Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Βασικά δεν ειναι ξένα τα οικονομικά με τον προγραμματισμό και την πληροφορικη . Στο εξωτερικό υπάρχει ο όρος '' οικονομικός προγραμματισμός '' το οποίο μαλιστα βγήκε 2 στα πιο απορρόφησειμα επαγγέλματα μετα τον μηχανικό λογισμικού ! Επισης μπερδεύετε κάτι . Τα εφαρμοσμένα τμήματα δεν υστερούν σε γενικές γνώσεις πληροφορικής ( η γενικώς της αντίστοιχης επιστήμης) . Απλός ταυτόχρονα αμβαθυνουν και σε μια η περισσότερες εφαρμογές της .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Βασικά δεν ειναι ξένα τα οικονομικά με τον προγραμματισμό και την πληροφορικη . Στο εξωτερικό υπάρχει ο όρος '' οικονομικός προγραμματισμός '' το οποίο μαλιστα βγήκε 2 στα πιο απορρόφησειμα επαγγέλματα μετα τον μηχανικό λογισμικού ! Επισης μπερδεύετε κάτι . Τα εφαρμοσμένα τμήματα δεν υστερούν σε γενικές γνώσεις πληροφορικής ( η γενικώς της αντίστοιχης επιστήμης) . Απλός ταυτόχρονα αμβαθυνουν και σε μια η περισσότερες εφαρμογές της .

Είσαι λάθος εδώ .Είναι τελείως ξένα μεταξύ τους. Αρχικά το "οικονομικός προγραμματισμός" , πρώτη φορά το ακούω και θα ήθελα κάποια πηγή.Εδώ στην Ελλάδα δεν πρόκειται σε καμία δουλεία να δεις "ζητείται οικονομικός προγραμματιστής".

Οικονομικα: Ασχολία με spreads,δάνεια,ΚΑΧ,Μακροοικονομία,Μικροοικονομία,Μαρκετινγκ,κλπ

Πληροφορική : Ασχολία με Προγραμματισμό,hardware,τηλεπικοινωνίες,Δίκτυα,κλπ.

Το βλέπεις ότι είναι ασύνδετα έτσι;

Όσον αφορά στο κομμάτι των "εφαρμοσμένων" τμημάτων Πληροφορικής.Δεν είναι το ίδιο.Δεν μαθαίνεις τα ίδια, και ασχολείσαι με κάποια εξειδίκευση από προπτυχιακό στάδιο , χάνοντας πολύ ουσιαστικά κομμάτια.Μπορώ πολύ αναλυτικά να σου παραθέσω όποιο τμήμα καθαρής Πληροφορικής θέλεις και ένα "εφαρμοσμένο" και θα δεις ότι υστερούν πολύ τα εφαρμοσμένα.

Επειδή βλέπω ότι είσαι στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά -και ίσως υποστηρίζεις γενικότερα τα εφαρμοσμένα τμήματα για δικούς σου λόγους- καλό θα ήταν να μην "παραπληροφορείς" τα παιδιά αν δεν γνωρίζεις τι γίνεται με την Πληροφορική και με τα τμήματά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
https://www.mathima.gr/education-new...-λογισμικού-το-καλύτερο-επάγγελμα-για-το-2012 Δες το 4 επάγγελμα ! Ψάξε σχολές οπως applied computer science στο εξωτερικό και θα δεις οτι ΟΛΕΣ εχουν βασική ροη την οικονομία . Επισης διάλεξα το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών γιατι ύστερα απο μεγάλη προσπάθεια και ψάξιμο μου είπαν οτι ειναι η καλυτερη σχολη για να συνδύασω μαθηματικα και πληροφορικη ( θεωρητική ) . Το αν στέκει αυτο η οχι θα το δείξει τ μέλλον . Πάντως ναι θεωρώ τα εφαρμοσμένα τμήματα πιο δυνατα επαγγελματικά και οτι παραθέτω ειναι πράγματα που έχω ψάξει φίλε μ . Αν δεν έχεις ακούσει τον όρο οικονομικός προγραμματισμός η computer science & economics τότε απλα η έρευνα σου για την σχολη σ ηταν περιορισμένη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
https://www.mathima.gr/education-new...-λογισμικού-το-καλύτερο-επάγγελμα-για-το-2012 Δες το 4 επάγγελμα ! Ψάξε σχολές οπως applied computer science στο εξωτερικό και θα δεις οτι ΟΛΕΣ εχουν βασική ροη την οικονομία . Επισης διάλεξα το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών γιατι ύστερα απο μεγάλη προσπάθεια και ψάξιμο μου είπαν οτι ειναι η καλυτερη σχολη για να συνδύασω μαθηματικα και πληροφορικη ( θεωρητική ) . Το αν στέκει αυτο η οχι θα το δείξει τ μέλλον . Πάντως ναι θεωρώ τα εφαρμοσμένα τμήματα πιο δυνατα επαγγελματικά και οτι παραθέτω ειναι πράγματα που έχω ψάξει φίλε μ . Αν δεν έχεις ακούσει τον όρο οικονομικός προγραμματισμός η computer science & economics τότε απλα η έρευνα σου για την σχολη σ ηταν περιορισμένη !

