Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τα πάσης φύσης θρησκευτικά κείμενα έχουν de facto σημειολογικό χαρακτήρα. Η ερμηνεία γίνεται βάσει των εκάστοτε αξιών και θεσμών της εποχής.


ναι μεν εχουν σημειολογια τα θρησκευτικα κειμενα και κοινα στοιχεια και σημειολογικες διαφορες αλλα η καθε θρησκεια ειναι και μια ερμηνεια απο μονη της.Γενικα εχει τον τροπο της για να ερμηνευει τον κοσμο.Οταν πετυχει μια ερμηνεια να καλυψει τις (αναγκες των ανθρωπων γινεται αξια(10 εντολες) και σιγα σιγα θεσμος.Οπως και η εκκλησια ιστορικα τα καταφερε .
Και η επιστημη επισης προσπαθει να ερμηνευσει τον κοσμο βασισμενη σε δεδομενα και οχι καθαρα σε πιστη.
Ας πουμε η χριστιανικη θρησκεια δεν αλλαζει τις ερμηνειες της σαν δογμα 2000 χρονια τωρα αλλα αλλαζουν οι θεσμισεις της στην κοινωνια συμφωνα με τις αξιες των κοινωνιων πχ (βγαλαμε το τσεμπερι απο τις γυναικες και αφηνουμε τους γκει να μπουν στην εκκλησια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αυτά έγιναν τότε και ήταν κομμάτι του σχεδίου του Θεού. Ωστόσο ακόμα και στη σημερινή εποχή δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου γιατροί δεν έδιναν καμία ελπίδα να ζήσει ένας ασθενής, αλλά τελικά έζησε. Γιατί να αποδείξει την ύπαρξή του σε κάποιον που Τον απορρίπτει; Ποιο το νόημα της πίστης; Απέτυχε να τον οδηγήσει στην τελειότητα; Δηλαδή ο Θεός είπε στον άνθρωπο να κάνει πολέμους, να είναι εγωιστής και να έχει για Θεό του το χρήμα; Έχει εμφανιστεί σε ανθρώπους που τον αναζήτησαν μέσω της πίστης τους.
Αν κάνεις μια ιστορική αναδρομή θα δεις πού έχει τις ρίζες της η ορθοδοξία και πού εμφανίζονται και γιατί τα διάφορα δόγματα-αιρέσεις.

