Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πολ/νείο Κρήτης (Χανιά)

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εννοω,ξεκιναει κανονικα η παραδοση ή απλως γινεται καποια παρουσιαση των μαθηματων και καποια εισαγωγη σ'αυτα,επομενως και αν τα χασω,δεν εγινε και τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι, συνήθως η παρουσίαση κρατά το πρώτο τέταρτο. Μετά μάθημα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εννοω,ξεκιναει κανονικα η παραδοση ή απλως γινεται καποια παρουσιαση των μαθηματων και καποια εισαγωγη σ'αυτα,επομενως και αν τα χασω,δεν εγινε και τπτ?
αν ξεκιναει κανονικα η παραδοση?τι εννοεις? οταν πας να κανεις εγγραφη θα σου δωσουν πιστευω στην γραμματεια εναν οδηγο σπουδων που θα σε κατατοπισει με τα μαθηματα!παρουσιαση των μαθηματων δεν γινεται...απλα θα πας οταν να παρακολουθησεις τα μαθηματα οταν πει η γραμματεια!αμα θες βεβαια δεν πας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ααα...τοσο ωραια...εσυ garch σε ποιο τμημα εισαι;

Το θεμα ειναι οτι ειμαι Αθηνα και ειχα κανονισει να κατεβω την πεμπτη,επειδη ειχα μαθει απο καποιους φοιτητες πως η κανονικη παραδοση ξεκιναει απο την δευτερη εβδομαδα...πφφφ....εχω ψιλοαγχωθει τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι ειμαι Αθηνα και ειχα κανονισει να κατεβω την πεμπτη,επειδη ειχα μαθει απο καποιους φοιτητες πως η κανονικη παραδοση ξεκιναει απο την δευτερη εβδομαδα...πφφφ....εχω ψιλοαγχωθει τωρα...
οταν λες φοιτητες εννοεις παιδια απο παραταξη ε? σου ειπαν γενικα την δευτερη εβδομαδα?δεν σου ειπαν συγκεκριμενη μερα και ωρα? εγγραφη εκανες?λοιπον ακου και μην αγχωνεσαι καθολου! λοιπον θα παρεις τηλ την σχολη (το τηλ θα το βρεις ειτε απο το σεπ ειτε απο το ιντερνετ) και θα ρωτησεις ποτε γινονται οι εγγραφες συμφωνα με το επιθετο σου...θα τους το πεις γιατι δεν ειναι ολοι την ιδια μερα)....για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ...πηγαινε στο σαιτ της σχολης σου(λογικα θα εχει βγαλει ανακοινωση) και δες ποτε ξεκινανε τα μαθηματα των πρωτοετων!οταν πας θα σας συγχαρουν οι καθηγητες και θα σας μιλησουν λιγο.τεσπα..ελπιζω να βοηθησα!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες και καλο κουραγιο σε οσους δινουν φέτος!
Ειμαι στο ΗΜΜΥ Ξανθης αλλα σκεφτομαι πολυ το Ηλεκτρονικων Μηχανικων στο πολυτεχνιο κρητης γιατι εχω πιο πολυ κλιση στους υπολογιστες παρα στα γενικα του ρευματος εδω στο Ηλεκτρολογων Μηχανικων Ξανθης...

Δεν ξερω αν ειμαι σιγουρος για την αλλαγη.. Εσεις τι γνωμη εχετε για τα τμηματα.. Θα ηθελα την γνωμη/βοηθεια σας...;)
Ευχαριστω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Γειά χαρά!Γνωρίζει κανείς τίποτα περί της ονομασίας και αλλαγής του κύκλου σπουδών του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Χανίων σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών?Ευχαριστώ.

Βασικά έχω κι εγώ την ίδια απορία για το δικό σου Τμήμα. Μπορείς να κάνεις μια ενημέρωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βασικά έχω κι εγώ την ίδια απορία για το δικό σου Τμήμα. Μπορείς να κάνεις μια ενημέρωση?
Το Τμήμα της Ξάνθης είναι επισήμως ΗΜΜΥ και ισότιμο με της Αθήνας, του ΑΠΘ και της Πάτρας.
Η "μετονομασία" των Χανίων ακούγεται εδώ και χρόνια, όπως και του Βόλου. Αλλά ακόμα είμαστε στα ίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα μετονομαστεί ποτέ, καθώς υπάρχει ΗΔΗ Computer Science τμήμα στην Κρήτη. Εκτός αν συγχωνευτούν τα δύο τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το Τμήμα της Ξάνθης είναι επισήμως ΗΜΜΥ και ισότιμο με της Αθήνας, του ΑΠΘ και της Πάτρας.
Η "μετονομασία" των Χανίων ακούγεται εδώ και χρόνια, όπως και του Βόλου. Αλλά ακόμα είμαστε στα ίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα μετονομαστεί ποτέ, καθώς υπάρχει ΗΔΗ Computer Science τμήμα στην Κρήτη. Εκτός αν συγχωνευτούν τα δύο τμήματα.

Η ερώτηση πήγαινε προς τον original poster, που είναι φοιτητής στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το Τμήμα της Ξάνθης είναι επισήμως ΗΜΜΥ και ισότιμο με της Αθήνας, του ΑΠΘ και της Πάτρας.
Η "μετονομασία" των Χανίων ακούγεται εδώ και χρόνια, όπως και του Βόλου. Αλλά ακόμα είμαστε στα ίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα μετονομαστεί ποτέ, καθώς υπάρχει ΗΔΗ Computer Science τμήμα στην Κρήτη. Εκτός αν συγχωνευτούν τα δύο τμήματα.

