Η «πρώτη των πρώτων» μεταναστεύει

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
1)Και γω άτομα που πηγαίναν σε ιδιωτικά,με ιδιαιτεράδες,βοηθήματα κλπ. και βγάλαν κάτω απο 10....
2)Σε μικρότερο ποσοστό...Απόδειξη το ότι χαντακώθηκαν φέτος άτομα που διάβαζαν ώρες κάθε μέρα και γράφαν βαθμάρες στα διαγωνίσματα....ποτέ δεν ξες τι θέμτα θα πέσουν...



θεμα τυχης οι εξετασεις στην θετικη-τεχνολογικη τι αλλο θα ακουσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εχει κάθε δικαίωμα να κάνει μηχανογραφικό και να βάλει όποια σχολή θέλει. Εγραψε τέλεια; Ναι! Αρα ας δηλώσει ότι γουστάρει, και ας κάνει αναστολή σπουδών (μπορεί όταν τελειώσει απ' τη Γερμανία, να θέλει να συνεχίσει τη σχολή στην Ελλάδα)
Ξεκολλάτε με το «τρώω τη θέση κάποιου». Θα την νοιάξει αυτην την κοπελιά αν ο άλλος απο Πάτρα πχ θέλει Νομική Αθήνας; Την παρτάρα σου κοιτάς στις πανελλήνιες και κανέναν άλλον!!!!

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Σίγουρα έχει κάθε δικαίωμα να κάνει μηχανογραφικό δηλώνοντας ότι ακριβώς επιθυμεί απλά είναι ανώφελο. Γιατί να το κάνει αυτό όταν η ίδια έχει άλλα σχέδια για τη ζωή της και τις σπουδές της; Ας αφήσει τη θέση σε κάποιον άλλο που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει έξω και που ίσως χάσει την σχολή της επιθυμίας του εξαιτίας της Αλεξίας και της κάθε Αλεξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.


θεμα τυχης οι εξετασεις στην θετικη-τεχνολογικη τι αλλο θα ακουσουμε

Μην παραλάσεις τα λόγια μου....εγώ ισχυρίζομαι ότι στη θετικοτεχνολογική δε φτάνει απλά η υπευθυνότητα και το διάβασμα....θέλει και αρκετή τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μην παραλάσεις τα λόγια μου....εγώ ισχυρίζομαι ότι στη θετικοτεχνολογική δε φτάνει απλά η υπευθυνότητα και το διάβασμα....θέλει και αρκετή τύχη...

τι κατευθυνση ησουν? :P

γιατι σαν θετικαριος δεν θυμαμαι να εχουμε αναγκη την τυχη. την φωτιση του αγιου πνευματος και την υπομονη του ιωβ ναι!

αλλα οχι τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Είναι προφανές ότι διαφωνούμε απόλυτα σε σχέση με τη φράση "την παρτάρα σου κοιτάς". Όχι μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά γενικά.

Σε άλλες περιπτώσεις δεν ισχύει το «την παρτάρα σου κοιτάς» και το παραδέχομαι. Αλλά σ' αυτην δυστυχώς ισχύει. Στις πανελλήνιες είναι λιγάκι «Θ θάνατος σου η ζωή μου». Θα σου φέρω άλλο ενα παράδειγμα: Εσύ απ' ότι θυμάμαι ήθελες ιατρική εκπα, δυστυχώς δεν πέρασες και πήγες Πάτρα. Αν είχες βγάλει πέρσι 19170 (η βάση της σχολής του εκπα), και η κολλητή σου, σου έλεγε, «Guest 278211, Κι εγώ τα ίδια μόρια έβγαλα αλλά δυστυχώς οι γονείς μου δεν έχουν λεφτά να με στείλουν Πάτρα. Μπορείς να μη δηλώσεις την Αθήνα, ώστε να περάσω εγώ Αθήνα;» Εκεί τι κάνεις; Την γράφεις στα @@ σου και δηλώνεις Αθήνα (ακολουθείς δηλαδή την τακτική «κοιτάω την παρτάρα μου» ή θα δηλώσεις Πάτρα για να μην φας τη θέση κάποιου;
Ισως να μην είναι πολύ εύστοχο το παράδειγμα μου (τώρα που το ξαναδιαβάζω όντως δεν πολυ-είναι, αλλά νομίζω θα καταλάβεις αυτό που θέλω να πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Πιστεύω πως άμα πήγαινε σε δημόσιο, και δεν είχε τους πλούσιους γονείς της (άρα, όχι φροντιστήρια - ιδιαίτερα), δύσκολα θα έβγαζε 18.000+ μόρια. Το χρήμα, όπως και να το κάνουμε, σου ανοίγει ''πόρτες''. Η κοπέλα πήγε σε ιδιωτικό, που εξειδικεύεται στη Γερμανική γλώσσα, άρα είχε τις διασυνδέσεις για να το ψάξει παραπέρα. Τα δημόσια Λύκεια δεν σου παρέχουν αυτή την δυνατότητα και σε αφήνουν στο ''σκοτάδι''.

