Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν εννοώ τις συντομογραφίες, αλλά τη χρήση του c αντί για σίγμα, του 3 αντί για ξ , τις υπερβολικά συντομευμένες λέξεις, ty ,ας πούμε, του w αντί για ω και ένα σωρό άλλα και καλά μοδάτα.
Επίσης, είναι τουλάχιστον ανόητο να λες "συνήθισα τα greeklish". Από τη στιγμή που γράφεις και διαβάζεις 9 ώρες από τη μέρα σου ελληνικά δε νοείται να συνηθίσεις τα greeklish.

Τέλος, κανείς δεν είπε ότι ευθύνονται μόνο τα greeklish για την υποτίμηση της Ελληνικής, ωστόσο ευθύνονται για τις τάσεις που ζητούν την απλοποίησή της.
Ποιος μου λέει εμένα ότι ένα μουσκάρι, από τα πολλά που υπάρχουν, δε μιλάω για σένα, που γράφει greeklish για να κρύψει την ανορθογραφία του δε θα προτείνει στο μέλλον να απλοποιηθεί η γλώσσα;
Ήδη υπάρχουν ***** που το ζητούν αυτό και θέλουν να κατασρέψουν τη διαφορετικότητα και τη μουσικότητα της γλώσσας μας στο βωμό της μοντερνοποίησης και του εξευρωπαϊσμού. Και ιδού, για να έχεις και κάτι χειροπιαστό, μη λέμε λόγια του αέρα: https://www.aueb.gr/users/episcopos/glwssa.htm (πρώτο μισό της σελίδας)



[shadowfax] messenger [/shadowdax] :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν εννοώ τις συντομογραφίες, αλλά τη χρήση του c αντί για σίγμα, του 3 αντί για ξ , τις υπερβολικά συντομευμένες λέξεις, ty ,ας πούμε, του w αντί για ω και ένα σωρό άλλα και καλά μοδάτα.
Επίσης, είναι τουλάχιστον ανόητο να λες "συνήθισα τα greeklish". Από τη στιγμή που γράφεις και διαβάζεις 9 ώρες από τη μέρα σου ελληνικά δε νοείται να συνηθίσεις τα greeklish.

Τέλος, κανείς δεν είπε ότι ευθύνονται μόνο τα greeklish για την υποτίμηση της Ελληνικής, ωστόσο ευθύνονται για τις τάσεις που ζητούν την απλοποίησή της.
Ποιος μου λέει εμένα ότι ένα μουσκάρι, από τα πολλά που υπάρχουν, δε μιλάω για σένα, που γράφει greeklish για να κρύψει την ανορθογραφία του δε θα προτείνει στο μέλλον να απλοποιηθεί η γλώσσα;
Ήδη υπάρχουν ***** που το ζητούν αυτό και θέλουν να κατασρέψουν τη διαφορετικότητα και τη μουσικότητα της γλώσσας μας στο βωμό της μοντερνοποίησης και του εξευρωπαϊσμού. Και ιδού, για να έχεις και κάτι χειροπιαστό, μη λέμε λόγια του αέρα: https://www.aueb.gr/users/episcopos/glwssa.htm (πρώτο μισό της σελίδας)



