Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ΔΕΝ με νοιάζει να την ΔΙΔΑΧΘΩ σε βάθος... δεν θα ήθελα να γίνω φιλόλογος ακόμα κι αν ήταν το μόνο καλοπληρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα...

Μη το λες, στα επόμενα χρόνια ίσως αλλάξουν οι προτεραιότητές σου και τα ενδιαφέροντά σου, και θα μετανιώσεις που με κάποια πράγματα δεν ασχολήθηκες όσο θα έπρεπε. Οπότε όσο μπορείς μην παραμελείς τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τα greeklish...δεν με ενοχλουνε!
και οταν γραφω γραφω με την γλωσσα που ειναι γυρισμενη στο πληκτρολογιο..ειτε ειναι αγγλικη ειτε ελληνικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μία συνήθεια είναι τα greeklish, και μάλιστα τις περισσότερες φορές κακή! Έχω παρατηρήσει στο σχολείο μου, ότι πάρα πολλά παιδιά επειδή χρησιμοποιούν μόνο greeklish στο μσν, όταν η καθηγήτρια μας ζητάει να γράψουμε ένα κείμενο, ενώ οι υπόλοιποι έιμαστε στο δεύτερο κείμενο, αυτά είναι στην πρώτη παράγραφο του πρώτου!
Έχω πέσει και σε περίπτωσή, που παιδί που μπορεί και χειρίζεται αρκετά καλά τον υπολογιστή, να με ρωτάει πως βάζουμε τόνο...!


Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε την γλώσσα μας όπως είναι και με καμία παραλαγη κλπ, παρόλο που και γω χρησιμοποιώ greeklish...!

Το έσωσες στο τέλος κάπου... ήμουν έτοιμος να σου πω cool down, τα greeklish δεν είναι και κάπνισμα...

@halvas:
Έλεος... είσαι πολύ μικρός, μπορεί να αλλάξεις γνώμη όταν μεγαλώσεις (λένε μερικοί), σίγουρα θα αλλάξεις γνώμη (λένε άλλοι), νισάφι πια! έχω πάρει ήδη τις αποφάσεις μου αυτές και εγώ τη γνώμη μου δεν την αλλάζω εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σιγά μωρέ που έχεις πάρει και τις αποφάσεις σου, σπόρε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μπαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το έσωσες στο τέλος κάπου... ήμουν έτοιμος να σου πω cool down, τα greeklish δεν είναι και κάπνισμα...

@halvas:
Έλεος... είσαι πολύ μικρός, μπορεί να αλλάξεις γνώμη όταν μεγαλώσεις (λένε μερικοί), σίγουρα θα αλλάξεις γνώμη (λένε άλλοι), νισάφι πια! έχω πάρει ήδη τις αποφάσεις μου αυτές και εγώ τη γνώμη μου δεν την αλλάζω εύκολα...


χαχ, τι ωραία που είναι όταν τα ακούς. Θυμάμαι το πείσμα που είχα σε ό,τι μου λέγανε και εγώ μικρή.:xixi:
Καλά θα δεις... και θα πειστείς μόνος σου, πόοσες αποφάσεις θα αλλάξεις.Και το να αλλάζεις δύσκολα γνώμη δεν είναι και πολύ καλό.Οι ξεροκέφαλοι δεν πάνε εύκολα μπροστά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το έσωσες στο τέλος κάπου... ήμουν έτοιμος να σου πω cool down, τα greeklish δεν είναι και κάπνισμα...

@halvas:
Έλεος... είσαι πολύ μικρός, μπορεί να αλλάξεις γνώμη όταν μεγαλώσεις (λένε μερικοί), σίγουρα θα αλλάξεις γνώμη (λένε άλλοι), νισάφι πια! έχω πάρει ήδη τις αποφάσεις μου αυτές και εγώ τη γνώμη μου δεν την αλλάζω εύκολα...

Κακό αυτό. Αλλά δε πειράζει, ίσως κάποτε αλλάξεις γνώμη και σε αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Οι ξεροκέφαλοι δεν πάνε εύκολα μπροστά.;)