Το ιδωτικο λυκειο διευκολυνει τα πραγματα αλλα δεν ειναι απαραιτητο ουτε για να πας καλα στις πανελληνιες, ουτε για να πας στο εξωτερικο. Υπαρχει το internet πια, που σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις οση ερευνα θες και να ψαξεις τους τροπους που μπορεις να βγιες εξω. Συμφωνω οτι οταν το σχολειο σε καθοδηγει ειναι πιο ευκολο αλλα το βασικο ειναι η προσπαθεια που καταβαλει ο καθενας, η θεληση και οι δυνατοτητες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
τι κατευθυνση ησουν? :P

γιατι σαν θετικαριος δεν θυμαμαι να εχουμε αναγκη την τυχη. την φωτιση του αγιου πνευματος και την υπομονη του ιωβ ναι!

αλλα οχι τυχη

Θεωρητικός ήμουν αλλά δόξα το Θεό μάτια είχα και είδα....
Εκτός εάν αυτο το τεράστιο ποσοστό θετικοτεχνολογικών που γράψαν χάλια φέτος δε διάβαζαν...:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Οσο για την επιλογή της Γερμανίας, η Αλεξία έχει ιδιαίτερη σύνδεση με τη χώρα, καθώς φοίτησε σε ιδιωτικό σχολείο που δίνει βάρος στην εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας και του πολιτισμού. Αλλωστε, η Αλεξία πήρε υποτροφία για σπουδές στη Γερμανία από τη Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD) στην Αθήνα.
Πηγή: καθημερινή
....................................................
So, όπως γίνεται κάθε χρόνο με τις εφημερίδες, έχουμε τις ''λαμπρές'' ευφυίες των ιδιωτικών σχολείων, που παρουσιάζονται ως ''παιδιά-θαύματα''. Φέτος, έχουμε την Αλεξία, η οποία φοίτησε σε Ιδιωτικό σχολείο και η εφημερίδα παρουσιάζει την απόφαση της ως συνειδητή επιλογή για ένα καλύτερο μέλλον.
Ωραία, 10³ μπράβο στην κοπέλα.
Για την <<καλή>> εφημερίδα το σχόλιό μου: Όταν πριν λίγα χρόνια, ο πρώτος των πρώτων (19800+) τελείωσε δημόσιο σχολείο (και μάλιστα σε υποβαθμισμένη περιοχή της δυτικής Αττικής), αυτό δεν ήταν είδηση. Τώρα που το κορίτσι πήγαινε σε "high" ιδιωτικό, η εφημερίδα το κάνει σπουδαίο θέμα (αφήνοντάς μας να καταλάβουμε και ποιο ακριβώς ήταν το ιδιωτικό αυτό). Όχι ότι κάνει διαφήμιση. Αλλοίμονο τώρα . . .



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Ωραία, 10³ μπράβο στην κοπέλα.
Για την <<καλή>> εφημερίδα το σχόλιό μου: Όταν πριν λίγα χρόνια, ο πρώτος των πρώτων (19800+) τελείωσε δημόσιο σχολείο (και μάλιστα σε υποβαθμισμένη περιοχή της δυτικής Αττικής), αυτό δεν ήταν είδηση. Τώρα που το κορίτσι πήγαινε σε "high" ιδιωτικό, η εφημερίδα το κάνει σπουδαίο θέμα (αφήνοντάς μας να καταλάβουμε και ποιο ακριβώς ήταν το ιδιωτικό αυτό). Όχι ότι κάνει διαφήμιση. Αλλοίμονο τώρα . . .