Οκ. Ράδιο αρβύλα τελείως η πηγή έτσι;Δες και τα άλλα επαγγέλματα που έχει.Αρχικά μιλάμε για την Ελλάδα.Εξωτερικό σπουδάζεις εσύ και αναφέρεσαι για το εξωτερικό;

Κοίτα είσαι ο πρώτος που έχω ακούσει και λέει ότι η είναι πιο δυνατό χαρτί τα εφαρμοσμένα από τα σκέτα.Από τις βάσεις κιόλας φένεται το αντίθετο.

Ναι 2 χρόνια έρευνας , δεν έφτασαν για να επιλέξω την σχολή πληροφορικής που μου άρεσε.Μια χαρά έρευνα έκανα όταν ήταν να φτιάξω το μηχανογραφικό.Δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά πιστεύω-και από το τμήμα που είσαι- ότι μπορείται να ανταγωνιστείται εμάς(λέγοντας εμάς εννοώ τα καθαρά τμήματα πληροφορικής) , για πολλούς λόγους.Συμφωνώ ότι κάνετε πληροφορική, αλλά όχι σε σημείο να γίνετε αρκετά καλοί για να επιλέξουν για εργασία εσάς.Όπως και εγώ κάνω αρκετά μαθηματικά , αλλά δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω περισσότερα από εσάς (και δεν με ενδιαφέρει στην τελική γιατί δεν επέλεξα να γίνω μαθηματικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν με προσβάλλεις κουβέντα κάνουμε . Και εννοείται πως δεν σας κόντραρουμε στην πληροφορικη ουτε ειναι αυτος ο σκοπός . Ομως ειναι κλάδοι της πληροφορικής ( θεωρητικοί ) , οπως η θεωρία υπολογισμού , η κρυπτογραφία , η θεωρία αλγορίθμων που χρειάζονται παρα πολυ καλο μαθηματικο υπόβαθρο . Θεωρώ οτι σε αυτούς κ μονο τους κλάδους έχουμε ενα προβάδισμα . Επισης η Σεμφε δεν ειναι σαν τα αλλα τμήματα μαθηματικών . Εχει ολόκληρη ροη μαθηματικών στην πληροφορικη με 17 μαθήματα θεωρητικής πληροφορικής ! Εινάι αρκετά αν σκεφτείς οτι ασχολείται μονο με την 'μαθηματική' πληροφορικη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δεν με προσβάλλεις κουβέντα κάνουμε . Και εννοείται πως δεν σας κόντραρουμε στην πληροφορικη ουτε ειναι αυτος ο σκοπός . Ομως ειναι κλάδοι της πληροφορικής ( θεωρητικοί ) , οπως η θεωρία υπολογισμού , η κρυπτογραφία , η θεωρία αλγορίθμων που χρειάζονται παρα πολυ καλο μαθηματικο υπόβαθρο . Θεωρώ οτι σε αυτούς κ μονο τους κλάδους έχουμε ενα προβάδισμα . Επισης η Σεμφε ειναι ειναι σαν τα αλλα τμήματα μαθηματικών . Εχει ολόκληρη ροη μαθηματικών στην πληροφορικη με 17 μαθήματα θεωρητικής πληροφορικής ! Εινάι αρκετά αν σκεφτείς οτι ασχολείται μονο με την 'μαθηματική' πληροφορικη !

