Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η σκέψις δεν περιορίζεται μονάχα στα δύσκολα μαθηματικά προβλήματα...
Πράγματα που εσύ θεωρείς πανεύκολα επειδή τα έχεις συνηθίσει δεν είναι καθόλου απλά...
Για να γράψεις λόγου χάρη τη λέξη διυλιστήριο σαφέστατα και θέλει κάποια στοιχειώδη σκέψη για να την γράψεις σωστά.
Τώρα αν εσύ αυτό το υποτιμάς επειδή γράφεις τα τέλεια ελληνικά δικό σου θέμα...

Τα greeklish δημιουργούν λήθη της ορθής γραφής και "ακμή" της λανθασμένης.
Γράφοντας greeklish συνεχώς και παντού αρχίζεις σιγά-σιγά να ξεχνάς λέξεις.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι νέοι να συνεχίζουν να γράφουν με αυτόν τον τρόπο φοβούμενοι το ορθογραφικό λάθος.
Γράφοντας greeklish δεν προκειται να τους παρεξηγήσει κανείς για τυχόν "ορθογραφικό" λάθος.
Επομένως αρχίζουν και ξεχνούν την ορθή γραφή...

Συμφωνω εν μερη μαζι σου,ετσι και αλλιως και εγω προσωπικα δεν γραφω ποτε σε greeklish διοτι πρωτα απο ολα δεν μαρεσει και σαν αισθητικο το ολο θεμα.
Απλος θα ηθελα να τονισω οτι simple,ειναι ενας τροπος επικοινωνιας των περισσοτερων νεων,που ειτε το κανουν για να μην μπορουν να κριθουν ως ανορθογραφοι,ειτε το κανουν για ταχυτερο χρονο γραφης,ειτε για μοδα...υπαρχουν πολλοι και πολυδιαστατοι λογοι.
Απλος πρεπει να παψει το παραμυθι του τυπου ''ειναι ενα εγκλημα κατα του ελληνικου πνευματος'' και δεν ξερω και εγω τι αλλο βαρυγδουπο θα προσθεσουν για να γιγαντοποιησουν ενα τοσο απλο θεμα...Στο κατω κατω της γραφης,που λεει και ενα ασμα,τα greeklish δεν διαμορφωνουν καποια εννοιολογικη μεταλλαξη στην λεξη ουτε αλλοιωνουν την πολυεδρη σημασια που μπορει να εχει....απλος ο ρολος ειναι απλα και μονο αισθητικος,που βεβαια σε ορισμενα ατομα,που δεν εχουν και ιδιαιτερη δυναμικη στον γραπτο λογο,μπορει να τους προκαλεσει προβληματα οπως τα προαναφερθεντα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Απλος θα ηθελα να τονισω οτι simple,ειναι ενας τροπος επικοινωνιας των περισσοτερων νεων,που ειτε το κανουν για να μην μπορουν να κριθουν ως ανορθογραφοι,ειτε το κανουν για ταχυτερο χρονο γραφης,ειτε για μοδα...υπαρχουν πολλοι και πολυδιαστατοι λογοι.
Απλος πρεπει να παψει το παραμυθι του τυπου ''ειναι ενα εγκλημα κατα του ελληνικου πνευματος'' και δεν ξερω και εγω τι αλλο βαρυγδουπο θα προσθεσουν για να γιγαντοποιησουν ενα τοσο απλο θεμα...Στο κατω κατω της γραφης,που λεει και ενα ασμα,τα greeklish δεν διαμορφωνουν καποια εννοιολογικη μεταλλαξη στην λεξη ουτε αλλοιωνουν την πολυεδρη σημασια που μπορει να εχει....απλος ο ρολος ειναι απλα και μονο αισθητικος,που βεβαια σε ορισμενα ατομα,που δεν εχουν και ιδιαιτερη


Τα γκρίκλις δεν είναι απλό θέμα καθόλου!
Προσωπικά θεωρώ έγκλημα το όλο ζήτημα με τα γκρίκλις.
Και αυτό που με κάνει να τα θεωρώ ένα μείζον πρόβλημα είναι το γεγονός ότι αρχίζουν να τα χρησιμοποιούν και παιδιά του δημοτικού...
Γενιές αρχίζουν και σιγά-σιγά μεγαλώνουν με τα γκρίκλις.
Αν συνεχίσουμε έτσι η ελληνική γλώσσα θα χαθεί...

