Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τα σιχαίνομαι και πολύ χαίρομαι όταν επισκέπτομαι forum που τα απαγορεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδια οκ...δν ειναι τοσο κακο νομιζω....ειναι 8εμα συνη8ειας...κ οτι γραφουν καποιοι ετσι (πχ εγω_μ 3εφευγουν δλδ)δν σημαινει οτι δν 3ερουν ορ8ογραφια,ουτε οτι υποβα8μιζεται η γλωσσα....... ναι οντωσ σε μεγαλα κειμενα ειναι κουραστικο αλλα δν ειναι αναγκη να το κατακρινουμε κ αυτο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Περιμένεις να κάνουν αυτή τη δουλειά όλοι όσοι θέλουν να διαβάσουν τι γράφεις;

Μα ποτέ δεν έγραψα με Greeklish!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ρε παιδια οκ...δν ειναι τοσο κακο νομιζω....ειναι 8εμα συνη8ειας...κ οτι γραφουν καποιοι ετσι (πχ εγω_μ 3εφευγουν δλδ)δν σημαινει οτι δν 3ερουν ορ8ογραφια,ουτε οτι υποβα8μιζεται η γλωσσα....... ναι οντωσ σε μεγαλα κειμενα ειναι κουραστικο αλλα δν ειναι αναγκη να το κατακρινουμε κ αυτο....:)

Για κάποιους είναι κουραστικό και για μερικές λέξεις

Για αυτό όλοι εδώ γράφουμε ελληνικά που δεν είναι κουραστικά για κανέναν

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι υπέρ των Greeklish επειδή είναι η
γλώσσα των τεμπέληδων.
Ειμαι, ήμουν και θα είμαι τεμπέλα:D
Επίσης πάντα μου άρεσαν τα αγγλικά περισσότερο από τα ελληνικά, οποτε μ'αρέσει να "αγγλοποιώ" τα ελληνικά:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ρε παιδια οκ...δν ειναι τοσο κακο νομιζω....ειναι 8εμα συνη8ειας...κ οτι γραφουν καποιοι ετσι (πχ εγω_μ 3εφευγουν δλδ)δν σημαινει οτι δν 3ερουν ορ8ογραφια,ουτε οτι υποβα8μιζεται η γλωσσα....... ναι οντωσ σε μεγαλα κειμενα ειναι κουραστικο αλλα δν ειναι αναγκη να το κατακρινουμε κ αυτο....:)

Ναι, φυσικά και θέμα συνήθειας. Άλλαξέ τη λοιπόν.
Όσο για τον αντίκτυπο στη γλωσσική παιδεία, νομίζω οτι η κακή επιρροή κάποιων τέτοιων trends έχει φανεί εδώ και πολλά χρόνια στους αγράμματους, πλέον, Έλληνες μαθητές. Τα Greeklish βάζουν και την ταφόπλακα τώρα...

Εγώ είμαι υπέρ των Greeklish επειδή είναι η
Ειμαι, ήμουν και θα είμαι τεμπέλα:D
Επίσης πάντα μου άρεσαν τα αγγλικά περισσότερο από τα ελληνικά, οποτε μ'αρέσει να "αγγλοποιώ" τα ελληνικά:fss:


Να γράφεις Αγγλικά τότε γνήσια, προτιμότερο είναι. Νομίζω οι περισσότεροι έχουμε γνώσεις Αγγλικών για να σε καταλαβαίνουμε. Η μπασταρδοποίηση της Ελληνικής Γλώσσας δεν είναι δικαίωμα κανενός. Η Ελληνική Γλώσσα έχει συγκεκριμένο αλφάβητο 24 χαρακτήρων. Το σημερινό Αγγλικό έπαψε να είναι ελληνικό όταν οι Χαλκιδαίοι το μετέδωσαν στους πρώτους Ρωμαίους κι αυτοί υιοθέτησαν το ελληνικό, όπως το γνωρίζουμε σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα επιχειρηματα οσων είπαν κατα των greeklish . Αν και γω να πω την αλήθεια είναι οτι είμαι κατα κατα κύριο λόγο επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ και ΒΑΡΙΕΜΑΙ να προσπαθώ να βγάλω μεταφραση απο τα greeklish σας!!! Αυτο το κανουμε στα αρχαια στο σχολειο!!!!! Οπως είπε σωστα ο μιχαλης, καλύτερα να γραφετε αγγλικα!!!!!
Εμενα μου βγαινουν τα ματια οταν βλέπω κατι σαν 889a79faha68ag και κτλ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belina

