Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πολ/νείο Κρήτης (Χανιά)

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Η διαφορα των Ηλεκτρονικων με τους Ηλεκτρολογους ειναι ο τομεας ενεργειας που δεν υπαρχει στους πρωτους.Απο φετος προστεθηκαν επιπλεον μαθηματα ωστε να δημιουργηθει αυτος ο τομεας.Η μετονομασια, απ οτι λεγεται, κολλησε στο θεμα των ηδη αποφοιτων, δηλαδη στο αν και πως θα μπορουν να παρουν τα δικαιωματα του Ηλεκτρολογου.Αρα, θεωρητικα, μολις διευθετηθει και αυτο θα ξεκινησουν οι διαδικασιες για την ολοκληρωση της μετονομασιας.


Λες να προλάβουν το Μηχανογραφικό του 2012;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Πιστευω πως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
δηλαδη παιδια , αν εγω περασω φετος στο τμημα αυτο , και η ονομασια αλλαξει σε 2 χρονια , εγω τι θα ''βγω'' ? ηλ/νικος ή ηλ/λογος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ηλεκτρολογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgoV

Νεοφερμένος

Ο GiorgoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Εγω σπουδαζω στο τμημα στα χανια ΗΜΜΥ(ηλεκτρονικων μηχανικων) αν ενοχλω κανεναν με τον ορο ΗΜΜΥ.Λοιπον εγω αυτο που ακουσα ειναι πως το προβλημα (εκτος του θεματος για τους αποφητους) για την μετονομασια ειναι οτι ναι μεν βαλαμε καποια μαθηματα ενεργειας αλλα πολλα απο αυτα τα μαθηματα ειναι επιλογης επομενως δεν εγινε δεχτο το αιτημα για μετονομασια. Κατα τ αλλα οι εγκαταστασεις ειναι τρελες, οι ΗΜΜΥ εχουν ολοκαινουργιο κτηριο(το μοιραζονται με το γενικο) και τα εργαστηρια ειναι πολυ καλα. Εχω μιλησει και με φιλους στο βολο και στην πατρα(ηλεκτρολογοι) που ηταν πρωτα στα χανια και μου ειπαν πως οι εγκαταστασεις στο πολυτεχνειο ειναι καλυτερες.Τωρα αν μπορω να βοηθησω στην επιλογη σαν συμβουλη το τμημα των ΗΜΜΥ στα χανια ειναι πολυ μεσα στους Η/Υ ΙΣΩΣ περισσοτερο απο τους Ηλεκτρολογους και επιπλεον εχουν πολυ πολυ προγραμματισμο. Για περισσοτερες πληροφοριες για το τμημα ή οποιοδηποτε τμημα κοιταξε στο ιστοχωρο τους...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ...!!
Ο ιστοχωρος των ΗΜΜΥ στα χανια ειναι:
https://www.ece.tuc.gr/Ctrl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Οι αποφοιτη αυτου του τμηματος εχουν περεση στην αγορα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Οι αποφοιτοι αυτου του τμηματος εχουν περαση στην αγορα ;

οχι, περαση στην αγορα εχουν αυτοι που γνωριζουν την δουλεια του ηλεκτρολογου/ ηλεκτρονικου
και οχι αυτοι που εχουν το πτυχιο....

ξερω και μαστορες (ηλεκτρονικους) χωρις πτυχιο τριτοβαθμιας
και ξερω και πτυχιουχους
και βλεπω τι δουλεια εχουν οι μεν και οι δε
Τα επαγγελματα πλεον εχουν ανοιξει
οποτε αν καποιος απο δω και περα θελει να εχει περαση στην αγορα, εκτος απο πτυχιο,
πρεπει να εχει γνωσεις, εμπειρια, και αποψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ομως το πτυχιο σε κατοχηρωνη περισσοτερα επαγγελματικα δικαιοματα
Και μεταξυ μας ψιλο ειρωνικο το σχολιακι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
καθολου ψιλοειρωνικο, ειναι ρεαλιστικοτατο,
η γνωση σε κατοχυρωνει, το πτυχιο απλα σε πιστοποιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δηλαδη αν εισαι εχεις να διαλεξης αναμεσα σε δυο που ο ενα ςεχει πτυχειο αει και ενος αλλους που δεν εχει ποιον θα διαλεγες τον δευτερο;
με δεδομενο την ιδια χρονια προεπηρεσιας.
Με βαση το σκευτικο σου εγω που εχω γνωσεις ιχθυολγιας θα μπορεσω να εργαστω σαν ιχθιολογος
πλακα μας κανει απογευματιατικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν καταλαβες τι ηθελα να πω,
και εβαλες επιλογες ασπρο-μαυρο
Αν ειχες εσυ μια επιχειρηση service συσκευων για παραδειγμα και σου παρουσιαζοταν

