Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι δεν είναι τόσο δύσκολο αυτό γιατί είναι "ορθογραφημένα" greeklish.
Το "gia su kosta ti kanis" είναι όμως πιο κουραστικό.
Λίγοι ακολουθούν συγκεκριμένους κανόνες όταν γράφουν greeklish, ο καθένας γράφει όπως θέλει. Γι'αυτό είναι σπαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κρατήσαμε μια γλώσσα 3000 χρόνια και θα την καταστρέψει το διαολεμένο το ίντερνετ και η ηλεκτρονική εποχή πάνε να την καταστρέψουν σε έναν αιώνα.


Άσχετο: Δεν είμαστε Γρεκοί , είμαστε Έλληνες. Γι' αυτό και προτιμάμε το Hellas από το Greece.
συμφωνώ απόλυτα...αλλα πιστεύεις οτι εφόσον κράτησε τοσεσ χιλιάδεσ χρόνια μπορεί ν την καταστρέψουν κάποιοι που απλά γράφουν αλλιώς?μακάρι ν ήταν μόνο αυτός ο λόγος που προβληματιζόμαστε γ την γλώσσα μασ....αλλα δυστυχως ή ευτυχώς είμαστε κ λίγο 8ύματα της παγκοσμιοποίησης...
:thanks:
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είτε “ορθογραφημένα” είτε ”ανορθόγραφα” δεν είναι δύσκολα να διαβαστούν κατά τη γνώμη μου.:)
Τώρα αν έχεις greeklish του τύπου : “8a T@ po0mE aVri0” εντάξει εδώ συμφωνώ πως δεν διαβάζονται εύκολα .:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι δύσκολο, ενοχλητικό και κυρίως ανούσιο να προσαρμόζεσαι κάθε φορά στον τρόπο που γράφει ο άλλος. Γι'αυτό υπάρχουν κάποιοι κανόνες που λέγονται "ορθογραφία", για πρακτικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είτε “ορθογραφημένα” είτε ”ανορθόγραφα” δεν είναι δύσκολα να διαβαστούν κατά τη γνώμη μου.:)
Τώρα αν έχεις greeklish του τύπου : “8a T@ po0mE aVri0” εντάξει εδώ συμφωνώ πως δεν διαβάζονται εύκολα .:iagree:

εννοειται ρε συ...αυτά δν ειναι greeklish..είναι η "μοδάτη επικοινωνία" του hi5 και των λοιπών...έλεος....παν μέτρον άριστον!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν και πολλοί διαφορετικοί τρόποι.. είναι 3-4 και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσαρμογή :)

είναι η "μοδάτη επικοινωνία" του hi5 και των λοιπών

ναι, αλλά πολλοί χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο γραφής και στο msn.. μερικές φορές απορώ πόση ώρα τους παίρνει για να γράψουν κάθε φορά :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:)
Δεν υπάρχουν και πολλοί διαφορετικοί τρόποι.. είναι 3-4 και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσαρμογή :)



ναι, αλλά πολλοί χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο γραφής και στο msn.. μερικές φορές απορώ πόση ώρα τους παίρνει για να γράψουν κάθε φορά :!:


:iagree:ελα ντε..... αυτό αναρωτιέμαι κ εγω....ακόμα κ στο κινητό τα κανουν αυτά...τι να πω...ο κα8ένας πράττει συμφωνα με τα 8έλω του!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν και πολλοί διαφορετικοί τρόποι.. είναι 3-4 και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσαρμογή :)
myrmhgki
mirmigki
myrmigki
murmhgki
mirmigi
myrmhgi

Υπάρχουν πολλοί ακόμα ομόηχοι τρόποι να το γράψει κανείς αυτό, και χρησιμοποιούνται όλοι. Ακόμα και το "myrmhgki", που είναι το πιο "σωστό" ορθογραφικά, σα μουγγρητό φαίνεται :P .
Όταν όλα τα 'ι' (ι,η,υ,ει,οι) γράφονται με 'i', δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα γιατί ο εγκέφαλος αναγνωρίζει λέξεις όταν διαβάζουμε ένα κείμενο, οχι μεμονωμένα γράμματα, με αποτέλεσμα να κουράζεσαι όταν πρέπει να τα διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
myrmhgki
mirmigki
myrmigki
murmhgki
mirmigi
myrmhgi