Νεοφερμένος

Η belina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα επιχειρηματα οσων είπαν κατα των greeklish . Αν και γω να πω την αλήθεια είναι οτι είμαι κατα κατα κύριο λόγο επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ και ΒΑΡΙΕΜΑΙ να προσπαθώ να βγάλω μεταφραση απο τα greeklish σας!!! Αυτο το κανουμε στα αρχαια στο σχολειο!!!!! Οπως είπε σωστα ο μιχαλης, καλύτερα να γραφετε αγγλικα!!!!!
Εμενα μου βγαινουν τα ματια οταν βλέπω κατι σαν 889a79faha68ag και κτλ!!!!!


:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:απολύτως!!!!!!!!!!!Είναι πολύ σπαστικά όταν βλέπεις πράγματα όπως αυτό==>8a7lo0pa127ytg<== έλεος.... Τα υποστηρίζω για το msn ακράδαντα γιατί βέβαια και δεν θα κάτσω στο msn να ψάχνω τόνους και να γράφω ανορθόγραφα γιατί θέλω να γράψω γρήγορα!!!!!!




Αλλά κατά τα άλλα είναι αρκετά άσχημο και περίεργο να διαβάζεις έτσι..... Και αρκετές φορές υπερβολικά δύσκολο!!!!!!!!!:):P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ειμαι κατα των greeklish γενικα στο διαδικτυο.Αλλα το msn ειναι εξαιρεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ όποτε θέλω να γράψω γρήγορα, παραλείπω τόνους πχ στο shoutbox αλλά με τον καιρό συνηθίζω και βάζω. Εξάλλου αυτό νομιζω θα χρειαστεί και στο μέλλον στις δουλείες μας να γραφουμε ελληνικά..Δεν νομίζω να μας αφήνουν να γραφουμε greeklish...Τώρα αμα βιάζεσαι τόσο πολύ και πετάξεις ξέρω εγω ένα : ti vra 8a bgoyme? - 9 akribos-ok ta leme. δεν πειραζει..Αλλα στα κατεβατά τα greeklish είναι θάνατος!!! Πάντως με greeklish εγραφα στην αρχη, αλλα συνηθισα και πλεον στα ελληνικα γραφω πιο γρηγορα απο greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μα ποτέ δεν έγραψα με Greeklish!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν πήγαινε σε σένα το σχόλιο, ήταν γενικό :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εγώ και greeklish να αποφασίσω να γράψω δε μπορώ...γράφω αυτόματα τα ελληνικά οπότε το "ώρα" θα μου βγει vra ή ;vra και το "ψάξε" θα μου βγει caje!και με κουράζουν και πάρα πολύ όταν είναι κατεβατά!Ούτε στο msn μου αρέσουν αλλά με εκνευρίζει πιο πολύ ότι χρησιμοποιούνται πολύ τα emoticons με τα γράμματα ή με σύντομες κωδικοποιήσεις(όπως το hi που σου λέει ο άλλος "παχυνα" και βγαίνει "pa:bye:na"κι εσύ ψαχνεσαι τι θέλει να πει ο ποιητής)!Αποκρυπτογράφηση έχει καταντήσει η υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
(όπως το hi που σου λέει ο άλλος "παχυνα" και βγαίνει "pa:bye:na"κι εσύ ψαχνεσαι τι θέλει να πει ο ποιητής)!Αποκρυπτογράφηση έχει καταντήσει η υπόθεση!