πες τα χρυσοστομε ετσι μπραβο για πολλα like το σχολιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ειναι στο σκαι τωρα ζωντανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
..........................
Ενας, εστω ενας να παει κοντρα στα taboo, να βγαλει 19.700 απο Τεχνολογικη και να δηλωσει Μαθηματικο (15.000 μορια) επειδη αυτο του αρεσει. υποκλινομαι
.........................
Αν αντικαταστήσεις το μαθηματικό με το φυσικό και κατεβάσεις λίγο τα μόρια, έχουμε τέτοια παραδείγματα σ' αυτό το τόπικ.

Μπράβο στην κοπέλα για την επιτυχία της. Στο ιδιωτικό που πήγαινε σίγουρα υπάρχουν παιδιά που έγραψαν κάτω από 10 χιλιάδες μόρια, όπως και σε κάθε σχολείο, ιδιωτικό ή δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ξεκολλάτε με το «τρώω τη θέση κάποιου». Θα την νοιάξει αυτην την κοπελιά αν ο άλλος απο Πάτρα πχ θέλει Νομική Αθήνας; Την παρτάρα σου κοιτάς στις πανελλήνιες και κανέναν άλλον!!!!
την παρτάρα σου............έλεος
ο θάνατός σου η ζωή μου είναι οι πανελλήνιες;
κι εσύ βρε Guest 278211 έλεος.
οκ,έβγαλε 19..700 με γειά της με χαρά της.από εκεί και πέρα γιατί να μην μπει σε όποια σχολή γουστάρει;
σαν να ακούω την αδερφή μου που έβριζε κάτι παιδιά που μπήκαν με 19.000 φιλολογία.
ε αφού το γουστάρει γιατί πρέπει ντε και καλά να μπεί νομική;
θα φάει τις θέσεις...............
εγώ λέω να αποβάλλουμε αυτή τη συνήθειά μας,όταν πετυχαίνει κάποιος να λέμε:ναι οκ το φυτό,αν πήγαινα και εγώ ιδιωτικό,έχει φράγκα μπλα μπλα μπλα και να πούμε ένα πραγμαατικό μπράβο στην κοπέλα :clapup:


Ωραία, 10³ μπράβο στην κοπέλα.
Για την <<καλή>> εφημερίδα το σχόλιό μου: Όταν πριν λίγα χρόνια, ο πρώτος των πρώτων (19800+) τελείωσε δημόσιο σχολείο (και μάλιστα σε υποβαθμισμένη περιοχή της δυτικής Αττικής), αυτό δεν ήταν είδηση. Τώρα που το κορίτσι πήγαινε σε "high" ιδιωτικό, η εφημερίδα το κάνει σπουδαίο θέμα (αφήνοντάς μας να καταλάβουμε και ποιο ακριβώς ήταν το ιδιωτικό αυτό). Όχι ότι κάνει διαφήμιση. Αλλοίμονο τώρα . . .




αυτό είναι όντως ένα γεγονός.....κάθε ιδιωτικό θα έκανε τα πάντα για να προβάλλει τους αριστούχους που φοίτησαν εκεί,και σαφώς επειδή το χρήμα είναι πλέον δύναμη,οι εφημερίδες δε θα έχουν καμία αντίρρηση να το προβάλλουν.


