Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ε όχι και καλλιτεχνικά τα greeklish! Εγώ θα έλεγα ότι είναι ακριβώς το αντίθετο από την καλλιτεχνία!

Η καλλιτεχνία και η τέχνη είναι πράγματα πολύυυυυυ σχετικά....

Για παράδειγμα μία αγελάδα μπορεί να αποτελέσει τέχνη;...........Κι όμως μπορεί, με την κατάλληλη επεξεργασία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα ελληνικά γράμματα με τη γλώσσα δίνουν μια καμπυλοειδή αίσθηση, πραγμα που δεν δίνουν τα λατινικά σε συνδυασμό με την γραπτή κωδικοποίηση της Ελληνικής. Αισθητικά η καμπύλη είναι ασυναγώνιστα πιο τέλεια, ιδίως όταν πλησιάζει την τελειότερη καμπύλη, τον κύκλο, πράγμα που συμβαινει σε πάρα πολλά ελληνικά γράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τα ελληνικά γράμματα με τη γλώσσα δίνουν μια καμπυλοειδή αίσθηση, πραγμα που δεν δίνουν τα λατινικά σε συνδυασμό με την γραπτή κωδικοποίηση της Ελληνικής. Αισθητικά η καμπύλη είναι ασυναγώνιστα πιο τέλεια, ιδίως όταν πλησιάζει την τελειότερη καμπύλη, τον κύκλο, πράγμα που συμβαινει σε πάρα πολλά ελληνικά γράμματα.

Όχι απαραίτητα. Σου δίνω την ίδια απάντηση με παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είπα, σε συνδυασμό με τη γλώσσα που κωδικοποιείται. Η αισθητική δεν είναι μόνο το τι βλέπεις. Ούτε το "γκουντ μόρνινγκ" έχει αισθητική. Όπως φυσικά και δεν έχει το "kalimera", ή τουλάχιστον, όχι περισσότερη από το αυθεντικό "καλημέρα". Είμαι της άποψης φανατικά οτι η βαθυτερη αισθητική κρύβεται στο γνήσιο, το βιωμένο, το παλιό. Τα μοντέρνα μπορεί να είναι ριζοσπαστικά, ανατρεπτικα, αλλά σε καμία περίπτωση καλαίσθητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Οκ, γνώμη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

Undomiel

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το μόνο μέρος που χρησιμοποιώ greeklish Είναι το msn, και εκεί γράφω σωστά την ορθογραφία, για παράδειγμα: Είμαι κουρασμένη, το γράφω: eimai kourasmenh. Πάντως δεν μου αρέσει και πολύ να τα χρησιμοποιώ, γιατί μετά μπερδεύομαι στο να γράψω κάποιες ελληνικές λέξεις.:no1:

συμφωνω..
εγω κιολας εγινα ανορθογραφη...


Εγώ ευτυχώς δεν έχω γίνει ανορθόγραφη για ακριβώς αυτό που λέω παραπάνω. Ό,τι λέξη και να γράψω σε greeklish την γράφω σωστά. (όπως την έχω μάθει και την ξέρω τέλος πάντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εγώ δεν εχω καταλάβει γιατι κάποιος να γράψει eimai kourasmenh και όχι είμαι κουρασμένη που είναι και πιο αισθητικά ωραίο!Αναρωτιόμουν πρόσφατα...κάποιος φαν των greeklish ας μου λύσει την απορία!

Είμαι της άποψης φανατικά οτι η βαθυτερη αισθητική κρύβεται στο γνήσιο, το βιωμένο, το παλιό. Τα μοντέρνα μπορεί να είναι ριζοσπαστικά, ανατρεπτικα, αλλά σε καμία περίπτωση καλαίσθητα.

δεν ισχύει για όλα τα μοντέρνα...στη συγκεκριμένη περίπτωση εντάξει αλλά μη το γενικεύεις!το παλιό δεν είναι πάντα το καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εγώ δεν εχω καταλάβει γιατι κάποιος να γράψει eimai kourasmenh και όχι είμαι κουρασμένη που είναι και πιο αισθητικά ωραίο!Αναρωτιόμουν πρόσφατα...κάποιος φαν των greeklish ας μου λύσει την απορία!

ε μπορει ο αλλος να το θεωρει πιο ωραιο αισθητικα! Εμενα παει αναλογα τη διαθεση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !


Δεν θυμάμαι το όνομα αυτού που το είπε αλλά ήταν κάποιος Άγγλος ή Αμερικανός που είχε εμπλακεί στο Κυπριακό και ήταν υπέρ των Τούρκων.

Φέτος πήγαμε πενθήμερη στην Κύπρο και μας το είπε η ξεναγός.