To σχέδιο του Θεού|(Θεία Οικονομία) ήταν μία ΜΕΓΙΣΤΗ των μεγίστων αποτυχία ολκής....Αν δεν γινόταν ποτέ ο ερχομός του Χριστού η ανθρωπότητα θα ήταν χίλιες φορές καλύτερη και πιό προηγμένη από ότι είναι σήμερα(για την ακρίβεια, θα είμασταν χίλια χρόνια πιό μπροστά), δεν θα υπήρχε ο σκοταδισμός του Μεσαίωνα, δεν θα καίγονταν, βασανίζονταν, κρεμιόνταν κλπ πόσες χιλιάδες άνθρωποι στα πλαίσια της Ιεράς Εξέτασης, δεν θα σκοτώνονταν πόσες εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στα πλαίσια των Σταυροφοριών(δημιουργήθηκαν βέβαια κυρίως για πολιτικές σκοπιμότητες αλλά μην ξεχνάμε ότι όλοι σχεδόν οι Σταυροφόροι δελεάζονταν να συμμετέχουν λόγω των συγχωροχάρτιων, ότι δηλαδή αν έσφαζαν τους μουσουλμάνους των Αγίων Τόπων θα πήγαιναν στον παράδεισο-ότι ακριβώς πιστεύουν οι τζιχαδιστές σήμερα), δεν θα καίγονταν πόσα και πόσα επιστημονικά βιβλία με την κατηγορία ότι είναι <<αιρετικά>>, δεν θα διώκονταν πόσοι και πόσοι επιστήμονες(πχ Γαλιλαίος, Κοπέρνικος, Δαρβίνος), δεν θα καταστρέφονταν πόσες και πόσες εκατομμύρια ανθρώπινες ζωές είτε επειδή τους έλεγαν Εβραίους(άρα ήσαν <<κακοί>>) είτε επειδή έπρεπε να χαντακώσουν την προσωπικότητα και τα ταλέντα τους και να αποδεχθούν αυτό που επέβαλε η κοινωνία τους είτε επειδή απλά εξαπατήθηκαν για χίλια ολόκληρα χρόνια(και συνεχίζουμε πανυγηρικά μέχρι σήμερα-και ας μην το παραδεχόμαστε), σκοταδισμός, τρομολαγνεία, θρησκοληψεία και κάθε είδους βαρβαρότητες αριθμητικά περισσότερες από όσες έκαναν ποτέ τους όλοι μαζί οι τζιχαδιστές από τότε που υφίσταται ο Ιερός Πόλεμος...Θα μου πεις <<ναι αλλά αυτό οι πιστοί το έκαναν, όχι ο Χριστός και η Βίβλος>>...Congratullations αγαπητέ/η, για αυτό ακριβώς είπα ότι ο Χριστός μπορούσε πολύ απλά να εμφανιστεί σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους του κόσμου ταυτόχρονα, σε όλους άμεσα και φανερά, όχι να γράφεις ένα βιβλίο με χίλια δυό σκοτεινά σημεία και ασάφειες ξέροντας μάλιστα εκ των προτέρων το τι θα συμβεί στην ανθρωπότητα....Να λοιπόν τα αποτελέσματα του μεγαλοφυέστατου σχεδίου της Θείας Οικονομίας, ο μεγαλύτερος πληθυσμός του πλανήτη εξακολουθεί να μην είναι χριστιανοί(και περιττό να πω, θα πάνε ασυζητητί στην ΚΟΛΑΣΗ), όσοι είναι χριστιανοί κατά μεγάλο ποσοστό δεν είναι πιστοί χριστιανοί παρά μόνο από συνήθεια(πχ στην Ελλάδα το 97% είναι ορθόδοξοι μα επίσης μόνο το 80% των Ελλήνων πιστεύει πραγματικά στον Θεό), ο χριστιανισμός έχει κατακρεατουργηθεί σε χιλιάδες παρακλάδια και αιρέσεις, η Βίβλος πιά έχει γίνει φύλλο και φτερό από τους; συμβολισμούς και τις <<κρυφές έννοιες>> που βρίσκει ο κάθε "σπουδαίος μελετητής" μετά από αιώνες(πχ άλλος λέει ότι οι 7 ημέρες της δημιουργίας αντιστοιχούν στις εκάτοστε γεωλογικές περιόδους-άρα έχουν διάρκεια εκατομμυρίων ετών-και ότι εμείς τώρα ζούμε στην 7η ημέρα που αντιστοιχεί στην Τριτογενή Περιδο του Καινοζωικού Αιώνα...)και η Εκκλησία πιά έχει παρακμάσει από την εποχή της Αναγέννησης αλλά και του Διαφωτισμού...Αυτή είναι η κατάληξη του σχεδίου της Θείας Οικονομίας και φαινόταν από την αρχή η αποτυχία της όταν ο Ηρώδης(αν και δεν νομίζω να αληθεύει ιστορικά)έσφαξε πόσα και πόσα αθώα βρέφη επειδή άκουσε για τον ερχομό του Μεσσία(μετά σου λέει ο άλλος ότι ο Θεός προστατεύει τα βρέφη):clapup:
Για τους γιατρούς, όπως είπε και ο Dias <<αν κάποιος θεραπευτεί, τον έσωσε ο Θεός, αν όμως πεθάνει, τον έφαγαν οι γιατροί>>...:P Το ότι θεραπεύτηκαν άνθρωποι από καρκίνο ή γενικά από βαριές ασθένειες και καταστάσεις δεν μου λέει και πολλά, έχω ακούσει περιπτώσεις και ανθρώπων οι οποίοι θεραπεύτηκαν από καρκίνο δίχως να χρειάζεται να κάνουν προσευχές στον τάδε άγιο και να επισκέπτονται τον τάδε γειτονικό ναό παρακάλοντας για οίκτο από την Θέληση Του(δες εδώhttps://www.pathfinder.gr/stories/3499176/to-agori-poy-tha-se-kanei-na-xanapistepseis-sta-thaymata), επίσης στην ιατρική υπάρχει ένα ιατρικό φαινόμενο(μέχρις στιγμής ανεξήγητο)που ονομάζεται φαινόμενο placebo, ψάξ'το, είναι μεγαλούτσικη ιστορια για να την αναλύω σε ένα και μόνο post...