Οι έξυπνοι υποχωρούν, οι ηλίθιοι επιμένουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλά ναι είναι και αυτό.Απλά εύχομαι να είναι μύθος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
μια χαρα ειναι τα ελληνικα γραμματακια....γιατι να τα χαλαμε με αυτους τους λατινικους χαρακτηρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ
-----------------------------------------
Ρε παιδιά συνειδιτοποιείτε ότι ΜΕΧΡΙ και στην Αμερική διδάσκουνε την Αρχαία ελληνική γλώσσα και κατ'επέκταση την νέα; Και εδω΄ΤΗ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ! Και μετά προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι είμαστε αυθεντικοί Έλληνες και ότι ο Μέγα Αλέξανδρος είναι δικός μας!
Αν είναι δυνατόν! Ξέρετε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης που να ξεφτιλίζει έτσι τη γλώσσα της; Μονο εμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οι ευρωπαϊκές γλώσσες είναι ήδη ξεφτύλες γιατί όλο τους το "αυτόχθονο" λεξιλόγιο περιγράφει αντικείμενα. Τις θεωρητικές έννοιες τις δανειστήκανε ή από τα λατινικά ή από τα ελληνικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Οι ευρωπαϊκές γλώσσες είναι ήδη ξεφτύλες γιατί όλο τους το "αυτόχθονο" λεξιλόγιο περιγράφει αντικείμενα. Τις θεωρητικές έννοιες τις δανειστήκανε ή από τα λατινικά ή από τα ελληνικά. :)
Προφανώς....Οι μόνοι λαοί που αναπτύχθηκαν τα αρχαία χρόνια.
Αλλά και πάλι. Οι Λατίνοι,τις βάσεις για την γλώσσα την πήραν από τους Έλληνες.... Θα πεις ότι και οι Έλληνες πήραν το φοινικικό αλφάβητο(:P) αλλά πιο πολύ αναπτύχθηκαν οι Έλληνες παρά οι Φοίνικες.:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε λογικό μωρέ είναι, αφού στην Ελλάδα και στη Ρώμη θεμελιώθηκε το ανώτερο πνευματικό επίπεδο του Δυτικού Πολιτισμού, δεν υπήρχε λόγος να το παίξουν μετά αυτοδημιούργητοι και να καθαρίσουν το λεξιλόγιο απ'τα ελληνικά. Άλλωστε ήταν τόσο φυσικό το πέρασμα των λέξεων στις γλώσσες των ευρωπαίων που μόνο μία γλώσσα, η Γερμανική, κατάφερε, με κάποιο τρόπο, να το περιορίσει γιατί είναι η μοναδική γλώσσα στην Ευρώπη που, σε δομικό, πνευματικό και νοητικό επίπεδο μπορεί να σταθεί επάξια δίπλα στην ελληνική. Έχει πτώσεις, τρία γένη κλπ, στην ουσία έχει ίδια δομή με τα ελληνικά, πολυσύνθετη και πάμπλουτη. Δε μπαίνω στη λογική ότι "εκλάπη" η δομή της απ'τα ελληνικά, όλες οι ινδοευρωπαικές γλώσσες κοινή δομή έχουν, εκ των πραγμάτων, απλώς οι περισσότερες την υπεραπλούστευσαν στην πορεία, γιατί η πρωταρχική χρήση πολλών γλωσσών, όπως τα αρχαία Αγγλικά, δεν ήταν για να εκφράσουν κάτι παραπάνω από τη ζωή μιας ημιπρωτόγονης μοναρχικής φεουδαρχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα, μονο οι μη σοβαροι τα γραφουν με λατινικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
δεν μπορώ να τα διαβάσω εύκολα και για αυτό με εκνευρίζουν. επίσης, το άλλο που με εκνευρίζει είναι όταν παραβλέπουν τα φωνήεντα ή τις μισές λέξεις, λόγου χάρη, τηλ. αντί για τηλέφωνο ή και δν αντί για δεν. τόσο πολύ βαριούνται πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ στα sms παλιότερα έκοβα τις λέξεις δεν=δν και πάει λέγοντας. Αλλά το έκοψα. Είναι και πιο ευανάγνωστα μωρέ έτσι.Καμία σχέση με πριν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ντάξει ρε παιδιά αλλα αν βιάζεσαι κι είσαι κουρασμένος ξερωγω, ε δεν θα πάθει και τίποτα ο άλλος αν το δεν το δει δν.
Ηρεμήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ειμαστε ελληνες και πρεπει να γραφουμε με την ελληνικη μας γλωσσα!!!!!!!!
-----------------------------------------
εγω ειμαι κατα, μονο οι μη σοβαροι τα γραφουν με λατινικα....
:ok:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ντάξει ρε παιδιά αλλα αν βιάζεσαι κι είσαι κουρασμένος ξερωγω, ε δεν θα πάθει και τίποτα ο άλλος αν το δεν το δει δν.
Ηρεμήστε.

Σίγουρα, αλλά από τα μικρά πράγματα ξεκινάνε όλα.
Και αφού προσωπικά μπορώ γιατί να μην το κάνω; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top