[shadowfax] messenger [/shadowdax] :p
Eγώ ποτέ δεν θα συμφωνούσα με κάτι τέτοιο. Ειλικρινά, χρησιμοποιώ τα greeklish όχι για να κρύψω την ανορθογραφία μου (κάτι το οποίο διαπιστώνεις πως δεν έχω) ούτε για να βοηθήσω στην απλοποίηση και την καταστροφή της ελληνικής γλώσσας. Είναι θέμα βιασύνης, συνήθειας και πως βολεύεσαι στο πληκτρολόγιο. Στο μσν μπορώ να γράψω ελληνικά, αλλά όταν μιλάω με πολλά άτομα (συνήθως αυτό γίνεται) μου είναι πολύ πιο δύσκολο να γράφω όλη αυτή την μακρυνάρα :P, απο το να συντομέυσω την πρότασή μου. Όλα αυτά τα "μοδάτα" που λες έχουν βγει κι αυτά για ευκολία. Το "ty" ας πουμε, είναι thank you, δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό. Δεν είναι θέμα μόδας, τουλάχιστον για 'μενα, όπως και το btw και το ftw, δικές μας δημιουργίες που απλά ευκολύνουν. Αν δεν θέλεις, μην τα γράφεις, δεν σε ανάγκασε κανείς, αλλά το να χαρακτηρίζεις "τρέντουλα" και να στολίζεις με χίλια δυο κοσμητικά επίθετα τα άτομα που τα χρησιμοποιούν, είναι κάπως άτοπο εκ μέρους σου :bye:
Όσο για το θέμα "συνήθισα τα greeklish" κάλλιστα μετράει. Στο πληκτρολόγιο τα συνηθίζεις, όχι στην γραφή με το χέρι, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους κι απαιτούν άλλη συνήθεια το καθένα, επομένως δεν είναι ανόητο. Στο τετράδιο δεν θα πας να γράψεις με greeklish, αυτό που πιθανόν να πάθεις είναι να γράψεις ανορθόγραφα, κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου σπάνιο. Ο εγκέφαλος συνηθίζει όταν περνάνε λέξεις όπως "φενετε" αντί για "φαίνεται" " για" αντί για "γειά" και "προκιτε" αντί για "πρόκειται" συνεχώς, με αποτέλεσμα όταν γράφεις στο σχολείο και προσπαθείς να θυμηθείς μια λέξη, να σου 'ρχεται στο μυαλό το "φενετε" και να το γράφεις λανθασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eξακολουθείς όμως γράφοντας γρικλις να δίνεις βάση σε ***** σαν τον κύπριο ευρωβουλευτή. Εκεί θέλω να καταλήξω. Όταν ο άλλος θα προτείνει απλούστευση της γλώσσας, δε θα κοιτάξει αν τα υποστηρίζεις ή όχι , θα κοιτάξει αν τα χρησιμοποιείς ή όχι. Χ3στ#κε για τη γνώμη σου, θα δει ότι τα χρησιμοποιείς και θα προβάλει ως επιχείρημα ότι τα χρησιμοποιεί μεγάλο ποσοστό, όχι το αν το ποσοστό αυτό τα προτιμάει από τα εμπλουτισμένα ελληνικά.

Άρα, είτε τα υποστηρίζεις, είτε όχι, τα χρησιμοποιείς, κι αυτό είναι όλα τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Nαι κι ο κύπριος Ευρωβουλευτής θα κάτσει να κοιτάξει ποιοι χρησιμοποιούν γκρικλις στον messenger; Δεν στέκει και τόσο αυτό που λες. Δεν μπορεί να κάνει αυτό που θέλει εκείνος, πρέπει όλος ο κόσμος να συμφωνήσει με την συγκεκριμένη ιδέα. Δλδ μου λες ότι πρέπει να γράφω ελληνικά γιατί βοηθώ στην απλούστευση της γλώσσας με αυτό τον τρόπο που γράφω μεσα απο ενα πισι; Σόρρυ, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα. Ρε, ξεκόλλα λίγο. Δεν παθαίνει τίποτα η γλώσσα με το να γράφω αντί για "κ" "k" μέσα απο έναν υπολογιστή. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αφου λέτε εδώ για τα greeklish εχω να πω ενα παράπονο. Καλα το βάλατε αυτό τον μνμ να εμφανίζετε όταν κάποιος γράφει greeklish αλλα γιατί δεν το κάνατε έτσι ώστε να λέει και πια λέξη είναι λάθος...???