Γιατί να αποδείξει την ύπαρξη Του σε κάποιον που τον απορρίπτει?? Μα τι είδους ερώτηση είναι στα αλήθεια αυτή?? Απορρίπτουμε κάτι όταν είμαστε πεποισμένοι ότι δεν υπάρχει για τον χ ή y λόγο, απλή λογική...Εγώ προσωπικά το μόνο που βλέπω είναι έναν παρανοϊκό τρελό θεούλη που αρέσκεται να μας κρατάει στο σκοτάδι, να μας αφήνει να βασανίζουμε και να ξεζουμίζουμε το μυαλό μας(που είναι και ατελές, άρα δεν μπορούμε να τον συλλάβουμε εξ ορισμού)και στο τέλος να μας κρίνει κιόλας αν δεν τον αποδεχθήκαμε χωρίζοντας μας στα πιστά προβατακια και στα άτακτα κατσίκια...Και μου λες τώρα εσύ ή ο οποιοσδήποτε ότι και καλά απόδειξη της ύπαρξης του Θεού(που την αγνοώ κιόλας επιδεικτικά)είναι ένα βιβλιαράκι γραμμένο πριν πόσους αιώνες που είναι γεμάτο επιστημονικά αλλά και γραμματικά λάθη(όπως παρατήρησε εύστοχα ο Νίντσε) ή ένα Άγιο Φως που το ανάβει ένας γεράκος μια φορά τον χρόνο σε μια σπηλιά μακριά από τα βλέμματα όλων...Εεε όχι λυπάμαι, αλλά αυτό το αρνούμαι κατηγορηματικά....Γιατί όπως εσυ νομίζεις ότι ο χριστιανισμός είναι αληθης θρησκεία, αλλό τόσο το νομίζει αυτό ο ισλαμιστής/ιουδαϊστής/ινδουιστής/βουδιστής/ταοϊστής/σατανιστής κοκ για την δική του εκάτοστε θρησκεία...Και φαντάσου εγώ να αποδεχθώ όλα τα χριστιανικά δόγματα(επηρεάζοντας σαφώς όλη την υπόλοιπη ζωή μου)και στο τέλος να μάθω ότι οι ινδουιστές(που είναι και παλιότεροι)είχαν αληθινή θρησκεία...Τι θα απολογηθώ μετά μπροστά στον θεό Βράχμα, ότι τον απέρριψα παρά τις Αλήθειες που μου έδειχνε σε όλη μου την ζωή?? Μπαα νομίζω πιό επιεικής θα είναι αν μείνω απλά ουδέτερος παρά αν δογματιστώ σε κάποια θρησκεία και τον απορρίψω, λέω τώρα εγώ με τον δικό μου τρόπο σκέψης, ίσως πάλι εγώ να έχω άδικο, το θέμα είναι ότι κανένας μας δεν ξέρει και αυτό είναι το καταραμένο mystery της Θείας Οικονομίας που μας έχει πλήξει τόσους αιώνες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Αν δεν γινόταν ποτέ ο ερχομός του Χριστού η ανθρωπότητα θα ήταν χίλιες φορές καλύτερη και πιό προηγμένη από ότι είναι σήμερα(για την ακρίβεια, θα είμασταν χίλια χρόνια πιο μπροστά), δεν θα υπήρχε....

