Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πολ/νείο Κρήτης (Χανιά)

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φοκο θα σε ρωτησω το εξης απλο: Ο μικροβιολογος μπορει να κανει την δουλεια σου? ΟΧΙ
Οπως ενας μικροβιολογος ΔΕΝ ειναι γιατρος
Ετσι και και ενας ηλεκτρονικος ΔΕΝ ειναι Ηλεκτρολογος
τοσο απλα:)

μικροβιολόγος θέλω να γίνω :(

δυστυχώς στην Ελλάδα μικροβιολογικό εργαστήριο μπορεί να ανοίξουν μόνο μικροβιολόγοι που είναι ιατροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Στους ηλεκτρολογους υφισταται οντως αυτη η διαφορα, στους ηλεκτρονικους οχι

Ότι ο ηλεκτρονικός μηχανικός που γράφει κώδικες και κάνει έρευνες στη ρομποτική δεν έχει διαφορά με τον τεχνικό που θα του πάω να μου φτιάξει την τηλεόραση.:hmm:

για αυτο αλλωστε συζηταμε και εξηγουμαστε!!
για να μην παρεξηγουμαστε ;)
Του εξηγω πως εχουν τα πραγματα, για να μην πεσει αποτομα...

Φυσικά, απλά δεν είναι αυτό που ρώτησε το παιδί, και νομίζω λίγο-πολύ όλοι το ξέρουμε. Είναι λίγο σαν να σε ρωτάω "το προφιτερόλ είναι ωραίο γλυκό;" και να μου απαντάς "και ο μπακλαβάς μπορεί να είναι το ίδιο καλός, ανάλογα το ζαχαροπλαστείο." :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα αν δεν ασχοληθεις με το αντικειμενο σου στην πραξη και μενεις στη θεωρια, οπως κανει το 90 και βαλε % των αποφοιτων στην Ελλαδα... Βρασε ορυζα Χαραλαμπε, και πιες το ζουμι τους...


Ουτε ειπα οτι ειμαι επιστημονας, ουτε υπονοησα τιποτα τετοιο...
οπως τα καταλαβαινω τα μεταφραζω, γι' αυτο σε παρακαλω προσπαθησε να γραφεις λιγο καλυτερα, γιατι κυριολεκτικα μεταφραζοντας τα κειμενα σου, εχω βγαλει τα ματια μου....:/:




@Thoba19
Εγω δεν ειχα σκοπο να σε θιξω, παρολο που εσυ εκανες το αντιθετο, αναφερθηκα γενικα και αοριστα,
γιατι βλεπω πολλους συμμαθητες μου που εχουν την εντυπωση οτι παω να σπουδασω στο πολυτεχνειο και θα με ζητανε ολοι...

η δικη μου αποψη ειναι να προτιμησεις το τμημα της Κρητης απο τα αλλα ημμυ
Το οτι εχει ΑΚΟΜΑ στο προγραμμα του μεχρι στιγμης ΚΑΙ μαθηματα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ το καθιστα μοναδικο στην Ελλαδα και οι αποφοιτοι του εχουν περισσοτερες πιθανοτητες εναντι των ηλεκτρολογων.

Ευχομαι να σε βοηθησα,
εγω σου ειπα την γνωμη μου,
μετα απο κει η επιλογη ειναι δικη σου!

(Χωρις καμια παρεξηγηση!!!!)

Δεν θα διαφωνισω στο πρωτο σκελος της απαντησης σου αλλα αν δεν δεις καποιον σε βαθος χρονου πως μπορεις να επηλεξεις αν δεν δεις το γνωστικος τους επιπεδο αρχικα μετα ομως απο καποιο χρονο θα φανει σε ποσοστο ανταποκρινετε σε αυτα που ελεγε το χαρτι του σωστα;


Καταρχην δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω αλλα τα διαφωρα σχολια σου αποπνεουν μια δοση ειρωνιας αν εσυ δεν σε ενοχλη η ειρωνη και δεν αποτελη ενα μεσο προσβολης για σενα δεν ισχυει κατι αντιστιχω για μενα

χωρις παρεξηγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οπως ενας μικροβιολογος ΔΕΝ ειναι γιατρος
Ετσι και και ενας ηλεκτρονικος ΔΕΝ ειναι Ηλεκτρολογος
τοσο απλα:)
Πρόσεχε τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς. Η Μικροβιολογία είναι ιατρική ειδικότητα και κατά συνέπεια ο Μικροβιολόγος γιατρός.