εγώ τώρα έχω να πώ:συγχαρητήρια στην κοπέλα που πέτυχε τέτοιους βαθμούς και ότι η συνέντευξη σε κάποιο σημείο είναι λίγο fake .
λέει ότι πάει κυρίως για να δοκιμάσει πως θα είναι εκεί κλπ κλπ
κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να καταλάβει ότι πίσω από αυτά τα λόγια η κοπέλα λέει:πάω γερμανία γιατί θέλω να ανοίξω τα φτερά μου.
νταξ το να δουλέψει δε θα είναι τόσο δύσκολο(είπαμε ελλαδιστάν αλλά όχι να μείνει άνεργος κάποιος αριστούχος) αλλά το να κάνει καριέρα στην ελλάδα θα είναι αδύνατο.......αυτό δείχνει πως το κράτος έχει χάσει τελείως το κύρος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπράβο και πάλι μπράβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Συγχαρητηρια στη κοπελα..ειναι αξιεπαινη πραγματικα.Αλλα δεν μπορω να μην τσαντιζομαι οταν μου προβαλλουν μονο ως αριστουχος στα μεσα κατι παιδια απο ιδιωτικα και για τους αλλους κανενας λογος..ενα εκατομμυριο μπραβο στο κοριτσι αλλα αλλες οι ευκαιριες που δινονται σε εκεινη και αλλες σε παιδια που ειναι εξισου αριστοι μαθητες αλλα δεν εχουν χρημα η διασυνδεσεις ωστε να λαβουν μια υποτροφια η να μαθουν τοσο καλα μια γλωσσα για να σπουδασουν αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Συμφωνώ με γεωργία 94...
Αξίζουν ΤΑ μπράβο στην κοπέλα,αλλά αυτή η ''αξιοκρατία'' επίσης που κυριαρχεί,μου τη δίνει.
Παιδιά με εξίσου άριστες επιδόσεις,δε θα'χουν τέτοιες ευκαιρίες...Γιατί,σε τι υστερούν δηλαδή;
Α,ξέχασα...πρέπει να είσαι και από...τζάκι,εκτός από το να πας μπροστά με το μυαλο που εχεις...
(πολλαααα ποιντς στον δια,οι διαφημισεις των ιδιωτικων πανε κι ερχονται).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια διαφορά έχει το δημόσιο απο το ιδιωτικό; Σε όποιο σχολείο και να πήγαινε, αυτή αποφάσισε να διαβάσει. Δε σου εμφυτεύουν γνώσεις στο ιδιωτικό. Απο 'σενα εξαρτάται αν θα διαβάσεις ή όχι.
Πιστεύεις οτι αμα η κοπελιά πήγαινε σε δημόσιο, δε θα έβγαζε το λιγότερο 19.000?

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λες.
Γνωρίζω συγκεκριμένα μια κοπέλα, η οποία ήταν πολύ καλή στο δημοτικό, τη στήριζα, όμως ήταν από μια οικογένεια με πολύ "κακό" όνομα. Αφού μια φορά, επειδή είμαστε από διαφορετικά χωριά, είχαν πει οι γονείς μου στο θείο μου όταν γυρνούσε σπίτι του να την πάει μέχρι το διπλανό χωριό και εκείνος αρνήθηκε, γιατί δεν ήθελε να έχει καμιά σχέση με αυτήν την οικογένεια. Πήγαμε σε διαφορετικά γυμνάσια (δεν πήγα σε αυτό που θα έπρεπε γεωγραφικά να πάω γιατί δίδασκε μια θεία μου και δεν ήθελα να την έχω καθηγήτρια) και συναντηθήκαμε πάλι στο λύκειο: Άλλος άνθρωπος. Καμιά στήριξη από τους καθηγητές και μονάχα κατακραυγή για την εμφάνισή της. Από ότι έμαθα αργότερα, στις αρχές του γυμνασίου διάβαζε και έπαιρνε καλούς βαθμούς, πολλές φορές σε διαγωνίσματα καλύτερους από εκείνους της και καλά "πρώτης" μαθήτριας. Αντί οι καθηγητές να τη βοηθήσουν, την κατηγορούσαν ότι αντέγραφε. (Με τη θεία μου δε μιλιέμαι σχεδόν: της είχα πει να την προσέξει, αλλά προτίμησε να πάει με το ρεύμα της τοπικής κοινωνίας. :mad: ). Σήμερα, είναι φοιτήτρια σε ΤΕΙ, στο οποίο πέρασε διαβάζοντας μόνη της από Πανελλήνιες στο ΕΠΑΛ. Εννοείται, ότι αν είχε την κατάλληλη στήριξη θα πήγαινε καλύτερα.
[off-topic] Η κοπέλα αυτή είναι γραμμένη στη ΔΑΠ :wall::wall::wall: [/off-topic]

Τέλος πάντων, επειδή τα προσωπικά παραδείγματα δε μετρούν και πολύ, σε ένα οποιοδήποτε ΕΠΑΛ θα δεις μόνο παιδιά οικογενειών εργατών. Δε θα δεις ούτε παιδί γιατρού, ούτε καθηγητή, ούτε δικηγόρου. Θα δεις παιδιά αγροτών, εργατών που δουλεύουν σε οικοδομή, καθαριστών. Λες τα παιδιά των γιατρών να είναι πιο έξυπνα; :hmm: Δε νομίζω. Απλά έχουν διαφορετικό περιβάλλον, τυγχάνουν διαφορετικής προσοχής, έχουν διαφορετικά πρότυπα. Η στήριξη και η βοήθεια που έχουν οι μεν και οι δε, απλώς δε συγκρίνεται.