λοιπόν κάτι τέτοια με εξοργίζουν. μπορείς ρε φίλε εσύ να προβλέψεις τι θα γινόταν, αν πριν 2000 χρόνια δεν είχε εμφανιστεί ένας άνθρωπος στη γη? και πως θα επηρέαζε την ανθρωπότητα? όλα αυτά που λες μπορεί να μην είχαν συμβεί, αλλά σίγουρα θα είχαν συμβεί άλλα, χειρότερα. τι σε κάνει να πιστεύεις πως ο ανθρώπινος νους δεν θα επινοούσε άλλους θεούς για να καλύψει το κενό μιας ανώτερης δύναμης? τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι άνθρωποι δεν θα έκαναν επιδρομές και εκστρατείες για να υπερασπιστούν την πίστη τους (βλ. σταυροφορίες)? θρησκευόμενη δεν είμαι, κι ούτε υποστηρίζω την ύπαρξη του Θεού. μα η εικασία σου για την εξέλιξη της ανθρωπότητας πήγε πολύυυυ μακρυά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
λοιπόν κάτι τέτοια με εξοργίζουν. μπορείς ρε φίλε εσύ να προβλέψεις τι θα γινόταν, αν πριν 2000 χρόνια δεν είχε εμφανιστεί ένας άνθρωπος στη γη? και πως θα επηρέαζε την ανθρωπότητα? όλα αυτά που λες μπορεί να μην είχαν συμβεί, αλλά σίγουρα θα είχαν συμβεί άλλα, χειρότερα. τι σε κάνει να πιστεύεις πως ο ανθρώπινος νους δεν θα επινοούσε άλλους θεούς για να καλύψει το κενό μιας ανώτερης δύναμης? τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι άνθρωποι δεν θα έκαναν επιδρομές και εκστρατείες για να υπερασπιστούν την πίστη τους (βλ. σταυροφορίες)? θρησκευόμενη δεν είμαι, κι ούτε υποστηρίζω την ύπαρξη του Θεού. μα η εικασία σου για την εξέλιξη της ανθρωπότητας πήγε πολύυυυ μακρυά.

