Η άσκηση της εβδομάδας

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ωχ βλακεία τώρα το είδα.Λεω και εγώ τόσο εύκολο??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ασκηση 13

Να απλοποιηθεί η παράσταση



Σε σποιλερ οποιος θέλει. :p
Δεν γνωρίζω από σπόϊλερ. Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω τη λύση. Γιαυτό γράφω μόνο το αποτέλεσμα.
Α=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
η δευτερη ριζα-τουλαχιστον για τα σχολικα δεδομενα-δεν οριζεται παντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ναι, αλλα επειδή είμαστε μαθηματικοί.Έστω ότι ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ασκηση 13

Να απλοποιηθεί η παράσταση



Σε σποιλερ οποιος θέλει. :p

Μια παρόμοια έχει ο Ευκλείδης β΄αλλά σωστά γραμμένη !!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ασκηση 13
Να απλοποιηθεί η παράσταση............ :p
Μάλλον αυτή είναι η σωστή διατύπωση:



Εντάξει την έλυσα. Βρήκα και εγώ Α=1. Δεν έχω χρόνο να γράψω τη λύση. Αν θελεις να σου πω τον τρόπο. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
η δευτερη ριζα-τουλαχιστον για τα σχολικα δεδομενα-δεν οριζεται παντως....

Ορίζεται, γιατί δεν είναι τετραγωνική ρίζα αλλά κυβική ρίζα.

Επίσης αφού δεν δίνει πεδίο ορισμού, και τετραγωνική ρίζα να ήταν πάλι θα οριζόταν απλά όχι στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
ΟΧι καλά λένε, κανονικά δεν όριζεται το υποριζο να είναι υπό του μηδενός σε καμιας τάξεως ρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
:what: Πώς, αφού πχ. η εξίσωση έχει ως λύση το , γιατί ! Να μην ορίζεται σε ρίζες τάξεως άρτιου αριθμού το καταλαβαίνω, αλλά κι εδώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αλλο εξίσωση, αλλο σκέτη ρίζα ξεκαρφη. Στην ξέκαρφη ρίζα το υπορριζο είναι πάντα μεγαλύτερο ισο του 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Επειδή είμαι υπέρ του αδυνάτου (και επειδή την έλυσαν αρκετοί) ας πω πως λύνεται γιαυτούς που δεν μπόρεσαν και γιαυτούς που δεν τόλμησαν. Οι παραστάσεις αυτές έχουν τη μορφή αθροίσματος δύο ανώτερων ριζικών, με υπόρριζα συζυγείς παραστάσεις. (Ξέρετε, συζυγείς είναι αυτές που έχουν ανάμεσα διαφορετικά πρόσημα π.χ. χ+y , x-y κλπ) Τώρα για τις κυβικές ρίζες.
Η ταυτότητα (α+β)³=α³+3α²β+3αβ²+β³ γράφεται (α+β)³=α³+3αβ(α+β)+β³
Το γινόμενο α.β δίνει έναν αριθμό που βγαίνει εκτός ριζικού Εδώ μας δώσανε Α=α+β και κάνοντας τις αντικαταστάσεις των
και
προκύπτει η εξίσωση Α³+3Α-4=0 η οποία με σχήμα Horner δίνει ακέραια λύση Α=1
Εννοείται αν έχουμε πέμπτες ρίζες θα παρουμε την ταυτότητα εις την πέμπτη και θα παραγοντοποιήσουμε αναλόγως. Βοήθησα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ας πω πως λύνεται......
Να συμπληρώσω κάτι? Η εξίσωση Α³+3Α-4=0 δεν έχει άλλες ρίζες πραγματικές (Α²+Α+4=0 έχει Δ<0) άρα Α=1 μοναδική (το ακέραια ήταν απαραίτητο?). Ακόμα θέλω να σχολιάσεις τη διόρθωση που έκανα παραπάνω στην εκφώνηση. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Να συμπληρώσω κάτι? Η εξίσωση Α³+3Α-4=0 δεν έχει άλλες ρίζες πραγματικές (Α²+Α+4=0 έχει Δ<0) άρα Α=1 μοναδική (το ακέραια ήταν απαραίτητο?). Ακόμα θέλω να σχολιάσεις τη διόρθωση που έκανα παραπάνω στην εκφώνηση. :)