Το τμήμα του Πολυτεχνείου Κρήτης, απ' ότι έχω μάθει από φοιτητές του, έχει ήδη ανανεώσει το πρόγραμμα σπουδών του, εισάγοντας τα απαραίτητα μαθήματα ενέργειας που του έλειπαν σε σχέση με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς (Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Ξάνθης), και αναμένεται μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια να μετονομαστεί.


Γιώργο της Πάτρας νομίζω δεν είναι ισότιμο το ΗΜΤΥ με τα υπόλοιπα...
Τουλάχιστον μέχρι το 2008 που έδωσα έτσι ξέραμε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JazzMan

Νεοφερμένος

Ο JazzMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
InF3XioN Ακούγεται ότι θα γίνει ακόμη κ από καναδυό σοβαρούς καθηγητές, αλλά από ότι καταλαβαίνουμε εμείς εδώ και όπως λένε και πολύ άλλοι καθηγητές, δύσκολα τα πράγματα! Εδώ αίθουσες δεν έχουμε, θα αλλάξουμε κ τ αντικείμενο, με πρόσθετα εργαστήρια, καινούριους καθηγητές κλπ..?
Μου φαίνεται πολύ μακρινό...
Άσε που δεν ξέρω πόσοι είναι οι σπουδαστές που θα συμφωνήσουν με μια τέτοια αλλαγή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Γιώργο της Πάτρας νομίζω δεν είναι ισότιμο το ΗΜΤΥ με τα υπόλοιπα...
Τουλάχιστον μέχρι το 2008 που έδωσα έτσι ξέραμε.:hmm:

Όχι κάνεις λάθος. Είναι απολύτως ισότιμο και το κόλλημα στο όνομα είναι γιατί στο ίδιο Πανεπιστήμιο υπάρχει και το Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής.

InF3XioN Ακούγεται ότι θα γίνει ακόμη κ από καναδυό σοβαρούς καθηγητές, αλλά από ότι καταλαβαίνουμε εμείς εδώ και όπως λένε και πολύ άλλοι καθηγητές, δύσκολα τα πράγματα! Εδώ αίθουσες δεν έχουμε, θα αλλάξουμε κ τ αντικείμενο, με πρόσθετα εργαστήρια, καινούριους καθηγητές κλπ..?
Μου φαίνεται πολύ μακρινό...
Άσε που δεν ξέρω πόσοι είναι οι σπουδαστές που θα συμφωνήσουν με μια τέτοια αλλαγή..

Νομίζω ότι έχει βγει ΠΔ. Αλλά από όσο ξέρω, το κύριο πρόβλημα είναι το θέμα των εργαστηρίων, καθότι τα ενεργειακά μαθήματα των ΗΜΜΥ απαιτούν σοβαρό εξοπλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι κάνεις λάθος. Είναι απολύτως ισότιμο και το κόλλημα στο όνομα είναι γιατί στο ίδιο Πανεπιστήμιο υπάρχει και το Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής.

My bad τότε.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γεια σας παιδια . εχω ( και εγω :P ) την ιδια απορια . το τμημα ηλ/νικων μηχανικων της κρητης θα γινει ηλ/λογων ? ειχα μια συζητηση με κατι καθηγητες και μου ειπαν οτι κατι εχουν ακουσει και αυτοι αλλα μονο για κρητη και οχι για βολο ... μηπως γνωριζει κανεις τιποτα νεοτερο για το θεμα ? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Έτσι ακούγεται , όμως νομίζω ότι δεν θα προλάβει να γίνει η αλλαγή πριν τις φετινές Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
δηλαδη αν εγω περασω σε αυτο το τμημα στην κρητη φετος και η ονομασια αλλαξει του χρονου ή για παραδειγμα σε 2 χρονια , εγω ηλ/λογος δεν θα βγω απο την σχολη αυτη? βεβαια , θα πρεπει να κανω και καποια μαθηματα extra ηλεκτροολογιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Η μετονομασια, αν τελικα γινει, θα ολοκληρωθει σε 3 περιπου χρονια.Το προγραμμα σπουδων εχει αλλαξει απο φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
zaraki , δηλαδη μπηκαν μαθηματα ηλεκτρολογιας απο φετος , ωστε στο μελλον να ειναι εφικτη η μετονομασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Η διαφορα των Ηλεκτρονικων με τους Ηλεκτρολογους ειναι ο τομεας ενεργειας που δεν υπαρχει στους πρωτους.Απο φετος προστεθηκαν επιπλεον μαθηματα ωστε να δημιουργηθει αυτος ο τομεας.Η μετονομασια, απ οτι λεγεται, κολλησε στο θεμα των ηδη αποφοιτων, δηλαδη στο αν και πως θα μπορουν να παρουν τα δικαιωματα του Ηλεκτρολογου.Αρα, θεωρητικα, μολις διευθετηθει και αυτο θα ξεκινησουν οι διαδικασιες για την ολοκληρωση της μετονομασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
όπου φυσάει ο άνεμος...

αρχές 90ς, όταν η Πληροφορική ήταν στα high της, πανεπιστημιακές σχολές πληροφορικής 4ετούς φοίτησης είχαν ψηλότερη βάση από σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών. Και τότε μία μία οι σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών πρόσθεσαν και το μηχανικών υπολογιστών.

Τώρα που πέφτει η πληροφορική, οι ηλεκτρονικοί σπεύδουν να γίνουν ηλεκτρολόγοι.

8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top