Εχχ εγώ μιλάω με βάση τα γεγονότα, δίνω απτές ιστορικές αποδείξεις, μιλάω για μια ολόκληρη ιστορική περίοδο διάρκειας χιλίων χρόνων(από το 476μΧ)που δημιουργήθηκε εξαιτίας των φεουδάρχων και της Εκκλησίας, τώρα το αν ο άνθρωπος δημιουργούσε ή οχι άλλους θεούς είναι καθαρά ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, δεν μου λες και πολλά με αυτό εσύ ή ο οποιοσδήποτε...Σαφώς και δεν περιμέναμε την θρησκεία για να παραπλανήσει τους ανθρώπους και να υποκινήσει όλα αυτά τα δεινά που τραβηξε η ανθρωπότητα τόσους αιώνες, σιγά μην ενδιαφέρονταν πχ ο πάπας Ουμβέρτος το 1096 να δημιουργήσει την Ά Σταυροφορία για να απελευθερώσει τους Αγίους Τόπους και σιγά μην νοιάζονταν ο Μέγας Κωσταντίνος για τα δικαιώματα των ταλαίπωρων τότε χριστιανών όταν υπέγραφε το Διάταγμα των Μεδιολάνων, παντού υπάρχουν πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα(αυτό είναι γενική αλήθεια), το θέμα είναι ότι η επιτυχία αυτών των σχεδίων που χάραξαν την ανθρωπότητα απαιτούσε και πόσους αφελείς κοινούς θνητούς που να υπακούν τυφλά τους ανωτερους τους...Υπήρξε λοιπόν καλύτερος τρόπος να δελεαστούν όλοι αυτοί οι εκατομμύρια άνθρωποι από το να πιστεύουν σε έναν στοργικό πανάγαθο πατέρα που αν κάνουν τα πάντα για την λατρεία τους θα εξασφαλίσουν δωρεάν θέση στον Παράδεισο?? Προσωπικά θεωρώ ότι η ανθρωπότητα θα ήταν πιό εξελιγμένη από ότι είναι σήμερα, καμάρωσε πχ τα μεγάλα επιστημονικά μυαλά που είναι σε όλους γνωστά σήμερα όπως πχ ο Γαλιλαίος και ο Κοπέρνικος...Έχεις ιδέα πόσα χρόνια(ή μάλλον αιώνες)χρειάστηκαν να περάσουν μέχρι τελικά οι Ευρωπαίοι να αποδεχθούν τις <<ριζοσπαστικές>> ιδέες τους??....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
απο τις σταυροφοριες υπεφερε και η ανατολικη χριστιανοσυνη,για την ακριβεια διαλυθηκε/καταλυθηκε ουσιαστικα το βυζαντιο,ενω η Ιερα εξεταση θυμιζω ουσιαστικα εκλατινισε τους ορθοδοξους ελληνες της Μ.ελλαδας,ειναι πασιγνωστο αυτο.

διαβαζοντας κανεις την καινη διαθηκη δεν μπορει παρα να αναγνωρισει/υποψιαστει την θετικη επιρροη που ειχε η νεα θρησκεια στα μυαλα των ανθρωπων,των κοινωνιων,δεν μπορω να καταλαβω τι αρνητικο θα μπορουσε να δωσει σε μια κοινωνια το αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτο!
απο εκει και περα τωρα οτι υπηρξαν και υποκριτες στους κολπους της εκκλησιας ,υπηρξαν,αλλα αυτοι και πριν υπηρχαν και στο μελλον θα υπαρχουν.
Αλλωστε τους στηλιτευει με τον λογο Του ο ιδιος ηδη απο τοτε.

Πίστευε και μη ερεύνα άρχοντα. Η πίστη διαμορφώνει ανθρώπους,η πίστη εμπεριέχει και τα θαύματα, συνεπώς και αυτά παίζουν τον ρόλο τους.

Βασικα ειναι"πιστευε και μη, ερευνα "το σωστο.

Τελος παντων διαβαζοντας κανεις το ευαγγελιο και βιους αγιων π.χ καλη ωρα του γεροντα πορφυριου,διαβαζεις και θαυματα.Αυτα δεν προσεγγιζονται με την λογικη.Ειτε πιστευεις ,ειτε οχι.Ειναι αφελες να θεωρει καποιος πως μπορει να αποδειξει την υπαρξη Του Θεου ή την απουσια Του με την επιστημη,δεν ειναι αυτο το αντικειμενο της επιστημης και ουτε ειναι εφικτο να γινει ποτε,αυτο λεω.
Απο εκει και περα να εχουμε υποψιν πως δεν ειναι επιστημονικο συγγραμμα η βιβλος,κατα γραμμα ερμηνεια κανουν μονο οι προτεσταντες,υπαρχουν και αλληγοριες και παραβολες,υπαρχουν και διαδραματιζομενα ιστορικα γεγονοτα/θαυματα που εξιστορει π.χ ο Παυλος στις επιστολες του,οι πραξεις και τα ευαγγελια.Απευθυνεται στον μεσο ανθρωπο,οχι σε μια ελιτ.
Υποθετω πως ο Θεος θα μπορουσε να δωσει σημειο,οπως ζητουσαν πανω στον Σταυρο οι φαρισσαιοι και προφανως θα μπορουσε να αποδωσει και μια Βιβλο με κατα γραμμα ερμηνεια,αλλα ηδη απο τις δεκα εντολες το απαγορευει αυτο,ενω δινει χωρο στην προαιρεση,στην πιστη,στην ελευθερια βουλησης.