μικροβιολόγος θέλω να γίνω :(
δυστυχώς στην Ελλάδα μικροβιολογικό εργαστήριο μπορεί να ανοίξουν μόνο μικροβιολόγοι που είναι ιατροι.
Δεν αντελήφθην που είναι το πρόβλημα. Φοιτητής Ιατρικής δεν είσαι; Πάντως η εν λόγω ειδικότητα είναι από τις πιο ευρείες, αλλά θέλει πολύ διάβασμα για να γίνεις καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
μικροβιολόγος θέλω να γίνω :(

δυστυχώς στην Ελλάδα μικροβιολογικό εργαστήριο μπορεί να ανοίξουν μόνο μικροβιολόγοι που είναι ιατροι.

:redface: ωχ... παραδειγμα που εφερα...

Δεν εχει σημασια και εγω ηλεκτρολογος τελιωσα και παω για ηλεκτρονικος....
παντως αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πτυχιο του ιατρου δεν σε καθιστα αυτοματα ΚΑΙ μικροβιολογο
Ότι ο ηλεκτρονικός μηχανικός που γράφει κώδικες και κάνει έρευνες στη ρομποτική δεν έχει διαφορά με τον τεχνικό που θα του πάω να μου φτιάξει την τηλεόραση.:hmm:
ο δευτερος δεν ξερει κωδικα, ο πρωτος δεν ξερει να φτιαξει την τηλεοραση αν δεν ασχοληθει,
(αν ασχοληθει σιγουρα θα μαθει, αλλα ποσοι απο αυτους θα ασχοληθουν???)
Ποσοι ζητανε εναν προγραμματιστη ρομποτ στην Ελλαδα, και ποσοι να φτιαξουν την τηλεοραση τους.
ποιος θα εχει πιο πολυ δουλεια??

Δεν θα διαφωνισω στο πρωτο σκελος της απαντησης σου αλλα αν δεν δεις καποιον σε βαθος χρονου πως μπορεις να επηλεξεις αν δεν δεις το γνωστικος τους επιπεδο αρχικα μετα ομως απο καποιο χρονο θα φανει σε ποσοστο ανταποκρινετε σε αυτα που ελεγε το χαρτι του σωστα;
σωστα, οι επιλογες απο την στιγμη που δεν υπαρχει φως στον οριζοντα, γινονται στα τυφλα... δυστυχως....

Καταρχην δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω αλλα τα διαφωρα σχολια σου αποπνεουν μια δοση ειρωνιας αν εσυ δεν σε ενοχλη η ειρωνη και δεν αποτελη ενα μεσο προσβολης για σενα δεν ισχυει κατι αντιστιχω για μενα
χωρις παρεξηγηση
Δεν προσβελνομαι:P
αλλα ειναι αλλο η ειρωνια και αλλο η προσβολη


Πρόσεχε τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς. Η Μικροβιολογία είναι ιατρική ειδικότητα και κατά συνέπεια ο Μικροβιολόγος γιατρός.

Και η ηλεκτρονικη ειναι κλαδος της ηλεκτρολογιας αλλα εχει πολυ δρομο για να γινει ενας ηλεκτρονικος, ηλεκτρολογος και πολυ περισσοτερο το αναποδο(απο ηλεκτρολογος, ηλεκτρονικος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ο δευτερος δεν ξερει κωδικα, ο πρωτος δεν ξερει να φτιαξει την τηλεοραση αν δεν ασχοληθει,
(αν ασχοληθει σιγουρα θα μαθει, αλλα ποσοι απο αυτους θα ασχοληθουν???)
Ποσοι ζητανε εναν προγραμματιστη ρομποτ στην Ελλαδα, και ποσοι να φτιαξουν την τηλεοραση τους.
ποιος θα εχει πιο πολυ δουλεια??