1) Θα πρέπει να ξέρεις πως οι μαθηματικοί έχουν μια παραξενιά και μια ανάταση που τους τη δίνει αυτό καεαυτό το μάθημα. Πολλές φορές κάποιος διατυπώνει το ίδιο πράγμα με ιδιαίτερο τρόπο και εμφανίζεται σαν καινούργιο, ή για να ξεχωρίσει. (Διάβασε τα "Πυθαγόρεια εγκλήματα"). Ετσι και με τον ορισμό των ριζικών. Ειδικά με τα ριζικά περιττής τάξης, τα βιβλία που γράφτηκαν πριν από 25 χρόνια και προς τα δω, λένε ότι και τα παλαιότερα αλλά με "ιδιαίτερο" τρόπο. Οσον αφορά την διόρθωσή σου , συμφωνώ για να είμαι και εγώ "σύγχρονος".
Το ακέραιες λύσεις που έγραψε πηγαίνει μαζί με το "Horner" αφού η μέθοδος horner προσδιορίζει ρητές ρίζες (και όχι μόνο ακέραιες που σας μαθαίνουν "κουτσά" στο σχολείο). Η σωστή έκφραση που έπρεπε να γράψω ήταν "βρίσκω τις ρίζες της εξίσωσης"). Ετσι για να είμαστε τυπικοί.
Για να πω και κάτι διασκεδαστικό βλέποντας την εικόνα που προβάλεις. Οταν ήμουν μαθητής και κάναμε τριγωνομετρικά συστήματα, ένας συμμαθητής μου στο κλάσμα ημχ/ημy απλοποίησε τα ημ και έγραψε (σε κύριο διαγώνισμα) ημ και ημ φεύγουν =χ/y. Επειδή ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια - λέει ο λαός- το αποτέλεσμα που βρήκε με τις λανθασμένες ενέργειες του, ήταν ίδιο με το σωστό. Ο καυβγάς που έκανε με τον καθηγητή μας δεν περιγράφεται. Καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ακέραιες λύσεις που έγραψε πηγαίνει μαζί με το "Horner" αφού η μέθοδος horner προσδιορίζει ρητές ρίζες (και όχι μόνο ακέραιες που σας μαθαίνουν "κουτσά" στο σχολείο). Η σωστή έκφραση που έπρεπε να γράψω ήταν "βρίσκω τις ρίζες της εξίσωσης"). Ετσι για να είμαστε τυπικοί.
Δεν έλυσα την εξίσωση με horner γιαυτό μάλλον ήταν η απορία μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ολες αυτές τις εικόνες που ποστάρεις που, πως τις βρίσκεις? Σε ρωτώ για να μαθαίνω. Είμαι άσχετος με το internet και τα συναφή. Μόνο από ασκήσεις ξέρω και όχι πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ολες αυτές τις εικόνες που ποστάρεις που, πως τις βρίσκεις? Σε ρωτώ για να μαθαίνω..
:P Θα σου πω αλλά να μείνει μεταξύ μας γιατί είναι μυστικό: Είναι ένα site που κανένας δεν ξέρει: www.google.gr
Βάζεις αναζήτηση εικόνων και με τα κατάλληλα κλειδιά βρίσκεις ότι θέλεις.
(Και πάλι πρόσεξε: μην το πεις πουθενά!!!) :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Πολύ καλό!!! Σ'ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Επειδή είμαι υπέρ του αδυνάτου (και επειδή την έλυσαν αρκετοί) ας πω πως λύνεται γιαυτούς που δεν μπόρεσαν και γιαυτούς που δεν τόλμησαν. Οι παραστάσεις αυτές έχουν τη μορφή αθροίσματος δύο ανώτερων ριζικών, με υπόρριζα συζυγείς παραστάσεις. (Ξέρετε, συζυγείς είναι αυτές που έχουν ανάμεσα διαφορετικά πρόσημα π.χ. χ+y , x-y κλπ) Τώρα για τις κυβικές ρίζες.
Η ταυτότητα (α+β)³=α³+3α²β+3αβ²+β³ γράφεται (α+β)³=α³+3αβ(α+β)+β³
Το γινόμενο α.β δίνει έναν αριθμό που βγαίνει εκτός ριζικού Εδώ μας δώσανε Α=α+β και κάνοντας τις αντικαταστάσεις των
και
προκύπτει η εξίσωση Α³+3Α-4=0 η οποία με σχήμα Horner δίνει ακέραια λύση Α=1
Εννοείται αν έχουμε πέμπτες ρίζες θα παρουμε την ταυτότητα εις την πέμπτη και θα παραγοντοποιήσουμε αναλόγως. Βοήθησα?

Επειδη κολλησα σε καποιο σημειο,η αποδειξη σας στηριζεται σε υψωση της Α στην τριτη???
Και με αυτον τον τροπο δεν βγαινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ναι εις την τρίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
το σχημα Horner τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top