Κοίτα έχουμε αρκετά μαθηματικά και εμείς , και μαθήματα θεωρίας υπολογισμού/αλγορίθμων , κρυπτογραφία κλπ. Βασικά στο 3ο ετός (μιλώντας για το ΕΚΠΑ) παίρνεις μαθήματα Θεωρήτικης Πληροφορικής αν το προτιμάς (τα σιχαίνομαι εγώ :whistle: ) .Μπορείς να το δεις εδώ. Επομένως και πάλι δεν ξέρω αν τίθεται θέμα συναγωνισμού.Ίσως το προβάδισμα να το έχετε σε κάποια πολύ θεωρητικά πράγματα που μάλλον καλύπτουν το κομμάτι των μαθηματικών περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ειναι ο κολλητός μου στο τμήμα σου και το ξέρω αρκετα καλα . Φοβερή σχολη και πολυ μπροστά για τα ελληνικά δεδομένα . Θεωρώ ομως οτι υπαρχουν κλάδοι της πληροφορικής που ακριβως επειδη γεννήθηκαν μεσα απο τα μαθηματικα ένας μαθηματικός μπορει να τους κατανοήσει καλύτερα . Αν και οι κλάδοι αυτοί η αλήθεια ειναι οτι δεν γοητεύουν τους πληροφορικαριους οπότε τελικά μένουμε μόνοι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ειναι ο κολλητός μου στο τμήμα σου και το ξέρω αρκετα καλα . Φοβερή σχολη και πολυ μπροστά για τα ελληνικά δεδομένα . Θεωρώ ομως οτι υπαρχουν κλάδοι της πληροφορικής που ακριβως επειδη γεννήθηκαν μεσα απο τα μαθηματικα ένας μαθηματικός μπορει να τους κατανοήσει καλύτερα . Αν και οι κλάδοι αυτοί η αλήθεια ειναι οτι δεν γοητεύουν τους πληροφορικαριους οπότε τελικά μένουμε μόνοι :Ρ

Ναι αυτό που λες ισχύει.Δεν ξέρω πολλούς που γοητεύονται από την Θεωρητική Πληροφορική,επειδή μάλλον κάνεις Μαθηματικά και όχι τόση Πληροφορικη.Έχουμε ξεφύγει από το θέμα πάντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι όντως . Πάντως την εφαρμοσμένη πληροφορικη μην την υποτιμάς . Την έχω ψάξει παρα πολυ φετος λόγο μιας γνωστής μου που το σκέφτεται και έχω βρει καταπληκτικά πράγματα . Γνωρίζεις για το ψηφιακών συστημάτων στο παπει ; Γιατι αυτα τα δυο πιάνει μονο μάλλον και σκεφτόμαστε πιο να επιλέξει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι αυτό που λες ισχύει.Δεν ξέρω πολλούς που γοητεύονται από την Θεωρητική Πληροφορική,επειδή μάλλον κάνεις Μαθηματικά και όχι τόση Πληροφορικη.Έχουμε ξεφύγει από το θέμα πάντως :P

Δεν το γυρναμε καλυτερα σε, με ποια σειρα θα εβαζες τις πληροφορικες (απο ολη την Ελλαδα, οχι μονο Αθηνα που ολο βλεπω)?

Αυτο θα με βοηθουσε :P

Οι 3 καλυτερες απο αυτα που εχω μαθει μεχρι στιγμης ειναι

Πληρ. και Τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ
Πληρ Θεσ/νικης
Επιστημης Υπολογιστων Κρητη.

Νο? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ναι όντως . Πάντως την εφαρμοσμένη πληροφορικη μην την υποτιμάς . Την έχω ψάξει παρα πολυ φετος λόγο μιας γνωστής μου που το σκέφτεται και έχω βρει καταπληκτικά πράγματα . Γνωρίζεις για το ψηφιακών συστημάτων στο παπει ; Γιατι αυτα τα δυο πιάνει μονο μάλλον και σκεφτόμαστε πιο να επιλέξει !

Ναι.Το γνωρίζω πάρα πολύ καλά(αν δεις και από λέω στο προφίλ μου ότι είμαι) και έχω και έναν φίλο μου εκεί.Ωραίο τμήμα , αλλά πολύ επιφανειακό όσον αφορά στα προγραμματιστικά μαθήματα.Μέσα σε 3 εξάμηνα μαθαίνουν 3-4 γλώσσες προγραμματισμού και τελικά δεν ξέρουν καμία στο τέλος.Και εκεί είναι σχετικά μέτριο το επίπεδο δυστυχώς.100 φορές το σκέτο Πληροφορικής της Πάπιας!

Εντιτ:

1)ΕΚΠΑ
2)Θεσ/νικη
3)Κρητη

Έτσι θα τα έβαζα, με το 2-3 να είναι αρκετά κοντά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
1) εκπα
2) Σημμυ ΕΜΠ
3) επιστήμη υπολογιστών Κρήτη
4) εφαρμοσμένη πληροφορικη παμακ
5) πληροφορικη θες/κη


Για μένα !