Σε άλλες περιπτώσεις δεν ισχύει το «την παρτάρα σου κοιτάς» και το παραδέχομαι. Αλλά σ' αυτην δυστυχώς ισχύει. Στις πανελλήνιες είναι λιγάκι «Θ θάνατος σου η ζωή μου». Θα σου φέρω άλλο ενα παράδειγμα: Εσύ απ' ότι θυμάμαι ήθελες ιατρική εκπα, δυστυχώς δεν πέρασες και πήγες Πάτρα. Αν είχες βγάλει πέρσι 19170 (η βάση της σχολής του εκπα), και η κολλητή σου, σου έλεγε, «Guest 278211, Κι εγώ τα ίδια μόρια έβγαλα αλλά δυστυχώς οι γονείς μου δεν έχουν λεφτά να με στείλουν Πάτρα. Μπορείς να μη δηλώσεις την Αθήνα, ώστε να περάσω εγώ Αθήνα;» Εκεί τι κάνεις; Την γράφεις στα @@ σου και δηλώνεις Αθήνα (ακολουθείς δηλαδή την τακτική «κοιτάω την παρτάρα μου» ή θα δηλώσεις Πάτρα για να μην φας τη θέση κάποιου;
Ισως να μην είναι πολύ εύστοχο το παράδειγμα μου (τώρα που το ξαναδιαβάζω όντως δεν πολυ-είναι, αλλά νομίζω θα καταλάβεις αυτό που θέλω να πω :)

Θα της έλεγα να δηλώσουμε και οι 2 Πάτρα και να συγκατοικήσουμε! :clapup: :P

κι εσύ βρε Guest 278211 έλεος.
οκ,έβγαλε 19..700 με γειά της με χαρά της.από εκεί και πέρα γιατί να μην μπει σε όποια σχολή γουστάρει;

Αφού θα πάει στο εξωτερικό, τη σχολή εδώ τι τη θέλει; μήπως αλλάξει γνώμη;

Φέτος λοιπόν κι εγώ να κάνω 10% και να δηλώσω πχ ιατρική Αλεξανδρούπολης. Υπάρχει περίπτωση να πάω; Όχι, ποτέ. Απλά και μόνο επειδή μπορώ. :devil: Είναι το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Συμφωνώ με γεωργία 94...
Αξίζουν ΤΑ μπράβο στην κοπέλα,αλλά αυτή η ''αξιοκρατία'' επίσης που κυριαρχεί,μου τη δίνει.
Παιδιά με εξίσου άριστες επιδόσεις,δε θα'χουν τέτοιες ευκαιρίες...Γιατί,σε τι υστερούν δηλαδή;
Α,ξέχασα...πρέπει να είσαι και από...τζάκι,εκτός από το να πας μπροστά με το μυαλο που εχεις...

1. τα παιδια με μυαλο που λες, μην ανησυχεις θα πανε μπροστα, θα τον βρουν τον δρομο..
2. απλα τα παιδια "χωρις μυαλο" θα μπορουσαν πολυ πιο ευκολα να μπουν σε μια α' σχολη οταν εχουν 15 ιδιαιτερα απο πισω σε σχεση με τα αλλα...
3. γελαω με τις βλακειες που διαβαζω περι αξιοκρατιας, ισοτητας κλπ. εδω μεσα!!! τωρα καταλαβετε οτι ο κοσμος μας δεν ειναι ετσι??

Αφού θα πάει στο εξωτερικό, τη σχολή εδώ τι τη θέλει; μήπως αλλάξει γνώμη;

εσυ στη θεση της δεν θα δηλωνες μηχανογραφικο? πες οχι, να σε πω και @@@...
θα αισθανοσουν σιγουρια απο το γεγονος οτι θα πηγαινες στα 18 σου σε μια ξενη χωρα?
θα σε δεχοταν σιγουρα το πανεπιστημιο, επειδη σου εχει πει το οκ μεσω μαιλς?

δεν θα ηθελες να εχεις μια "καβατζα" στην πατριδα σου, να ξερεις πως στην χειροτερη περιπτωση που δεν τα καταφερεις εξω, σε περιμενει η νομικη εκπα ή οτι αλλο??