Αρα λοιπόν λέμε ΟΧΙ στα greeklish διασώζοντας την ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αρα λοιπόν λέμε ΟΧΙ στα greeklish διασώζοντας την ελληνική.

Κατι σαν ''save the planet'' το ειδες ε? :hmm:
Εγκλημα ειναι η καταστροφη του περιβαλλοντος,οχι η επιλογη της γλωσσας που θελει να μιλαει ο καθενας,ΕΛΕΟΣ :closed:
Η Ελληνικη γλωσσα δεν θα χαθει,τωρα εσυ αμα πιστευεις τον Λιακοπουλο και αναπαραγεις τις καταστροφολογιες του,τι να πω :spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παιδιά η γραφή greeklish δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζετε, αμάν πια με τις κινδυνολογίες--πήξαμε. Έχετε μπει στο Facebook τελευταίως?!?

Βεβαίως, tA gReEkLiSh συμβάλλουν εν μέρει στο φαινόμενο της λεκτικής πενίας, σίγουρα επιδρούν αρνητικά στην ορθογραφία, σαφώς είναι αντιαισθητικά/κουραστικά στην ανάγνωση. Όταν όμως τα χρησιμοποιείς ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Και όταν δε βάζεις το μυαλό σου να δουλέψει. :hmm: Προσωπικά έχω δει πολλούς φίλους μου και γνωστούς να γράφουν σε msn - chat - μηνύματα κλπ έτσι γιατί ΒΟΛΕΥΕΙ και τελειώνεις γρήγορα, κατά τα άλλα ωστόσο η ορθογραφία τους/ γλωσσικός τους πλούτος/ποικιλία είναι a-ok.

Γνωρίζεις Αγγλικά, γνωρίζεις Γαλλικά, γνωρίζεις Γερμανικά. Τα μπερδεύεις με τη μητρική σου γλώσσα?? I DON'T THINK SO.

Όποιος λοιπόν διαθέτει μισό κόκκο νοημοσύνης πληκτρολογεί και τα ελληνικούλια του και greeklish αν θέλει, διατηρώντας την ακεραιότητα της γλώσσας του χωρίς κανένα πρόβλημα...:wacko:

Με συγχωρείτε αν ακούγομαι κάπως απότομη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τα greeklish δεν είναι η γλώσσα των φρικιών ή των τσαπατσούληδων, ούτε το να τα χρησιμοποιείς καμιά φορά σου πηδάει τη ψυχολογία.

Πρέπει να ομολογήσω ότι σωστή ορθογραφία έμαθα από τη στιγμή που άρχισα να γράφω ελληνικά στο ίντερνετ αντί για greeklish, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι επειδή ΕΓΩ είχα πρόβλημα με την ορθογραφία, έχουν και οι άλλοι.
Απλά για 1-2-3-4 χρόνια στο ίντερνετ εξάσκησα αρκετά τα ελληνικά μου ώστε να έχω απειροελάχιστα ορθογραφικά και μόνο λόγω απροσεξίας. Όμως τώρα πια συνεχίζω να γράφω greeklish πολλές φορές γιατί guess what, η ελληνική γραμματική είναι δύσκολη και πολλές φορές με λογική που οι υπολογιστές δεν μπορούν να κατανοήσουν, άμα σε λένε "Γιάννης", θα σε φωνάζουν "Γιάννης", δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό, δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να σε πούνε "Γιάννη", οπότε κανένας δεν τα χρησιμοποιεί για ανάπτυξη εφαρμογών -----> συνεπώς τα ελληνικά πολλές φορές δεν είναι συμβατά με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ.
Επίσης, τα greeklish έχουν την γραμματική της νε, και όσο για την ορθογραφία, it's up to you, είτε χρησιμοποιείς φωνητική γραφή (όπου ε και αι-->e, όπου ι, η, υ, ει, οι, υι-->i, όπου o, ω-->o, όπου μπ-->b, όπου β-->v, x-->h, ξ-->ks κοκ) είτε μια απομίμηση της ορθογραφίας, πάλι της νε (ο-->ο, ω-->w, ι-->i, η-->h, β-->b, χ-->h, ξ-->x κοκ).
Τα greeklish ΠΑΝΤΑ είχαν λογική, η οποία καθιερώθηκε στα IRC channels στα μέσα της δεκαετίας του 90', δεν τα γράφουμε όπως να 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τα γκρίκλις δεν είναι απλό θέμα καθόλου!
Προσωπικά θεωρώ έγκλημα το όλο ζήτημα με τα γκρίκλις.
Γενιές αρχίζουν και σιγά-σιγά μεγαλώνουν με τα γκρίκλις.
Αν συνεχίσουμε έτσι η ελληνική γλώσσα θα χαθεί...
Αρίσταρχε, όσο έγκλημα είναι να γράφεις etsi , άλλο τόσο είναι να γράφεις γκρίκλις. ;)