π.χ χθες είχα γράψει ένα κειμενο και έγραφα στα Ελληνικά και κάποια ονόματα στα Αγγλικά (όχι greeklish) και αυτό μου έβγαζε ότι έγραφα greeklish και στο τέλος δεν το δημοσίευσα γιατί δεν ήξερα που ήταν το λάθος....:(

Γιατί δεν το αλλαζετε λίγο?:)

Για κάθε φορά που πατάς το κουμπί "Καταχώρηση απάντησης", από πάνω, στην προεπισκόπηση του μηνύματος, βγάζει 1 κενό πριν από την προβληματική λέξη. Άμα το πατήσεις πολλές φορές, φαίνεται.

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν εννοώ τις συντομογραφίες, αλλά τη χρήση του c αντί για σίγμα, του 3 αντί για ξ , τις υπερβολικά συντομευμένες λέξεις, ty ,ας πούμε, του w αντί για ω και ένα σωρό άλλα και καλά μοδάτα.
Επίσης, είναι τουλάχιστον ανόητο να λες "συνήθισα τα greeklish". Από τη στιγμή που γράφεις και διαβάζεις 9 ώρες από τη μέρα σου ελληνικά δε νοείται να συνηθίσεις τα greeklish.

Τέλος, κανείς δεν είπε ότι ευθύνονται μόνο τα greeklish για την υποτίμηση της Ελληνικής, ωστόσο ευθύνονται για τις τάσεις που ζητούν την απλοποίησή της.
Ποιος μου λέει εμένα ότι ένα μουσκάρι, από τα πολλά που υπάρχουν, δε μιλάω για σένα, που γράφει greeklish για να κρύψει την ανορθογραφία του δε θα προτείνει στο μέλλον να απλοποιηθεί η γλώσσα;
Ήδη υπάρχουν ***** που το ζητούν αυτό και θέλουν να κατασρέψουν τη διαφορετικότητα και τη μουσικότητα της γλώσσας μας στο βωμό της μοντερνοποίησης και του εξευρωπαϊσμού. Και ιδού, για να έχεις και κάτι χειροπιαστό, μη λέμε λόγια του αέρα: https://www.aueb.gr/users/episcopos/glwssa.htm (πρώτο μισό της σελίδας)



[shadowfax] messenger [/shadowdax] :p

Excuse me? Τί σχέση έχει ο europanisation με τα greeklish (το σκότωσα:P), και με τη μοντερνοποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Για λόγους προοδευτικότητας και εξευρωπαϊσμού.


Μαρία, είναι ήδη γνωστό ότι αποτελούν τα φραγκολεβαντίνικα (γεια σου ρε μιχάλη μερακλή) τον κύριο τρόπο επικοινωνίας μέσω ΙΜ. Θα επικαλεστεί ο άλλος λόγους ευκολίας και ταχύτητας. Να γιατί στέκει αυτό που λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
επιδερμικα???????????????????οτι τα greeklish δεν ειναι μοναδικη απειλη για τη γλωσσα κ το πολιτισμο μας αυτο ειναι γεγονος.αυτο δε σημαινει ομως οτι τα greeklish ειναι αθωα ασπρα περιστερακια...κατα τη γνωμη ειναι χειροτερα απο ολα τα υπολοιπα μαζι.κ σε παρακαλω να μη προσβαλλεις τους αλλους.το ποιος σκεφτεται επιφανειακα νομιζω οτι φαινεται κ δεν ειναι αναγκη να μου το επισημανεις.
Συγγνώμη αν προσέβαλλα κάποιον,δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.Το μόνο που ήθελα ήταν να πω πως δεν αλλοτριώνουν την γλώσσα μας μόνο τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ δε μπορώ να γράψω γρίκλις. Παρόλαυτα μπορώ να διαβάζω όλων των ειδών τα γρίκλις πάρα πολύ εύκολα. Αλλά στο γράψιμο...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Απορώ ρε παιδιά; Πώς γράφετε;
-----------------------------------------
Εγώ βασικά πιστεύω ότι τα γρίκλις δημιουργήθηκαν αρχικά για τους αγράμματους και τώρα χρησιμοποιούνται τόσο λόγω μόδας και τόσο επειδή κάποια παιδιά(χωρίς παρεξήγηση) θέλουν να αποφύγουν την καζούρα λόγω αρθογραφίας. Κατα τη γνώμη μου ας κάνετε όσα ορθγραφικά λάθη θέλετε βρε παιδιά αλλά μη τις σκοτώνετε τις γλώσσες!!!