βρε συ δεν εννοούσα αυτό !:Pσίγουρα θα υπάρχουν παρά μα πάρα πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να γράψεις μια λέξη στα greeklish..για τις "κατηγόριες" μίλαγα.. θυμάσαι? "ορθογραφημένα" "ανορθόγραφα"? υπάρχει και το "ενδιάμεσο" που είναι τα μισά "ορθογραφημένα" και τα υπολoiπα όχι XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ακριβώς, τρέχα γύρευε είναι η κατάσταση και είναι σπαστικό.
Σε σύντομες συνομιλίες δεν με πειράζει (msn κτλ), αλλά σε fora είναι ενοχλητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ο εγκέφαλος αναγνωρίζει λέξεις όταν διαβάζουμε ένα κείμενο, οχι μεμονωμένα γράμματα, με αποτέλεσμα να κουράζεσαι όταν πρέπει να τα διαβάσεις.

Δεν το ξερα αυτό. Πολύ ενδιαφέρον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υπάρχει και ένα κείμενο κάπου που το παρουσιάζει αυτό. Είναι ένα κείμενο που έχει λέξεις οι οποίες έχουν μόνο το πρώτο και το τελευταίο γράμμα στη σωστή θέση, όλα τα άλλα είναι μπερδεμένα. Μπορείς όμως να το διαβάσεις κανονικότατα χωρίς να ζοριστείς.

Κπωάς έστι εναίι δλαηδή, ένα μρκιό παρδάειμγα. Θα ψξάω να το βρώ, μου το εχίαν σείτελι κποάτε με eaiml :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυκλοφορούσε ένα bulletin με τέτοιο κείμενο στο YouTube:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι λόγω των Greeklish η ελληνική γλώσσα εξαλείφεται!:no1:(Ειχα γράψει έκθεση πάνω σε αυτό).Εσείς τι λέτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εντάξει είναι ένας παράγοντας αλλά μικρός ίσως (μην υπερβάλλουμε κιόλας):)

Από την άλλη βέβαια, εγώ τα βρίσκω λίγο καλλιτεχνικά. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου μικρός ο παράγοντας. Δεν είναι η αιτία βέβαια που καταστρέφεται η γλώσσα, αλλά είναι σημαντικότατος παράγοντας. Θα επαναλάβω για μία ακόμη φορά πως τη γλωσσική ένδεια την έχει αντιληφθεί μεχρι και το Υπουργείο με τις τρισάθλιες κι αδικαιολόγητες διευκρινίσεις που έδωσε σε λέξεις όπως παρωχημένος, ψεγάδι, εξοβελίζω, υπόδικη στο μάθημα της Έκθεσης και που σε καμία περίπτωση δεν τιμούν τους πραγματικά μορφωμένους τελειόφοιτους.

Καλλιτεχνικό το λατινικό αλφάβητο δεν είναι σε καμία περίπτωση. Αισθητικά υπερέχει το ελληνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι λόγω των Greeklish η ελληνική γλώσσα εξαλείφεται!:no1:(Ειχα γράψει έκθεση πάνω σε αυτό).Εσείς τι λέτε???

αυτο ισχυει...ειμαι εντελως κατα των greeklish αλλα απο τοτε που ξεκινησα να γραφω με αυτα δν μπορω να τα κοψω...το ψ μου ερχεται σαν ps στο μυαλο κ αργω μεχρι να καταλαβω τι πρεπει να χρησιμοποιησω!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εντάξει είναι ένας παράγοντας αλλά μικρός ίσως (μην υπερβάλλουμε κιόλας):)

Από την άλλη βέβαια, εγώ τα βρίσκω λίγο καλλιτεχνικά. Τι λέτε;
Ε όχι και καλλιτεχνικά τα greeklish! Εγώ θα έλεγα ότι είναι ακριβώς το αντίθετο από την καλλιτεχνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
συμφωνω..
εγω κιολας εγινα ανορθογραφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από halvas:
Εντάξει είναι ένας παράγοντας αλλά μικρός ίσως (μην υπερβάλλουμε κιόλας):)

Από την άλλη βέβαια, εγώ τα βρίσκω λίγο καλλιτεχνικά. Τι λέτε;
να σου πώ την αλήθεια και εμένα μου ψιλοαρέσουν...Δεν ξέρω...Ωραία είναι...Αλλά είσαι δυσανάγνωστα μερικές φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top