Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω που τα χρησιμοποιω 6 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα παντως... μαλλον ειναι και λιγο θεμα του καθενος το ποσο θα τον επηρεασουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
κι εγώ που έχω κλείσει 5 χρόνια με greeklish σε msn, forum κλπ. δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
εγώ στο ΜΣΝ 2 χρόνια γράφω στα ελληνικά και δεν προκειται να αλλάξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κάθετος στην χρήση των greeklish. Εκτός από το ότι δυσκολεύουν στο διάβασμα των μηνυμάτων, τα θεωρώ τελείως ανήθικη συνήθεια. Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω που λέτε ότι με τα greeklish γράφεις πιο γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κάθετος στην χρήση των greeklish. Εκτός από το ότι δυσκολεύουν στο διάβασμα των μηνυμάτων, τα θεωρώ τελείως ανήθικη συνήθεια. Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω που λέτε ότι με τα greeklish γράφεις πιο γρήγορα...

Είναι θέμα ταχύτητας γιατί σκέψου να πληκτρολογείς το είναι (με τόνο) και το ine.
Το παράδειγμα είναι τυχαίο και μου ήρθε μόλις στο μυαλό.
Αν και είμαι κι εγώ κάθετος στη χρήση των greeklish,δεν μπορούμε να αγνοήσουμε αυτόν τον παράγοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κάθετος στην χρήση των greeklish. Εκτός από το ότι δυσκολεύουν στο διάβασμα των μηνυμάτων, τα θεωρώ τελείως ανήθικη συνήθεια. Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω που λέτε ότι με τα greeklish γράφεις πιο γρήγορα...

Γιατί ανήθικη? :S
εγώ προσωπικά, επειδή ότι πληκτρολογώ στα search στο google ή στο itunes κ myspace κτλ βαριέμαι να κάνω συνέχεια switch στην ελληνική γλώσσα. όπως και να χει με διευκολύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στα windows τουλάχιστον σε κάθε πρόγραμμα που τρέχει κρατάει ξεχωριστή ρύθμιση για τη γλώσσα. Δηλαδή εγώ τώρα το έχω στα ελληνικά αλλά αν κάνω ενεργό το παράθυρο του msn θα το γυρίσει μόνο του πάλι στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στα windows τουλάχιστον σε κάθε πρόγραμμα που τρέχει κρατάει ξεχωριστή ρύθμιση για τη γλώσσα. Δηλαδή εγώ τώρα το έχω στα ελληνικά αλλά αν κάνω ενεργό το παράθυρο του msn θα το γυρίσει μόνο του πάλι στα αγγλικά.

Αυτό συμβαίνει ναι. Αν όταν κάνω minimize το msn το έχω γυρισμένο στα ελληνικά, ανοίξω το browser και γραψω κατι στα αγγλικά και επιστρέψω στο msn γυρνάει αυτόματα στη δική του γλώσσα. Το δύσκολο που έχω παρατηρήσει και γι'αυτό ορισμένες μόνο φορές αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ greeklish είναι όταν έχω δυο ταυτόχρονες συνομιλίες, η μία με Έλληνα και η άλλη με ξένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εμένα τα greeklish με δυσκολεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ανηθικη; τι το κακό κάνουμε;! μα γιατί το έχετε πάρει ετσι το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει ναι. Αν όταν κάνω minimize το msn το έχω γυρισμένο στα ελληνικά, ανοίξω το browser και γραψω κατι στα αγγλικά και επιστρέψω στο msn γυρνάει αυτόματα στη δική του γλώσσα. Το δύσκολο που έχω παρατηρήσει και γι'αυτό ορισμένες μόνο φορές αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ greeklish είναι όταν έχω δυο ταυτόχρονες συνομιλίες, η μία με Έλληνα και η άλλη με ξένο.

Εμένα μου φαίνεται πολύ χρήσιμο.

Msn English
Browsers Greek
Dreamweaver English
Photoshop/ Illustrator/ Fireworks/ Flash English
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ταπεινή μου γνώμη είναι πως με τα greeklish απομακρυνόμαστε σιγά σιγά από την ελληνική γλώσσα.

Δεν εννοώ βέβαια πως αυτά θα την αφανίσουν, διότι αυτό γίνεται με την παγκοσμιοποίηση, αλλά είναι ένας παράγοντας.

Ρε παιδιά την πιο ωραία γλώσσα έχουμε...

(Δεν ξέρω. Μπορεί να έχω και άδικο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ποιός ο σκοπός να γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες; Είναι ένα είδος βαρβαρότητας προς την γλώσσα. Βέβαια, αν βαριέστε να πατήσετε το Shift+Alt, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να μιλήσω γενικά για το κατακριτέο φαινόμενο της γενιάς της ελάσσονος προσπάθειας; Το όλο ζήτημα είναι η βαρεμάρα που νιώθουν κάποιοι βαριεστημένοι (απορώ αν βαριούνται από τα 18 τι θα κάνουν στα 60...) να ξε-συνηθίσουν μια άχρηστη συνήθεια και να γυρίσουν στο μόνο πραγματικό αλφάβητο της γλώσσας τους...
Η τεμπελιά και η..."συνήθεια" πάντως δεν είναι σοβαρή δικαιολογία...Ας βρουν κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τεμπελιά και συνήθεια δεν πάνε μαζί. Όταν βαρέσαι να κάνεις κάτι σημαίνει πως δεν το κάνεις άρα δεν μπορεί να έχεις συνηθήσει να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
υπέρ
μεγαλώσαμε με Greeklish, δεν μπορούμε να τα εγκαταλήψουμε ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα greeklish εξασθενίζουν, υποβαθμίζουν και αλλοιώνουν τη γλώσσα. Γίνονται συνήθεια και καταλήγουν να καθιερώνονται παντού.. Είμαι γενικώς κατά των greeklish και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούνται πιο "βολικά"... Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος πάνω στη βιασύνη του ή δεν ξέρω εγώ πότε άλλοτε, αλλά καλό θα είναι να γίνεται με μέτρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Όπως θα έχετε παρατηρήσει όμως ακόμη και αυτή που είναι κατά των greeklish τα ονόματα τους στο foroum δεν είναι γραμμένα στα ελληνικά μαζί τα μεγάλα κεφάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτό είναι για να μπορούν όλοι να διαβάσουν τα usernames ακόμα και οι μη Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιοι μη-Ελληνες θα ερθουν εδω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top