Απλα δεν το πιάνει μάλλον ρε . Έχω ακούσει οτι το ψηφιακών συστημάτων ειναι πολυ καλο στα συστήματα ασφαλείας . Ισχύει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
That awkard moment, οταν σκεφτοσουν να βαλεις την Πληρ. Θεσ/νικης πρωτη και κανεις σε ολο το ischool δεν αναφερεται σε αυτη ποτε ουτε την επαινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Έχω ακούσει οτι το ψηφιακών συστημάτων ειναι πολυ καλο στα συστήματα ασφαλείας . Ισχύει ;

Ναι έτσι έχω ακούσει και εγώ.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια :/

That awkard moment, οταν σκεφτοσουν να βαλεις την Πληρ. Θεσ/νικης πρωτη και κανεις σε ολο το ischool δεν αναφερεται σε αυτη ποτε ουτε την επαινει :P

χαχα πράγματι!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
1) εκπα
2) Σημμυ ΕΜΠ
3) επιστήμη υπολογιστών Κρήτη
4) εφαρμοσμένη πληροφορικη παμακ
5) πληροφορικη θες/κη

Με προβλημάτισε η 2η σου επιλογή. Έχει όντως τόσο δυνατό τομέα πληροφορικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Με προβλημάτισε η 2η σου επιλογή. Έχει όντως τόσο δυνατό τομέα πληροφορικής;

Μπα, αν δεν ενδιαφέρεσαι για hardware ,το ΗΜΜΥ είναι η έσχατη λύση.Πολύ επιφανιακά πράγματα καλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
1) εκπα
2) Σημμυ ΕΜΠ
3) επιστήμη υπολογιστών Κρήτη
4) εφαρμοσμένη πληροφορικη παμακ
5) πληροφορικη θες/κη


Για μένα !

Απλα δεν το πιάνει μάλλον ρε . Έχω ακούσει οτι το ψηφιακών συστημάτων ειναι πολυ καλο στα συστήματα ασφαλείας . Ισχύει ;

Ισως τελικα δεν επρεπε να ακουω κανεναν, γιατι εδω ειχα ατομο που μου ειπε κατα λεξη "Μακρια απο Πληροφορικη ΠΑΜΑΚ, 1000 φορες Πληρ. Θεσ/νικης" (συγγενη που σπουδασε Θεσ/νικη) :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ισως τελικα δεν επρεπε να ακουω κανεναν, γιατι εδω ειχα ατομο που μου ειπε κατα λεξη "Μακρια απο Πληροφορικη ΠΑΜΑΚ, 1000 φορες Πληρ. Θεσ/νικης" (συγγενη που σπουδασε Θεσ/νικη) :worry::worry::worry:

Εγώ συμφωνώ με το άτομο που σου είπε μακρυά απο το ΠΑΜΑΚ.Χάλια πανεπιστήμειο γενικότερα.Πιστεύω το χειρότερο της Ελλάδας by far.Και το τμήμα δεν θα στο πρότινα.Πάρα πολύ χαμηλό επίπεδο.Οι περισσότεροι μαθητές περνάνε εκεί "από σπόντα" (ότι μπορείς να καταλάβεις ότι σημαίνει αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μπα, αν δεν ενδιαφέρεσαι για hardware ,το ΗΜΜΥ είναι η έσχατη λύση.Πολύ επιφανιακά πράγματα καλύπτει.

Την ίδια αίσθηση έχω και εγώ.Πρέπει να ζοριστείς θεωρώ αρκετά για να βγεις από ένα τμήμα Ημμυ καλός προγραμματιστής. Και εμείς έχουμε μαθήματα πληροφορικής και συνήθως όταν ψάχνω για συμπληρωματικό υλικό,ρίχνω και μια ματιά και σε διαλέξεις-υλικό του ΕΜΠ και συνήθως δεν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον,ίσα-ίσα μου δίνουν την εντύπωση ότι τα κοιτάνε επιφανειακά.Ένα πρόχειρο παράδειγμα το μάθημα των Λειτουργικών Συστημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Την ίδια αίσθηση έχω και εγώ.Πρέπει να ζοριστείς θεωρώ αρκετά για να βγεις από ένα τμήμα Ημμυ καλός προγραμματιστής. Και εμείς έχουμε μαθήματα πληροφορικής και συνήθως όταν ψάχνω για συμπληρωματικό υλικό,ρίχνω και μια ματιά και σε διαλέξεις-υλικό του ΕΜΠ και συνήθως δεν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον,ίσα-ίσα μου δίνουν την εντύπωση ότι τα κοιτάνε επιφανειακά.Ένα πρόχειρο παράδειγμα το μάθημα των Λειτουργικών Συστημάτων...

Ναι!!Ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο παρατηρώ και εγώ!Οι σημειωσείς τους πολύ επιφανειακές.Γενικά δεν είναι καλή επιλογή σαν τμήμα , αν θες να ασχοληθείς με την Πληροφορική.Είχα δει Δομές Δεδομένων-αν θυμάμαι καλά- και ήταν βαθμός δυσκολίας "χ+1=4.Πόσο είναι το χ;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top