Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs ΑΠΘ

katerina_T

Νεοφερμένος

Η katerina_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ποιο απο τα δυο τμηματα δηλαδη εχει περισσοτερα εργαστηρια?:confused: γιατι απο οσο εχω δει στους οδηγους σπουδων και των δυο,μπορει να εχουν διαφορετικο συστημα οσον αφορα τις κατευθυνσεις και τις ροες(στο εμπ) αλλα δεν ειδα σημαντικες διαφορες στα μαθηματα....ουσιαστικα απ οτι καταλαβα το απθ εχει ενωσει τα μαθηματα καποιων ροων του εμπ και εχει δημιουργησει τις 3 κατευθυνσεις που εχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εννοώ έχει περισσότερα εργαστήρια σε αριθμό.
όχι σε ώρες.
Δηλαδή κοίτα αυτό : https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_labs&Itemid=53&lang=el
και κοίτα και αυτό :https://www.ee.auth.gr/greek/tmhma/tomeis-ergasthria-dioikhsh.html

Έχω πήξει πραγματικά.
Αύριο καταθέτω.
Και δεν ξέρω.
Έχω τη μάνα μου να μου τα πρήζει με τους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ,λόγω υποδομών,φήμης,ονοματος,καθηγητών,πόλης.
Και εγώ να θέλω απεγνωσμένα να πάω ΗΜΜΥ ΑΠΘ,επειδή έτσι μου τη σβούριξε.
Και να σκέφτομαι και το ceid στην Πάτρα.
Πραγματικά νιώθω ότι θα σκάσω.
Δεν περιμένω να με βοηθήσει κανείς.Εξάλλου ο καθένας τα δικά του λέει.
Αλλα πραγματικά νιώθω ότι πνίγομαι.
Ουφ.Τουλάχιστον τα είπα κάπου.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μην βιαστείς να καταθέσεις. Πήγαινε Δευτέρα.

Και εγώ στο ίδιο μπέρδεμα είμαι μόνο που βάζω και ΗΜΤΥ Πάτρας στο παιχνίδι...
Μάλλον μάλιστα αυτούς θα καταλήξω να δηλώσω πρώτους!

Συναισθηματικά την ίδια φόρτιση με σένα νιώθω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αγιος Νικολαος-Θεσ/νικη; Θα σιχαθεις το ταξιδι, εγω κανω 3 φορες το χρονο Αθηνα-Ηρακλειο και λεω αμαν να φτασω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μπορεί να ξεκινάς μαθήματα στις 8.45 το πρωί και να τελειώνεις το τελευταίο εργαστήριο της μέρας σου στις 10 το βράδυ

Πες μου ότι λες ψέματα για να με τρομοκρατήσεις, σε παρακαλώ!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αγιος Νικολαος-Θεσ/νικη; Θα σιχαθεις το ταξιδι, εγω κανω 3 φορες το χρονο Αθηνα-Ηρακλειο και λεω αμαν να φτασω :P

χαχα,ρε,είναι η μικρότερη δυνατή απόσταση που μπορείς να κάνεις για μια σχολή εκτός Κρήτης!
Νομίζω υπερβάλλεις:P

Μην βιαστείς να καταθέσεις. Πήγαινε Δευτέρα.

Και εγώ στο ίδιο μπέρδεμα είμαι μόνο που βάζω και ΗΜΤΥ Πάτρας στο παιχνίδι...
Μάλλον μάλιστα αυτούς θα καταλήξω να δηλώσω πρώτους!

Συναισθηματικά την ίδια φόρτιση με σένα νιώθω!!!

Μα δεν μπορώ.Το σχολείο μου είναι αύριο,και προσωπικά φοβάμαι να μπλέξω με τους παλαβούς της Νομαρχίας.Ικανούς τους έχω,άμα πάω τη Δευτέρα να μου πουν ότι δε με δέχονται:P

Εσύ για ποιους λόγους είσαι ανάμεσα σε αυτές?
Και γιατί θα δηλώσεις πρώτη την Πάτρα?