πάντα φιλικά
Μάρω
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επειδή αρχικά οι υπολογιστές δεν είχαν ελληνικά δημιουργήθηκαν. Το ίδιο έγινε και με πολλές άλλες μη λατινικές γλώσσες, ρώσικα, κινέζικα κλπ. Από τη στιγμή, όμως, που δεν υπάρχει υπολογιστής στον κόσμο, πια, που να μην κωδικοποιεί ελληνικά, είναι εντελώς άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Κατά .Ελληνικά μιλάμε , από ελλάδα είμαστε , ελληνικά γράφουμε στο διαδύκτιο , με ελληνικούς χαρακτήρες γράφουμε !!Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιούμε greeklish ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έλα τώρα, δεν γίνεται να είσαι ευρωπουλάκι ή αμερικανάκι χωρίς να χρησιμοποιείς τα cool greeklish. Τι ερωτήσεις...Μα καλά, βλάχοι είμαστε;;; Τι κι αν μένεις στη Κωλοπετινίτσα, φτάνει να είσαι Ευρωπαίος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δεν ξέρω. . . .ανήκουμε στο σύνολο της Ε.Ε. αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε την γλώσσα μας .Τι τρομερό έχει η αγγλική γλώσσα από την ελληνική ??Δεν θέλω να φανώ φανατική με την Ελλάδα , απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί .Γιατί είσαι κουλ όταν μιλάς με greeklish ??Αν θέλεις μίλα στα αγγλικά , όχι με αυτή την χάλια κατά την αποψή μου εκδοχή της ελληνικης γλώσσας. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ανήκουμε πουθενά, η αίτηση προσχώρησης είναι εθελοντική και πάντα αναστρέψιμη.
Από κει και πέρα, ομολογουμένως, μια πολύ απλούστερη, ρηχή και φτωχή γλώσσα, όπως τα Αγγλικά, δεν μπορούν να συγκρίνονται με τα Ελληνικά. Υπάρχουν ορισμένες γλώσσες, όπως τα Ελληνικά, τα Γερμανικά, τα Κορεάτικα που και μόνο που είσαι ικανός να τα μιλάς, σου ανεβάζουν τη νοητική στάθμη. Άλλο πράγμα μια γλώσσα με 460 τύπους ανά λέξη, άλλο πράγμα μια γλώσσα που δεν έχει καν οργανωμένη διάκριση στα γένη. Για να μη μιλήσω για το λεξιλόγιο, το οποίο ολόκληρο είναι δάνειο από άλλες γλώσσες.
-----------------------------------------
Οι λατινικοί χαρακτήρες, πάντως, δεν αναφέρονται μόνο στα Αγγλικά. Δεκάδες γλώσσες το χρησιμοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δεν ανήκουμε πουθενά, η αίτηση προσχώρησης είναι εθελοντική και πάντα αναστρέψιμη.
Από κει και πέρα, ομολογουμένως, μια πολύ απλούστερη, ρηχή και φτωχή γλώσσα, όπως τα Αγγλικά, δεν μπορούν να συγκρίνονται με τα Ελληνικά. Υπάρχουν ορισμένες γλώσσες, όπως τα Ελληνικά, τα Γερμανικά, τα Κορεάτικα που και μόνο που είσαι ικανός να τα μιλάς, σου ανεβάζουν τη νοητική στάθμη. Άλλο πράγμα μια γλώσσα με 460 τύπους ανά λέξη, άλλο πράγμα μια γλώσσα που δεν έχει καν οργανωμένη διάκριση στα γένη. Για να μη μιλήσω για το λεξιλόγιο, το οποίο ολόκληρο είναι δάνειο από άλλες γλώσσες.
-----------------------------------------
Οι λατινικοί χαρακτήρες, πάντως, δεν αναφέρονται μόνο στα Αγγλικά. Δεκάδες γλώσσες το χρησιμοποιούν.
Οι Άγγλοι έχουν πάρει πολλές από τις δικές μας λεξεις . . :hmm:
Γενικότερα ομως δεν μου αρέσει αυτό . . .και μην ξεχνάς πως και τα ελληνικά δεν βγήκαν επίσημη γλώσσα για μία ψήφο .Όταν γράφω με greeklish νιώθω σαν να αφαιρώ την αυθεντικότητα της ελληνικής γλώσσας. Τα greeklish είναι για τους ξένους που θέλουν να μαθουν ελληνικά ,όχι για εμάς !!Όποιος θέλει ας γράφει , προσωπική μου άποψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ψηφοφορία είναι αστικός μύθος. Δεν έγινε ποτέ.
Οι διεθνείς γλώσσες καθορίζονται εκ συνηθείας, τα Αγγλικά επικράτησαν μόνο και μόνο γιατί οι Ηνωμένες Πολιτείες είναι η πιο πρόσφατη υπερδύναμη. Άλλωστε και η Κοινή Ελληνική, που είχε καθεστώς διεθνούς γλώσσας επί 500 χρόνια (χώρια η Βυζαντινή Αυτοκρατορία που μοιραζόταν τον κόσμο με τα Λατινικά), σίγουρα διαμόρφωσε πολύ περισσότερο πολιτισμό απ'τα 50 μόλις χρόνια που μετρούν τα Αγγλικά ως διεθνής γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Είναι απλά ένας νέο τρόπος γραφής για αυτούς που βαριούνται να γράψουν σωστά. Δηλαδή έχουμε και γ**ώ τις γλώσσες με απίστευτη ορθογραφία και ψάχνουμε νέους τρόπους να την εξαφανίσουμε,όπως και κάθε τι που μας κάνει να βαριόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Είναι απλά ένας νέο τρόπος γραφής για αυτούς που βαριούνται να γράψουν σωστά. Δηλαδή έχουμε και γ**ώ τις γλώσσες με απίστευτη ορθογραφία και ψάχνουμε νέους τρόπους να την εξαφανίσουμε,όπως και κάθε τι που μας κάνει να βαριόμαστε.