βρε DIAS εσυ βλεπεις τα βιντεακια που βαζεις; ακουσες τι λεει ο μεταλληνος;

παρεμπιπτοντως αφου μπαινουν και "ξενοι" μεσα και αλλα δογματα αρμενιοι κ.λπ οι οποιοι παραμονευουν να παρουν την διαδικασια,το μυστηριο στα χερια τους και ελεγχουν τα παντα μεσα και εξω απο τον ναο,λες να αφηναν τον πατριαρχη με την κανδηλα μεσα αναμμενη;προφανως εκεινες τις μερες σβηνεται! δεν ακους τον χαμο που προκαλουν καθε χρονο τα δογματα τα αλλα;
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βασικα ειναι"πιστευε και μη, ερευνα "το σωστο.

Τελος παντων διαβαζοντας κανεις το ευαγγελιο και βιους αγιων π.χ καλη ωρα του γεροντα πορφυριου,διαβαζεις και θαυματα.Αυτα δεν προσεγγιζονται με την λογικη.Ειτε πιστευεις ,ειτε οχι.Ειναι αφελες να θεωρει καποιος πως μπορει να αποδειξει την υπαρξη Του Θεου ή την απουσια Του με την επιστημη,δεν ειναι αυτο το αντικειμενο της επιστημης και ουτε ειναι εφικτο να γινει ποτε,αυτο λεω.
Απο εκει και περα να εχουμε υποψιν πως δεν ειναι επιστημονικο συγγραμμα η βιβλος,κατα γραμμα ερμηνεια κανουν μονο οι προτεσταντες,υπαρχουν και αλληγοριες και παραβολες,υπαρχουν και διαδραματιζομενα ιστορικα γεγονοτα/θαυματα που εξιστορει π.χ ο Παυλος στις επιστολες του,οι πραξεις και τα ευαγγελια.Απευθυνεται στον μεσο ανθρωπο,οχι σε μια ελιτ.
Υποθετω πως ο Θεος θα μπορουσε να δωσει σημειο,οπως ζητουσαν πανω στον Σταυρο οι φαρισσαιοι και προφανως θα μπορουσε να αποδωσει και μια Βιβλο με κατα γραμμα ερμηνεια,αλλα ηδη απο τις δεκα εντολες το απαγορευει αυτο,ενω δινει χωρο στην προαιρεση,στην πιστη,στην ελευθερια βουλησης.
;)

Πρώτον το αφελές κράτα το για τον εαυτό σου και δεύτερον αν κάτσω και ψάξω τα σημεία στίξης που παραλείπεις εσύ, τους τόνους που δεν βάζεις, τις προτάσεις που ξεκινάς με μικρό κλπ., γράφω βιβλίο. Φιλικά πάντα, χριστιανοί είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
με παρεξηγησες δεν αναφερομουν σε σενα ,αν βγαζει παντως καποιο επιθετικο υφος η προταση δεξου την συγγνωμη μου.Απλα εγραφα πως ουδεις πιστευει πως η επιστημη μπορει να αποδειξει την υπαρξη Θεου(και ειμαι βεβαιος ουτε και εσυ),το αντιθετο θα ηταν αφελες,δεν θα δουμε ποτε ενα συνολο εξισωσεων που θα αποδεικνυουν ή οχι την υπαρξη Του,δεν ειναι εφικτο αυτο.