Εγώ σκέφτομαι να βάλω πρώτο το ΕΜΠ,δεύτερο το ΑΠΘ,να χαρεί και η μάνα μου,να προσεύχομαι όλο τον καιρό μέχρι να βγουν οι βάσεις,να ανέβει η βάση του 200 μόρια,και μετά τσουπ,να πάω Θεσσαλονίκη:P
Τουλάχιστον δε θα μου κρατάει μούτρα όλο το καλοκαίρι:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα βάλω μάλλον Πάτρα διότι φαίνεται από την ψιλοέρευνα που έκανα ότι είναι αρκετά καλό τμήμα.
Οχι ότι είμαι βέβαιος πως θα πιάσω ΕΜΠ αλλά η σειρά δήλωσης μου θα μπορούσε εναλλακτικά να είναι ΕΜΠ, Πάτρα.
Προτιμώ όμως την Πάτρα ως καλύτερη φοιτητούπολη από Αθήνα.

Το μηχανογραφικό σου είναι υποχρεωμένοι ακόμα και 20/7 μεσημέρι να πας να το παραλάβουν κανονικά. Απλά θα ταλαιπωρηθείς στην αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_T

Νεοφερμένος

Η katerina_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πωπω ακριβως το ιδιο πραγμα νιωθω κ εγω!!!!!μονο που εγω σκεφτομαι και χημικους...ακομα χειροτερα!!!!! οι γονεις μ δεν θελουν αθηνα αλλα την προτεινουν γιατι ειναι καλυτερη η σχολη,και απ οτι βλεπω οντως ετσι ειναι.....αλλα ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΘΗΝΑ!!!! πφφ...αμα ειναι ομως να προσευχομαστε να μην περασουμε και να απογοητευτουμε αν περασοουμε δεν νομιζω να αξιζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Χμ.
όντως είναι ακόμα χειρότερα άμα έχεις και άλλες σχολές στο παιχνίδι...
Και γω αυτό σκεφτόμουν Κατερίνα.όλο μου το είναι φώναζε 'όχι Αθήνα!!' [νταξ,ίσως υπερβάλλω λίγο:P αλλά πιστεύω ότι αν έβαζα Αθήμα πρώτη επιλογή θα ένιωθα πολύ άσχημα που έκανα αυτό που μου είπαν οι άλλοι και θα μου έμενε και απωθημένο]
Και γω,αν το δω αντικειμενικά,παραδέχομαι ότι η Αθηνα έχει την καλύτερη σχολή.
Αλλα του πούστη,αν είναι να περάσουμε 5-6-7 χρόνια από τη ζωή μας σε μια πόλη,για να βγάλουμε μια σχολή που είναι μεγάαααααλο αγγούρι [ήδη έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δε θα τη βγάλω:P],ας περάσουμε τουλάχιστον σε μια πόλη που θα μας αρέσει.
Αυτά.
Εγώ Θεσσαλονίκη έβαλα τελικά πρώτη.
Και ο Θεός βοηθός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_T

Νεοφερμένος

Η katerina_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλα εκανες!!!:) πφφ...εγω δινω μηχανογραφικο την δευτερα.....χημικους η ηλεκτρολογους??????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπραβο βρε Ελενα, θα γκρινιαξει η μαμα αλλα χαλαλι, Σαλονικα με τρελα, θα περασεις τελεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
καλα εκανες!!!:) πφφ...εγω δινω μηχανογραφικο την δευτερα.....χημικους η ηλεκτρολογους??????????????????????

Δεν είμαι σίγουρη για το τι ακριβώς κάνουν οι χημικοί.
Αλλά νομίζω πως από ηλεκτρολόγους μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα πράγματα.
Βέβαια,εξαρτάται και από το τι σε εκφράζει εσένα περισσότερο..:worry:

Μπραβο βρε Ελενα, θα γκρινιαξει η μαμα αλλα χαλαλι, Σαλονικα με τρελα, θα περασεις τελεια :)