Ενας με πτυχιο μεσης σχολης, με 30 χρονια προυπηρεσια
Ενας με πτυχιο ηλεκτρονικου της παραπανω σχολης(οπου μεχρι και περσι ηταν το μοναδικο ΑΕΙ ηλεκτρονικης στην Ελλαδα), χωρις προυπηρεσια
Ενας με πτυχιο Ηλεκτρονικου ΤΕΙ, 5 χρονια προϋπηρεσια

ποιον θα επαιρνες?

Οταν εγραψα χωρις πτυχιο εννοω χωρις πτυχιο τριτοβαθμιας (δηλαδη με πτυχιο ΜΤΣ, ΤΕΛ, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ)
στο διευκρινιζω σε περιπτωση που δεν το καταλαβες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
οποιος θα περνουσε με επιτυχια τα τεστ αλλα η σειρα θα ηταν προτου του τεστ αει τει μεση σχολη
Αλλα συγουρα αυτος που ειναι απο ανωτερη σχολει εχει ενα μεγαλητερο γνωστικο επιπεδο
Και ενας υδραλικος εχει σχετικα με την θερμαση ενος σπιτιου τι παει να πει αυτο οτι μπορει να υπογραψει ως ενας μηχανικος για την θερμαση μιας πολυκατικιας η απαντηση ειναι οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε μαθητή-π, το παιδί θέλει να μάθει για τη θέση του διπλωματούχου ΗΜΜΥ στην αγορά εργασίας, επειδή πιθανότατα έδωσε πανελλήνιες φέτος και ενδιαφέρεται να συμπληρώσει μηχανογραφικό και να βάλει τη σχολή μέσα.
Το να του λες γενικολογίες για την αγορά εργασίας που τις ξέρει κι η γιαγιά μου δεν προσφέρει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
@Thoba19 ΑΕΙ ηλεκτρονικων απο περσι δεν υφισταται, μονο ΤΕΙ εχει σε Αιγαλεω, Πειραια, Θεσ/νικη, Χανια, Λαμια
και την ΑΣΠΑΙΤΕ στο Μαρουσι

@garch εσενα αν σε ρωταγε καποιος "Οι αποφοιτοι αυτου του τμηματος εχουν περαση στην αγορα ;"
τι θα απανταγες???

ειναι φανερο οτι ενδιαφερεται για τα λεφτα,

και του εξηγω οτι αν καποιος ειναι καλος στην δουλεια του, ερχονται και τα λεφτα!!!

Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι ενας παραγοντας που μας εφτασε στα χαλια που ειμαστε
ειναι το οτι εχουμε γεμισει με ενα σωρο Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Ο-Υ-Σ πτυχιουχους
δεν ειναι ολοι ετσι αλλα ειναι ενας σημαντικος αριθμος που εχει δημιουργησει αυτη την εικονα

λυπαμαι που το λεω, αλλα εχουμε τα μαυρα μας χαλια....:(:(:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Πρωτων εισαι τελιωσες εκτος τοπου και χρονου δευτερων εσυ ο ικανος επιστημονα ,λεμε και καμοια μαμακια για να περνα η ωρα ,που θα μας βγαλεθι απο τα μαυρα χαλια μας για πες την κοσμοθεωρια σου .Τριτον αν με ενδιεφεραν τα λεφτα κυριος εχω και ποιο ευκολα μονοπατια και νομιμα για να βγαλω τεταρτων μην μεταφραζει τα πραγματα οπως σε βολευουν πεμπτων δεν με ξερει προσοπικα για μπορεις να ξεστομιζες αστοχες μπουρδες εκτος και εχεις βρει το τροποπ να κανεις την επαφη μεσω του διαδυκτιου τοσο προσοπικη που ν μπορεις να γνωριζεις της πτυχες του συνομιλητησου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αχρηστοι υπάρχουν και στα τει όμως. Δε πρέπει να στοχοποιούμε τα πολυτεχνεία και τα πανεπιστήμια της χώρας. Οι πολυτεχνίτες ξοδεύουν 5 χρόνια για θεωρητική εκπαίδευση και πάνε στην αγορά εργασία πιο μετά από τους άλλους (μέσης εκπαίδευσης και τει) αλλά από την άλλη έχουν μεγαλύτερες προοπτικες εξέλιξης.