σημεια στιξης δεν βαζω γενικως οταν γραφω στο δικτυο(ειναι μια μαλλον ασχημη ταση που βλεπω,κατι σαν τα greeklish στο πιο ευπεπτο),το εχω πει και ξερω πως καποιους ενοχλει,αλλα εν προκειμενω δεν ειχα καποιου ειδους μομφη για σενα!απλα αναφερω πως η προταση οπως εχω ακουσει(και δεν ξερω για την ακριβεια ποιος την ειπε αυτην την προταση,θα ειχε ενδιαφερον καποιος να μας πει)
δεν ειναι πιστευε και μη ερευνα,αλλά πιστευε και μη,ερευνα..το κομμα αλλαζει την σημασια της φρασης αποφασιστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
με παρεξηγησες δεν αναφερομουν σε σενα ,αν βγαζει παντως επιθετικο υφος η προταση δεξου την συγγνωμη μου.

σημεια στιξης δεν βαζω γενικως οταν γραφω στο δικτυο,το εχω πει και ξερω πως καποιους ενοχλει,αλλα εν προκειμενω δεν ειχα καποιου ειδους μομφη για σενα!απλα αναφερω πως η προταση οπως εχω ακουσει(και δεν ξερω για την ακριβεια ποιος την ειπε αυτην την προταση,θα ειχε ενδιαφερον καποιος να μας πει)
δεν ειναι πιστευε και μη ερευνα,αλλά πιστευε και μη,ερευνα..το κομμα αλλαζει την σημασια της φρασης αποφασιστικα

Έτσι όπως ήταν διατυπωμένη έβγαζε έναν επιθετικό τόνο. Επίσης πιστεύω πως η συγκεκριμένη φράση διατυπώθηκε κατ'αυτόν τον τρόπο και επιπλέον απ'όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει καν στα ευαγγέλια. Απλά εμείς την ερμηνεύουμε όπως μας βολεύει, στην προκειμένη περίπτωση, εσύ με κόμμα, εγώ χωρίς.
Βρήκα αυτό: Στη σημερινή εποχή της ψηφιακής αναζήτησης (η οποία δίνει τη δυνατότητα να μετατρέπονται σε «ερευνητές» και άνθρωποι που ουδέποτε σε άλλη περίπτωση θα κάθονταν να ανοίξουν βιβλία για να μελετήσουν το οτιδήποτε), βρήκαν, λέει, μία φράση που τους μοιάζει εξωτερικά πολύ με το «Πίστευε και μη ερεύνα». Η φράση αυτή ανήκει στον Θεόδοτο επίσκοπο Αγκύρας, και βρίσκεται σε μια ομιλία του η οποία διαβάστηκε κατά τη διάρκεια των εργασιών της Γ΄ Οικουμενικής Συνόδου (η οποία έγινε στην Έφεσο το έτος 431 και διήρκεσε περίπου 40 ημέρες). Η φράση αυτή είναι:
«πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον.
Τώρα το κατα πόσο αληθεύει, δεν γνωρίζω, δεν είμαι θεολόγος, ακόμα τουλάχιστον.:) Αλλά απ'οσο ξέρω ούτε εσύ είσαι, για να είσαι τόσο σίγουρος για την ύπαρξη του κόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οντως δεν ξερουμε καν ποιος την ειπε,οποτε δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να την επικαλουμαστε,παντως το κομμα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει θεση απλου σημειου στιξης,αλλα οντως αλλαζει την σημασια ολης της εκφρασης.

τελος παντων,αντε καλη Ανασταση να εχουμε :) καλα να περασεις αυριο,οπως και ολα τα παιδια φυσικα του φορουμ.Τις καλυτερες ευχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικα ολα ενταξει. Το ..."θαυμα" εγινε και το ... "αγιο φως" ηρθε, τιμηθηκε σαν ...αρχηγος κρατους και πηγε με ειδικες πτησεις σε αλλες πολεις. Πεταχτηκαν και παλι καποια εκατομμυρια για χαβαλε.
Μπρααααααααααααααααααααααβο Τσιπρα!!!!!!!!!!!!!!!!
Και του χρονου.........................