Πρέπει να διατηρήσουμε τη γλώσσα μας αν θέλουμε να μην εξαφανιστούμε από προσώπου Γης. Στο κάτω κάτω αυτή είναι που μας προσδιορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι το όνομα αυτού που το είπε αλλά ήταν κάποιος Άγγλος ή Αμερικανός που είχε εμπλακεί στο Κυπριακό και ήταν υπέρ των Τούρκων.

Φέτος πήγαμε πενθήμερη στην Κύπρο και μας το είπε η ξεναγός.

Πρέπει να διατηρήσουμε τη γλώσσα μας αν θέλουμε να μην εξαφανιστούμε από προσώπου Γης. Στο κάτω κάτω αυτή είναι που μας προσδιορίζει.


Ο ανθέλληνας γερμανοεβραίος Henry Kissinger που μετά κατέληξε αμερικάνος. Και δεν είπε τυχαία τη φράση αυτή, την είπε συγκεκριμένα για τους Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Είμαι κατά των greeklish, δεν έμαθα ποτέ να τα χρησιμοποιώ. Με μπερδεύουν σε γραφή (θ=th ή 8????) και σε ανάγνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
συμφωνώ με την προλαλήσασα και προσθέτω ότι είναι κρίμα να χαλάμε την ομορφότερη γλώσσα του κόσμου, την Ελληνική, χάριν ευκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πέρα απο το οτι τα Greeklish δυσκολεύουν όταν διαβάζονται σε μεγάλα κείμενα, όπως σε φόρα κτλ, παραμένει η χρησιμότητα τους.
Η κύρια χρήση τους βρίσκεται σε εφαρμογές που τα ελληνικά δεν υποστηρίζονται επαρκώς, ή υποστηρίζονται αλλα οι κωδικοποιήσεις απο υπολογιστή σε υπολογιστή μπορεί να διαφέρουν (πχ utf-8 με iso8859-7 ή windows-1253, macgreek κτλ)
Πλέον το πρόβλημα έχει αρχίσει να εξαλείφεται καθώς τα περισσότερα πρωτόκολλα χρησιμοποιούν unicode, αλλα το πρόβλημα (αν και μικρό) παραμένει.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι πολλοί Έλληνες του εξωτερικού μπορεί να έχουν πρόσβαση
σε υπολογιστές που δεν αφήνουν Ελληνική γραφή.

Α, και ο πλέον προτεινόμενος τρόπος γραφής για ελληνικά σε latex είναι σε
greeklish (Τουλάχιστον μια πιο αυστηρή μορφή τους)

Πάντως σε εφαρμογές που δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα (όπως οι περισσότερες διαδικτυακές εφαρμογές πχ. vBulletin ) καλό είναι να γράφουμε στα ελληνικά.
Έτσι και μαθαίνουμε να πληκτρολογούμε και να γράφουμε σωστά, αλλα και περνάμε και τις απόψεις μας πιο εύκολα.

Σημείωση: Τα ελληνικά, όταν δεν γράφονται με σωστή ορθογραφία, τήρηση σημείων στίξης και παραγράφων κτλ, καταντάνε πολύ πιο κουραστικά απο τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο στο msn..... αλλά τα χρησιμοποιώ επίσης γιατί βαριέμαι κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζω το πληκτρολόγιο από τα ελληνικά στα αγγλικά..... :P ( τέτοια βαρεμάρα και τεμπελιά ) . Αλλά γενικώς είμαι κατά των greeklish γιατί μας επηρεάζουν πάρα πολύ.... Ειδικώς στην έκθεση... το δηλαδή πήγα να το γράψω μία φορά dld και το γιατί gt. Ελλεινή η κατάσταση.... :D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά των greeklish. Εντάξει δεν μπορώ να πω στο msn γράφω έτσι. Γιατί μιλάω με εξωτερικό (με άτομα που δε μιλάνε ελληνικά) και είναι κουραστικό να αλλάζω συνέχεια το πληκτρολόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ βασικά msn μιλάω με greeklish...αλλά και πάλι έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές ακόμα και καταλάθος γράφω και κανονικά έτσι(εξαιρετικά ανησυχητικό θα έλεγα)!! Είναι πολύ πιο καλό να χρησιμοποιούμε την ελληνική γλώσσα παρά τα greeklish! Όπως λένε και οι υπόλοιποι ειδικά στα μεγάλα κείμενα είναι τραγικό να διαβάζεις με greeklish!! Κουράζει πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
συμφωνώ με την προλαλήσασα και προσθέτω ότι είναι κρίμα να χαλάμε την ομορφότερη γλώσσα του κόσμου, την Ελληνική, χάριν ευκολίας.


έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ειμαι κατα των greeklish.
Κατ'αρχας ,ειναι πολυ καλο ιστοσελιδες σαν αυτη να μη τα δεχονται!
Τα Greeklish ειναι ευρημα των ανορθογραφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top