Και πόσοι ζητάνε περιπτερά; Ακόμη περισσότεροι.
Αυτό είναι το θέμα, συζητάς γενικά για την αγορά εργασίας, ενώ η ερώτηση αφορά συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον ηλεκτρονικό μηχανικό με τον τεχνικό ηλεκτρονικό, γιατί κάνουν άλλη δουλειά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Και πόσοι ζητάνε περιπτερά; Ακόμη περισσότεροι.
Αυτό είναι το θέμα, συζητάς γενικά για την αγορά εργασίας, ενώ η ερώτηση αφορά συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον ηλεκτρονικό μηχανικό με τον τεχνικό ηλεκτρονικό, γιατί κάνουν άλλη δουλειά.;)
Κανουν αλλη δουλεια, αλλα ειναι και οι δυο ηλεκτρονικοι, για αυτο το αναφερω για να ξερει
Συγκρινω δυο ειδικοτητες του ιδιου τομεα μεταξυ τους δεν συγκρινω τον σοβατζη με τον αστροναυτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά, αυτά που ξέρουν οι τεχνικοί (οι οποίοι το πολύ να έχουν πτυχίο ΙΕΚ) δεν τα ξέρουν οι διπλωματούχοι μηχανικοί. Το λέω αυτό για να μη νομίζει κανένας ότι ανώτερο επίπεδο μόρφωσης σημαίνει ότι προϋποθέτει σε γνωστικό επίπεδο όλα τα κατώτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Παιδια σορρυ για το οφτοπικ αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο θρεντ.Ρωταω τα παιδια που σπουδαζουν ΗΜΜΥ ΕΜΠ, υπαρχει δυνατοτητα σε προπτυχιακο επιπεδο να ασχοληθεις με την ηλεκτρονικη η μονο με υψηλα ρευματα?(ηλεκτρολογια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Παιδιά, αυτά που ξέρουν οι τεχνικοί (οι οποίοι το πολύ να έχουν πτυχίο ΙΕΚ) δεν τα ξέρουν οι διπλωματούχοι μηχανικοί. Το λέω αυτό για να μη νομίζει κανένας ότι ανώτερο επίπεδο μόρφωσης σημαίνει ότι προϋποθέτει σε γνωστικό επίπεδο όλα τα κατώτερα.
μην τα λες ετσι αυτα εδω, γιατι εγω τα ειπα με το μαλακο και μου ειπαν οτι ειρωνευομαι, ποσο μαλλον αν τα ελεγα ετσι...

Παιδια σορρυ για το οφτοπικ αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο θρεντ.Ρωταω τα παιδια που σπουδαζουν ΗΜΜΥ ΕΜΠ, υπαρχει δυνατοτητα σε προπτυχιακο επιπεδο να ασχοληθεις με την ηλεκτρονικη η μονο με υψηλα ρευματα?(ηλεκτρολογια)

σε προπτυχιακο οχι, μονο μεταπτυχιακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Παιδιά, αυτά που ξέρουν οι τεχνικοί (οι οποίοι το πολύ να έχουν πτυχίο ΙΕΚ) δεν τα ξέρουν οι διπλωματούχοι μηχανικοί. Το λέω αυτό για να μη νομίζει κανένας ότι ανώτερο επίπεδο μόρφωσης σημαίνει ότι προϋποθέτει σε γνωστικό επίπεδο όλα τα κατώτερα.

μην τα λες ετσι αυτα εδω, γιατι εγω τα ειπα με το μαλακο και μου ειπαν οτι ειρωνευομαι, ποσο μαλλον αν τα ελεγα ετσι...

Επίσης αυτό που λέει δείχνει πιο καθαρά ότι δεν έχει νόημα να συγκρίνεις την αγορά εργασίας τεχνικών με την αγορά εργασίας μηχανικών. :)