πρόκειται για την ίδια διαδικασία αντίστροφα βρε... δολοφόνε της αγγλικής! :P
χαλάρωσε λίγο όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Και εγώ με την σειρά μου χρησιμοποιούσα τα greeklish από μικρός τόσο στον υπολογιστή στο chatting όσο και στο κινητό.Από πέρσι ξεκίνησα να γράφω μηνύματα κανονικά στα ελληνικά τα μηνύματα μου και φέτος συνειδητοποίησα ότι γράφοντας greeklish ξεχνάς την ορθογραφία πολλών λέξεων και ταυτόχρονα μειώνεις το λεξιλόγιο σου.Γι αυτό άρχισα να γράφω τα πάντα στα ελληνικά

Άλλωστε είναι τόσο ωραία γλώσσα τα ελληνικά και το ελληνικό αλφάβητο που δεν υπάρχει λόγος να το αντικαθιστούμε με το λατινικό!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Και εγώ με την σειρά μου χρησιμοποιούσα τα greeklish από μικρός τόσο στον υπολογιστή στο chatting όσο και στο κινητό.Από πέρσι ξεκίνησα να γράφω μηνύματα κανονικά στα ελληνικά τα μηνύματα μου και φέτος συνειδητοποίησα ότι γράφοντας greeklish ξεχνάς την ορθογραφία πολλών λέξεων και ταυτόχρονα μειώνεις το λεξιλόγιο σου.Γι αυτό άρχισα να γράφω τα πάντα στα ελληνικά

Άλλωστε είναι τόσο ωραία γλώσσα τα ελληνικά και το ελληνικό αλφάβητο που δεν υπάρχει λόγος να το αντικαθιστούμε με το λατινικό!:):)
Αυτό υποστηρίζω κι εγώ.

Αρίσταρχε, όσο έγκλημα είναι να γράφεις etsi , άλλο τόσο είναι να γράφεις γκρίκλις. ;)

πρόκειται για την ίδια διαδικασία αντίστροφα βρε... δολοφόνε της αγγλικής! :P
χαλάρωσε λίγο όμως...

Αυτό το έκανα επίτηδες και γνώριζα εκ των προτέρων πως θα δεχόμουν αυτό το σχόλιο.
Για πες μου όμως, υπάρχει η λέξη greeklish στην αγγλική;:P

Κατι σαν ''save the planet'' το ειδες ε? :hmm:
Εγκλημα ειναι η καταστροφη του περιβαλλοντος,οχι η επιλογη της γλωσσας που θελει να μιλαει ο καθενας,ΕΛΕΟΣ :closed:
Η Ελληνικη γλωσσα δεν θα χαθει,τωρα εσυ αμα πιστευεις τον Λιακοπουλο και αναπαραγεις τις καταστροφολογιες του,τι να πω :spell:

Εάν εσύ θεωρείς καταστροφολόγο τον Μπαμπινιώτη (https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4635393), τότε τι να πω...
Βεβαίως δεν τον δέχομαι δογματικά απλά τον ασπάζομαι σε συνδυασμό με την προσωπική/καθημερινή μου εμπειρία η οποία μου φανερώνει αυτό ακριβώς που λέει και διάσημος γλωσσολόγος.


Παιδιά η γραφή greeklish δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζετε, αμάν πια με τις κινδυνολογίες--πήξαμε. Έχετε μπει στο Facebook τελευταίως?!?

Βεβαίως, tA gReEkLiSh συμβάλλουν εν μέρει στο φαινόμενο της λεκτικής πενίας, σίγουρα επιδρούν αρνητικά στην ορθογραφία, σαφώς είναι αντιαισθητικά/κουραστικά στην ανάγνωση. Όταν όμως τα χρησιμοποιείς ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Και όταν δε βάζεις το μυαλό σου να δουλέψει. :hmm: Προσωπικά έχω δει πολλούς φίλους μου και γνωστούς να γράφουν σε msn - chat - μηνύματα κλπ έτσι γιατί ΒΟΛΕΥΕΙ και τελειώνεις γρήγορα, κατά τα άλλα ωστόσο η ορθογραφία τους/ γλωσσικός τους πλούτος/ποικιλία είναι a-ok.

