Ηράκλειο vs Ιωάννινα

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω συγκεντρώσει 15327 μόρια και απο την αρχή, στόχος μου ήταν το Φυσικό. Ομως δυστυχώς πιάνω μόνο του Ηρακλείου που έχει 14750 περίπου μόρια, και των Ιωαννίνων που έχει περίπου 15100.
Σαν πόλη ποια θα μου προτείνατε;
Να σημειώσω ότι στην Κρήτη έχω πολλούς συγκενείς, αλλά δεν θέλω να πάω επειδή είναι νησί κι αυτό(όπως και την Ρόδο στην οποία μένω) και θα χωριστώ με πολλούς καλούς φίλους που θα πάνε Αθήνα/Θεσσαλονίκη.
Ιωάννινα αν παω δεν θα ξέρω κανέναν και τίποτα.

Τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ηράκλειο.Είναι το καλύτερο φυσικό στην Ελλάδα και είναι καταλληλότερη πόλη για να μένεις από τα Γιάνεννα,ειδικά αφού έχεις μεγαλώσει και σε νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μαλλον Κρητη καλυτερα, εγω σπουδαζω στο φυσικο εκει και ειμαι πολυ ικανοποιημενη και επισης η πολη προσωπικα μου αρεσει. Ετσι κι αλλιως θα χωριστεις με φιλους ειτε πας στα Ιωαννινα ειτε στην Κρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γιαννενα εννοειται !!!!
-----------------------------------------
αν και το φυσικο ειδικα , ειναι πολυ δυσκολο εδω ... εχω φιλους εκει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όσους ρωτάω μου λένε οτι στην Κρήτη είναι καλύτερα.. Και γενικά εδώ στη Ρόδο που ρωτάω τα παιδιά σε ποια πόλη θα πάνε, μου λένε Ηράκλειο.. Τελικά μάλλον εκεί με βλέπω. Μακάρι να μην το μετανιώσω!

Υ.Γ Η βάση του 2008 ήταν ~14750 στο Ηράκλειο.. Με 15327 πιστεύετε ότι μπαίνω με ασφάλεια; Υπάρχει περίπτωση να ανέβει πάνω απο 600 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κι εγώ έχω αυτό το δίλημμα! Αλλά είναι στην ουσία τρίλημμα γιατί σκέφτομαι και την Πάτρα. Εγώ πάντως ο μόνος λόγος για τον οποίο προτιμώ τα Ιωάννινα από την Πάτρα και το Ηράκλειο είναι λόγω του ομορφότερου περιβάλλοντος. Η Πάτρα και το Ηράκλειο είναι πόλεις σαν την Αθήνα και δεν θα ήθελα να πάω ξανά σε τέτοιου είδους μέρος... Τώρα για την Ρόδο δεν ξέρω πάντως κι εμένα στο φροντιστήριο για Ηράκλειο μου λένε καλύτερα!
Άντε και συμφοιτητές!:P
-----------------------------------------
***Εγώ έβγαλα 15813 στο 2ο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
αλλά δεν θέλω να πάω επειδή είναι νησί κι αυτό(όπως και την Ρόδο στην οποία μένω)

Δεν ήταν νησιιιιιιιι!!
Ήταν θεριό που κείτοταν στη θάλασσααααά!:jumpy:

Συγγνώμη που είμαι εν ευθυμία αλλά επιστρέφω από γιορτή.
Λοιπόν.Το πρόβλημά σου όπως φαίνεται δεν έχει να κάνει με την ποιότητα ως σχολής δηλαδή πού είναι υψηλότερου επιπέδου αλλά αφορά την πόλη έτσι?
Αν αποφασίσεις να πας Ηράκλειο δεν θα αισθανθείς διαφορά ...κλιματολογικά.Όχι κρύο όχι χιόνια.Ξέρω(ήξερα)αρκετά παιδιά από Κάλυμνο, Κάρπαθο, και Κω που σπούδασαν Φυσικομαθηματικά στο Ηράκλειο.
Η αγαπητή μας Krou μπορεί να σου πεί από πρώτο χέρι γιατί εμείς παλιώσαμε.
Άντε καληνύχτα και ο Θεός να σε φωτίσει να αποφασίσεις.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κι εγώ έχω αυτό το δίλημμα! Αλλά είναι στην ουσία τρίλημμα γιατί σκέφτομαι και την Πάτρα. Εγώ πάντως ο μόνος λόγος για τον οποίο προτιμώ τα Ιωάννινα από την Πάτρα και το Ηράκλειο είναι λόγω του ομορφότερου περιβάλλοντος. Η Πάτρα και το Ηράκλειο είναι πόλεις σαν την Αθήνα και δεν θα ήθελα να πάω ξανά σε τέτοιου είδους μέρος... Τώρα για την Ρόδο δεν ξέρω πάντως κι εμένα στο φροντιστήριο για Ηράκλειο μου λένε καλύτερα!
Άντε και συμφοιτητές!:P
-----------------------------------------
***Εγώ έβγαλα 15813 στο 2ο:no1:

Εσύ αισθάνεσαι πιστεύω μεγαλύτερη σιγουριά με τα μόρια που έχεις, για την Κρήτη τουλάχιστον.. Εγώ μέχρι πριν μια βδομάδα νόμιζα ότι έπιανα και την Πάτρα(και ήμουν και σχεδόν σίγουρος ότι εκεί θέλω να πάω), αλλά μετα είδα οτι θέλει 15600+ οπότε ξενέρωσα και θα αρκεστώ μάλλον στο Ηράκλειο, αν δεν ανέβουν πολύ οι βάσεις (που το ελπίζω, γιατί θα βρεθώ στα εφαρμοσμένα μαθηματικά στην Κρήτη)..

Δεν ήταν νησιιιιιιιι!!
Ήταν θεριό που κείτονταν στη θάλασσααααά!:jumpy:

Συγγνώμη που είμαι εν ευθυμία αλλά επιστρέφω από γιορτή.
Λοιπόν.Το πρόβλημά σου όπως φαίνεται δεν έχει να κάνει με την ποιότητα ως σχολής δηλαδή που είναι υψηλότερου επιπέδου αλλά αφορά την πόλη έτσι?
Αν αποφασίσεις να πας Ηράκλειο δεν θα αισθανθείς διαφορά ...κλιματολογικά.Όχι κρύο όχι χιόνια.Ξέρω(ήξερα)αρκετά παιδιά από Κάλυμνο, Κάρπαθο, και Κω που σπούδασαν Φυσικομαθηματικά στο Ηράκλειο.
Η αγαπητή μας Krou μπορεί να σου πεί από πρώτο χέρι γιατί εμείς παλιώσαμε.
Άντε καληνύχτα και ο Θεός να σε φωτίσει να αποφασίσεις.:hmm:

Λέω νησί, από την άποψη ότι, με την υπόλοιπη Ελλάδα δεν την ενώνει στεριά, αλλά θάλασσα.. Είναι αλλιώς να λες "Θα πάρω το τρένο/λεωφορείο/αυτοκίνητο για να πάω Αθήνα/Θεσσαλονίκη", και αλλιώς να λες οτι θα πάρω το καράβι/αεροπλάνο για να πάω.. Όσο το συζητάω πάντως μου γίνεται όλο και πιο εύκολο να το πάρω απόφαση ότι εκεί θα παω.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα κλιματολογικα ειναι μια χαρα, απο κρυο εχουμε ελαχιστο ακομα κ το χειμωνα ειναι πολυ υποφερτο. Στην Αθηνα δηλαδη εχει τεραστια διαφορα ειχα παει ενα Σ/Κ κ ειχα ξεπαγιασει. Δε θελω ουτε να φανταστω πως θα ειναι στα Ιωαννινα :P Αν δε σου αρεσει το κρυο καλυτερα να μη πας εκει :P
Α και επισης μπορει το Ηρακλειο να ειναι πολη, αλλα το πανεπιστημιο ειναι στην εξοχη και αν δε γουσταρεις να μενεις κεντρο μπορεις να νοικιασεις σπιτι πιο κοντα στο πανεπιστημιο οποτε θα εισαι σαν σε χωριο. Δε ξερω βεβαια εκει τι παιζει απο μαγαζια (οχι διασκεδασης) και χωρις μεσο μεταφορας ισως να σε κουρασει γιατι θα πρεπει να ερχεσαι κεντρο για διασκεδαση (μαλλον, δε ξερω αν εχει τπτ εκει αλλα αμφιβαλλω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Από το κέντρο του Ηρακλείου δηλαδή, σε πόση ώρα πας στο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
15-20' αναλογα την κινηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν μένω κέντρο, από άποψη συγκοινωνιών είναι εύκολη η μεταφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε πιθανοτατα ναι. Εξαρταται κ το που θα μενεις, αλλα το πιο πιθανο ειναι να εισαι κοντα σε σταση. Μπορεις να ψαξεις και για σπιτι κοντα σε στασεις παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ωραία.. Γενικά μου φαίνεται αρκετά βολικό μέρος το Ηράκλειο οπότε μάλλον εκεί θα καταλήξω.. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ε, οπουδήποτε στο κέντρο βρεις σπίτι είσαι καλυμμένος. Τα λεωφορία είναι πολύ συχνά. Η συγκοινωνία για το πανεπιστήμιο είναι πολύ βολική σε περίπτωση που δεν έχεις άλλο μεταφορικό μέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στην αρχή δεν ήθελα με τίποτα να πάω Κρήτη, αφού όλη η παρέα μου θα πάει αλλού.. Τα θετικά σας σχόλια συνέβαλαν σε αυτό το υπερψήσιμο.. Ευχαριστώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Το οτι στο Ηρακλειο το χειμωνα εχει ερημια ισχυει?Αν ναι εγω θα σου ελεγα Γιαννενα!
Χειμωνα καλοκαιρι η πολη ειναι γεματη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δεν ισχυει, αλλα σιγουρα απο την ανοιξη και μετα γεμιζει περισσοτερο με τουριστες. Οι μονιμοι και οι φοιτητες ειναι πολλοι οποτε το χειμωνα δεν ερημωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το οτι στο Ηρακλειο το χειμωνα εχει ερημια ισχυει?Αν ναι εγω θα σου ελεγα Γιαννενα!
Χειμωνα καλοκαιρι η πολη ειναι γεματη..
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μην έρθετε Ηράκλειο γιά το καλό σας.Εγκληματικότητα στο φούλ, από κλοπες και βιασμούς είναι γεμάτο το ημερήσιο δελτίο της αστυνομίας, δεν υπάρχει ψυχή έξω τον Χειμώνα παρά μόνο έμποροι ναρκωτικών(της σοδειάς 2007 που ήταν ποιοτική των Ζωνιανών) πυρομανείς, εκτελεστές συμβολαίων θανάτου, ματάκηδες, έμποροι λευκής(ενίοτε και μαύρης) σαρκός κ.λ.π
Κάθε μισή ώρα τη νύχτα ακούς κροταλίσματα από τα καλάσνικωφ, οι ντελιβεράδες έχουν προσλάβει ιδιωτικούς αστυνομικούς γιά να τρέχουν χωρίς να κινδυνεύει να κρυώσει η πίτσα, κ.λ. κ.λπ
Άσε που η πόλη είναι τόσο βρώμικη που ο δήμαρχος έχει φτειάξει ειδικές φωλιές με κλιματισμό μήπως και μπορέσει να δελεάσει τα ποντίκια και μπορέσει να τα ελέγξει!
Και τη γρίπη?Την ξεχάσατε τη γρίπη που μας αφήνουν αμανάτι οι τρελοάγγλοι στα Μάλλια?
Γι αυτό σας λέω μακριά.Η πραγματική κόλαση ε'ιναι εδώ!

Ήταν περασμένα τα μεσάνυχτα.Φωνή καμμιά!.Κανένα ζωντανό δεν έβγαζε φωνή στα ρημαγμένα μέρη.
Καί όταν κάπου-κάπου κανένα τριζόνι έκανε να αρχίσει τον παραπονιάρικο σκοπό του, ως και αυτό εσώπαινε από το φόβο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top