Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν είναι δικαιολογία, ούτε άποψή μου και ούτε αερολογία..Εσύ είπες ότι κάποιοι θεωρούν τα greeklish πιο καλαίσθητα και λέω απλά ότι για κάποια άτομα αυτή η μορφή γραφής είναι πιο σημαντική,λόγω εμφάνισης, από την κανονική μας γραφή!
Δεν είναι γνώμη μου..Απλά πιστεύω πως δεν μπορείς να αλλάξεις τα γούστα του άλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
οκ άποψη μου και άποψη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
τα greeklish δν θα μας χρησιμευσουν πουθενα, αντιθετα τα ελληνικα πολυ...στη δουλεια εννοω. παντως δν τα χρησιμοποιω πολυ, αλλα οκ στο μσν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Βασικά,δεν βρίσκω τον λόγο να χρησιμοποιεί καποιος greeklish
Δηλαδή,τι,βαριέται να πατάει Shift+Alt;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Τα greeklish δεν ξερω αλλα ισως σε καποιους να ειναι πιο βολικα..:worry:οπως το παρει κανεις..:worry:Παντως εγω προτιμω τα ελληνικα!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Βασικά,δεν βρίσκω τον λόγο να χρησιμοποιεί καποιος greeklish
Δηλαδή,τι,βαριέται να πατάει Shift+Alt;

πεστα!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Βασικά,δεν βρίσκω τον λόγο να χρησιμοποιεί καποιος greeklish
Δηλαδή,τι,βαριέται να πατάει Shift+Alt;
φυσικα και δεν ειναι γι'αυτο το λογο. τα greeklish εγιναν "μοδα" στα msn,facebook κτλ γιατι μπορεις να γραψεις λεξεις πιο γρηγορα και χωρις να νοιαζεσαι για την ορθογραφια πραγμα που εκανε παιδια που εχουν προβλημα με την ορθογραφια να νομιζουν οτι τα greeklish τους σωζουν ενω στην πραγματικοτητα κανουν χειροτερα τα πραγματα γιατι ξεχναν και λεξεις που ηξεραν. εγω αδιαφορω προσωπικα γιατι ειναι δικαιωμα του καθενος να τα χρησιμοποιει αν θελησει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
φυσικα και δεν ειναι γι'αυτο το λογο. τα greeklish εγιναν "μοδα" στα msn,facebook κτλ γιατι μπορεις να γραψεις λεξεις πιο γρηγορα και χωρις να νοιαζεσαι για την ορθογραφια πραγμα που εκανε παιδια που εχουν προβλημα με την ορθογραφια να νομιζουν οτι τα greeklish τους σωζουν ενω στην πραγματικοτητα κανουν χειροτερα τα πραγματα γιατι ξεχναν και λεξεις που ηξεραν. εγω αδιαφορω προσωπικα γιατι ειναι δικαιωμα του καθενος να τα χρησιμοποιει αν θελησει.:/:
Δεν αντιλέγει κανεις ,πως ειναι δικαίωμα του καθενός. ;)
Ακριβώς,επειδη έγινε μόδα,νομίζουν οτι ειναι πιο ''κουλ'' να γράφεις με greeklish.
Με τα greeklish ,καταλήγουν καποιοι να γράφουν ετσι ''D3ite TwRα p0σ0 wRaIo eInAi <3 ΕιMaI kAI poLU PrWtOΣ ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Δεν είναι δικαιολογία, ούτε άποψή μου και ούτε αερολογία..
Εσύ είπες ότι κάποιοι θεωρούν τα greeklish πιο καλαίσθητα και λέω απλά ότι για κάποια άτομα αυτή η μορφή γραφής είναι πιο σημαντική,λόγω εμφάνισης, από την κανονική μας γραφή!
Δεν είναι γνώμη μου..Απλά πιστεύω πως δεν μπορείς να αλλάξεις τα γούστα του άλλου!