Γνωρίζεις Αγγλικά, γνωρίζεις Γαλλικά, γνωρίζεις Γερμανικά. Τα μπερδεύεις με τη μητρική σου γλώσσα?? I DON'T THINK SO.

Όποιος λοιπόν διαθέτει μισό κόκκο νοημοσύνης πληκτρολογεί και τα ελληνικούλια του και greeklish αν θέλει, διατηρώντας την ακεραιότητα της γλώσσας του χωρίς κανένα πρόβλημα...:wacko:

Με συγχωρείτε αν ακούγομαι κάπως απότομη. :hmm:

Αυτό όμως δε συμβαίνει με την πλειοψηφία...
Εχω πλήθος γνωστών που αρχίζουν ή άρχιζαν να ξεχνούν ορθογραφία.
Μέχρι που το πρόλαβαν και το απέτρεψαν...

Θα κλείσω με ένα στίχου του μεγάλου Έλληνα ποιητή Οδυσσέα Ελύτη:
"Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είναι ανεκδιήγητα! χαχα. Τα χρησιμοποιούσα όταν ήμουν στο σχολείο, ωστόσο μετά τα σιχάθηκα. Ειδικά αν το κείμενο είναι μεγάλο καταντά πολύ εκνευριστικό για τον αναγνώστη ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος να βγάλει τα μάτια του.
Είναι ωραία μόδα, αλλά προτιμώ τα ελληνικά όπως τα ξέρω! Άσε που όποιος τα χρησιμοποιεί κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να χειριστεί την ελληνική, κάνει ορθογραφικά και δε μπορεί να εκφραστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild Rose

Νεοφερμένος

Η Wild Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα θεωρω απαραδεκτα. Εχουμε ενα πολιτισμο να διασωσουμε, και ο πολιτισμος μας ειναι ενα απο τα λιγα σημαντικα πραγματα που μας εχουν απομεινει πλεον.. Ειναι ο μονος τροπος να παμε εναντια στη μαζοποιηση, εναντια στο να φαινομαστε σαν ενα μεγαλο κοπαδι.. Τα ελληνικα γραμματα κρυβουν ολοκληρη ιστορια μεσα τους, "και οι λεξεις ειναι ζωντανες. αιμα κυλαει μεσα τους." και στην τελικη με την ιδια λογικη γιατι να μην υπαρχουν ελληνικοι χαρακτηρες σε αγγλικα κειμενα ή κατι τετοιο?:P Απλα, σε πολυ συντομα μυνηματα ειναι δικαιολογημενο, ομως να μην ξεχναμε οτι ειναι η αιτια που πολλα ατομα δεν μπορουν να μαθουν σωστη ορθογραφια.. Ας προσπαθησουμε να διαφυλαξουμε την κουλτουρα μας τουλαχιστον, την πολιτισμικη μας κληρονομια.. Αν το χασουμε και αυτο, τοτε τι μενει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η γνωμη μου...Η χειροτερη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
γουάτ ντου γιου μιν; Άι καν'τ αντερστάντ. Οκέυ, μπικόουζ γιου κάν'τ ράιτ δε Γκρικ, καν γιου ράιτ ιτ ιν δε Ίνγκλις; Σόου γουί καν αντερστάντ γουάτ γιου γουόντ του σέι του ας!:P

Η γλώσσα μας είναι η ελληνική. Και πιο γρήγορα γράφεις και πιο γρήγορα διαβάζεις και πιο ορθά αποδίδονται τα νοήματα και πιο όμορφη είναι! Τώρα τα γκρικλις είναι απλώς μια μόδα που θα περάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Από περιέργεια τώρα, πόσην ώρα σου πήρε να γράψεις την παραπάνω πρόταση? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
the Greek kai the English

χεχεχεχ, γαματο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα greeklish δεν πρόκειται να εξαφανιστούν πού να χτυπιέστε κάτω εγώ αυτό έχω να πω. Είναι μια τάση που επιβάλλει η σημερινή εποχή. Όσο πιο νωρίς συμμορφωθούμε με την ιδέα τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Μ' αρέσει που "φωνάζουν" για τα greeklish άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν καθημερινά. Έλεος με την υποκρισίααααα....Ουστ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina Zazety