σιγουρα ειναι λιγο αδικο για το παιδι που θα μεινει εξω επειδη θα του πηρε τη θεση, αλλα μην λεμε οτι θελουμε.. και αυτος ετσι θα επραττε στη θεση της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
1. τα παιδια με μυαλο που λες, μην ανησυχεις θα πανε μπροστα, θα τον βρουν τον δρομο..
2. απλα τα παιδια "χωρις μυαλο" θα μπορουσαν πολυ πιο ευκολα να μπουν σε μια α' σχολη οταν εχουν 15 ιδιαιτερα απο πισω σε σχεση με τα αλλα...
3. γελαω με τις βλακειες που διαβαζω περι αξιοκρατιας, ισοτητας κλπ. εδω μεσα!!! τωρα καταλαβετε οτι ο κοσμος μας δεν ειναι ετσι??

1)μην είσαι απόλυτος...έχω δει ανθρώπους με μυαλό και γενικα ΑΞΙΕΠΑΙΝΟΥΣ να μενουν πιο πισω απο αλλους με γονεις εφοπλιστες και 1000 βισματα κι ενα σωρο αλλα μεσα...δυστυχως,αλλα πραγματα μετρανε σημερα...
2)συμφωνω εδω,αν κ υπαρχουν κ αυτοι που το παλευουν κ παρολα αυτα τα καταφερνουν κ παλι κ χωρις 15 ιδιαιτερα
3)φυσικα και ΔΕΝ το καταλαβα τωρα...:confused: απλα το επανελαβα,το χω πει χιλιαδες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
1. τα παιδια με μυαλο που λες, μην ανησυχεις θα πανε μπροστα, θα τον βρουν τον δρομο..

Ποιο δρομο ακριβως να βρουν στην Ελλαδα?κανεναν ισως?και μην μ πειτε τωρα να πανε εξωτερικο να δουλεψουν γιατι για να ξεκινησεις να πας εκει θελει και ενα Α' μπατζετ.Δυστυχως, δεν αρκει μονο το μυαλο..χρειαζεται και η στηριξη με αλλα μεσα για να εξελιχθεις..σιγουρα καποια παιδια χωρις χρηματα θα πανε πολυ μπροστα αλλα ενα μικρουλι ποσοστο αυτων δεν λεει κατι..=/ απλα προσπαθουμε για το καλυτερο..και θα δειξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λες.
Γνωρίζω συγκεκριμένα μια κοπέλα, η οποία ήταν πολύ καλή στο δημοτικό, τη στήριζα, όμως ήταν από μια οικογένεια με πολύ "κακό" όνομα. Αφού μια φορά, επειδή είμαστε από διαφορετικά χωριά, είχαν πει οι γονείς μου στο θείο μου όταν γυρνούσε σπίτι του να την πάει μέχρι το διπλανό χωριό και εκείνος αρνήθηκε, γιατί δεν ήθελε να έχει καμιά σχέση με αυτήν την οικογένεια. Πήγαμε σε διαφορετικά γυμνάσια (δεν πήγα σε αυτό που θα έπρεπε γεωγραφικά να πάω γιατί δίδασκε μια θεία μου και δεν ήθελα να την έχω καθηγήτρια) και συναντηθήκαμε πάλι στο λύκειο: Άλλος άνθρωπος. Καμιά στήριξη από τους καθηγητές και μονάχα κατακραυγή για την εμφάνισή της. Από ότι έμαθα αργότερα, στις αρχές του γυμνασίου διάβαζε και έπαιρνε καλούς βαθμούς, πολλές φορές σε διαγωνίσματα καλύτερους από εκείνους της και καλά "πρώτης" μαθήτριας. Αντί οι καθηγητές να τη βοηθήσουν, την κατηγορούσαν ότι αντέγραφε. (Με τη θεία μου δε μιλιέμαι σχεδόν: της είχα πει να την προσέξει, αλλά προτίμησε να πάει με το ρεύμα της τοπικής κοινωνίας. :mad: ). Σήμερα, είναι φοιτήτρια σε ΤΕΙ, στο οποίο πέρασε διαβάζοντας μόνη της από Πανελλήνιες στο ΕΠΑΛ. Εννοείται, ότι αν είχε την κατάλληλη στήριξη θα πήγαινε καλύτερα.
[off-topic] Η κοπέλα αυτή είναι γραμμένη στη ΔΑΠ :wall::wall::wall: [/off-topic]
Μη στενοχωριέσαι λοιπόν γι' αυτήν. Βρήκε το δρόμο της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top