Δεν ειναι κακό που η κοπέλα ενδιαφέρεται για πολυτεχνείο (Εγώ προσωπικά θαυμάζω όσους διαλέγουν αυτό το δρόμο) γιατι΄οι πολυτεχνικές σχολές είναι γεμάτο μαθηματικά, φυσικές ηλεκτρολογίες, αυτομαισμοί και για να την τελειώσουν κάποιοι φτύνουν αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
@Thoba19 ΑΕΙ ηλεκτρονικων απο περσι δεν υφισταται, μονο ΤΕΙ εχει σε Αιγαλεω, Πειραια, Θεσ/νικη, Χανια, Λαμια
και την ΑΣΠΑΙΤΕ στο Μαρουσι

@garch εσενα αν σε ρωταγε καποιος "Οι αποφοιτοι αυτου του τμηματος εχουν περαση στην αγορα ;"
τι θα απανταγες???

ειναι φανερο οτι ενδιαφερεται για τα λεφτα,

και του εξηγω οτι αν καποιος ειναι καλος στην δουλεια του, ερχονται και τα λεφτα!!!

Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι ενας παραγοντας που μας εφτασε στα χαλια που ειμαστε
ειναι το οτι εχουμε γεμισει με ενα σωρο Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Ο-Υ-Σ πτυχιουχους
δεν ειναι ολοι ετσι αλλα ειναι ενας σημαντικος αριθμος που εχει δημιουργησει αυτη την εικονα

λυπαμαι που το λεω, αλλα εχουμε τα μαυρα μας χαλια....:(:(:/::/:

Κατ' αρχάς, θα απαντούσα ΑΝ ήξερα. Αν δεν ήξερα κάτι για το τμήμα δε θα σπαταλούσα το χρόνο του άλλου λέγοντας του πως "όποιος είναι καλός βρίσκει", κάτι που είναι και το ιδανικό του καπιταλισμού, αλλά δεν ισχύει απαραίτητα στην ελληνική αγοράς εργασίας.
Είναι φανερό ότι ενδιαφέρεται να μη βγει άνεργος. Προσωπικά πάντα λέω ότι πρέπει καθένας να ακολουθεί το αντικείμενο που του αρέσει χωρίς να κοιτάει τα υπόλοιπα, αλλά κοίτα σε τι εποχή ζούμε. Δεν είναι λογικό να νοιάζεται κανείς και για την αποκατάσταση;

Όσο για το παράδειγμα που δίνεις, είσαι λάθος, γιατί άλλη εργασία επιτελεί ο τεχνικός, και άλλη ο μηχανικός που σχεδιάζει.

Και η τελευταία παράγραφος είναι επίσης -χωρίς παρεξήγηση- λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Αφορά αυτούς που θέλουν να περάσουν γενικά "πολυτεχνείο" ή "νομική" ή "ιατρική" επειδή και καλά έχουν κύρος και εύκολα χρήματα. Εδώ ρωτάει αν έχει επαγγελματικές προοπτικές ο ΗΜΜΥ, τίποτα παραπάνω που να δίνει λαβή να λέμε γενικά για την πτυχιολατρεία στην Ελλάδα.


Anyway, Thoba19 δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως μπορείς να δεις στο site τι κάνουν στη σχολή και να βγάλει μόνος σου κάποια συμπεράσματα: https://www.ece.tuc.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι ημμυ (ηλεκτρολόγοι) επειδή ελευθερώνεται η ενέργεια θα έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικες στα επόμενα χρόνια (και τέτοιο έγινε όποιος θυμάται και με τις τηλεπικοινωνίες που στις μέρες μερες μας ο χώρος έχει κορεστεί.

