα πολλες φορες ηταν κουραστηκο αλλα μερικα μαθηματα με ενδιαφεραν (μαθηματικα, φυσικη , αεππ ) οποτε με καλη θεληση εβγαινε.
Και με αυτο το προγραμμα τα πηγα πολυ καλα στις πανελληνιες, περναω ανετα στην πρωτη μου επιλογη (Πληροφορική ΕΚΠΑ).


Δεν θα πω οτι ηταν ευκολη η χρονια. Αλλα ηταν μια πολυ καλη εμπειρια, γνωρισα νεα ατομα, εζησα καινουργια πραγματα. Και στην τελικη αυτο μετραει. Ειναι ψευδαισθηση οτι οι πανελληνιες οδηγουν καπου. Στα 18 μας νομιζουμε οτι ξερουμε τι θελουμε να κανουμε; Η επιλογή της σχολής είναι ένα ερεθισμα βεβαια αλλα η πορεια σου στην ζωη διαμορφωνεται απο τοσα πολλα ερεθισματα, ασχετα των πανελληνιων. Ο ζήλος για την πρωτιά (πολυτεχνειο, ιατρική, νομική) εχει δημιουργησει την εντυπωση οτι οποιος μπει σε αυτες τις σχολες ειναι πετυχυμενος ανθρωπος.

Προς ολα τα παιδια που αρχιζουν φετος: Ο νουμερο ενα στοχος στην ζωη σας ειναι να περνατε καλα. Οχι χθες, οχι αυριο. ΣΗΜΕΡΑ. Αν δειτε πως ζωριζεστε τοσο πολυ ωστε η καθημερινοτητα της να κανταντησει κολαση, μειωστε τις ωρες διαβασματος. Στα 18 ειναι η πρωτη προκληση για να θεσεις προτεραιοτητες στην ζωη σου. Αν βαλεις πρωτα το διαβασμα, δηλαδη την δουλειά, στο μέλλον θα διατηρησεις αυτην την ιεραρχηση στοχων, που προσωπικα πιστευω οτι οδηγει στην μιζερια. Πριν γραφτειτε στο φροντιστηριο αναρωτηθειτε τι πραγματικα θελετε στην ζωη σας. Αν θελετε να περασετε στο πανεπηστιμιο και το θεσετε ως στοχο να ξερετε οτι θα το πετυχετε σιγουρα.


τα καλυτερα αρχιζουν σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Δηλαδη μπηκες εσυ να μας πεις οτι οι πανελληνιες εξετασεις ειναι ενας καλος θεσμος,επειδη εσυ τον βιωσες και περασες καλα οταν εβγαινες,και γνωρισες καλα ατομα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δηλαδη μπηκες εσυ να μας πεις οτι οι πανελληνιες εξετασεις ειναι ενας καλος θεσμος,επειδη εσυ τον βιωσες και περασες καλα οταν εβγαινες,και γνωρισες καλα ατομα?

οχι μπορεις να το παρεις και ως εξης: απο μια δυσκολη κατασταση μπορεις να κρατησεις τα θετικα της.
αντι να κοιταξεις ολα τα αρνητικα αυτης της χρονιας, μπορεις να μαζεψεις ολα τα θετικα της.
δεν βρισκω ομως κακο καποιος να περασε ομορφα αυτην την χρονια και να το λεει ή να θεωρει τις πανελληνιες καλο θεσμο, κι εγω καλο θεσμο τις θεωρω, διαβαζεις και σου εξασφαλιζουν θεση σε ενα πανεπιστημιο. γενικως στην ζωη σου θα δεις οτι οι προσπαθειες σου θα εχουν αμφιβολα αποτελεσματα, με τις πανελληνιες σε μεγαλο βαθμο οι προσπαθειες καταληγουν στο επιθυμητο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καλα δεν λεω,θετικα ναι.Η επιδραση των πανελληνιων ειναι θετικη η αρνητικη στον ψυχισμο.
Το θεμα ειναι το ποσο αρνητικη η θετικη ειναι η παιδεια και τα βιβλια στον ψυχισμο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Γιατι να ειναι δυσκολη κατασταση μου λες ομως πως το δικαιολογεις/¨?Μην μου το δικαιολογησεις,απλα αναρωτησου.

Επισης εσυ πιστευεις οτι οι πανελληνιες οδηγουνε σε μεγαλο αριθμο μαθητων στο επιθυμητο αποτελεσμα και ειναι ενας καλος θεσμος.
Ωραια τα λες αλλα θα διαφωνησω.Και οχι εγω.Γιατι εκει εξω υπαρχει ενας κοσμος που λεει τα αντιθετα.Αυτο το εχεις υποψην πιστευω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δηλαδη μπηκες εσυ να μας πεις οτι οι πανελληνιες εξετασεις ειναι ενας καλος θεσμος,επειδη εσυ τον βιωσες και περασες καλα οταν εβγαινες,και γνωρισες καλα ατομα?

Όχι. Μπήκε να σας πει ότι οι Πανελλήνιες έχουν δύο όψεις. Δεν είναι μόνο διάβασμα, άγχος και σχολείο-σπίτι-φροντιστήριο. Ακόμα και στις Πανελλήνιες υπάρχουν εβδομαδιαίοι έξοδοι, μερικά ξενύχτια και χαβαλές στο σχολείο/φροντιστήριο.
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι ξεχνάνε αυτό:
Ο νουμερο ενα στοχος στην ζωη σας ειναι να περνατε καλα. Οχι χθες, οχι αυριο. ΣΗΜΕΡΑ.
Για αυτό καταλήγουν να βιώνουν τις Πανελλήνιες σαν κάτι ζοφερό και τρομακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εχεις δικιο,παρολα αυτα το σημαντικοτερο ειναι οτι πρεπει να μας γινει συνειδηση οτι ο θεσμος των πανελληνιων πρεπει να αλλαξει,υπαρχουν πολλα παραδειγματα απο το εξωτερικο,και οτι αυτο πρεπει να γινει γρηγορα,η Ελλαδα εχει ρυθμους χελωνας,οτι γινεται στο εξωτερικο ερχεται μετα απο 20 χρονια Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top