Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
είχε πει παλιότερα ο ίδιος σε συνέντευξη (1995 περίπου) ότι θα εξαφανίσουμε τους Έλληνες από τον χάρτη εμμέσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
είχε πει παλιότερα ο ίδιος σε συνέντευξη (1995 περίπου) ότι θα εξαφανίσουμε τους Έλληνες από τον χάρτη εμμέσως...
Και εγώ για αυτήν την "συνέντευξη" λέω που κανένας δεν ξέρει πού την έδωσε και κανένας δεν έχει κάποια πηγή να δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....Μάλλον πετυχαίνουν οι στόχοι του κ*λοαμερικάνου Κίσινγκερ....
Και επειδή το έψαξα λίγο στο ίντερνετ, προτείνω να κάνουν το ίδιο και όσοι αναμασάνε την υποτιθέμενη δήλωση Κίσινγκερ. Βάλτε στο google "Κίσινγκερ" και θα βρείτε πολλά.
Πρώτα να ποια είναι η "δήλωση" που επικαλούνται οι ελληναράδες και οι εξαπατηθέντες από αυτούς:
«Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ».
Με λίγα λόγια: Πρώτη φορά η "δήλωση" δημοσιεύτηκε στο περιοδικό της Λιάνας Κανέλη ότι ειπώθηκε σε κάποιο συνέδριο επιχειρηματιών στην Ουάσιγκτον. Σαν "πηγή" ανέφερε τουρκική αγγλόφωνη εφημερίδα. Και ο Κίσινγκερ το διέψευσε αλλά το φύλλο της εφημερίδας δεν βρέθηκε ποτέ και η Κανέλη το πήρε πίσω σαν λάθος πληροφορία. Ακριβώς τα ίδια λόγια αλλά για τους Ινδούς και όχι για τους Έλληνες είχαν δηλωθεί από Άγγλο πριν πολλά χρόνια. Αυτά. Τα υπόλοιπα ψάξτε τα και μην καταπίνετε αμάσητο ότι λένε κάποιοι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
λοιπον ναι "χαλανε" την γλωσσα
ναι γινομαστε ανορθωγραφοι αλλα και παλι οταν βιαζεσαι αντε να γραφεις ολοκληρη την λεξη....εγω ειμαι κατι στο ενδιαμεσο ουτε υπερ ουτε κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Χμμ..Δεν θα έλεγα ότι με εννοχλούν.''Αδιαφορώ'' ψήφισα.
Δηλαδή,αν για παράδειγμα,σε ένα φόρουμ κάπιοιος γράφει με greeklish δεν θα πω''Ααα αυτός δεν γράφει ελληνικά άρα δεν θα διαβάσω το μήνυμα του''.
Όταν το κείμενο είναι μεγάλο σε έκταση,σίγουρα είναι πιο κουραστικός αυτός ο διαδικτιακός τρόπος γραφής.
Εγώ greeklish χρησιμοποιώ μόνο σε msn και facebook.Στο κινητό και σε ό,τι άλλο γράφω στον υπολογιστή,δεν με βολεύουν.
Βέβαια,έχω συναντήσει πολλές φορές κείμενα με ελληνικούς χαρακτήρες,χωρίς τελείες,κόμματα κτλ και είναι εξίσου κουραστικά (τουλάχιστον για εμένα):/:.Ένα μονοκόμματο πράγμα,δηλαδή.
Μου αρέσει να διαβάζω αλλά και να επιτρέπω στους άλλους να διαβάζουν ''καθαρά'' και ευανάγνωστα κείμενα,στα οποία γίνεται η χρήση των σημείων στίξης(ή στίξεως; :confused::confused::confused:)και των τόνων...!
Αλλά και πάλι,για εμένα,σημασία δεν έχει ο τρόπος γραφής αλλά το περιεχόμενο του μηνύματος και ο τρόπος σκέψης του συντάκτη του ;)

Προφανώς όμως,τα ελληνικά είναι καλύτερα,για πολλούς λόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πλεον ειμαι αρκετα κατα...