. Δυστυχώς δεν ξέρω αν θα έχουν και οι ημμυ (ηλεκτρονικοί) αφού είναι διαφορετικος κλάδος και δεν γνωρίζω αν οι δευτεροι ημμυ μπορούν να πάρουν τις ειδικές θέσεις ημμυ των πρώτων ημμυ.

Γνώμη μου είναι εφόσον δε ξέρουμε αν θα γίνει η μετατροπή του ονόματος από ηλεκτρονικοί σε ηλεκτρολόγους να προτιμήσεις ένα τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, θα απαντούσα ΑΝ ήξερα. Αν δεν ήξερα κάτι για το τμήμα δε θα σπαταλούσα το χρόνο του άλλου λέγοντας του πως "όποιος είναι καλός βρίσκει", κάτι που είναι και το ιδανικό του καπιταλισμού, αλλά δεν ισχύει απαραίτητα στην ελληνική αγοράς εργασίας.
Είναι φανερό ότι ενδιαφέρεται να μη βγει άνεργος. Προσωπικά πάντα λέω ότι πρέπει καθένας να ακολουθεί το αντικείμενο που του αρέσει χωρίς να κοιτάει τα υπόλοιπα, αλλά κοίτα σε τι εποχή ζούμε. Δεν είναι λογικό να νοιάζεται κανείς και για την αποκατάσταση;

Όσο για το παράδειγμα που δίνεις, είσαι λάθος, γιατί άλλη εργασία επιτελεί ο τεχνικός, και άλλη ο μηχανικός που σχεδιάζει.

Και η τελευταία παράγραφος είναι επίσης -χωρίς παρεξήγηση- λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Αφορά αυτούς που θέλουν να περάσουν γενικά "πολυτεχνείο" ή "νομική" ή "ιατρική" επειδή και καλά έχουν κύρος και εύκολα χρήματα. Εδώ ρωτάει αν έχει επαγγελματικές προοπτικές ο ΗΜΜΥ, τίποτα παραπάνω που να δίνει λαβή να λέμε γενικά για την πτυχιολατρεία στην Ελλάδα.


Anyway, Thoba19 δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως μπορείς να δεις στο site τι κάνουν στη σχολή και να βγάλει μόνος σου κάποια συμπεράσματα: https://www.ece.tuc.gr
το ειδα τον ιστοτοπο του τμηματος απλα ηθελα και μια αποψη απο καποιον που εχει τελιωσει η τελος παντων που εχει δει τα πραγματα απο μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Αλλα συγουρα αυτος που ειναι απο ανωτερη σχολει εχει ενα μεγαλητερο γνωστικο επιπεδο
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα αν δεν ασχοληθεις με το αντικειμενο σου στην πραξη και μενεις στη θεωρια, οπως κανει το 90 και βαλε % των αποφοιτων στην Ελλαδα... Βρασε ορυζα Χαραλαμπε, και πιες το ζουμι τους...

Πρωτων εισαι τελιωσες εκτος τοπου και χρονου δευτερων εσυ ο ικανος επιστημονα ,λεμε και καμοια μαμακια για να περνα η ωρα ,που θα μας βγαλεθι απο τα μαυρα χαλια μας για πες την κοσμοθεωρια σου .Τριτον αν με ενδιεφεραν τα λεφτα κυριος εχω και ποιο ευκολα μονοπατια και νομιμα για να βγαλω τεταρτων μην μεταφραζει τα πραγματα οπως σε βολευουν
Ουτε ειπα οτι ειμαι επιστημονας, ουτε υπονοησα τιποτα τετοιο...
οπως τα καταλαβαινω τα μεταφραζω, γι' αυτο σε παρακαλω προσπαθησε να γραφεις λιγο καλυτερα, γιατι κυριολεκτικα μεταφραζοντας τα κειμενα σου, εχω βγαλει τα ματια μου....:/:

αχρηστοι υπάρχουν και στα τει όμως.
Αναμφιβολα Φοκο, εκει να δεις... χαμος!!!:(

λέγοντας του πως "όποιος είναι καλός βρίσκει"
και τι να του πω???
παρε το πτυχιο και θα σου στρωσουν κοκκινο χαλι??
αν ειναι δυνατον... τα αυτονοητα ειπα...