'Εχει δίκιο ο Μάκης4. Δεν εξέφρασες κάποια άποψη. Με ποιο επιχείρημα είναι τα greeklish καλαίσθητα; Μήπως θέλουμε ένα άλλωθι, να δικαιολογήσουμε, την αγραμματοσύνη μας στην ελληνική ορθογραφία (δηλ., θέλουμε να το κρύψουμε το πρόβλημά μας); Έλεος με την αμερικανοβλαχιά που μας δέρνει. Όπως και να το κάνουμε, Έλληνες είμαστε με Ελληνική σκέψη. Όσα αγγλικά και να μάθουμε, ποτέ δεν θα αποκτήσουμε τον τρόπο σκέψης του Αμερικανού, που θέλουμε να "μιμηθούμε" σε όλα μας...Η απουσία εθνικής ταυτότητας (π.χ. γλώσσας) με κάθε τρόπο (π.χ. ορθογραφία εν προκειμένω) είναι μια από τις συνιστώσες εξαφάνισης αυτού που ονομάζουμε γλωσσικό πολιτισμό (και ευρύτερα πολιτισμό) και μας κάνει να ξεχωρίζουμε έτη φωτός μπροστά από τους τεχνοκράτες α-πολιτισμικούς π.χ. Αμερικάνους (οι οποίοι έχουν εμπορευματοποιημένο πολιτισμό και όχι πολιτισμό αξιών και ιδανικών)..κτλ. Τώρα αν προσπαθούμε να το εξαφανίσουμε και αυτό, είμαστε άξιοι της μοίρας μας...να είμαστε μια αφανής κουκίδα στον παγκόσμιο πολιτισμό. Η Ακρόπολη, η Μύκονος και η Κνωσσός κ.α. μεμονωμένα ξεκάρωτα, δεν φτάνουν να "δείξουν" την Ελλάδα παγκοσμίως...Αν δεν θέλουμε (εμείς η νέα γενιά των αγγλικών και του ίντερνετ) να ξέρουμε Ελληνική γλώσσα και σωστή ορθογραφία και να έχουμε Ελληνική σκέψη, Ελληνική έκφραση, Ελληνικές αξίες..θα πρέπει να μας ανησυχεί το μέλλον της χώρας μας όπως και η Ελληνική κληρονομιά που λάβαμε, αν θα μπορέσουμε να την παραδώσουμε στις επόμενες γενιές αναλλοίωτη...για να συνεχίσει η ύπαρξη Ελλήνων και όχι Αμερικανόβλαχων προσομοιωμένων "Ελλήνων" των ντόνατς και των hot dogs.

Προσωπικά, επειδή δεν είχα υπολογιστή (από τα 12 μου, αλλά πήρα μόλις πέρασα στο Πανεπιστήμιο) μου έκανε καλό, ότι έμαθα σωστή Ελληνική ορθογραφία διότι δεν έγραφα με γραίκλιςς (greeklish ή γραίκικα από το γραικός) ή "Ελληνικά" αλλά με Ελληνικά. Επίσης με βοήθησε, ότι διάβασα πολύ λογοτεχνία στα εφηβικά μου χρόνια, "έτριψε" το λεξιλόγιό μου αντί να κάθομαι να λίωνω στο msn και στα blogs... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Τα greeklish είναι η εύκολη λύση σε περίπτωση που "χωλαίνει" η ορθογραφία μας. Η ελληνική είναι μια γλώσσα με μακραίωνη ιστορία, της οποίας αναπόσπαστο στοιχείο αποτελούν οι χαρακτήρες του αλφάβητού της. Είναι τραγελαφικό να βλέπεις ελληνικές λέξεις να γράφονται με λατινικούς χαρακτήρες! Θα έλεγα μάλιστα πως είναι και κάπως κιτς... Πίσω από κάθε ορθογραφικό κανόνα κρύβεται μια ετυμολογική εξήγηση και πίσω από αυτήν κρύβεται ο γλωσσικός μας πολιτισμός. Το να προσαρμόσουμε το αλφάβητο στο αντίστοιχο λατινικό είναι σαν να αλλάξουμε ξαφνικά γλώσσα και πολιτισμό! Γιατί? Υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο?
Κάθε χαρακτήρας, κάθε γράμμα έχει υποστεί και αυτό την εξέλιξή του, όπως εξελίσσεται άλλωστε και όλη η γλώσσα, με φυσικό τρόπο, σταδιακά ανα τους αιώνες. Γιατί ξαφνικά να πιέσουμε αυτήν την εξέλιξη? Γιατί να επιβάλλουμε κάτι στη γλώσσα μας που δεν μας το ζητά. Ας είμαστε ρεαλιστές! Οι μόνοι που το ζητούν είναι οι αμαθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
έχω μά9ει πλέον τη γλώσσα του ίντερνετ (από πέρσι)
κ μ' αρέσουν τα greeklish! δν πιστεύω ότι όσοι γράφουν greeklish.. είναι επειδή απλά... δε γνωρίζουν ελληνικά!
αντι9έτως!! είναι πιο ωραία εμφανισιακά!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα greeklish δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Αυτό το λέω γιατί έχω δει greeklish με κυπριακά και για να τα καταλάβεις μαγματικά χρειάζεσαι αποκωδικοποιητή!!! Αυτοί χρησιμοποιούν εντελώς ανορθόγραφα τα greeklish με αριθμούς κτλ και έχουν φτάσει σε σημείο να χρησιμοποιούν περισσότερο τα αγγλικά. Και έκτος αυτού έχουν υιοθετηθεί και στον προφορικό. Παράδειγμα:
hi
hi
t kns = τι κάνεις
kl u? = καλά εσύ
kl
sup? = πως πάει [What'S UP)? ]
nm u? = Tιποτα το σπουδαίο ΄[nothing much]
same
vrkm p tpt = βαριέμαι πες κάτι
.....
P 8 ps? = που θα πας;
N 3r mln n na mn hm m= δεν ξέρψ μάλλον θα μείνο home μου
K = οκ
,,,,,,,,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
deppy απ'ό,τι φαίνεται όμως επηρεάζουν τη σωστή χρήση των ελληνικών. Δες το στην ορθογραφία ή στη συνήθεια που απέκτησες να χρησιμοποιείς το 9 (εντελώς κουφό, το 8 χρησιμοποιούν συνήθως :P) στη θέση του θ :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ε.. μ έχει κολλήσει το 9!!
ακόμη κ στο κινητό με greeklish γράφω!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εγώ αδιαφορώ, με την έννοια ότι δε θα με πειράξει αν κάποιος γράφει με greeklish. Τα greeklish απλά είναι ένας πιο εύκολος τρόπος επικοινωνίας καθώς δε χρειάζεται να προσέχουμε την ορθογραφία μας.. Βέβαια δεν πρέπει να γίνεται μόνιμο σύστημα γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε πως γράφονται οι ελληνικές λέξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !

Σωστός...Τα γρικλις είναι ένα βδέλυγμα.

Επηρεάζουν πολύ την ορθογραφία σου..Εγώ που δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου και πουθενά μου ξεφεύγουν μερικά "μαργαριτάρια" αφού με αυτά που βλέπω στο facebook κοντεύω να ξεχάσω την σωστή χρήση της ελληνικής.Φαντάσου αυτοί που τα χρησιμοποιούν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω τέτοια κόμπλεξ. Ντάξει άμα δω κατεβατό ολόκληρο σε γκρίκλις θα ζαλιστώ λίγο, αλλά δε βάζω ταμπέλες "Α! Αυτός γράφει με γκρίκλις, άρα είναι αγράμματος." ή "Σα δε ντρέπεται να καταστρέφει τη γλώσσα!"
Αυτά είναι γελοιότητες.

Εξάλλου συντομεύσεις λέξεων κτλ υπάρχουν σε όλες τις γλώσσες και χρησιμοποιείται πολύ στο νετ, μόνο στην Ελλάδα έχουν αυτό το πρόβλημα. Ο.ο

Το αν επηρεάζει ή όχι την ορθογραφία νομίζω είναι σχετικό. Εγώ γράφω τόσα χρόνια με greeklish σε msn/sms και ποτέ δεν είχα πρόβλημα όταν έγραφα ελληνικά, αλλά ξέρω και παιδιά που πραγματικά έχουν ξεχάσει τα πάντα.

Τέλος πάντων. Όλα με μέτρο, για να είμαστε μέσα σε όλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα greekgliσh ειναι οτι το χειροτερο για την ελληνικη γλωσσα!εχουμε μια καταπληκτικη γραφη και πρεπει να την διατηρησουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πολύ πατριωτικά το παίρνετε.:/:

Για το ότι πολλές λέξεις πεθαίνουν επειδή τις έχουμε αντικαταστήσει με άλλες ξένες (γαλλικές, αγγλικές κτλ) δεν είναι κακό; Αυτά σας πείραξαν;
Στη τελική, στο ίντερνετ γράφουν γκρίκλις, όχι στη φορολογική δήλωση ή στην έκθεση για το σχολείο.:worry:
Κουλάρετε. (να' το το αγγλικό:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Είναι να απορεί κανείς, αν όχι να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο, πως μπορεί το ποσοστό του "κατά" στη δημοσκόπηση να εμφανίζεται τόσο χαμηλά. Το 55% είναι τουλάχιστον απογοητευτικό! Παρ'όλα αυτά, δεν θα συνεχίσω, διότι είμαι βέβαιος ότι θα χαρακτηριστώ ως γραφικός και δεν το θέλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top