Νεοφερμένος

Η Nina Zazety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να τα διαβάσεις και να βγάλεις νόημα. Δεν υπάρχουν οι τόνοι και γενικά δυσκολεύουν την ορθογραφία ( πχ το "ω" το γράφω με το απλό "o" ή το "w"; )

Δυστυχώς όμως σε μερικές περιπτώσεις είναι δύσκολο να τα αποφύγεις.
Στον προγραμματισμό είμαστε αναγκασμένοι να γράφουμε greeklish γιατί αλλιώς βγάζει κάτι ωραία ερωτηματικά και κινέζικα στη θέση των ελληνικών γραμμάτων. Οπως και στις πανέμορφες γραμματοσειρές που δεν υποστηρίζουν τους ελληνικούς χαρακτήρες. Μα να μην μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις; Αμαρτία! Και σε μερικά κινητά αφής τα πληκτρολόγια δεν έχουν τα ελληνικά γράμματα...

Ισως και τα ελληνικά αρχικά να μην είναι πολύ εύκολα στην πληκτρολόγηση (ειδικά οι τόνοι), αλλά αυτό το συνηθίζεις μετά από λίγη εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και σε μερικά κινητά αφής τα πληκτρολόγια δεν έχουν τα ελληνικά γράμματα...

Ισως και τα ελληνικά αρχικά να μην είναι πολύ εύκολα στην πληκτρολόγηση (ειδικά οι τόνοι), αλλά αυτό το συνηθίζεις μετά από λίγη εξάσκηση.

Καλά ε, η Apple σ' αυτό το θέμα είναι κατς δι εγκ εντ κατ ιτς χέαρ!
Να φανταστείς ότι για να βάλεις τόνο στα Ελληνικά πρέπει ΠΡΩΤΑ να βάλεις το γράμμα και ΜΕΤΑ τον τόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πρωτου σας γραψω τη γνωμη μου για τα greeklish θελω να σας αναφερω πως κι εγω εγραφα για περιπου ενα χρονο.Η αιτια που τα σταματησα ηταν το ischool καθως δε μπορουσα να γραφω στα θρεντς :redface: .

Οταν λοιπον επαψα να κανω χρηση greeklish παρατηρισα μεγαλη διαφορα στην ορθογραφια μου: ειχα ξεχασει να γραφω σωστα λεξεις .Μαλιστα υποκαταστουσα μια ορθογραφικα δυσκολη λεξη με μια πιο απλη για να μη τη γραψω λαθος.Επιπλεον προσεξα πως ηταν συνειδητα πιο ευμορφο και ευαναγνωστο το κειμενο σου οταν το γραφεις στα ελληνικα .

Τα greeklish για εμενα ειναι η υποβαθμιση της γλωσσας μας, η οποια ενω <<τρομοκρατηθηκε>> βαναυσα δεν υπεστει σχεδον καμια αλλιωση.Γιατι λοιπον αυτη η γλωσσα σε συγχρονη εποχη που οι ανθρωποι γνωριζουν την αξια της και τη σπουδαιοτητα της να κινδυνευει απο ενα αψυχο μηχανιμα ,που ετσι κι αλλιως πολλα απο αυτα λειτουργουν με γλωσσα τα αρχαια ελληνικα για να εχουν περισσοτερες δυνατοτητες;;Θα συμβουλευα να παραμερισουμε την τεμπελια μας και να σταματησουμε αυτη τη νεα <<μοδα>> , να σταματησουμε να ειμαστε μελοι της <<μαζας>> και να σκεφτουμε λογικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Οταν λοιπον επαψα να κανω χρηση greeklish παρατηρισα μεγαλη διαφορα στην ορθογραφια μου


Τα greeklish για εμενα ειναι η υποβαθμιση της γλωσσας μας, η οποια ενω <<τρομοκρατηθηκε>> βαναυσα δεν υπεστει σχεδον καμια αλλιωση.Γιατι λοιπον αυτη η γλωσσα σε συγχρονη εποχη που οι ανθρωποι γνωριζουν την αξια της και τη σπουδαιοτητα της να κινδυνευει απο ενα αψυχο μηχανιμα ,που ετσι κι αλλιως πολλα απο αυτα λειτουργουν με γλωσσα τα αρχαια ελληνικα για να εχουν περισσοτερες δυνατοτητες;;Θα συμβουλευα να παραμερισουμε την τεμπελια μας και να σταματησουμε αυτη τη νεα <<μοδα>> , να σταματησουμε να ειμαστε μελοι της <<μαζας>> και να σκεφτουμε λογικα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top