Πολυ σωστο!! Αυτο δυστυχως το παθαινω και γω , παω να γραψω αγγλικα στο μσν, και τα εικονιδια τα εχω βαλλει στα αγγλικα , για να μην με ενοχλουν. Αλλα όταν το κανουν οι άλλοι...Σπαστικοτατο..Εξισου σπαστικο να μιλας με καποιον και να λεγεται πχ. Μαρια και αναμεσα στα 5 γραμματα του ονοματος της να βαζει αλλα 15 συμβολα και ολα σε greeklish...και μονο που το σκεφτομαι, ζαλιζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από myrtob:
(όπως το hi που σου λέει ο άλλος "παχυνα" και βγαίνει "pa:bye:na"κι εσύ ψαχνεσαι τι θέλει να πει ο ποιητής)!Αποκρυπτογράφηση έχει καταντήσει η υπόθεση!
Το προβληματάκι αυτό το έχω ξεπεράσει. Επειδή έχω υπερβολικά πολλά εμόσιον κια παλιά έβγαιναν συνέχεια τώρα πια έχω πχ 30 διαφορετικά hi.Το ένα το βάζω hi1, hi2,hi3 και μπορεί να φτάσει μέχρι και hi001...Μετά με τα γράμματα το ίδιο...Σε όλα βάζω και αριθμούς!Ακόμη και στα θαυμαστικά και στα ερωτηματικά γιατί έχω πάρα πολλά και θέλω μια το ένα μια το άλλο.

Πάντως εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου από το πολύ msn να γράφω πχ σκονάκι ή χαρτάκι στην διπλανή με greeklish χωρίς να το έχω καταλάβει. Για αυτό όσο μπορώ γράφω με ελληνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω παλι... για να μν με παρεξηγειτε...παντου γραφω με λατινικούσ χαρακτήρες... αλλα όταν πάω ν γραψω κανονικα σαν αν8ρωπος,ουτε λα8η ορ8ογραφικά κανω,ουτε μπερδεύομαι....δν νομιζω ν ειναι κανένασ απο τουσ δυο τρόπουσ δυσκολοσ...TΑ ΠΑΝΤΑ ειναι 8εμα συνή8ειασ οπωσ ξαναείπα:):):)... ο κα8ένασ γράφει όπωσ τον ευχαριστεί...δν νομίζω ομωσ ν ειναι ανάγκη ν το σχολιάζουμε τοσο πολύ το 8έμα...!! κ δεν το λέω με κακία.....αλλά μ κανει εντύπωση,,,

αφηστε π εκανα κ 3 ωρεσ ν το γράψω όλο αυτό.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
ολοφάνερο ότι είσαι επηρεασμένη απ' τα greeklish :P το ΄ς΄ που είναι??? Αν δεν μάθεις να γράφεις κανονικά με τόνους και όλα τα υπόλοιπα ελληνικά... θα έχεις πρόβλημα με τον υπολογιστή σε περίπτωση που θες να γράψεις μια εργασία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κρατήσαμε μια γλώσσα 3000 χρόνια και θα την καταστρέψει το διαολεμένο το ίντερνετ και η ηλεκτρονική εποχή πάνε να την καταστρέψουν σε έναν αιώνα.


Άσχετο: Δεν είμαστε Γρεκοί , είμαστε Έλληνες. Γι' αυτό και προτιμάμε το Hellas από το Greece.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαστε Έλληνες, Γραικοί, Ρωμιοί, Γιουνάνηδες και Γιαβάνηδες. Αυτά αντικατοπτρίζουν τις διάφορες ιστορικές εποχές. Άλλωστε ειδικά το Γραικός, μαζί με το Έλληνας, αναφέρονται σαν εθνικά ονόματα στην ίδια μας την αρχαία γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 901443

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνετε τα πράγματα να φαίνονται πολύ τραγικά δεν νομίζετε? (για αυτό που είπα σίγουρα θα πάρω απάντηση : “ναι είναι τραγικά”) -_-
Δεν είναι και τόσο δύσκολο να διαβάσετε μια τέτοια πρόταση -> geia soy Kwsta ti kaneis?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάνετε τα πράγματα να φαίνονται πολύ τραγικά δεν νομίζετε? (για αυτό που είπα σίγουρα θα πάρω απάντηση : “ναι είναι τραγικά”) -_-
Δεν είναι και τόσο δύσκολο να διαβάσετε μια τέτοια πρόταση -> geia soy Kwsta ti kaneis?


Δεν συμφωνώ με την τραγικότητα που έδωσε ο φίλος μου ο Γιώργος, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορείς να απενοχοποιείς τα greeklish σε μια εποχή ιδιαίτερης γλωσσικής ένδειας της νεολαίας. Παίζουν κι αυτά το ρόλο τους και μάλιστα σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top