Παλαιοτερα εγραφα και εγω σε μσν και facebook αλλα πλεον το αποφευγω παντου.Μου αρεσει να γραφω Ελληνικα.Δεν εχω προβλημα τοσο με την παλαιοτερη γενια greeklish με ολοκληρες τις λεξεις και απλα προσαρμοσμενες σε λατινικους χαρακτηρες.Με ενοχλουν τα t knc? και τα αλλα παρομοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
πρωτιμο τα greeklish παρα τα ελληνικα.....και δεν πιστευω σε αυτα που λενε το οτι αμα χρησιμοποιεις τα greeklish χανεται η ελληνικη γλωσσα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Tα λεγομενα "greeklish" ειναι απαραδεκτα και συνηθως χρησιμοποιουνται απο ατομα που κανουν πολλα ορθογραφικα λαθη προκειμενου να καλυψουν την ανικανοτητα τους να γραψουν ενα κειμενο χωρις εξοφθλαμα ορθογραφικα λαθη.
Δυστυχως η παιδεια στις μερες μας δημιουργει πληθος ανθρωπων που κινουνται στα ορια του αναλφαβητισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Βασικά τα θεωρώ αντιαισθητικά. Οι λατινικοί χαρακτήρες είναι για τις λατινογενείς γλώσσες και οι ελληνικοί χαρακτήρες για την ελληνική γλώσσα. Καταρχήν πιστεύω πως με τα greeklish μπορούν να γίνουν πολύ περισσότερα ορθογραφικά λάθη. Αν κάποιος είναι ανορθόγραφος, αυτό θα φανεί με ό, τι χαρακτήρες και αν γράψει... Βέβαια όπως ειπώθηκε πιο πριν σ' αυτό φταίει και το εκπαιδευτικό μας σύστημα καθώς, λ.χ. στα νήπια τους ενδιαφέρει να μάθουν πως προφέρεται μια λέξη κι όχι απαραίτητα πως γράφεται. Σ' αυτή την περίπτωση είναι φυσικό κι επόμενο να υπάρξουν όλο και περισσότεροι ανορθόγραφοι. Στο θέμα μας τώρα. Εκτός των άλλων στην ελληνική γλώσσα υπάρχουν αρκετές ομόηχες λέξεις που σίγουρα δε μπορούν να διαχωριστούν αν γραφούν με greeklish. Εχω προσπαθήσει πολλές φορές να γράψω κατ' αυτό τον τρόπο και μου βγήκε η πίστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για να διαβάσω ένα κείμενο σε γκρίκλικα χρειάζομαι τριπλάσιο χρόνο από όσο αν ήταν στα ελληνικά. Έτσι (χωρίς να θυμώσω) αρνούμαι να το διαβάσω. Γιατί αυτός που το γράφει είτε το παίζει μοντέρνος, είτε βαριέται να πατήσει δύο πλήκτρα, θα βγάλω εγώ τα μάτια μου? Ένας από τους λόγους που μου αρέσει το φόρουμ αυτό, είναι ότι απαγορεύονται εντελώς τα γκρίκλικα (ελπίζω να γίνει το ίδιο και στο τσατ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

an8h

Νεοφερμένος

Η an8h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γιατι ρε παιδια εισται τοσο κατα των greeklish!!!Δεν το καταλαβενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ηλεκτρουλα99

Νεοφερμένος

Η ηλεκτρουλα99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειναι οραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Γιατι ρε παιδια εισται τοσο κατα των greeklish!!!Δεν το καταλαβενω

Γιατι μας βγαινουν τα ματια για να τα διαβασουμε!!Ειδικα κατι περιεργα που το s το γραφουν c το ο 0 δεν διαβαζονται με τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Προσωπικα τα greeklish με κουραζουν οταν τα διαβαζω ενω ο ιδιος μπορω να τα γραψω, αλλα γενικα τα greeklish δεν επηρεαζουν την ορθογραφια μου. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει. (αλλο ομως να δεις μια παραγραφο γεματη greeklish θα σου βγουν τα ματια) επισης για να ξερετε στα greeklish ΔΕΝ υπαρχει σωστη ορθογραφια γι'αυτο και περισσοτερα παιδια που γραφουν greeklish ειτε θα ειναι απο μια ξενη χωρα, ειτε θα πασχουν απο καποια δυσλεξια, οποτε εχετε υποψην σας και αυτα τα παιδια που εχουν αυτο το προβλημα, για αυτους δεν ειναι μοδα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
ειναι οραια