Υ.Γ. Χρονια πολλα σε ολους, πιστους και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Λοιπόν για να το λύσουμε το θεματάκι, άλλοι πιστεύουν και άλλοι όχι.

Δία, με το να κράζεις όλη την ώρα την εκκλησία καταντάς γραφικός! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν κράζει καθόλου ο Δίας ίσα ίσα είναι από τα άτομα που λέει την άποψη του πολιτισμένα χωρίς να προσβάλει. :)
Πέρα από αυτά έχουμε στο ischool μια παράδοση με αυτά τα θέματα που τα ανοίγουμε όταν είναι η εποχή τους. Πες το και παράδοση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μπορει εγω να πιστευω για τους δικους μου λογους στο θεο αλλα τα τοσα λεφτα που δινονται καθε χρονο φυσικα και θα μπορουσαν να ειχαν δοθει σε απορουςκαι ιδρυματα
Αυριο αν θελετε εσεις οι αθεοι να την πειτε στον θεο πηγαιντε να δουλεψετε αν ειστε ελευθεροι επαγγελματιες η βοηθηστε καναν απορο σε σισιτια αλλα να μην γιορτασετε οπως γιορταζουμε εμεις σουβλιζοντας αρνι και τσουγγριζοντας κοκκινα αυγα:)
Για εσας ειναι μια κανονικη κυριακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πρώτον μην αντιγράφεις αυτά που λέει ο μαικιους απλά γιατί δεν έχεις τι να πεις εδώ και δεύτερον σχετικά με τις αργίες απάντησε ο Δίας παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Πρώτον μην αντιγράφεις αυτά που λέει ο μαικιους απλά γιατί δεν έχεις τι να πεις εδώ και δεύτερον σχετικά με τις αργίες απάντησε ο Δίας παραπάνω.
Δεν ηθελα να πω κατι για να πειτε ουαου πως το σκεφτηκες
Το βρηκα σωστο αυτο που ειχε πει και γτ να μην το πω και εγω αφου συμφωνω?
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ηθελα να πω κατι για να πειτε ουαου πως το σκεφτηκες
Το βρηκα σωστο αυτο που ειχε πει και γτ να μην το πω και εγω αφου συμφωνω?
;)
Μόνο που η Κυριακή είναι ούτως ή άλλως αργία, οπότε είναι άτοπη και άκαιρη η τοποθέτησή σου (aka, τα λόγια του mikeius:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
νομίζω πως το θέμα μπορεί να λήξει εδώ και να το ξεθάψουμε του χρόνου πάλι. τι λέτε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μόνο που η Κυριακή είναι ούτως ή άλλως αργία, οπότε είναι άτοπη και άκαιρη η τοποθέτησή σου (aka, τα λόγια του mikeius:P).
χαχα ασε με ρε αμεσως:P
Αυριο ειναι παλι αργια ομως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ηθελα να πω κατι για να πειτε ουαου πως το σκεφτηκες
Το βρηκα σωστο αυτο που ειχε πει και γτ να μην το πω και εγω αφου συμφωνω?
;)
Να το θέσω αλλιώς τότε και να πω το ίδιο με τον Δία ότι έτσι και αλλιώς θα υπήρχε κάποια αργία με άλλη αφορμή αν δεν ήταν το Πάσχα. Δεν είναι δηλαδή ότι αν δεν είχαμε τη γιορτή της Ανάστασης/Χριστουγέννων δεν θα είχαμε αργίες μέσα στον χρόνο. Τα μπερδεύεις. Ο μάικιους το έλεγε για αυτούς που σνομπάρουν τις αργίες γιατί είναι θρησκευτικές. Η τοποθέτηση σου ήταν κάπως άστοχη. :P

Ντάξυ θα την τυρήσουμε και του χρόνου την παράδοση σε αυτό το θέμα προς το παρόν χρόνια πολλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top