Χαχα,ευχαριστώ βρε Αλεξάνδρα,δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανάγκη την είχα αυτή την ψυχολογική υποστήριξη:)
Η μαμά όχι μόνο γκρινιάζει,αλλά είναι σχεδόν έτοιμη να με αποκληρώσει ρε :P
Μακάρι μακάρι,ελπίζω να το αξίζει η Θεσσαλονίκη αυτό που περνάω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έλενα εγώ δήλωσα ΗΜΤΥ Πάτρας τελικά πρώτη επιλογή.
Πολύ επίπονη η διαδικασία επιλογής πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ω,ναι,πραγματικά.
Ο επαγγελματικός προσανατολισμός που μας προσφέρουν είναι ανύπαρκτος ρε...
ωραια:) μας εύχομαι να μας αρέσει και να μας πάνε όλα δεξιά και να διαπρέψουμε ο καθένας στο δικό του :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Έχω περάσει ΗΜΜΥ ΑΠΘ, έχω κλείσει και σπίτι φανταστείτε Θεσσαλονίκη αλλά έχω τη δυνατότητα να πάω και Αθήνα.. Δεν ήθελα όμως γιατί η Θεσ/νικη ήταν όνειρό μου από παιδί αν και είναι πιο μακριά από το σπίτι σε σχέση με την Αθήνα.. Ως πόλη δε μ'αρέσει καθόλου (η Αθήνα),χάνεσαι νομίζω γι αυτο και δε την προτίμησα.. Όπως μου λένε οι περισσότεροι το θέμα είναι η σχολή και το πτυχίο και όχι η πόλη και το όνομα της σχολής.. Ναι Ο.Κ. λέω.. Αλλά μήπως κάνω λάθος που δεν πηγαίνω Μετσόβιο ?? Με προβληματίζει το γεγονός πως δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με 11 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΡΟΕΣ ενώ το Α.Π.Θ. μόνο 3!!!!!!!!!!!!!!
Πώς είναι δυνατόν αυτό??????????? Είναι πράγματι ισάξια τα τμήματα ή είναι κι αυτό ένα ακόμη κενό των ελληνικών πανεπιστημίων??
Αν κάποιος γνωρίζει για τις ροές και τους κυκλους σπουδών, θα τον παρακαλούσα να με ενημερώσει λίγο, πριν λήξει η προθεσμία για τις μετεγγρεφές.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
hi παίδες .. λοιπόν..στους ΗΜΜΥ κάνουν σχεδιαστικά προγράμματα όπως autocad νομίζω..σας έχουν πει απο τη σχολή αν χρειάζεστε laptop ή desktop και με ποιές δυνατότητες; μπορώ να πάρω ό,τι θέλω ; αν ναι περίπου τί να έχει σε σχέση με πόσο "βαριά" είναι τα προγράμματα και τί συμβουλεύετε; για πείτε ηλεκτρολόγοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ποιο από τα 2 τμήματα αντέχει στην οικονομική κρίση καλύτερα? Και μια απάντηση παρακαλώ σε αυτό που είπε η stroumfotragoudw!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
hi παίδες .. λοιπόν..στους ΗΜΜΥ κάνουν σχεδιαστικά προγράμματα όπως autocad νομίζω..σας έχουν πει απο τη σχολή αν χρειάζεστε laptop ή desktop και με ποιές δυνατότητες; μπορώ να πάρω ό,τι θέλω ; αν ναι περίπου τί να έχει σε σχέση με πόσο "βαριά" είναι τα προγράμματα και τί συμβουλεύετε; για πείτε ηλεκτρολόγοι :P
όλα τα λάπτοπ (εκτος των netbook) που βγαίνουν σήμερα ειναι αρκετά ικανά για να ανταπεξέλθουν σε τετοια προγράμματα.
Αναλόγως τις δικές σου προτιμήσεις και budget :)

Ποιο από τα 2 τμήματα αντέχει στην οικονομική κρίση καλύτερα? Και μια απάντηση παρακαλώ σε αυτό που είπε η stroumfotragoudw!

Μιλάμε για δύο ισάξια τμήματα με ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν έχουν καμία διαφορά. Αυτό που θα επρεπε να σε ενδιαφέρει είναι το θέμα της ποιότητας των σπουδών γιατι αυτό θα παίξει ρολο στη δουλεια που θα κανεις, και καλύτερα να πάρεις γνώμες απο απόφοιτους αυτών των τμημάτων. Αν θες αποκατάσταση μόνο τοτε ψάξε καποιο τει πληροροφικής που θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρείς δουλειά (λόγω χαμηλότερων μισθών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ποιο από τα 2 τμήματα έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ποιο από τα 2 τμήματα έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό?

το μετσόβιο ... αλλά για να κάνεις κάτι στο εξωτερικό σημαντικότερος παράγοντας εινα να στρωθείς και λιγότερο η σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top