Σε παρακαλώ Ηλέκτρα, μπορείς να γράψεις πώς ακριβώς θα έγραφες στα greeklish αυτή τη φράση σου που έκανα παράθεση? Παρακαλώ τους διαχειριστές να μη το διορθώσουν γιατί εχω λόγο που το ζητώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
λοιπον εγω συνηθως τα χρησιμοποιω σε forums και sites που δεν υποστηριζουν ελληνικα ...
βεβαια μου εχει γινει συνηθεια και για παραδειγμα σε sms η στο skype πχ τα χρησιμοποιω... Βεβαια 50-50 γιατι αλλες φορες γραφω ελληνικα....αυτο ομως περισσοτερο εξαρταται απο το τι αλλο κανω πχ εαν ταυτοχρονα βρισκομαι σε ενα αγγλικο chat δεν γινεται καθε 3 και λιγο να αλλαζω την γλωσσα...
Το μονο προβλημα μου ετσι ειναι οτι πολλες φορες οταν παω να γραψω ελληνικα ενω εδω και πολυ καιρο εγραφα greekish τοτε τ γραμματα που δεν ητανε στην ιδια θεση βγαινουν λαθος πχ:
q ;
w ς
u θ
j ξ
c ψ
κτλ...
βεβαια αυτο μου συμαβαινει μονο απο τα ελληνικα στα greeklish...δλδ γραφω λαθος greeklish και οχι λαθος ελληνικα...

και εμενα με κουραζουν μεγαλα κειμενα με greeklish
βεβαια δεν νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο προβλημα κακης χρησης της γλωσσας γιατι υπαρχουν τοσα αλλα χειροτερα

α!και επισης οταν γραφω greeklιsh χρησιμοποιω ορθοραφεια δλδ ουτε o αντι για w, ουτε i αντι για ei και τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε υπέρ αλλά ούτε και κατά των greeklish(προσωπικά χρησιμοποιώ και τα 2 με την ίδια ευκολία)...Αλλά δεν θεωρώ σωστό να θεωρείται η χρήση των greeklish αιτία της ανορθογραφίας μας και των ασύντακτων προτάσεων...
Νομίζω πως όλοι γνωρίζουν ότι οι Έλληνες είχαν ανέκαθεν πρόβλημα με την ορθογραφία των λέξεων, είτε πρόκειται για την ρίζα της λέξης είτε για την κατάληξή της...
Νομίζω πως ένας νέος αν διαβάζει εφημερίδες -λέμε τώρα-, βιβλία -ενδοσχολικά και εξωσχολικά- κ.ά. , δεν κινδυνεύει να καταστρέψει το λεξιλόγιο του από τα greeklish!Ήμαρτον δηλαδή!
Ο άνθρωπος αλλάζει ανά τα χρόνια...Έτσι αλλάζει και η γλώσσα που χρησιμοποιεί (πείτε το προοδοπληξία, πείτε το εκμοντερνισμό, πείτε το όπως θέλετε) είναι αποδεδειγμένο από τους Γλωσσολόγους μας ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να ΑΛΛΑΖΕΙ κατά τη διάρκεια της ζωής του, αλλά και τον τρόπο σκέψης ακόμα και τον τρόπο που θα την εκφέρει..

Ε ας μην είμαστε απόλυτοι για τη χρήση τους...Οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν γίνει τόόόόσο επιφανειακές που θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που έχουμε έστω έναν άνθρωπο να μιλήσουμε (ακόμα και την "ούγκ" να χρησιμοποιούμε,αλλά και τα greeklish). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σε όλους αυτούς οι οποίοι είπαν ότι τα γκρικλις είναι καλαίσθητα έχω να πω ένα πράγμα.ΕΛΕΟΣ ΡΕ.Τόσο μα τόσο αμερικανοθρεμένα δεν χρειάζεται να είμαστε ρε παίδια.Φτάνει.Εκτιμήστε λίγο την γλώσσα μας.Αντερσταντ δε βλακεια οβ ραιτινγκ ιν δις ηλιθια "λανγκουιτζ"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σε όλους αυτούς οι οποίοι είπαν ότι τα γκρικλις είναι καλαίσθητα έχω να πω ένα πράγμα.ΕΛΕΟΣ ΡΕ.Τόσο μα τόσο αμερικανοθρεμένα δεν χρειάζεται να είμαστε ρε παίδια.Φτάνει.Εκτιμήστε λίγο την γλώσσα μας.Αντερσταντ δε βλακεια οβ ραιτινγκ ιν δις ηλιθια "λανγκουιτζ"!

Το "καλαίσθητο" πως ορίζεται και από ποιόν;
Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω αλλά τι είδους δικαιολογία είναι αυτή?περιμένω απάντηση με την άποψη σου και όχι αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top