Ειδικά όταν είναι off-topic.
Πολύ το ζαλίσαμε το θέμα. Όποιος ξέρεις ας γράψει κάτι κι εμείς οι υπόλοιποι να σκάσουμε γιατί δε βοηθάμε και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
μην τα λες ετσι αυτα εδω, γιατι εγω τα ειπα με το μαλακο και μου ειπαν οτι ειρωνευομαι, ποσο μαλλον αν τα ελεγα ετσι...
Συγνωμη τα μυνηματα σου δεν εκπεμπουν ειρωνια ;Και δεν αποτελουν ενα βριμη κατηγορω εναντιον ενος προσοπου που ουτε το εχεις .Οχι οτι και εγω δεν παρασειρθηκα να σε ψιλοβρισω για να αναγγνωρισουμε και του στραβου το δικιο .Ας το τελιωσουμε εδω γιατι χαλαμε και το θεμα με το να ''τρωγομαστε σαν τα κοκκορια''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια σορρυ για το οφτοπικ αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο θρεντ.Ρωταω τα παιδια που σπουδαζουν ΗΜΜΥ ΕΜΠ, υπαρχει δυνατοτητα σε προπτυχιακο επιπεδο να ασχοληθεις με την ηλεκτρονικη η μονο με υψηλα ρευματα?(ηλεκτρολογια)
σε προπτυχιακο οχι, μονο μεταπτυχιακα...
Σώπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Δηλαδη την ηλεκτρονικη την εφαρμοζει στις τηλεποικηνωνιες αν καταλαβα καλα...Μαθηματα οπως οπτοηλεκτρονικη,μικροηλεκτρονικη κτλ εχει?Επισης ξερει κανεις αν ειναι μονο θεωρητικο η αν προσφερει και πρακτικη?πχ σχεδιαση υκλωματων,κατασκευες και εγω δεν ξερω τι αλλο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για τη σχολη ημμυ στα χανια καθως σε αλλες πολλεις δν τις πιανω.Θελω να μου πει καποιος που εχει περασει εκει αν ειναι δυσκολη σχολη και αν ειναι πολλα τα μαθηματα φυσικης(δν εχω και τις καλυτερες σχεσεις).Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κοιτα,οσο αφορα τον βαθμο δυσκολιας,αμα παρακολουθεις τις διαλεξεις,κανεις τα projects και γενικα εχεις ενα προγραμμα το οποιο ομως θα το τηρεις,δεν ειναι δυσκολη η σχολη.Αν ομως τα αφηνεις για λιγες μερες πριν την εξεταστικη,θα ζοριστεις ασχημα.Οσο αφορα την φυσικη,μπορει να εχουμε μονο ενα μαθημα υποχρεωτικο ως καθαρο φυσικης(Φυσικη(ηλεκτρομαγνητισμος) β' εξαμηνο),ομως πολλα μαθηματα βασιζονται στη φυσικη.Παντως αν θες την γνωμη μου,σε οποια σχολη και αν καταληξεις,μην απορριψεις την φυσικη,επειδη ειχες κακη σχεση μαζι της στο λυκειο.Αποκτας αλλη αποψη για τα μαθηματα οταν σπουδαζεις.Τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κοιτα,οσο αφορα τον βαθμο δυσκολιας,αμα παρακολουθεις τις διαλεξεις,κανεις τα projects και γενικα εχεις ενα προγραμμα το οποιο ομως θα το τηρεις,δεν ειναι δυσκολη η σχολη.Αν ομως τα αφηνεις για λιγες μερες πριν την εξεταστικη,θα ζοριστεις ασχημα.Οσο αφορα την φυσικη,μπορει να εχουμε μονο ενα μαθημα υποχρεωτικο ως καθαρο φυσικης(Φυσικη(ηλεκτρομαγνητισμος) β' εξαμηνο),ομως πολλα μαθηματα βασιζονται στη φυσικη.Παντως αν θες την γνωμη μου,σε οποια σχολη και αν καταληξεις,μην απορριψεις την φυσικη,επειδη ειχες κακη σχεση μαζι της στο λυκειο.Αποκτας αλλη αποψη για τα μαθηματα οταν σπουδαζεις.Τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια...
Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη οι γνωσεις που απαιτουνται απο το λυκειου για τη φυσικη δεν ειναι πολλες?Επισης το επιπεδο δυσκολιας δεν συγκρινεται με την Ημμυ στο μετσοβιο που λενε πως ειναι απο τις πιο δυσκολες σχολες ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgoV

Νεοφερμένος

Ο GiorgoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χαχα ρε Esperius πλάκα έχεις...άλλα ισχύουν αυτά που λες..φιλε απο προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα το εξής:το ΗΜΜΥ στα χανια δεν είναι σαν το ΗΜΜΥ στην αθήνα(στα Χανιά Ηλεκτρονικοί στην αθήνα ηλεκτρολόγοι) άρα πρόσεξε καλά τι θα δηλώσεις γτ έχουν ομοιότητες αλλά έχουν και σημαντικές διαφορές..Κανε αυτο που σ αρεσει και δες τα μαθηματα των ΗΜΜΥ και στα Χανια και στην Αθηνα και δες πιο σ αρεσει περισσοτερο.Επισης δεν συγκρίνονται μεταξύ τους(τα τμηματα) γιατί πολύ απλά αλλη σχολή η μια και άλλη η άλλη.Επιπλέον αν κρίνεις το επιπεδο δυσκολίας μόνο από τις βάσεις εισαγωγής ειναι μεγα λαθος(δεν ξερω αν το κανεις παντως αυτο ειναι λαθος).Τώρα σχετικά με την φυσική(το αγαπημένο μου μάθημα στο λύκειο) έχει δικιο ο Esperius ειναι μολις 2 μαθηματα (λαθος για μενα) και το ενα ειναι επιλογης αλλα η φυσικη ειναι μεσα σε πολλα απο τα μαθηματα του τμηματος οποτε μπορει να εχουν αλλη ονομασια αλλα στην ουσια να ειναι φυσικη που ασχολειται το τμημα..Τελος αυτός ειναι ο ιστοτοπος του τμηματος δες οτι σε ενδιαφερει στον οδηγο προπτυχιακων σπουδων(θα δεις αρκετα πραγματα για το τμημα οπως επαγγελματικα δικαιωματα,μαθηματα κτλ) : https://www.ece.tuc.gr/Ctrl..
Ελπιζω να βοηθησα...Καλη τυχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Χαχα ρε Esperius πλάκα έχεις...άλλα ισχύουν αυτά που λες..φιλε απο προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα το εξής:το ΗΜΜΥ στα χανια δεν είναι σαν το ΗΜΜΥ στην αθήνα(στα Χανιά Ηλεκτρονικοί στην αθήνα ηλεκτρολόγοι) άρα πρόσεξε καλά τι θα δηλώσεις γτ έχουν ομοιότητες αλλά έχουν και σημαντικές διαφορές..Κανε αυτο που σ αρεσει και δες τα μαθηματα των ΗΜΜΥ και στα Χανια και στην Αθηνα και δες πιο σ αρεσει περισσοτερο.Επισης δεν συγκρίνονται μεταξύ τους(τα τμηματα) γιατί πολύ απλά αλλη σχολή η μια και άλλη η άλλη.Επιπλέον αν κρίνεις το επιπεδο δυσκολίας μόνο από τις βάσεις εισαγωγής ειναι μεγα λαθος(δεν ξερω αν το κανεις παντως αυτο ειναι λαθος).Τώρα σχετικά με την φυσική(το αγαπημένο μου μάθημα στο λύκειο) έχει δικιο ο Esperius ειναι μολις 2 μαθηματα (λαθος για μενα) και το ενα ειναι επιλογης αλλα η φυσικη ειναι μεσα σε πολλα απο τα μαθηματα του τμηματος οποτε μπορει να εχουν αλλη ονομασια αλλα στην ουσια να ειναι φυσικη που ασχολειται το τμημα..Τελος αυτός ειναι ο ιστοτοπος του τμηματος δες οτι σε ενδιαφερει στον οδηγο προπτυχιακων σπουδων(θα δεις αρκετα πραγματα για το τμημα οπως επαγγελματικα δικαιωματα,μαθηματα κτλ) : https://www.ece.tuc.gr/Ctrl..
Ελπιζω να βοηθησα...Καλη τυχη!!
Αθηνα δεν πιανω οσον αφορα τη φυσικη χρειαζεται αρκετες βασεις στη σχολη απο το λυκειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Οι γνωσεις που θα χρειαστεις θα τις αποκτησεις στην σχολη,μεσα απο τα μαθηματα και ισως να χρειαστει να ψαξεις και καποια πραγματα μονος σου.Επισης για οτι κενα ή αποριες εχεις μπορεις να ρωτας και τους καθηγητες,που οι περισσοτεροι χαιρονται να απαντουν στις ερωτησεις σου.Τωρα,οσο αφορα το επιπεδο δυσκολιας (Ημμυ Εμπ Vs Ημμυ Χανιων) δεν μπορω να σου πω,γιατι δεν ξερω πως ακριβως ειναι τα πραγματα στο Εμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top