Σωστό...Εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο στο msn...Προπαθώ να τα περιορίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ποιός ειπε ότι έχουμε και γαμώτεν τις γλώσσες; Εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα greeklish, δεν έχω πρόβλημα στο να τα διαβάσω και κάποιες φορές, απλά δεν δίνω σημασία... εκτός κι αν είναι τύπου a2p m? εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν 9 αντί για 8 πάντως... εντελώς π@π@ρ1ά... αυτά δεν είναι greeklish, είναι emogrilish... κείμενα όπως exo ena skuli μου φαίνονται μια χαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
χμ, ας σκεφτώ..Όλοι οι φιλόσοφοι..Όλοι αυτοί που έχουν στηριχθεί σε αυτά που είχαν πει οι Αρχαίοι Έλληνες.
Υπάρχει βρε ποιό πλούσια γλώσσα από την Ελληνική;
Υπάρχει και ένα κατάλληλο θέμα για αυτό, που μπορείς να πας να δεις και να μάθεις..:)

Και ΝΑΙ η ελληνική είναι και γαμώτεν τις γλώσσες όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ποιός ειπε ότι έχουμε και γαμώτεν τις γλώσσες;
Δεν νομίζω στην τάξη που είσαι να μπορείς να κρίνεις αν είναι η γλώσσα μας είναι τέλεια γιατί πολύ απλά δεν την έχεις διδαχθεί σε βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top