Όσο για το παράδειγμα που δίνεις, είσαι λάθος, γιατί άλλη εργασία επιτελεί ο τεχνικός, και άλλη ο μηχανικός που σχεδιάζει.

Στους ηλεκτρολογους υφισταται οντως αυτη η διαφορα, στους ηλεκτρονικους οχι


Και η τελευταία παράγραφος είναι επίσης -χωρίς παρεξήγηση- λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Αφορά αυτούς που θέλουν να περάσουν γενικά "πολυτεχνείο" ή "νομική" ή "ιατρική" επειδή και καλά έχουν κύρος και εύκολα χρήματα. Εδώ ρωτάει αν έχει επαγγελματικές προοπτικές ο ΗΜΜΥ, τίποτα παραπάνω που να δίνει λαβή να λέμε γενικά για την πτυχιολατρεία στην Ελλάδα.
για αυτο αλλωστε συζηταμε και εξηγουμαστε!!
για να μην παρεξηγουμαστε ;)
Του εξηγω πως εχουν τα πραγματα, για να μην πεσει αποτομα....

Οι ημμυ (ηλεκτρολόγοι) επειδή ελευθερώνεται η ενέργεια θα έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικες στα επόμενα χρόνια (και τέτοιο έγινε όποιος θυμάται και με τις τηλεπικοινωνίες που στις μέρες μερες μας ο χώρος έχει κορεστεί.
Οσο για αυτο(δυστυχως) εχουμε κακα μαντατα....
Η τροικα εβαλε φρενο σε Φ/Β και γενικα στις ΑΠΕ, σε φτωχες χωρες οπως η Ελλαδα για να επανεξετασει τα οικονομικα τους....
εμεινα αφωνος οταν το εμαθα:eek::eek:

Δυστυχώς δεν ξέρω αν θα έχουν και οι ημμυ (ηλεκτρονικοί) αφού είναι διαφορετικος κλάδος και δεν γνωρίζω αν οι δευτεροι ημμυ μπορούν να πάρουν τις ειδικές θέσεις ημμυ των πρώτων ημμυ.
Φοκο θα σε ρωτησω το εξης απλο: Ο μικροβιολογος μπορει να κανει την δουλεια σου? ΟΧΙ
Οπως ενας μικροβιολογος ΔΕΝ ειναι γιατρος
Ετσι και και ενας ηλεκτρονικος ΔΕΝ ειναι Ηλεκτρολογος
τοσο απλα:)

Γνώμη μου είναι εφόσον δε ξέρουμε αν θα γίνει η μετατροπή του ονόματος από ηλεκτρονικοί σε ηλεκτρολόγους να προτιμήσεις ένα τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών.
Το ονομα δεν παιζει ρολο, το προγραμμα εχει αλλαξει σε ηλεκτρολογων ηδη,
εχει μαθηματα που εχουν να κανουν με ενεργεια,
οπως ηλεκτρικες μηχανες, Δικτυα Διανομης κτλ...
αρα εχει αλλαξει ηδη σε ηλεκτρολογων...

@Thoba19
Εγω δεν ειχα σκοπο να σε θιξω, παρολο που εσυ εκανες το αντιθετο, αναφερθηκα γενικα και αοριστα,
γιατι βλεπω πολλους συμμαθητες μου που εχουν την εντυπωση οτι παω να σπουδασω στο πολυτεχνειο και θα με ζητανε ολοι...

η δικη μου αποψη ειναι να προτιμησεις το τμημα της Κρητης απο τα αλλα ημμυ
Το οτι εχει ΑΚΟΜΑ στο προγραμμα του μεχρι στιγμης ΚΑΙ μαθηματα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ το καθιστα μοναδικο στην Ελλαδα και οι αποφοιτοι του εχουν περισσοτερες πιθανοτητες εναντι των ηλεκτρολογων.

Ευχομαι να σε βοηθησα,
εγω σου ειπα την γνωμη μου,
μετα απο κει η επιλογη ειναι δικη σου!

(Χωρις καμια παρεξηγηση!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top